BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWST KOLONÏÊNv .De N. R. Ct. meldt nu, hoe de generaal rfeii dood heeft gevonden. Op 31 Augustus was Se brigade in twee kolonnes den Russen te Wjf gegaan. Het dorp Uleschen werd stormen derhand genomen, de opmarseh voortgezet. Bui zeinden gevangenen, vele kanonnen, machi- pégewcren, munitie-wagens enz. vielen den fhntsdiefrs in handen. Het was avond gewor den, toen de kolomne uit het bosch teil Z. van Sjalgaofen te voorschijn kwam. Hier verza melde (men zich en bracht de gevangenen bijeen. Op dit oogen'blik begon het vechten In het boscli ojuiieuw. I>e vijand was terugge komen en had het vuur heropend. ITet ge vecht kreeg bij de invallende duisternis in het diclito bosch, waar vriend r.iet van vijand te onderscheiden was, een ernstig karakter, .ècncraal v. Trotha achtte hel noodig zelf met jÖon tii"ai 11 eurslinie hel bosch in te gaan, om te zien wat daar gebeurde. De vrees bestond pat troepen van andere Duitsche kolonnes op de Duilschers vuurden. Het bleek echter dot do Russen wanhopig vochten om hun terug tocht uit hot bosch tc dekken. Generaal von Trotha werd in het dichtst van het brtch door een granaulscherf getroffen. Trotha had tot stelregel dat dc manschap pen him generaal in de voorste gelederen moesten zien; dan zouden zij nooit den moed missen om or op los te trekken. Oost-Indië re moordenaars van kapitein Heinzenknecht. Te Lhong hebben zich bij kapitein Schmidt gemeld, met inlevering van een dub belloop jachtgeweer, negen uitgewekenen, van wie vijf schuldig zijn aan den moord op wij* Jen kapitein Heinzenknecht. Alle uitgewekenen zijn thans terug. De Staatscourant van Zaterdag 3 October ievat o. m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen S. B. Drijber Bzn., onder dankbetuiging als burgemeester van Tjiètjerksieradeel; op verzoek eervol ontslagen L. Mulders als commies 4e klasse bij de posterijen en tele grafie. goedgekeurd, dat aan D. F. Romein, burge meester der gemeente Wadenoijen, op zijn ver zoek, met ingang van 1 dezer, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente goedgekeurd, dat R. H. de Boer, waarnemend burgemeester der gemeente Stavoren, is be noemd tot tijdelijk secretaris dier gemeente als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuischrift toegekend aan W. A. Dodemont, klerk te "s-Hertogenbosch, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van het meertje, genaamd de IJzeren Man onder de gemeente Vught, op 2 Juli 1914 S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, te Heeze. wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een knaap uit het water van de Waal aan de Waalkade te Nijmegen op 2 Mei 1914 - G. J. Dissevelt, agent van politie te 's-Gra~ venhage, wegens de door hem in vereeniging met anderen met levensgevaar verrichte pogin gen tot redding van een drenkeling uit de Noordzee, aan het strand te Scheverungen, op 23 Aug. 1913 D. Schouten, werkman te Gouda, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een meisje uit het water van de Raam al daar, op 4 Juni 1914; E. Gort, schuitenvoerder te Amsterdam, we gens de door hem met levensgevaar verrichte redding van eene drenkelinge uit het water aan de Prins Hendrikkade aldaar, op 31 Oct. 1913 Th. H. Pompert, visscher te Helder, wegens de door hem met levensgevaar verrichte red ding van een knaap uit het water van de Bui tenhaven aldaar, op 22 Mei 1914 A. J. Th. Doems, te Amsterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van de Brouwers gracht aldaar, op 8 Juli 1914 i F. Heyboer, soldaat der landweerinfanterie, te Zierikzee wegens het door hem met levens gevaar tot staan brengen van een hollend paard met bespanning in de Nobelstraat aldaar, op 11 Aug. 1914, onder zoodanige omstandighe den, dat daardoor menschen uit onmiddellijk levensgevaar zijn gered P. C. Landegent, soldaat der landweerinfante rie, te Haamstede, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van de Oude Haven te Zierikzee, op 21 Aug. 1914; J. N. Haenen, daglooner te Eysden, wegens de door hem met levensgevaar verrichte red ding van een kind uit het water van de rivier de Maas, aldaar, op 26 April 1913. Naar aanleiding van het bericht van het Tblddat de Nederlandsche gezant te Lon- len jhr. mr. De Marees van Swinderen te Rotterdam is aangekomen om overleg te ple gen over hel oponthoud, dat Nederlandsche schepen ondervinden, is bij navraag aan het departement van bui tenia ndsche zaken geble ken. dat erVij het ministerie niets van bekend is. dat de heer De Marees vanSwinderen zijn post le Londen heeft verlaten. De heer L. Davidson, w. e. J. te 's Gra- vonihage, is benoemd tot chef-ingenieur van de electroteehnische afdecling der ,,Werf Gusto", firma A. F. Smulders, te Schiedam Nederland en de oarlog. Installatie beurscommissie. De minister van landbouw, handel en nij verheid, de lieer Treub, heeft gisteren op zijn departement dc beurscommissie officieel ge ïnstalleerd en daarbij de volgende redevoe ring gehouden: ,,Öij de beurswet is voor den tijd dat deze wet van kraoht zal zijn ten aanzien van den geld en fondsenhandel een even groole als buitengewone be.voegdheid aan den minister van landbouw, nijverheid en handel toever trouwd. Die bevoegdheid brengt een zware aanspra kelijkheid met zich. De wetgever zou mij, alB minister van handeL zeer zeker die bevoegd- niet hebben toegekend en ik zou even stellig de daaruit voortspruitende aansprakelijkheid met hebhan durven aanvaarden, indoen mil niet van meel of dc voorlichting van eene commissie van deskundigen ware verzekerd, geweest De commissie van deskundigen van de beurswet heeft naar de bedoeling der wetge vers ten aanzien van den minister van land bouw, Nijverheid en Handel een plaats 4e be- tkleeden, welke is te vergelijken met die welke de aldeeling voor geschillen van bestuur van den Raad van State inneemt tegenover de Regeering. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel zal aan de adviezen van de commissie van deskundigen niet zijn ge bonden. De beslissing blijft bij hem. Maar de bedoeling des weigevers is zonder twijfel ge weest, dat de verhouding tusschcn den Mi- nisier en dc commissie van deskundigen zoo danig zou wezen, dat hij als regel zal kunnen volstaan met eene bekrachtiging van het advies dat hij van de commissie zal ontvan gen. Waar het nu wel van zelf spreekt, dat zoo wel bij den Minister als bij de commissie de ernstige wil voorzit om niet alleen de letter van de wet na te leven, maar ook haar geest en bedoeling te verwezenlijken, daar volgt uit de verhouding, die de wet bedoelt, dat in werkelijkheid een groot deel van de aan den Minister toegekende bevoegdheid, maar daar mede tevens een groot deel van de daarmede gepaard gaande verantwoordelijkheid komt te rusten op de schouders van de commissie van dcsüamdlgen. Het gaal hij deze tegenheid om groote financicele belangen, o. linancieele belangen, waarbij duizenden van dc bevolking betrok ken zijn. En die belangen wijzen niet steeds in dezelfde richting. Integendeel telkens, bij schier elk eenigszins belangrijk vraagpunt, zullen belangen van de eene groep van daar bij betrokkenen, zich kruisen met belangen van een of meer groepen van andere belang hebbenden. De taak van allen, die bij de uit voering van die wet een rol zullen liebhen te vervullen, zal wezen met het ernstigste stre ven van strikte onpartijdigheid, met den as ten wil, algemeenevolksbelangen liooger te stellen dan bekingen van bepaalde groepen der bij den geld- en fondsenhandel betrok kenen, dezen handel uit hel tijdperk van on gekende beroering, waarin hij verkeert, lang zaam, maar zeker terug te leiden naar den toestand van vrijheid, waarin Rcgeerings- inmenging niat slechts overbodig zijn zou, maar hinderlijk voor eene gezonde en krach tige ontwikkeling. Die taak is moeilijk; zij stelt hooge eischen. Zij verlangt, dat allen, die aan haar deelne men, zich zullen weten te plaatsen op hooger peil dan waarop men zich bevindt, als uit sluitend met de belangen van een bepaalde groep van belangstellenden behoeft te worden gerekend Wat mij zeiven aangaat, ik heb begrepen dat mijn aandeel in die taak, waar ik slechts zulk een klein deel van mijn tijd en van den ken daaraan zou kunnen wijden, voor mij te zwaar zou zijn, indien ik daarin voor de dagelijksche uitvoering der wet niet werd bijgestaan door enkele vertrouwde en der zake kundige personen. Ik heb het daarom op hoogen prijs gesteld, dat ik een drietal mannen van erkende kunde en die wegens hun karakter eigenschappen algemeen geacht worden, bereid heb gevon den mij den bijstand, dien ik in deze zoo zeer noodig heb, te verkenen. Ik breng hun, die op mijn verzoek hier mede tegenwoordig zijn. voor die bereidwilligheid mijn dank. Het zou echter een groote dwaling zijn te meenen dat de instelling der commissie van bijstand in de uitvoering der wet iets te kort deed aan de grootere beteekenis vatn het aan deel in onze gemeenschappelijke taak, dat Gij, mijne heeren, als leden en plaatsvervangende leden <ler wettelijke commissie van deskun digen hebt willen op u nemen. Welke die be teekenis is, heb ik zooeven reeds met een en kel woord aangestipt, ik acht het onnoodig daaraan iets toe te voegen. Dat gij, voorzitter en ondervoorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, het voorzitterschap en het plaatsversangend voorzitterschap van de commissie van des kundigen vatn de beurs wel hebt willen aan vaarden, wordt niet alleen door de regeering, maar zeker door heel het land gewaardeerd. Ieder ziet daarin terecht een waarborg te meer voor de onpartijdigheid der adviezen, welke van uwe commissie zullen uitgaan. En gij, mijne heeren, leden en plaatsver vangende leden der commissie, bij uwe keuze is rekening gehouden met de verschillende groepen uit den geld- en effectenhandel, die aanspraak er op mogen maken, dat op hunne belangen zal worden gelet. Echter is het de bedoeling allerminst geweest, dal ieder uwer in dc commissie zich. zou gevoelen als de pleitbezorger van de groep, waartoe hij zelf behoort. Integendeel, van ieder uwer wordt verwacht, dat gij de vragen, waarover p: zult hebben te adviseeren* breeder bezien zult dan alleen uit den gezichtshoek van den kring, die u aanbeval. Bij de samenstelling der commissie uit ver tegenwoordigers van de verschillende groe pen van belanghebbenden heeft niet het denk beeld voorgezeten, een aantal pleitbezorgers van verschillende groepsbelangen bijeen te brengen, maar wel er voor te waken dat het uitbrengen der adviezen niet zou geschieden met een onwillekeurig verwaarloozen van be paalde groepsbelangen^ Het algemeene belang toch van hen, die bij de beurswet betrokken zijn, is dc resultante van dc belangen der ver schillende groepen, waaruit de beurswercld is samengesteld, zoomede van de belangen van het publick, dat achter die groepen staat. Het samenbrengen van een aaiUal deskundi gen, die ieder meer In het bijzonder de be langen en de inzichten van een bepaalde groep kennen, maar die daarbij van het geheele za kenleven op beursgebicd zoodanig op de hoog te zijn. dat zij de beteekenis hunner eigen groep voor hel geheel met bijzondere kennis van zaken beoordeel© n kunnen, waarborgt dat bij het opmaken der resultante <le ver schillende krachten, die haar bepalen, in haar relatieve sterkte met juistheid zullen worden gemeten. Aan niemand is het gegeven zich geheel te onttrekken aan den invloed van zijn milieu Men mag dus van u, leden en plaatsvervan gende leden der commissie, die bepaalde groe pen vertegenwoordigt, niet verlangen en niet verwachten, dat gij zult kunnen wel niemand kan. Maar wel wordt van u verwacht en ver langd. dat gii beseffen zult dat tni steeds bh het uitbrengen van uw advies zuil hebben te streven voor den hoogst bereikbaren graad van objectiviteit, met den meeslcn ernst zult moeten pogen liet belang van uw groep en van het deel van het publiek, dat achter haar staat, in de juiste verhouding te stellen tot dat der andere groepen die tezamen hel alge meen belang bepalen. Ik houd mij overtuigd dat aan het beroep da tik met deze woorden op uw aller toewij ding en uw aller streven naar onpartijdigheid doe, door u zou zijn gehoor gegeven, al had ik liet niet openlijk uitgesproken. Waar hel hier echter om zoo groote, zoo ingewikkelde en zoo wijd vertakte belangen gaat, heb ik gemeend dat beroep tot dekking van mijne eigen verantwoordelijkheid zij het ook ten overvloede niet achterwege te mogen laten. Het licht dat van ieder uwer zal uitschij nen, zal ook bij. het ernstigste streven naar objectiviteit, min of meer gekleurd zijn; de samenstelling uwer commissie geeft echter recht tot de verwachting, dat uit de com binatie dier kleuren het witte lioht der objec tiviteit zal te voorschijn komen. Hoe dichter uwe commissie tot dlat ideaal zal kunnen naderep, hoe hooger de waarde harer adviezen niet slechts voor de regeering maar ook voor het publiek zijn zal, en hoe groot er tevens de voldoening zal wezen, waarop gij, mijne heeren, als uwe taak zal zijn afgoloopen, daarop zult kunnen terugzien. Hiermede verklaar ik uwe commissie voor geïnstalleerd en verzoek ik u. mijnheer de voorzitter, het presidium te willen aanvaar den.'* In antwoord op de rede van minister Treub 'heeft de voorzitter van de Beurscommissie, de heer S. P. van Eeghen, het volgende geant woord: „Excellentie. Met aandacht heb ik geluisterd naar dc woorden, waarbij Uwe Excellentie deze door II. M. de Koningin, op voordracht van Harer Majesleits Begeering, benoemde commissie heeft geïnstalleerd. Onze commissie heeft in deze benoeming ge zien een bewijs van vertrouwen, dat zij op hoogen prijs stelt; zij is zich bewust dat haar eene groole verantwoordelijkheid wordt op gelegd. Uwe Excellentie heeft terecht er op gewe zen, dat, ofschoon onze commissie is samen gesteld uit personen uit verschillende groe pen, «a-He leden zich op hetzelfde hooge onaf hankelijkc standpunt moeten plaatsen. Ik ben overtuigd, Excelleaitie, dal wij allen hiervan doordrongen zijn. Onze commissie zal dan ook trachten, wanneer Uwe Excellentie zich hetzij rechtstreeks hetzij door Uwe Commissie van Bijstand tot haar wendt, zooveel rn baar vermogen is, juiste en onpar tijdige adviezen, te geven. Terwijl ik mij veroorloof Uwe Excellentie mijn dank te betuigen voor de welwillende woorden tot leden van de Commissie van des kundigen, tot den ondervoorzitter van de Am sterdamsche Kamer van Koophandel en tot mij als voorzitter van die Kamer gericht, spreek ik de hoop uit, dat, ook do oer mede werking van onze Commissie, het doel, waar voor de Beurswet van 1914 in het leven is ge roepen, ten volle zal worden bereikt. Koninklijk Nationaal Steuncomité* De zesde lijst vaai ontvangen bijdragen, loo- pendle van 20 tot en met 26 September JJ., toont een totaal aan van f 57,025.26$. Op deze lijst is de grootste bijdrage die van mevr. C. A. R.—M., le 'sGravenhage, van f 5000, terwijl bovendien geschonken is door bar. A. v. V. v. S. te 's Gravenhage 110 HL. rogge. Voorla heeft het Kon. Nat. Steuncomité met groote waardeering kennis genomen van het aanbod, gedaan door The "Western Union Ca ble System (agent de heer J. Beenhouwer te Amsterdam) om via de Transatlantische ka bels dier maatschappij gelegenheid te geven gelden in Noord-Amerika ten behoeve van het comité bijeen te brengen, van welke tele grafische bemiddeling door het publiek ge heel kosteloos kan worden gebruik gemaakt. Het geheel aantal ontvangen bijdragen en toezeggingen heeft thans de som bereikt van f 504,763.36 Penningmeester is jhr. mr. W. Th. C. van Doom, Koninginnegracht 35. alhier. Belgische vluchtelingen. Te Rotterdam worden per scheepsgelegen heid verwacht 2500 Belgische kinderen met geleiders, alle vluchtelingen uit Antwerpen, Zij zullen worden ondergebracht in verschil lende handelsloodsen op Fijenoord. Nader wordt gemeld: De Belgische vluchtelingen worden naar Rotterdam gebracht met Rijnschepen langs de Schelde en worden 'hier in de sheds clêr Holland—A/merika-lijn ondergebracht, die daartoe gereed gemaakt worden. Van daai worden zij later van regeeringswege naar de interneeringskampen vervoerd. Men schrijft aan de N. R. Ct. wit Zeeuwsch- Vlaanderen O. D.. did. 1 October: Nu de beschieting van dc Antwerpsche for ten begonnen is, komen uit verschillende dor pen onder den fortenkring tal van vluchtelin gen naar hier. Velen brengen hun voornaam ste meubelen mee. Den geheelen nacht heeft men hier het gedonder van (het geschut ge hoord. Dezen morgen was het bijzonder herig. D r. Fr. van Cau welaert. Naar „De Tijd" verneemt, bracht gisteren dc Belgische volksvertegenwoordiger dr. Frans van Cauwelaert een bezoek aan ons land». Ilij vertoefde te Amsterdam om aldaar namens de Belgische regeering maatregelen te bespreken betreffende de toevluchtsoorden voor Belgische vluchllingen. Voor de Franse li e ambulances. Mevrouw Chouillel, Daendelstraat 39 te 's Gravenhage, heeft ten behoeve van de am bulances voor dc gewonden van het Fransche leger van alle kanten giften en gaven ontvan gen. De milde gaven hebben haar in staat ge steld, heden aan de Fransohe ambulances een zending tc doen toekomen. Er is nog eenig geld in kas, waardoor het comité voor deze zendingen is kunnen begin nen een nieuwe zending in gereedheid te bren gen, welke vertrekken zal, zoodra daarvoor weder voldoende zal zijn bijeengekomen. Zeer gaarne blijft mevrouw Chouillel zich dus voor toezending van gelden en benoodigdhe* den aanbevolen houden. Geruchten. Te Amsterdam (en ook in andere steden) liepen geruchten over een gevecht aan onze grenzen tusschcn een patrouille van ouzo troepen en een Duitsche of Belgische afdee- ling. Bij informatie ton huiree le van den op perbevelhebber le 's Gravenhage, deelde men aan de Tel. mede, dat deze geruchten op de meest stellige wijze kunnen worden tegenge sproken. Meelimporl. Dc Nederlandsche Vereeniging van Hande laren in huilenlandsch meel houdt a.s. Maan dag 3 uur in Krasnapolsky te Amsterdam een openbare vergadering, ten einde den meel handelaren, die door de regeering naar haar verwezen zijn. verslag uil le brengen omtrent de mogelijkheid van aanvoeren van Ameri- kaansch meel. Tevens zal gelegenheid gegeven worden, om inlichtingen in te winnen omtrent verschillende kwesties, die zich, in verband met den huidigen toestand, oordoen. Tol deze vergadering hebben alle Nederlandsche meel handelaren. vrijen toegang. Het Haagse lie bakk ersbed rijf Vanwege de Ned. Vereen, van "Werkgevers in het Bakkersbedrijf tc 's Gravenhage wordt hel volgende medegedeeld: In verband met de mcdedeelang van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel. dat een groote voorraad tarwe le Ply mouth is vastgehouden en er voorloopig geen tarwebloem zal worden gemalen, is de vrees gegrond, dat zeer spoedig de productie van wittebrood en luxebrood te 's Gravenhage zal moeten worden gestaakt. Daardoor zal er voor een groot aantal bakkersgezellen geen werk meer zijn. Verschillende broodfabrieken rullen begin nen de dienstbetrekkingen met inachtneming van den opzegtermijn te doen eindigen, ten einde zoo noodig hun personeel te verminde ren. Uitsluitend bruin brood. Van Maandag as. af wordt te Dordrecht niet anders dan tafrwebrood (hmilii brood) gebakken. Brood met rijstemeeL In een gisterenavond gehouden vergadering van het dag. bestuur der gemeente Enschedé met de bakkers is besloten om met ingang van 8 Oct. a.s. het tarwemeel voor 't bakken van brood te vermengen met deel rijstmeeL Haring visscher ij op da Noordzee. Men meldt aan de N. R. Ct.: Het bericht van 30 September inzake de fca- ringrisscherij behoeft in dier voege verbete ring, dat niet een Rritsche, maar een Hol- landsche visscherijkruiser ter waarschuwing vertrekt. Heden vertrekt met dat doel uit Nieuwediep Hr. Ms. Wodan. Als vertegen woordiger van de reederijen wordt de reis meegemaakt door den heer G G. Roos, te Vla ar dingen. De Rotterdamse he haven Er is ook deze week geen verandering ge komen dn de doodscbe stille in onze havens, schrijft de N. R. Ct Het aantal binnengeko men 6chepen zal al weer de 50 weinig te bo ven gaan. Behalve de gewone beurtbooten ga ven eenige kolenbootjes en een enkele erts boot, uit Noorwegen binnen geloopen, nog eenige bedrijvigheid en wat arbeid aan een aantal naar werk hunkerende havenarbeiders Van de groote najaarsdrukte, die anders om dezen tijd in onze 'havens heerscht thans geen spoor. Huurschulden. Tussdhen het bestuur van het Algemeene Steuncomité Amsterdam 1914 en de bestuur ders van de beide eigenarenvereenigingen heb ben besprekingen plaats gevonden omtrent te gemoetkoming in de betaling van de huur van de dioor (het comité ondersteunde gezinnen. Deze besprekingen hebben tot voorloopige overeenstemming geleid. Binnen enkele da gen zal het resultaat worden openhaar ge maakt. Procedure broodbakkers- meelhandelaren. Voor de rechtbank te Haarlem wend giste ren behandeld de procedure, aanhangig ge maakt door een drietal bakkers aldaar tegen de N. V. Kon. Fabrieken voorheen Wessanen en Laan te Wormen-eer en de firma Grippe- ling en Verkley te Haarlem tot nakoming der contracten tot levering van meel Een en ander in verband met de bepaling van den minister van L., N. en H. om den maximumprijs van tarwebloem no. 0 vast te stellen op f 14 per 100 Kg. kir. Monnik, voor de bakkers optredende, concludeerde tot veroordeeling van gedaag de, in dit geval de firma Wessanen en Laan, tot nakoming van het contract en bij gebreke daarvan schadevergoeding. Mr. Asser bepleitte namens gedaagde over macht en derhalve nlet-ontvankelijk verkla ring. Uitspraak op 27 October. Daarna zal dc zaak tegen de firma Grip- peling en Verkley worden behandeld. In beslag genomen. Ook te Leiden zijn door de politie de bij boekhandelaren voorradige exemplaren van het geïllustreerd blad Wereldwee in beslag genomen. De moord te Wouw. In den nacht van 10 op 11 Mei van dit jaar is te Wouw nabij Bcrgen-op-Zoom de 52-jarige zwerve ling B. Groenendijk door messteken en stom pon vermoord. Te dezer zake heeft Donderdag voor de rechtbank te Breda terecht gestaan de landbouwersknecht M. II., uit Wouw. De verslagen© is in den morgen van den 11 den Mei gevonden, liggende in een sloot voor de woning van J. D., landbouwer te Wouw. Deze deelt mede, in den bewusten nacht te zijn ongeklopt door een man, <lie hem toeriep: „Er zijn schooiers op het erf'V Aan de stem herkende hij den beklaagde, die vroe ger bij hem gewerkt had. Even later hoorde hij gebons aan zijn achterdeur en een zwak kere, stem, zeggende: „Wat schiet je daarmee op, jongen." Daarna hoorde hij weer gestommel en ge vloek, en na een wijle vernam hij weer de slem van den beklaagde, die hem toeriep: „Je hebt niets gehoord, nicwaar?" De verdere getuigenverklaringen waren mede zeer bezwarend voor bekL Zoo hadden twee sigarenmakers uit Esschen, op dat uur de woning van D. per rijwiel passeerende, bckl. herkend als de persoon, die hen toen bad aangehouden, een mes zwaaiende en roepende: „Ik moet jullie als getuigen hebben dat ik dien schooier ga kapot maken." Zij waren spoedig doo; gereden, doch zagen eerst nog. dat een tweede persoon, vermoedelijk de versla gene, op het erf van D. rond liep. De landbouwer v. O., bij wien beklaagde in dienst was. verklaarde dien nacht te zijn ge wekt door bekL, die hem om een fietslantaarn vroeg. „want", zcide hij; „ik heb dien schooier kapot gemaakt en moet gaan zien, of hij goed dood is". Den volgende morgen, toen de moord in het dorp bekend was. had v. O. aan H. gevraagd: ,.is dat jouw werk geweest?" waarop H. aan v. O. en diens vrouw verhaald had, „dat hij den zwerveling had „geslacht". „Ik hob hem eerst gestoken, en toen in de sloot getrapt," waren zijn woorden. „Daarna ben ik er bij gaan zitten om te zien, of hij goed dood was." Verschillende bewijsstukken, o.a. het mes van bekl„ waren uit den waterput van zijn meester v. O. opgerischt. Beid. H- wist zich van zijn bekentenis tegen over v. O. en zijn cchtgenoote niets le herin neren. Hij hield staande, in den bewusten nacht twee onbekende personen te hebben aangetroffen, die een eind met hem meeliepen en hem toen aanvielen. Daarop had hij iemand gestoken, doch slechts eenmaal. Getrapt had hij niemand en D. had hij niet gevraagd, hem niet te verklappen. Hij heeft den verslagcne vroeger nooit gesproken en verder wist hij niets meer. Het O. M., waargenomen door mr. F. Cou- vée, het aan bekl. ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtend, kenschetste do misdaad als doodslag en vond geen aanleiding, verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. Bekl. was een periodiek drinker, het slachtoffer stond bc-kend als een ingetogen fatsoenlijk man, die niemand iets in den weg legde. Bekl. heeft gehandeld met een beest achtigheid, die door niets verontschuldigd of verklaard kan worden. Zelfs was hij volgen? de getuigenverklaringen niet ovennatig be schonken. Voor beklaagde's bewering, dat hij aange vallen was, ontbrak elk bewijs. In koelen bloede heeft hij het slachtoffer eerst gestoken en daarna in een sloot* verder van kant ge maakt. Het O. M. vroeg de hoogste straf, in casu 15 jaar gevangenisstraf, wegens doodslag. De verdediger, mr. dr. M. Tydeman Mzn., pleitte clementie. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 16 dezer. „Oorlog aan den oorlog*V De rechtbank te Breda sprak vrij den siga renmaker uit Oisterwijk, beklaagd een op- ruiend stuk te hebben doen verspreiden en voor wien dewege twee maanden gevangenis straf was gevraagd. Het bewuste stuk is d bekende circulaire „Ooriog aan den Oorlog Op vrij e voeten. De twee Belgen, die als verdacht van inbraak ten huize van dr. Franssen 1e Leiden in het huis van bewaring te 's Gravenhage waren opgesloten, zijn weer op vrije voeten gesteld. Ongeluk bij den arbeid. De werk man d. van S., te HazersWoude, heeft eenige dagen geleden bij het herstellen van een ce menten put een hijschtoestel op zijn lichaam gekregen. De man te gisteren aan zijn ver wondingen overleden. Een ontvlucht krijgsgevan gene verdronken. Een Woensdag uit de Haringvliet te Rotterdam opgehaald lij1 is door een ambtenaar van het Belgisch con sulaat herkend als Daniël Quantier, uit Brus sel, zijnde een der drie tc "Winschoten aan gehouden em naar Don Haag en Rotterdam doorgezonden, uit Duitschland ontvlucht** krijgsgevangenen. Zijn twee kameraden wa ren te Rotterdam in een hotel ondergebracht. Hij was alleen gaan wandelen, en in het water geraakt. Verdronken. Te Oldeboorn (Fr.) is de 20-jam"ge melkmeid J. verdronken- Schoot- en Kerknieuws. Examen Wiskunde L. O. (art. 86). 's-Gravenhage, 1 Oct. Opgeroepen en opge komen drie candidaten. Afgewezen twee. Ge slaagd W. Vreeken, te Diemen. Kunst en Wetenschap. Oorlogstentoonstelling. De Larensche Kunsthandel te Amsterdam opent den 16den dezer eene tentoonstelling van tee- keningen, pastels, schilderijen era., betrek king hebbend op den huidigen oorlog. Bijdra gen rijn reeds toegezegd door Albert Halm, Louis Raemaekers, Piet van der Hem, Ko Drucker e. a. Ook rekent met oip medewer king van het buitenland. F. M. Lurasco. De Telegraaf meldt het overlijden van den heer F. M. Lu rasco, die van 1901 tot 1904 muriefcverslap- gever aan dat blad was. Gisterenmiddag omstreeks kwart over twaalven bemerkten voorbijgangers dat er rook kwam uit de spits van den toren van de St. Vituskerk, aan de Emmastraat te Hil versum. Eenige oogenblikken later zag men het vuur uitslaan. De brandweer ondervindt veel moeilijkheden bij het blusschingswerk, daar de brand op con hoogte van 50 meter woedt Door het water der waterleiding tot den hooftóten druk op te voeren, kaïn men den brand bereiken. Het politie-ondierzoek heeft uitgewezen, dal de torenbrand te Hilvetrsum werkelijk één gevolg is geweest van door een loodgieter ion een timmerman verrichte werkzaamheden, waarbij een spirltuslamp gebruikt is. De scha de is betrekkelijk g<tring; alleen aan de Zuid zijde is zij ernstig, cn tot ver naar boven is ër veel hout aan de binnenzijde verkoold. Het moet. Het moet, en idus kan het. En 'het kén ook, als ge maar even wilt be- denJken hoe rijk ge rijt in vergelijking van uw buurman, die, tot voor hed 'kort nog iu goeden doen, thans is beroofd van alles ejj dien ge thans moet mecdeelen van het velé goode, dat u werd gelaten. Uit Den Haag «ontvangen we hartroerende

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2