BINNENLAND. Verspreide Berichten. KOLONIËN, fe. Konstantinopel, 81 Oct (W. B.) Naar gezegd wordt, verlangde de Russische Ambassadeur reeds, det hem zijn paspoort zou 'worden uitgereikt. In den namiddag had hij een onderhoud met den grootvizier In diens particuliere woning in Jenikeui Wanneer de Turksch-Russisohe betrekkingen worden al- gebroken, neemt het Italiaansche gezantsdhap de behartiging van de Russisdhe belangen op fiah. Een Russische dragoman bevindt zich reeds in de Italiaansche ambassade. De Russische, Engelsche en Fransche am bassades staken gisteren niet de vlag uit naar aanleiding van het Beiramfeest. zooals an ders de gewoonte is. Londen, 81 Oct. (R.) Reuter® agent schap verneemt uit diplomatieke kringen, dat gisteren eene nota aan de Porte zou worden aangeboden, om opheldering te vragen over aanvallen in de Zwarte zee en te verlangen dat de Duitsche officieren en manschappen van de Turksche oorlogsschepen zullen wor den verwijderd en dat de Göben en de Bres- lau ontwapend zullen worden. Wanneer aan deze eischen geene voldoening wordt ge schonken, moeten de betrekkingen van de verbonden mogendheden met Turkije afgebro ken worden. Het antwoord van Turkije is nog niet ont vangen; maar men koestert de oprechte hoop. dat hel van zoodanigen aard zal zijn, dat het 'de vrees voor uitbreiding van de vijandelijk heden zal wegnemen. Washington, 31 Oct (R.) Volgens een bericht uit Konstantinopel heeft de Turksche tninister van. financiën den Franschen am bassadeur te Konstantinopel laten weten, dat de operatiën van de Turksche oorlogsschepen buiten weten van de Turksche regeering heb ben plaats gehad. Petersburg, 81 Oct (Telegraafagent- Bchap). De Russische regeering heeft denzelf den dag, waarop zij kennis kreeg van den Bnooden aanval der Duitsche en Turksche ^diepen tegen de Russische kust In de Zwarte 'zee, haren ambassadeur opgedragen de Porto ie verwittigen van het afbreken der diploma tieke betrekkingen. Konstantinopel, 31 Oct (W. B.) Do gevangen genomen Russische officieren en tnatrozen en het gekaapte Russische kolen- "gchip zijn heden avond naar Ka wak aan deu «èoven-Bosporus gebracht Op het Russische consulaat is heden de Ita liaansche vlag gehesdhen, ten teeken, dat Ita- Jië de bescherming van de Russische staats burgers op zich neemt De zeestrijd, die gisteren in de Zwarte zee .plaats had, werd eerst heden in het publiek bekend en verwekte groot opzien. Konstantinopel, 1 Nov. (W. B.) Een officieel communiqué bericht: Uit de verklaringen van gevangen genomen Russische matrozen blijkt, dat de aanwezig heid van mijnenleggers bij de Russische vloot ten doel had, den ingang van den Bosporus door mijnen ai te sluiten, teneinde de daar door in twee deelen gescheiden Turksche Vloot geheel te kunnen vernietigen In de op vatting, dat zij hierdoor aan hel gevaar van een overval blootgesteld zou zijn en dat de ftussen hiermee de vijandelijkheden zonder voorafgegane oorlogsverklaring geopend had den, begon de Tudksche vloot de vervolging 'der Russische schepen en joeg ze uiteen. Konstantinopel, 31 Oct (W. B.) Aan de ambassadeurs van Rusland, Frankrijk en Engeland werden hunne passen toegezon den. De Russische en de Engelsche ambassa deur vertrekken heden avond, de Fransche Ambassadeur vertrekt morgen. Peteraburg, 1 Nov. (R.) Heden zullen paspoorten worden toegezonden aan het per soneel van de Turksche ambassade. Konstantinopel, 1 Nov. (R.) De am bassadeur van de Vereenigde Staten is belast met de bescherming van de Fransche belan gen. Frankfort a.M., 1 Nov. (W. B.) De Frankfurter Zeitung bericht uit Konstantino pel: Terwijl de Engelsche en Fransche belan gen zijn toevertrouwd aan den Amerikaan- sdhen ambassadeur, droeg Rusland de zijne op aan den Italiaanschen ambassadeur. Dat tal wel geschied zijn, omdat de Amerikaan- fche ambassadeur een Jood is. Sofia,1 Nov. (W. B.) Volgens een bericht uit Varna is de telegraafkabel van Varna naar Sebaslopol doorgesneden. Petersburg, 2 Nov. (R) Officieel be richt. De meaedeeling uit Berlijn en Weenen, dat de Russische vloot de vijandelijkheden te gen het Turksche eskader zou hebben geo pend, is een wonderlijk verzinsel, dat blijkbaar ten doel heeft de openbare meening in Kon stantinopel op een dwaalspoor te brengen, idie met opzet in onwetendheid wordt gehou den omtrent den booswilligen aanval, op onzen kust bedreven door Turksche schepen onder aanvoering van Duitsche schepen. Het ligt Voor de hand, dat als het initiatief van Rus land -was uitgegaan, het bombardement van zijne havens en de plotselinge aanval op lijne vloot nooit zouden hebben plaats ge had. B er 1 ljn, 1 Nov. (W. B.- De Vosslsche Ztg. bericht uit Athene, dat daar tijding is ontvan- f?en, dat 3000 Bedoelnen over Suez in Egypte eijn binnengevallen. Simla, 1 Nov. (R). Het bericht van de vijandelijke houding van Turkije werd heden door geheel Indië bekend gemaakt in den Vorm van een communiqué in soberen toon gesteld, waarin de onder-koning de pogingen van het chauvinistische element betreurt, om Turkije in een oorlog tegen Engeland mee te aleepen ten bate van Duitschland en Oosten tijk, de aartsvijanden van Turkije. Men zal slechts over eenigen tijd kunnen Weten, hoe de bevolking in ver afgelegen dis tricten het communiqué opnam, maar de er kend© hoofden van de mahomedaansche be volking houden reeds meetings om Engeland te steunen. Zelfs vóór de verklaring werd in Öe moskeeën in alle deelen van Indië, gedu rende de thans geëindigde feesten, gebeden Voor het succes der Engelsche wapenen. De imdlahs spoorden in hunne preeken Turkije jjau, de neutraliteit te bewaren of zich aan .de rijde der bondgenoot en te scharen. Kopenhagen, 31 Oct. (W. B.) De Na- flonal Ttdende bevat een tele cram nit Athene inhoudende dat hi Damascus anti-Britsche betoogingen hebben plaats gehad. De alge- meene stemming It daar gunstig voor den oor* log. Het «enden van Syrische troepen naar de Egyptische grens heeft opgehouden, maar groote scharen Bodoeïnen «tin samengetrok ken. Rome1 Nov. (W. B.) De Corriere (3Italia doet uitkomen» dat het Turksche optreden niet impulsief is, maar de logische uitkomst is van eene consequente voorbereiding vsn regeering en volk. Berlijn, 1 Nov. (W. B.) De Tflgüche Rundschau bespreekt het intreden van Tur kije in den wereldstrijd. Turkije weet, dat Rusland en Engeland beiden doodvijanden zijn, die de verdeeling van Klein-Azië als doel van hunne politiek verklaren. Duitschland echter heeft zich als een vriend van Turkije getoond. Voor Rusland staat een nieuwe, zeer lastige tegenstander op. Voor Engeland heeft het in het strijdperk treden van den Islam onberekenbare gevolgen. Zijn wereldrijk kraakt in al zijne voegen. Bij de bezorgdheid wegens Turkije, Egypte en Indië komt nog die wegens Zuid-Afrika. Het vuur, dat in euvelen moed ls aangestoken om hei huls van de Duitschers in asdh te leggen, zendt nu zijne vlammen steeds hooger uit naar het En gels che staatsgebouw. De Bönsencourier geeft een historisch over zicht van de Russisch-Turksche betrekkingen en schrijft, dat de uitbarsting, die nu geko men is, reeds lang in de ludht zat door de fijne en grove speldeprikken, waarmee Rus land en zijne bondgenooten de Porte hebben gesard. Het blad herinnert aan de verduiste ring van twee Turksche pantserschepen door Engeland en aan het Russische dreigement om de Turksche schepen bij het verlaten van de territoriale wateren aan te vallen. Het blad besluit: Duitschland oefende tot dusver op den Balkan een ikalmeerenden invloed uit. Al ons streven had ten doel te verhinderen, dat de neutralen zouden afzwenken naar onze vijanden. Thans heeten wij den vijand van onze vijanden als vriend en wapenbroeder welkom. De Lokalanzeiger schrijft: Voor de Parij- sahe pers schijnt het plotselinge ontwaken van de Turksche levenskracht geheel onverwacht gekomen te zijn. De dagbladen vinden de hou ding ven Turkije onbegrijpelijk en zeggen, dat vooreerst geheim moet blijven wat de bond genooten tegen Turkije zullen ondernemen. Met dergelijke zinswendingen tracht men in Parijs zijne verrassing te bemantelen. Weenen.l Nov. (W. B.) De dagbladen doen in hunne besprekingen over het uitbre ken van de Russisch-Turksche vijandelijkhe den uitkomen, dat het aan Turkiie duidelijk moest worden, dat de tegenwoordige wereld- strijd. als hij ten gunste van Rusland uitviel, voor het Turksche rijk zffn stervensuur moes! beteékenen. Turkije is opgestaan om de ver nietigingspolitiek van Rusland af te weren. Het ls besloten den strijd, die het is opge drongen. moedig en krachtig op te vatten. Athene, 51 Oct. (W. B.) De Agence d'Athènes bericht: De bladen bespreken den door het ingrijpen van Turkije geschapen toe stand en verklaren dat Griekenland, evenals vroeger, tn vrede wen sekt te leven. Volgens de bladen hangt echter de vrede op den Bal kan alleen af ran Bulgarije. Griekenland dient voor zijne belangen te waken. Londen, 51 Oct. (R.) Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt een lang commu niqué t>ekend, waarin wordt gezegd, dat de Turksche regeering zonder voorafgaande ken nisgeving verleden Vrijdag de telefonische ge meenschap met de Ebgelsche ambassade te Konstantinopel heeft afgesloten. Men behoeft er niet aan te twijfelen, of dit zal gevolgd worden door andere vijandige daden van de zijde der Turksche regeering. De regeering van Groot-Brittannië zal daarom de noodige maat regelen moeben nemen tot bescherming van de Engelsche belangen, het Engelsche gebied en Egypte tegen de reeds voorgekomen aan vallen en de bedreiging met nieuwe aanvallen. Konstantinopel, 31 Oct (W. B.) De Khedive van Egypte woonde heden de ont vangst bij, die naar aanleiding van het Bai- ramfeest in het paleis plaats had, en ook de plechtigheid van den handkus. De sultan on derscheidde hem door bijzondere minzaam heid. B e rllj n, 1 N o v. (W. B.) Het Tageblatt be richt uit Rome: De hier gevestigde Bulgaar- 8che gezant zeide tot een Romeinsch dagblad schrijver, dat tusschen Bulgarije en Turkije eene nauwe vriendschapsverhouding en sa- menstemming bestaat. Een Rumeensch staatsman zeide tot een vertegenwoordiger van de Corriere dTtalia, dat de toestand in Rumenië sedert eene maand grondig veranderd is. De gedachte om met de triple-entente te gaan, is door de toongevende politiekers nagenoeg prijs gegeven. De neder lagen van Rusland en zijne reusachtige ver liezen aan de "Weichsel hebben Rumenië ge heel genezen van den lust om zich bij Rusland aan te sluiten. Men gelooft in Rumenië, dat het de Russen ten slotte daar eveneens zal gaan als in Oost-Pruisen. Tokio, 31 Oct. (R.) De minister van marine maakt bekend, dat het bombardement van Tslngtau uit zee den 29cn en 30en October is voortgezet met algemeen succes voor de vernieling van de vestingwerken. Kaapstad, 31 Oct. (R.) Kolonel van De venter heeft nog 50 rebellen krijgsgevangen gemaakt. Van dezen was één ernstig gewond, nL de adjudant van Maritz. De volkomen ne derlaag der Transvaalsche opstandelingen is over geheel Zuid-Afrika met voldoening be groet. In de Hollandsche districten worden nog steeds protest-meetings tegen de opstan delingen gehouden, waarin motièn worden aangenomen, verklarende dat de Wet. Beyers en Maritz den goeden naam der Hollanders bezoedeld en hunne handteekening onder het verdrag van Vereeniging verloochend heb ben, terwijl aan de regeering alle mogelijke hulp wordt toegezegd. Pretoria. 31 Oct. <R.) Een gezagheb bend Roeren-blad zegt in een artikel met het opschift: „Wat zal de Wet doen?" dat de opstand van Maritz geëindigd en Beyers over wonnen is. De regeering zal zeker in staat rijn den opstand te localiseeren, die volstrekt geen moreelen steun heeft ontvangen. Kaapatad, 1 Nov. (R.) De rebellenleiders majoor Ben Goetaee en kapitein de Villi ere rijn gevangen genomen in het district Ken- hardt. Coetzee was de chef van den staf van Maritz en een van de vurigst en onder de re bellen. 2 N o v. Kolonel Alberts heeft bij Litenburg de rebellen verslagen. HIJ doodde 13, verwond de 80 en nam 240 gevangen. Mets 81 Oct (W. B.) Het door de Duit schers bezette Fransche gebied, dat het erts bekken van Longwy en Briey omvat, ls onder Duitsch burgerlijk bestuur gesteld. Voor de ertsmijnen en de smelterijen in dit gebied zijn bijzondere bestuursmaatregelen genomen tot beveiliging van de gedeeltelijk verlaten of met onvoldoend personeel werkende inrichtingen. Inzonderheid is men er op bedacht het waar devolle mijngebled te beschermen tegen on der water loopen. Onf het hoofd van het Duit sche burgerlijke bestuur met raad bij te staan, is een permanent advise erend college be noemd, bestaande uit vertegenwoordigers van de Duitsche zware industrie, die met een aan zienlijke kapitaal bij het Fransdie mljnbezit betrokken zijn. Berlijn, 31 Oct. (W. B.) Officieel be richt De bondsraad heeft in zijne zitting van heden eene verordening aangenomen tot re geling van het vervoer van suiker van den oogrft van dft jaar. Hoofddoel van deze ver ordening is de Duitsche suikervoorraden te bestemmen voor het verbruik in het binnen land. Londen, 31 Oct (R.) Prof. Ostwald, de bekende scheikundige aan de universiteit te Leipzig, die thans in Zweden vertoeft voor eene zending van den Duitschen Kulturbund, verklaarde in een Interview in Stockholm, dat het doel van zijn zending is de meening in Zweden te polsen over de oprichting na den oorlog van een unie van Oostzee-slaten, waar in Zweden een positie zou innemen gelijk aan die van Pruisen in het Duitsche rijk. Het Stockholmsche blad, de Dagens Nyhe- ter, protesteert krachtig tegen dit voorstel en zegt: Deze vriendschap is eene eer voor ons, maar de blik van prof. Ostwald op den tcgen- woordigen oorlog zal nooit die van Zweden zijn, en wat de rol van Zweden betreft, die hij ons voorstelt te spelen in het oorlogsdra ma, daaraan kunnen wij niet denken. Ons ko ninklijk huis is zeker niet belust op den troon van Finland, waarop de Duitsche afgezant het vooruitzicht heeft geopend. Evenmin we ten wij, of er van de zijde van Finland eenig verlangen in deze richting bestaat. Ostwald moet er niet verwonderd over zijn, wanneer Dultschland's pretentie om de wereldkaart te herzien, openlijk verzet zoude vinden bij hen, die zich er door bedreigd gevoelen. Londen, 51 Oct. (R.) De werving voor de Iersche divisie heeft een zeer bevredigend verloop. Twee brigades zijn reeds compleet met kader en manschappen, uitsluitend Ieren, uitgerust en van alles voorzien. Al het bemoe digde kwam uit Ierland zelf. BerUjn.l Nov. (W. B.) De Vosslsche Ztg. geeft eene mededeeling weer van het Stock holmsche blad Svenska Dagbladet, inhouden de, dat de Russische gezondheidsdienst een buitengewoon treurig beeld vertoont. De in richtingen die voor de verpleging van ge wonden bestemd zijn, zien er uit als slacht huizen. De patiënten liggen er zonder ver band. Het Russische leger lijdt een groot gebrek aan munitie. Petersburg, 31 Oct. (R.) Eene keizer lijke ukase beveelt de uitgifte van eene bin- nenlandsche leening van 500 millioen roebels, rentende 5 pet. en aflosbaar in 50 jaren. Londen, INov. (R.) Lloyds verneemt uit Whitby, dat alle overlevenden van de Rohilla aan land zijn gebracht. In 't geheel zijn 146 personen gered. Ber 1 ij n, 31 Oct. (W. B.) Over het ver gaan van de Zweedsche stoomboot Oernen dem 24cn October in de Noordzee, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat volgens opgave van den kapitein het ongeval te wijten is aan een drijvende mijn en dat het gebeurde 25 zeemijlen Noord-oostelijk van Borkum. "Washington, 31 Oct (R.) De regeering heeft besloten in Londen te protesteeren tegen de aanhouding van de Kroonland in Gibraltar en te vragen of de oorzaak daarvan is, dat het stoomschip eene lading koper voert of dat vijandelijke reservisten aan boord zijn. De 'autoriteiten zijn van meening, dat het schip in vrijheid moet wordien gesteld of dade lijk voor het prijzengerechtshof gebracht N e w-Y o r k2 N o v. (R.) De Rockefeller- stichting heeft besloten naar Europa levens middelen te zenden tot ondersteuning van niet-srtrijdefnden in de landen, die in den oor log betrokken zijn. Het stoomschip Massapegua vertrekt heden naar Rotterdam, met 4000 ton levensmiddelen voor België. Londen, 1 Nov. Officieel wordt bericht, dat wegens de maatregelen door dc Duitsche militaire overheid in België en Frankrijk ge nomen, om alle personen, die dienstplichtig zijn krijgsgevangen te maken, de Engelsche regeering instructies heeft gegeven, dat alle vijandelijke reservisten, die op neutrale sche pen worden aangetroffen, moeten worden ge vangen genomen. Reuter deelt mede, dat, ofschoon deze maat regel noodzakelijk is voor hare" levensbelan gen, de regeering nadrukkelijk het verlangen heeft te kennen gegeven, dat het l>evcl zal worden uitgevoerd met de minst mogelijke onaangenaamheden voor de schepen der neu trale landen. Het besluit is alleen een anwoord op een dergeiijken maatregel door de Duitsche en Oos- tenrijksche autoriteiten genomen tegen alle personen, die den leeftijd hebben voor den mi litairen dienst Het gewicht van dat besluit wordt ruimschoots aangetoond door het feit, dat verscheidene Duitsche en Oostenrljksche reservisten zich nog in verschillende neutrale landen bevinden en alleen wachten op een gelegenheid. om onder de wamenen te komen. Duitschland. MüncÊen, 1 Nov. (W. B.) Koning Lud- wig van Beieren heeft, vertrouwende aldus in overeenstemming met alle Duitsche bonds- vorsten te handelen, keizer Wilhelm verzocht het ijzeren kruis le en 2e klasse als opperste bondsvelcKheer te willen aanvaarden. De kei zer dankte daarop den koning en de bonds- vorsten door een telegram uit het hoofdkwar tier. Hij zou het ijzeren kruis dragen ter her innering aan de vastberadenheid en de dap perheid, waardoor alle Duitsche volksstam men in den strijd voor Dultschland's eer uit munten. Ber 1 IJn, 1 Nov. De keizerin is gisteren naar Koningsbergen vertrokken. Berlijn, 31 Oct. (W. B.) Dc technicus Conzew, een Russische onderdaan, had zich wegens beleediging van den Duitschen keizer voor het Landgericht te Berlijn te verantwoor den. De Staatsanwalt eschte leen jaar gevan genisstraf. De rechtbank sprak den beklaagde vrij en bepaalde dat de kosten van het geding ten laste van den staat zouden komen. De be klaagde werd dadelijk in vrijheid gesteld. Bij de uitspraak van het vonnis merkte de president op, dat de rechtbank tot de overtui ging was gekomen, dat de beklaagde de l>e- leedigende uitdrukking met eerroovende be doeling had gedaan; echter was niet de over tuiging gekregen, dat de beklaagde met opzet had gehandeld. Zweden* Stockholm, 30 Oct. (W. B.) In over eenstemming met het besluit van de Zweed sche academie van wetenschappen en van het Carolina-instituut, heeft de voorzitter van het Nobel-comité voorgesteld, dat de regeering moge goedkeurota, dat de toekenning van den Nobelprijs van 1914 en van 1915 voor genees kunde, natuurkunde, scheikunde en letterkun de eerst den len Juni 1916 zal-geschieden. Nobelprijs aan de Nederland- sche regeering? Het Berlijnsche Cor- respondentiebureau „Norden" seint: Uit Christiania wordt gemeld, dat tegenover het voorstel van het blad der sociaal-democraten ditmaal den vredesprijs der Nobelstichting tot latere tijden te bewaren, Tidensteger voor stelt den prijs aan de Nederlandsche regee ring aan te bieden tot verzachting van den nood der Belgische vluchtelingen. Italië. Rome, 31 OcL (R.) Ten gevolge van de ontslag-aanvrage van den minister van de schatkist Rubini, besloot hel kabinet in zijn geheel zijn ontslag aan te bieden. Minister president Salandra bood heden namiddag den koning het verzoek om ontslag aan. De ko ning behield zich zijne beslissing voor. Mexico. N e w-Y o r k, 31 Oct. (R.) Een telegram uit El Paso aan den vertegenwoordiger van de Associated Press op de vredesconferentie be richt, dat het besluit is genomen om Carranza en Villa van het gezag te verwijderen. Er zal later een voorloopige president benoemd wor den met volmacht om de klaohten van Zapata te regelen- Koning Albert bij z ij n troepen. De Belgische oorlogscorrespondent van De Tijd schrijft uit Duinkerken: De Belgisdhe soldaten, die de slagen van Luik, Halen, Haecht en Antwerpen op hun actief hebben, strijden met e>en verbitterde woede. Het gaat om het behoud van het laat ste, heilig stukje grond, dat nog ongeschon den rest. Onze troepen, wier zwak tot dusver het ge brek eau zware artillerie was, 1 ebben van Engelsche en Fransche zijde versterkingen gekregen, welke onze infanteristen ontzaglijk gesteund hebben in de stormloop en met de bajonet en de gevechten van man tegen man. die elkander telkens opvolgden. Bij en bdj stonden regimenten, terwijl de kanonnen dn het duin prachtig verborgen waren. (Ilier is, blijkens de kopy, een aanzienlijk gedeelte dezer correspondentie weggeknipt door den censor). Nu ze weten en zien dat Franschen en En gelsehen aan hun zijde strijden, gaat de strijd met een hernieuwde kracht Heerlijk is het voorbeeld van hun koning, die niet achter, maar midden hen staat in een elag. Het was in de nabijheid van Mechelen toen ik hem het laatst in het vuur zag staan, terwijl we gekwetste officieren wegdroegen. Hij sto>d in een loopgracht, kalm met een sigaret tus schen de lippen, terwijl de projectielen bo ven zijn hoofd hcenvlogen of 'bezijden hem openbarstten. Den vorigen dag waren esr een paar officieren gekwetst die de zwakheid of ide lafheid (hadden begaan, zich hteraf te houden, terwijl hun mannen streden. „Ik zal hun toonen, hoe een officier zich gedraagt", zei de de koning, toen hij het vernam, en hij deed het Het was trouwens in Antwerpen gaan ge heim, dat Zijne Majesteit daar, onverwacht en all -* in een hotel is gegaan, waar offi cieren wat al te nachtelijk verbleven, en hen herinnerde aan hun plicht. Ook aan de stellingen, die thans langs de kust verdedigd wooden door de Belgen, gaat de moedige koning de zonen voor. In de oogenblikken, waarin gepoosd wordt van den strijd', is hij van de so-ldaten een (koninklijk kameraad. Hij glimlacht als men hem spreek* over de geweldige politiemacht, waarmee de Duitsche keizer zich te velde omringt. Ik heb koning Albert meer dan eens te midden zij ner soldaten, in allen eenvoud, de soep zien gebruiken. Herhaaldelijk ook heeft hij 's mor gens de geurige broodjes, die een genegen hand hem had bereid, ter zij gelegd, om sol datenbrood te vragen. Dat sterkt de Belgische jongens. Ze voelen, dat ze met h i koning één hoofd en één hart vormen in dezen strijd. Het hoofdkwartier lag onlangs afwisselend in Poperinghe en Yperen, waarna het "West waarts verplaatst werd. Er hebben opnieuw uitwisselingen plaats gehad van Fransche, Belgische en Engelsche officieren, die aan do Generale Staven der legers van Frankrijk, Engeland en België zijn toegevoegd. Ook de vreemde troepen, die soms bij toeval koning Albert op hun marsoh naajr het front passee- ren, juichen hem met geestdrift toe, want hij is ook voor hen het werkdadige zinnebeeld van den Belgischen moed en de vrijheids idee in dezen oorlog. In de nabijheid van D. is dc koning kwalijk aan den dood ontsnapt. Een shrapnell ont plofte vlak bij de plaats, waar hij zich niet ver van de loopgraven bevond. Zijn adjudant beliep een zware verwonding. De socialistische afgevaardigde staatsminis ter Vandervelde, is aan het front geweest en heeft herhaaldelijk uit zijn auto de troep el) toegesproken. Vandervelde le een schitterend redenaar en zijn helder, verdragend woord heeft groot enthousiasme verwekt. De slag in België. De Belgische correspondent van de Tijd schrijft uit Duinkerken, d.d. 30 October: Het offensief der Duitsche troepen is gebrq» ken en voor goed overgenomen door de bond/? genooten, die thans den toestand beheerschen. De vijand was geheel verrast door de onder» waterzetting van de laag gelegen gebieden bU de Loo-vaart en de uiterwaarden van Veurne tusschen het Yserkanaal en Nieuwpoort-Duin- kerken. Men liet de Duitschers nog iets ver der zuid-westwaarts trekken en de Belgische genie-officieren zetten toen het sluizenstelsel open, dat het operatiegebied inundeerde der Duitschers. die haastig tot den aftocht ge dwongen werden en tevergeefs met hun artil lerie en een bajonetaanval hadden getracht de openzetting te beletten en later ongedaan te maken. Het was een behendig en systema tisch werk, waarbij vele Duitschers verdron ken en door shrapnells werden gedood door d© vèrdragende kanonnen, die hun geen oogenblik op hun terugtocht rust lieten. Aan de zijde der Yser is thans geen enkele Duit* scher meer te bekennen. Aan de TeL wordt d.d. 31 Oct. uit Sluis ge meld: Tusschen Rousselaere en Yperen, zoowel als aan de Yser, woedt de strijd voort. Den gan- schen nacht en dezen voormiddag klonk het kanongebulder. Gisteren hadden vreeselijke bajonet-aanvallen plaats in de omgeving van Carte Marcq. Donderdag wierpen Engelsche aviateurs drie bommen op het krijgsmalcriaal, dat de Duitschers te Lichtervelde op 't stationsplein opgehoopt hadden en dat zeer beschadigd werd. Drie soldaten werden gedood. lichter velde gelijkt een militair depot. Duitsche troepen liggen te Gits, een uui noordelijk van Rousselaere, Engelsche te Pas schendale, een uur zuidelijk dier stad. Het heu velachtig terrein tusschen Rousselaere en Yperen is geweldig versterkt. Het schijnt nu zeker, dat de aanval der Franschen le Rous selaere, op een vooruitgeschoven punt dus, den 20sten October voor hoofddoel had, den verbondenen de gelegenheid te geven die ver sterkingen te voltooien. Aan de Yser weinig nieuws. Geen beslissing. Het water, dat de velden overstroomt, is een bondgenoot der Belgen. Nieuwe overstroomin gen maakten het den Duitschers moeilijk. Het volk sprak van wijken, maar dat is het niet De toestand is er tot heden weinig gewijzigd. Gisteren vertrokken nieuwe troepen naar 't front. De kust tusschen Ostende en Knocke wordt al meer en meer versterkt. Kanonnen staan te Blankenberghe en te Heyst In de duinen worden loopgraven gemaakt. De Duit schers staken de pier van Blankenberghe in brand. Een verslaggever van het N. v. d. D meldt uit Sluis: Dc ben teruggekeerd van een driodaagsche voetreis van Brugge naar Thourout en Ich- teghem tot Ghistelles en terug. Uit hetgeen ik zag en hoorde bleek mij, dat de linie aan de kust loopt van boven Dixmui- den tot Ostende. De Duitschers zijn dus over de Yser teruggeslagen. De streek van de Yser ls geïnundeerd. Dixmuiden is niet meer Duilscih, dodh het middelpunt van het gevecht- Dixmuiden, Beeret en andere dorpen zijn totaal verwoest. De geallieerden brachten door nachtelijk" aanvallen den Duilsohers verschrikkelijke ver liezen toe. De geallieerden winnen vourajl ter rein in de richting van Ostende. De oorlog in de lucht De Daily Mail meldt een aanval van Fran- sche vliegers op het Duitsche hoofd'kwart: i dat bij Dixmuiden in een villa was gevestigd. Acht vliegtuigen, zes tweedekkers en twee eendekkers, gewapend met 2-10 bommen, trok ken er op uit. Toen zij zes bommen o~ de villa hadden geworpen, raakte deze in brand. De generale staf zocht een goed heenkomen in 't aangrenzende bosdh. De Brusselse he oorlog s- schatting. Na langdurige onderhandelingen is de Brusselsche- oorlogsschatting op 45 millioen francs vastgesteld. Dit beteekent een vermin dering met 5 mdllioen. "Wekelijks moe«t 12$ millioen worden afbetaald. Nu en vroeger. De namen van keizer Wilhelm en keizc« Frans Jozef zijn geschrapt van de lijst van Engelsche veldmanrsehnlkon Oost-Indië Dr. E. Morcsco, waarnemend algemeen secretaris in Nederl.-Indië, zal met Decem ber, als wanneer de directeur van Onderwijs en Eerediensten met eon jaar verlof naar Europa gaat, optreden als waarnemend direc teur van Onderwijs en Eerediensten. De heer Oudendük, die na terugkeer hier te lande van zijn opdracht in Ned.-Indië, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter tevens consul-gen era al ter beschikking werd gesteld, is blijkens te 'sGravenhage ont vangen bericht dezer dagen te Peking aange komen, alwaar tiij een hoog en werkkring ir dén har.del gaat verrichten. De Staatscourant van Zondag 1 en Maart dag 2 November bevat o.a. de volgende Ko ninklijke besluiten: bevorderd tot consul der Nederlanden to Las Palmas en de Canarische eilanden 0. Apolinario, thans vice-consul; op verzoek eervol ontslagen met dankbetttif ging mr. C. H- B. Boot, te Rotterdam, als VOOT? zitter van den Raad van Beroep voor de mogensbelasting en de personeel© belafttHjg

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2