^sTadsnTeuWsT Uit den omtrek. faal worden ondergebracht Het aantal geïn- iftrneerde Duilschers is, nu herhaaldelijk her- welde gewonden uit Maastricht komen, geste gen tot 123. Voor de troepen. Öe Centrale Commissie voor ontwikkeling (én ontspanning der gemobiliseerde troepen Jpendt ons de volgende oproeping; r Zooals in de nieuwsbladen is bekend ge- rttaakt, is te 's Gravenhage uil personen van j^erschillende richting, in overleg met en onder volkomen instemming van de regeering, ecne Wentrale commissie voor de ontwikkeling en J&ntspanning van de gemobiliseerde troepen Wevormd. Haar doel is eene goede en tevreden 6tem- 'fuing in de troepen te onderhouden, teneinde Vldus de kracht en de weerbaarheid van de land- en zeemacht te verhoogen, welk doel zij tracht te bereiken door le bevorderen, dat de haanschappen zich op nuttige en aangename .Wijze bezig houden. Hoewel deze commissie erkent, dat het ver schaffen van genot en vermaak niet kan wor den ontbeerd, heeft zij in de eerste en voor naamste plaats nochtans zich tot taak gesteld le zorgen voor de verheffing van het zedelijk en intellectueel peil der onder de wapenen ge roepen mannen, ten einde het mobilisatie-tijd perk voor hen van blijvend nut voor hun vol gend leven te maken en aldus de volkskracht le verhoogen. Zij stelt zich derhalve voor, dat van veel be lang is, wanneer militairen onderwijs ontvan gen in nuttige kennis als, meer of minder ele mentair, in Nederlandsche, Fransche. Duit- Bche en Engelsche taal, in reken- en wiskunde, boekhouden, staathuishoudkunde en Staats recht. maar ook in land- en tuinbouw en am bachten al naar hunne vrije keuze en eigen Verlangen. Daarnaast kunnen populair-welen- ■chappelijke en letterkundige voordrachten gehouden worden, afwisselend met muziek uitvoeringen. Daar een ieder en elke organi satie in de eerste plaats zelf in eigen nooden en behoeften behoort te voorzien, is de com missie van oordeel, dat de troepen zich zoo veel mogelijk zelve zullen hebben te helpen door eigen krachten, die in den troep aanwe zig zijn, als bijv. leeraren, ingenieurs, onder wijzers, studenten. Deze kunnen zelf onderling juttdg en aangenaam bezig zijn zooals in ver schillende plaatsen reeds geschiedt. De commissie is zich echter bewust, dat daarmede niet kan worden volstaan. Vooral op de plaatsen, waar een qering aan tal militairen gelogeerd is, als de forten, kan- tonnementcn. kust- en grenswachten, zal het wel voorkomen, dat zulke krachten ontbreken, terwijl juist daar de meeste behoefte aan lee ring en ontspanning bestaat. Zoo fs dan de medewerking van velen uit de burgerij nog volstrekte eisch. Waar in ons Vaderland een zeer uitgebreid vereenigingsle- ven bestaat, zoodat welhaast geen enkele ge meente van eenige verecniging. bond, maat schap, societeiL, gezelschap of club geheel ver stoken is, die alle in meerdere of mindere mate over nuttige werkkrachten en middelen kunnen beschikken, wenscht onze commissie op de besturen van alle vereenigingen, die op dit gebied werkzaam kunnen zijn een beroep le doen tot mede- en samenwerking door het openen van cursussen over verschillende on derwerpen, het doen houden van wetenschap pelijke, letterkundige en muzikale voordrach ten. het beschikbaar Hellen van lokalen, be stemd voor die cursussen en voordrachten en voor militaire tehuizen, lees- en conversatie- zalen, het ten gebruike afstaan van aan hare leden toebehoorende rij- en voertuigen, auto mobielen, roei- en motorbooten, en het opwek ken van hare afdeelingen, filialen o! depar tementen tot aansluiting. De commissie weet, dat door verschillende vereeni,ringen reeds veel ten behoeve van de gemobiliseerde troepen is gedaan, maar zal dat werk goed verricht worden en doel tref fen dan dient het in onderlinge mede- en sa menwerking te geschieden naar vooraf tc be ramen en vast le stellen plannen. Waar schier in elke provincie ten aanzien van de militaire troepen andere toestanden besUnn en bovendien vanuit één centraal punt de behoorlijke en richfige uitvoering van de zaak. die wordt voorgestaan, niet wel moge lijk is. werd voor elke provincie eene afzon derlijke commissie aangesteld, welke provin- piale commissies, weder op haar beurt plaat selijke sub-comilé's zullen oprichten. Zouden de besturen der vereenigingen op vorenbedoelde wijze hunne hoogelijk te waar- iTeeren mede- en samenwerking willen verleu nen, dan zullen zij aldus een hoogst gewich tig belang dienen. Zij gelieven zich alsdan te wenden tot mej. mr. R. H. de Boer, N. Doelenstraat 12-14, Am sterdam: mej A. Visscher. arehivaresse van LeeuwardenA. A. Mees. Rijkslandbouwlee- Taar te Rotterdam; TI W. Hcndrikse, Middel burg; W. J. F. Juten, lid van de Tweede Ka mer, Bergen-op-Zoommr. dr. Jan van Best, Üd'van de Tweede Kamer, Eindhoven; kape laan P. Corten directeur der Militaire Ver- eemging te Roermondmr. A. J. A. A. baron van Heemstra, burgemeester van Arnhem; dr. J. van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer. Utrecht; T. Buitenrust Hettema, Zwolle: mr. J. T. Linthorst Homan, Assen; G. Scheltema, Heereplein 9, Groningen. Goederen uit Amerika. Het Hbl. verneemt, dat de Holland—Ame- rika-lijn de mededecling heeft gedaan dat zij. teneinde het langdurig oponthoud harer in komende schepen in Ihet Kanaal te voorko- BJien. voorlaan in Amerika alleen goederen zal inladen die geconsigneerd zijn aan het Nederlandsche gouvernement. Opgebrachte schepen. De "N. R. Ct. verneemt, dat het van Rotter dam naar New-York bestemde Nederlandsche Vtoomschip Sophie II (gecharterd door de Holland—Amerika-lijn) naar Falmouth is op gebracht Het Nederlandsche stoomschip Atlas, dat op reis van Palermo naar Amsterdam werd aangehouden en opgebracht naar Brest, is na .vrijgelaten te zijn gisterochtend Dungcness gepasseerd. De Geliria. Na eenige dagen te Plymouth opgehouden te zijn, is het stoomschip „Geirta" gisterenmor gen in IJmuidesi aangekomen. De lading werd cA. An/Wnmyjhft doch overigens ongemoeid gelaten. Ook de passagiers moch ten aan boord blijven. Door een tweede aan houding te Dover werd de reis nog eenigszios vertraagd. De Neder 1. steenkolen. De „Christelijke Mijnwerker" meldt dat de Nederlandsche en de Christelijke Mijnwerkers boud zich 25 September gemeenschappelijk met het volgende telegram gewend hebben tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: „Op de Oranje-Nassaumijnen', 'Domanialc Mijn en Willem wordt heden niet gewerkt wegens gebrek aan afzet. Oorzaak, verbod van uitvoer, terwijl vrije invoer van steenkolen geoorloofd is. Daar de Nederlandsche mijnen meestal hunne kolen in het buitenland moeten afzet ten, Is opheffing van het verbod van uitvoer dringend gewenscht. Verzoeken u derhalve uitvoerverbod van steenkolen op te heffen, en te trachten vrijen doorvoer van kolen over de lijnen Sittard— Herzogenrath en Simpelveld—Aken naar Duitschland te verkrijgen. Ook achten wij hel wensohelijk dat van re- geeringswege moreelc invloed wordt uitge oefend op officiccle lichamen om de Neder landsche industrie te begunstigen. De vruchtboomen en de inundaties. Een boomkweeker te Oudenbosch, schrijft het weekblad Tuinbouw, kreeg uit New- York een schrijven, dat men zich daar be zorgd maakte over de deugdelijkheid der Ne derlandsche boomkweekerij-artikelen, die zeer te lijden zouden hebben van de inundatiën. Het gerucht liep nl., dat hot grootste ge deelte van Nederland deels onder zout wa ter, deels onder zoet water zou zijn gezet on indien zulks werkelijk het geval mocht zijn, dan zouden de planten in de boomkwee- kerijen daar natuurlijk zeer onder lijden. Tor geruststelling van alle builenlandsche afnemers kunnen wij mededeelen schrijft de redactie van Tuinbouw dat zij niet de minste vrees behoeven te koesteren, dat Nederl. boomkweekerij-artikelen, bloembollen of welke planten ook, dit jaar niet even deug delijk zouden zijn als andere jaren. Het spreekt toch vanzelf, dat, indien waar was, wat men te dezen opzichte in Amerika vertelt anderen weten nu immers altijd meer over onze eigen aangelegenheden te vertellen dan wij zelf onze boomlcweekers zeker wel zoo verstandig zouden zijn bestel de leveranties af te schrijven, want zij zouden daarmede hun geheele toekomst be derven. Vis ch voorziening. De bijzondere omstandigheden laten, naar B. en W. van Amsterdam den Raad mededee len, niet toe thans al de vier maatregelen voor tie bereiden in zake betere voorziening der bevolking met levensmiddelen, waartoe de Raad in Juli B. en W. machtigde. Echter achten zij het juist aanbevelenswaardig thans de bevordering van ihet visohverbruik voor te bereiden, opdat de regeling in werking zal treden, zoodra weer op een voldoenden aan voer van Noordzee-visch kan worden gere kend. Hiertoe vragen B. en W. machtiging van den Raad. T ar wemeeL Volgens het Cenrum zou het vrij zeker zijn, dat met eenige dagen de voorraden tarwe en tarwemeel van alle tarwemeelfabrieken in ons land door de regeering zullen worden ont eigend. Voorlaan zullen de meelfabrieken dan de tarwe van de regeering ontvangen en voor haar vermalen- De distributie van het tarwemeel zal dan verder van regeeringswege geschieden. Bedrog in den meel handel. Men schrijft uit Leiden aan de N. Ct.: Het hoeft de aandacht getrokken van ver schillende baikkerspatroons, dal een bepaald soort kooplieden bijzonder tuk zijn op het koopen van Amerikaans che bloemzakken. Vooral zakken, waarop de dure patentmer- ken voorkomen, trachten deze kooplieden machtig !te worden, zelfs tot prijzen, die daarvoor in gewone omstandigheden niet wor den betaald. Thans is gebleken dat deze zakken gevuld worden met inlandsch meel en dan met een zoet winstje als Amerikaansch patent van de hand worden gedaan. De besturen van enkele balckersorganisaties hebben daarop de aan dacht der leden gevestigd en daarbij den raad gevoegd, om deze zakken bijvoorbeeld door het aanbrengen van een teer^treep. voor het beoogde doel onbruikbaar te maken. Mosselen als volksvocdseL De economische subcommissie van de „Al- gemeene Commissie tot Steun" te Rotterdam, heeft uitgezien naar middelen, om voor dc gezinnen, die van enkele luttele guldens per week moeten rondkomen, een voedsel aan te wijzen, hetwelk voor hen te betalen is. en waaruit een \sarm middagmaal is te bereiden. Daartoe zijn betrekkingen aangeknoopt met Zeeuwsche mosselhandelaren, die den aan voer van groote hoeveelheden hebben verze kerd, en nu is er vanwege de Steuncommissie een algemeene dienst georganiseerd, om den verkoop en het gebruik van mosselen te be vorderen. In een strooibiljet door de gansche stad on der de arbeidersbevolking verspreid, wordt op de volgende wijze het gebruik van mosselen aanbevolen: Eet mosselen, echte Zeeuwsche mosselen, van de door ons met den verkoop belaste vischvrouwen. Er is geen beter en goedkooper voedsel. Een emmer, inhoudende 5 KjG. kost 15 cent en één emmer is voldoende voor een middag maaltijd van een niet te groot gezin, man. vrouw en drie kinderen. Voor 3 cent per persoon hebt ge dus een voldoende hoeveelheid, die met aardappelen een voortreffelijken maaltijd levert. Met aard appelen van 10 cent per 3 K.G. kost die maal tijd ruim 30 cent. De voedingswaarde van gekookte mosselen is meer dan de (helft van die van vleesch. In de volgende weken zullen op de drie eerste dagen in alle stadsgedeelten door vrou wen. voorzien van groen-wit-groen geverfde emmers, Zeeuwsche mosselen tegen 15 cent per emmer van 5 K.G. verkocht worden. Die vrouwen geven u gratis gedrukte berei dingswijzen. Wilt ge uw kinderen en u zelf goedkoop en goed en smakelijk voeden, eet dan een paar maal per weck Zeeuwsche mosselen- Aangenomen wordt, dat voor een middag maal van vader, moeder en 3 kinderen één emmer voldoende is. De bereiding kost onge veer 6 cent, die met 3 kilo aardappelen en 50 60 gram margarino een goed middag maal vormen. We kunnen er niet over oordeelen, zegt „Het Volk". Het is echter wél een droeve geschiedenis, dat, terwijl de gewone levensmiddelen (erw ten. boonen, groenten) overvloedig en niet duur zijn, deze nog voor duizenden gezinnen niet te betalen zijn. Verboden bladen. Naar Het Volk verneemt, is op order van den stellingcomnrandant van Amsterdam be kend gemaakt, dat ihet ten strengste verboden is om ï(iDe Arbeid" en ,,Dc Gaswerker" te lezen of bij zich te hebben. Zij die zich aan het verbod niet houden, zullen zwaar gestraft worden. De beide bladen zijn syndicalistisch en van politieke strekking anarchistisch. NederL Journalistenkring. In de Zaterdagmiddag te 's Gravenhage gehou den vergadering van het bestuur van den Nederlasidschen Journalistenkring is in dc plaats van den heer A. Voogd te Rotterdam, die volgens de staulen verplicht was af te treden, benoemd lot secretaris de heer D. Kouwenaar te Amsterdam. Een familielid van den Paus. Naar men aan de N. Tllb. Crt. mededeelt, woont te Tilburg een familielid van Paus Be- neaictus XV, n.1. de heer Gualzatla, wiens vaders zuster, Thonesia Gualzatia, gehuwd is mei een oom van den Paus. L ij n Goud a—S choonhoven. De nieuw te openen spoorlijn Gouda—Schoonho ven is gisteren met enkele locomotieven inge reden. De Haagsche Tram we g-M a a t- schappij. Naar gemeld wordt hebben B. en W. van Den Haag na raadpleging van de commissie van advies eenig uitstel verleend aan de Haagsche Tramweg-Mij. voor de in diening aan hun college van het door haar toegezegd onlwerp-rcglement op de arbeids voorwaarden van het personeel. Dit uitstel hangt samen met de ernstige on gesteldheid van den president-commissaris der Maatschappij, mr. D. van Houten, die bij de laatste besprekingen niet tegenwoordig heeft kunnen zijn en wiens medewerking ver- eischl is voor het nemen van de noodige be slissingen. Poging tot moord. Het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam eischte gisteren te gen A. J. v. d. B. 5 jaar gevangenisstraf ter zake dat hij in. den nacht van 2 op 3 Juli in een perceel aan de Roggeveenstraal ter uit voering van zijn opzettelijk voornemen om P. Mul, groentenhandelaar, van het leven te be- rooven, hem, terwijl hij te bed lag, met een hamer een krachtigen slag in de rechterslaap streek heeft toegebracht, waardoor deze bloedend werd verwond, nochtans zonder doodelfjk gevolg; subsidair, dat het beklaag- de's voornemen was. genoemden Mul, zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De lijkverbrandings-kwestie. De voorzitter van de Kamer van Strafzaken aan de Haarlerasrhe rechtbank heeft bepaald, dat de behandeling van het hooger beroep, door den ambtenaar bij het O. M. van het kantongerecht aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter in de zaken tegen dr. Van Lissa cn mr. Meyer, zal behandeld wor den in een buitengewone rilting op Maandag 12 Ooiober a.s. Zooals wij reeds mededeelden, zal mr. P. Rink. oud-minister van Binnenlandsche Za ken, de beide beklaagden verdedigen. Een inbreker gearresteerd. Door <ie politie te Arnhem is gisteren gear resteerd de 21-jarige H. C die bekend heeft de dader tc zijn van vier der Woensdagnacht der vorige week gepleegde inbraken, o.a. in twee fabrieken aan den Amstordaniscfaen weg. Bovendien heeft hij nog bekend een rijfde in braak in een pakhuis aan den Boulevard, waar een flesch cognac werd vermist. De da der is naar het huis van 'bewaring overge bracht. Inbrekers gevat. De politie te IJmuiden heeft de hand gelegd op drie Amster dammers, die verdacht worden de vorige week te hebben ingebroken bij de firma Bak ker en Dijksen te IJmuiden. Een handig uitbreker. Een land weerman, broeder van den bekenden Marinus de Vos, moest te Leerdam arrest ondergaan onder den toren. Hij trotseerde echter de zwaarste sloten en grendels. Des avonds was hij opgesloten, liet zich echter hij een barbier scheren, gebruikte zijn potje bier en zat 's morgens weer achter de gegrendelde deu ren. of er niets gebeurd was. Thans is hij naar Gorinchcm getransporteerd. Op weg daarheen beweerde hij, dat geen slob of grendel voor zijn kunst bestand is. Tel Doodgedrukt. Aan boord van de Westlandsche schuit „De TIoop" is Maandag avond een 27-jarige schippersknecht bij het strijken van den mast doodgedrukt. Hij laat een vrouw met een kind achter. Verdronken. Op de brug van de Lijn baansgracht bij de Wiilemstiwat te Amster dam viel gisterenmiddag een ongeveer 7-jarig knaapje over de leuning in het water. Drie personen sprongen het knaapje na en brach ten 'het op het droge. Men slaagde er echter met meer in de levensgeesten op te wekken. De naam van het knaapje is niet bekend Kerkbrand Te Boskoop is Maandag middag brand ontstaan in de kerk van de Ned. Herv. gemeente. De kerkzolder is door gebrand. De brand is vermoedelijk veroor zaakt doordat een loodgieter in een goot eeni ge herstellingen had gedaan. Assurantie dekt de schade. Branden. Maandagmiddag is ir door- onbekende oorzaak brand ontslaan op de der de verdieping van een perceel op de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam, waarin is ge vestigd de manufacturenzaak van de wed. A. van Adelsbergen. Vrijwel de geheele verdie ping is uitgebrand. Maandagmorgen zijn te Lienden geheel afgebrand de woningen van den bakker C. v d. O., bij wien de brand door het aanmaken van een fornuis ontstond, en de aangrenzende woning van J. van M. Bij den laatste kon het grootste deel van den inboedel gered worden. Brand tc Zaandam. Gisternacht on geveer 12 uur werd de brandweer te Zaandam opgeroepen voor een fedlen brand aan den Zuidelijk nabij het Stadhuisplein, die was uit gebroken in dte tooneelzaal „De Ster." Spoe dig werd alarm gemaakt. De bewoners, dde spoedig gewekt werden, konden zich intijds in veiligheid brengen. De familie IJ. van Lijden, die boven het oafé woonde, kon nog juist bijtijds den inboedel naar buiten brengen. De brandweer kon niet verhinderen, dat het ge heele houten gebouw in Vlammen opging. Het vuur deelde zioh mede aan de naastbijgekgen gebouwen, d&o ook grootendcels uit hout waren opgetrokken. Ook hel huis van den heer C. Beu tier. firma Toens, ging geheel in vlammen op. Ook het huis er naast, waarin de heer D. Zegwaard eon lunchroom houdt, ging geheel verloren Het perceel van den sigarenhandelaar C. Brand bleef behouden. Alle per ceel ou waren tegen brand verzekerd. Schooi- en Kerknieuws. Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers heeft aan de leden dier vereeniging voorgesteld, dit jaar, wegens de buitengewone tijdsomstandigheden, de jaarlijksche algemeene vergadering niet te houden. Ook stelt het voor, een referendum stemming onder de leden te houden over de wenschelijlcheid, om de verkiezing van een redacteur van De Bode (vacature-Van Det) en van drie Hoofdbestuursleden en van een redac teur van De Bode, allen periodiek aftredend, voorloopig uit te stellen en het Hoofdbestuur te machtigen, om zoo spoedig, als, naar rijn oordeel, de tijdsomstandigheden zulks toelaten, die verkiezing uit te schrijven. Dr. J. Lammerts van Bueren, benoemd directeur der Heldring-gestichten te Zetten, hoopt Zondag 18 October a. s., des voor middags te 10 uur In de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam van de Ned. Herv. Kerk aldaar afscheid te nemen en Zondag 25 Octo ber d. o. v. te Zetten zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door dr. J. L. Heldring O.Gzn., van Amsterdam, als voorzitter van de Vlucht heuvelkerk-commissie. Bij Koninklijk besluit is agreatie verleend 1. aan de onderlinge opklimming van de commandeurs der ridderlijke Duitsche orde Balye van Utrecht A. W. J. J. baron van Na- gell, A. baron Sloet van Oldruitenborgh, L. U. baron von Alvensleben, mr. A. J. baron van Nagell en C. B. A. graaf van Aldenburg Ben- tinck; 2. aan de opklimming van den eersten ka- rrtttelridder H. O. L. C reichsgraf von Schwe- rin tot jongsten commandeur; 3. aan de opklimming van den tweeden ka- pittelridder C. A. E. H. prins von Hessen- PhiMpsthal tot eersten kapittelridder, en 4. aan de admissie van den oudsten edel- expectant J. E. baron van Wasseneer van Catwyck als tweeden kapittelridder. Brand in Rijks Munt- Gisteren avond omstreeks 9 uur brak te Utrecht een groote brand uit in den linkervleugel van bet nieuwe Muntgëbouw, waarin de bers tel werk plaats gevestigd is. De brand! is ontstaan in de smeltzaal op de bovenverdieping. Direct pooquen dc nacht wachten het vuur te blusschen, doch dit mis lukte. De brandweer werd onmiddellijk ge waarschuwd, doch kon, doordat er niet vol doende druk op dc waterleiding was, niet de volle kracht ontwikkelen. Eerst een uur na het begin van den brand, kwamen de stoomspuiten opdagen daar men nergens paarden kon krijgen om ze te vervoe ren. Het is de brandweer gelukt het vuur meester te worden. Groote schade is echter aangericht in het smellhuis, in de stempel- en medaDlefabriek, zoomede in de smederij en in de stootkamer. Het personeel was om halfnegen wegge gaan. Toen bespeurde men nog niets. De directeur werd ten negen uur gewaar schuwd en toen reeds stond de linkervleugel van het gebouw in lichte laaie. Het bedrijf zal, hoewel gestoord, kunnen doorgaan. De schade is zeer aanzienlijk, voor al doordat de reductiekamer is vernield. De zilvorvooiTaad is onaangetast gebleven Kerkeraadsvcrkiezing. Zondag 4 Oct. zal in de Geref. kerk A. (Lange Gracht) na afloop der godsdnenstoefe- ning «de verkiezing van twee kerker»adsleden plaats hebben, zulks ter vervulling der vaca tures ontstaan door het bedanken der ouder lingen de heoren H. P. van HaseJcn en J. Ter burg. Candida ten voor die verkiezing zijn de heoren G. G. Alt ene, G. Bcnnink, R. v. d. Burg en L Scham. St Ct. Abonnementsconcerten. Reeds eenige malen is ons gevraagd of Amersfoort dezen winter versloken moest blijven van de abonnementsconcerten van het concertbureau Stoker en Reddingius. Inderdaad scheen dit het geval tc zullen worden, maar thans zijn wij zoo gelukkig te kunnen mededeelen, dat wij er in geslaagd zijn hel bekende concertbureau tc overreden althans te probeeren eenige concerten te ar- rangecrcn. Blijkt er voldoende belangstelling tc rijn, dian zal de directie ons ook dit jaar weder vergasten op een viertal concerten van de beste artistcn Meer mogen wij voorloopig niet meedeel en Binnenkort zulLen dc plannen der directie be kend worden en dan spreken wij nog eens een hartig woordje met de muziekvriemlen onder onze lezers. Toonkunst. In dc gisteren avond gehouden vergade ring van de loden der afd. Amersfoort tol Be vordering der Toonkunst werd dooi- den voorzitter meegedeeld, diat door afwezigheid van den secretaris wegens dienstplichten, niet het gewone jaarverslag kon worden uitge bracht; later zoA dit in druk aan de leden woirien bekend gemaakt. Vervolgens werd door den penningmeester rekening en verant- w'oordang afgelegd ven zijn finantieel beheer; nadat de rekening dioor twee van de aanwe zige leden was nagezien en aoooord bevon den, word genoemde titularis onder dank zegging gedechargeerd. De periodiek aft redendie bestuursleden, de heeren Hamers cn Hoog, werden bij accla matie herkozen cn verklaarden zich bereid opnieuw hunne plaatsen in het bestuur in te nemen. Voorts word d)oor het bestuur medegedeeld, dat mede in oiverleg met commissarissen dei zangverceniging besloten is de eerste uitvoe ring te geven op 22 Dcc., met voorafgaande volksuitvoering op 21 Dec., deze uitvoering zai opmieUiw gegeven worden met medewer king van het volledig Arnhemsch Orchesl, ter wijl daarvoor in studie zijn genomen Men delssohn's Iy>bgesang en enkele cantates uil het Weill nachts-oratorium van Bach In aansluiting hij de circulaire door hel hoofdbestuur der Maatschappij verspreid en ook in dit blad afgedrukt, deed dc voorzitter een beroep op alle leden om in dc tegen woordige omstandigheden het bestuur krach tig te steunen in zijn pogen om ook hier Ier slede het muziekleven niet al te zeer tc doen lijd€to onder den druk der tijden. Om in De comber eene goede uitvoering te kunnen ge ven, is het dringend noodig liet zangkoor l versterken; laten dus spoedig zangers en zan geressen zioh aanmelden om de geleden aan te vullen- Ten slotte werd nog (Door den voorzitter meegedeeld, dat voortaan Toonkunstnieuws niet meer zal verschijnen, ook al in verband met bezuiniging op liet budget der Maat schappij. Wel zal echter de algemeene secre taris trachten de secretarissen der afdeelin gen op de hoogte te houden van de verschil lende uit voeringen, terwijl de. plaatselijke bla den dan verzocht zullen worden», duiarvam mededeefling tc doen in hunne kolommen. (Vertraagd). Kunstvitrine. In de kunstvitrine van Y alkhof fs Boek handel is geëxposeerd een krijtteekening van den heer van Weczel Errens, voorstellend»' een Eemgczidht. Theosofisch Centrum. Wij vernemen dat het gymnastaekloka van den heer de Jong aan de verlengde Yi! helm/inastraat ingericht zal worden voor bi bliotheék en vergaderzaal van de Amewfoorl sche Loge der Theosofische Vereeniging Het plan bestaat om op nader aan te wijri dag voorloopig één keer per week rilling li houden voor het publiek tot het verstrekken van ünlichtingen en boeken. (Vertraagd). Telef oon. Aan het plaatselijk telefoonnrt is aan gestoten onder no. 353 Pensionaat St. I.-uis, Utr. weg. Hooge Raad. De Hooge Raad heeft gisteren het ca^ 1 lieberoep verworpen van D. van V., arbeider te Hilversum, door den kantonrechter le Amersfoort tot f 20 en f 10 boote veroord»*-ld, resp. 3 en 2 dagen 'hechtenis, wegens het loo- pën over veihodcn grond, en het weigeren zijn naam op te geven aan den verbatïseeren- den ambtenaar. Corre spondentic. Tengevolge van vertraging zijn gisteren ekinige berichten en advertenties blijven lig gen KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Uitspraak in strafzaken d.d. 28 Sept. 1914. E. H., Amersfoort, I. wielrijdeix zoivder bel, f 2 of 2 d.II. rijwiel niet op eerste vordering van de politie doen stilhouden, f 5 of 5 d. A. v. D-, Doom, rijden met auto zonder ach terlicht, f 5 ol 5 d. C. E., Baarn, te Baarn op den openb. weg koopwaren in een stilstaonden vragen uitstallen (recidivist), f 6 of 6 d. C. E., Baarn, geheel idem, f 6 of 6 d. B. J. B-, Amersfoort, overtr. Visscherijwet, f 2 of 2 d. en verbeurdverklaring hengels. N. de G., Amersfoort, openbare dronkenschap, f 3 of 3 d. G. W., Amersfoort, idem, 5 of 3 d. J. A. ten H., Amersfoort, idem, 6 of S d. Ph. v. L-, Amersfoort, idem, f 3 of 3 d. J. v. d. G., Amersfoort, idem, f 5 -of 3 d. A. v. L., Amersfoort, idem, f 3 of 3 d. A. v. S., Nijkerk, idem, (2e herhaling), 7 de gen hechtenis. T. v. O., Baarn, zonder recht vee laten loopen op weiland, f 3 of 3 d. K. H., Eemncs, zonder recht vee laten loopen in tuinen, f 2 of 2 d. en toewijzing aan D. A tc Eemnes van diens ingestelde cinele vorde ring tegen beklaagde ad f 5 wegens gchade- vergoeding. M. J. v. R-, Buss urn, valschen naam opgeven, f 10 of 10 d. W. H., Amersfoort, nachtelijk burengerucht verwekken, f 3 of 3 d. R. G. H., Soest, idem, f 3 of 3 d- C. K. Baarn, idem, f 3 of S d. C. K., Baarn, dronkenschap, f 2 of S d. L. H„ Baarn, nachtelijk burengerucht verwek ken, A 3 of 3 d. D. B., Baarn, idem, f 8 of 8 d. J. v. d. R Scherpenzeel, water werpen uit een gebouw, zoodanig, dat tengevolge daarvan iemand die van den openb. weg gebruik móftkt, nadeel kan ondervinden, f 2 of 2 d. D. W., Soest, overtr. der Jachtwet, f 6 ol ö;4' en verbeurdverklaring en last tot vernieling geweer, pattoon en huls. W. W., Soest, overtr. Jachtwet, f 20 of 8 d en idem geweer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3