aanwezig; de in dc zaal geblevenen waren wel mee opgestaan, maar hebben niet mee „hoeh" geroepen. Uit Berlijn wordt, naar aanleiding van 't geen hier door Liebknecht wordt geconsta teerd, aan de Frankforter Zeitung op gemerkt, dat dit iets bewijst wat voor hen, die eenige ondervinding in de politiek hadden, geen geheim was: namelijk dat er in de sociaal-democratie ook nu eene kleine groep is, die *t niet eens is met de houding, waartoe de sociaal-democratische fractie van den rijksdag den 4en Augustus met alle teeen vier stemmen heeft besloten. Voor de ver schillende stroomingen in de sociaal-demo cratie kan deze verhouding in de cijfers ook nu nog als juist worden aangenomen. Berlijn, 28 Oct (W. B.) In een artikel aver de Duitsche mobilisatie zegt de Badische lociaal-democraat Fendrich: Onze kinderen en kleinkinderen zullon er nog van verhalen hoe het, naar beweerd werd, ziellooze mecha nisme van onze militaire macht slechts bleek te zijn een stuk van die heilige regeling, die Friedrioh Schiller eene hemelsdoohter noemt. Men zag nu op de straten, wat er geworden is van de millioenen en milliarden, die jaar op jaar door de militaire wetsontwerpen van de regeering geëischt worden. Hier ging ons vleescli en bloed, goed gekleed, goed gelaarsd, goed uitgerust. Ook #zij, die tegen het altijd ontevreden militarisme menig scherp woord Wadden laten vallen, danken nu God in stilte, dat in den rijksdag ook tegen hun wil alles is aangenomen. Want waar zouden wij an ders nu zijn? Londen, 28 Oct. (R.) Generaal Botha, die Dinsdagmorgen Rustenburg verliet» kreeg ree^s In den voormiddag voeling met de aan hangers ran generaal Beyers. Botha sloeg hen terug, vervolgde hen den geheelen dag en maakte 80 krijgsgevangenen. Verscheidene aanhangers van Beyers wer den gewond. Bij Botha's troepen was één gewonde. De vervolging duurt voort. Bloemfontein*, 28 Oct. (R.) De bevel voerende officier in het Tempe-kamp heeft de leden van dein daar aanwezigen ge- twapenden troep toegesproken. Hij maakte zich geheel los van de opstandsbeweging, maar bood paspoorten aan voor de leden, die naar huis mochten willen gaan in plaats van tegen Duilsch Zuidwest-Afrika op te trek ken. .Men bericht, dat slechts tier leden van een commando van 1200 wenschten te worden ontslagen van hunne verplichting. De hier bedoelde officier is de majoor Brand, een gewezen republikeinsche gene raal, die in den loop van zijne rede mede deelde, dat de opstand van Beyers en de Wet doelde op de herroeping van het verdrag van Vereeniging, waaronder Beyers en de Wet beiden hunne handteekeningen hadden ge zet. Hij zeide, dat het gerucht had geloopen, dat majoor Brand een commando zou oproe pen om de opgestane generaals te steunen; maar een dergelijk plan was nooi/t bij hem op gekomen. Hoe bitter het voor hem was de wapenen op te nemen tegen zijn eigen volk, hij beschouwde 't als zijn heiligen plicht de regeering te steunen. Persoonlijk zou hij zijn leven geven, als hij daardoor de onlusten, die voor de deur stonden, kon verhoeden. Londen, 28 Oct. (R.) Het bericht van een nieuwen opstand in Zuid-Afrika verwekt veel minder ontroering in Engeland dan men had kunnen gelooven, daar over het algemeen iedereen er van overtuigd is, dat, niettegen staande de grootere bekendheid der leiders, deze opstand even weinig succes zal hebben als die van Maritz. Men koestert het absolute vertrouwen, dat Botha en Smuts den toestand beheerschen. De bladen zijn zelfs van mee ling, dat de opstand het gelukkige gevolg zal hebben, de aan de regeoring trouw blijvende Boeren en Engelsdhen met de regeering te vereenigen op een manier zonder voorbeeld. tMaar heizij deze opstand geheel mislukt, zoo als waarschijnlijk is, of niet, hij zal geen af breuk doen aan de militaire macht van het rijk, noch den wil tot wankelen brengen, om den oorlog voort te zetten totdat de vijand niet alleen in Europa, maar in de geheele wereld overwonnen is. Londen, 280cL(V. D.) De gouverneur- generaal van het Yereenigd Zuid-Afrika heeft den minister van koloniën van Enge land medegedeeld, dat de regeering van het Yereenigd Zuid-Afrika het volgende heeft ge publiceerd: liet gouvernement moet lot zijn diep leed wezen aankondigen, dat op aanstichting van enkele op den voorgrond tredende personen een groot aantal personen in het nooden van den Oranje Yrijstaat cn het westen van Trans vaal zich hebben laten verleiden om een aan slag te plegen tegen het gezag van het gou vernement en een gewapenden opstand en rebellie tegen het gouvernement hebben voor bereid. Ofschoon reeds sedert eenigen tijd het gouvernement kennis droeg van de voor bereidingen tot dezen opstand, heeft de re geering nog alle mogelijke maatregelen geno men om bloedvergieten te vermijden en den vrede te bewaren. Intusschen kwam het gou vernement te welen, dat burgers en militai ren van den Oranje Yrijstaat opgeroepen zijn onder gezag van generaal Christiaan de Wet en in West-Transvaal onder gezag van gene raal Beijers. Gewrapcnde commando's opstan delingen bestaan reeds. De stad Heilbron werd bezet, de vertegenwoordigers van de regee ring, die er zich in bevonden, werden gevan gen genomen Te Reitz heeft men een trein aangehouden en gewapende burgers van de landweer ontwapend. Onder deze omstandigheden is de taak van de regeering duidelijk. Met sterke hand dient zij m deze op te treden en alle noodzakelijke maatregelen zijn dan ook genomen. Een zeer groote meerderheid van burgers in het geheel Verecnigd. Zuid-Afrika zijn volkomen loyaal en werpen vol verontwaardiging het idee van oproer Verre van zich. Wanneer zij de juiste toedracht der zaak vernemen, zullen zij zon der twijfel alle hulp aan het gouvernement bicden om ne orle fe herstellen en zij zullen zich angstvallig onthouden van het geven van .eenige aanmoediging aan de opstandige be weging. Alle loyale burgers van het Yeree- pigd Zuid-Afrika moeten aldus protesteeren tegen een dergelijke beweging. Het gouverne ment zal alle hulp verleenen aan burgers, die om de een of andere reden schuldig waren aan OngdboorzoamheMi 2R hebben nivt te vrcezen dat het gouvernement indien zij als nog tot inkeer komen, eenigen maatregel te gen hen zal ondernemen. Berlijn. 28 Oct. (W. B.) Over een ge sprek, dat de onderstaatssecretaris van het Duitsche departement van bui tenia ndsche za ken Zimimermann heeft gdhad met mr. P. J. Troelslra over Nederland's onafhankelijk heid en onschendbaarheid schrijft de Deut sche Tageszeitung: De heer Zimmerman heeft ihierbij niet alleen de opvatting van de Duit sche regeering, maar die van het geheele Duitsche volk uitgedrukt. Wij weten, dat de Nederlandera enkel Nederlanders willen zijn, niets andere. Geheel algezien daarvan leidt ons ook eene zuiver egoïstische Duitsche overweging tot de uitkomst, dat een zelfstan dig, in ieder opzicht souverein en vrij Ne derland voor het Duitsche rijk onder alle om standigheden een betere buurman zal zijn, dan een Nederland, dat men van Duitsche zijde onder een druk plaatst of mocht willen plaatsen Berlijn, 28 Oct. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung brengt een uitvoerig artikel over maximum-prijzen voor voedingsmiddelen, waaruit men kan zien, dat aan het bepalen vnn maximum-prijzen niet is gedacht om een eventueelen noodtoestand af te wenden, maar alleen om zich te beveiligen tegen alle moge lijkheden. Het blad zegt Wij moeten ons bij tijds er op inrichten, dat de oorlog zal duren tot over dit oogstjaar heen. Wij moeten met dat doel niet alleen juist tot aan den naasten oogst rekenen, maar zorgen dat wij daarover heen in het volgende jaar treden met dezelfde voorraden, die wij voor het begin van dit oogstjaar bezaten. Taar Duitschland een overschot aan rogge produceert, is het hoofdzakelijk er om te doen te zorgen voor instandhouding van eene tarwereserve. De hoeveelheid tarwemeel moet daarom vermeerderd worden. Er moet meer meel uit de tarwe vermalen worden. Yerder moet onder het tarwebrood minstens 10 pet. roggemeel gemengd worden. De roggevoeding aan het vee moet worden verboden; ter ver vanging moeten andere voedermiddelen goed- kooper beschikbaar gesteld worden. De bran derij uit rogge moet beperkt worden. Verder moet door toevoeging van aardappelproduc ten bij het roggebrood gezorgd worden, dat de voorraad roggemeel langer zal reiken. Er moefen talrijke aardappeldrogerijen ingericht worden, waardoor ook een half millioen ton nen aardappel vlokken en aardappelwalsmeel beschikbaar worden. Maximum-prijzen worden bepaald voor rogge, tarwe, aardappelen en gerst, maar niet voor haver. De vastgestelde maximum-prijzen bedragent voor gerst 205 mark in de gerst verbouwende, 210 mark in de gerst vervoede- rende deelen van het rijk, voor rogge 220. voor tarwe 260.50 mark per ton. Tot besluit zegt de Nordd. Allg. Zeitung: Om den toestand juist te beoordeelen. moet men zich het volgende voor oogen houden Wij hebben broodkoren genoeg om leger en volk tot aan den volgenden oogst te voeden. Wi] moeten echter met onze voorraden spaar zaam omgaan, om met de noodige reserves in het volgende oogstjaar te kunnen overgaan. Wij zijn hef aan onze buiten strijdende broe ders schuldig, dat wij maatregelen nemen, opdat van de door hen op de slagvelden be vochten voordeelen militair en politiek kunne worden partij getrokken, zonder dat men be hoeft om te zien naar de broodverzorging in het vaderland. Wij willen onder alle om standigheden in den oorlog kunnen volhar den, tofdat wij ons de zekerheid van een duur- zamen vrede bevochten hebben. De rijksregee- ring weet, dat zij in dit willen eensgezind is met de geheele bevolking Zij is overtuigd, dat deze bereid zal zijn alle maatregelen, die dit doel vordert, te verstaan en te bevorderen. Londen, 28 Oct. (R.) De dagbladen be groeten met instemming het besluit van de regeeringen ran Noorwegen en Denemarken, om de verzending van graan te verbieden van de haven van aankomst naar eenige andere aan zee gelegen haven. Daardoor wordt het gevaar ontgaan, dol de lading op een Dudtsch schip wordt overgeladen, tooid, eene oproeping geriaht om gezamenlijk te toonen, dat zij de onoverwinnelijke mo- reele kracht van het Duitsche volk hoog schatten, van dank vervuld zijn voor de in Duitschland genoten opleiding tot welen- schanpelijke tucht en cultuur cn bovenal eerbied koesteren., voor de Duitsch-ctlhische wereldbeschouwing, dc Duitsche manhaftig heid en vaderlandsliefde en de stellige ge zindheid om belangeloos te strijden voor de hoogste cultuurgoederen der wereld. Duitschland. M n c h e n, 2 8 O c t. (W. B.) Prinses Adel- gundc van Beieren, hertogin van Modena, is heden namiddag om 6.15 gestorven. (Prinses Adelgunde, eene tante van den ko ning van Beieren, was den 19en Maart 1823 geboren en sedert 20 November 1875 weduwe vai Frans, aartshertog van Oostenrijk Este, hertog van Modena). Engeland. Londen, 28 Oct. (R.) Het overlijden word* bericht ran prins Maurits ran Batten- berg, een broeder van de koningin ran Span je en neef van den koning van Engeland. (Prins Maurits van Battenberg was het jong ste (kind uit het huwelijk van prins Hendrik van Battenberg met prinses Beatrice ran Groot-Brittannië en Ierland, de jongste doch ter ran koningin Victoria; hij was geboren den 3en October 1891 en was in dienst bij het Engelsche leger.) Oosten rij k-Hongarij e. We enen, 28 Oct. (Corr.-buieau.) Iu het hoogvcnraadsproces is heden het vonnis ge veld. De beklaagden Danil Ilio, Veljko Cu- brilotic, Ncdo Kerotic, Misko Jovanotic en Iskov Milotic zijn tot den dood door ophan ging veroordeeld. Tot tuchthuisstraf zijn ver oordeeld: MItar Karovic levenslang, Gabrilo Prmzip, Nedjelko Gabrinovic en Trifko Gra- bez 20 jaren, Vaso Cubrilovic 16 jaren, Cu- Jfctko Popotic 13 jaren. Ivo Kenejeevic en Lazax Gjukic 10 jaren, Gvljan Stjepanovic 7 jaren, Branko Zagovac en Mrako Pereu 3 ja ren. De overigen zijn vrijgesproken. Verspreide Berichten. Koning Albert en het Belgische l'e g e r. Sedert de Belgische Regeering te HÉkvre is gevestigd, wordt door het .Ministerie van Oor log driemaal per week een blad uitgegeven, „Le Courtier de l'Année", een soldatencou- ran/t in de Fransehe en Vlaamsche taal. Elke compagnie, escadron en batterij ontvangt ge regeld tien exemplaren. In het nummer ran 20 October wordt een veridating van Koning Albert gepubliceerd, waarin hij herinnert aan de gebeurtenissen van de laatste maanden en aan de woorden van den minister-president op 4 Augustus in het Parlement gesproken: „België kan over wonnen worden, maar nimmer onderworpen" Alsdan zegt koning .Albert „Officieren, onderofficieren en soldaten, gij hebt gedurende twee maanden met voorbeel- digen moed en zeldzame volharding gestre den. Todh vermocht gij de invasie niet te stui ten. Maar België is niet onderworpen en het Belgische leger niet vernietigd. Dank zij den verstandigen maatregel betreffende den te rugtocht uit Antwerpen, zijn belangrijke strijd krachten intact gebleven. Door aanvulling met recruten e:i vrijwilligers kan het veldle ger weer voltallig op sterkte gebracht wor den, zoodat het den strijd kan voortzetten aan de zijde van de Fransclie en Engelsche legers. Te zamen zullen de lxxnld genoot en voet voor voet den vijand terugdringen, die den oorlo? heeft voorbereid en tegen ons gewel dige strijdmiddelen in actie heeft gebracht. Soldaten! Onze steden zijn verbrand, onze velden verwoest, onze huizen vernield. De rouw in ons geliefd vaderland is algemeen. Maar nog gruwelijker rampen zullen onze landgenoolen treffen, als gij hen niet bevrijdt ran den indringer. Dit is gebiedende plicht voor u. Eens, na een nederlaag, zeide een groote koning van Frankrijk: .Alles is verloren, be halve de eer!" Gij hebt uw ongelukkig vader land bedekt met roem. Thans moet dal vader land weder worden opgericht. Soldaten, voor u is meer te winnen dan roem alleen: gij kunt uw vaderland bevrijden, met de hulp van onze dappere bondgenooten". De strijd in België. Ashmead Bartiett, de correspondent van de Daily Tclegrapöi, seinde Dinsdag (luidens een telegram4*aan de N. R. Gt. uit Londen), uit België De linie dor bondgenooten tusschen Nieuw- poort en Dixmu-iden heeft gedurende de drie laatste dagen een hevigen druk moeten weer staan, doch niets in den toestand rechtvaar digt het pessimisme, dat in sommige kringen aan den dag is gelegd. De Duitschers hebben langs dit gedeelte van het front een overstel pende kracht ontwikkeld en zijn er toch tot op dit oogenblik niet in geslaagd de gekana liseerde Yser te forceeren. Na de mislukking van den aanval op Dix- muiden zochten zij een anderen weg over de rivier. Tegenover Pervyse konden zij eenige 'infamOerie-afdeelingen met eein pontonbrug overzetten, doch deze troepen werden den volgenden morgen door de Belgische artille rie teruggedreven en de brug werd vernield. De Duitschers hadden zware verliezen door dat vele manschappen verdronken, terwijl een aantal hunner zich overgaf. Vrijdag en Zaterdag werden deze pogingen om de Yser over te komen hernieuwd, maar verder naar het noorden, dichter bdj Nieuw- poort, tusschen de gehuchten Ramscappelle en Mannekersvere. Nieuwpoort werd hevig ge bombardeerd. De granaten vernielden een groot aantal huizen en doodden rale bur gers. De Franschen, die, gedekt door het vuur van de oorlogsschepen, van de stad uit langs de kust voorwaarts drongen, maakten uitste kende vorderingen. Ongelukkigerwijs begon dc steeds toene mende druk op de Belgische troepen zich te doen gelden; dagen en nachten hadden deze moedige solaten onder een schrikkelijk artil lerie-vuur en herhaalde aanvallen ran de vij andelijke infanterie in de loopgraven gestaan. De Duitschers staken met een aanzienlijke macht de Yser over. Zondag en Maandag stelde de vijand wan hopige pogingen in het werk -om zijn succes voort te zetten, doch zonder een el verder le komen. Op verschillende oogenblikken gedu rende deze kritieke dagen zag het er uit. als of de bondgenooten terug moesten trekken en de Yser-linie opgeven. De strijd langs het geheele front is zeer hevig geweest en de ver liezen zijn zeer gnoot. Maandagmiddag echter namen de gebeurtenissen een veel gunstiger loop. De Duitschers waren niet in staat hun vorderingen voort te zetten en er wordt ge zegd. dat zaj weer over de Yser zijn terugge dreven. Verwoede aanvallen. Zondagavond op het centrum bij Pervyse ondernomen, mis lukten eveneens. Een Duitsch regiment slaagde er in door de Belgische troepen voor Dixinuiden te komen en dc stad binnen te dringen. Ilier werden zij in gesloten formatie door de machinege weren verrast en vernietigd. Zeer groote aantallen gevangenen zijn in handen van de bondgenooten gevallen. Vele ■groepen ran Duitschers hebben zich vrijwil lig overgegeven. Tot op dit oogenblik is de toestand onver anderd gebleven. Het Belgische leger is nog vol strijdlust. De Fransehe troepen houden zich bewonderenswaardig. Men is nog niet buiten gevaar, doch een algemeen gevoelen van .optimisme heeft heden langs het geheele front de overhand. Uit de beschrijvingen die de Engelsche bla den geven van de hevige bajonetaanvallen en andere episoden uit de gevechten aan de Yser, blijkt ten duidelijkste, hoe moorddadig dc strijd der laatste dagen geweest is. Aan de Yser werd gedurende den geheelen nacht doorgestreden, soms op korten afstand naderden <lè vijanden elkander. De Duit schers, die tot eiken prijs dien nacht de Yser moesten overtrekken, vochten met den moed dei- wanhoop, doch telkenmale als zij over de rivier waren, drong het hevig vuur der geal- iineerden hen terug. De weg van Brugge naar Nieuwpoort splitst xich even voor St. Pierre-Cepelle en gaat op twee punten over de Yaer. Langs deze wegen kwamen de Duitschers, en tegelijk werd Dlownuiden aangevallen. De artillerie speelde slechts een onbelang rijke rol in het gevecht, dat veeleer door mi trailleurs, en met de sabel en revolver beslist werd. Aanvankelijk was de Duitsche storm aanval niet te stuiten, over honderden lijken hunner kamera-den stormden de Duitschers op de bruggen af. Toen zij de Belgische loop graven naderden, streed men verder met ba jonetten, revolvers en zelfs geweerkolven. Een groote Belg, die uit Britsch-Columbia was overgekomen ra or den oorlog, velde Duitscher op Duitscher met zijn geweerkolf neer, totdat een kogel hem trof. Zoo slaagden 5000 Duitschers er in over de brug te komen bijna geen enkele hunner keerde terug. De aanval <p Dixmuiden door een Duit sche macht van 2000 man, werd afgeslagen door Belgische infanterie en cavalerie, die hen ln een gevecht van man tegen man in het kanaal drongen. Toen slaagden 3000 Duit schers erin Dixmuiden te bezetten, doch een (herig artillerievuur noodzaakte hen terug te trekken. Toen de Zondagmorgen aanbrak, was Dix muiden een kerkhof. Bij Nieuwpoort lagen de vijandelijke loop graven slechts vijftig meter van elkaar. Ge durende -den nacht deden de Duitschers niet minder dan acht bajonetaanvallen, die alle afstuitten op het mitrailleursvuur der Belgen. De zware Duitsche verliezen zijn zoo zeggen de bladen van des te tragischer aard. waar zij bijna uitsluitend jonge knapen gelden. In de laatste gevechten vielen veel jongens van 16 en 17 jaar, schooljongens, die met de laatste reserve naar België zijn gezonden. Te Furnes vertelden Engelsche verpleegsters van dergelijke kinderen, idie men moeilijk als „vijanden" kan aanmerken. Een hunner ver klaarde gelukkig te zijn or met een voet- wond, die hem zijn leven lang zou doen hin ken, afgekomen te zijn. Oml-rcnt de gevechten bij Rijssel vertellen de bladen, dat daar wel de meest kortstondi ge overwinning der Duitschers plaats had; zij hadden niet gerekend op de Britsohe re serves, de Sikhs en de Ghurkas, -die in een geweldigen storm de Duitschers terugdron gen, en lang achtervolgden. De autoriteiten te Duinkerken stelden den Belgen en Engclschen het kerkhof ter be schikking, tot het begraven hunner gevalle nen. Uit Brussel. Aan een particulier schrijven uit Brussel ontleent het N. v. d D. het volgende: De coupons dc-r Nederiandsche schuldbe kentenissen werden betaald op het consulaat. Kaas is er in overvloed, prijs 1.50 fres. ad 1.75 fres. per pond. Boter is afgeslagen van 2 fres. op 1.65 fres. Brood is 2 cent duurder geworden. Aardappelen kosten 12 ad 13 fres. per 100 K.G., dit is iets duurder dan in gewo ne tijden. Yleesch gewone prijs. Melk wordt weer aangevoerd. De toestand is zeer rustig. Emile Reymond gesneuveld. Emile Reymond, lid ran den Franschen Senaat, is te Toul overleden ten gevolge van ernstige verwondingen, die hem waren toe gebracht tijdens een verkenningstocht met een vliegtuig. B-ij het vliegen boven de rij- andelijtke stellingen werd hij door een ge weerkogel getroffen. Hij slaagde er nog in te dalen tusschen de Fransehe en Duitsche stellingen Na een herig gevecht slaagden de Fransehe troepen er in den gewonde buiten het vuur te brengen. Hij werd vervoerd naar het hospitaal te Toul, waar hij met inspan ning van zijn laatste krachten nog een om standig rapport gaf omtrent zijn verkéhnings- toebt. De Fransehe bevelhebber bracht den ster vende een bedoek en bracht hem het ridder kruis van het Legioen ran Eer. Kort daarop Is hij aan zijn wonden bezweken. De president van de republiek heeft een telegram van rouwbeklag aan de weduwe ge zonden, waarin o.a. gezegd wordt, dat het door hem gegeven bewijs van moed een eer is voor het parlement en voor Frankrijk. Emile Reymond, in 1865 te Tanbes gebo ren, volbracht zijn studies aan de medische faculteit te Parijs en werd na zijn promotie tot doctor in de geneeskunde medewerker van professor Terrier en medewerker aan diens kliniek. Hij maakte naam door de pu blicatie van belangrijke werken over chirur gie. In 1905 wend hij tot senator gekozen cn in 1912 herkozen. Tevoren had hij zich reeds toegelegd op de aviatiek. Na in het parle ment met aandrang te hebben gepleit voor •de belangen ran de vliegkunst, waaraan hij een groote toekomst voorspelde, begon hij zich op het vliegen toe te leggen met het ge volg, dat hij iin 1910 zijn brevet behaalde. Verscheidene belangrijke vliegtochten heeft hij boven Frankrijk gemaakt, hij maakte zelfs hij zijn verkiezingscampagne gebruik van zijn vliegtuig om verschillende plaatsen te bezoe ken. In 1912 werd hij geplaatst aan het hoofd van de nationale commissie voor de militaire aviatiek aan wier arbeid het te danken is, dat het leger van vliegtuigen werd voorzien en het nieuwe wapen goed georganiseerd werd. In het begin van dit jaar hield hij in den Senaat nog een interpellatie, waarin bij waarschuwde tegen de groote vorderingen van de Duitsche militaire aviatiek, welke de Fran sehe dreigde te overvleugelen. Niet enkel in den Senaat, maar in het heele land was hij, ook door zijn voorl>eeld. de kampioen voor de militaire vliegkunst. Geopende graven. Alen schrijft uit Eysden aan De Tijd: Herinnert men zich, dat in ihet begin van Augustus dc mannelijke bewoners van Bel- gisch-LTmburgsdhe grensplaatsen werden meegevoerd door de Duitschers naar onbe kende bestemming? liet was in de dagen, dat jaoht werd gemaakt op de burgers, als in de revolutiedagen op de Jacobijncn. En zoo wer den honderdtallen vreedzame burgers wegge dreven, zon-der het minste onderzoek, óf er inderdaad door de burgers geschoten was, en zoo ja, óf de schutters zich onder de .gear resteerde gijzelaars bevonden. Dat alle Visé- n3ars niet naar een der interneeringskam- pen werden overgebraioht, doch onderweg vóór Aubel reeds, waren gefusilleerd of op andere wijze wTaren uit den weg geruimd, stond vrijwel vast. Zoo wijst langs den rijks weg onder Bernaeu een kruisje de plaats aan, waar saven burger» door de Duitschers zijn begraven. Od het (krulsken, gemaakt van hou ten van een raam. staat te lezen: ,,flier iicgei 7 Einwohner von Berncau". Employés vaq den Belgischen spoorweg le Yisé liebben dil graf geopend met toestemming en in tegen woordigheid van de Duitschers. Vijf der lij. ken werden herkend; ihet waren allen i.iwo ners van Yisé, spoorwegbeambten van den Etat Beige. Deze mannen waren door do Duitschers afgemaakt met dc bajonet; een hunner had nog een stuk van de bajonet in het lichaam. Zelfs de Duitschers, die thans ir en om Visé zijn, spreken hun groote afkeuring uit over het ongehoorde optreden der troe pen, die in het begin van den oorlog op der rechteroever zoo vreeselijk hebben huisge houden. Daar de spoormanncn vermoeden dat nog meerdere hunner collega's door dé Duitschers zijn afgemaakt, hebben zg. nog eer. tweed© graf opgegraven, vlak bij het eerste graf gelegen. Daar lagen niet minder dan eli lijken in den grond; de meeste van personeel van het station Visé. De namen der herken den zijn den consul van België te Maastricht medegedeeld. De lijken zijm, indien onïe in lichtingen juist zijn, opnieuw begraven nabil het kapelletje van Loretto tc Visé. Uit Antwerpen. Maandagmiddag is te Antwerpen een pro clamatie in drie talen aangeplakt, waarin de opperbevelhebber ran Antwerpen de Duitsche soldaten met strenge straffen bedreigt, hi dden zij zich vergrijpen aan goederen ran de Antwerpsche bevolking. Goederen mogen al- leen worden «erequireerd op schriftelijk be vel ran den opperbevelhebber Duitsdhe sol dJaiten moeten met contant geld de benoodigé heden yoor persoonlijk gebruik koopen. Dez< proclamatie heeft een zeer goeden indruk op de bevolking gemaakt. Oorlogsschatting van Bilseri. De N. R. Ct. leest in Antwerpsche Tijdin gen: Aan de Belgisch-Limburgsche gemeent\ Bilsen is eene oorlogsschatting opgelegd vfci^ 100.000 fr. in klinkende munt. Deze son: moet betaald worden omdat, volgens de Duit sche overheid, op den dag dat een Belgische patrouille de tramlijn onklaar maakte, doo: burgers geschoten werd. Dc Bilscnaars loochenen zulks; geen erike) der burgers heeft geschoten, maar wel uhla nen De heer dr. Jan van Best, lid der Tweedi Kamer van Nederland, die zwager is va den heer Gielen, van Bilsen, heeflt over hé feit een onderzoek gedaan, en heeft getuigei genoeg gevonden om de onschuld der burgen van Bilsen te bewijzen. Genoemd kamerlid za'. nu den commandant van Luik trachten te overtuigen, dat de geëischte eorl ogsbelasl in onrechtvaardig is, daar het ras/t staat dk/ de burgers niet geschoten hebben. Een heldin. Dezer dagen kwam bij „de groote vlucht'' In een onzer grensplaatsen ook een groepje kinderen binnen. Het oudste ervan, een knaap van een jaar of dertien, droeg zorg zaam een pakje tusschen de plooien van zijn blouse; hij hield het teeder vast en sloeg ei* beschermend de handen omheen. Wat was het, dat hij bewaarde als een schat? Een gered huisdier wellicht? Toen men hem opnam: onder gastvrij dak. en hij zijn schatten toonen moest, kwam er te voorschijn een kindje ran drie dagen. Door alle ellende heen, door kou en gevaar, had hij het veilig gebracht naar Nederland. En hij vertelde: Vader was aan het front en moeder, te bed, zag den dood komen. Toen had ze haar oudste gezegd: Neem mee en vlucht! En zoo had ze haar kinderen zien gaan, de oudste en de jongeren, en ook het allerjongste, en zij wist niet wat er van hen worden zou, maar aan den knaap van der tien jaar had ze hen toevertrouwdIle kindje leeft en maakt het goed. Ds. Vermeer te 's Gravenhage deelde het verhaal Zondag mee. in zijn prediking in de Willemskerk. Terecht sprak hij van die moe der als een heldin (Ncd.^ Van een Belgisch held. Men schrijft aan dc Nieuwe Gt: Een Oberlcutnant, een flinke vent, ver telde, het was bij Waehlcm, daar trokken v. voorwaarts en hadden tegenover ons c m troepje van ongeveer 50 Belgen. Wij v,. niet heel veel sterker toen, déar, waar we positie hadden genomen. Na over em weer vuurgevecht slinkt allengs de vijandelijke macht en wij krijgen versterking. Na go ruimen tijd vecktens zien wij bij (het met i>C' hoedzaamkeid voortwaarts gaan niets weer van den vijand dan eenige manschappen. Ze houden dapper stand en berokkenen ons ;>f breuk, zich voor hun personen traclik i le dekken achter struikgewas als anderszins Onder die enkele mannen bevindt zich een jong onderofficier van circa 20 jaar, een jong, vlug kereltje. Hij voert zijn troepje aan met groote onverschrokkenheid en doods verachting. Ten slotte zien wij s&echts hem alleen meer. De anderen, zijn kameraden, zijn gevallen. Met leeuwenmoed tracht hij zich bij ons door te slaan; telkens zie ik weer oven den jongen onderofficier, mi van achter een schuur, dan van achter een hooimijt te voor schijn tredende en zich als zoodanig, zij het slechts voor een oogenblik, blootgevende. Een mijner manschappen vraagt mij: Ilerr Leutnant. darf ich schicssen (ik luid n.l. de strenge order gegeven om te trachten den jongen man te sparen) darf ich «ohiessen? Neiai, wir schiessen den Held nicht. Ik neem zelf een geweer en schiet toen hij zióh wéël vertoont, den jongen, op een paar meter af stand langp sijm ooren, ik durf te zeg^ep altijd zeker van mijn schot te zijn en vreesde dus ook niet, zulks te doen zonder den onder officier kwaad te berokkenen. Dit schot heeft tengevolge, dat wij hem een korten tijd niet weer zien verschijnen. Met omzichtigheid gaat het voorwaarts. Na eenigen tijd: daar komt wederom mein jünger Ünteroffizir. Dc ruk het geweer uit de handen van een Jap- maat, die hem wil neerleggen nein der Heïd wird nicht geschossen. Eenigen tijld daar na raken wij min of meer verspreid. Aiü Ende wird der arme Kerl getötef Hier, (ztijó sprak de Oberleut, tot mij) ist das was icfr in seinem Taschenbuch gefundem babe Hli reikt mdj toen een papiertje (een rapport}^) over dat nu in mijn bezit is en d'at £k Üflfr de familie!? wil doen geworden. Ik eéti niét rusten voor en aleer deze meer dan pracht* volle zoo hoog verdiende lof Wj de afrmfc ouders of familiebetrekkingen in bezit ta zijn ingekomen. A

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2