BINNENLAND. KOLONIËN. V fiavaruska, zwenkte zij met den rechtervleu gel den 6en tot Kurniii en trad den 7en ln êen ernstigen strijd tegen eene sterke, naar het noorden vooruitgeschoven vijandelijke strijdmacht. Met het aanbreken van den dag pp don Sen begon op het 70 Kilometers bresede front Komarow—Ravaruska onze algemeene aanval, die tot den 11 en volkomen slaagde en met name op den zuidelijken vleugel tot dicht hij Lembarg werd gedragen. Ondanks deze behaalde voordeelen, werd het noodig eene nieuwe groepeering van ons leger te gelasten, omdat zijn noordelijke vleu gel hij Rawaruska bedreigd was door versche overmachtige Russische strijdkrachten, die zoowel tegen het voor Krasnik strijdende leger als ook in hot landschap tusschen dit leger en het slagveld van Lemherg optraden. In de moeiclijke gevechten ten oosten van Gixxlek waren de aartshertogen legeropper- bevelhebber Friedrdch en Karl Frans Jozef hij de daar aanvallende divisie. Evenals in alle tot dusver geleverde veldsla gen. hebben onze dappere, nu reeds sedert dkie weken onophoudelijk strijdende troepen ook voor Lemberg het beste gepresteerd en hunne dapperheid en flinkheid nogmaals be wezen. In den vijfdaagschen slag hadden de beide partijen zware verliezen. Vooral bij Ravarus ka werden verscheidene nachtelijke aanval len van de Russen bloedig afgewezen. Gevan gen Russen, daaronder vele officieren, werden weder in massa aangebracht. Uit de opgaven van onze besturende etappen-autoriteiten blijkt, dat tot dusver 41,000 Russen en 8000 Serviërs naar het binnenland van de monar chie vervoerd zijn. Tot dusver werden meer dan 500 stukken veldgeschut veroverd. Rtesumearende kan worden verklaard, dat ons leger tot dusver op de krachtigste wijze in een heldhaftigeu strijd den in getal over- machtigen, dapperen en hardnekkig strijden den vijand met succes heeft kunnen weer staan. De plaalsevrvangende chef van den gencralen staf. Generaal-ma- joor Höfer Petersburg, 15 Sept. (Telegraaf- bgentscliap.) De generale staf van den opper bevelhebber deelt mede, dat de Russen den benedenloop van de San zijn overgegaan, zon der tegenstand van den vijand, die geslagen, is en zich op den terugtocht bevindt. Na de stelling van Grodek bezet en Mostnik bereikt te hebben, naderden de Russen tot op een dagmarsch afstand Przemysl. In Oost-Pruisen werd dien 14en geen enkel gevecht geleverd. De keizer heeft de orde van Sint-G-eorgo 4e klasse toegekend aan den l'iitenant-gene- raal Radiko Dimitriew voor zijne uitmunten de diensten, in den strijd tegen den vija d be wezen. Nisfi, 15 SepL (R.) De Servische troe pen hebben Vishigrad bezet. Weenen, 16 Sept. (W. B.) Officieel. De over de Save ingebroken Servische troepen werden overal teruggeslagen. Syrmiê en het Banaat zijn dus geheel vrij van den vijand. De plaatsvervangende chef van den generalen itaf, Höfer. Tokio, 15 Sept. (R.) Een communiqué pan het departement van Oorlog, gedateerd 12 September, meldt, dat de Japan^che cava lerie Tsihmoh veroverde. Zestien kilometer buiten de zóne van Iviautsjoe, ten noorden van de rivier Pisha, is geen enkele vijand meer te zien, doch men bespeurt soms vijan delijke vliegtuigen. Peking, 15 Sept. (R.). De Duitsche zaakgelastigde deed de Ckineesche regeering weten, dat Duitschland zich zijne houding ten opzichte van China heden en in de toekomst voorbehoudt, cn wel naar aanleiding van de schending der Ghineesche neutraliteit, door toe te laten, dat Japansche troepen zich op Chineesch grondgebied ontschepen. De Duit sche regeering behoudt zich eveneens het recht voor schadevergoeding te eischen voor verliezen, die hierdoor geleden zou worden. Kaa Ipstad, 14Sept. (R.) Een troep Zuid- Afrikaansche schutters te paard (heeft na een rnarsch van twee nachten, terwijl hij zich over dag verborgen hield, een Duitsche afdeeling verrast, die eene doorwaadbare plek in de Oranjevier bezet hield, gelegen op ongeveer 60 mijlen afstand van Steinkop. Na een leven dig gevecht moesten de Duitschers zich over geven. Blantyre (Centraal-Afrika), 15 Sept. (R.). Een officieel bericht uit Karonga meldt, dat een Duitscih officier, die baron Lange- naer. de bevelhebber van de Duitsche leger macht, moet zijn, is gedood. Tweede telegram. De vijandelijke troepen trekken in kleine groepen met vele gewonden terug. De Duitschers vernielden de brug over de Songwerivier. De Engëlsche troepen deden gisteren een verkenningstocht over de grens, zonder met den vijand in con tact te komen. Londen, 15 Sept (R.) Offrcieele stuk ken. die heden bekend gemaakt zijn, bevatten lange lijsten met bijzonderheden over dc aan biedingen van hulp, die komen uit de gehee- le wereld van de verschillende Britsche sta ten en koloniën. Alles te zanten vertoonen zij een opmerkelijk beeld van de eenheid van het rijk in den tegenwoordigein strijd. E wor den troepen aangeboden. Deze aanbiedingen verschillen in cijfers tot eenige honderd* soldaten, zooals het Australische contingent. Verder worden aanzienlijke hoeveelfoedem lev onsm id delen aangeboden. De regeering hc-eft de aanbieding om dienst te nemen van 200 Maori's uit Nieuw-Zeeland aangenomen. Ook heeft zij voedingsmiddelen van allerlei aard aanvaard. Talrijke koloniën hebben ook giften in geld gevoteerd. Allen hebben gelijktijdig een va- derlandsch ondersteuningsfonds opgericht. Vele koloniën hebben ook voor belangrijke bedrogen ingeschreven voor hot Belgische onderste u ningsf onds Londen, 16 Sept. (R.) Een telegram aan de Morning Post van den 14en bericht, dat de radiografische dienst uit Berlijn en de medcdeelingen van de Duitsche ambassade plotseling zijn gestaakt. Dkt wordt door het Amerikaansche volk opgevat als een overtui gend bewijs, dat de Duitschers teruggaan voor de veihonden legers. Petersburg, 15 Sept. (Telegraaf- agentschap.) Uit pairticuliere bron wor be richt, dat eene bijzondere deputatie uit Bu- karest naar Rome is gezonden, om zich in lichting te verschaffen over de politieke plan nen van Italië, omdat de toestand van Ru- menië in het Europeesche conflict dezelfdo zou zijn als die van Italië. Eene betooging ter eere van Rusland haJ plaats voor het koninklijk paleis te Bukarest. Alle leden van Czechische sokols (nationale gymnastenverce 1 igingen), die rich in Baku bevonden, zijn vertrokken om als vrijwilli gers dienst te nemen in het Russische leger. Galatz, 14 Sept (Telegraafagentschap). Er hebben hier groote betoogingen plaats ten gunste van de Triple-entente. Eene reusach tige menigte, samengesteld uit alle klassen der bevolking en de schooljeugd, trok door de straten, Rusland. Frankrijk en Engeland toe juichende. De Duitsahe en Oostenrijksche consulaten worden door de politie bewaakt. Venetië, 15 Sept. (R.). De kruiser Piemonte is uit Somaliland teruggeroepen. Berlijn, 15 Sept. (W. B.) Niet offioieel. De Reichsanzeiger bevat een kennisgeving van den plaatsvervanger van den rijkskanse lier van den I5en, volgens welke het verbod van uit- en doorvoer van mechanisch en che misch bereide houtstof (houtmassa, cellulose) wordt opgeheven. Daarentegen is de uitvoer verboden van zoutzuur, kleuren, kleurstoffen en alle voor de bereiding van ontplofbare stoffen en teerkleurstoffen bruikbare produc ten, met uitzondering van benzoëzuur en zijne producten. Engeland. Londen, 15 Sept. In het Lagerhuis werd het wetsontwerp betreffende de op schorting der Homerule-bepalingen en van- de Disestahlishmend-bill gedurende een jaar of langer, indien de oorlog alsdan niet ge ëindigd is, in alle lezingen aangenomen. Eerste minister Asquith verklaarde dat dezo maatregel de uitvoering beteekonde van den, voor de regccring gegeven waarborg, dat geen enkele partij door den oorlog benadeeld of bevoordeeld zou worden, en wees er op, dat het onbepaalde uitstel van een wet, die onder normale omstandigheden, volgens ^3 Parlia ment-Act reeds moest zijn aangenomen, bij het eind dezer zitting de ministerieelen zou hebben benadeeld. Hij was voornemens, de amendment-bill in de aanstaande zittingperiode in te dienen en hoopte, dat alsdan een duurzame overeen stemming zou worden verkregen. Voorts bracht Asquith hulde aan de vader landsliefde der Ulster-vrijwilligers, en ver klaarde, dat er zelfs niet aan te denken viel, thans druk op Ulster uit te oefenen. Bonar Law protesteerde krachtig tegen de door de re gee ring gevolgde gedragslijn, wel ke hij beschouwde als een inbreuk op de door haar aangegane verplichting, maar, zoo voegde hij er aan toe, totdat de oorlog voor bij is, zullen wij de regcering bijstaan met alle ons ten dienste staande middelen. Ik leg die gelofte af met de algeheele toestem ming van ieder lid onzer partij." Redmond verklaarde hierop, dat Ierland, gevoelde, dat thans zijne behingen dezelfde zijn als die van Engeland. „Men heeft verklaard, dat de heer Asquith een meeting te Dublin zou toespreken, ten einde de recruteering aan te moedigen. Laat hem spoedig komen. (Toejuichingen. Hem zouden een geestdriftige ontvangst en een, geestdriftig antwoord op zijn beroep te beurt vallen." In het Hoogerhuis werd, in verband met die houding der oppositie, ten aanzien van de behandeling der homerule-biH, zooals deze gisteren door lord Lansdowne aangegeven werd, besloten met 93 tegen 29 stemmen de bespreking in tweede lezing der home rule- bill uit te stellen. Dit belet niet dat het wets ontwerp ingevolge de parliament-act tot wet verheven zal worden. Servië. Weenen, 15 Sept (W. B.) De Südslavi- sche Correspondenz bericht uit Sofia: Vofgens een bericht uit Nisch is de koning weer ziek geworden. Hij is bedlegerig en lijdt aan pijn lijke jicht aam vallen en gezwollen beenen. Weenen, 15 Sept. (W. B.) De Reichs- post bericht uit Sofia: Volgens berichten uit Nisch is de binnicnlnndsche tocsba/nd van Servië wanhopig. De Serviërs geven hunne tot heden geleden verliezen op als 25,00) man. Verschrikkelijk is dc hongersnood, die in het land heerseht. De Servische regeering heeft zich voor leverantiên in verbinding ge steld met in Bulgarije wonende Griekschc handelaren in levensmiddelen. De Bulgaar- sche regeering heeft echter, ondanks d? be moeiingen van Rusland, den uitvoer van de ladingen niet toegelaten, op grond van hst op de onzijdigheid steunende uitvoerverbod Alle groote plaatsen zijn overvol van ge wonden. Ziekten richten verwoestingen aan in het leger en onder de bevolking. Turkije. Frankfort a.M., 15 Sept. (W. B.) De Frankfurter Ztg. bericht uit KonstantinopU, dat de Engelsche vlootmissie met admiraal Limpus aan het hoofd, die reeds ?dert ver scheidene weken geen dienst deed op dc Turksche vloot en nog slechts op het bureau van het ministerie van marine "ebrulkt werd, heden ontslag heeft verzocht uit den Turk- schen dienst. Vereenigde Staten, Washington, 15 Sept. (R.) In tegen woordigheid van het kabinet heeft heden staatssecretaris Bryan vredesverdragen onder teekend met Groot-Brittannië. Frankrijk. Span je en China. Daarin wordt bepaald, dat vóór de uitbarsting van de vijandelijkheden ceD termijn van een jaar zal worden gegeven voor onderzoek van ieder geschil door een com missie. Verspreide Berichten. Prins Joachimvan Pruisen. Prins Joachim van Pruisen heeft aan de groothertogin-weduwe van Baden het volgen de telegram gezonden: „Door Gods Genade is het mij beschoren geweest, in het granaat kartetsvuur voor ons geliefde vaderland ge wond te worden. U kunt denken, hoe trolsch Ik ben. Het IJzeren Kruis 2de klasse zal mij steeds aan dezen schoonste® dag van mijn le- fVen herinneren". Prins Joachim vu eerst te Allenstedn verpleegd geworden. Hij ia dus in een gevecht met de Russen gekwetst. Na R. CL De laatste wil van prins Ernst van Saksen. Prins Ernst Yan Saksen-Meiningen stelde aldus de N. C. toen hij zwaar gewond was, aan een verpleger een geschrift ter hand, waarin hij zijn wens oh uit, om niet in het familiegraf, doch wel gemeenschappelijk met andere kameraden te worden begraven. Het slot van de brief luidt: „Groet mijn Keizer namens mij.'' Onderscheiding. Keizer Frans Jozef heeft, volgens een tele gram uit Weenen aan de N. R. Ct., aan dien Dultschen veldmaarschalk v. Hindenburg het Grootkruis van de orde van den Heiligen Stefanus en het Kruis van Militaire Verdien ste met de Oorlogsdecoratie en aan generaal- majoor Ludend'orff de orde van de IJzeren Kroon 1ste klas met de Oorlogsdecoratie ver leend. Gedecoreerde aviateurs. Helmuth Hird is de eerste Duitsche mili taire vlieger, Karl Ingold de eerste burger- vliecjemer, die met het IJzeren Kruis begif tigd zijn geworden. Oostenrijksche vliegeniers gedood. De Oostenrijksche vliegeniers Flasseg en Wolf vonden in de uiloefening van hun be roep den heldendood op het slagveld. Oost-Indië B. A. J. van Wettum. Te Batavia is, na een kort lijden, over leden dc uitnemende adviseur voor Ghinee sche en Japansche zaken, B. A. J. van Wet tum. Opstand in Djilolo. Een Reutcr-telegram uit Batavia meldt: De opstand van gcringen omvang te Dii- lolo in de res. Tern/ate was te wijten aan de ontevredenheid over de belastingen cn gevorderde heerendiensten. De assistent van den civielen gezagheb ber is gered. De resident is naar Djilolo vc.- trokken. De militaire commandant heeft ver sterking aangevraagd. Een later Reutcr-telegram uit Batavia van 15 September meldt: Luit. Ouwerling en een Euro- peesch sergeant zijn gedood De resident is aangekomen. [In dc naamlijst van officieren Ned.-Ind. leger komt eenmaal de naam Ouwerling voor, n.l. die van den 2en luitenant der infanterie 0.-T. leger. C. F. Ouwerling, geb. in 1884, aangesteld tot 2. luitenant 9 Sept. 1910. Red.) Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 15 September, geopend te 3.45. Voorzitter J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Aanvaarding Voorzitter schap. De Voorzitter verzoekt den griffier voorlezing te doen van het Koninklijk Besluit, waarhij tot voorzitter der Kamer over het loopende zittingsjaar benoemd is de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Vervolgons zegt de voorzitter ongeveer het volgende: Mijne Heeren! II. M. onze geëer biedigde Koningin schonk mij door de be noeming tot uw voorzitter eenzelfde eervol vertrouwen als zijne excellentie de Min. vrtra Binnenlanidsche Zaken door zijn voordracht. Aan dat vertrouwen zou ik onmogelijk kun nen beantwoorden indien ik uwen steun niet had. Nu bijna eiken dag onvoorziene moeilijk heden geboren worden, waarin ook wij heb ben te beslissen, is die steun meer dan ooit noodzakelijk. In dezen tijd is bijna alles te ruggebracht tot de daad; aan het .voord wordt slechts een bescheiden plaats inge ruimd. Toch zullen door ons ook zonder aan den vereischten spoed te kort te doen, wets ontwerpen moeten worden onderzocht en freods ingekomen wetsontwerpen moeten worden behandeld. Uwe samenwerking ter bevordering van *s lands belangdn waar borgt mij, dat de parlementaire arbeid voon- zoover deze van de le Kamer afhangt ook dit jaar vruchtdragend zal blijken. Met den wensch dat ons dierbaar Vaderland ook dit jaar voor de rampen van den oorlog zal ge spaard blijven, aanvaard ik mijn taak (toe- juiching[). Installatie Col ij n. Zijn ingekomen de geloofsbrieven van den heer Colijn. nieuwbenoemd 1M der Kamer van Gelderland. De Voorzitter stelt deze in handen ener commissie, bestaande uit de heeren Drucker, van den Lande en van Wassenaer van Cat- wijck en verzoekt de commissie zich terstond met het onderzoek der geloofsbrieven bezig te houden. De verga de ring wordt inmiddels enkele oonenblikken geschorst. Na heropening der vergadering deelt de (heer Drucker mede, dat de commissie con cludeert tot toelating van den heer Colijn, na dat deze de gevorderde eeden of beloften zal hebben afgelegd. Conform beslotem De heer Colijn wordt door den griffier binnengeleid en neemt zitting, na in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden te hebben afgelegd en door dezen met zijne be noeming zeer te zijn gefeliciteerd. Commissie voor de verzoek schriften. De V oorzittcr deelt mede, dal door hem zijn benoemd tot leden van de commissie voor de verzoekschriften de heeren Bavinck, Regout, Drucker en Van der Lande. Regeling van werkzaam heden. De Voorzitter deelt mede dat hii voor nemens is morgen 2 uur een openbare ver gadering te houden tot verkiezing van twee leden der huishoudelijke commissie en 3 leden van de gemengde commissie voor stenografie- Adres van Antwoord. Da Voorzitter stelt voor de Troonrede te beantwoorden met een Adres van Ant woord. Conform besloten. Af deelin gen- De Kamer gaat over tot het trekken der af- deelingen on begeeft zich daarop in de afdec- lingcn tot het kiezen van voorzitters en onder- zoorzitters en van een commissie van redac tie voor het Adres van Antwoord. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 2 uur. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 15 September. Geopend te S uur 15 min. Voorzitter de heer Lieftinck. De Voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak, waarin hij, verwij zende naar de troonrede, wees op den ernst dier tijden. H M. de Koningin, zei spr., kart rekenen op den vollen steun der volksver tegenwoordiging, zooals reeds den laatsten tijd gebleken is met de noodwetten. Met ernst en met spoed zal er door de Kamer wordeD gearbeid; wij zullen arbeiden zoo goed en. zoo veel als we kunnen. Er is toch niets beters om het leed te verzetten dan moeite en in gespannen arbeid. Laat ons. als de nood aan den man zou komen, het geestelijk krult droog en het lage land nat houden. De Min. van Financiën, de hee»r B e r 111 n g, deelde mede, dat wetsvoorstellen zijn ingediend tot vaststelling der Staaatsbe- grooting, vergezeld, evenals rodere jaren, van een nota, waarin de to: and van 's lands financiën wordt uiteengezet. De Voorzitter zegt spr. namens de re geering hartelijk dank voor den teun aan de regeering in deze moeielijke dagen toegezegd, dien ze hoogelijk waardeert. (Toejuichingen.) Overgegaan wordt tot het opmaken van een voordracht voor de benoeming van een voorzitter der Tweede Kamer. Bij eerste stemming bleken stemmen blanco uitgebracht; 1 op den heer Duys en 75 op den heer Goeman Borgesius, zooda/t deze laaMe als le op de voordracht wordt ge plaatst; tot 2e op de voordracht was gekozen mr. P. J. Troelstra met 50 stemmen en 25 blanco, terwijl de heeren van Nispen tot Seve- naer (Nijmegen) 4, dr. Bos 2 en de heer Jl ls- dingen 1 stem verkreeg. Tot derde candldaat werd benoemd de heer van Nispen tot Seve- naer (Nijmegen) met 66 stemmen, 13 blanco en 1 stem op de heeren Beumer, Duys en Loeff. Tot commissaris van aanbieding van het adres van antwoord werden gekozen de hoe ren van Doorn, Ter Spill, Aalherse en Schim- melpenninck. De vergadering wordt daarna verdaagd M morgenmiddag half vier. Uit de Pers. De Troonrede. De N. R. Ct. maakt de volgende opmerldng, naar aanleiding van het sober, maar waar lijk Koninklijk woord, waarmee de Troon rede aan het slot haar hoogtepunt vindt: „Er zou aanleiding zijn, dezen keer van de gewoonte der latere jaren af te wijken, en de Troonrede met een Adres van de Kamers te beantwoorden„Wij zijn gelukkig naar Uw verheven voorbeeld het Va derland te kunnen dienen." Indien de Sta- ten-Generaal met een spontaan, welgekozen woord hun dankbaarheid wisten uit te spre ken voor hetgeen H. M. de Koningin in deze moeilijke tijden voor het land heeft gedaan en nog steeds doet, zouden zij, beter dan nog ooit het geval is geweest, naar het hart van het volk spreken. Zoo zich eendracht en kracht heeft geopenbaard in de laatste weken, dan was daarvan mede eene belang rijke oorzaak, dat wij ons sterk geweten heb ben, geschaard om Onze Koningin, in wie wij een bezielend voorbeeld hebben gevon den. Het was niet anders verwacht doch wij hebben het nooit zoo gevoeld, als in deze dagen." De Nieuwe Ct. sohrijft o. m. „Had de Koningin woorden van lof willen spreken, zij had zeker in de eerste plaats meer dan één der mannen genoemd die in deze moeilijke dagen het naast bij haar staan. Een regeeringsstuk als de Troon rede biedt daartoe de gelegenheid niet, maar men begriiDt ook zonder dat, hoezeer de aanwezigheid en het beleid van sommige ministers en den opperbevelhebber (om slechts deze aan te duiden) aan de Koningin een gevoel van gerustheid en veiligheid moet geven. Nog meer wordt dat gevoel versterkt door de aaneensluiting die, zooals elders door den oorlog, bij ons door het dreigende ge vaar werd teweeg gebracht. Be gevoel mij gelukkig door die eendracht zegt de Ko ningin en verwacht dat zij tot het einde toe zal worden volgehouden. Waarlijk, in lange tijden zag onze regeering, met een wilskrachtige, bezonnen en scherpziende Oranje aan het hoofd, het Nederlandsche volk niet in zulk een eenheidsstemming van bereidwilligheid en vertrouwen om zich heen als op dit oogenblik." „De bede waarmede de Koningin de Troonrede besluitdat God ons kracht moge schenken, klinkt uit haar mond als een plechtig pleit voor de natie Wat wij nu bovenal noodig hebben is zedelijke en gees telijke kracht wat wij zullen blijken daar aan te bezitten, zal tevens toonen of wij waard zijn als zelfstandige natie behouden te blijven in den woedenden wereldstorm. Met die kracht gewapend staan, wat er ook gebeuren moge, onze Koningin en de regee ring onvervaard rechtop." UiH liet Vaderland citeeren we „En toch er ontbreekt iets in deze Troonrede, maar dat kan nu eenmaal niet staan in een stuk waarvoor H. M. ministers verantwoordelijk zijn. En dot ontbrekende is een woord van diepgevoelden dank aan ons ministerie, dat met onverdroten ijver en met buitengewoon helder inzicht in hetgeen de toestand eischte, al deze bange weken op post was. Eerst later zal men geheel kunnen overzien wat reuzentaak in de his torische dagen van 1914 op het toen zitting hebbend kabinet heeft gerust, en hoe het deze heeft vervuld. Maar als de stemming in weinige weken ten onzent oversloeg van dolle paniek tot bezadigd afwachten, dan ligt dat zeker ook voor een groot deel daar aan, dat het Nederlandsche volk gevoelt, vertrouwt en waardeert, dat de hoogste die naren der Kroon zoo in alle opzichten voor hunne taak berekend zijn. Dat feit kon natuurlijk in de Troonrede niet gememoreerd worden; het is het ong*. schreven gedeelte er van, maar het kan ge rust ongeschreven blijven, want het is ge grift in het hart van elk Nedcrlandsch bur ger. Een eere-saluut aan het ministerie der nationale verdediging." Het Handelsblad vangt zijn beschou wing over de openingsrede aldus aan: „Ons politiek leven is tot stilstand geko men. De wetgevende machine heeft opge houden te werken voor alles wat niet be trekking heeft op zorg voor het heden. Poli tieke partijen bestaan nog, maar het eenige dat zij van zich laten hooren, zijn afspraken om bij stembussen geen strijd te voeren. Het parlement heeft geen taak meer dan de maatregelen, die de uitvoerende macht meent te moeten nemen, voor zoover noo dig goed te keuren, te steunen, mogelijk te maken. De politiek in Nederland wacht af. Wisten wij het niet, de rede gisteren door de Koningin bij de opening der zitting van de Staten-Generaal uitgesproken, zou het bewijzen. Daarin staat geen woord over het verleden, geen woord over de toekomst het heden vraagt alle aandacht, alle zorg. Waakzaamheid dat is het woord waarmee de regeering begint." In zijne beschouwingen aan de ..Oorlogs troonrede" gewijd, schrijft Het Volk, dat de regeering met gerechtvaardigde zelfvol doening mocht neerscdirijven, dat „onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mo gendheden ongestoord zijn gebleven, en dat „er eenige verlichting komt in den druk". „Zonder een oogenblik het verschil in don ken en streven te willen verdoezelen dat blijf, bestaan tusschen de regeering en ons, moe ten wij toch uiting geven aan onze bewonde ring voor de snelheid en de kracht, waar mede de regeering is opgetreden om de eco nomische en de politieke gevaren waarmee de oorlog zoo plotseling ons bedreigde, zoo mogelijk te keeren. Het oogenblik is nog niet gekomen, om te debatteeren over de vraag, welke concessies daarbij zijn gedaan door het kapitalisme aan het socialisme, en omgekeerdhet is nog niet de tijd om uit te maken, van welke waarde de organisaties, gegroeid uit het maatschappelijk leven, ook uit de arbeidersklasse, in de ure des gevaors voor het volksleven hebben gehadnog veel minder kan men thans reeds zich een volledig oordeel vor men over de handelingen der regeering in de internationale politiek. Het eenige wat wij op het oogenblik kunnen doen, is con- stateeren, dot oorlog en honger beide tot het huidige oogenblik van ons grondgebed zijn geweerd. Dat de dank daarvoor in <*e eerste plaats toekomt aan het beleid der mannen die het bewind voeren, dient ook door ons openlijk te worden uitgesproken." De Standaard nit zijn lof o.a. in deze bewoordingen: „Er is in deze Troonrede geen zlnsnêe en geen regel, die, Links toegejuicht, aan de Rechterzijde teleurstelling of ergernis kon wekken. Het is een Troonrede die op niets ande.': doelt, dan op het krachtig handhaven var. het nationaal belang, en allen partijen zon der onderscheid is dit Koninklijk woord den ook uit het hart gesproken. Later, als de vrede ons werelddeel weer zegenen mag, komt vanzelf ook in ons land de politieke worsteling weer aan de orde, maar in dit hachelijk oogenblik wil ons volk van niets anders hooren dan van „het gemeene vader land", en van wat strekken kan om onze neutraliteit, hier en in de Koloniën, te ver zekeren. Dit nu heeft het Kabinet gevoeld. Aan dit heimwee van ons volk heeft het in deze Troonrede voldoening geschonken. En de Regeering deed dit in rustige en toch be zielde taal, en in een toon die ook in het Buitenland waardeering zal vinden. Er spreekt uit dit Koninklijk woord geen. vree- ze, maar vastberadenheid. Helder wordt het gevaar, waarvoor we staan, onder de oogen gezien, zonder dat kleingeestige beducht heid ook maar van verre doorschemert." En verder: „De rede, gelijk ze nu gehouden is, kor. niet beter zijn. Ze gaf wat ze moest geven. En meed v thans gemeden moest worden. En ze dee weldadig aan door de rijpheid van beleid die er zich in uit. En wat ook niet verzwegen mag worA-n al komt deze rede van een liberaal Kabinet ze eindigt toch met tenslotte heel ons volk op den Beschikker van ons lot te wijzen. Ze verliep niet in grootsnraak. maar loop uit op een bede. Ze eindigt niet met een roemen in eigen kracht, maar met de hop van ons volk op God te stellen, of Hij ons de kracht, die we behoeven, moge verleenc Er is dan ook geen twijfel, of allerweu in heel ons land, zal dit woord onzer Ko ningin weldadig aandoen, en de indruk ervan In het Buitenland zal zeer stellig onze posi tie als neutrale mogendheid sterken." De christ.-hist. Nederlander zegt „Toch is er voor ons gevoel eene leemte In deze Troonrede, die niet te miskennen valt. Nu met de droeve feiten is aangetoond hoe een krachtige weermacht, ook voor een klein volk, van beteekenis is voor de hand having van dat volksbestaan, had naar onze meening niet mogen ontbreken eenige aan wijzing van de richting, waarin de regeering zich de verdere vervulling van onzen defen sieplicht voorstelt. Dit te eer omdat de plan nen voor de verdediging in het bijzonder onzer Koloniën zoo goed als gereed liggen en voorts omdat door de inrichting van het zoogenaamd „Verdedigingsfonds" reeds een bepaalde stap gedaan is. Hoe schoon het ook lijke, aan pacifistische illusies mogen we ons vooralsnog niet overgeven. Intus- schen, er kunnen goede redenen zijn, waar om in deze omstandigheden dit punt nie* moet worden ter sprake gebracht." De T ij d merkt het volgende op „Over het geheel ligt over de Troonrede een waas van grooten ernst en vertolkt zij dus de waarheid. Bezorgd voor de toekomst is echter blijkbaar de Regeering niet. „Ik gevoel mij gelukkig", zegt de Koningin, „dat mijn volk, in trouwe plichtsbetrachting om mij vereenigd, het vaderland tracht te dié nen." Welnu, dat geluk is wederkeerig. Ook het volk is niet bezorgd. Het wil met dê Vorstin en met haar Regeering meewerken. Aan het verstoren van de eendracht, waar op Hare Majesteit een zoo krachtig beroep doet, wordt niet gedacht. Aan alle Staats zucht is het zwijgen opgelegd en zij zwijgt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2