overbodig is te wijzen op het gewicht van dat 'punt tijdens dezen oorlog met hel oog op de motoren voor luchtschepen cn duikboolcn, die alle minerale oliën verbruiken. Groot-Brit- tannié is in het bezit van bewijzen, dat een 'groot deel van de olie, die naar neutrale ha vens werd vervoerd, daarna naar een der oorlogvoerende landen werd overgebracht. Er zijn thans maatregelen genomen om te ver hinderen, dat artikelen, die van nut zijn tij dens den oorlog, uit neutrale landen opnieuw worden uitgevoerd. Ook wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat Groot-Brittannië zelfs in gevallen, waarin men onderstelde, dat koper bestemd was voor Krupp, nooit tot Jn beslagname van eene lading is overgegaan, «onder daarvoor betaling te doen. Keulen, 27 Oct. (W. BDe Köln. Ztg. bericht nft Antwerpen: Omstreeks 50 groote Antwerpsche handelshuizen hebben bij den Amerikaansche gezant te 's Gravenhage eene vordering tot schadevergoeding tegen de En gelsche regeering ingediend, bedragende 230 taillioeof frs. wegens de vernieling van hunne voorraden goederen door de Engelschen voor (iun aftocht uit Antwerpen. Als reden voor fleze vordering geven zij op, dat do vernieling Van de goederen niet is geschied tijdens de verdediging van de stad maar geheel moed willig na de ontruiming van de vesting door het aftrekkende Engelsche korps. Ber 1 ij n, 2 7 Oct. (W. B.) De Londensche Daily Telegraph zegt van zijn New -Y o rksch en handelscorrespondent per kabel de volgende biededeeling te hebben ontvangen: „De laatste weekstaat van de Duitsche rijksbank wordt hier met ihet grootste wantrouwen beschouwd. Men begrijpt in Wallstreet niet hoe de goud reserve van het Duitsche instituut nu 105.800.000 dollars grooter kan zijn dan de staat van Juli j.L, die het maximum in de ge schiedenis van de bank aanwees, en zou zeer gaarne zien, dat deze buitengewone, wekelijk- sche goud/vermeerderingen offdcieeil gemoti veerd werden. Wel ingedachte bankiers hier Willen niet gelooven, dat deze geregelde goud aanvoeren zijn toe te schrijven aan vrijwillige Stortingen in goud door klanten van de bank of belastingbetalers, omdat in denzelfden tijd van tien weken de notenomloop van de bank met niet minder dan 130 pet. is vermeerderd. Deze opgaven worden als geheel duister en onbegrijpelijk aangeduid en worden op dezelf de wijze verklaard en met hetzelfde vertrou wen gelezen als de officieele Duitsohe oorlogs berichten zelf. Wanneer de oorlogsschat uit de vesting Spamdau in de rijksbank was over gebracht zou dat slechts eene vermeerdering van 60 millioen dollars teweeg gebracht heb ben." lot zoover het bericht van de Londensche Daily Telegraph. Tot dusver hebben wij in de New-Yorksölle pers nog geen woord van twij fel ontmoet ten aanzien van de geldvoorraden \(an de DuiJtsche rijksbank. Het groote wan trouwen zal dus wel een vrucht der verbeel ding van den New-Yorkschen correspondent van de Daily Telegraph of eene uitvinding van de Londensche redactie van het blad zelf zijn, vooral omdat de opmerking van de Daily Telegraph een gemis van begrip van kwestiën, bij de banklechniek thuis beboerende, ver toont, zooals geen enkel lid van de New-York- sche financieele wereld zou hebben aan den dag gelegd. De vermeerdering van den noten omloop is een zeer natuurlijk gevolg van den stijgenden goudvoorraad. Zakelijk kan wor den vastgesteld, dat aan de Duitsohe rijksbank door de storting van den oorlogsschat in Spandau en van de oorlogsreserve een bedrag aan goud is toegevloeid niet van 60 millioen dollars of 210 millioen mark, zooals de Daily Telegraph aanneemt, maar slechts van 205 millioen mark. De verdere goudtoevloed, die de rijksbank kreeg, is uitsluitend afkomstig uit het verkeer, dal, zooals iedere economist in het buitenland weet, in Duilschland steeds in bijzonder sterke mate met goud verzadigd was. In de eerste angst na de uitbarsting van den oorlog werden aanzienlijke sommen goud, ten deele afkomstig van opzeggingen uit de rijksbank, ten deele uit eigen middelen voortkomende, door het publiek verborgen. Toen echter bleek, hoe krachtig niet alleen de militaire, maar ook de Duitsche finan cieele voorbereiding tot den oorlog was ge organiseerd, stond het verkeer gewillig een gedeelte van het opgelegde goudbedrag weder af en bracht liet in ruil tegen banknoten naar de rijksbank. De goudvoorraden van de rijks bank werden daarna nog belangrijk versterkt door de stortingen op de oorlogrieening, die ten deele in goud zijn geschied. Tot den 26en October waren er 3200 millioen mark gestort, terwijl de door de hulpbanken versterkte lce- ningen in October tot dusver in 't geheel slechts met 469 millioen mark zijn gestegen. Het is dus bewezen, dat de stortingen grootcn- deels zijn geschied uit bespaarde gelden. Wan neer in Londen verbazing heerscht over de toeneming van de goudvoorraden in de rijks bank, dan is het te verwachten, dat men aan de Theems in den eersten tijd nog niet van zijne verbazing zal bekomen Oostenrijk-Hongarlje* Ween en, 2 7 Oct (W. B.) De door de Daily News te Londen verspreide ongunstige berichten over den gezondheidstoestand van keizer Frans Jozef, zijn geheel ongegrond. De keizer verheugt zich in een goeden welstand en doet met onveranderden arbeidslust het overgroote aantal regeer ingszaken af. De keizer verleent audiënties; hij ontving heden graaf Berchtold in een audiëntie, die een uur duurde. Portugal, Londen, 27 Oct. (R.) Reuter is gemach tigd tot de verklaring, dat de ex-koning Ma nuel niet in verband staat met de laatste ge beurtenissen in Portugal. Hij heeft getracht door alle kanalen Groot-Brittanudë militair te dienen. Koningin Amelia is met het En gelsche Roode Kruis naar het fnont vertrok ken. Ru menik Bukarest,27 Oct (W. B.) De gebroe ders Buxton zijn hersteld van de verwondin gen die hun zijn toegebracht bij den aanslag, die den 15en op hen werd gepleegd, en zullen rich eerstdaags naar Rusland begeven Griekenland* Londen, 27 Oct. (R.) Renter's bureau heeft vernomen, dat de Grieksche gezanten '1 de groote mogendheden gistereuavond. laat Griekenland ora Epirus weder Ie bezetten. De Gricksche regeering heeft bij het doen van deze mededeeling verklaard, dat zij bij haar besluit blijft. De wederbezetting is-een voor- loopige maatregel tot herstel van de orde en de veiigheid, waait de herhaalde invallen van do Albaneesche benden hebben den toestand aan de Gricksche grens ondragelijk gemaakt Grieksdhe troepen worden thans naar de ge noemde streek gezonden. Mot betrekking tot Valona heeft de Grick sche regeering wederom hare verzekering herhaald, dat zij Valona beschouwt als lig gende buiten hare invloedssfeer. Rome, 27 Oct. (R.) De dagbladen berich ten, dat heden in Durazzo berichten uit het binnenland zijn ontvangen, meldende dat het geheele Epirus bezet is door de Grieken, die ieder oogehblik het inlijvingsbesluit verwach ten. Verspreide Berichten. De Belgische Koningin. Roland de Marès wijdt in de Temps be wonderende woorden aan Koningin Elizabeth van België, die zelfs toen de bommen op Ant werpen vielen niet afgeschrikt werd, maar, na haar kinderen naar Engeland gebracht te hebben, terugkeerde aan de zijde van haar gemaal: d4ór en nergens anders was haar plaats. „Thans vertoeft zij met Koning Albert te midden van de Belgische troepen. Zij gaat van dorp tot dorp, van kamp tot kamp, van loop graaf tot loopgraaf. Zij brengt troost aan de slodaten, die sterven en geeft den strijders nieuwen moed. zij glimlacht hun toe en ver bindt hun wonden. Zij is een engel van zacht heid en meegevoel tijdens deze donkere da gen in Vlaanderen. Zij is niet de gade van den koninklijken krijgsman, fier gaande aan zijn zijde bij den intocht in veroverde steden onder het ge donder van het geschut en het eeschetter van de trompetten. Het lichtste zwaard zou te zwaar zijn voor haar teero hand; zij veracht de praal van de koningsvrouwe die in uni form aan het hoofd van haar regiment para deert. Zij verschijnt als het kanon zijn werk heeft gedaan. Zonder escorte of gevolg gaat deze npbelste der edel vrouwen ran hospitaal tot hospitaal en helpt dappere mannen in het moeilijke stervensuur, zij, de edelste, juist door haar eenvoud, haar moederlijk gevoel en haar menschelijkheid. Elizabeth, Koningin der Belgen, die thans nog slechts regeert over de desolate streek, welke zich aan den dudnvoet uitstrekt, draagt de schoonste der kronen. Zij biedt in een tijd, die twijfelen doet aan het bestaan van alle deugden, het verheven schoaiwsnel van een zwakke vrouw, die in haar groot karakter den moed vindt, weer stand te bieden aan het wreedste noodlot. Verdreven koningin, maar koningin in de ware beteekenis van het woord, is zij het symbool van het verminkte vaderland, dat niet sterven wil. Verre van trotsche residenties en paleizen. begeeft zij rich tot de soldaten, die vielen onder het vijandelijk vuair en als zij tusscheD hen doorschrijdt, dan heffen de stervenden nog eenmaal het hoofd op en welt een laat ste traan in het brekend oog; de van koorts gloeiende handen strekken zidh naar haar uit met een smeekende beweging en bleeke lip pen murmelen het woord, dat alle mensche- lijke teederheid zich in sluit, het woord, dat aBe harten roert: moeder De strijd in België. De Belgische berichtgever t?" Dr Tijd" echriift, na de tactiek van het r .e leger, om zich niet in de vesting An: - - *•- laten opsluiten, gegeven te hebben ver -, et vol gende, gedateerd 25 Oct. Veertien dagen reeds, sinds den val van Antwerpen, dringen de Duitschers op, in de laatste 10 dagen met groote geweldigheid zelfs, maar nog 'hebben zij het betrekkelijk kleine Belgische leger niet kunnen vernieti gen. Op het kleine stukske grond na, dat nu de overleveringen van ons volksbestaan moet hoog houden, is België in 's vijands handen, maar België is België nog, want ons leger bleef staan in den strijd. De druk. dien de Duitschers op Dixmuiden, het nu zoozeer gehavende en erbarmelijk ge leden hebbende Dixmuiden, hebben uitgeoe fend is schier onweerstaanbaar geweest. Tk meldde reeds, dat ze hier een doortocht zich wilden banen. En met wisselend welslagen. Er wordt met de grootste hardnekkigheid ge vochten. Helaas is de vijand steeds ten opzichte zij ner artillerie verreweg in de meerderheid geweest. Sinds enkele dagen zijn echter de zwaardere stukken geschut van de Franschen aangekomen en hebben meer evenwicht ge bracht. Klaarblijkelijk pogen de Duitschers met alle geweld den koristen weg naar Duin kerken en Calais te bemachtigen over Dix muiden; is eenmaal deze doortocht bewerkt, ■dan is het lot van Nieuwpoort van zelf be slist. In de afgeloopen week dis er dan ook dag en nacht .gevochten om dien doortocht. In den nacht van Donderdag slaagde de vijand er in dfe Yser en het kanaal van Yperen over te trekken, maar werd daarna weer terugge slagen. Inmiddels kreeg (hij toen versterking, heeft den aanval hernomen en staat nu weer over het water. Het voordeel der vijandelijke troepen is thans, dat ze onze stellingen en de loopgraven heftiger ondier vuur kunnen ne men. Als er in de komende dagen een beslissing komen moet, dan is bet hier bij Dixmuiden, te meer wijl heden het zoo krachtig onze be- wej^ngen te land ondersteunende vuren der Engelsche monitors gestaakt werd. Zoo wonderlijk optimistisch als een Engel sche confrater, die van aanhoudende vorde ringen en overwinningen spreekt, ben ik daarom niet. Wdj staan er niet kwaad voor, maar de laatste dagen hebben toch geleend, dat een geduchte strijd nog wacht! Nu een maal de vijand vasten voet heeft gekregen aan deze zijde ran de Yser. loopt de door tocht naar Duinkerken meer gevaar. En dan zou het terugslaan der Duitschers tot Rousse- laere in 't begin der week en de vorderingen en het standhouden fn de nabijheid van Ype ren niet zooveel beteekenis meer voor ons hebben. Roussdaere en heel de vredige dich terlijke streek van dit Zuid-West Bel gië, de bakermat als 't ware van de jongste VlaflTTyrftna frwmy.nSikfl isjtWAfiir ne*o,\<i*c±T>A /foor het oorlogsbeest. Rousselaere moet, naar vluchtelingen hier verhalen, gebombardeerd en deels verbrand zijn, althans zwaai* bescha digd. Bij Yperen houden de verbondenen stand, bij Rijssel dringen zij mees* en meer op en doen heftige aanvallen. Maar mijns inziens zal veel meer op dit ©ogenblik afhangen van de krijigsbedrijven rondom Dixmuiden, daar de linkervleugel gervaar loopt te worden om getrokken, als onze weerstand tusschen Niieuwpoort en Dixmuiden bezwijkt. De verliezen der Duitschers moeten, vooral In 't begin der week, groot zijn geweest. Doch ook onze verliezen, met name der Engelschen, waren helaas ndet onbeteekenend. De „Daily Mail" verneemt uit Havre, dat volgens een officieel Belgische communiqué dé toestand Zondagavond beter was dan Za terdag toen de Belgen de positie aan de Yser moesten opgeven en twee-en-een halve mijl teruggedrongen werden. De Belgen, ver sterkt d)oor de bondgenoot en, kregen echter daarna weer voeling met den vijand aan ver schillende punten der rivier. De Belgische verliezen in de laatste negen dagen bedragen 10.000 do oden en gewonden; de Duitsche ver liezen zijn zwaarder. Een bijzondere berichtgever schrijft uit Yperen, het centrum van den strijd in België: De Engelschen hebben hier in vijf kritieke da gen een kwart millioen Duitschers tegenge houden, iederen aanval afslaand, geweer- en kanonvuur en zelfs bajonetaanvallen door staand. Toen zij Vrijdag versterking kregen, dreven zij <len vijand vijftien mijlen achter uit en richtten een ontzettende slachting aan onder de Duitschers. De Duitschers verras ten de Engelschen bij het aanbreken van den dag, namen een compagnie Hooglanders ge vangen, doch -de gebroken slagMnie werd spoedig hersteld, en bij een tegenaanval wer den de Duitschers tot achter de oorspronke lijke stelling teruggedreven; alle Hooglan ders werden bevrijd. De Sikhs en Gurkha's hebben bij La Bassée den vuurdoop ontvangen en redden den toe stand, toen een stroom Duitschers de loop graven overmeesterden. De Indiërs waren in reserve gebleven; zij braken den aanval des vijands en dreven hem met de bajonet terug. Een bijzondere correspondent van Reuier te Dover deelt bijzonderheden mede over de beschieting van de Duitsohe stellingen tus schen Nieuwpoort en Middelkerke door de vereenigde Engelsche en Fransche smaldee- len. De bodems waren twaalf uur lang in aan houdend gevecht. Het vechten begon om 6 uur 's ochtends op den dag van Trafalgar, toen het smaldeel, op ongeveer 4 K.M. uit de kust, de. schansen van de Duitschers 5 K.M, land inwaarts onder vuur nam. De matrozen bleven tot zes uur 's avonds op hun post. Het vuren was snel en aanhoudend. Een Engelscb schip verschoot alleen 1000 lydd'iet-bomraen en granaatkartetsen Het vuur van de schepen richtte onder de Duitsche schansen en batterijen in de duinen vreeselijke verwoestingen aan. De hondgenooten vernielden o.a. 'n Duitsche batterij veldartillerie, verstrooiden een Duit- sdhen pontoimiers-trein, die bijeen was ge bracht om den overgang over de Yser te for- ceeren, vernietigden een munitie-colonne, doodden generaal v. Tripp en zijn geheelen staf en dwongen de Duitschers him stellingen voor Nieuwpoort te ontruimen. Sommige ka nonnen losten 14 schoten in de minuut. De aangerichte schade was van de schepen af duidelijk te onderkennen Een poging van de Duitschers om de sdhootsverheid te vinden door het oplaten van een vliegtuig dat rookende ballen liet val len, mislukte. Aan het einde van den dag was de heele kust van Nieuwpoort tot Westeinde schoongeveegd en stond alles in vuur en v4am. Later werd gemeld dat de Duitschers vierduizend dood en en gewonden verloren hadden. (Uit iv>g latere berichten weet men dat het Duitsche zware geschut de Engelsche kanon nen tot zwijgen 'heeft gebracht). Aan de Times wordt uit Noord-Frankrijk, blijkens een telegram uit Londen aan de N. Rolt Ct, o. a. het volgende geseind: Nergens bngs de geheele Yserlinie heeft de vijand met meer kracht en woede aangevallen dan bij Yperen, het centrum van den strijd in Vlaanderen. De Duitschers waren 250,000 man sterk. Gedurende rijf kritieke dagen werden zij door de Engelscb? strijdmacht in bedwang gehouden. Onze mannen vochten grimmig in de ver schansingen, terrein winnende of verliezende naar gelang van het getij van den slag. Gra naten en granaatkartetsen vielen op hen neer. Granaten ran de groote, uit Antwerpen mede gevoerde belegeringskanonnen werpen de aarde in de loopgraven op en begroeven menigmaal onze daar liggende soldaten. Weer en nog eens weer rukten groote troe pen vijandelijke infanterie tot binnen vijfhon derd el afstandj hielden dan halt en vuurden hun salvo af. Zij hadden geen zin in een bajo net-aanval. Weer en nog eens weer sprongen onze mannen uit de loopgraven en stormden met de bajonet op hen in. Zij vluchtten, de ge weren onder het loopen over hun schouder af vurende. Vele honderden werden gevangen genomen _.i duizenden zij-n door de kanonnen, mitrail leurs en geweren weggemaaid. Weer regen den de granaten en granaatkartetsen op onze verschansingen. Nieuwe vijandelijke infante- rietroepen werden aangevoerd. De toestand werd kritiek. Het scheen, of do verdediging ran onze dapperen voor een overmacht zou moeten zwichten. Nog handhaafden zij zich tot het Vrijdag werd en de zoo noodige versterkingen aan kwamen. De positie was gered. De vijand werd 15 mijlen teruggeworpen. Dit is in het kort de geschiedenis van rijf dagen strijd in den veldslag bij Yperen. Het einde is er ech ter nog niet. Aan de Times wordt uit Noord-Frankrijk geseind, dat eergisterenochlend na herige nachtelijke gevechten 2500 lijken van Duit schers in het Yserkanaal dreven. Het water was rood van het bloed. De straten van Dix muiden waren met dooden. bezaaid. Hct nachtelijke gevedht was een ware hel geweest. Van 't vallen van den avond tot 't aanbreken van den dag was van man legen rx*or> Soms vielen de strijders sa men in het kanaal en verdronken beiden. De Duitschers hadden bevel gekregen, het kanaal tot eiken prijs over te trekken. Een gevangen genomen officier erkende het; „al moet het duizenden soldaten kosten, wij moe ien er over" was gezegd. De correspondent schat de verliezen aan Duitsche zijde alleen dien nacht op 5000 man. Hij seint voorts dat Zaterdag een Duitsche brigade, die langs de kust (marcheerde, tusschen Nieuwpoort en Middelkerke door het vuur der Engelsche oor logsschepen vernietigd is. Uit Sluis wordt d.d. 27 dezer aan de TeL geseind* Maandag heeft het geschut gezwegen. Duit sche soldaten beweerden dat hun geschut de Engelsche schepen tot den aftocht hadden ge dwongen, maar Dinsdagochtend vroeg was het bombardement van land en van uit zee weer even hevig als te voren. Te Oostende rinkelen de ruiten en daveren de huizen. De Duitschers zijn ook de Yser overgetrok ken, maar zij zijn er reeds verscheidene ma len over geweest, doch werden telkens weer teruggeworpen door artillerievuur, door de mitrailleurs of hevige bajonetaanvallen. Van een beslissing is nog geen sprake. De strijd overtreft in hevigheid en in verliezen aan menschenlevens, dien bij de Maas en de Ne- the. Bommen uit zee vliegen dwars en in schuine lijn over het strijdperk, barsten in de loopgraven op de colonne en vernielen brug gen. Bommen van Oostende en Nieuwpoort brengen insgelijks dood en vernieling. Solda ten verdrinken in massa's. Een vreeselijke menschenslachting geschiedt hier aan de kust en verder West-Vlaanderen in en al maar door moeten nieuwe troepen in het vuur Dat de strijd aan de kust nog niet spoedig geëindigd zal zijn, bewijst het opstellen van kanonnen tusschen Heyst en Duinbergen, dus naar deze zijde met den mond in zee gericht. Te Heyst arriveerden Maandag voor het eerst sedert de bezetting een trein met munitie en mariniers. Uit Ostende. Een correspondent van De Tijd meldt Van daar 26 October: Het kanongebulder duurt onafgebroken voort. Vrijdag behaalden de Duitschers eenige voordeelen bij Nieuwpoort en Dixmuiden. Ze wisten hun batterijen toen 3 K.M. naar voren te brengen tot voorbij Middelkerke en Leke. Zaterdagmiddag moesten zij d(it voordeel weer prijsgeven en werden de stellingen der Duit schers zelfs een oogenblik zeer hachelijk. De marinebezettingen teHeyst, Blanken- berghc en Ostende werden toen gealarmeerd en kwaaien Zaterdagnacht de gelederen ver sterken. Toen wisten ze zich verder te hand haven. Zondag zijn meer dan 3000 gewonden te Ostende binnengebracht. Sinds Zaterdag morgen schijnt het scheepsgeschut der Engel schen niet meen* aan den strijd deel te nemen. Reeds zesmaal ben ik aangehouden, omdat ik voor een Engelschinan werd aangezien. De berichten, die de Dudtsche autoriteiten me te Brugge gegeven hadden omtrent het bombardement van Ostende, blijken wel wat overdreven. Gebeurd is het volgende: Vrijdag in het middaguur verscheen een Engelsche kruiser in het gericht van Ostende en werd beschoten door aan de kust opgestelde kanon nen. De kruiser schoot toen gedurende een half uur verschillende granaten af, waarvan de eerste het hotel „Majestic" op den strand- boulevard trot waar de generale staf geves tigd was, zonder echter iemand te treffen. An dere granaten beschadigden verschillende an dere hotels en gebouwen op den strandboule- vard en dn de Rue des Flandres. In een dier hotels werd een geneeskundig offioier gedood en twee soldaten gewond. De bewoners beveiligden zidh in de kelders, ter wijl onder de Duitsche soldaten een paniek ontstond; zij vluchtten allen weg. Thans is het betreden van den boulevard verboden Oostenrijkers naar het westelijk oor lo gsterrein. De „Messagero" verneemt uit Venetië, dat uit brieven van Oostenrijksche soldaten in Trente blijkt, dat de Oostonrijksche troepen die van de zuidgrens zijn teruggeroepen, niet naar Bosnië terugkeeren, doch naar België en Frankrijk worden gezonden. Geprikkelde stemming in Brussel- Een bijzondere medewerkers schrijft aan het Vad.: Brussel is een van de weinige Belgische steden, waar de „Dutsmans" zonder strijd zijn binnen gelaten, de stad is geheel ongedeerd, en mogen de vele gesloten huizen in de woon wijken een triesten indruk maken het levea gaat er bijna gewoon zijn gang. Zou het wel licht komen, doordat de Brusselaars c; ver overaars zonder strijd hebben zien binnen trekken, zonder dat ze dus de ellende van een beschieting en verwoesting hebben ondervon den dat hun houding tegenover de Duitsche soldaten zoo opvallend afwijkt van wat ik elders waarnam? Overal in België zit bij de bevolking de schrik er diep in: de verwoestingen, de fusil lades, het wijken van de eigen troepen, dat alles heeft het volk bevreesd gemaakt, en als eigenaardige uiting daarvan diene, dat het geluid van een automobiel elk ander voertuig haastig den weg doet ontruimen, tot op den berm toe, zoo vol ontzag is men voor de grijze gewapende auto's, waarmee de roodgekraag- de militairen het land doorjagen. Dodh in Brussel neemt men onder de be volking een geprikkeldheid waar, een rijan- digen toon, dien men niet verbergt Men steekt zijn verstoordheid niet onder stoelen of ban ken. en de strijdlustige stemming van liet volk wacht slechts op een aanleiding om los te barsten in relletjes en weerspannigheid. Trekken daarom wellicht belangrijke troe- penafdeelingen met groot militair vertoon de stad door? Onder de Duitschers voelt men zich anders blijkbaar niet volkomen op z'n gemak, en van een zegevierende stemming kan nauwelijks gesproken, zoodat er dan ook geen zingen of triumfeeren gehoord werd. Eerder merkte ik onder de Duitsche soldaten een ze kere gedruktheid op, een vrees, dat het 6choonc leven in Brussel wel eens spoedig ge daan kon zijn. O wee, als het Duitsche leger aan het front eens voor goed geslagen wordt, en wanneer Brussel ontruimd zou a&oeten wrorden. Dan zal ar vrees ik, een oproer ontstaan als een Spaansehe furie, en de eveneens overprikkel de Duitschers zullen de stad niet sparen, m .ar met hun hij hel Paleis van Justitie opgestelde kanonnen en mitrailleuses verschrikkebjice verwoestingen aanrichten. Dau moet er in Brussel een toestand volgen, die met alle voor spellingen zal spotten, want het zal hard te n hard gaan. De eend gen, die zich met do Indringers in laten, zijn de Brusselsche demi-mondaines, die zich zelfs in de ongenaakbare Komman/ dantur geheel thuis gevoelden; dezelfde offh eieren en ambtenaren, die in de cweldige ambtsdrukte ieder ander zoo barsch mogelijk bejegenen, lieten hun drukke werk -tond rusten, om eindeloos te flirten met de gepoe derde dametjes. Een weinig verheffend gc zicht! Tien francs kost den burger een permissie om ergens heen te reizen, en het geld stroomt binnen, want er staat een einde- Vooze queue voor het gebouw te wachten. In de benedenstad rijn de restaurants aan den Boulevard vol met etende officieren, meest van het Pruisische en Pommersche type, met de groote, ronde hoofden en stom-» pe neuzen. Er hangt een stille stemming en nergens wordit vroohjkheid opgemerkt, zelis niet aan tafels waar louter Duitschers eteri en drinken. Men is alom doordrongen van den ernst der omstandigheden en „Le Bruxel- lois", het door de Duitschers uitgegeven krantje, bijgenaamd „Le Bruxellois de Ber lin", brengt slecht* onbeduidende mededeé- lingen. De Duitschers te Brugge. Over den toestand te Brugge deelt de oor logscorrespondent van D e T ij d aan zijn blad het volgende mede: „Brugge heeft niets, hoegenaamd niets, ge leden. De straten, café's en winkels zijn alle druk bezocht, maar zoowel de burgers eb de militairen bewaren de grootste kalmte. Deze laatsten zijin trouwens, behalve eenige duizenden marinematrozen, allen Belersche soldaten, die de laatste dagen uit Antwerpen zijn komen afzakken. In de café's bestellen ze hun potje bier en praten wat onder elkan der, of met de „ciriMsrten" en spelen een par tijtje schaak of dam. Op straat wandelen" ze en bezoeken de winkels, waar ze alles prompt betalen lp één woord, ondanks de buitengewoon groote bezetting is de stemming onder 'bevolking en militairen uitstekend. Op de Markt is het post en telegraafkantoor tot .Feldoos/t-kantoor ingericht en alleen militairen hebben toe gang. Ook het stadhuis is van onderen tot bo ven door hen bezet. Op het Marktplein zelf is er druk militair vertoon en er staan vele gewone en vracht auto's opgesteld, precies als op het Stations plein. Daar komen voortdurend nog meer dere troepen aan voor fronlversterldng. De kerkklokken luiden en roepen de geloo- rige.n naar het Lof en het gemeenschappe lijk Rozenhoedje. De electrische trams rij den door de stad en zelfs is de dienst daar van op Gent geopend. De eerste vlag, die ik In Brugge zag, was een... Nederlandsche. Deze wTapperde ran het gebouw der Ned. Gist- en Spiritusfabriek, welke in volle wei* king ia Ook te Brugge zijn volgens D e T ij d een tweetal proclamaties door de Duitsche ovoiiheid aau^plakt. De eer ste deelt mee, dat de klok ran den Hal lentoren een uur voor gezet is, dus op Duit- schen tijd gebracht, dat automobielen en rij wielen als vervoermiddelen verboden zijn en men zich na 8 uur, Belgischen tijd, niet meer over straat begeven mag. De andere is een kennisgeving, dat de stad door Dudtsche troe pen bezet is en eindigt met de gebruikelijke waarschuwing: „Indien nu of in de toekomst in uw stad Duitsche troepen aangevallen wor den, wordt de bezetting er uit getrokken en de stad zal zonder genade in. brand gescho ten worden. Ik waarschuw u! De opperbevelhebber Von Beseier, generaal der infanterie." Men huivert aks men er aan denkt, dat door een enkel schot van oen frauc-tireur of zelfs om een misverstand ki deze opgewon den tijden het onvergetelijke Brv?ge eenzelf de lot zou ondergaan als Leuven Uit de Belgische Kempen. Aan „De Tijd" wordt door zijn oorlogscor respondent M. onder meer geschreven: In Tongeren en omgeving is alles razend duur; zoo kost het zout b.v. tot een Irunc de K.G. Over het onbehoorlijk oplreden der Duitschers heeft de bevolking niet veel le kla gen, doch ze gaat gebukt onder de zware of fers, die zij moet brengen. Levensmiddelen voor menschen cn vee worden gerequireerd, of genomen. De betaling geschiedt met bons. Hier cn daar wairen zelfs de Duitsche solda ten bezig met de aardappelen op het veld te rooien. Sedert Vrijdagmiddag wras in Zuid- Westelijke richting zeer duidelijk het gebul der der kanonnen te hooren. Wat Hasselt be treft, er zijn weinig gemeenten, die er tot heden zoo zonder kleerscheuren zijn afgeko men als dit nijvere stedeken, vooral in dé laatste jaren bekend om zijn vliegveld in dé nabijheid ran Gcnck. De levensmiddelen zijn hier ook alle even duur. Aam de armen en behoeftigen wordt dagelijks vanwege de Duit schers op verschillende plaatsen der stad soep uitgereikt. Brood is zeer duur, evenals het zout en de petroleum, het vleesoh is betrek kelijk goedkoop. Door de Duitschers warep steenkolen betrokken voor de bevolking, legett een niet te dure vergoeding. Om 9 uur des avonds (Duitsche tijd) wordt taptoe geblazen en iedereen inoet zorgen in huis te zijn- Door de Duitschers wordt alles in het werk gesteld om het treinverkeer weer te herstellen, dodi de Belgische spoorbeambten zijn niet scheutig om in Duitschen dienst te treden. Van iedere^ beambte wordt eene onderteekende verklarinT vereischt, dat hij niets zal doen, dat den Duit" scher nadeel kan berokkenen. De commandant van Tongeren eisoht ve£ schillende gelden, zoo a a. van de boeren, ter markt komen, en van voertuigen, die ziet naar Holland begeven. Groote hoeveelhede^ fruit worden naar Holland uito$?evoerd, do de uitvoer van varkens is verboden. In schillende dorpen werd beweerd, dot Du scbe soldaten, zoodra zij de baan veilig ac ten, deserteeren. Als merkwaardige bijzonderheid kan iu vermeld worden, dat door de Duitschers^ Genck geëxploiteerd wordt de brouweg, 'teu burgemeester in den steek i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2