BINNENLAND. Verspreifle Berichten. zlèn als, "welke thans over Duitsdhland ver spreid worden. Hij heeft den keizer gezien; hij weet dat de keizer op zijn post staat als éen voorbeeld voor het gansche leger, door Eijne troepen vergood. Hij kan op zijne eer ge- t ui gen dat de keizer tot het uiterste alle mid delen Heeft aangewend ora den oorlog tegen 'te houden. Londen, 20 Oct. (R.) De dagbladen be richten, dat in de diplomatieke kringen te "Washington het gerucht loopt, dat de Duitsche keizer onderzoek laat doen of de onzijdige landen hem als koning van België zullen er kennen, wanneer Duitsohland in den tegen- woordigen oorlog de overwinning behaalt. Tot dusver lokte dit slechts bittere kritiek uit on der de regeeringsambfenaren. Berlijn, 20 Oct. (W. B.) Alle Fransche vrouwen en alle Franschen beneden den leef tijd van 17 jaar of ouder dan 60 jaar kunnen van nu af onbelemmerd vertrekken met de yegLemenlaire treinen via Sohalfhausen (Zwit serland.) Hun vertrek wordt zooveel moge lijk door de Duitsdie autoriteiten in de hand gewerkt. Een in Bern ingericht bureau zal zorgen voor hunne doorreis door Zwitser land. Men heeft hier te doen met een op weder- keerigheid berustenden maatregel. Het ver trek van de Duitschers uit Frankrijk wordt op dezelfde wijze toegestaan. Londen, 19 Oct. (R.) Een duizendtal raiilsleggers zuilen gemobiliseerd en naar het vaste land gezonden worden om mede te werken aan het herstellen van de spoor wegen. In de Schotse he middelpunten der nijver heid is de werving geschorst wegens de tal rijke bestellingen, die de ijzer- en staalfabrie ken moeten uitvoeren voor de regeering. Londen, 19 Oct. (R.) Een artikel in de Pall Mall Gazette van hedenavond bespreekt de positie der Neutrale staten, als Nederland en Denemarken. Het blad zegt, dat het denkbeeld, dat het beter voor ons zou zijn, indien Nederland aan den strijd zou deelnemen, zelfs als vijand, slecht doordacht is en nooit had moeten worden geuit. Er moet geen dwang worden uitgeoefend op die staten om zich bij de bondgenooten te voegen. Het is onze laak aldus vervolgt het blad om de rechten van Nederland en Denemar ken met alle middelen, die in onze macht lig gen, maar vooral door lankmoedigheid, te be schermen. Wij moeien èn de moeilijkheden èn de gevaren onder de oogen zien, waarmede deze kleine staten te worstelen hebben en niets doen wat tengevolge kan hebben hen met den vijand in strijd te doen geraken. Aan den anderen kant hebben wij alle reden hen in gemoede te wagen onze moeilijkheden te ■erkennen met betrekking tot het recht van onderzoek. Berlijn, 19 Oct (W. B-) De Norddeut- schc Allg. ZeiTung schrijft over de Belgische neutraliteit het volgende: Eene zeer opmerke lijke erkenning van de tusschen België en den driebond beslaande nauwe betrekkingen gaf kort voor het uitbreken van den oorlog de Belgische socialist de Brouckere in het den 3Ien Juli verschenen nummer van het socia listische maandschrift Neue Zeit. Gewagende van de overwinning der Belgische clericalen bij de verkiezingen van 1912 en de gevolgen daarvan besprekende, zeide hij: Ons veldleger werd naar het bevel van de triple-entente, die zich opwierp tot beschermer van onze ver sterkingen. op eene sterkte van 150,000 man gebracht. Weinige dagen na de verkiezingen van 1912 gaf men toe aan de dringende ver- foogen van Frankrijk en Engeland en onge twijfeld ook van Rusland. De schrijver wijst er nog op, dat de tegen woordige verplichte diensttijd van vijftien maanden, naar het oordeel van deskundigen, onvoldoende Is. Hij besluit met een voorgevoel van wat zal komen, aldus: Morgen zal mis schien Engeland, dat alleen bij zich zelf den militairen dierst lastig vindt, aansporen tot ■Vervulling van onze verplichtingen. Portugal Lissabon, 190c t. (R.) Het dagblad Pais verzekert, dat de Kamers "Woensdag zullen bijeenkomen. "Woensdag of Donderdag zal eene rainisterieele krisis geopend worden. Freire Andrade zal een kabinet samenstellen, gevormd uit vertegenwoordigers van alle po litieke partijen. Generaal De Guise. De verdediger van Antwerpen, luitenant- generaal De Guise, is in de tot gevangenkamp ingerichte huzarenkazerne te Krefeld onder gebracht. In de loopgraven. Over den strijd in de loopgraven MJ de Aisne schrijft een soldaat aan de Parijsche editie van de New-York Herald: Dit net van loopgraven strekt zich over een afstand van meer dan 150 mijlen uit. Een loopgraaf waarin ik was, lag niet verder dan 50 meter van de eerste Duitsche, die op haar beurt ongeveer 120 meter voor het meest vooruitgeschoven front van den vijand was gelegen. Gedurende een van de algemeene bewegin gen aan ons front achtten we de gelegenheid gekomen om die begeerde loopgraaf te nemen en in het schemerlicht stormden we vooruit I Het was maar 50 meter, maar ik geloof dat over dien korten afstand wel twee op iedere vijf man vielen; we waren ook onder het vuur van de achterwaartsche linies. Maar van de Duitschers ontkwam er geen één. We spron gen in massa boven op hen en degenen die hiel buiten gevecht werden gesteld, gaven zich over. Door dergelijke kleine .spurtjes" gaan We langzaam voorwaarts, maar 't lijkt meer bp een belegering dan op een veldslag. De Duitschers in België. ■Nederlanders, die te Breda per auto uit een dorp nabij Yperen zijn, deelen mede. dat daar In de buurt een hevige slag aan den gang is Van Fransche en Engelsche troepen tegen Puitsche infanterie. Vanuit de verschillende plaatsen in. den omtrek, welke door dc Duit schers bezet zijn, komen van alle kanten Dul-t gehers naar die richting. Vele gekwetsten tnoeten naar Gent gebracht zijn. Uit Gent wordt gemeU: De stad blijft kalm; BS, Diliischera herstellen de verbindingen met Brussel ©n Luik. Duitsche locomotieven en waggons rijden thans tusschen deze steden. Een zekere ongerustheid is waar te nemen bij de officieren, die de laatste berichten udt Frankrijk ontvingen. Het feest, dat zal plaats hebben en waaraan alle officieren moesten deelnemen, werd af gecommandeerd. Te Brus seL Uit een particulieren brief uk Brussel van 14 October wordt het volgende medegedeeld: „Naar ik hoop heb jelui je niet ongerust ge maakt naar aanleiding van het bericht der Belgische legatie te Den Haag, volgens het welk bier hongersnood zou heerschen. Dat is nonsens. Al is het brood wat kleiner en van veel minder qualiteit, al zijn boter, eieren en kaas veel duurder (boter frs. 4.05 ii frs. 4.60 per K.G., versche eieren 18 centimes) dan in gewonen tijd, alles is er nog te krijgen en de Duitsche regeering bevordert, naar ik huor, den invoer uit Nederland van allerlei arti kelen, vooral boter en kaas. 't Autoverkeer tusschen hier en Maastricht of Luik neemt dan ook toe. Eiken dag ziet men te Maastricht groote auto's met achterop witte doeken met groote zwarte drukletters: „Alimenation de la ville de Bruxeiles", die volgeladen de reis weer aanvaarden. Artikelen, dde ontbreken, zijn zout, rijst en petroleum. Schaarsch wordt het meel. Ook kolen, die slechts tegen hooge prijzen te krij gen ziin. Binnenkort echter verwacht men a?.nvoer per schip uit de kolendistricten. Veel bruikbare paarden loopen in onze stad niet meer rond. Alles, wat naar hun gading was, hebben de Duitschers opgeeischt of ge kocht. Iedere eigenaar van paarden heeft die voor een commissie moeten leiden, opgetuigd en gezadeld en eventueel met het door hen getrokken voertuig. Wee degenen die paarden achterhielden. Daarvoor diende de volgende aankondiging: „I/autorité militaire allemande fait con- naitre que si des chevaux étaient déeouverls dans la suite et qui n'auraient pas été pré- sentés devant la commission, ils seraient sai- sis sans aucun dódommagement T>our les pro- priétaares." "Wat is er ontzaglijk veel voor de uitgeweken Belgen in Nederland gedaan! Langzamerhand begint het hier tot de lui door te dringen, dat het een zegen is, dat Nederland neutraal is gebleven.*' Van Antwerpen naar Brussel Uit Roosendaal wordt dd. 18 dezer aan de N. R. Ct. gemeld: Heden vertrokken van acht uur tot drie upr op alle heeie uren treinen naar Merxem. 'l\\ zijn niet overvol. Ook is er langs de we gen naar Antwerpen nog maar weinig van terugkeerende vluchtelingen te bemerken. Gisteren ben ik er weer per auto heen ge weest. Er komt wel wat meer levendigheid in de stad. 's Middags woonden we er voor het raadhuis een militair concert hij, waarop niet minder dan vier maal het Duitsohe volks lied werd gespeeld. De Antwerpenaren hou den zich nog verre van deze vroolijke koper muziek. Maar de Duitsche officieren, in auto's, in equipages, dogcarts, victoria's, te paard en te voet, geven er elkander rendez vous. Juist vertrokken politieagenten toete rende rond, om de bevolking te waarschuwen, dat zij zich niet ongerust moest maken, als 's middags schietproeven met nieuw geschut zouden genomen worden. Op het raadhuis werden onze papieren in orde gemaakt om meteen met de auto's vrij In en uit Brussel te komen. De weg erheen maakt een gruwzamen indruk van oorlof- verwoesting. Mechelen is een ellendig ver minkte stad, en de wonden in den rechtschen gevel van die beroemde Romboutskerk, zij zijn om over te schreien. Van de prachtige kerkramen zijn de meeste open gaten gewor den op de mazen van het lood; een enkel venster toont nog in de rijke kleurentinteling van enkele gespaarde ruitjes wat een ont roerende schoonheid hier ook al door de ka nonnen is vernield. De spatten van de gra naten besmeuren wreed de vroomheid van den toren, waarbinnen de machtige zang van den beiaard voorgoed is verstomd waar langs hier en daar in het verweerde gesteente de profileeringr-n door het kan onn enge weid zijn kapotgeslagen. En dan al die huizen, met de armzalige vatte lappen als vredesvlaggen er nog uit, als zeeven doorboord van de ko gels, stuk gescheurd, ineengestort langs de verlaten straten. Heele dorpen in puin, de wegen, de tramrails doorwöedd als van een aardbeving, en de gevluchte bewoners, die terugkderen, moe met een pak op den nek, en die van hun woning, van hun bestaan niets terugvinden dan een zwarte ruïne, dan een hoop steenen en gruis. Ook staat er een enkele plank overeind op een hoop zand waar gesneuvelden zijn begraven. Maar uit de verte lokt Brussel met zijn lich ten als een feestilluminatie aan den avond hemel. Ja, de kleurigheid der Duitsche uni formen geeft een nieuwe note gaie aan 't mon daine gewoel Brussel ongerept als coquette stad, naar den schijn zelfs vroolijk als altijd De vole restaurants, de fonkelend lichte win kels, het frivole verkeer. En van nood geen sprake. Men serveert overal de gesoigneerde diners, men krijgt er dezelfde goudblanke fluiten van witbrood, de magazijnen stalen er voor normale prijzen tot de fijnste delica tessen uit, en toen we vanmorgen om vijf uur nog even in de Hallen gingen, was er groente, waren er vruchten, bloemen, wild, vleeseh, gevogelte te kust en te keur. De Duitsche bezetting is er rustig ,,einge- bürgert". Alleen, om negen uur moet ales naar bed. Dan sluiten de meeste koffiehuizen, ale winkels, tot zelfs het post- en telegraaf kantoor. Uit Antwerpen. Antwerpen herleeft, zoo wordt dd. 18 dezer aan de N. R. Ct. gemeld. Toen ik van morgen gewekt werd door het g ched van een Duitsch muziekkorps en van uit mijn slaapkamer een blik wierp op de Groenplaats, bleek dit dui delijk. Het zonnetje speelde tusschen de bladeren dier hoornen. De sbafirruziek der Duitsche ma riniers gaf voor hert hotel een matinèe (het is heden de hexinn<eringsda>g van den elag bij Leipzig) en op de Groenplaats wemelde hel van Antwerpenaren, die met hun Zondags pak aan en lachende gezichten een Westelij ken indruk maakte. Uur bij uur «ie* men de drukt* toenemen Heden waren er wel tienmaal zooveel winkels weer goopend ads gisteren en diat gaat zoo gemoedelijk en kalm, alsof Antwerpen als Bel gische stad ingeslapen was en als een Duit sche garnizoensplaats ontwaakt. Bdj de ban ketbakkers en in de lunchrooms staan krani ge luitenants hun gebakje te verorberen en kijken naar Vlaamsche schoenen, die weder gepoederd en gefiseerd door de straten wan delen. Alleen d» verbrande huizen hier en daar herinneren eraan, dat Antwerpen bele gerd geworden is. Van hedenmorgen af hoort anen de bellen der electrische trams Weder door de straten. De lijnen 1, 3 en 5 hebben den dienst hei-vat. De andere volgen morgen of overmorgen. Aan de gasfabriek werken thans 300 man. Anders waren er 1200. Met de waterleiding zal het wel langer duren. Het buizennet is geheel gaaf geblcrven, maar de pompinrichtingen te Waelhem zijn zwaar beschadigd, zoo dat geen voldoende druk kan verkregen worden. Men moet zich dus te Antwerpen met pompen be helpen, die echter, omdat Antwerpen een oude stad Is, in bijna ieder huis aangetroffen worden. Voedsel is er ruim voldoende. En de prij zen zijn op het oogeublik lager dan voor het beleg. Brood, ook heerlijk witte brood, is verkrijgbaar tegen 13 14 ets. per K.G. Boter kost 3 fr. per K.G. Melk 10 ets. per L. Ook vleeseh iB goedkooper dan anders. Alleen is er gebrek aan petroleum, die 22$ ets. per L. kost en deze zal nog veel duurder worden. Op het hoofdbureau van politie vernam ik, dat bijna geen enkele onordelfij'kheid sinds de komst der Duitschers voorgekomen is. Slechts twee gevallen van ruw optreden der Duit schers vernam ik. Het kan niet anders gezegd worden: de Duitschers gedragen zich correct Aan het verbod&uur om na 8 uur op straat te loopen, wordt niet streng de hand gehou den. Winkels en café's moeten om 7 uur wor den gesloten. Werklieden zijn door het gemeentebestuur van Antwerpen aangenomen, om de puin- hoopen op te ruimen. Het Duitsche bestuur laat aan het gemeentebestuur geheel de vrije hand in het bestieren der stad. Hedenmorgen werd voor het eerst in de O. L. Vrouwe kerk, de kathedraal van Antwer pen, een mis gehouden voor de Duitsche sol daten. De mis werd opgedragen door een Duit'sclien aalmoezenier, geassisteerd door matrozen als misdienaren. Het muziekkorps der marine gaf daarbij toepasselijke muziek. Na afiiObp hield de Duitsche priester een pre dikatie; dit was de eenige maal dat ik de Duitschers in Antwerpen zich boorden vcr- hoovaardigden over hunne overwinning. De priester dankte God, Die (bun de zege gege ven h.id. De enkele burgers die ook in de kerk aanwezig waren en toevallig Duitsch verstonden, verwijderden zich met tranen in de oogen. In hun eigen kerk was thans een priester van hun eigen godsdienst bezig, te roemen over den val van Antwerpen. Het trof mij dat ik nog slechts enkele weken geleden een priester in dezelfde kerk God had thoo- p*n smeeken om het Belgische vaderland te bewaren. Wederwaardigheden van een Belgische patrouille. Men schrijft van Belgische zijde aan de N. R. Ct: Eenige dagen geleden werden de eerste lui tenants Behnnie en Benard van de Belgische lamciers door het Belgische hoofdkwartier met een belangrijke opdracht uitgezonden, om den bevelvoerenden generaal in te lichten aan gaande het Duitsche leger dat op Gent aan rukte. Met eenige vastberaden manschappen, die uitgelezen paaiden bereden, ondernamen zij een snellen rit naar Gent, slaagden er in tusschen talrijke patrouilles Duitsche ulanen en militaire wielrijders heen te glippen, maar werden gestuit op het oogeublik dat zii het kanaal van Terneuzen bij Terdonck wilden overzwemmen. Het slechte schieten van de Duitsche infanterie stelde hen in staat te ont komen en zij zochten nu een nieuwe plaats bij Selzaete o-m het kanaal over te komen. Zij waren hierin tegen den avond bijna geslaagd, toen zij door het vuur van machine-geweren bestookt werden. Naar Assenede teruggedre ven, daarna voorbij dat dorp, konden z ten slotte in een eenzame hoeve de wijk nemen. Ongelukkigerwijze werden zij daar bij het aanbreken van den dag door Duitsche i uiterij omsingeld. Ondanks hun gering aantal sloe gen zij zich met de andere ruiters van hun patrouille door den vijand heen, maar wer den nu op N'ederlandsdh gebied gedreven. Deze wakkere mannen zijn thans naar het Noorden van het land gezonden President Poincaré gebom bardeerd. Volgens een Exchange-telegram in de N. R. Ot heeft een Duitsch vlieger de vorige week, toen president Poincaré een bezoek bracht aan het sedert verplaatste hoofdkwar tier te Romilly a/d Seine, er Oen bom gewor pen, die echter geen doel heeft getroffen. De komst van den president (moet door den voor- treffclijken spionnen dienst der Duitschers be kend zijn geweest, want dezen hadden er him besten vlieger op afgestuurd. De Fransche vlieger Frantz (heeft hem na den aanslag onmiddellijk nagezet en neerge schoten. Daarvoor heeft 'hij 't eenekruis van 't Legioen van Eer gekregen. Ter zee. De Britsche regeering heeft aan de vis- sdhersvloot medegedeeld, dat zij er rrijs op stelt snel bericht te ontvangen over de bewe gingen van Duitsche oorlogsschepen, die de visschersschepen tegenkomen. Voor inliclitin- geu die leiden tot verovering of vernieling van een vijandelijk schip wordt een bedrag van hoogstens 1000 p. st. uitgeloofd. Voor in lichtingen die leiden tot de vervolging van een vijandelijk schip een bedrag tot eu. maxi mum van 200 pd. st. en voor inlichtingen die juist zijn, doch geen waarde hebben, omdat zij te laat werden ontvangen, een bedrag van hoogstens 1 pd. st per mijl die werd afge legd om het bericht aan de admiraliteit te doen toekomen. D e oor log op zee. De oorrespondent van het N. v. d. D. te Umuiden schrijft over het in den grond boxen der vier Duitsche torpedsojagers het volgende: Hoewel de ooggetuigen, van den zeeslag op Zaterdagmiddag over den uitslag daarvan de- tfuïitief niet voldoende weten mede te doelen. hebben we over liet begin va-n den strijd van een der opvar'enden van de „Nelly Gezina" noig het volgende vernomen: Terwijl wij risdhten en ik mij op het dek bevond, za/gen wij uit het N.O. met den koers Z.W. vier groote Duitsche torpedobooten (jagers?) verschijnen. Geen half uur later ver schenen uit dezelfde richting en in denzelfden ko'ers varende één Engelsche kruiser met drie schoorsteenen en vier torpedobooten (destroyers?) met 4 schoorsteenen elk. En nu begon het Heve leven. We haalden het net op en trachtten zoo snel mogelijk weg te komen. Vóórdat we goed en wel buiten gevaar waren, duurde het een uur. We zaten er precies tus schen in. In het heetst i an het gevecht waren de Enigdsche torpedobooten dicht bij ons. Het vuren was niet van de lucht. Keurig en snel manoeuvreerden de Engelsche schepen. Dt granaten vlogen over en langs ons boord. Onze treiler rammelde door de .luChtperslng. Wanneer een Engelsche torpedoboot aan de eene zijde had geschoten, zwenkte het schip in een korte spanne tijds en gaf de volle laag feet de andere zijde. De opspattende waterzuilen gaven dezelfde gewaarworddnig als een school walvisschen, die water opspoten. Toen vrij in veiligheid waren, zagen wij noordwaarts nog een En- gelsch eskader naderen en Z.W. van het strijd - tooneel eveneens Engelsche torpedobooten. Men kreeg daardoor den indruk, dat de Duit schers in een val zaten, waaruit zij öooit had den kunnen ontkomen. Het eerstbedoelde es kader had evenwel alleen aan den slag deel genomen. Ook zag onze zegsman (en de be manning van de „Gartharlna" deelde dit ook mede), onderzeeërs. De nationaliteit van dezen was evenwel niet te onderscheiden. Zoodoen de zag men wel een 25-tal schepen in wilde vaart manoouvrceren. De ondergang van de „Hawke." De overlevenden van de „Ha.wke", die te Aberdeen zijn aangebracht, vertellen, naar Reuter aan enkele bladen seint, dat het oor logsschip midscheeps getroffen werd, dicht bij een der kruitmagazijnen. Men hoorde een vreeséüjke ontploffing, waardoor een groot gat in den scheepswand werd geslagen. Het schip helde onmiddellijk zwaar over. De meert treffende beschrijving van de ramp gaf een stoker, die een oogenblik be dwelmd was geweest. Toen hij weer tot zich zelf kwam, was de machinekamer een hel ge lijk. Hij vloog naar 'boven; aan dek heersohte volmaakte orde; de commandant en de offi cieren waren op de brug; rustig werden or ders gegeven, welke even bedaard werden uitgevoerd. Maar het overhellen van het schip maakte het volstrekt onmogelijk alle sloepen te strijken. Het 90hip zonk binnen vijf minuten1; alleen een kleine pinas, een vlot en een spoep dobberden rond. De stoker werd opgepikt door de sloep, die de plaats van de ramp afzocht en zooveel mogelijk schipbreu kelingen opnam. De inzittenden wierpen hun zwemgordels, riemen en alle hout, dat daar toe dien-en kon, aan de drenkelingen toe. En kele schipbreukelingen slaagden erin naar de sloep te zwemmen en zich aan boord te hijscheiL Toen het vlot het laatst werd gezien, be vonden zich zeventig man erop. De sloep zwierf vijf uur rond, tot ze werd opgepikt door een Noorsche stoomboot. Deze zocht nog een uur lang naar overlevenden, maar tevergeefs. De geredden werden overgenomen door een visschersboot udt Aberdeen. Kermistpuddlnga, Een Engeüsch dagblad heeft de leiding ge nomen voor 't zenden van Kerrtmispuddlngs naar 't front. Er is reeds genoeg geld bijeen gebracht om ex 20,000 militairen gelukkig mee te maken. De kuil, die men voor een ander graaft. Bij hun vlucht uit Insterburg, vertelt de Kölnische, overgoten deRussen het nog aan wezige brood met petroleum. Yon Hindenburg decreteerde daarop: jDit brood Is, zoolang de voorraad strekt, aan de Russische gevange nen voor te zetten1." Het blad beloont dit be sluit met een „bravo V' Een comedie op (het oorlog»- terrei n. De com. van de Daily News and Leader vertelt het volgende verhaaltje, voor welks waarheid wij natuurlijk niet instaan. Er is een logementhouder ergens in de buurt van Compiègne, die tot het einde zijner dagen zal vertellen van een voorval bij het terugtrekken der Engelsche troepen, waar van de meeste bijzonderheden juist zijn. Gedurende dezen terugtocht kwam een ze kere soldaat erg dorstig in de herberg aan. De herbergier bood hem bier aan. „Bier!" zei Thomas, die in geen drie we ken hier geroken had, „dat zal me zeker goed doen!" Nu is het eien van de eigenschappen van alcohol, dat het met buitengewone snelheid zijn uitwerking heeft op een man die groote vermoeienissen doormaakt en dus genood zaakt is geweest het voor eenigen tijd af te schaffen. Onbekend (met deze wet nam mijn heer Thomas een stevigen slok en toen nog een en nog een en ziet, hij begon zich al spoe dig zeer moe te voelen en viel op de bank in slaap. Ondertusschen ging het karretje, dat ge woonlijk zijn geweer, uitrusting .en verdCre bagage droeg op den weg voorbij, en daar achter kwamen een poosje later het dorp in rijden 4 uhlanen. Zij stapten van hun paard en zouden juist de herberg binnen gaan toCn Thomas wakker werld, nog ©enigszins onder den invloed van het genotene en schijnbaar -weerloos. Hij keek eens uat naar het kanretje, waar op zijn geweer lag en zag de uhJatien. In nor malen toestand zou hij zich verstopt hebben, maar nu hij nog onder den bijzond eren in vloed van het bier was, trok hij een groot zakmes, uitte een demonisohen kreet en stort te zich onverwachts op den.eersten den bes ten Duitscher. Hij stak het mes Juist op een geschikte plaats in diens hals en de Buitsdher zakte neer op den grond. De anderen, die waarschijnlijk meenden dat het dorp vol Engelsdhen was, snelden naar hun paarden en vluchtten in galop. De Engelschman keerde terug naar zijn slacht offer en „bewerkte" hem verder met zijn Vuisten, Een poosje later kwam de burgemeester aan, die in de vallende schemering meend^ dat twee Engelschen aan *t vechten waren en de uhJaan in de kamer opsloot terwijl hij vol toorn den Engelschman verzocht zich zoo gauw mogelijk naar zijn makkers te begeven. Hierover niet rouwig adopteerde Thomas het uhlanenpaard en verdween udt 't gezicht. Nu komt het slot zooals de herbergier het vertel/de: „Den volgenden dag kwamen de uhlanen met een grootexen troep terug om hun ge wonden collega te zoeken. Ze bevalen den burgemeester den man onmiddellijk aan hen uit te leveren of bloedige wraak zou volgen. „Maar wij hebben niemand hier", zed de burgemeester, „wij hebben alleen zoo'n twist zieken Engelschman die eien messteek van een van zijn kameraden kreeg'*. w.Laat hem eens zien", zed de Duitsohe of ficier. De burgemeester bracht hem in de geïm proviseerde cel. en daar vonden Ze hun mak ker keurig verbonden en in zoete sluimering op een pak hooi". De koe op den muur. Naar berichten, welke het N. v. d. D. aan Fransche bladen ontleent, is een geliefkoosd geheim teeken van Duitsche spionnen, een ruw geteekende koe, met zwart krijt geschetst op muren en deuren en schuttingen. Herhaal delijk was "dit teeken al opgemerkt door de Fransche troepen als zij door dorpen en langs buitenwegen marcheerden, maar in 't begin hechtte men geen bijzondere waarde aan deze gebrekkige teekeningen. De eenige opmer king, die men maakte was, dat de teekenin gen nu en dan verschilden. Soms was hel een kleine teekening, dan weer een grootere fi guur, nu eens een loopende koe, een andere maal een liggende en niet zelden waren de horens belachelijk lang geteekend in verhou ding tot Eet overige deel van het dier. Dat was geen quaestie van gebrekkige teekening, maar 't had een beteekenis en waar 't vooral op aankwam was de grootte cn de richting van den kop. Want de Fransche officieren hadden al spoedig ontdekt, dat dit een sys teem van geheime teekens was, die klaarblij kelijk deel uitmaken van hel krijgsbeleid van generaal Von Klnck's leger. Een kleine koe be- teekende, dat de weg maar zwakjes verdedigd werd; een gemiddelde grootte duidde aan. dat de troepen der geallieerden In de buurt wareneen groote koe was een waarschuwing, dat er loopgraven of verschansingen in de buurt waren. De richting van den koeienkop duldde aan, van welken karet het gevaar dreigde. Als die naar boven gericht was be- teekende het. dat de Duitschers den omtrek door vliegers moesten verkennen. De koe op den muur is nu na deze ontdek king van geen nut meer, maar de tegenpartij zal wel weer andere onschuldig lijkende tee kens verzinnen. De Staatscourant van Dinsdag 20 Oc tober bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten het onderwijs in de ontginning en grond verbetering aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosdhbouwschool te Wageningen we derom opgedragen aan J. Elema te Assen; benoemd tot kantonrechter te Lemmer mr. C. W. Thöne, oud-waarnemend auditeur-mi- Htair, advocaat en procureur en plaatever- vangend griffier van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Haarlem, met eervol ontslag uit belde laatste betrek kingen; benoemd tot ingenieur bij den Rijks Water staat le klasse M. C. E. Bongaerts, thans id- 2de klasse; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Roosendaal E. T J. P. Neomagus, thans te Wonnerveer, benoemd tot burgemeester van Katwijk J. H. de Waal Malefijt; op verzoek eervol -ontslagen als secretaris van den armenraad te 's-Gravenhage A. Fol- mer en benoemd daartoe mr. G- J» de Wilde te 's-Gravenhage H. M. de Koningin bracht gisteren voormld dag, vergezeld van baronesse Rengers en ba ron Van Tuyll van Serooskerken. een lang durig bezoek aan de tentoonstelling in de sa lons van de Kunslzaal Kleykamp te 'Den Haag ten voordeele van het Haagsche Steuncomité 1914. H. M. werd ontvangen en rondgeleid dooi mevrouw Kleykamp. H. M. toonde bijzonder veel belangstelling in de berschlllende ten toongestelde voorwerpen en informeerde naai de financieele resultaten van deze tentoonstel ling. Bij het vertrek dankte de Koningin mevr. Kleykamp en. allen die belangloos meegewerkt hebben aan hetgeen ook op deze wijze voor arme menschen is gedaan. H. M. heeft een belangrijke gift voor het fonds afgestaan. Het intern, rubber-congres met tentoon stelling te Batavia waarvan de opening, aanvankelijk op 7 September bepaald, wits uitgesteld is op 19 dezer geopend. Bij df< gelegenheid zijn de bij Kon. besluit van 20 Juli j.l. toegekende decoraties uitgereikt, n.l het officierskruis der orde van Oranje-Na6< san aan den secretaris der congres-co minisc sie, den heer R de Kruyff, chef der afd. Nij verheid en Handel bij het departement van L., N. en H. in Ned.-ïndië en aan den vice* president der tentoonstellinigscommissie, den heer dr. C. J. J. van Hall, Oost-Indisch amb tenaar met verlof, laatstelijk directeur van het Instituut voor Plantenziekten en Cultures bij voormeld departement, en het riddeTkrute derzelfde orde aan den secretaris van hel Singapore-comité van congres en tentoon stelling den heer W. E. van Rijnbeek, chef van de firma Hoogland.t Co. te Singapore. Voor den Indischen dienst zijn bestemd, om te worde nbenoemd tot rechterlijk aiwbte* naar, (mr. J. Rutgers te Utrecht en mr. G. C. van Nieuwenhuiizen te Maarsseiu Gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal va<n Nedi-Indïë voor opzichter bij de werkplaats van den Sumatra staat*» spoorweg J. J. Bartel te Zwolle

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2