Uit den omtrek. teear en benoemd als zoodanig mr. Th. Reep- tnaker, directeur der Rotterdamsahe Hypo theekbank voor Nederland te Rotterdam; benoemd tot registratie-ontvanger te Utrecht J. Tukker, thans te Brielle; te Zalt-Boinmel A. J. Rant, thans te Terborg; te Weert C Paris; te Horst J. C. de Meijer; te Elburg Ch. ff. Dieters; te Zevenaar W. v. d. Linde; te lemmer G. Overkampj te Goor R. W. F. Fasstoors, alle laatstgenoemden thans surnu merair. Een geschenk van Koningin £5mma. De Koningin-Moeder heeft, naar het Kbld. meldt, twee fraaie palmen, Cliamaerops excelsa, aan den Hortus te Amsterdam ten geschenke gegeven. De palmen zijn ruim 6 meter hoog, kerngezond en rijk behladerd, met een volle dichte bladerkroon. Zij hebben een plaats gekregen in de afdeeling voor boomvarens van de nieuwe palmenkas op den Hortus, waar zij te midden der boomvarens een prachtig effect maken. Audiënties. De minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, zal Woensdag 4 en de ministers van Oorlog en van Finan ciën zullen Donderdag 5 en Vrijdag 6 Octo ber geen audiëntie vcrleenen. De nieuwe minister van Land bouw. Naar men verneemt hangt het tijdstip waarop de nieuwe Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Posthuma, in functie zal treden, geheel samen met de over brenging van de afdeeling Arbeidsverzekering en van de uitvoering der Beurswet naar het departement van Financiën. De hiertoe noodige wetsontwerpen zijn ge reed en dezer dagen naar den Raad van State verzonden. 8 pCt. Uitvoerrechten. Het Va derland kan uit goede bron mededeelen, dat het bericht van de N. R. Ct., als zou binnenkort de indiening kunnen worden tegemoetgezien van een ontwerp van wet, waarbij wordt voorgesteld, alle uitvoeren te belasten met een recht van acht percent, niet juist is. Tweede Kamerverkiezing. De minister van Binnenlandsche Zaken, overwe gende, dat ten gevolge van de bevordering, bij Kon. besl. van den heer M. C. E. Bongaerts tot ingenieur van den Rijkswaterstaat der 1ste klasse, In het kiesdistrict Roermond een ver kiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft goedgevonden te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 17 November ek„ de stemming zoo noodig, op Donderdag 26 November d. a. v., do herstemming, zoo noodig, op Donderdag 5 December d.a.v. (St crt.) -De La nd s dr ukk er ij. Een Kon. besluit, waarbij ook wijziging is gebracht in de bezoldiging van hot personeel, bepaalt het volgende in airt. 7 van het reglement omtrent de commissie van toezicht: ,,Er is een commissie van toezicht, bestaan, de uit vijf leden, belast met het toezicht op bet zakelijk en financieel beheer der inrich ting- De leden der commissie worden dloor ons. op daarbij te stellen voorwaarden en op voor dracht -van onzen minister van binnenland- •che zaten benoemd, met aanwijzing van den voorzitter en den secretaris. Aan hen wordt steeds gereede toegang tot de lokalen 'der inrichting en inzage vam de kas, van de boeken, registess en bescheiden verleend en de verlangde voorlichting door den directeur en het verder personeel ver strekt. Belangrijke aankoopen, waaronder die van werktuigen en materialen, benoeming, sohor- ling en ontslag van ambtenaren, beambten en werklieden, zoomede wijzigingen hi de loon- rekeling en geschillen, van welken aard ook, worden aan het oordeel der oommissie on der worpen. Zij brengt daarover advies uit aan onzen minister van binnenlandsdhe zaken, die in hoogste instantie beslist. Zij vergadert in een dar lokalen van de Algeraeene Landsdrukkerij zoo dikwijls als zij het noodig cal oord eel en. De oproeping tot de vergaderingen geschiedt door den voorzitter". Bij beschikking van den minister van marine zijn de volgende plaatsingen gelast: officier van gezondheid 2de klasse D. A. Arends, 31 October aan boord van Hr. Ms Zeehond;. luitenant ter zee der 2de klasse F. A. Gast- mann, 2 November aan boord Hr. Ms. de Ruy- ter; eerste luitenant der mariniers L. Spiegel- berg, 2 November aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De gepensionneerde luitenant-koionel- s wart ier m e est er N. E. Rust, militiecommissa ris in Friesland, is belast met de verpleging der troepen in het inlern-eeringskamp in Gaasterland. (N. R. Ct.) Het Kamerlid Vliegen. Het par tijbestuur der S. D. A. P. heeft nog geen be slissing genomen omtrent de vereenigbaar- heid van het wethouderschap van Amsterdam en het lidmaatschap der Tweede Kamer wat betreft den heer Vliegen. Wel staat, naar het Hbld. vernam, reeds vast, dat deze zetel niet tonder strijd door een ander sociaal-demo craat zal bunnen worden bezet. Thomson's graf. Mevr. de wed. Thomson te Groningen, had aan het Ncderl. comité geadviseerd, geen eerezuil op te rich ten voor haar overleden man, maar het geld to bestemmen voor het Roodc Kruis. Dezer datgen werd op het graf een graf steen geplaatst met een eenvoudig opschrift. •- F. J. Kleijn. t Zaterdagavond ls te Gravenhage na een kortstondig lijden, op (tö-jarlgen leeftijd overleden in het R.-K. zie kenhuis, de heer Fv J. Kleijn. oud-directeur ton de „Nederlandsche Staatscourant". De beer Kleijn, die voor eenige jaren werd ge- rslonneerd, was meer dan veertig jaar aan „Staatscourant" werkzaam, welk feit hij Onder vele blijken van belangstelling her- 'dacht. De heer Kleijn was ridder in de orde ton Oranie-Nassau. Mr. A. E. Van ArflceL Blijkens bij de familie hier te lande ontvangen bericht is te Batavia, na een kojrtstondöge ziekte, over leden de heer mr. A. E. van Arkel, ln leven lid van den Raad van Justitie te Batavia* Nederland en de oorlog. Konl klijke dankbetuiging. De Koningin heeft in de Staatscourant openlijk doen uitspreken, dat Hare Majesteit diep getroffen is door de talrijke uitingen van dankbaarheid, door de Belgische uitgeweke nen tot haar gericht voor de hulp en den steun, alom in Nederland ondervonden. H. M. betuigt voor die gevoelens Hare hoo- ge waardeering. Het is H. M. een voldoening te ontwaren met hóéveel liefde het geheele Nederlandsche Volk zich gewijd heeft ean de vervulling van de plichten, geboden door gastvrijheid en menscholijk medegevoel. Een rijksleenlng. Naar Öe Tel. verneemt, had /rijdagavond aan het Ministerie van Financiën een bespre king over een leening plaats tusschen de mi nisters Gort van der Linden en Treub en de he eren C J. K van Aalst, mr. F. S. van Nier- op en mr. G. Vissering. Is het blad goed ingelicht, dan zou de mi nister thans tot eén definitief plan gekomen zijn, dat weliswaar vrijheid laat tol inschrij ving op de leening, doch tevens bij niet-vol- doende deelneming maatregelen bevat, die het bijeenkomen der benoodigde gelden des ondanks waarborgen. De rente zal waar schijnlijk 6 pet bedragen. Steuncomité Don Haag. Door het Steuncomité 1914 Den Haag werd in de week van 19—24 October aan 2874 ge zinnen ondersteuning verstrekt tot een bedrag van f 9474. De totale som der sedert den aan vang der werkzaamheid uitgekeerde onder steuning klom daarmede tot f 78,837. Voedingsmiddelen voor Bel gië De secretaris der Amerikaansche legatie te Den Haag ontving Zaterdag te Rot- terdag dbe per 6chip aangebrachte lading voe dingsmiddelen en geleidde deze naar hunne bestemming: Antwerpen, Brussel enz. ter verdeeling. Huisvesting van geïnter neerden. Omtrent de twee houten loodsen, gebouwd ten behoeve der 400 geïnterneerden te Gronin gen, die tot nu toe bij Fongers gehuisvest wa ren. deelt de N. Gron. Ct. het volgende mede Elke loods ls lang 57 meter en breed ruim 7 meter. In elke loods is dus slaapgelegenheid voor 2Ö0 manschappen. Men slaapt in houten kribben, twee boven elkaar, voorzien van bult zak en hoofdkussen. De kribben staan zoo, dat tusschen elke twee een ruimte ls van 50 centimeter. Er is een middenpad van 3 meter breedte, waar lange tafels geplaatst zijn met klapstoelen om de maaltijden te gebruiken. De gebouwen hebben geen zolder, maar een spits toeloopend dak. De wanden, 3 M. hoog, zijn behangen met cartons van 8 millimeter dikte, welke zoo geprepareerd zijn, dat het water er geen invloed op heeft. Deze cartons zijn In een donkerroode lint geverfd. De loodsen zijn voorzien van een grooten luchtkoker, zoodat voortdurend versche lucht kan worden toegevoerd. Ook is er electrisch licht. De ramen slaan naar buiten open, zoodat bij brand de menschen met weinig moeite naar bulten kunnen wippen. Bovendien is in *t midden van elke loods een deur. Aan 't eind van elke loods is een zit- en slaapkamer voor zes onderofficieren. Tusschen beide loodsen bevindt zich een overdekte waschgelegenheid. De waterlei dingbuis Is omwoeld, teneinde bevriezen te voorkomen. Verder is voor afvoer van het vuile water gezorgd. Behalve deze twee loodsen is er een apart gebouwde brandvrije keuken van asbeslce- ment-platen en gedekt met gegolfde platen van hetzelfde materiaal. In deze keuken wordt door Engelsche koks in vier reuzenketels ge kookt. Afgescheiden ook van deze gebouwen is er een gebouw, waarin. 35 van elkaar gescheiden privaten zijn aangebracht. Het geheel kwam ln den korten tijd van 9 dagen gereed. In de groote overdekte binnenplaats is een tweede cantine Ingericht. De heer Uges, di recteur van het Cinema Palace, heeft plan hier geregeld bioscoopvoorstellingen te geven. Hij zal trachfen hiervoor films met Engelsche on derschriften te krijgen. Er bestaan plannen om op het terrein ach ter de kazerne een schouwburgtent, die ruimte biedt voor 700 personen, te bouwen. Evenwel heeft de regeering hiertoe nog geen toestemming gegeven. Conditioneele Contrabande. In een Buitengewone Staatscourant, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de Fransdhe Begeering aan de lijst van artike len van conditioneele contrabande heeft toe gevoerd: 1. ijzer en staal en ijzeroxyden; 2. koper; 3. lood; 4. nikkel; 5. ferrochroom; 6. glycerine; 7. huilden en leder; 8. binnen- en buitenbanden vocxr automobielen en de stof fen dienende voor de vervaardiging daarvan. De Britsche regeering heeft aan de lijst van artikelen van absolute contrabande toege voegd: zWtt .vlig zuur, afslandmeters en hun ne kenmerkende onderdeden, hematietijzer- erts en henmtiet-ijzcrblokken. ijzer-pyriet, nik kei-erts, nikkel ferrochroom, cJhroomerts, koper (onbewerkt), lood (in blokken, platen of buizen), aluminium, fernozilver, prikkel- diraa'd en de werktuigen om het te bevestigen of door te knippen; motorvoertuigen van alle «oorten eai hunne onderdeelen, motorbanden, rubber, minerale oliën en benzine, behalve smeeroliën; 2e. de Britsche Regeering heeft aan de Rjst van artikelen van conditioneele contrabande toegevoegd: zwavel, huiden van alle soorten, gedroogd of versch, ruwe of be reide varkenshuiden, ruw of bereid leder, geschikt tot het vervaardigen van zadelwerk, tuig of militair schoenwerk. De Duitsche Regeering heeft aan de lijst van artikelen van conditioneele oonftrabande toegevoegd: 15. koper (ruw); 10- lood in blok ken. olflteti oS buizen D e meellading van de „Som- mei s d ij k". Zooals wij onlangs meldden, was op last der Fransche regeering, in Havre, waar het s.6. „Sommeisdijk" der Holland-Amerika-lijn eem gedeelte der lading moest lossen, de voor Nederland bestemde tarwebloem uit die boot verwijderd. Zoowel de bij deze lading betrok ken Nederlandsche meelhnporteurs als de di rectie der Holland—Amerika-lijn hebben toen èn bij den Franschen minister èn bij den Hollandschen consul te Havre alle mogelijke moeite gedaan om de oorspronkelijke meel- lalding wederom in de „Sommelsdijk* te doen inladen, en vermoedelijk hebben deze po gingen de geruchten ten gevolge gehad, die de laatste degen zoowel te Rottendam als te Amsterdam liepen als zooi de bewuste »eel- la ding onverminderd in Rotterdam arrive'e- ren. Bij aankomst der „Sommelsdijk'' te Rotter dam, bleek Vrijdag dat, (behalve een kleine, aan d!e regeering geadresseerde partij meel, de overige lading van het voor ons zoo noo dige artikel uit de boot verdwenen was. (Hbld.) Het sa. Koningin Emma. Het sa. Koningin Emma ligt nog te Gra- vesend. De post is via Vlissingen verzonden en de passagiers zijn met de Batavier-lijn naar Nederland vertrokken en kunnen van daag te Rotterdam worden verwacht. Brood van particulieren in beslag genomen. Nu in Leiden, evenals op verschillende an dere plaatsen, geen ander brood dan tarwe brood mag worden gebakken en de hoeveel heid tarwebloem, die voor de vervaardiging is toegestaan, een bepaald maximum-percen tage niet mag overschrijden, maken verschil lende particulieren hun tarwebrood zelf en laten »d'it dan bij den bakker afbakken. Het konut daarbij echter veelvuldig voor, dat dit brood meer bloem bevat dan 20 pet Het ge volg daarvan is, dat ook tal van broeden vaD particulieren zijn in beslag genomen. Handel in effecten op deAmster- damsche koopmansbeurs. Commissarissen der Koopmansbeurs be richten, dat zij van Burgemeester tv "Wethou ders van Arasterdam een schrijven, naar de Tel. bericht, hebben ontvangen van den vol genden inhoud: „Wij hebben de eer u te doen toekomen een kennisgeving omtrent het verbod van handel in effecten op de beurs,- door ons uitgevaar digd op last van den minister van landbouw, nijverheid en handel, welke heden aldaar wordt aangeplakt. „Wij noodiigen uw college uit, wel op de na koming van het verbod -te willen toezien, en merken op, dat de minister ons heeft bericht, niet te zullen aarzelen, indien de verkoop van effecten wordt voortgezet, de Beurs ge heel te sluiten". In verband hiermede dringen zij bij alle beursbezoekers ten zeerste aan op Lunne me dewerking tot handhaving van het verbod, bedoeld in art. 2 van de Beurswet 1914, aan gezien ontduiking daarvan algeheele sluiting der Beurs zou kunnen ten gevolge hebben. Vliegmachines boven Nederland. Men seint uit Breskens, dat Zaterdagmid dag ongeveer 4 uur een vliegmachine kort bij de Nederlandsch-Bdgdsche grens vloog. De vliegmachine, welke bommen wierp, werd achtervolgd dioor een Tauhe. Beiden Zetten koers in Zuid-Westelijke richting en waren spoedig niet meer te zien. Korten tijd later werden niet minder dan 5 vliegmachines waargenomen, welke boven Nederlandsch ge bied vlogen. Een onderzeeër in een trawl ernet. De stoomtrawler YM. 87 Panadcro ie Za terdagmorgen urt zee te IJmuiden terugge keerd wegens verlies van het geheele visch- tuig. De stoomtrawler lag namelijk Vrijdag- avor. omtrent halfnegcn te visschen toen op eens het vaartuig als het ware achteruitge trokken werd. De bemanning begreeo maar niet waf daarvan de oorzaak kon zijn. doch een oogenblik later zag men een vaartuig boven water komen, dat later een onder zeeboot blcdk te zijn. Vermoedelijk is dus die onderzeeër in de netten van de „Panadero" verward geraakt. De schipper vond het toen raadzaam de netten te kappen. Terwijl men daarmede bezig was. probeerde de schipper nog iets aan de onderzeeboot toe roepen, waarop men geen antwoord kreeg. Tijdens het wegvaren zag men nog een vuurpijl af steken. Men durfde echter niet meer terug keeren uit vrees beschoten te worden, zoodat men thans nog in het onzekere verkeert omtrent de nationaliteit van deze onderzeeboot en de reden van het afsteken der vuurpijlen. Gevaarlijk toerisme. Niettegenstaande onlangs in de pers een waarschuwing werd opgenomen, dat wielrij ders en automobilisten dde voor hun genoe gen naar België gaan zich aan moeilijkheden blootstellen, schijnen verschillende personen, daarmede geen rekening te houden en wor den er, naar men beweert, zelfs outomobiel* tochten naar België georganiseerd. Nogmaals wordt er de aandacht op geves- tdgjd, dat zij die in strijd met het desbetref fende verbod der Duitsche autoriteiten han delen, dat geheel op eigen verantwoordelijk heid doen en dat het voor den vertegenwoor diger der Nederlandsche regeering te Brussel th zoodanige gevallen zeer moeilijk zou we zen hen te beschermen. Intusschen laat de (regeering te bevoegder plaatse inlichtingen inwinnen, hoe zij dde wer kelijk voor hun zaken België wenschen te be zoeken, zich zekerheid kunnen verschaffen geen moeilijkheden te zullen ondervinden. Aangehouden schepen. Naar de N, R. Ct. verneemt, is het stoom schip Mcrak, van de firma van Nievclt, Gou- driaan Co. te Rotterdam, komende van Montreal met een lading gerst voor de Neder landsche gegeering, door een Engelsch oor logsschip naar Falmouth opgebracht. De Belgische vluchtelingen. Vrijdag zijn over het station Roosendaal 9875 Belgische vluchtelingen uit ons land naar België teruggekeerd. Het comiité. dat zich in het voorjaar in Ne derland heeft gevormd met hel doel, aan Bel gië hulde te brengen bij gelegenheid van de inwijding van het kanaal, dat Brussel ver bindt met de zee, 'heeft, naar de Tel. meldl, gemeend te handelen in den geest van hen, die bijdragen schonken, door, nu België en zijn bewoners zoo wreed en smartelijk zijn ge troffen een deel der in kas zijnde gelden te besteden tot hulp en tot leniging van de noo- den van de Belgische vluchtelingen. Steuncomité Belgischeen and ere sla chtoffers. Het Nederlandsche Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers heeft tot nu toe in totaal ontvangen f 249.445.03i, fres 4768.15* en R. M. 98.13. Vlu.chtelingendag. Het ligt in de bedoeling van het Neder landsch Comité tot steun van Belgische en an dere slachtoffers te Amsterdam een bepaal den dag voor geheel het land, met goedvin den der autoriteiten, tot een „Vluchtclingen- dag' te stempelen, waarop iedereen gelegen heid zal worden gegeven door het koopen van een toepasselijk dasspeldje, bij te dragen tot het verzachten van het lot onzer tijdelijke gasten. Uitgeweken onderwijzers. De Bode meldt, dat het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers besloten heeft uit de algemeene kas aan het internationaal bureau van onderwijzersver- eenigingen ten behoeve van steun aan onder wijzeressen) en hun gezinnen, uitgeweken uit de oorlogvoerende landen, f 1000 in ma ximum te geven. Algemeen Nederlandsch Ver bond. Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandisch Verbond, heeft besloten de uitgave van het maandblad Neerlandia te hervatten. Het eerstvolgende nummer zal in de tweede helft van November verschijnen. Ouderdomsrente. Gemeld wordt, dat het herhaaldelijk voorkomt dat ouden van dagen zich aanmelden om een invaliditeits- renle of ouderdomsrente aan te vragen, ter wijl zij reeds 71 jaar of bijna 71 jaar zijn. Aangezien ingevolge artikel 375 ln ver band met art. 369 der Invaliditeitswet aan vragen om zoodanige rente na 3 December a.s. gedaan door personen boven de 71 jaar niet-ontvankelijk zullen moeten worden ver klaard, en vele oudjes hiermede onbekend schijnen te zijn, wordt er in het belang der betrokken personen op gewezen, dat zij zich dienen te haasten om nog tijdig hun aanvra gen om rente in te dienen. Devergiftigingaan den Konin ginneweg. Met voorbijgaan van verschil lende ondergeschikte verklaringen van getui gen en deskundigen laten wij hieronder nog volgen het requisitoir in deze zaak. van den ambtenaar van het O. M. mr. "W. L. Luyken Glashorst. Deze ving aan met een woord van hulde aan den inspecteur van politie Harrebomée, voor diens politioneel onderzoek, en aan de buitenlandsche autoriteiten. Komende tot de twee beschuldigingen, die dezen beklaagde zijn ten laste gelegd, wijst spr. er op, dat hij in zijn bezit heeft gehad het zeer doodelijk vergif cyankali. Hij heeft daarvoor zeer veel moeite gedaan, is herhaal de malen daarvoor bij den "Weensohen drogist Gross geweest, heeft zich veel moeite getroost voor het verkrijgen van de Schein, waarvoor hij zelfs eenige leugens heeft gedebiteerd. Onaannemelijk noemt spr. bekl-'s verklaring aan den rechter-commissaris, dat hij het f if in zijn bezit heeft gehad om voorbereid te zijn op eventualiteiten. In dit verband vestigt de ambtenaar de aan dacht op de verzwarende omstandigheden, dat bekl. Zondag 9 November om een onaan nemelijke rede is op reis gegaan, dat hij op Maandag 10 November 's avonds door get. Ubink te Amsterdam is gezien en op het weg raken van den sleutel. "Welken opzet heeft bekl. gehad.... volgens spr. zijn drie familieleden te dooden. Hij wis» dat er melk gedronken werd in het huis aan den Koninginneweg, door alle drie familiele den. Daaruit concludeert spr. dat bekl. niel één familielid op het oog heeft gehad, maar alle drie. Het opzet om te dooden wordt bewezen door den aard van het vergif, en ook weer door de wijze waarop hij getracht heeft het vergif te verkrijgen. n.L eerst zonder formaliteiten, later toen dat niet ging, door middel van een „Schein", waarbij hij zich van leugens be diende. Ook wijzende op den opzet noemi spr. bekl.'s onwaarschijnlijke verklaringen, dat hij daar na niets met het vergif zou hebben gedaan. Daarna sprekende over de wijze waarop de daad wTerd verricht, vangt spr. aan met te heloogen, dat aan de identiteit van de flescb melk niet behoeft te worden getwijfeld. Spr. meent op de rapporten der deskundi gen charge te mogen besluiten, dat er een lethale hoeveelheid aanwezig is geweest, en ook de gebruikte hoeveelheid lethaal is ge weest. Vast staat, dat er van de melk gedronken is; dit staat vast na verscheidene getuigenis sen. De ambtenaar betoogt, aan de hand van verscheidene vonnissen en arresten, dat op dit soort van getuigenissen getuigenissen op verklaringen van het slachtoffer wel dege- lijk recht mag worden gedaan. Spr. voert nu nog eenige andere bewijzen voor bekl. schuld aan, n.l. in de eerste plaats het getuigenis van den kantoorbediende Ubink. Bovendien is bewezen, dat bekl. Zondag avond 7.45 uur uit Weenen vertrokken zijnde, Maandagavond om 6.57 hier heeft kunnen zijn. Spr. meent ten slotte, dat het sub 1 ten laste gelegde (het vergiftigen van de melk om daar mee zijn naaste familieleden te dooden, wet tig en overtuigend bewezen is. Wat het onder sub 2 ten laste gelegde (de vergiftiging van het water in de karaf) be treft, spr. acht het wettig bewijs hiervoor niet geleverd. Verzachtende omstandigheden kan de ambtenaar niet vinden en hij is daarom v«-plicht voor dezen bekl. te vragen, we gens poging tot moord, gevangenisstraf tot den tüd van vijf-tien iaar. De zitting wordt daarop geschorst tot Za terdagochtend. Klacht wegens v r ij h c i d s b e- r o o v i n g. Mr. S. L. Outs. vn Amsterdam, /.al bij den minister van Justitie een klacht indie nen tegen den officier van justitie en de recht bank te Winschoten, wegens vrij hei dsberoo* ving tegenover den paardenhandelaar Laza rus te Winschoten, die terzake van poging tot verboden uitvoer van paarden in oorlogstijd preventief gevangen werd genomen en tegci^ wien j.l. Vrijdag een jaar gevangenisstraf werd geéischt In het haardvuur gevallen. Het ongelukkig zoontje van den heer J. v. d. P. in de Groo, onder Klooting (Zuid-Beverland) viel dezer dagen met zfijn stoel in het haard* vuur. Thans is het ventje aan de bekomeiï zware brandwonden overleden. (Brand. Een zware brand brak Zaterdag avond uit In het dameshoeden-magazijn en gros van Maurits van Esso, op de Groote Markt te Rotterdam, een vier verdiepingen hoog pand, waar vroeger het Centraalburcau der Bell-telefoon was gevestigd. Dc brand brak uit vermoedelijk door vonken van een sigaar op de 3e verdieping, waar gevestigd is hel ma gazijn van stroohoeden en garnituren. Weldra sloegen de vlammen over naar de vierde ver dieping. Van alle kanten omsingelde dc brand, weer het aangetaste perceel. Om tien uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Riido verdiepingen waren nagenoeg uitgebrand. Verzekering dekt de schade. B r a nd. Te Joure zijn een meuinuabrlek van de firma Gebr. de Vries, zoomedo het kleedingmagazijn van den heer Leefsma. to taal uitgebrand. Gezonken. Vrijdag is in dc Zuider zee noordelijk van Harderwijk gezonken dc tjalk van schipper J. Keur, geladen met aante appelen. De opvarenden zijn gored door een anderen schipper. Schooi- en Kerknieuws. Prof. mr. A S. Oppenhei m. Men meldt uit Leiden aan de N. Ct. Mr. A. S. Oppenheim, benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in het handelsrecht en hot burgerlijk procesrecht aan de Leidsche Uni versiteit, is een zoon van den toenmaligen hoog- leeraaf in het staatsrecht aan dezelfde univer siteit, thans Staatsraad, prof. mr. J. Oppenheim. Geboren in 1884 te Groningen, genoot hij zijn voor-academische opleiding aan het gymnasium te Leiden waar hij in 1902 als student aan de universiteit werd ingeschreven. In 1908 werd hij bevorderd (ot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift, getiteldHet prospectus der Naamlooze Vennootschnppen. Daarna vestigde hij zich als advocaat te 's Gravenhage, waar hij als repetitor m het privaatrecht een uitsteken den naam wist te verwerven. In 1910 leverde •hij op de vergadering van de Nederlandsche Juristeiwereeniging te 's Gravenhage een ver handeling over de Aansprakelijkheid van op richters vnn Naamlooze Vennootschappen, wel ke verhandeling in hooge mate de aandacht der aanwezigen trok. Toen prof. Visser van LJzen- doorn in 1913 gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer, volgde hij dezen op als lector welk ambt hij in datzelfde joar aanvaardde mot een redevoering, getiteld: De plaats van het handelsrecht in het burgerlijk procesrecht Van de hand van mr. A. S. Oppenheim is ver der verschenen de voltooiing van de Schets van het Nedcriondsche Burgerlijk Recht, waar mede wijlen de oud-minister mr. J. D. Veegenj een aanvang had gemaakt. 's-G ravenhage, 30 October. Examen Wiskunde L. O. (art. 86). Opgeroepen en opgekomen 3 eend. Afgewe zen 1. Geslaagd de heerenP. Goedendorp, te Oudewater, en A. Jansen, te 's-Gravenhage. Examen Wiskunde M. O., akte K f Opgeroepen en opgekomen 3 cand Afgewe zen 2. Geslaagd de heer W. H. Houwing, te Teteringen. Bisschopswijding te Breda. Zondagmorgen is te Breda Mgr. T. Hopmans op plechtige wijze tot bisschop van Breda ge wijd. De wijding geschiedde door den aarts bisschop Mgr. Von de Wetering en werd o. a. ook bijgewoond door de bisschoppen van Roer mond en Haarlem. Onder de aanwezige autoriteiten weiden op gemerkt een deputatie van de Souvereine Mal- thezer Orde (bestaande uit de heeren jhr. P. C. Dommer van Poldersveld, hoofd der Missie, K A. M. ridder de Van der Schueren en mr. A. N. M. G. bar. v. Oldeneel tot Oldcnzeel)verder de burgemeester van Breda. mr. E. P. van Lanschot, den wethouder mr. W. Ingenhousz, luitenant baron Sixma van Heemstra, ordonnans-officier van H. M. de Koningin, de Eersle-Kemerleden de beeren mr. A. Smits en Prinzen, eenige leden der Provinciale Staten, Kerk- en Armbesturen, benevens een aantal hooge kerkelijke ordina- rissen. Na afloop der plechtigheid begaven de bis schoppen zich naar het paleis, waar wegens de ernstige tijdsomstandigheden geen receptie o4 huldiging werd gehouden. Kunst en Wetenschap. Hilda bran d-m onument. In de gj^oote hol van het Raadhuis te Haarlem had Za terdag de ontvangst plaats van autoriteiten .en belangstellenden door het Hildebrand-comité en het bestuur van „Kunst zij ons Doel", die eene tentoonstelling hadden georganiseerd van de modellen voor het Hildebrand-iiedenk- tceken en van kunstwerken, geschonken door leden van ,K. Z. O. D." voor eene verloting ten voordeele van het Steuncomité te Haar lem. Het woord werd daarbij gevoerd door dr J. B. Schepers, en door den voorzitter van „Kunst zii ons doel", den heer A. L. Koster. In openbare terechtzitting werd door hot Hoog Militair Gerechtshof uitspraak gedaan op het hooger beroep van den luitenanwHege? nier L. F. E. Coblijn, die door den Krijgsraad tè Arnhem was veroordeeld tot twee maandep hechtenis en geldboete van 25 gulden of vijf dagen hechtenis, wegens het bekende ongeval op den Utrechtschen weg nabij Amersfoort, waarbij, door de roekelooze aanrijding door appellant els bestuurder van een motor rijtuig de op een rijwiel gezeten apothekers- loopknecht Butselaar, onder den auto van Qppöb lent terecht kwam, waardoor B. waar lichame lijk letsel heeft bekomen, tengevolge w^arvah deze credurertde ongeveer anderhalve iftaand

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3