Vten van deze rivier den aanval voort te zetten. (Sp de hoogte ten Zuidoosten van Stary—Sam- bor, die deze streek beheerscht, werden twee "ichter elkaar liggende verdedigingsstellingen van den vijand genomen. Ten Noordwesten van genoemde plaats ftwam onze gevechtslinie dichter bij den weg «aar Starasol. Volgens tot nog toe ontvangen beridhten .Verden 3400 Russen, waaronder 25 officieren, gevangen genomen en 15 machinegeweren -buitgemaakt. In Caernowitz ls onze voorhoede binnenge rukt. Namens den chef van den generalen staf, Oeneraal-majoor von Höfer. P a r ij s, 2 2 Oct. (R.) Communiqué van 'drie uur namiddags. De voorwaartsche beweging van de Russi sche legers bevestigt zich mei een belang rijk succes. In de streek van "Wairschaju is de vijand meer dan 10 KM. teruggeworpen. De vorderingen van de Russen zijn even eens merkbaar in Iwangorad en ten zuiden van Przemysl Londen, 23 (R.). De admiraliteit bericht, dat de duikboot E 3 ver over den tijd is. Men vreest, dat zij gezonken is in de Noordzee. (Van Duitsche zijde is eten paar dagen ge leden medegedeeld, dat de E 3 in den grond is geboord). Londen, 22 Oct. (R.) De offiriecle Lon don-Gazette geeft bijzonderheden over de ver richtingen der kruisers, torpedojagers en on derzeeërs bij Helgoland op den 2Scn Augus tus. Na een beschrijvring van de bewonderens waardige manoeuvres, die leidden tot de ver nietiging van drie kruisers en twee torpedo- Jagers der Duitschers, zegt het rapport, dat Sric uren na de oorlogsverklaring twee En gelsche onderzeeërs zonder geleide de baai van Helgoland gingen verkennen en met nut tige aanwijzingen terugkwamen Gedurende den overtocht van het expeditie korps bleef een flottille van twee torpedoja gers en acht onderzeeërs onafgebroken dag en nacht den overtocht beschermen, totdat Mie mannen en al het materieel overgebracht Waren en iedere kans op een optreden der Duitschers voorbij was. Londen 22 Oct. (RDe werkzaamheid van den Duitschen kruiser Emden, hoewel uiterst lastig, verwekt onder de Engelsclien een zekere bewondering, vooral omdat de commandant van den kruiser, wiens dapper heid en ondernemingsgeest algemeen erkend worden, steeds den geest van ridderlijkheid en humaniteit aan den dag legt, die ook aan de Engelsclie zeelieden is ingegeven. Toch is men van gevoelen, dat het tijd wordt, om af doende maatregelen te treffen, teneinde het kaperschip te nemen. Christian ia, 22 Oct (W. B.) Een En- geflsclie kruiser bracht het Decnsche stoom schip ,;Rolf', dat mol een lading graan van New-York naar Christiania onderweg was, naar een Sohotsche haven, nadat het stoom schip in de Noordzee was aangehouden Washington, 22 Oct. (R.) De Engel sche ambassadeur heeft aan hel slaatsdeparte- ment medegedeeld, dat de petroleum^tank- stoomboot John D. Rockefeller is vrijgelaten, pmdat de lading bestemd was voor Denemar ken, dat verscheping van petroleum naar Duitschland verbiedt. Berlijn, 2 2 Oct. (W. B.) In eene door flen gouverneur van het Kiautsjoegebied uit gevaardigde proclamatie van 23 Augustus, die eerst nu bekend is geworden, wordt gezegd: Nooit zullen wij vrijwillig ook maar het klein ste stuk grond afstaan, waarover de verhe ven rijksoorlogsvlag waait. Van deze plaats, die wij met liefde en succes sedert zeventien jaren tot een klein overzeesch Duitschland trachtten te ontwikkelen, willen wij niet wij ken. Wanneer de Japanner Tsinstau wil heb ben, laat hij dan 'komen om het te halen. Hij zal ons op onzen post vinden. Londen, 22 Oct. (R.) Het vertrouwen van het Engelsche volk, dat de geallieerden ten slotte de overwinning zullen behalen, wordt versterkt door de schitterende overwin ning der Russische troepen, wÜer moed alge meen bewondering wekt. Het misbruik, dat vele Duitschers, in Bel- glc en Frankrijk woonachtig, van de hun ver leende gastvrijheid gemaakt hebben, en het feit, dat men vele Duitsche spionnen gevon den heeft, die beweerden Belgische vluchte lingen te zijn, heeft in Engjeland groote ver ontwaardiging gewekt. De politie brengt llians Duitschers en Oostenrijkers, die dienstplich tig zijn, bijeen in geriefelijk ingerichte kam pen. mits zij geene Gevaarlijke individuen zijn. Een honderdtal zijn in de laatste dagen in verschillende deelen van het land gearres teerd De autoriteiten van de city van LondeD zijn vooral actief en stellen een onderzoek in naar de Duitschers, die vergunning bezitten voor het houdten van een café of bar. We enen, 22 Oct (W B De algemocne pad van de Oostenrijksch-Hongaarsche bank besloot h -den tot invoering van de bclec- ning van in hel binnenland betaalbare wis sels volgens de voor beleeningszaken gelden de Ik-,talingen bij het hoofdkantoor cn de filialen Tot de bileening zijn toegelaten goe de ren wissels niet een omloopstijd van meer dan dri maanden en een vervaltijd van hoog stens zes maanden. De beleening wordt slechts voor drie maanden toegestaan in door honderd deelbare bedragen. De rentevoet is een percent boven de ban-krcnle Ween en. 2 3 Oct. (W. B.) De Wiener Zeitung brengt eene keizerlijke verordening over de maatregelen van vergelding op reclits- en economisch gebied naar aanleiding van de oorlogsgebeurtenissen, voorts verordenin gen van den ministerraad over vergeldings maatregelen bij deposito's en vorderingen toe komende aan burgers van vijandelijke staten. D\er de uitvaardiging van een verbod van be taling tegen Groot-Britlannie en Frankrijk en o\er het toezicht op bultenlandsche onderne mingen. Saloniki. 22 Oct. (W. B.) Tengevolge .van de sterke vertieren, is men in Servië van plan de weerbare manschappen lot den leef. tijd van 50 Jaar op te roeipen .L0nde°; 82 0ct' <R) Het volkomen van den norland va* Marits in Zuid- Afrika heeft hier groote voldoening verwekt, ofschoon de beweging nooit als ernstig werd opgevat. Berlijn, 22 Oct. (W. B.) Door officieele nasporingen werd het bericht bevestigd, dat veertien ln Marokko levende Duitschers in Casablanca wegens eene beweerde samenzwe ring tegen het Franscihe protectoraat voor den krijgsraad zijn gebracht. De Duitsche belan gen worden in Marokko waargenomen door de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, maar in Casablanca komt de Ilaliaansche con sul daarvoor op, omdat Amerika er geen con sul beeft. De Amerikaansche en Italiaansche autoriteiten komen met nadruk voor onze be dreigde landslieden op. De Duitsche regeering heeft alle stappen gedaan om de toedracht der zaak op te helderen en aan de in de macht der Franschen zijnde Duitschers allen mogelijken steun te doen toekomen. Aan de Fransche regeering is kennis gegeven, dat de Duitsclie regeering voor elke wederrechtelijke handeling tegen de beklaagden met den mees ten nadruk rekenschap zou verlangen. Het Belgische gezantschap te 's-Gravenhagc deelt het volgende mede: De .Times" van 14 October bevat een lang artikel van de „Nordd. Allg. Zeitung", het- w7clk de documenten bespreekt, die in de oor logsarchieven te Brussel zijn gevonden, waar onder een stuk, getiteld: „Engelsche tussdhen- konist in België*', en een memorie van den Belgischen minister van oorlog. De bedoeling was, aan te toonen, dat in de maand Ay/ril 190G het hoofd van den generalen staf op ini tiatief van den Engelsclien militairen attaché en met toestemming van generaal Gried- aon een plan had opgemaakt tot samen werking van de Britsche expediSetroepen en het Belgische leger tegen Duitschland voor het geval van een Duitsch-Fransche oor log. Deze overeenkomst zou dan waarschijn lijk zijn voorafgegaan door een soortgelijke afspraak met den Franschen generalen staf. Dc „Nondd. Allg. Zeitung" publiceert even eens zekere gedeelten uit een rapport van den Belgischen gezant te Berlijn van de maand December 1911 nopens een ander plan van den Belgischen generalen staf, waarin de te nemen maatregelen worden overwogen voor het geval van de schending van de Bel gische onzijdigheid voor Duitschland BaTon Greindl deed uitkomen, dat dit plan slechts betrekking had op de voorzorgsmaat regelen, te nemen uitsluitend voor de moge lijkheid van een aanval door Duitschland, terwijl met het oog op België s aardrijkskun dige ligging het even goed kon zijn blootge steld aan een aanval van Frankrijk en Enge land. De „Norddcutsdhc" trekt uit deze ontdek king het zonderlinge gevolg, dat Engeland beoogde, België in den oorlog te sleepen en op zeker oogenblik de schending van Neder- lard's onzijdigheid in den zin had. Hel Belgische gezantschap heeft ten aan zien van de ontdekking dezer stukken slechts één zaak te betreuren, namelijk, dat de open baarmaking van onze krijgstoebercidselen ver minkt is met het oogmerk den lezer onder den indruk te brengen van een dubbelhartig heid van Engeland en van een toetreden door Belil", mei schending van zijn plichten van omziilddgheid, tot de politiek der Triple En tente. Wij verzoeken de ..Norddeutsohc Allgemei- ne Zeitung" het resultaat van hare opdiepin gen uit onze geheime dossiers in extenso te publiceeren. Men zal daarin een nieuw en schitterend bewijs vinden van de eerlijkheid, de correctheid, de onpartijdig heid waarmee België gedurende 84 jaren zijn internationale verplichtingen heeft vervuld. Het lag voor de band dat kolonel Bernar- diston. mdlitah- agent te Brussel, van eene mo gendheid. d*ie de Belgische neutraliteit waar borgde, tijdens de crisis van Algeciras. den chef van den Belgischen generalen staf vroeg naar de maatregelen welke hij genomen had, om elke schending van deze neutraliteit te verhinderen. De chef van den generalen staf. toen ten tijde luitenant-generaal Ducarne heeft hem geantwoord, dat België in staat was een in val af te slaan, van waar deze ook kwam. Heeft het onderhoud deze grenzen over schreden en heeft kolonel Rernardiston in een onderhoud van particulieren en vertrou- welijken aard aan generaal Ducarne het kniigsplan ontvouwd, dat de Britsche gene rale staf wenschle te volgen voor het geval dat deze neutraliteit geschonden mocht wor den? Wij betwijfelen het, maar wel kunnen wij plechtig verzekeren cn men zal het te gendeel niet kunnen aantoonen dat nim mer de Koning of diens Regeering recht streeks of middellijk zijn uitgenoodigd om zich bij de Triple Entente te voegen ln geval van een Fransoh-Duitschen oorlog. Door hunne woorden, door hunne daden hebben zij trouwens steeds blijk gegeven van zulk een besliste houding te dien aanzien, dat elke onderstelling dat zij het standpunt der meest strikte onzijdigheid zouden prijs- ge^n. bij voorbaat is uitgesloten. Wat het telegram van baron Greindl van 23 December 1911 betreft, dit heeft betrekking op een plan tot verdediging van Luxemburg, op eigen gei eg en lieid ontworpen door dén chef van de eerste afdeeling van het Ministe rie van Oorlog. Dit ontwerp is van volkomen particulieren aard cn was ivict goedgekeurd door den minister van Oorlog. Men behoeft zich niet te verwonderen dat dit plan in de eerste plaats een aanval van Duitschland in het oog vatte, immers de voor naamste Duitsche «militaire schrijvers, met name v. Bernhordi, v. Schliffenbnch. von der Goltz. bespraken openlijk ln hun verhandelin gen over den eerstvolgend en oorlog de schen ding van het Belgisch grondgebied door de Duitsche troepen. Bij den aanvang van dc vijandelijkheden heeft de keizerlijke regoerlng bij monde van den rijkskanselier en van den secretaris-ge neraal bij Bultenlandsche Zaken geen looze voorwendsels gezocht voor den aanval, waar aan België heeft blootgestaan. Zij motiveerde dri en slechts door de militaire noodzaak. Sedert dien evenwel heeft rij tegenover de veroordeeldng door de heede werid van deze schandelijke daad. de openbare meening op een dwaalspoor willen brengen door het voor te stellen, alsof België reeds vóór den oorlog tóch bit de Triole Entente had ingelitfd. Deze kuiperijen zullen niemand bedriegen. Zij zullen tot schande van Duitschland ver- keeren: de geschiedenis zal de mogendheid brandmarken, die, na zich bij ver leag te heb ben verbonden de onzijdigheid van België te •verdedigen, begonnen is deze te schenden zon der zelfs een voorwendsel te vinden zich te rechtvaardigen. Het Fransche gezantschap te 's Graven- hage zendt ons de volgende mededecling: „De mogendheid, die de meest plechtige verdragen heeft geschonden en erkend heeft* ze slechts te beschouwen als ,,\vaardelooze papieren vodden", tracht de nauwgezette waakzaamheid, welke Frankrijk zijnerzijds niet ophoudt te betrachten hij de vervulling zijner plichten, verdacht te maken. Daaraan beantwoordt dc mededeeling, opgenomen in de Reiohsanzeiger van 20 October, door een deel der Nederlandsche pers vermeld. Maar deze verdachtmakingen zullen niemand be driegen, evenmin degenen, die op de hoogte zijn van de roemrijke wapenfeiten der Duit sche legers te Leuven cn te Dinarat, als hen. die, in aanraking geweest zijnde met de Fransche autoriteiten of de Fransche Roode Kruisvereenigingen, zich rekenschap hebben kunnen geven van de begrippen van solida riteit en van menschlievendheid, waarmede zij bezield zijn. ,,Op al deze aantijgingen zal de regeering der 1' ransohe republiek overigens, als het oogenblik daartoe gekomen zal zijn. naar be- hooren antwoorden. Maar om de handelwij zen onzer vijanden, op het gebied, waarop zij zich thans begeven, te kenmerken, kan voor hel oogenblik volstaan worden met de be kendmaking, dat wij in het bezit zijn van officieele ca authentieke stukken, door welke het beslaan bewezen wordt van de dagorder van een Duitsch generaal, wiens naam bin nenkort aan de openbaarheid zal worden prijsgegeven, en gesteund door documenten. Die generaal beeft zijn troepen gelast geen kwartier te verleenen aan gevangen genomen r ranschen en de gewonden af te maken. Even eens zal bekend worden gemaakt de naam van den kapitein, die met de uitvoering van dat bevel belast was. En de bii^ebradhte be wijzen zullen niet geleverd worden door rmnschen maar wel degelijk door de getui genissen van Duitsdhe krijgsgevangenen in Frankrijk, terwijl de Reichsanzeiger niets an ders weet over te leggen darn hetgeen onder danen van het keizerrijk zeggen." Van het gezantschap van Oostenrijk-Hon- garije ontvangen wij de volgende mededee ling: Een deel van de vreemde pers heeft in de laatste dagen berichten verspreid over de verwoestingen, in Galicie en in Hongarije ver oorzaakt door dc cholera, die door de Russi sche en Servische troepen is ingesleept. Er wordt zelfs beweerd, dat deze geesel tien duizenden slachtoffers eischt. Om de verdere verspreiding van deze blijkbaar tendentieuze berichten tegen te gaan, is het gezantschap van Oostenrijk-Hon- garije gemachtigd de officieele cholera-bulle tins bekend te maken, die het ministerie van bultenlandsche zaken te Weenen geregeld mededeelt aan de vreemde regeeringen krachtens de internationale sanitaire overeen komsten. Het laatste van deze bulletins constateert voor den 17en October elf gevallen in geheel Oostenrijk en 35 in Hongarije. Londen, 22 Oct. (R.) De Engelsche re geering heeft aan alle vertegenwoordigers van de vreemde regeeringen in Londen eene kennisgeving doen toekomen, dat Engeland den maatregel goedkeurt, die door dé Egyp tische regeering genomen is, waarbij aan "alle vijandelijke schepen, die lang genoeg in de havens van hel kanaal gebleven zijn en dui delijk toonen. dat zij niet van plan zijn te ver trekken, ten einde hunne prijsverklaring te vermijden, het bevel is gegeven te vertrekken. Voor een dergelijk gebruik is het kanaal niet gemaakt. Berlijn, 22 October. (Björnson.) Het Duitsche bestuur in Russisch Polen heeft reeds een aanzienlijken omvang gekregen. Als hoofd van het bestuur is, zooals bekend is, de regeeringspresident graaf Von Mierveldt uit Munster benoemd, onder wien een zeven tal Pruisische ambtenaren werken. Reeds een deel van de spoorweg-exploitatie in Zuid- Polen is in Duitsche handen. Dientengevolge is te Czentochau een spoorwegafdeeling op gericht door de Pruisische overheid. Berlijn, 2 2 Oct. (Björnson.) De perma nentie commissie voor handel, industrie en bedrijven te Weenen heeft besloten de regee ring voor te stellen repressaile-maatregelen te nemen tegen Frankrijk en Engeland, door afbreking van alle zaken, welke vóór den oorlog met deze Staten zijn aangegaan, en ongeldigverklaring van zaken, welke even tueel na het uitbreken van den oorlog met hen rijn begonnen. B e r 1 ij n, 2 2 O c t. (W. B.) In Oost-Pruisen is het gehcele postverkeer weer opgevat Slechts voor eenige grensplaaitsen in het dis trict Gumbinnen bestaan nog beperkingen. Berlijn, 21 Oct (W. B.) Niet officieel. De stortingen op de oorlogslceningen hebben heden het bedrag van drie milliard over schreden. Berlijn, 22 Oct. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung schrijft: Een medewerker van 'het Journal de Genève, die liet slagveld aan de Marne in oogenschouw heeft genomen, is daarbij ook geweest in het slot Baye, welks eigenares in een brief den kroonprins heeft beschuldigd het slot uitgeplunderd en het geroofde in kisten weggebracht tc hebben. Deze dagbladschrijver vond het gebouw in ongeschonden toestand. Dc huishoudster gaf op van niets te weten, ofschoon zij aanwe- zig was toen daar Duitsche officieren logeer- don Er zijn slechis twee \itrincs beschadigd, waarvan de glazen wanden gesprongen zijn. waarschijnlijk door het dreunen van een los gegaan schot. Duitschland. Be r 1 ij n, 22 Oct. (W. B.) In de zitting van het huis van atgevaardigden van heden waren de leden talrijk opgekomen. Velen waren in uniform en ten deele gewond. Be voorzitter verzocht en kreeg maohti^ng om de keizerin met haren verjaardag geluk te wenschen. De vice-president van het mi nisterie, minister Delbrück. diende de ontwer pen van de oorlogswelten in. Hij zeidc daar bij De haat en de afgunst van onze buren bracht Duitschland in een oorlog, waarin het gaat ora zijn of niet zijn. Onze legers strijden in liet oosten en het westen aan de grenzen. De keizer bevindt zich te midden van zijne zegevierende vechtende troepen. De rijkskan selier vergezelt hein en betreurt levendig, dat hij verhinderd is de wetsontwerpen, die de oorlog ons opdrong, bier toe te lichten. Ik kwijt mij van eene mij door Z. M. gege ven'opdracht (hier stonden de leden der re geering en de afgevaardigden op van hunne plaatsen), door aan het huis de hartelijke groeten van onzen geliefden keizer en koning over te brengen, die mij, toen ik onlangs in het hoofdkwartier vertoefde, zijn opgedragen. De keizer volgt met levendige belangstelling uwe werkzaamheden, die strekken dc wonden te genezen, die den oorlog heeft veroorzaakt, en wenscht uwe werkzaamheden het meeste succes toe. De minister lichtte daarop dc wetsontwer pen toe, waarvan een een crcdiet van ander half milliard verlangt. Hij eindigde met te zeggen Terwijl buiten onze legers strijden en bloeden, is onze taak het land in alle opzich ten sterk en voor den arbeid bekwaam te houden. Voorbceldelooze eischen werden ons gesteld, reusachtige offers van ons gevergd. Maar er werden ook reusachtige krachten in ons opgewekt. Ieder weet, dat wij de wapenen niet uit de hand mogen leggen voordat de overwinning is bevochten, die ons een duur- zaraen vrede verzekert. Ieder weel ook, dat wij de krachten en de middelen hebben om te volharden totdat deze overwinning is bevoch ten. Ik ben er zeker van, dat ook uwe be raadslagingen getuigenis zullen afleggen van onzen ijzeren wil om te overwinnen. (Her haalde geestdriftige toejuichingen). Na korte opmerkingen van den sociaal-de mocraat Hirsch en eene vaderlandslievende toespraak van den voorzitter, nam het huis de ontwerpen van de oorlogswetten In alle drie lezingen eenstemmig aan. In het heerenhuis motiveerde de minister Delbrück onder geestdriftige toejuichingen de voordrachten op gelijke wijze als in het huis van afgevaardigden, waarna de voordrachten zonder debat in hun geheel werden aangeno men. De landdag is verdaagd tot 9 Februari 1915. Oosten rljk-HongarlJe. Weenen, 23 Oct. (W. B.) De "Wiener Zeitung brengt een keizerlijken brief, waarbij de bestuurder van het ministerie van finan ciën baron von Engel, onder volle waardee ring van zijne in die hoedanigheid bewezen uitnemende diensten, tot minister van finan ciën wordt benoemd. Budapest, 22 Oct. (W. B.) In de zitting van de emigratie-commissie van heden deelde de staatssecretaris van het ministerie van Bin- uenlandsche Zaken mede. dat de minister van Binnenkmdsdhc zaken besloten had, de con cessie, aan de Cunard-lijn verleend wa- voor het vervoeren van emigranten, in te Lekken. Tegelijk werd het met de maatschappij be staande verdrag als geëindigd beschouwd. Deze verdragsbetrekking is eigenlijk door de maatschappij ontbonden, doordat deze hare betrekking met de Adria-maatschappij, die baar hier vertegenwoordigde, nrijsgaf. Hier door handelde de Gunard-lijn in strild met dc bepaling van de emigratie-wet, volgens welke slechts aan die ondernemingen conces sie kan verleend worden voor het vervoer van emigranten, welke vertegenwoordigd woorden door een Homgaarsahen staatsburger, die tegenover de Hongaarsche autoriteiten de verantwoordelijkheid op zich neemt. De emi gratie-commissie nam van de mededeeling van den staatssecretaris een stemmig kennis. Rusland. De czaar heeft besloten, dat de "verkoop van aloohol van wege den staat voor goed verboden zal zijn. Aan eene deputatie van het dhristelijke afschafflngsgenootsohap, die dank betuigde voor het verbod; dat was uit gevaardigd tegen den verkoop van wodki ge durende den -oorlog, antwoordde de czaar: ,,Ik heb reeds besloten, dat de verkoop van wodki van staatswege voor goed verboden zal zijn." De. verkoop fvan sterke 'dranken ls een staatsmonopolie in Rusland, en toen de oor log werd verklaard, werden alle drankwin kels gesloten. De uitslag overtrof de verwach ting van de vuri«$te drankbestrijders. Er was terstond eene vermindering van misda den, en de ontevredenheid onder de drank- gebruikers bedaarde spoedig. Maar het op houden van den drankverkoop zal een groot gat slaan in de staats-inkomsten. De opbrengst van den drankverkoop werd dit jaar geschat op ruim 93 millioen p. st. De minister van financiën, die dit gat moet stoppen, staat daarmee voor een moeielijk vraagstuk. In Albanië. Londen, 22 Oct. (R.) De Evening News bericht uit Venetië: De schepen Agordat en Dardo hebben heden marine-lnfanterie in Valona aan land gezet. Het 47e regiment in fanterie, dat In Sicce is gestationeerd, is ge reed om te vertrekken. De telefonische gemeenschap roet Rome en met de rest van het kind is verbroken, om de verspreiding van berichten tegen te gaan. Turkije. Konstantinopel, 22 Oct. (W. B) Bij keizerlijk besluit is het weder bijeenkomen van hef parlement, dat op 14 November was bepaald, met het oog op den oorlog een maand uitgesteld. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft ten behoeve van de slachtoffers van de aardbe ving in Anatolie 144.000 kronen geschonken. Een 17 dagen geleden met eene voor Kon stantinopel bestemde lading petroleum van Konstanza vertrokken Turksch stoomschip is nog niet op zijne bestemming gekomen. Men gelooft, dal het in de Zwarte zee met man cn muis is vergaan, want er zijn red dingsgordels gevonden, die den naam van het stoomschip dragen. Verspreide Berichten. Uit Antwerpen. In aansluiting aan hetgeen in ons vorig nummer werd vermeld, ontleenen wij nog het volgende aan de N. R. Ct.: Ook de gansche omgeving van stad en for ten zijn verlaten. In de forten te Borsbeek f, 2. 4 cn 6 waren de Belgische kanonnen er projectielen zonder eenige bewaking gelalen Duitsch spoorwegpersoneel, dat in de laatste dagen bezig was met het herstellen van brug- gen en spoorwegen, is eveneens verdwenen. Gedurig komen gewonden te Antwerpen aan. Zij worden meerendeels naar den dieren tuin vervoerd. Een groot schip met gewonden ligt in de Schelde voor de kade. Vele Engel sche verpleegsters benevens enkele militaire Belgische doctoren doen dienst. Heden morgen wapperde op de Lieve Vrouw e-t oren en het stadhuis de Belgische vlag. Onze zegsman, wien dit bericht aanvankelijk ongelooflijk voorkwam, heeft zich hiervan met enkele landgenooten persoonlijk overtuigd. Een Duitsch officier, die hierop gewezen werd, antwoordde dat zij zich thans wel met andere dingen bezig te houden hadden. Het is onbekend door wien het verwisselen van de vlag geschiedde. Te Borsbeek zijn vele tusschen de forten lig gende villa s geplunderd. Op het binnenkomen en verlaten van dc stad werd heden bijna geen controle uitgeoefend. Levensmiddelen zijn overvloedig en goed koop. Er zouden veel meer trams rijden in dien er genoeg bedieningspersoneel voorhan den was. Dc telefoon is nog niet hersteld. Ook de waterleiding is nog niet geheel in orde. Alle herstellingswerken liggen trouwens thans stil. Het dienstdoend politie-personeel word' gestadig talrijker. Beiersche soldaten wierpen gisterenmiddag een aantal (vermoedelijk onbruikbare) mitrail leuses in de Schelde. De treinen en tot de stad toegang gevende wegen zijn vol terugkeerende vluchtelingen, doch ook de naar Nederland vertrekkende treinen waren dicht bezet. Rijwielen werden gisteren onophoudelijk it de straten gerequireerd, waarschijnlijk omdat ze voor dc des nacht uitgetrokken troepen noodig waren. De stad wordt gestadig levendiger. Men meldt ons uit Roosendaal: Iemand, die hior heden uit Antwerpen is aangekomen, deelde ons mede, dat hedenmor gen meer personen vertrokken als er binnen kwamen. De generale staf is uit de stad ver trokken, en in verband hiermede zijn de Duitsche vlaggen ran liet hotel Wagner en de St. Antoinc neergehaald. Er zijn bijna geen troepen meer in Ant werpen. De meeste vertrokken in zuidelijke richting. De scheepvaart naar Gent. Het Duitsche consulaat te Terneuzen is ge machtigd alle schepen, die naar Gent willen opvaren met lading aan boond, dloorvaartbil- jetten uit te reiken, en een vrije terugtocht uit België toe te zeggen. De gevechten om RijsseL Aan de „Times" wondt uit Boulogne ge meld, dat de gevechten in, de omgeving van Rijssel gedurende de laatste week buitenge woon hevig zijn geweest, waaraan bet dan ook in hoofdzaak te wijten is, dat in sommigi dorpen, die van beide zijden beschoten wer den. vreeselijke verwoestingen zijn aange richt. Van een groot aantal huizen is geen steen op elkaar gebleven. Soms waren de b - woners zelfs niet in staat zich in veiligheid brengen en vonden een vreeselijken dood on der de puinhoopen. In een huis vonden «iv geallieerden de vader, de moeder, drie doch ters en twee zoons dood. Ook een man va: tachtig jaar werd gevonden, overleden aar een bajonetwond in dc zijde. De gevechten in Galicie. Een oorlogscorrespondent van de Vossisch. Zeitung, die de gevechten in Galicie heeft mee gemaakt, maakt melding van belangrijke vor deringen der Oostenrijksche troepen en prijst den wanhopigen tegenstand der Russen. Von Boroewitso, de bevelvoerende generaal van het 3de Oostenrijksche leger, heeft er in een onderhoud met de vertegenwoordigers dei pers nadruk op gelegd, dat oorlog een tech nisch probleem is geworden. „Ik zeg het u openhartig", zeide hij. „hadden de Russen onze infanterie gehad, dan zaten ze reeds te Weenen, en hadden wij over zooveel artillerie te beschikken als de Russen, dan zaten wij reeds in Kiêf. De middelen, waarmee de oor log gevoerd wordt, zijn heelemaal anders ge worden, maar de menschen zijn dezelfden ge bleven. Aan de zenuwen wrorden geweldige eischen gesteid. Gij hebt de dappere kerels in het front aan het werk gezien en gij zult moe ten erkennen, over welk prachtig menschen- materiaal wij kunnen beschikken. Het men- 6chen-reservoir van Rusland is evenwel ont* zaglijk groot, de bevolking van Europeesch Rusland alleen is dubbel zoo groot als die van de Oostenrijksche monarchie. Derhalve ston den we vroeger tegenover de Russen als 1 3, en thans nog als 1 2 en ten slotte zal het 1 1 worden; dan eerst komen de eindbeslissingen die, daarvan ben ik overtuigd, met een zege praal onzer troepen zullen eindigen. Of dat nu nog vier weken of vier maanden zal duren, kan nu nog geen sterveling zeggen, maar de zegepraal voor ons moet komen Ad rem. Een professor aan de universiteit te Gent had Duitsche inkwartiering en de majoor be gon met het nu bekende versje, dat alles de schuld was van Engeland en België. Enge land heeft den oorlog gewild en België opge stookt. België heeft laten stoken, heeft door de Franschen zijn neutraliteit laten schenden en „sehen Sie. est 1st konstatiert worden dasi alles schon fertig war, Engeland is war zum Krieg bereit, Frankreich war fertig. 1 Bclgiën war fertig". En hier valt de professor zijn „gast" zeer onbeleefd in de rede: ,.Ja, ganz richtig. ein wahrer Skandale. n u r dal arme Deutsohland war nicht fertigSt«Ite en een angstig zoeken naar een ander onderwerp van gesprek! (Vad.). Het zeegevecht van Zaterdag. „De komst van de Duitschers", zeide een Engelsch matroos tot een verslaggever der Daily Newrs, „was als een verrassing voor ons; maar het viel wel In onzen smaak na wat er pas met de Hawke" was gebeurd We ma noeuvreerden zoo, dat we hun terugtocht kon den afsnijden, en toen dat gelukt was hadden we hen practisch gesproken, omsingeld. Daar na begon het lieve leven. De ..Undaunted" hield zich, voor zoover ik zien kon, een beetje apart om ons de eer en de satisfactie te laten,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2