Begrafenis dr. A. W. baron gchimmelpenninci van derOye. In tegenwoordigheid van een gro f aantal be langstellenden, voor het meerendeel behoo- rende tot de hof- en diplomatieke kringen, is gisterenmiddag op Oud Eik en Duinen bij Den •Haag het stoffelijk overschot van dr. A. W. $>aron Schimraelpenninck van der Oye, oud* tninister-resident, ter-aarde-besleld. Aanwezig waren o. m. de minister van Builenlandsche Zaken, jhr. Loudon? de oud-minister jhr. Tets Van Goudriaan; generaal Dumonceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin baron Michiels van Verduynen, secretaris generaal van het Hof van Arbitragejhr. Re- {>elaer van Driel, generaal Baud. het lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland mr. Van de Velde, vele pachters en arbeiders van lande rijen onder Voorschoten en Wassenaar. Een familielid van den overledene bedankte voor de belangstelling. -Bogr afeniE mr. A.J. Immink. Op Nieuw Eik en Duinen bij Den Haag is gister- pamidkiag ter aarde bestc-ld het stoffelijk over schot van mr. A. J. Immink, oud-ra a dshcer jn het hooggerechtshof van Nederlandsch-Iti- dic. in tegenwoordigheid van verschillende oud-Indische autoriteiten, o.a. van den oud- minister van koloniën mr. Bergsmn, mi-. De Vries, president \an de staatscommissie voor de wetgeving in Ned.-Indic, van welke com missie de heer Immink vroeger deel heeft uitgemaakt; de heeren Abendanon, Dannen- berg, oud-vice-president, en Pcereboom Vol ler, oud-raadsheer in het hooggerechtshof. Aan de groeve wijdde de heer Roos, zwa ger van dén overledene, een kert woord aan de nagedachtenis van den ontslapene, dien hij schetste als een man van grooten eenvoud, nauwgezette plichtsbetrachting en strenge eerlijkheid. Begrafenis m r. A. E. H. Goe- k o o p. Onder zeer groote belangstelling uit alle kringen en standen der maatschappij is gislercnnamiddag op Oud Eik en Duinen grafwaarts geleid hot stoffelijk overschot van mr. A. E. II. Goekoop, archeoloog en groot grondbezitter Onder hen, die ter begraafplaats den rouw stoet opwachtten, was de consul-generaal - an Griekenland, de heer Lelimann; de heer Goekoop n.L heeft èn door zijne bijdragen Voor het doen van archeologische opgravin gen èn door het steunen van de Nederland sche ambulance in Griekenland, tijdens den Balkanoorlog, herhaaldelijk van zijn belang stelling voor het Grieksche rijk doen blijken. Voorts waren o.a. aanwezig de wethouder, de heer Jurriaan Kok, de directeur van ge meentewerken. de heer Lindovertegenwoor digers van verschillende verecnigingen en in stellingen op het gebied van kunsten en we tenschappen en op dat van liefdadigheid en zedelijke opvoeding. De Nederl. Hcide-Maat- «chappij was vertegenwoordigd door haar di recteur, den heer Lonkhuijzen, en door den heer Ivorteweg, lid van het dngelijksch be stuur van toezicht. Van het in/tern. congres voor zedelijke opvoeding, te 's Gravenhage, eenige jaren geleden gehouden en waaraan de heer Goekoop krachtigen steun verleende, was aanwezig de heer Van Sandick, algemeen secretaris van het Kon. Instituut van inge nieurs. Ten blijke van waardeering voor het geen mr. Goekoop voor het Haagsche gymna sium heeft gedaan, waren de heer Vinke- stcijn, inspecteur van de gymnasiadr. Van Aalst, rector van, en dT. Kossmann, leeraar aan het gymnasium, aanwezig. Verder waren er verscheidene bekende man nen uit de kringen van bouwkundigen en grondeigenaren. Aan de groeve sprak de ingenieur Van de Wall een kort woord ter nagedachtenis van den overledene. Het was een woord van vriendschap en dank. Spreker wist, dat het niet zou strooken met de opvatting van dezen doode, indien hij hier zou uitweiden over hetgeen deze gedaan heeft voor kunsten en wetenschappen en voor de stad zijner inwo ning. Veeleer meende spreker geheel in den geest van mr. Goekoop te handelen, als hij zich aan zirn graf bepaalde tot het voorlezen van he«t laatste vers van den berijmden Psalm 12: O. mijn ziel, wat buigt ge u neder. enz. Want. zeide spreker, het leven van den man, wiens stoffelijk hulsel hier ten grave is ge daald, is geweest «en worstelend zoeken naar bet hoogste, wat denmenseh deelachtig kan worden. Vervolgens betuigde dc heer Van de Wall den dank der familie voor de betoonde deel neming. Nederland en de oorlog. Beurswet 1914. Bij beschikking van den minister van Land bouw is ingesteld een commissie van bijstand tot uitvoering van de Beurswet 1914 en be noemd tot voorzitter J. H Kann, den Haag, en tot leden: mr. J. J. van Troostcnburg de Bruijn, de Haas en mr. E. Vennema te Am sterdam. Jacht aan de grens, Gedputeerde Staten van Overijsel hebben bepaald, dat van 1 October af. met zonsop gang, de jacht op alle wildsoorten zal zijn gesloten in een strook tea- breedte van 5 KM. van deze provincie, grenzende aan hot ko ninkrijk Pruisen. Mobilisatie en machinisten examens. Het bestuur vaai den Bond van Machinisten éer Koopvaardij zegt in een adres aan den minister van oorlog, dat verschillende machi nisten ter koopvaardij, die voornemens wa len examen tot het verkrijgen van een diplo pia voor hoogeren rang te doen, in verband jnet de mobilisatie onder de wapenen geroe pen zijn, en verzoekt den minister te willen besluiten, dat aan machinisten, die zich heb ben aamgomeld tot het afleggen van het be doelde examen, op vertoon van hun oproe ping. daartoe de gelegenheid worde gegeven, in dat hun vóór het examen een verlof van 14 dagen worde toegestaan, ten einde zich Öog nader voor het examen voor te bereiden. Verloven ambtenaren post- en telegrafie. Een aantal ambtenaren der posterijen en Telegrafie heeft zich tot den directeur-gene raal van dit dienstvak gericht met het ver- ioek, vergoeding te mogen ontvangen van het .'derven der verlofdagen in 1914. Dat zich thans omstandigheden voordoen, die het ge ven der normale verloven belemmeren, wordt ten learste betreurd, maar verwacht werd, dat de ambtenaren het derven van verlof als eene noodzakelijkheid' zouden aanvaarden. De directeur-generaal der P. en T. vindt het pijnlijk te moeten ervaren, dat vele amb tenaren hierin weer een welkome gelegenheid meenen te zien om van de administratie wat geld los te krijgen. Waar mogelijk, zal het reglementaire verlof nog worden verleend, doch vergoeding wegens niet genoten verlof is buitengesloten, terwijl overbrenging van het tekort aan verlof in dit jaar op het vol gend jaar, op practische bezwaren zal stuiten Kinderarbeid bij den aard appel- en blctenoogst. De minister van Biunenlandschc Zaken, hcefl tol dc ar- rondissements-schoolopzieners dc volgende aanschrijving gericht: ,.De Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel, vestigt mijne aandacht op de waar schijnlijkheid, dat vele landbouwers bij den aanstaanden aardappel- en bietenoogsl ter vervanging van de onder de wapenen geroe pen mannen, op ruime schaal zullen iraoh- ten gebruik te maken van kinderarbeid, in- plaats van in het tekort van arbeidskrachten te voorzien door het aannemen van personen, die in andere bedrijven werkeloos geworden zijn. ..Ten einde nu eenerzijds aan deze perso nen zoo min mogelijk de gelegenheid te ont nemen een daggeld te verdienen, zoodat zij niet of in geringer aantal in de r:geven om standigheden voor onderstand in aanmerking moeten worden gebracht en met het oog an derzijds op de gezondheid der kinderen, die in een ongunstig jaargetijde een overina ligen arbeid zouden hebben te verrichten, heb ik de eer u te verzoeken er in de eerstvolgende weken streng voor te waken, dat geen land- bouwverloven worden toegestaan dan die uit hoofde van art. 14 der Leerplichtwet bepaald niet geweigerd mogen worden". Een verdwenen reserve-officier. Mr. P. S. GerHngs, die begin Mei met de Noorderzon uit Almelo verdween, kort daar na werd ontslagen als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Almelo en in staat van faillissement werd verklaard, wordt thans als reserve-eerste-luitenant van het 12de bataljon landwcerinfanterie door den burgemeester van Almelo opgeroepen om 16 October onder de wapenen le komen. Nederlandsche uitgewekenen uit België. De delegatie van het Comité, beslaande uit dc heeren: B. Wijhperle, II. Wa- Jewijk en A. Daniels is gisteren in opdracht van den Minister van Builenlandsche zaken naar Antwerpen vertrokken. Daar verschillende personen geen gevolg hebben gegeven aan den oproep van het Co mité, wijst het er met nadruk op, dat voor die personen die niet op dezen oproep verschij nen, in België niet kan worden opgetreden. De gelegenheid om de noodige inlichtingen alsnog het Comité te verschaffen, bestaat vanaf heden (Maandag) op het bureau van hel Co mité: Singel 331 te Amsterdam. Ook nieuwe Inschrijvingen kunnen van dien datum af (uit gezonderd a.s. Woensdag) wederom geschie de© Voor vluchtelingen. In verband met de instelling van een com missie voor vluchtelingen, heeft de minister van binnenlandsche zaken, door tusschen- komst van de commissarissen der Koningin, aaa de burgemeesters verzocht, te willen me- dedeelen, of in hun gemeente een Vereendging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer beslaat, onder opgave van den naam en het adres van den voorzitter. Belgische vluchtelingen. Volgens de statistieke opgave Van hel Bel gische consulaat te Maastricht bedraagt het aantal Belgische vluchtelingen, dal zicli heelt gemeld tot en met 24 September, in het ge heel 2554 (mannen, vrouwen en kinderen). Hieronder zijn begrepen de vluchtelingen, die in hotels en bij particulieren verblijf houden: echter valt hieronder niet te rangschikkende vlottende bevolking van de Belgen, die Maas tricht slechts voor eenige uren, of voor een dag bezoeken en meestal uit de omliggende Belgische plaatsen afkomstig zijn. (L- K.) Verzoek aan Leuvenaars. Al de Leuvenaars zonder onderscheid, waar ze zich ook mogen besvinden (in Leuven of elders), worden verzocht zonder uitstel hun adres te Leuven en hun huidige verblijfplaats te doen kennen aan het Bureau Lovania, Marksingel 1. te Breda, dat inlichtingen no pens hen verschaft aan al degenen, die er om vragen. Belgische officieren van gezond heid in Den Haag. Men meldt ons uit 's GravenhageHier ter stede zijn aangekomen een tweetal officieren van gezondheid van het Belgische leger, de heeren dr. Lucien van Hoof en dr. Araaand Wathelet. Eerstgenoemde was vóór het uit breken van den oorlog le assistent voor de pathologische anatomie aan het Institut bac- tereologique te Leuven, de andere geneesheer aan het Hópitöl Maritime te Brussel; zij hadden zich als tijdelijk officier van gezond heid bij het Belgische leger verbonden en wa ren werkzaam te Namen, toen de Duitschers deze vesting veroverden. Van Namen werden zij met de Fransche officieren van gezondheid, die onlangs hier waren, en een aantal Belgische collega's naar Luik gezonden, waar zij door de Duitschers •werden opgehouden. Zij wisten echter Luik te verlaten en werden door boeren voortge holpen. In Maastricht verschafte de consul hun reisgelegenheid naar Den Haag. Zij maakten hier hun opwachting bij den Belgischen gezant. Hoogst dankbaar waren zij over de vrien delijke wijze, waarop zij in ons land waren ontvangen. Een Haagsche familie had hen gis teren ten middagmaal genoodagd en ook brachten zij daar den avond door. Zij verklaarden overtuigd te zijn van de on juistheid van het bericht, dat Duitschland de Nederlandsche neutraliteit had geschonden en verklaarden, dat hun reeds Ir* België was gebleken, dat van de beweerde neutraliteits- schen^i» niet» waar was. Luik hadden zij één voor één verlaten en zich later weer bij elkander gevoegd. Na hun avontuurlijke cn lange reis hierheen voelden zij zich oververmoeid. Heden vertrekken zij naar Antwerpen, om zich ter beschikking van het Belgische leger bestuur te stellen. Doortrekkende Franse he n. Zondagmorgen arriveerden aan het station Oldenzaal 103 Fransche dames en heeren, die sinds het uitbreken van den oorlog waren ge vangen gehouden te Hannover. Eon Duitsch rijksrechercheur begeleidde hen tot Oldenzaal. Door bemiddeling van het Amerikaonsche consulaat te Hannover was hun een pas ver strekt. Dc retizigers deelden mede, dat zij. toen de oorlog tusschcn Duitschland en Frankrijk uit brak, met vacantie te Metz vertoefden en van daar gevankelijk naar Hannover werden over gebracht. Ongeveer oen maand geleden had men hun verlof verleend via. Keuion naar Frankrijk terug te koeren, doch toon zij in genoemde plaats aankwamen, werd hun verboden ver der le reizon on gelast naar Hannover terug koeren. Daarna hebben zij de lusscheokomst ingeroepen van den Amorikaanschen consul, mei hierboven vermeld gevolg. Met den trein van 12 28 v.m. verlrokker al- Jen naar Den Haag, om voor de verdere reis de bemiddeling in te roepen van den Fran- schen gezant bij ons Hof. De jongere mannen waren als gevangenen t Hannover achtergehouden. De Engelsche zeelieden naar Engeland terug. Zaterdagavond kwamen te Vlissingen aan ongeveer 280 matrozen en officieren van de gezonken Engelsche kruisers, die naar hun vaderland mochten terugkeeren. Terstond gin gen de mannen aan boord van de mailboot „Mecklenburg", der Maatschappij Zeeland, die hen naar Queenstoorough zou brengen, en die des morgens vroeg zee koos. Te ongeveer 12 uur was men op de plaats van bestemming, waar niet werd aangelegd. De Engelschen werden per sleepboot afgehaald en naar Chatham gebracht. Onderweg ontmoette ihen o. a. een zuster schip van een der gezonken kruisers; de be manning van dit schip liet „three cheers" weerklinken, wat door de geredde matrozen werd beantwoord. Deze laatste deden hetzelf de toen men de „Helene", een zusterschip van de „Flora", welk schip izoovclen redde, passeerde. De mannen hadden maar één reep over dc behandeling die zij van de Nederlanders had den ondervonden; bij het verlaten van de „Mccclcnburg" klonken cheers voor onze Ko ningin en bij het wegstoomen der sleepboot klonk hetzelfde gejuich als afscheid aan de bemanning van de „Mecclenburg". De mailboot keerde dadelijk naar Vlissin gen terug. De terugzending der Engelsche geredden. De „Kölnische Zeitung" teekent bij een be richt Aan zijn Amsterdamschen correspondent over de vrijlating en naar huis zending van de geredden der drie Brilsche kruisers hel volgende aan: De volgende dagen zullen gelegenheid bie den om met de vcreischte rust en zakelijk heid het standpunt der Nederlandsche regee ring ten aanzien van zijn juistheid en volken rechtelijk gebied te onderzoeken. In rechte verbindend zijn slechts de overeenkomsten die zaken als deze betreffen, en zelfs alleen dan wanneer zij door de staten in quaestic gerati ficeerd zijn. De aanneming door de conferen tie is niet voldoende. Men kan dus niet zoo maar zonder meer inzien, welke beleekenis een aan de conferentie uitgebracht verslag kan hebben bedoeld wordt het verslag van Renault ter tweede vredesconferentie, teekent het N. v. d. D hierbij aan want alleen dc woordelijke tekst der door de staten gerati ficeerde verdragen komt er op aan. Maar nu is er voor de opvatting der Ne derlandsche regeering noch in den tekst der beide Geneefsche conventies van 1864 en 1906. noch in de Haagsche verdragen van 1898 en 1907 een verbindende grondslag tc vinden. In het tiende verdrag van de Haagsche con ferentie van 1907 Geneefsche conventie over den zeeoorlog artikel 13 leest men deze bepaling: „Wanneer een neutraal oor logsschip gewonden, zieken of schipbreuke lingen aan boord heeft genomen, dan moet er zoo mogelijk voor gezorgd worden, d a t dezen niet meer aan den oor log kunnen deelnemen." En in art. 15 staat te lezen: „Schipbreukelingen enz., die met toestemming der plaatselijke overheid In een neutrale haven aan land gebracht zijn, moeten... door den neutralen staat op die wijze bewaakt worden, dat zij niet meer aan de krijgsverrichtingen kunnen deelnemen." De bedoeling dezer beide artikelen is dus zeer (bepaald, op neutralen grond terecht ge komen krijgslieden niet meer aan de krijgs verrichtingen te laten deelnemen. Een verslag van Renault komt in den geratificceerden tekst niet voor. Men zal daarvan derhalve voorloopig nog slechts onder voorbehoud kunnen kennis nemen." Nederlandsche ambulance te BrusseL Men meldt ons: Door hot Centraal comité in Nederland voor die Ncdérlaindsche ambulances opgericht dooi* de Nederlandsche kolonie te Brussel, zijn sinds de vorige opgave belangrijke giften ontvan gen. waaronder van jhr. F. G. te 's Graven hage f 2000, en van jlir. van W., Ilr. Ms. ge zant te Brussel (tijdelijk te Antwerpen) f 250. Daardoor is hei totaal der bijdragen gestegen tot ruim f 4600, grootendeels reeds naar Brus sel overgemaakt. Wegens de in verhouding tot de ingekomen bedragen hooge kosten van dagelijkschr huis houding, voornamelijk de voeding, aangezien de meeste werkkrachten belangloos gepres teerd woeden, kan nog steeds niet worden ovorgegaan tot het in gebruik stellen van het volle aantal der 110 gereed gemaakte bedden. Intussdhen verricht de Nederlandsche kolo nie. staande onder leiding van de voorzitters van de ven belangrijkste Nederlanctsche ver- eenigingen te Brosse 1, goed -werk. Geen enkele andere natie die aldaar door eene ambulance vertegenwoordigd is. Het ware tc betreuren, Indien wegens onvoldoend toevloeien van hoog noodige (geldmiddelen tol inkrimping zou moeten worden overgegaan. De grijsgroene veldkleedij der N.-I. militairen. De St.-Ct. van heden bevat een koninklijk besiluit, waarbij bepaald wordt dat gedurende den tijd, dat hel leger in Nederland is gemo biliseerd, aan de daarbij ingedeelde officie ren, onderluitenants en adjudant-onderofficie ren, behoorende tot het leger in Nederlandscli Indië, vergund wordt de grijsgroene veld- kleeddng in Europa te dragen, ook wanneer deze is vervaardigd van gelijkgekleurde serge, lakcnsche of soortgelijke wollen stof, in welk geval deze kleeding buiten Europa zal mogen worden afgedragen. Verbod uitvoer van paarden. Het bestuur van het Nederlandsch Land- bouw-Comité heeft, zoo meldt het „Nederl. Landb. Wkbl.", de aandacht van den direc teur-generaal gevestigd op het feit, dat door hc-1 verbod van uitvoer van paarden, ouder dan I jaar, de belangrijke handel in i-jarige paarden geheel is gestremd, en verzocht na der te willen overwegen, of het niet mogelijk zal zijn het verbod onder de noodige voor waarden te beperken tot paarden, ouder dan U jaar. Verbod van verkoop van alco holische dranken. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eemging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, door dat der Nationale Christen Gc- heelonthouders-vcreeniging gesteund, heeft een adres aan den Minister van Binnenland sche Zaken gericht, waarin aan de Regee ring de waag werd voorgelegd of als tijde lijke maatregel niet eon algemeen verbod van verkoop van alcoholica, zoo het kan van de vervaardiging, moest worden bevorderd. Vegetarisme. Het bestuur der afd. 's Gravenhage van den Nederlandschcn Vegetariërsbond heeft een be roep gedaan op de leden om gezamenlijk aan het Kon. Nat. Steuncomité een voorraad ge steriliseerde vruchten ter beschikking te stel len ten behoeve van zwakken en zieken. Voorstellen om zich daartoe te vereenigen met het hoofdbestuur en de andere afdeelin- gen zijn in voorbereiding Steuncomité voor Kunstenaars. Op aandrang van de Vereeniging ,,St. Lu cas", heeft zich uit bijna alle verecnigingen van Beeldende Kunstenaars in Nederland, een Nationaal Comité gevormd, dat zich ten taak gesteld heeft zooveel mogelijk te voorzien in den dringenden nood van, tengevolge van de tijdsomstandigheden, lijdende kunstbroeders en -zusters. De vergadering, van het ,,Steun-Comité voor Beeldende Kunstenaars* heeft Donderdag middag in de gastvrije zalen van ,.Sint-Lu- cas" te Amsterdam, de tc nemen maatregelen besproken en een bestuur gekozen dat bestaat uit de navolgende heeren: E. R. D. Schaap, president: van fPSint-Lucas", voorzitter; Adri de Groot, secretaris van ,,Dc Onafhankelij- ken", penningmeester en Conrad Kickert,, secretaris-penningmeester van den Modernen Kunstkring, secretaris. Het voorloopig adres van den secretaris !s Veere (Zeeland) Het steunfonds van den N. V. B. In dé 'Zondagmiddag te 's Gravenhage ge houden vergadering van „Het Gouden Hoofd", waar, behalve alle westelijke eerste klasse- vereenigingen, verscheidene eerste-klasscrs uil het Oosten, de heeren Warner, Buskop en Kips van den N. V. <B. en als belangstellenden de heeren mr. Kleijn en Isbruecker aanwezig waren, is met algemeenc stemmen aangeno men een voorstel van mr. Kleijn. dat luidde: „De vercenigingen, toegetreden tot „Het Gouden Hoofd", verbinden zich vóór Zaterdag 3 October. 1914 op te geven aan den secreta ris van den N. V. B., welke bedragen zij tot heden hebben afgedragen of zeker zullen af dragen ten bate van het steunfonds van den N. V. B. Zij verbinden zich bovendien om in den loop van het seizoen per T Jan. 1915 en per 1 April 1915 mede te deelen, welke be dragen zij verder in dat fonds zullen storten, een en ander ter eventucele vervanging van het verplichte afdragen van 25 van de bruto ontvangsten, als voorwaarde gesteld tot deelneming aan de competitie" Dit voorstel zal in de eerstvolgende be stuursvergadering van den N. V. B worden behandeld. Alle eerste klassc-vereenigingen hebben In geschreven voor de competitie, die nu a s. Zondag een aanvang zal nemen, de hoop koes terende, dat dc N. V. B. dit billijk bemidde lingsvoorstel zal aannemen, waarmede de le niging van den algemeenen nood zeer zeker gebaat zal zijn. De eerste klassers hebben zich vooral ge kant tegen het verplichte afdragen, dorh ze verklaarden zich allen bereid, zooveel moge lijk te willen medewerken om het bedrag, dat afgestaan zal worden, zoo groot mogelijk te maken. Mocht het N. V. B.-bestuur dit voor stel niet aannemen, dan zal den vereenigin- gen, toegetreden tot den N. V. B., om haar opinie in deze gevraagd worden, terwijl te vens zal worden gevraagd of zij zijn vóór verplichte liefdadigheid en, zoo ja, tegen wel ke percentage van de bruto-ontvangsten- Spoorverbinding met Duitschland Men meldit ons uit Winterswijk d d. 27 Sep tember: Nadat voor eenige weken het goederenver voer met Duitschlan dhersteld was en suc cessievelijk meerdere treinen met steeds meer wagens hier aankwamen, doch nog altijd op ongeregelde tijden, heeft de militaire over heid thans besloten een vaste goederendienst regeling met ingang van morgen in te stellen en zullen de treinen van 's morgens 5 uur tot 's nachts 12 uur kunnen binnenkomen. Hier door zal voor het personeel der douanen ook weer de nachtdienst ingevoerd moeten wor den. Naar een dér eerste Duitsehe ambtenaren hier ter plaatse ons mededeelt, zal zelfs met 15 October a.s. het zoogenaamde „Friedens- fahrplan" in werking gesteld worden. Op een enkele uitzondering na is het machi- Pepersoneel, dat seder thet uitbreken van den oorlog voor het overgrootste deel isx Wesel ge- stationneerd was, thans gehéél weer naar hijg#' teruggekeerd. Zelfs op het traject Wesel—Win# terswijk, waarlangs lot dusverre ook gcedl goederentrein ging, zullen nu dagelijks 2 trei» nep loopen. Ifct personenvervoer blijft voorloopig van hier uit nog gestremd. Treinverbinding Node rla nd— Berlijn. Naar de Tel. verneemt zal binnenkort eep directe treinverbinding weder tot stand ko men, tusschcn Nederland en Berlijn. De lijn Maastricht—Luik. Uit Yisé meldt men aan de Limb. Koer.t De vroegere stationschef te Yisé heeft zijn functie weer hervat. Hij wordt nu door de Duitschers uitbetaald. Onder zijn leiding eb met genüe-officiéron wordt de lijn overal in orde gemaakt, versperringen opgeruimd, ver nielde en verbogen spoorstaven door nieuwe vervangen, en materiaal aangevoerd. Reed» een paar malen heeft een kleine trein tot Eijs- den geloopeu, hoofdzakelijk tier inspectie van hot baanvak, en om eendge wagens iïi Eijsden te halen en te brengen. Naar men ons mededeelde, zou waarschijn lijk spoedig de heropening der spoorlijn Maastricht—Luik kunnen worden verwacht Herlevend b c d r ij f Aan de werf Conrad te Haarlem, waar se dert eenigen tijd maar vijf dagen werd ge werkt, wordt, meldt Hot Volk, te bcginncb met deze week weer volle weken gearbeid} e ris weer zooveel werk, dat dit noodig blijkt BeroovingvanecnNed. stoom schip. Blijkens een schrijven uit Konstantinopel aan de N. R. Ct., is op het stoomschip Minor- va van <le Kon. Ned. Stoomboot-Mij. in de haven der Turksdhe hoofdstad door de mili taire overheid een gewelddadige berooving gepleegd. Op het scherpe protest dienaangaande van ons gezantschap heeft de Porte tot nu toe ge antwoord door een mondelinge betuiging van leedwezen vatn den adlatus (moestesjor) van den grootvizier, mot verzekering dol iets der gelijks niet woder zal voorkomen. Tegelijker tijd is de militaire intendance met de agen ten van de recderij (IC. N. S. M.) in onderhan deling gebredon over dc som, door het dépar tement van Oorlog voor dc weggehaalde la ding te betalen, welk bedrag men bereid zou wezen dadelijk in geld (dus niet in bons of met voorloopig niet in te lossen chèques) te voldoen. De Turkscbc militaire overheid wil daar voor alleen maar met de recderij onderhart» delen, en niet m'ct de verschepers van de lading of met hen, voor wie ze bestemd was. Met dezen moet volgens haar opvatting de recderij zich maar verstaan. De Minerva wordt dezer dagen uit Odessa hier terugverwacht. (Sedert is bericht ontvangen, dat de Mi nerva 8 September van Odessa vertrokken, 10 September uit Konstantinopel de reis naar Amsterdam heeft voortgezet.) Het Hbld. verneemt omtrent liet boven staande nader het volgende: Ruim een maand geleden werd de Miner va" bij Konstantinopel tot tweemaal toe ge ënterd door Turksabe militairen Ofschoon de ruimen officieel verzegeld waren, werd ccn deel der lading, voor havens nan de Zwarte Zee bestemd (voornamelijk voedingsartötelen) in beslag genomen, waarschijnlijk echter mot de bedoeling om er voor te Voldoening vorderingen. De coöperatieve vereeniging Centraal Be heer te Amsterdam, heeft onder de aandacht van den mmister van binnenlandsche zJaikei gebracht, dat het voor vele fabrikanten en handelojren, die leveranties aan staat, provin cie en gemeente doen. in dezen tijd van be lang zou zijn, indien zij de hun verschuldigde gelden zoo spoedig mogelijk uitbetaald krij gen. Het zou voor velen een uitkomst zijn, als de publiekrechterlijke lichamen nu niet tot 1915 wachten met het verschuldigde over 1914 tor beschikking tc stellen, doch zidh bereid verklaarden, terstond het verschuldigde voor het reeds geleverde te betalen. De overheid zou met zulk een maatregel een uitnemend vooibeeld geven en bovendien velen helpen. Naar aanleiding hiervan heeft, naai- wij in de N. R. Ct. lezen de minister aan Gedepu teerden Staten in dc provinciën verzocWt, de vorderingen ten laste van de provinciën thans zoo spoedig mogelijk IC voldoen, en de aan dacht ran de gemeentebesturen er op tc doen vestigen, dat een spoedige voldoening van de vorderingen ten laste van dc gemeentebe- grootingen en van de begrootingen der ge meentelijke bedrijven bom thans zeesr ge- wenscht voorkomt Niet betalen van huishuur. Naar het bestuur van de Amslcrdamsche vereeniging van huis- en grondeigenaars „Het Eigendomsrecht" meldt, is uil nauwkeurig on derzoek gebleken uit gegevens van 1000 huis eigenaren dat in de eerste week van Augus tus reeds f100,000 aan huren was onbetaald gebleven, welk bedrag een maand later var diezelfde huiseigenaren tot f125,000 was ge-, stegen. Waren de achterstallige kwartaalhu ren in dien tijd met 50 afgenomen, d« ma andhuurschuld was met 12£ en d« wcekschuld met 75 toegenomen. Deze cijfers, meent het bestuur, zeggen ge» noeg, als men bedenkt, dat het aantal huis» eigenaars te Amsterdam ruim 7000 bedraagt en het achterstallige bedrag van li ton nog maar 1000 eigenaars geldt. Aanklacht tegen een dagblad. Hedenmiddag zoo meldt de Telegraaf lafi gisterenavond nam dc justitie te oniëjj bureel e het cliché van de plaat in beslag door Louis Raemaekers voor ons blad goUekenq en daarin don 23en September (avondblad) op.- genomen en voorstellende twee steonen be el» den van de kathedraal van Reims, die tot eeö tusschen hen geknield liggemdem militair d£ woorden spreken: „Deze was 't, dloni schond." V- De inbeslagneming geschiedde naar aanlei» ding van een tegen De Telegraaf ingediende aanklacht, gegrond op art. 100, Wetboek vah Strafrecht en luidende: „Met gevangenisstraf ran ten hoogste ze» jaren wordt gestraft: le hij, die in geval van een oorlog, waarin Nederland niest betrokken is, opzettelijk ge handeling verricht, waardoor de onzijdig? heid van den Staat wordt in gevaar «gebracht,/. Ook tegen „de Illustration" v» oep

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3