STADSNIEUWS. BINNENLAND. gebracht. Ziehier den hoofdzakelijken Inhoud yan 't rapport: ...„Alle -woningen in den omtrek' van de kathedraal rijn verwoest of verbrand, en te 'inidden van deze ruines staat daar de kathe draal, getroffen door een dertigtal projectie len, die door den schok en door de ontplof fing het steen hebben vernield, de ruitenl hebben gebroken en in brand hebben gesto ken alles wat branden kan." Vervolgens wordt opgesomd wat vernield Werd en wat behouden bleef, en de slotsom luidt als volgt: „De kerk is misvormd in haar lijnen en In 3e bijzonderheden der versieringen; als haar machtige bouw ten deele den schok der pro jectielen heeft weerstaan, zal men toch nim mer het bewonderenswaardige beeldhouw werk kunnen herstellen en ten eeuwigen dage zal zij de bewijzen dragen van een vandalisme, dat alle verbeelding overtreft." De Staatscourant van Zaterdag 17 Octo ber bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot verificateur der invoerrechten en accijnzen Ie Rotterdam J. "Weijermans en M. H. van der Veen, thans commies-verifica teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen aldaar; benoemd tot griffier van den Raad van be roep voor de ongevallenverzekering te Hoo- geveen mr. G. Ritzema, te Groningen op verzoek eervol ontslagen jhr. mr. G. A. A. Nahuvs, te Ruurlo, als voorzitter der plaatse lijke commissie voor de ongevallenverzeke ring te Borculo; benoemd tot voorzitter dier commissie mr. 7. A. wan Tienhoven Jr.. te Borculo. H. M de Koningin zal zich bij den plechtigcn lijkdienst voor wijlen Z. M. den Koning van Rirtneniê laten vertegenwoordi gen door den chef van Haar Militaire Iluis, lui tenant-gen er a a 1 Du m on cc a u H M. de Koningin-Moeder wordt bij den lijkdienst ter nagedachtenis van koning Carol van Rumenië vertegenwoordigd door jhr. De ftanitz, grootmeester van Hr. Ms. Huis. Z. K. II. dc Prins bezoekt thans in Zee land verschillende Roode Kruis instellingen en logeert ten huize van den commissaris der Koningin in dat geweest. Z. K. II. komt hedenavond in den Haag terug. Nederland en de oorlog. Uitvoerverbod van aardappelen. Een buitengewone NederL Staatscourant (No. 244a), gisteravond verschenen, bevat hel Kon. besluit van 15 October (St.bl. No. 484), Waarbij met ingang van 16 October de uitvoer van aardappelen wordt verboden. De Kroon behoudt zich voor dit verbod tij delijk op tc heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Wegens den onrustbarend grooten uit voer van aardappelen en de daardoor veroor zaakte prijsstijging, iheefl le regeering dit uit voerverbod afgekondigd, met de beloeling met belangstellenden in overleg te treden over een regeling van den nitvoer, beoogende dat de prijzen hier te lande niet te hoog worden en de \oor binnenlandsche consumptie noodige hoeveelheid ook binnenslands blijft, terwijl anderzijds de belanghebbenden bij den aard- appeluitvoer zooveel mogelijk gelijkelijk zullen kunnen deelen in de voordeden van den uit voer van het voor binnenlandsch verbruik niet noodige gedeelte van den oogst. Ook ten aanzien van het varkensvleesch bestaat een dergelijk voornemen. De suikerprijs. De Minister van Landbouw heeft, na over leg met de door hem ingestelde commissie van advies inzake dc suiker, besloten om voor den groothandel (raffinadeurs) een maximumprijs Iroor suiker, kwaliteit molis No. 1 vast te stel- 'en van f 48,50 per 100 K.G., andere suiker laar evenredigheid, terwijl voor den klein handel de maximumprijs voor alle soorten ge handhaafd blijft op f 0 55 per K G. Wededeelingen van minister Treub In een onderhoud met den directeur van het Haagsche Correspondentie-Bureau ont kende minister Treub, dat de uitvoer van lijn olie verboden is. Het desbetreffende bericht berust op een misverstand van de douane, die ten onrechte lijnolie rangschikte onder smeer olie, waarvan de uitvoer wel verboden is. De minister verklaarde, dat de regeling In- rake de suiker met belanghebbenden getroffen zoo goed werkt, dat overwogen wordt een loortgelijke regeling te maken voor boteT en baas. evenals ten aanzien van aardappelen en larkensvleescb, zij het ook uiteraard met be langrijke verschillen. Ten slotte verzekerde de minister, dat bin nen niet te langen tijd opheffing mogelijk zal zijn van het verbod aan meelfabrikanten, om Van de hun ter beschikking gestelde tarwe ook bloem te maken, hoewel dit nog wel ©enigen tijd zal duren. Ontsl ag reg eeringscom- m i s s a r i s. Aan generaal Kleynhens is ongevraagd orot- 4ag gegeven als regeeringscommissaris van het vluchtoord Veenbuizen, omdat hij wei gerde aldaar een 200-lal uit de Belgische rijkswerkinrichting te Merxplas ontsnapten In ontvangst te nemen, op grond dat hij geen gevangenbewaarder was. Hij vroeg ontslag aan en droeg zijn functie over aan zijn plaats vervanger, waartoe bij niet bevoegd was. Belgische vluchtelingen. Po Antwerpse he proclamatie. Gisteren Is te Roosendaal de Belgische se nator van der Molen per auto uit Antwerpen Aangekomen. Hij bracht enkele Antwerpsche politieagenten in uniform mee, die hier ook al zullen helpen om de vluchtelingen tot te rugkeer te overreden, en die de treinen zul len begeleiden. De verslaggever der N. R. Ct. ontving van den lieer Yen der Molen een der eerste in Antwerpen van de pen> gekomen exempla ren van de lang verwachte proclamatie.' Zij Is opgesteld in Duilsch, Vlaamsch en Fransch haast elkander. De proclamatie wordt door den Duitsclien «ourvemeur van Antwerpen, IFreBierr von ö.uevo. met de voksemïe woorden ingeleid: Ik heb heit fcrijgsopperibevel in Antwerpen overgenomen en hoop, dat de inwoners der stad zich, door vijjandehjjke handelingen van welken aard ook, niet onwaardig zullen be- toonen van de toegeeflijkheid, die ik thans voor de bevolking over heb. Moest mijn ver trouwen teleurgesteld worden, «oo ral li niet aarzelen, de allerstrengste oorlogsmiddelen aan te wenden. Het is in het belang dier burgerij, de na volgende verklaring van het gemeentebestuur ten stipste in acht te nemen. De proclamatie begint met te zeggen* Aan de bevolking. In dé treurige dagen die aan onze stad en het land zijn ten deel gevallen, is het onze plicht aan de bevolking de volgende gedrags lijn voor te schrijven. Waardigheid en kalmte. De bevolking moet zich van alle vijande lijkheden en van alle beleedlging tegenover bet Duitsdhe leger onthouden. Zulke daden zijn niet alleen zonder nirt, zij zijn het slecht ste wat iemand tegen ons duurbaar vader land en onze geliefde stad kan ondernemen. Een enkele daad van één onvoorzichtige kan den dood van honderden onschul- digen veroorzaken, brand en vernieling voor de stad en voorgeborebten na zich slecpen. Burgers en werklieden, weest waardig en kalm, waakt allen op de handhaving der orde VerJer bevat de proclamatie bepalingen over eigendommen en persoonlijke zekerheid, die gewaarborgd en niet zullen gedeerd wor den, over het gemeentebestuur dat met den gemeenteraad het bestuur blijft voortzetten, over burgerwacht en soldaten, waarbij de Duitsche overheid verklaard, dat het gerucht dat Belgische jongemannen tot Duatschen krijgsdienst opgeroepen worden, van allen grond ontbloot is, over de vereischte rekwi sities en inkwartieringen, over politie en wa pens, die moeten wTorden ingeleverd, en over een aantal andere politicmaatregelen. De agenten der vrijwillige politie en andere personen, belast met openbare diensten op den openbaren weg, zullen een armband met de Belgische driekleur dragen. Andere s'adsbedienden dragen een witten armband. afgestempeld met het woord „stadsdienst". Wat de vlaggen aangaat, zoo zegt de pro clamatie. de omstandigheden leenen zich niet tot het uitsteken van dezelve en zij die het nog niet gedaan hebben, moeten ze dus in halen in overeenstemming met het uitdruk kelijk voorschrift der Duitsdhe militaire over heid. Volgens besluit der Duitsche overheid wor den binnen de stadsmuren alleen zulke per sonen toegelaten, die in Antwerpen bun woonstee hebben en een regelmatige brood winning hebben. Huisdeuren mogen te allen tijde gesloten blijven. Daar de stads verlichting voldoende hersteld Is, wordt niet meer vereischt, dat 's nachts licht blijve branden binnen de huizen. Ten slotte wordt nog eens aangedrongen op kalmte; van geen burger wordt geêischt dat hij het vaderland verloochene, dat in lief en leod, voor het verleden en óe toekomst, bet dierbaarste bezit van den goeden bur ger is. Maar bijdragen tot het handhaven der orde en tot heropwokking der geschokte levens krachten van het land is ons aller hoogste plicht. De proclamatie is onderteekend door bur gemeester en schepenen en door de intercom munale commissie van raadpleging te Ant werpen. Het overleg van onze regeering met het Duitsche opperbestuur omtrent den terug keer der Belgische vluchtelingen, heeft tot een gunstijg resultaat geleid. De terugkeer is toegestaan van de vluchtelingen, niet al leen naar Antwerpen en de naaste omgeving, maar naar geheel België. Een proclamatie, gelijk aanvankelijk in het voornemen der regeenng lag zal hieromtrent niet worden uitgevaardigd, doch de burge meesters zullen worden uitgenoodigKk zoo spoedig mogelijk opgaaf te doen van de per sonen, die naar België wenschen terug te keeren, opdat dezen weer van regeerings- wege daarheen zullen kunnen worden ver voerd. Alleen dienstplichtige mannen zijn van de zen gunstfigen maatregel uitgezonderd, aan gezien de Duitsdhe regeering heeft medege deeld, dat dezen bij hun terugkeer naar Bel gië krijgsgevangenen zouden worden ge maakt. Voorts vernemen wij, dat de minister van binnenlandsche zaken reeds thans heeft toe gestaan dat de vluchtelingen, die in de 9 aken voor Dordrecht verblijf houden, terstond naar Antwerpen teruggaan. Ook heeft de commis saris der Koningin in Zeeland machtiging verleend om reeds morgen en overmorgen eenige duizenden vluchtelingen terug te zen den. Gisteren hebben de Belgische vluchtelingen in de openlucht op heT Stationsplein te Roo sendaal een vergadering gehouden, waarbij duizenden tegenwoordig waren. Een bekende persoonlijkheid uit Antwerpen, de stadsadvo caat Leclercq, hield een uitvoerige toespraak, waarbij hij in de eerste plaats hulde en dank bracht aan onze Koningin en Prins Hendrik, aan de Nederlandsche regeering en ons ge- heele volk. voor alles wat hier te lande voor de uitgewekenen was gedaan en nog verricht wordt. Met donderende hoera's werden deze uitlatingen begroet. De spreker gaf verder als stadgenoot de verzekering, dat de menschen verstandig de den naar Antwerpen terug te keeren en dat zij daarbij ker konden zijn van veiligheid in persoon en goed. Daarbij gaf hij ook ge ruststellende verzekeringen omtrent den aan wezigen voorraad levensmiddelen. Ieder kon dus gerusl huiswaarts gaan, be halve de soldaten en de dienstplichtigen, want die zouden krijgsgevangen worden gemaakt. De leden van den burgerwacht liepen daar voor geen gevaar. In verschilleneden trant ging mr. Leclercq voort te betoogen, dat de menschen werkelijk goed zouden doen de temgreis aan te nemen, ook omdat men toch bij langer duur van de gastvrijheid ln Nederland misbruik iou ma ken. De rede van den advocaat had ln zoover weinig succes, dat de menigte telkens door uitroepen groot wantrouwen te kennen gaf tegen alle verzekeringen van Duitschen kant en of de spreker al uitdrukkelijk zelde dat hij onpartljdigen raad gaf in aller werkelijk be lang, hel mocht niet baten. Dit bleek nog te meer toen een ander spre ker ernstig waarschuwde om niet zoo maar klakkeloos lerug te gaan, want „de Duts" was niet te vertrouwen. Leuven en Mcchelen hadden het bewezen. Het zal dus de vraag blijven of de vluchtelin gen aan de roepstem van den advocaat ge hoor zullen geven. Omtrent de vergadering lezen wij nog in de N. R. Ct. De spreker zei de, dat hij recht uit Ant werpen kwam en daar gedurende verscheide ne dagen geweest was als lid. der internatio nale ooonmissie, die tal van moeilijkhdden heeft te regelen. Verschillende vluchtelingen kannen mij als hun stadgenoot, aoo gaat hij voort. Men weet, dat ik niet iin staat ben hen te bedriegen; vooral niet onder deze droevi ge omstandigheden. Twijfel dus niet aan mijn redhtzinmsjhcjid. Ik heb persoonlijk de bespre kingen bijgewoond, ook in gezelschap van onzen uitnemenden consrul hier ter stede, den heer Laane, die al wat ik zeg zal willen be vestigen. Antwerpen is uiterst kalm. De Duit- sohe soldaten gedragen zich ordelijk. Ieder die in Antwerpen is zal u dat zeggen. Zij zijn beleefd. Als zij inwoners ontmoeten, groeten zij het eerst, met een kort „Abend", „Mor gen". In de herbergen spreken zij met de menschen in volle gemoedelijkheid. Het zal u zonderling klinken uit mijn mond, van mij, waarin zooveel vaderlandsliefde keft. Gij zult begrijpen, dat de Duitschers mij niet sympathiek zijn, nadat ons arm volk zoowel heeft geleden, maar laat ons betere tijden afwachten om in de geschiedenis te zeggen, wat wij over de Duitschers te denken heb ben. Er is in Antwerpen voor u niet het min ste gevaar. .Wanneer de toestanden blijven, zooals zij mi zijn, dan zijl gij er in volle vei ligheid. Te Roosendaal werd gisterenmiddag een vergadering gehouden mei het Belgische spoorwegpersoneel over het terugvoeren van de vluchtelingen. Naar de verslaggever van de N. R. CL mededeelt, werd in die vergade ring de volgende brief voorgelezen van Louis Franck uit Antwerpen: „Aan ambtenaren, beambten en werklieden van de Belgische Staatsspoor. Mijne heeren. In het groole belang van een spoedigen terug keer onzer gevluchte landgenooten uit Holland acht ik mij verplicht een dringend beroep te doen op uw hulp. De maatregelen, met dit doel te nemen voor den treinenloop tusschen de Hollandsche grens en Antwerpen, hebben in geen enkel opzicht een militair karakter. Zij dienen alleen om het lijden van de burgerlijke bevolking te verlichten. Vaderlandsliefde moet u er toe drijven om er aan mede te werken. Dat zal niemand u verwijten en ik dek u vol komen tegen alle kritiek, die tot u gericht zou zijn. Gij zult zijn in dienst van de stad Ant werpen, die uw loonen zal uitkeeren. De mili taire Duitsche autoriteiten waarborgen: 1. dat gij na den terugkeer van de vluchtelingen vrij zult zijn den dienst der stad en het land te verlaten, als gij dat wenscht; 2. dat gij gedu rende den dienst een volkomen veiligheid voor n zelf en voor uw goederen en uw gezin zult genieten3. dat het Belgische materieel, loco motieven, wagens enz., gebruikt voor het ver voer der vluchtelingen en tot dat doel van Ne derland aangevoerd, vrij terug zal keeren, zonder te worden opgehouden of ln beslag ge nomen. Ik reken er op, dat mijn verzoek ver hoord zal worden en dat ook gij mij zult hel pen in de zeer moeilijke taak, waarin mijn gevoelens van oprechte vaderlandsliefde mij er toe dwingen te waken over de belangen van de burgerlijke bevolking". (Onderteekend L. Frank). De Duitsche Kommandantur heeft zich een Duitsche vertaling van dezen brief laten voor leggen en daaronder geschreven: „Einver- standen". (Kaiserliche Marine-Kommandau- tur. geteekend Freiherr von Bodenhausen). Een later telegram van den verslaggever meldt, dat de besprekingen met het Belgische spoorwe«personeel aan het station Roosen daal, een vijftig man, zijn mislukt. Slechts heel enkelen waren bereid op de gestelde voorwaarden den dienst te hervatten. De meer derheid wilde alleen maar weer aan het werk gaan, wanneer de Belgische minister van Spoorwegen te Havre hun de beloften beves tigt. De eisch'en der Duitschers in Antwerpen. In een te Tilburg gehouden vergadering van Belgische vluchtelingen dééd, naar de Tijd meldt, de heer Languor, gemeenteraadslid van Antwerpen, eenige mededeelingen om trent den huldigen toestand in de Schelde- stad. Oogenblükkelij'k bevinden wdh in Antwer pen 17.000 marine-soldaten en 200 officieren, onder het commando van een admiraal. De eischen der Duitschers zijn dc volgende: 15.000 K.G. aardappelen daags, 2000 flesschen wijn, bnood voor het gansche garnizoen, 85.000 sigaren, 8500 K.G. vleesch. de betaling der soldij der soldaten en oversten, welke op fr. 50000 daags is geschat. Rechtstrecksche treinen naar Antwe rpen. Te beginnen heden 8 uur, en verder voor- loopig om de 2 uur, zullen redhtstreeksdhe treinen naar Antwerpen loopen, waarvan de wagens allen tot opschrift voeren .neutral". Vanwege het Steuncomité worden gratis ver- voerbiljetten uitgereikt Ongewenschte gasten. Met oe meeste hartelijkheid zijn alom de Belgische vluchtelingen ontvangen. Maar met de Bel gische vluchtelingen ie ook een massa gespuis overgekomen, waarop streng zal moeten wor den gelet In de kokmie Merxplas en in de groote ge vangenas te Antwerpen heeft men allen ge vangenen de vrijheid gegeven. In Merxplas alleen zaten er drie duizend en daaronder zijn echte vagebonden van het erg ste dag. Een massa van die kerels komt over de grens en de ongerustheid van de men schen, dde wat achter wonen, wordt er alles behalve beter op. Dq biH^emepésters^n Bijsbcrgui en Zon der l en ook dé grenswacht te Wernhput ma ken met deze ongewenschte gasten korte met ten. Ze worden alien ingerekend, die men te pak ken krijgeb kan. Zaterdagmiddag reeds had de burgemeester van Rijsbergen er een veer tigtal aanvankelijk in dé school en later in een pakhuis doen opsluiten. Dat zulks wed noodig was, bleek Maandag middag. In het volle van den dag werden op den straatweg eenige vluchtelingen door zulke t&ixiieten Maande gehouden. Zij openden de pakken, die deze menschen bij zich hadden en namen voor zich, wat ze gebruiken kon den. Op telegrafisch verzoek van dén burgemees ter van Rijsbergen waren een aantal rijks veldwachters overgekomen om dit geboefte via Breda naar de een of andere rijkswerk inrichting te transporteeren. Ook op last van den burgemeester van Zun- dert waren Zondagmiddag reeds een veertig tal van die heeren aangehouden en zoolang in de school opgeborgen. Ook dezen zouden spoedig op transport worden gesteld. Te Wernhoutsbiirg werden eT tot gisteren vijf tien aangehouden. In het vervolg zal aan dé grens langs groote en kleine wegen streng op dit soort volkje gelet worden. (D. v. Nrb.) Militaire Huisvlljtwedstrijden. Niet minder dan 18 afdeelingen en 4 corres pondentschappen van den Volksbond hebben thans een aanvang gemaakt met de regeling van de Militaire Huisvlijtwedstrijden voor de bezettingstroepen, gelegerd in en om een hon derdtal forten en de 5 verschillende verdedi gingsstellingen. Een opwekltings-circulaire ia in 75.000 ex. onder de militairen verspreid. Meel! mport Gelijk bekend, is eenige weken geléden (foor den minister van Landbouw aan de Ne derlandsche Vereeniging van Handelaren in Buitenlandsch Meel medegedeeld, dat d«e im port van meel alleen zou mogen geschieden door de Nederlandsche regeeiing. De«zer da gen is door de HollandAmerika-lijn aan di verse importeurs een circulaire verzonden, waarin in uitzicht werd gesteld, dat persoon lijk import van meel opnieuw mogelijk zou zijn. Onder overlegging dezer circulaire richtte 15 idezer het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Handelaren in Buitenlandsch Meel zich tot den minister, met het verzoek, oan opheldering waarop beden het volgende telegram werd ontvangen: Uw telegram van 15 October. Voorlooplg zal de reg rin<? geen toestemming verke nen tot bet importeeren van meel door par ticulieren. Minister van Landbouw, TREUB. Uit bovenstaande blijkt dus. dat de meel- import voorshands gemonopoliseerd blijft zooals dit met granen ook bet geval is. Aangehouden schepen. Nog deelt de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" mede, dat haar mailstoomschip „Koningin Emma", 7 Oct. van Port Said ver trokken, op de thuisreis van Java, via Genua en Londen naar Amsterdam, in de Middel- landsche Zee Is aangehouden, naar Malta ge bracht en daar order kreeg om naar Bizerta te gaan, ten einde daar de volgende goede ren te lossen, die door Fransche autoriteiten als conditioneele contrabande worden be schouwd: koffie, rubber, tapioca, huiden, mals en thee. De directie is met haar agentschap te Genua in telegrafische verbinding over te nemen maatregelen ten opzichte van de verdere reis van het schip. Het voornemen is het schip van Bizerta via Londen naar Amsterdam te laten gaan zonder Genua aan te doen. De lading die voor Genua aan boord mocht zijn, zal dan te Amsterdam worden ontscheept en verder van daar naar Genua vervoerd wor den. Door een onlangs in de dagbladen verbreid bericht is bij velen de meening ontstaan, als zou Engeland hebben toegezegd, geen ladin gen meer te zullen aanhouden, Indien de cognossementen slechts aan order zijn ge steld, doch op naam van een NedérL firma. De Commissie voor den Nederl. handel ver zoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat dienaangaande officieel nog geenerlei zeker heid bestaat, terwijl voort blijkt, dat de oor logvoerende zeemogendheden in zake de aan- li^uddng van schepen niet geheel dezelfde ge dragslijn volgen. "Willen verschepers en ontvangers zich dus niet blootstellen aan belangrijke verliezen, dan gebkdit de voorzichtigheid, met "ewijzigde opvattingen aan de zijde der oorlogvoerende Staten vooralsnog geen rekening te houden. H o 11 a n dA m e r i k a-1 ij n. Het stoomschip Rotterdam der Holland— Amerika-lijn vertrok van Rotterdam naar New-York met 961 eerste. 700 tweede en 293 dorde klasse passagiers. Het stoomschip Potsdam der Holland— Amerika-lijn arriveerde te Rotterdam met 2 tweede en 13 derde klasse passagiers. De meeste passagiers waren in Engeland on/tscheept Dit was ook het geval met het stoomschip Nieuw-Amsterdam, dat gisternacht te Rot terdam arriveerde en 26 eerste, 45 tweede en 63 derde klasse passagiers aanbracht. DeArnhemsche politiezaak. De inspecteur van politie te Arnhem. A. v. M., door het gerechtshof te Arnhem wegens het veroorzaken van den dood door schuld, tot veertien dagen hechtenisstraf veroordeeld, heeft aan II. M. de Koningin gratie gevraagd. De moord te Wouw. De recht bank te Breda veroordeelde den 21-jarigen landbouwerszoon Marinus Ilariogs tot tien jaren gcvangenissli-af, wegens doodslag op B. Groenend ijk in den nacht van 10 op 11 Mei te Wouw. Dc cisoh was 15 jaar. Letsel door schuld. De 5e kamer der (rechtbank te Amsterdam heeft bij verstek veroordeeld tol een maand hechtenis, over eenkomstig den eisch van het O. M., resp. twee mannen, wegens letsel door schuld. In den avond van 16 Febr. j.l. hadden zij, tame lijk beschonken, in woest* vaart dk>or de Bil- derdijkstraat rijidende met een door een hit bespannen handkar, evn meubelmaker, die juist van de Qercqslraat dien hoek omsloeg, overreden, zoodat hij met gebroken onJdei? been ruim vier maanden in verpleging bleejf en het Zelfs nu nog niet geheel tot ziln wH heeft. Valsche bankbiljetten. De Bel- giscbe regeering heeft den vice-consul vaq België te Maastricht ter kennis gebracht dat de in omloop zijnde Belgische bankbiljetten met de beeltenis van koning Leopold I ter waarde van 201000 francs valsoh zijn. Een groot aantal van deze biljetten zijn hier ifi omloop. De Belgische Vluchtelingen. Dank zij de staf van dames en heeren, kopt de verzorging van de Belgische Vluch telingen thans wal men noemt „gesmeerd". In groepen wordt 's morgens, *s middags 2 uur en 's avonds 7 uur m 't Va Ik je gegeten. Chordag wandelen de Belgen, of zij houden zich onledig in Ainicitia mot spel en lectuur, of zij doen allerlei boodschappen en werk zaamheden. Twee maai daags in groepen van 50 gaan zij naar de Gasfabriek, waar hun gelegen heid gegeven wordt een bad te nomen. De mannen hebben reeds bijna allemaal hun beurt gehad. Maar terwijl de Belgen in rust of met licht werk don dag doorbrengen, zijn overal hun gastvrouwen en gastheer en druk in de weer met de voorbereiding en uitvoering van aI wat er norxfóg Is om n 800 menschen té on derhouden. Wij schreven reeds dat er in het kleeding- depot in het pakhuis van den heer Gerrit sen aan den Koppel drukke nering is. Zoo druk zelfs, dat de omzet grooter Is dan de aanvoer. Er moet dus nog eens weer een krachtig beroep gedaan worden op allen, die nog klcedingstulvken te missen hebben. De voorradten geraken uitgeput en de vraag vermindert riet Bovcnkleeren en ondergoed, Is in een ommezien van de hand gedaan. Wie dus nog wat vindt, in zijn kleerenkast of linnenkast, wie wat te missen heeft bij het opbergen der zomerkleeren en het voor den dag hailén van het win-tergoed, zende een boodschap naar het kleodrng-dépot of he- zorge het pafk aan den Koppel. Vooral dit laatste fs een goede gelegenheid om een steelsche blik te werpen in dezen vliegenden winkel. Personalia. De heer dr. E. Kruisinga, leeraar aan do IT. B. S. alhier en privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, is benoemd tot lid van de commissie, in 1914 belast met het af nemen vam dé akte-examens in de Engeischo taal, te houden in Nov. en December van dit jaar. Kerkconce rt. Hoe weldadig doet het aan ln dezen tijd van groote beroering, van zenuwschokkend gebeuren, zich in een oogenbtik rustig te kun nen neerzetten ln een mooi kerkgebouw om daar te luisterren naar die heerlijke taal, wel ke dooi* iedereen begrepen wordt, de taal dei* muziek. Welk een heerlijke verkwikking van iets anders te hooien dan van oorlog en oor» logsgeruchten, van al wat de menschep scheidt en hen tot haat en verbittering voert» Een woord van hartelijken dank zij dan ook reeds aanstonds gebracht aan de beide kun stenaars, die zoo belangeloos hunne talenten beschikbaar hebben gesteld; niet alleen daar voor dat zij de goddelij"ke kunst hebben dienst baar gemaakt aan de leniging van den nood der tijden, maar ook daarvoor, diat zij hunne hoorders weer voor korten tijd hebben weten te verplaatsen in een ideale wereld van liefe lijkheid en zaligen vrede. II el programma voor dezen kunstavond samengesteld, was ze ker wel ln overeenstemming met de plaats der uitvoering, maar ook met den ernst der tij den, terwijl het -ons verder genoegen deed, dat onder de ten göhoore gebrachte werken er verscheidene waren van Nederlandschè componisten. Zeer zeker, kunst kent geell grenzen, en het getuigt gewis niet van breed heid van opvatting als men, ook op muzikaal gebied, wil gaan boycotten, maar tsoch doet het goed, in een tijd, waarin het nationaal be wustzijn meer dan ooit is opgewekt, ook dé toonscheppingen van zijn eigen volk door kunstenaars van eigen bodem te hooreti uitvoeren. De vermaarde alt-zangeres Tillv Koenen heeft zich zeer zeker wel een offer moéten op leggen door zich bijna geheel te bepalen tot het zingen van zulke „schlidhte Weisen'', daar waar haar machtig orgaan zooveel meer is aangewezen voor het vertolken van groot- schere werken. In het eerste lied door haaf gezongen „Des Heeren toekomst" van Jo-KJ Verhuist hoorden we hare krachtige, sonore stem in al haren omvang; jubelend werd het „Hoog zal de berg des Heeren staan" doof haar de kerk in geslingerd. In de volgende liederen van Adr. P. Hamers had de zangeres volop gelegenheid ons haaf heerlijk mezza voce te doen bewonderen; zeld zaam mooi klonk het „Venite adoremus Do minium". We zullen niet alles opnoemen, maal willen toch toch nog even releveeren ho.ë mooi het „Wilhelniina van Nassowwc" klonk, zooals het door haar werd gezongen, en het zal zeker voor de zangeres een heerlijke vol» doening zijn geweest, toen het geheele pur bliek spontaan zioh bij haar aansloot en né het einde van haren zang uit volle bord hél oud-vaderlandsche lied mede aanhief. Evenals vroeger trad de zangeres mi weer op met den organist der St Bnvo t© Haarlem, de heer Louis Robert, (tie niet al leen op Voortreffelijke, hoogst bescheiden ert muzikale wijze den zang begeleidde, maaf daarenboven in eend ge solo-n ummers gele genheid had ons van zijne voortreffelijke eigenschappen als organist te doen genieten» De heerlijke Passacaglia van Bach, zoo heb» der en klaar gespeeld, bracht ons oogenblik- ken van groot kunstgenot, maar we zijn de* heer Robert bovendien zeer dankbaar, dat hij ons eenige hoogst belangrijke werken van bc gaaf de land- en tijdgenoot en hoeft doen boo- ren, waarvan ons an t bijzonder hebben ge troffen de Giguc in ouden stijl van Wttledfi mier en de Toccata van Hendriks. Hoewel de kerk bij lange m, niel was flfg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2