BINNENLAND. r faerioren 5 dooden en 2 gewonden. De Engcl- eclicn hadden 3 ddoden en 4 gewonden. Londen, 28 S e p t. (R.) De onderkoning yali Inddë heeft de 400,000 p. st., die de Nizam yan Baidarabari heeft aangeboden als oor- Jogsbi)drage in d)e kosten voor liet uitzenden van Indische troepen naar Europa, aanvaard. Canada heeft een eerste storting van 10,000 pond sterling voor de Belgische vluchtelingen Aangekondigd. Montreal, 28 Sept. De Canadeesche minister van oorlog, kolonel Hughes, is af getreden, om met hét Ganadeesche contin gent naar het front te gaan. Ostende, 28 Sept. (R) Een uit Brussel aangekomen koerier bericht, dat de burge meester Max uit zijn ambt ontslagen en ge vangen genomen is op bevel van den mili tairen gouverneur. Deze heeft getracht het eollege van schepenen te bewegen uit zijn midden een anderen burgemeester te kiezen. De schepenen weigerden dit, maar namen de taak o*p voor de orde te zorgen. Max is gevangen genomen, omdat hij aan de banken zou hebben verboden het gedeelte van de oorlogscontributie, dat met einde Sep tember vervalt, te betalen, en zulks omdat de Dultsche gouverneur, de niel-betaling van de oorlogsschatting als voorwendsel nemende, had bepaald, dat op de rekwisitiebons geene betaling meer zou geschieden. Max moet weer in vrijheid gesteld zijn; doch daarvan is geene bevestiging ontvangen. De Duilschers dwingen de vreemde banken te likwideeren. Aan alle banken wordt een Duitsche commissaris opgedrongen. Opera- tiën met het nleft bezette gedeelte van België zijn verboden. München, 28 Sept. (W. B) Het Ame- rikaansche ophelderingscomité te München heeft een uitvoerig bericht bekend gemaakt, waarin gezegd wordt: Onder de passagiers van het stoomschip Rotterdam, dat den 7en September in New-York is aangekomen, be vonden zich een aantal personen van aan zienlijke positie. Deze hebben gezamenlijk een verklaring opgesteld en onderleekend, be stemd voor de pers en ook aan president Wilson en aan staatssecretaris Bryan toege zonden, waarin wordt uiteengezet, dat tegen de Duitsche troepen niet het bewijs is gele verd, dat zij zich aan wreedheid in de oor logvoering hebben schuldig gemaakt. Berlijn, 28 Sept. (W. B.) De „Nord- deulsche Allgemeine Zeilung" schrijft: Volgens courantenberichten uit Zwitserland zou er. in verband met de vergunning aan Duitsche vrouwen en kinderen en niet --diens t- pliclibige mannen, die in Frankrijk worden vastgehouden, om naar het vaderland terug le keeren, een schikking zijn getroffen tus- sdhen de Duitsche en de Fransche regeering. Het bericht is in dezen vorm niet juist. Er \s orden wel onderhandelingen gevoerd, maar dij zijn no niet ten einde gebracht Maagdenburg, 28 Sept. (W. B.) De Magdeburgische Ztg. deelt mede, dat 154 •Fransche gewonden, die in het reservehos pitaal in het Concertgebouw worden ver pleegd, aan den directeur van het hospitaal, dr. Keferstedn, een schrijven hebben gericht, waarin zij voor de opofferende behandeling en liefdevolle verpleging, dóepgevoelden dank uitspreken. Vooral wordt het gewaardeerd, dat het den gewonden vergund is, aan hunne betrekkingen in het vaderland berichten te kenden. Deze gewonden zijn afkomstig van het 9e bataljon jagers te voet te Longwy. Londen, 28 Sept. (R.) Officieel wordt bericht: De Duitsche schepen, die tot 23 September zijn aangehouden of prijs gemaakt, zijn 387 in aantal, met een totalen inhoud van 1,140,000 tonnen, tegen slechts 86 Engelsche schepen, met 229,000 tonnen, waaronder 74, die in Duitsche havens werden aangehouden hij het uitbreken van den oorlog. Terwijl de Engelsche schepen nog steeds de koopvaardij blijven waarnemen, is er geen enkel Duitsch schip op zee overgebleven. B e r 1 ij n, 2 8 S e p t (W. B.) De Nordd. AUg. Zeitung bericht: Uit handelskringen ont vangen wij de volgende volkomen betrouw bare mededeeling: Het Engelsche bankiers huis Royal Bank of Canada and the Antilla's (Cuba) heeft den 27en Juli een brief gezon den aan een handelsvriend op Cuba, waarin de volgende zinsnede voorkomt: „Wat het in wisselen van bedragen in marken betreft, waarom gij ons verzoekt, deelen wij u mede. dat het voor bet oogenblik ons onmogelijk is papier, waarvan de waarde in marken is uit gedrukt, te verschaffen, omdat wij heden een telegrafisch bevel ontvingen, op grond waar van het opgeven van giro's op Europa ver boden is, hetgeen veroorzaakt wordt door den ongunsligen politieken toestand in deze lan den." Hieruit blijkt voldoende, dat reeds den 28 Juli, dus een aantal dagen voor het tijd stip, waarop de inmarsch van de Duitschers in België het voorwendsel verschafte voor de Engelsche oorlogsverklaring van 4 Augustus, Engeland aan builenlandsche banken bevel had gegeven tot slaking van het geldverkeer met Europa, inzonderheid met Duitschland Berlijn, 2 8 Sept. (W. B.) De gemeen schappelijke zitting, die de Duitsche handels dag, de Duitsche landbouwraad, de oor logscommissie van de Duitsche industrie en de Duitsche handwerks- en bedrijfskamerdag heden hielden, was buitengewoon druk be zocht en had een zeer waardig verloop. Er werd eenstemmig de volgende verklaring aan genomen: Een misdadige oorlog is tegen ons ontbrand. Eene wereld van vijanden heeft zich verbonden om het Duitsche rijk politiek en economisch te vernietigen. Vol verontwaar- diging en vol geestdrift stond het Duitsche volk, om zijn keizer geschaard, eenstemmig op Ieder van onze krijgers in leger en vloot weet, dat het te doen is om te zijn of niet te zijn van het vaderland. Daarom hebben onze wapenen hunne schitterende overwinningen behaald; daarom zal hun de overwinning be schoren zijn. Hiervoor is ook een waarborg de sterkte en de gezondheid van onzen eco- Ttomischen toestand, en hc-t voorbeeldelooze £ucces van de inschrijving van bijna 4^ mil liard voor de oorlogslcening. Wel heeft de oorlog ons zware economische lasten opge- lecd. Zii zijn welcemoed voor het vaderland aanvaard. Tot ieder offer zijn wij bereid. Alle deelen van het Duitsche economische leven, landbouw, nijverheid, handel en handwerk, zijn eenstemmig besloten te volharden totdat een resultaat is verkregen, dat beantwoordt aan de reusachtige offers van dezen oorlog en zijn terugkeeren uitsluit. Dan zal een vaste grondslag gegeven zijn voor nieuwen bloei, nieuwe macht, nieuwe welvaart van het Duit sche rijk. Er werd besloten een telegram, dat dit be richt inhoudt, naar het groote hoofdkwartier aan den keizer te zenden. Dit telegram is on derteekend door dr. Kaempf, graaf Schwerin- Lowitz, Roetger, Friedericlis en Plate. Een officieel Duitsch communiqué bevat het volgende: „Tegenover de met voordacht verspreide leugenberichten in de Parijsche en Londien- sche pers over den economischen nood in Duitschland, worde op het volgende gewezen: Terwijl Duitschland alleen onder alle oor logvoerende rijken, zijn economisch leven zonder het hulpmiddel van een moratorium kon voortzetten, heeft de oorlogsleening in eigen land, welke slechts één procent hoogere rente dan de jongste leeningen behoefde te geven, het overweldigend succes van rond vier en een half milliard opgeleverd. Voor het opbrengen van dit reusachtige bedrag had Duitschland veertien dagen noodig, terwijl Frankrijk na den laalsten oorlog jaren noo dig had om geringere bedragen op te bren gen. Frankrijk beproefde bij het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog onlangs te vergeefs eene leening in de Vereenigde Stalen te sluiten. In 1871 maakte het Huis Morgan en Cie te New-York peen bezwaar tegen hel afsluiten eener leening met Frankrijk. De in Augustus 1914 met hetzelfde bankiershuis aangeknoopte onderhandelingen zijn blijkbaar uit neutralitedtsoverwegingen afgewezen, op beteekenisvolle wijze juist toen het Duitsche leger tol Reims en St. Quenlin was voortge drongen. Een poging van Frankrijk om van den bondgenoot Engeland geld te verkrijgen, had tot uilslag, dat op de Londensche markt Iwee millioen pond sterling Fransche schat kistbiljetten geplaatst 'konden worden. Dat zijn veertig millioen mark, dus niet eens zoo veel als één dag oorlogvoeren aan Frankrijk kost. Engeland schijnt daarna zelfs het Fran sche krediet niet hoog meer te taxeeren. Thans poogt Frankrijk te Bordeaux als laat ste redmiddel in eigen land een bijzonder soort schatkistbiljetten: „Bons dc la défense Nationale", rentende 6 procent, uit te geven Het succes hiervan dient te worden afge wacht. Mislukt ook deze poging, dan blijft slechts als laatste redmiddel een zuiveren pa pier-geldhandel over, wat het begin zou be- teekenen van het einde naar het staatsban kroet. De crisis in Frankrijk wordt boe lan ger zoo bedenkelijker, waar de October-ler- mijn nadert, op welken de Fran sche regeering 200 millioen francs aan cou pons harer drie procents staatsschuld moei inwisselen. Naar uit Parijs gemeld wordt, staakte op order van de Fransche regeering het Credit Lyonnais heden de uitbetaling van het dividend voor het eerste halfjaar op zijne a and celen." Tsjarskoje Selo, 28 Sept. (Tele- graafagentschap). De keizer heeft gedelegeer den van de Pétersburgsche bankiers ontvan gen, die ter beschikking van Z. M. stelden een millioen roebels voor oorlogsbehoeften en een tweede millioen voor het inrichten van hos pitalen en voor steun van gezinnen, wier kost winners onder de wapenen zijn geroepen. Keizerin Alexandra Feodorowna woonde deze audiëntie hij. Konstantinopel, 28 Sept. De auto riteiten der Dardanellen maakten heden be kend, dat de Dardanellen voor de scheep vaart gesloten wolxlen. De duur van de slui ting is niet bekend. Verspreide Berichten. Een herinnering. In „De Nederlander" herinnert de heer V(erkouteren) aan het volgende ,,Nu de Duitschers de Belgen met allerlei beschuldigingen overladen, achten wij het niet ongepast te herinneren aan dé volgende proclamatie, die vorst Blücher, de «opperbe velhebber van het Pruisische leger, op 24 dumi 1815, kort na den slag hij Waterloo, et?, vóórdat hij België verliet om Frankrijk bin nen te vallen, op de muren van Namen deed aanplakken .,De tous temps les Beiges se sont mon- trés un peuple brave, généreux, el vaillant. lis ont soutenu cette brillante réputaition, sur- tout 5 la betaille de la Belle Alliance (Wa terloo), oü ids ont com'bafttu avec tant d'intré- pidité qu'dls ont étonné les armées alliées; le souvenir dé leur invincible courage ne sor- 1ira pas «de la mémoire die nos guenriers Nous avons eu l'accasion d'apprécier vos verf us. Voois êtes u n peuple brave, loyal et noble 1" Vertaling „Ten allen tijde hebben de Belgen getoond eeji dapper, edelmoedig en kloek volk te zijn. Zij hebben dien schitterenden naam opgehou den, vooral tn den slag bij Waterloo, waar zij met zóóveel onversaagdheid hebben ge streden, dat zij de verbonden legers hebben verbaasd. De herinnering aan hunnen on- tembaren moed zal niet uit de gedachtenis van onze krijgslieden verdwijnenWij heb ben gelegenheid gehad uw deugden te waar- deeren. Gij zijt een braaf, eerlijk en edel wik (Zie: Kapitein F. De Bas: Prins Fredérik der Nederlanden en zijn tijd. Derde deel, 2e stuk (editie 1904), pag. 816). Onderscheiding. De Oostenrijkscihe luit.-kolonel Langer, commandant der Oofsi'enrijksche motiorbat- terijen, die z.g. „Birummer", heeft van Keizer Wilhelm het IJzeren Kruis ontvangen. Engelsche generaal ge- sn euveld. Generaal Findlev, «de bevelhebber dor artil lerie van het Engelsche exp editie 1 eger is in den slag aan «de Manie gesneuveld. Schuld en boete. De majoor van het Servische leger, Boya Tancosioz, die algemeen voor den aanstich ter -van den moord on aartshertog Fm-ns Fer dinand, den Oostenrijkschen troonopvolger en diens gemalin gehouden werd, heet in e .1 der gevechten aan de Drina te zijn ge sneuveld. Albéric Magnard. Magnard, de componist van Bérènice, is op zijn landgoed bij Senlis doodgeschoten. Hij zou, volgens een bericht aar* de Corrière dc-lla Sera op Duitsche ulanen gevuurd heb ben. Zijn schoonzoon wist zich te redden en Parijs te bereiken, waar hij het doodsbericht meedeelde. Pro f. Nagant. Dr. Nagant, priester en leeraar te Rolduc, dfie sedert de verwoesting van Leuven ver-- mist werd, 4s teruggekeerd. Hij was als krijgs gevangene naar Munster gebracht» „De vlijtige Bertha." Bij de reeds gegeven bijzonderheden over de groote mortieren, die hij Luik, Namen en Maufceuge zulke een groole rol hebben, ge speeld, kunnen wij uit Duitsche bladen nog aanleekenen dat zij in het Duilsche leger be halve „Brommers" ook wel „Jerichokanon- nen" worden genoemd. In de fabrieken te Es sen aldus het N. v. d» D. draagt zulk een monsLergeschut den bijnaam van „de vlijtige Bertha", ter cere van dé vrouwelijke patroon, v,ijlen Krupp's eenige dochter, die naar men weet gehuwd is met een Freiherr. Deze heeft daarna van den Keizer het recht verkregen, zich Krupp von Bohlen und Halbach te noe men. De getorpedeerde kruisers. Aan dé Köln. Ztg. ontleent de N. R. Ot. uit Berlijn, hoe het torpedeeren in zijn werk is gegaan, naar dc lezing van de 'bemanning der duikboot. In den vroegen ochtend van den 22en be vond zich de U 9 op 20 zeemijlen benoord- westen den Hoek van Holland. Zij stoomde ongeveer in zuidwestelijke richting. De zee was kalm, hot weer helder, ten decle nevel achtig. Tegen zes uur kreeg men op de U 9 drie groole vijandelijke kruisers in het ge zicht, die ver uit elkaar, in dwarslinle, naast elkaar voeren. De U 9 besloot eerst den mid delstem kruiser aan te vallen, t. w. de Abou- kir. Dat gelukte. De kruister zonk in enkele minuien. Toen dé twee andere kruisers naar het punt sitoomdon. waar de Aboukir was ge zonken, deed de U 9 met goed gevolg een torpedo aanval op de Hoguc. Ook deze krui ser zonk in korten tijd. Nu keerde de U 9 zich tegen de Gressy. Bijna onmiddellijk na het torpcdoschot kantelde de Cressy; nog een wijl dreef zij met de kiel naar boven, toen zonk zij. Het heele gevecht had van het eerste torpedoschot tot het laatste onge veer een uur geduurd. Van de Engelsche bruisers is c?een schot ge lost. (Men weet uit de Engelsche berichten, dat de overlevenden getuigd hebben van wel. Van de Cressy werd een dozijn maal eevuurd en, zoo getuigde een officier, onze kanonnier Dogherty was overtuigd, dat hij de perislkoop had getroffen. Misschien is de verklaring, dat de U 9 onder water de schoten niet heeft gehoord.) De bewering der Engelsche bla den, dart: er geleischepen bij de U 9 waren, en nog wel onder Nederlandsche vlag. is on waar; ook is onwaar, dat er meer duikbootcn waren en eenige vernietigd zijn. Alleen de U 9 is daar geweest. Na het zinken van de Oressy kwamen ver scheiden Engelsche kruisers, torpedobooten enz. ter plaatse. Een paar tor depo jagers ver volgden de duikboot. Nog in den avond van den 22en niet ver van de Terschellingsche bank werd d'e U 9 vervolgd. Met het inval len van de duisternis gelukte het haar de torpedobooten uit het gericht te komen. Den Volgenden dag kwam rit in haar haven aan. Breien. Het Engelsche le^er beeft behoefte aan wollen gardéls en sokken. Lord Kitchener heeft aan de Koningin van elk 300.000 paar gevraagd te leveren zoo mogelijk begin No vember. H. M. deed onmiddellijk een beroep op de Engelsche vrouwen en dadelijk heeft heel vrouwelijk Engelatvd de breikous ter hand genomen». Een oorlogsmuseum Ingezetenen van Antwerpen hebben, naar dé N. R. Ct. meldt, het initiatief genomen eeD museum tot stamd te brengen, dat in later jaren, als de herinnering aan dezen oorlog zal zijn vervaagd, tot een blijvend gedenktee- ken zal kunnen strékken, om aan üand'genoot en vreemdeling de geschiedenis dezer be narde dagen te vertolken. De heer Claes, konservator van het museum Steen, dat na fnrichtlng van het Vleesohhuis, uilsluitend historisch museum zal blijven, heeft daar een zaal opengesteld, waar een verzameling van alles wat op den krijg be trekking heeft zal worden tentoongesteld!» „Wilde treinen". In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn van een Belgisch station (welk vermeldt d'e N. R. Ct. niet) achtereenvolgens acht treinen vol ijzererts in volle vaart gejaagd op de lij nen naar Leuven. Machinisten en stokers brachten deze trei nen zoover als maar mogelijk was, zetten toen alle kleppen open en sprongen eraf. Men weet nog niet welke rampen deze tred en veroorzaakt hebben, toen ze in razende vaart terecht kwamen .midden in het spoor wegnet, door de Duitschers gebruikt. Zeker is, dat op verschillende plaatsen de lijnen naar Antwerpen voor langen tijid on bruikbaar zijn gemaakt De socialist en en de oorlog. Onder het opschrift: „Vadérlandslic-fde en Socialisme" schrijft het te Antwerpen verschij nende socialistische orgaan „de Volks- gazet" het volgende: „Van verschillende zijden toont men zich verbaasd, dat alom de sociaal-democraten, nu eenmaal tegen hun zin den oorlog is uitge broken», toch alle best doen om zich zoodanig te weren, als ze kunnen. Toch behoeft voor düegenen die de sociaal-democraten kermen, zulks niet te verwonderen. Immers. Wie is er ooit meer opgekomen voor de vrijheid en de zelfstandigheid, dan de sociaal-democraten. Immers heel hun streven was juist daarop gericht, t Is om die reden dat indertijd ook de soc.-dem. voelden voor de Boeren in Transvaal. Juist de soc.-dem. wil niet dat kleine landen met eigen gewoonten en culfcuuh, door grootse landen als wingewes ten zullen worden behandeld, 't Was dc soc.- 1 democratie die aich schaarde naast Finland. En zou den dc soc--dera. ongeroerd blijven U het onlzettondc loi dal Bcigië heeft getrof fen? BesLgic cüat wijl het buiten den oorlogs gruwel walde blijven., toch in z'n rust en vrede Restoord door een overheid, die heel haar voük bedroog en haar soldaten diets maakte „tegen het Russische barbarisme'' te velde te trekken, doch in werkelijkheid een klein nij ver volk in hot hart te treffen. Moesten de soc.-dem. toezien hoe de mid delen van voorlbreaigst en de levens van dui zenden werden verwoest? Welk zou 't oordeel der wereld zijn geweest als de soc.-dem. in dit geval varen te kort gekomen? Terecht zou men gezegd hebben: »>A1 tijid zefdert gij dat ge de menigte wilde op heffen uit nood en ellende Dat ge strcedt voor de vrijheid en onafhankelijkheid, doch ncuiaat ge ons afmaken om der wille van een fictie." Immers lijdelijk verzett en 't zich weerloos laten afmaken is eveneens 'n fictie, als 't bij sommige hec-rschend begrip van uitsluitend z'n liefde te betuigen tot binnen de grenzen. Trouwens deze oorlog is niet een nationale oorlog. Deze oorlog is een Internationale; een oorlog tegen de overmacht eener brutale Pretoriaansölie regeering. Onafwendbaar was deze oorlog van het moment, dat Duitschland zich sterk genoeg waande om do wereldheer schappij te veroveren. Wij moesten dus nu wel daartegen ingaan. Ook d'e soc.-democra- lie eischt in haar program zelfbestuur voor de Staten, Provinoie en Gemeenten. Zelfs op onze Internationale Congressen eerbiedigden wij Immer bij de uitvoering, zelfs van belangrijke besluiten», de autonomie. Wij zouden dus in verzuim zijn als we nu niet met alle kracht waren opgekomen tegen het schenden van hert recht dat Belgic werd aangedaan. 't Was dus geen onberedeneerd chauvinis me, doch een welbegrepen rechtvaardigheids gevoel. Wij vreezen dus niet dat men onze hou ding afkeurt, en wie ons niet toejuicht zal moeten bekennen dat we als altijd onzen plicht déden en doen. Een proclamatie van president Wilson. President Wilson beeft een proclamatie - gevaardigd, bevattende een oproep, om Zon dag 4 October te wijden tot een dag van ge bod voor het herstel va<n den vrede. De prbolamatie door den president zélf geteekend, de eerste en e enige in deze so ont, die ooit door het Witte Huis is uitgevaardigd, luidt als volgt „Aangezien de groote volkeren der wereld de wapenen tegen elkander hebben opge nomen, en de oorlog nu millioenen mannen in den strijd trekt, en het beleid der staats lieden niet bij machte is geweest, hun dit afschuwelijke offer te besparen, en aangezien in deze, evenals in alle andere zaken, het ons voorrecht zoowel als onze plicht is, ons te wenden tot den Al- machtigen God om raad en hulp, ons voor Hem te verootmoedigen, te belijden onze zwakheid en ons gemis aan alle dusdanige wijsheid als vereischt zou zijn in deze zaken, en aangezien het de uitgesproken wensch en het verlangen van het volk der Veree nigde Staten is, om de zaak van den Vrede te dienen, met gebed, raad en vriendschap pelijke gezindheid, daarom wijs ik, Woodrow Wilson, Presi dent der Vereenigde Staten van Amerika, Zondag 4 October a. s. aan als een dag van gebed en smeekingen, en verzoek allen God- vruchtigen om dien dag naar hun bedehui zen op te gaan, en zich daar te vereenigen in een gebed tot den Almachtigen God, dat Hij, der mensch'Wi raadsbesluiten beheer- schende, de dingen, die zij niet kunnen dwingen of veranderen, recht zettende, in medelijden nederziend op de volkeren die nu in den jammer van den strijd zijn gewik keld, in Zijn genade en goedheid een uitweg wijzend, waar menschen dien niet zien, aan Zijn kinderen den zegenrijken vrede moge hergeven,, onder menschen en volke ren de eendracht moge herstellen, zonder welke nóch geluk, nóch ware vriendschap, nóch eenige gezonde vrucht van arbeid of gedachte bestaanbaar zijnin hun gebeden ook te vragen om vergeving voor onze zonden, voor onze onbekendheid met Zijn heiligen wil, onze onbuigzaamheid en onze foutenom geleid te mogen worden langs paden van gehoorzaamheid naar hoog:en van inzicht, en tot gedachten en raadsbe sluiten van reinheid en wijsheid. Ten bewijze daarvan heb ik hieronder mijn handteekening gezet, en het zegel der Vereenigde Staten er aan laten hechten. Gedaan in de stad Washington, dezen 8sten dag van September, in 'sHeeren jaar 1914, en in het jaar 139 van de Onafhanke lijkheid der Vereenigde Staten." WOODROW WILSON. Vrede-dag. Op eene te» Point Lima in begin September gehouden bijeenkomst werd besloten den pre sident de»r Vereenigde Staten een telegram te zenden, voorst ellende den 28en September als de dag, gewijd aan het herstel van don vrede, va«st te stellen. Mevrouw Kath. Tingley legde dlit, van haar afkomstig plan, aldus uit; Zij wenstihte dien dag te maken tot een werkelijk gewijd en dag, zoodaf dé religieuse gevoe lens, die diep in elk menschenhart verborgen liggen, getroffen zouden worden. Aan hert ein de van dé enkele woorden, door haar gespro ken, stelde mevrouw Tingley een mortle voor. Deze werd met algemeene stemmen aanvaard en aan president AVilson getelegrafeerd. Het aan den President verzonden telegram luidde: „Op een vergadering van inwoners van San Diego, bijeengeroepen om te beraad slagen over het houden van een Dag, ge wijd aan het herstel des Vredes voor alle volkeren, op 28 September a. s., werd door Mevrouw Katherine Tingley, Stichtster van het „Parlement voor Vrede en Universeele Broederschap", het volgende voorstel ge daan, dat zonder discussie met algemeene stemmen werd aangenomen •- „Overtuigd als wij zijn, dat Amerika vol doende moreele kracht bezit om den oorlog, die thans in Europa woedt, voor een oogen blik tot staan te brengen, en in naam der menschelijkheid, vragen wij, dat een wapen stilstand gesloten worde, waarbij alle strijd, zoowel te land als ter zee zal ophouden voor den tijd, benoodigd om een speciale bijeen komst in het Vredespaleis te 's-Gravenhage bijeen te roepen, waar alle regeeringen der landen. die thans met riVaer in oorlocr zijn, vertegenwoordigd zullen zijn. alsmede de Vereenigde Staten ven Noord-Amerika en alle neutrale mogendheden, opdat een rus tige bespreking der oorzaken van den oor log plaats hebbe. den oorlog zelf met zijn verwoestingen besproken worde, de ellende voor de vrouwen en kinderen onder de oogen worde gezienhet gevaar voor ver nietiging der Europeesche beschaving over dacht v/orde, waarbij met klem bij allen hr/t besef worde wakker geroepen, dat alle menschen broeders zijn. „Wij gelooven, dat de Vereenigde Staten de moreele macht en wilskracht bezitten om ter vervulling van deze taak tusschenbeide te treden. En door wien anders dan door II, de President en Vertegenwoordiger van deze groote, de vredelievende natie, kan dit denkbeeld verwezenlijkt wordenp „Wij doen daarom een beroep op U, om van de gulden gelegenheid, die aan de Ver eenigde Staten geboden wordt, gebruik te maken, en een heiligen plicht tegenover de menschheid te vervullen. Wij gevoelen, dat geen oogenblik verloren moet worden om den hartewensch van millioenen van men schen in de Vereenigde Staten in vervulling te doen gaan. „Wij doen tevens een beroep op II. om alle neutrale mogendheden uit te noodigen uwe pogingen te steunen, om op die wijze de Vereenigde Staten te helpen een nieuw tijdperk in te leiden, een tijdperk, waarin een heilige, duurzame vrede voor de geheele menschheid verzekerd zal zijn want oor log is een bekentenis van 's menschen zwakheid, niet van zijn kracht." KOLON1ÈM Oost-lndië Pestgevallen op Java. Regeer!ngstelcgram betreffende pestgeval len op Java en Ma-doera, va-n 26 Augustus tot en met 22 September: Afdoe ling Malang 740 nieuwe gevallen, 618 do oden. Toe'loengagoeng 73 nieuwe gevallen, 67 dooden. Masi'oen 82 nieuwe gevallen, 73 dooden. Hoofdplaats Soeraibaja 70 nieuwe gevallen, 65 dooden. Overig deel der afideeling Soera- baja 76 nieuwe -gevallen, 77 dooden. Paree 216 nieuwe gevallen, 1S9 dcoden. Magelan 80 nieuwe gevallen, 68 dooden. Berbök 15, Soerakarta 1 en Sid'ourdjo 3 doodelijke gevallen. Lamongan 3 nieuwe gevallen, 1 doode. Bangkalan 4 nieuwe gevallen, 3 dooden. In hert vorig tijdvak (29 Juli tort en met 23 Augustus) in de afdeeling Ma lang nog 23 ge vallen en 19 dooden en in Magetan nog 2 doo delijke gevallen. Verder 'bevat het telegram ten aanzien van Kederi (waarvan dé cijfers iin het voriige be richt ontbraken) die volgende opgaaf, die dus loopt van 29 Juli tot en met 22 September: 12 niéuwe gévallen en 382 dooden De Staatscourant van Dinsdag 29 Sep tember bevat oa. de volgende. Kon. besluiten: eervol ontslagen uit den militairen dienst de kapitein D. H. Pecreboom Voller, van den artillerie-staf. werkzaam bij de academie en benoemd tot bedrijfschef bij de artillerie- Inrichtingen; eervol ontslagen mej. G. F. J. Boots te Haar lem als inspeotrice van den arbeid; benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e klasse de arts S F., Manen. aan mr. C. H. B. Boot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van lid, tevens voorzitter, ven het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd voorzitter van gemeld college, C J Vaillant, lid van dat college met ingang van 1 October, voor den tijd van één jaar, bestendigd als rijkskeurmeester in bij- zonderen dienst, respectievelijk te Epe en te Lochem en te Borculo, de rijkskeurmeesters B. van Goor, te Epe, en A. D. Oosterbaan, te Lochem met ingang van 1 October L- Tj. de Jong, onder toekenning van eervol ontslag als amanuensis-concierge aan de Rijks- landbouwwinterschool te Meppel, benoemd tot amanuensis-concierge aan de Rijkstuinbouw- winterschool te Hoorn P. J. A. Dootjes benoemd tot amanuensis- concierge aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes aan jhr. M. Mazel en jhr. O. J. Quarles van Ufford, zoomede aan den reserve-sergeant majoor A. J. van Zanten, van het 16de bataljon landweer-infanterie, respectievelijk secretaris, adjunct-secretaris en assistent ter secretarie van het hoofdcomité van het Nederlandsch Roode Kruis te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen onderscheidenlijk van de ordeteekenen van officier en ridder in de Orde van Danllo I, voor zooveel jhr. Mazel cn Jhr. Quarles van Ufford, beiden voornoemd, aangaat en tot het aannemen en dragen van de medaille voor verdienste eerste klasse voor zooveel den reserve-sergeant-majoor van Zanten, voor noem, betreft, hun door den koning van Monte negro geschonken. Uit Albanië terug. Majoor Ver hulst en kapitein Reimcrs, die dezer dagen na hun gevangenschap in Albanië in wijheid werden gesteld, zijn te den Haag aangeko men en hebben hod'cn hunne o-pwachting ge* maakt bij den Minister van Ooriog. De koning van Griekenland heeft aan de dames M. en "W. v. d. Hijden, te Beverwijk, de Grieksche oorlogsmedaille verleend voor be wezen verplegingsdiensten. HÜerbij was gevoegd het portret van den koning met eigenhandige onderteekening. Op 61-jarigen leeftijd overleed tc 's-Gra- Venhage de heer E. A. M. van der Kun, lid van dé Eerste Kamer der Staten-Gencraal voor Zuid-Holland, vroeger lid van de Twee de Kamer voor Zevenbergen. Na aan het R. K. gymnasium te Katwijk a/d Rijn cn te Rol duc zijn opleiding voor den koopmansstand te hebben genoten, was hij van 18781887 lid der firma R. Kracmer en Co. te Rotter dam, zijn geboorteplaats. Hij was o.a. riddji in de orde van den Nederlandsch en Leeuw. Zijn stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. in het familiegraf te Rijswijk worlcn bijgezet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2