BINNENLAND. Verspreide Berichten. Tweede telegram. Communiqué van elf uur des avonds Bclialve aan onze beide vleugels, waar de Duitsche aanvallen zijn te ruggeslagen, is de rust aan het front bijna volkomen geweest. Aan onzen linkervleugel is de Duitsolie ca- .vallerie tegengehouden ten noorden van Rijs- sel, waar zij was teruggeslagen. Tusschen Chaumy en Roye is hel vroeger afgestane terrein hernomen. In het midden zijn wij op eendge punten vooruitgegaan. Aan onzen rechtervleugel is niets te vermelden. Londen, 7 Oct. (R.) Een communiqué van het persbureau brengt hulde aan den moed en het élan der Fransche troepen in de hevige gevechten ten Noorden van de Oise én Lens. De algemeene toestand wordt bevredigend genoemd. Parijs, 70ct (R.) De Daily Express ver neemt uit gezaghebbende bron, dat de Fran sche regeering morgen of Donderdag naar parijs zal terugkeeren. Berlijn, 7 Oct. (W. B.) Officieele me- jflodeeling "uit het groote hoofdkwartier van 7 Öctober, des avonds. Bij Antwerpen is het fort Broechem in ons bezit. Onze aanval heeft het gebied van de Nethe ovei-schreden en nadert de binnenste fortenlinie. Een Engelsche brigade en de Bel gen werden tusschen de buitenste en binnen ste fortenlinie op Antwerpen teruggeworpen Vier zware baLterijen, 52 stukken veldgeschut en vele machinegeweren, ook Engelsche, wer den in het open veld genomen. Londen, 7 Oct (R.) Medédeelfr- van het Persbureau. De Duitscliers brengen hunne stellingen voor Antwerpen vooruit tegen het krachtige verzet van de zijde van het garnizoen. B e r 1 ij n, 7 Oct. (W. B.) Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier van 7 Oct., '8 avonds. De aanval van die Russen in het gouverne ment Sorwalki is afgeslagen. De Russen ver loren 2700 gevangenen en 9 machinegeweren. In Polen werden ln kleine gevechten ten westen van Iwangorod, die in ons voordeel verliepen, 4800 Russen gevangen genomen. P a r ij s, 7 Oct. (R.) Communiqué van drie uur namiddags. Het Duitsche leger is geslagen in den slag van Augustowo, die geduurd heeft van 25 September tot 3 October Het tracht de ver volging tegen te houden in stellingen, die wa ren voorbereid aan de grens van Wirballen tot Lyck. De Russische troepen gaan voort te avanceeren. Zij zijn op verschillende punten in Oost-Pruisen gedrongen. Alles bijeengenomen is het Duitsdie offen sief tegen de Njeraen geëindigd met een vol ledig échec en zeer aanzienlijke verliezen. Budapest, 7 Oct. (W. B.) De Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen konden reeds Óok bij Mannaros Sziget tot den aanval over gaan. Ook de kleine afzonderlijke afdeelin- gen van de Russische colonne, die over berg wegen in het komitaat Besztercze Maszod is gedrongen, hebben eene snelle vlucht of ver nietiging te verwachten. Voorloopig wordt hun vooruitdringen tegengehouden door eenige gendarmes, die zich in de buurt bevinden. De militaire troepen, die noodig zijn om de ge- heele poging voor goed te doen eindigen, zijn reeds onderweg. Bij alle overige passen drin gen de Oo«tenrijksch-HongaaTsche troepen óver de Hongaarsche grenzen heen. Budapest, 7 Oct. (W. B.) De Maden be richten, dat do Russen zich teruggetrokken Aebben uit Marmaros Sziget. Oostenrijksch- Hongaarsche troepen bezetten de stad. Budapest, 7 Oct. (W. B.) Volgens offi- ricele berichten hebben onze troepen de in fcfnrmaros-Sziget ingebroken Russische leger- ïfdeelingen geslagen en reeds tot Nagy BÖsko vervolgd. De bestuursambtenaren zullen in 3en loop van heden hunne bestunrsfunctiën hervatten. De Teraardebestelling van de in den jong- ften oorlog bij Uzsok gevallen Rossen duurt voort. Tot dusver zijn 8000 lijken van Russen begraven. Berlijn. 7 OcL (W. B.) In verband met het bericht, dal de Japanners Jaluit hebben bezet, verneemt Wolff's bureau, dai difc plaats niet versterkt is. Tokio. 7 Oct. (R.) Op het ministerie van "oorlog gelooft men, dat de Duitsche kruisier Cormoran en twee Duitsóhe kanonneerboo- ten in de baai van Kiautsjoe gezonken zijn Londen. 8 Oct. (R.l Een telegram uit Peking bericht, dat volgens een Duitsch nieuwsagentschap de Japanners het eiland Jap, van de Caroline-eilandcn, hebben bezet. (Over Jap loopt de Duitsche telegraafkabel, die van het Marianen-eiland Guam naar Bjanghai en Kiautsjoe gaat. Eene zijlijn loopt van Jap naar Menado op Gelebes.) B e r 1 ij n, 7 Oct. (W. B.) De gouverneur van Kameroen heeft bericht gezonden over zegevierende gevechten, die in het begin van September gevoerd zijn tegen de Engelschen en Franschen, waarbij de eerste luitenants von Rothkirch en Milbrat en de controleur fiausch zijn gevallen. Ter bevoegder plaatse wordt aangenomen, dat deze gevechten hebben plaats gehad aan de Benue en de Cross-rivier. Londen,? Oct. (R.) De admiraliteit deelt mede, dat de onderzeeër E 9" behouden )s teruggekeerd, na een Duitschen torpedo jager in den grond tc hebben geboord door middel van een torpedo ter hoogte van de Eems. Bordeaux ,via Londen, 6 O c l. (R.) De minister van marine maakt het volgende be ticht bekend- Daar in de Adriatische zee automatische mijnen zijn uitgezet door de Oostcnrijksch-Hongaarsche marine, is de Fransche vloot tot soortgelijke maatregelen inoeten overgaan. Om echter aan de weer- Jooze onzijdige schepen schaden te besparen gelijk aan die, welke de Oostenrijksch-Hon- gaarsche mijnen hun onrechtmatig hebben aoen ondergaan, verschaffen de door de Fran- 6che schepen gelegde mijnen de waarborgen, die zijn voorgeschreven door de Haagsche conventie van 1907. De voor de scheepvaart gevaarlijke t6ne omvat de territoriale wate ren van de monarchie Oostenrijk-Hongarije in de kanalen tusschen de eilanden voor de DalmatUche kust. Hiervan is door dit bericht kennis gegeven aan de belanghebbenden over- i ccnkomstig art. 3 der genoemde conventie. Londen, 7 Oct. (R liet eerste contin gent Ganudeesclie troepen is hier aangeko men Het zal zich naar een kamp in het bin nenland begeven, om zich voor te bereiden voor den aolievcn dienst. Londen, 7 Oct. (R.) Een door de Belgi sche regeering uitgegeven Grijsboek werpt nieuw licht op de onderhandelingen, die aan de oorlogsverklaring zijn voorafgegaan. Na den 31en Juli en den 2en Augustus het Belgische ministerie van buitenland sche za ken te hebben gerustgesteld omtrent de eer biediging van dc Belgische onzijdigheid, gaf de Duitsahe gezant in t' :i namiddag van den 2en, om vijf uur, het bekende ultimatum over. Den 3en deelde hij mede, dat hij en zijne regeering last had gekregen om België ken nis te geven, dat Fransche bestuurbare lucht schepen met bommen hadden geworpen en dat eene Fransche cavalleriepatrouille de grens was overgegaan, waardoor het volken recht was geschonden. De secretaris-generaal vroeg: Waar? De gezant antwoordde: In België. De secretaris-generaal meukte toen op, dat hij in dat geval niet begreep met welk doel deze mededeeling werd gedaan. De gezant antwoordde, dat die met het volkenrecht strij dige handelingen deden onderstellen, dat an dere daden van gelijken aard door de Fran schen zouden worden gepleegd. Den volgenden dag beteekende de gezant de oorlogsverklaring. Berlijn, 7 Oct. (W. B.) De Nordd. ADg. Zeitung maakt het antwoord bekend, dat van den president, der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is ontvangen op het bekende telegram van den keizer. Het luidt aldus: Ik heb de gewichtige mededeeling van Uwe Keizerlijke Majesteit van 7 September ontvan gen en daarvan met de gróótste belangstelling en deelneming kennis genomen. Ik voel mij geëerd, dat gij u ten behoeve van een onpar tijdig oordeel tot ml} hebt gewend als verte genwoordiger van eene bij den tegenwoordl- gen oorlog inderdaad niet betrokken natie, die den oprechten wensch koestert de waar heid te leeren kennen en er rekening mede te houden. Gij zult, daarvan ben ik zeker, niet verwachten, dat ik meer zeg. Ik bid God, dat deze oorlog zeer spoedig ten einde moge zijn. De dag der afrekening zal dan komen, wan neer. waarvan ik verzekerd ben, de volken van Europa zich zullen vereenigen om hunne geschillen te beëindigen. Waar onrecht is be gaan. zullen de gevolgen niet uitblijven. De volken der aarde zijn het gelukkig eens ge worden over htt denkbeeld, dat over zulk eene afrekening overeenstemming moet plaats hebben. Voor zoover echter zulk eene over eenstemming ontoereikend mocht zijn, zal de meening van de menschheid in laatste instan tie in al zulke zaken aanvullend ingrijpen. Het zon onverstandig, het zou voorbarig zijn voor eene afzonderlijke regeering, zelfs al staat zij gelukkig builen den tegenwoordigen vtrijd. het zou zelfs onvereenigbaar zijn met de neutrale houding van eene natie als deze, die ln den strijd niet betrokken ls, zicH een definitief oordeel te vormen of die tot uitdrukking fe brengen. Ik spreek mij zoo uil omdat ik weet, daf gij verwacht en wenscHt dat ik spreek als een vriend tot een vriend en omdaf ik er zeker van ben, dat terughouding van het oordeel tot aan het einde van den oorlog, wanneer alle ge beurtenissen en omstandigheden in hun geheel en in hun waren samenhang kunnen worden overzien, zich bij u als de ware uitdrukking van eene oprechte onzijdigheid van zelf zal aanbevelen. (get.) Woodrow Wilson. Berlijn, 7 Oct. (W. B.) De credietaan- vrage, die bij den landdag zal worden inge diend tot het verleenen van hulp in Oost- Pruisen, zal verscheidene honderd millioen mark bedragen. Berlijn. 7 Oct. (W. B.) Volgens mede- 'deelirtgemdie hier zijn ontvangen. 6chijnt men van Engelscbe of Fransche zijde in Italië het gerucht te verspreiden, dat Duitsche fir ma's door de rijks re gee ring bewogen worden Duitsche schu lei sobers met corlogsleening te betalen. Daarvoor bestaat volstrekt geen grond. De oorlogsleening is in I. binnenland opgebracht. Reeds om deze reden ontbreekt elk belang voor de regeering om bet buiten land daaraan te doen deelnemen. Londen, 7 Oct. (R.) De London Gazette brengt heden eene lijst van artikelen, waar van de nitvoer verboden is. De lijst bevat: alle weefsels van hennep of linnen of grond stoffen. dienende voor de bereiding van doe ken, kleeden, zaklinnen, garens, bindgarens, touwwerk, uitgezonderd touwen, garens en koorden van manilla-hennep. Verder ls ver boden de uitvoer van dekens, van gekleurde wol, wegende meer dan drie Engelsche pon den, van huiden van allerlei soort gedroogd of nat, van onbereide of bereide varkenshui den, van bewerkt of onbewerkt leer, dat dien stig kan zijn voor zadelmakerij of schoen makerij, van ruwe schapen- en lamswol. Het verbod geldt voor alle vreemde havens in Europa aan den Atlantischen oceaan, de Middellandscbe zee en dé Zwarte zee, behalve Russische, Fransche, Belgische, Spaansche en Portugeesche havens. De uitvoer naar de Oostzee is geheel verboden. Londen, 7 Oct. (R.) De regeering heeft besloten den uitvoer van merinoswol toe te staan op bewijs voor bonafide-besteraming. Londen, 8 Oct. (R.) De Western Mail, van Cardiff, bericht, dat de regeering. om suikernood te voorkomen, 900.000 ton ruwe suiker heeft aangekocht. De suiker komt uit Java. Mauritius en andere plaatsen Londen. 7 Oct. (R 1 De inschrijving voor de uitgifte van 15 millioen p. st. schatkist biljetten bereikte een bedrag ran meer dan 30 millioen. De rentevoet is 3l6/,7 pet. Bukarest. 7 Oct. (W. B") Uit den door eenige in de hoofdstad verschijnende bladen gevoerden veldtocht trekt de Indépendance roumaine die volgende conclusie: Ontijdige ver gaderingen en pogingen om de openbare mce. ning te beïnvloeden, leidden tot niets anders dan dat zij den toestand van Rumcnië in een valsch licht vertoonden. Zij doen bij onze bu ren het geloof opkomen, dal een conllicl tus schen bet volk en de regeering onmiddellijk voor de deur stond. Met het oog op de vader landslievende houding van het gcheei© volk en het in het niol allen van die ellendige uit dagingen, vond de een oogenblik door op ruiers van beroep op een dwaalspoor ge- hraclite vaderlandsliefde zich zelf terug. Zij veracht de anarchistische ophitsingen, waar mee de duurzame nationale belangen van het Rumcensche ras worden tegengewerkt. Konstantinopel, 7 Oct. (W. B.) De Osmanische Lloyd verneemt, dat er in Alexan dria en Caïro bloedige botsingen zijn voorge komen tusschen troepen en Egyptische in boorlingen, omdat de Egyptenaren weigerden zich naar Europa te laten zenden, om aan den oorlog deel tc nemen. Zweden, Stockholm, 6 Oct. (Wt B.) De Britsche gezant heeft officieel den minister van builcn- landsche zaken medegedeeld, dat binnen kort eene herziening zal plaats hebben van de lijst der artikelen, die contrabande zijn. Hij voeg de daaraan toe, dat de uitvoer van magne tisch ijzererts (hetgeen praktisch gelijk staat met den geheelen Zweedschen ertsuitvoer) tot nader order zal kunnen geschieden, zonder van Britsche zijde te worden gestoord. Turkije. Londen, 7 Oct. (R.>. De Times bericht uit Athene van den 5en: Volgens geloofwaar dige berichten uit Konstantinopel zouden vier 42 cM. houwitser» uit Duitschland zijn aan gekomen en door de Dardanellen gezonden zijn met imeer dan 1000 ton munitie en ander oorlogs-materieel. Men gelooft, dat de Rumcensche regeering eene hoeveelheid geweren en patronen, dl© naar Turkije onderweg was, heeft achterge houden. De groothertog van Oldenburg Hoe de groothertog van Oldenburg het IJzeren Kruis kreeg, wordt in de Harnn. Cou rier blijkens een B.L.-telegram, door een ge wonde volgenderwijze vertelde; dat was eert heet gevecht daar bij V. Wij Oldenhurgers lagen daar urenlang onder hevig vuur der vijandelijke artillerie en de vijand had een groote overmacht ter beschikking. Steeds diichter rukten ons de Franischen op het lijf en de hagel van projectielen, die ons om de ooren vlogen, dunde onze gelederen geweldig. Plotseling ik weet zelf niet meer of de vijand attakeerde of dat de machinegeweren in werking kwamen daar begonnen eenige groepen van de onzen te wijken en sleepten de andere met zich mede, toen kwam op een maal onze groothertog in een auto aangesnord, stapte uit, ontrukte een gewonde zijn geweer en stortte zich onder de kreet: „Donnerwet- ter kerels willen jullie wel eens vooruit'' in den heftigsten kogelregen. In galop volgden we natuurlijk onzen aanvoerder en kwamen Gelukkig in een kuil terecht die ons een prach tige dekking bood. Van hieruit werd toen de vijandelijke attaque met glans afgeslagen. De Groothertog bleef gedurende het geheel© ge vecht in de linie en vuurde zelf flink mee. Generaal v. EmmicL Generaal von Emmich, die bij Luik de orde Pour Ie Mérite ontving, is nu ook benoemd tot ridder 1© klasse van bet IJzeren Kruis. Het IJzeren Kruis 2e klasse had generaal Emmich reeds in 1870 verworven. De zoon van Rudyard Kipling. Ook <le zoon van Rudyard Kipling vecht nog. Dadelijk nadat bij zipi studiën aan het Wellington College heeft voltooid, is hij als tweede luitenant naar het oorlogsveld ver trokken. Een kras geval. In ihet hospitaal te Heidelberg hgt een ge wonde Beier, Johann Seehöfer, die het ijze ren kruis op de volgende manier verdiend heeft. Hij was in een gevecht een eind voor zijn aldceling uit alleen komen te slaan en zag acht Franschen op zich af komen. Twee van hen schoot hij neer, daarna sprong hij in een sloot. Op den rand van die sloot zette hij zijn helm neer en liep zoo snel mogelijk van die plaats weg. De Franschen openden een verwoed vuur op den helm en Seehöfer maak te zich dien tijd te nutte, om van een andere plaats in de sloot af de zes andere Franschen neer te leggen. Zoodoende was hij van zijn vervolgers af. Nu kroop hij weer uit zijn dek king te voorschijn en zag in den dalketel on geveer 500 Franschen, die op het punt waren, op te rukken. Snel rapporteerde hij die ont dekking aan zijn majoor. Drie machine-gewe ren werden tegen den vijand opgesteld, welke hem groote verliezen toebrachten. Daarvoor heeft Seehöfer het ijzeren kruis gekregen. Al dus lezen we in de N. R. Ct. Nieuwe Fransche kanonnen. Binnen veertien dagen worden nieuwe zwa re kanonnen van de fabriek Schneider te Creuzot aan het Fransche front verwacht. Een soldatenbrie f." Aan dc Daily Chronicle, ontleent de N. C een briefje van een soldaat. „De eerste zeven dagen bdb ik meegedaan in den slag van dc drie rivieren. Mijn kapitein nam alles leuk op en rookte kalm zijn pijp. Hij kreeg een kogel te pakken en ik vedbond hem zoo wat; toen rende ik als een haas. over een open veld, wel een minuut of vijf om de ziekendragers te halen en de kogels floten om me heen of bel zoo niets was. Het regende maar al door en we zaten in onze loopgraven dik onder de modder. Den laatsten nacht, dat ik meedeed, kregen we rapport dat de vijand op de komst was. We bleven stil léggen, tot zij bij de prikkeldraad versperring waren en toen stormden we op hem los, met een vaart van nog zoo. Of we vochten? Ja, we vochten als duivels, we. hadden allemaal dc hak-der-op-los-koorts te pakken. Ik zag er een op mijn hoofd aan leggen, bukte, slootte den loop op zij met een hand en gaf hem een por met de bajonet, met dc andere. Het eind vam dat gebakkelei is, dat ik nu in het hospitaal lig, met een af geschoten top Aan mijn wijsvinger, maar die Duitsehcr zal zijn land nooit terugzien. Het was verschrikkelijk, dat sommige van de gewonden moesten blijven liggen kermen lot deu volgenden morgen- Maar hel is waar achtig eon wonder, dat ik er met twee stuk- kende vingers ben afgekomen, want mijn kameraden, die naast me in de loopgraaf had- hen gelogen, worden den vorigen dag gewoon oan stukkon geschoten. Een hunner. King, no. 7077 Royal Berks, \roeg me zijn meisje goeiendag te zeggen voor hem. Ongelukkig weet ik niet hoe ze heet en daarom hoop ik maar, dat ze dit in de krant zal lezen, dan weet ze tenminste, dat hii het laatst nog aan haar heeft gedacht."' Een inundatie succesje? Volgens een telegram uit Ostende aan de Exchange Telegraph Company dat nog wel door de Times is opgenomen, zou een Duit sche batterij door de inundatiestelling bij Antwerpen verongelukt zijn cn een der zware belegeringskanonnen teloor zijn gegaan. N.Ct. Tegen de woorden! Te Hamburg is een vereenigiiig opgericht ter bestrijding van het gebruik van Engel sche woorden in DuitschlancL Zij zendt gra tis adviezen aan de Pors. Gentleman, Sham- podng enz. enz. moeten uit redactioneel ge deelte en advertenties verdwijnen. Joffre 1914. In het Fransch-Zwitsersche kanton "Waadt- land bestaat de gewoonte, dat de wijnbou wers elk jaar een naam geven aan de wijnen, die zij oogsten. In 1870, toen de kwaliteit van den wijn sleaht was, doopten zij dien Bis marck. Dit jaar laat de oogst een uitstekend gewas verwachten en de Waaditlanders heb ben daarvoor aldus meldt de N. R. Ct. reeds den naam Joffre 1914 bedacht ,,Hansi'\ Het Rajkagerecht te Leipzig heeft bet be roep tot cassatie Behandeld, door den teeke naar J. H. Waltz („Hansi") ingesteld tlegen het vonnis, waarbij (hij wegens beleediging van de officieren te Koknar (in den Elzas) was veroordeeld, verworpen. Hansl'' had, naar de N. R. Ct. In herinne ring brengt, in dé Sociëteit te Kolmar een stoel ontzwaveld, waarop een Duitsch officier had gezeten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Justitie-begrooting. Ingetrokken is het 7 Juli }.L ingediende wets ontwerp tot verhooging der Justitie-begrooting voor 1914 (gewijzigde reclasseeringsregeling). Schriftelijk beantwoorde vragen. Door den heer Fleskens zijn betreffende het uitstellen van de examens voor de lagere akten lafid- en tuinbouw tot de Regeering de volgende vragen gericht a. Is het waar, dat besloten is, dat vóór Au gustus 1915 geen gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van het examen voor de lagere akten land- en tuinbouw? b. Zoo ja, zou het dan niet mogelijk zijn, dat alsnog op dit besluit werd teruggekomen, ten einde aan de vele personen, die zich voor het onderwerpelijk examen hebben voorbereid, geen teleurstellingen te bereiden? De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, antwoordt a. dat tot dusver omtrent het tijdstip, waarop de, met het oog op de mobilisatie uitgestelde examens zullen worden gehouden, nog geen beslissing is genomen b. de mogelijkheid wordt overwogen om de examens voor de akte tuinbouwkunde lager onderwijs af te nemen in de aanstaande Kerst- vacantie. Tijdens die vacantie ook de examens voor de akte landbouwkunde lager onderwijs te doen houden, zal wegens het groot aantal candidaten voor deze akte ondoenlijk zijn- Daarmedezal moeten worden gewacht tot de eerstvolgende groote vacantie. Werden deze examens buiten de vacantie gehouden, dan zouden de exami- natoren-lceraren aan de Rijks-hoogere land-, tuin- en boschhouwschool, aan landbouwscho len, landbouwwinterscholen en hoogere burger scholen gedurende geruimen tijd aan hun schooltaak moeten worden onttrokken, waar tegen overwegend bezwaar bestaat. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 8 Oct. bevat o.m. de volgende Kon. besluiten: "Wederom in dienst gesteld de op aanvrage gepensionneerde le luitenant met den rang van ritmeester der cavalerie R. A. baron v. Hardenbroek v. Lokhorst benoemd tot notaris te Geleen A. M. J. A. Me- lolte, candidaat-notaris te Nijmegen; benoemd tot buitengewone leden van den Octrooiraad H. Cop, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschóol te Delft; dr. J. P. Kuenen, Eoogïceraar en dr. W. P. Jorissen, lector, bel den aan de Loidsche Universiteit H M. de Koningin-Moeder heeft bij Haar bezoek aan de Pulchni-tentoonstelling te 's-Gravenhage ten bate van vreemde vluchte lingen een belangrijke gift in geld voor het goede doel aan het bestuur geschonken. Van Kol. Naar men meldt, zou het Ka merlid die (heer Van Kol gisteren naar België vertrokken zijn. Kon. Mil. Academie. Aan bet schrif telijk toelatingsexamen tot die Kon. Mil. Aca demie, dat 6 dezer te Breda gehouden werd, namen 49 candidaten deel. Hun, die daartoe den wensch hadden te ken nen gegeven, was vergunning verleend, zon der voeding tn het gebouw der K. M. A. te logeeren; 55 aspiranten maakitem van dit aan bod gebruik. Het rangschïkkings-onderzoek is gisteren begonnen en wordt afgenomen in ploegen. ^©Amsterdammer". Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct., dat met in gang van 1 Januari a.s. als politiek hoofdre dacteur van het weekblad „De Amsterdam mer" zal optreden prol. mr. J A. van IlaineL Nederland en de oorlog. Ons gezantschap in België. Dc verplaatsing van het Nederlandsch Ge zantschap van Antwerpen naar Oslende is aanslaande. Zij werd reeds lieden verwacht. Kon. Kat. Steun-Comité. Het totaal der zevende lijst vermeldt aan giften en bijdragen f 18.203.44. Totaal der vo rige lijsten f 504.763.36, totaal ontvangen bij dragen en toezeggingen f 522966.80 Verboden uitvoer. Bij Kon. besluit is verboden de uitvoer van dc volgende ■mansklcerl.mGstukkeii: wollen borstrokken, wollen truien, wollen sokken en wollen handschoenen Voorts is de uitvoer verboden van prikkel draad, ledige zakken, ruwe jute, jutedoek, jute garens en Hnnen garens. Graan. Het gisteren van Philadelphia in den Nieu wen Waterweg aangekomen stoomschip Soest- dijk van de HollandAmerika-lijn, heeft 6000 ton graan aan boord voor rekening van d© Nedcrlandsdhe regeering. Dit graan zal, meldt die N. R. Ct., voor de helft met handenarbeid en voor de andere helft met elevators worden gelost. Oe aanhouding van schepen. De Londensche correspondent van het Hbld. seint Naar ik verneem, heeft de Britsche regee- (ring thans verklaard, Nederlandsche schepen met voedingsmiddelen, ook cacao, koffie cn tropische vruchten, te zullen doorlaten, mits het cognossement niet aan order, maar op naam van een bepaald persoon staat. Het van New-York naar Rotterdam be stemde stoomschip Maartensdijk, van de Hol land^Amerika-lijn, is 5 dezer te Queenstown opgebracht Over het Maandag te Gravesend opge brachte stoomschip Westenddjik, der Holiand- Amerika-lijtti, is men, walt het lossen aldaar betreft, nog in het onzekere. Het atoomschip Amsteldijk, van de Hol landAmerika-lijn, op reis van Philadelphia naar Rotterdam, te Plymouth opgebracht 1b Zondag van daar naar Londen vertrokken en Dinsdag te Southend aangekomen. Het stoomschip Rotterdam, van de Hol- larrd-Amerikadijn, is Dinsdagochtend 'half zeven bij Dover gesignaleerd; het gaat naar Londen. (N. R. Ct.) Gsstvrtj Nederland. Uit Breda schrijft men: Het mag wel eens vermeld worden, hoe bij zonder gastvrij het Sint Rucia-gesticht te Prin- cenhage bij Breda zijn deuren openzet voor al wie uit België gevlucht, onderdak moet vra gen. Onverwachts stonden Dinsdagmorgen 29 geestelijke zusters der orde Clarissen Colle- tine uit de La Morinirestraat te Antwerpen met haren directeur voor de deur van boven genoemd. gesticht, alwaar zij allerhartelijkst werden opgenomen. Tot (het einde van den oorlog is dezen vluchtelingen hulsvesting en verzorging aldlaar toegezegd. De zusters deelden ons het volgende mede: Hedenmorgen (Dinsdag 6 October) onge veer negen uur werd ons allen aangeraden zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Direct werd het noodige bijeengegaard en gingen allen heen, uitgezonderd 4 zusters die haar klooster en kerk niet onbeheerd wilden laten. Per tredn bereikten zij zonder eenige moei lijkheód Esschen en vandaar Breda. Ondetr deze vluchtelingen bevindt zioh een 83-jarige zuster, die volslagen blind ia, en in ruim 50 jaar met verder was geweest dan hare cel en naast© omgeving. Een zesfienlal geestelijke zusters van het Augustinessen-gasthuls uit Lier vonden even eens in het St. Lucia-gesticht liefderijke op name- Zij zijn de laatsten, die dit geteisterde plaats- Je verlieten. Een harer vertelt: Acht dagen geleden viel de eerst© bom ln ons gasthuis, alwaar 160 mi litaire gewonden, benevens vele burger-zieken verpleegd werden. Behalve het gasthuis wa ren nog vier zalen ln het klooster tot ambu lance ingericht. In één zaal trof een bom 7 doodelljk, terwijl er velen gekwetst werden. "Wal eenlgszins kon, vluchtte. De zwaar-ge- kwetsten werden door ons onmiddellijk in de kelders opgeborgen. Het was noodzakelijk, dat daar zelfs in die kelders geopereerd werd. Drie dagen en drie nachten moesten we met onze zieken ln de kelders verblijven, daarna werd het mogelijk onze ergst-gekwetsten naar Antwerpen te vervoeren. Óp nieuw werden er ruim 70 van het slag veld aangevoerd. Toen we ook die naar Ant werpen gebracht hadden, hebben wij, 73 in getal, met onzen directeur, onder kanongebul der onze Inrichting verlaten. Lier was volkomen ontvolkt, wij waren d< laatsten. Achterom ziende zagen wij. dat het geen nog van onze instelling was overgeble ven, vernield werd. Per tram bereikten wij Hoogstraeten, al waar de paters ons huisvesting verleenden. "We hadden gehoopt gezamenlijk naar Hol land te kunnen vertrekken, doch een pastoor uit Wuste kwam hulp vragen voor riek'©' krankzinnigen en misdadigers. Direct bleven toen 10 zusters eohter om de zen te verzorgen. De 63 overigen zijn te Breda aangekomen, en ondergebracht in het 8t. Lu- dagesticht te Princenhage, het R. K. Wees huis te Breda esn bij particulieren aldaar. Ook dertien zusters Ursulinen uit Iyonder- zeel bij Medhelen kwamen DinsdagmWtfdag t» Breda aan. Haar klooster is totaal vernield. Het lag niet in d© bedoeling om dit klooster te beschieten, maar op die plaats, waar het klooster stond, was juist een samentreffen. Er waren 56 zusters, de pensionair es wa ren vertrokken. Geheel het klooster was een ziekenhuis, honderden gewondlen werden in» gebracht; dluizendie mildtaiiren zijn er gedu- rende den oorlog gehuisvest Plotseling werd de kerktoren gebombar deerd. Verscheidenen vluchtten, de zieken en ouden van dagen werden in de kelders go 4 bracht. Op eens storfd alles in lichtelaaie. Toen heb- ben de Belgische soMalen zich kranig gp* woerd door met ware doodsverachting de zie ken en gewofvden uit de vlammen te helen, en op bedden in karretjes te leggen. De droeve stoet bracht het den eorstcii nacht tot LonderzeM St. Joseph. Daarna bereikten ze den anderen dag té voet Purse, de sterksten reden de wagentjes met zieken en zwakken voort. De zusters van het Ursuhnen-klooster t« Purse waren gevlucht Drie dagen blieven de zusters uit Londerzeel in dat klooster; ook vandaar werden ae verdreven De trein bracht haar iraar Rorgerhout, van daar zou de moeder-overste met 35 zusters naar Fnt'elcnd \crlirekikicn. doch er liep seen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2