KOLONIËN^ BINNENLANDT" ftjjn Maandag in Valparaiso aangekomen. De Duitsche admiraal berichtte, dat hij de Mon- Vnouth In den grond had geboord en schade 'pad toegebracht aan de Good Hope en de Glasgow. De slag had plaats op 60 mijlen 'afstand van Coronel. Hij gelooft, dat de ge- heele bemanning van de Monmouth verdron ken is. Hel eenige bericht, dat de Chileensche auto- riteilen hebben ontvangen, is afkomstig van 'den vuurtoren bij Lavapie; het hield in, dat Zondagavond eene kanonnade werd gehoord, maar dat de uitslag onbekend was. Er is geen bericht ontvangen, dat de Good Hope en de Glasgow in eene Chileensche haven zijn trinnengeloopen. B c r 1 ij n, 4 Nov. (W. B.) Den commandant van den kleinen kruiser Emden werd het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse, aan rlle officieren, ambtenaren en dekofficieren jn aan 50 onderofficieren en minderen het <ÜJzeréh Kruis tweede klasse verleend. Siraonslown (Kaap-provincie), 4 N o v. (R.) Een hulpkruiscr heeft in de haven een Noorweegsch schip in beslag genomen, dat bestemd was voor Lüderitzbaai. Het schip schip was geladen met steenkolen, hetgeen oorlogscontrabande is. Petersburg, 4 Nov. (R.) Blijkens een bericht uit Tokio begon de Tsingtau belege rende Japansclie strijdmacht een krachtige aanval tegen het fort litis. Deze aanval werd voorafgegaan door een bombardement van litis, waardoor het fort bijna tot een puin hoop werd gemaakt. Tokio 4 Nov. (R.) Een telegram uit Tsi- aan (provincie Sjanlong) bericht, dat de Ja panners voor Tsingtau 800 gevangenen ge maakt en 2G kanonnen vernield hebben. New-York, 4 Nov. (R) Officieel be richt uit Tokio: Men gelooft, dat de Duitschcrs den kruiser Kaiserin Elisabeth opzettelijk in de lucht hebben laten vliegen op de reedc van Tsingtau. Het drijvende dok is ook tol zinken gebracht. Het bombardement duurt voort. Weenen, 4 No v. (W. B.) De Neue Freie Presse verneemt uit Konslantinopel: Volgens de Tanin hebben de Engelschen Egypte ge annexeerd. Zij zouden een oom van den khe- dive, prins Hussein Kiarail Pasja, tot gouver neur-generaal, en zijn zoon prins Kemal Ed- din Pasja tot opperbevelhebber hebben be noemd. Straatsburg in E 1 z a s, 5 Nov. (W. B.) Generaal vjoc Dcimling is bij een rit in de iirailleurslinie door een granaatscherf in den bóven dij licht gewond. De verwonding is, naar men hoort, niet van belang; de generaal blijft actieven dienst doen. B e r lij n. 4 N o v. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung deelt mede, dat volgens de uit be trouwbare bnonnen ontvangen berichten, de stemming onder de troepen steeds uitmuntend is. Dit komt aan den dag iai het verdragen van dc onvermijdelijke bezwaren en ook in seti zich stee dis gelijk blij venden strijdlust. Niet zelden zijn er thans nog, evennis in de eerste oorlogsweken, gevollen waarin het ver langen om van den strijdlust te doen blijken, «elfs moet worden tegengehouden. De ge zondheidstoestand is steeds uitmuntend, de verpleging goed. Al zijn er zeker groote ver liezen te vermelden, men moet toch niet bui ten rekening laten, dat eene juiste schatting daarvan slechts te krijgen is door ze te ver gelijken met de verliezen van den vijand. Die zijn tot dusver in alle gevechten veel grooter dan onze eigen verliezen. Het Duilsche volk kan dus de ontwikkeling van de oorlogsgebeurtenissen met vertrou wen blijven tegemoet zien. Londen. 4 Nov. (R.) In een officieel tele gram, dat de Engelsche operatiën in Vlaan deren beschrijft, wordt een bijzondere hulde gebracht aan het regiment Londensdhe Schot ten voor een schitterenden bajonelaanval, dien het heeft uitgevoerd. Dit regiment is het eerste van de Britsehe territoriale regimenten, sa mengesteld uit vrijwilligers van alle standen der maatschappij, op het oorlogstooneel. Het zal gevolgd worden door talrijke gelijksoortige regimenten, die nagenoeg gereed zijn om naar het yeld te gaan. A erder is thans het nieuwe leger van lord Kitchener van een millioen man in wording. Christiania, 4 Nov. (W. B.) Morgen- bladet schrijft over de door Engeland aange kondigde stremming van de vaart in de Noordzee: Dit is een ongehoorde inbreuk on het internationale volkenrecht en eene onbe schaamdheid tegenover de neutrale staten. Het moet ieder in het oog vallen, dat de scha de in eene allerzonderlingste wanverhouding schijnt te staan tot de voordeelen, die Enge land daardoor verkrijgt. De Engelsche regee ring heeft aan de hierbij belanghebbende lan den vooraf niets medegedeeld. Zij heeft niet onderzocht hoe de afsluiting zou worden op gevat door de regeering, die daardoor in hare levensbelangen wordt getroffen. Wij vragen of niet spoedig het tijdstip zal zijn gekomen. wraarop een gemeenschappelijk ontreden van de neutrale staten gepast zou zijn. Naar de slem van «de kleine landen luistert niemand. Amerika is ook neutraal. liet neutraliteit she- grip beslaat niet meer, als iedere inbreuk van Je oorlogvoerende mogendheden zwijgend ge duld wordt. W e en-én, 4 Nov. (\Y. B.) De dagbladen kenschetsen het plan van Eugeland om de gehcele Noordzee tol vijandelijk gebied le ver klaren, als eene zeer ernstige storing van den bantlcl en eene groote btnadeeling van dc noordelijke neutrale landen en van Amerika. De prijsgave door Engeland \an de Londen sdhe zecrechlverklaring wordt genoemd een openlijkeschending van het volkenrecht en eene onbeschaamdheid legen hut recht cn de belangen van onzijdige stalen en tegen den neutralen handel. Christiania, 4 Nov. (P. De Noorweeg- sehe oorlogsverzekcringsmaatscbnppij voor goederen heeft bcslolc n de oorlog ^verzeke ringspremie voor de Duilsche Noordzccbnvens van 4 tol 10 en voor Nederland van 2 tot 5 pet te verhoogen. N e w-Y ork, 1 Nov. (R.) Het stoomschip Massapequa, dat door dc Rockefcllcrstichting bevracht is mei eene lading van 4000 ton levensmiddelen voor onmiddcllüken steun aan de Belgen, is naar Rotterdam vertrokken. L o n d e n, 4 Nov. (R.) Het bericht, dat de Rockefellerstichting besloten heelt, een groote som geld» uit te trekken tot leniging van den nood in België, is in geheel Amerika met groote instemming vernomen, maar men vreest, dat de Duitsche autoriteiten in België beslag zullen leggen op de levensmiddelen, welke afgezonden zijn voor de Belgen, feo bate van hunne troepen. Deze vrees is niet ver minderd door het antwoord, dat de buiten- gewone vertegenwoordiger der Duitsche re geering, Dernburg, hierover heeft gegeven; hij heeft gezegd, dat de Duitsche regeering in de eerste plaats moet denken aan hare solda ten en daarna aan de Belgen. Het feit, dat de Duitschers van Brussel een oorlogsschatting van 45 millioen francs blij ven eischen, welk bedrag meer dan voldoen de zou zijn tot verzachting van het lijden der heldhaftige Belgische natie, welke door hun ne troepen lot den hongersnood is gebracht, heeft in Amerika groote verontwaardiging ge wekt De New-York World drukt in een arti kel, getiteld: „Hulp aan België of een diefstal", de Amerikaansche publieke opinie aldus uit: „Feitelijk is geheel België verwoest. De mo gendheid, die verantwoordelijk is voor een dergelijke misdaad, wil thans beslag leggen op het geld, dat zou kunnen dienen voor het koopen van de noodzakelijke levensmiddelen. De onderdrukking van een uitgehongerd volk wordt evenmin verheeld als tegengesproken en de diefstal in Brussel is even schaamte loos als de verwoesting van Leuven. De mcnschlievendheid moet zich haasten België te hulp te snellen, indien men niet wil, dat het grootste treurspel van den modernen lijd in dit land gedurende den naderenden winter plaatsheeft Maar welke zekerheid heeft men, dat alle levensmiddelen, die worden gezon den. niet geconfiskeerd zullen worden, gelijk ook reeds met alle andere zaken het geval was? Moreel rust op de Duitsche regeering de plicht voor het Belgische volk te zorgen, evenzeer als de zorg voor de door de Duitsche troepen gemaakte krijgegevangenen. Londen. 4 Nov. (R.) Onder het opschrift: „Als Duitschland zoo welvarend is, waarom laat het België dan sterven van honger*, be handelt de New-Yorksche Sun eene verkla ring, toegeschreven aan geheimraad Witling, die moot hebben gezegd, dat de Duitschers voldoende levensmiddelen bijeengebracht heb ben voor drie legers, dat zij een overvloedi- gen oogst hebben binnengehaald en vleesch in overvloed hebben en dat zij reusachtige voorraden aardappelmeel hebben, .waarvan brood kan worden gebakken. Het blad con cludeert hieruit, dat Duitschland, als het zoo welvarend is en niettemin een volk waarover het de zorg op zich heeft genomen, zoo laat hongeren, daarmee toont, dat het diep zelf zuchtig en wreed is, dat het geen rekening houdt met het leven en het lijden der men- schen; drie dingen, welke het Amerikaansche volk zullen weerhouden 't de sympathieën te schenken, die het tracht te winnen. China* Calcutta, 3 Nov. (R.). Volgens be richten van de Tibetaansche grens, heeft de regeering van China alle Chineezen. die Tibet bewonen, bevolen hel land te verlaten. Japan. T o k i o 4 Nov. (R.) De Japansche minis ter van oor,r>« is ernrtig ztek. Vereenigde Staten. N e w-Y ork. 4 Nov. (R.) Dc uitslag der verkiezingen wijst uit. dat de Senaat zal zijn samengesteld op dezelfde wijze als vroeger. In het huis van vertegenwoordigers blijft de meerderheid zeker democratisch, maar zij is kleiner dan vroeger, door de winsten, die de republikeinen hebbpn behaald. Tweede telegram. De demoerati- cche meerderheid in het huis van vertegen woordigers heeft eene groote vermindering ondergaan door het geheele land. De repu blikeinen hebben reeds 42 plaatsen gewonnen en de uitkomsten zijn nog niet volledig. De r epublikeinsche partij is bijzonder tevreden. Intusschon zijn de democraten steeds mees ter in den Senaat, waar zij minstens twaalf plaatsen hebben gewonnen. Ne w-Y ork, 4 Nov. (R.) Whiftmann, de candidaat van de republikeinen, is met eene groote meerderheid tot gouverneur van den staat New-York benoemd. Verspreide Berichten. De Duitsche keizer aan hetfront. Volgens een telegram uit Noord-Frankrijk aan de „Daily Mail" vertoefde de keizer Zon dagmorgen te Thielt, ongeveer 30 K.M. ten oosten van Dixmuiden, met den Duitsc-hen staf, welke thans in die stad is gevestigd. De keizer kwam 's morgens aan per auto, ver gezeld van een schitterend gevolg van veer tig officieren in groot tenue. De keizer, die een grijze uniform droeg, zag er goed doch streng uit. Hij stapte af aan het Casino, waar het middagmaal werd gebruikt, waarna men weer vertrok; waarheen is niet bekend. Slechts een kwartier na 's keizers vertrek vloog een Engelsohe vlieger ovtr de stad en hot acht bommen vallen, waarvan enkele een gruwelijke verwoesting aanrichtten. De slag aan de Yser. De oorlogscorrespondent van De Tijd meldt uit Sluis dd. 4 Nov.: De moorddadige gevechten in N.-"West- Bel gië duren met onverminderde heftigheid voort en de verliezen worden steeds schrik- kelijker. In Brugge loopen de gewonden in beslijkte kleederen rond en degenen, die aan de voeten gewond zijn, loopen op de kousen. Het stationsemplacement is geheel door po litie en militairen afgezet, daar een onophou delijk vervoer plaats heeft van in het station aangekomen verwonden, waarvoor zelfs de eleclrische trams gerequireerd worden. De bevolking is zeer opgewonden en hoopt op de overwinning der bondgenooten. Het is voor haar geen geheim kunnen blijven, dat de Duitschers langzaam voor de inundaties en het rusteloos vuur der bondgenooten moes ten terugwijken. Bovendien hoóren de men- schen het kanongebulder eiken dag nader ko men en de vliegmachines der geallieerden zweven voortdurend tot zelfs over Brugge, waar Duitschers shrapnells afvuren op deze ongewenschte vogels. Vóór eenige dagen was er in Brugge nog een proclamatie aangeplakt, dal in Holland valsehe praatjes verspreid waren, als zouden de Belgen, die terugkeerden, niet meer hunne families in Holland mogen gaan bezoeken ot afhalen. De Duitsche overheid sprak in de proclamatie die valsehe geruchten beslist te gen en verzekerde, dat het op- en neergaan naar Holland steeds vrij zou zijn. Nu echter het grootste deel van de bevolking in deze streek Is teruggekeerd, is plotseling het bevel gekomen, dat niemand meer in- of uit mag en sterke patrouilles veld gendarmerie zoeken daarvoor de grensstreken af. De Duitschers trokken tot vlak onder Thou- rout, terwijl aan de zeekust de batterijen even buiten Ostende staan, welke deelnemen aan den algemeenen strijd. Ook de Engelsche vloot is weer in volle actie. Van Thourout uit richten de Duitschers thans hun troepen over Hooglede en Rousselaere naar Yperen. De Duitschers hebben eveneens langs de Zeeuwsch-tHollandsche grenzen groote troe penmassa's samengetrokken en een geheel nieuwe verdedigingslinie gemaakt tusschen Zeehrucge en Dudzcele, waar buitengewoon veel veldgeschut staat opgesteld. Hoe angstvallig de geallieerden hun stand van zaken verborgen houden, blijkt wel uit hun communiqué's, waarin de toestand in België steeds ongewijzigd heet, ofschoon ze in werkelijkheid groote voordeelen behaald heb ben. D.d. 4 Nov. wordt uit Sluis aan de Tel. ge meld De toestand te Brugge wordt zeer gespan nen. Gisterenmiddag tusschen vier en vijf uur wierp een Fransche aviateur twee bom men. nabij De Boveriepoort, met het doel de spoorlijn en naphtareservoirs te verwoesten. Deze bommen vielen op 50 meter afstand van hun doel. Twee Duitschers werden gedood, een vrouw en een kind licht gewond. De bom men sloegen putten in den grond van meer dan 1 meter diepte. Tegelijkertijd zweefde een Engelsche aeroplane boven de stad. Te Brugge heerscht een zenuwachtige stem ming. Men verwacht vijandelijkheden in de nabijheid der stad. De Duitsche soldaten too- nen zich streng tegenover groepjes, die zich hier en daar vormen. De burgers mogen niet blijven staan. In den vooravond werden ze ven geestelijken, de handen geboeid, door Duitsche soldaten naar het gerechtshof ge voerd. Men blijft even streng paspoorten wei geren. 's Nachts zijn de bruggen over de tal rijke vaarten en grachten in de stad openge draaid. Veel inwoners staan gereed op het eerste alarmsein de wijk te nemen. De Belgische tegenstand. In de afgcloopen week nam, naar Reuter aan enkele bladen seint, koning Albert zijn intrek in een kleine villa. De Duitschers wer den blijkbaar onmiddellijk door hun spion nen gewaarschuwd. Woensdag wierp een vliegtuig twee bommen, welke echter in den tuin van de villa terecht kwamen zonder schade aan te richten. De bijzondere correspondent van de „Li- berté* in Noord-Frank rijk is vol bewonde ring over den taaien tegenstand en den moed van de Belgische troepen, die gedurende tien dagen de Duitschers tegenhielden. Drie ba taljons bleven zes dagen achtereen zonder versterkingen te ontvangen en handhaafden zich in hun stelling van een halven K.M., niet tegenstaande hun loopgraven herig beschoten en van nabij bestookt werden. Toen zij den zevenden dag de loopgraven konden verla ten, toonden zij geen verwondering, dat zij zoo lang op aflossing hadden moeten wach ten. ,.De Belgen", zegt de correspondent, ^schrijven thans de schoonste bladzijden van de tegenwoordige geschiedenis." Naar de bijzondere correspondent van de, „Times" uit Calais meldt, is de Belgische bri gade-generaal Meiser door de Fransche re geering benoemd tot commandeur van het Legioen van Eer, voor zijn heldhaftig gedrag in de gevechten bij Dixmuiden. Vijftien maal in 24 raren, sloeg de brigade van generaal Meiser de meest verbitterde aanvallen van een Duitsche overmacht af, daarbij den vijand zwrare verliezen toebrengende. Koning Albert wenschle den generaal per telegram geluk met die heldendaad. Generaal Meiser nam ook aan de verdedi ging van Luik deel, waarbij hij zich even* eens onderscheidde. De Belgische burgemeesters. Men herinnert zich het geding van de bur gemeesters en secretarissen uit de grensge meenten om Tongeren, die èn voor den krijgsraad èn in hooger beroep werden vrij gesproken. Na de vrijspraak door het ICr i egs ge richt werden zij door den toenmaligen com mandant van Tongeren gevangen gehouden en zouden (als krijgsgevangenen) naar Duitsch land worden gebracht. Dank zij de ijverige bemoeiingen der ver dedigers echter werd van hoogerhand bevo len de burgemeesters te Tongeren te doen verblijven. Men mompelt zelfs, dat bij .aan komst van het telegram, inhoudend bovenge noemd bevel, de burgemeesters reeds in den trein zaten, die hen naar Duitschland zou brengen. De commandant Sterzei, die de vrijgespro- kenen niet bepaald genegen scheen te zijn, is intussehen naar het front vertrokken. Maan dag 2 November zijn de burgemeesters in vrijheid gesteld. De Duitschers In België. Men schrijft aan de Nieuwe Ct. Te Antwerpen en Brussel woonachtige Duitschers, die waren teruggekeerd, zouden Zaterdag 1.1. een aanschrijving ontvangen hebben zich bereid te houden tot onmiddel lijk vertrek, en vooral uit Antwerpen moeten velen weder naar Duitschland teruggekeerd zijn. In verband met dit laatste is het wellicht van belang, dat vèrschillende op Schevenin- gen en elders wonende Duitschers, die zich in Augustus hebben moeten aanmelden, In hun garnizoenen, doch toen in verband met hun leeftijd voorloopig naar huis konden gaan, Vrijdag en Zaterdag telegrafisch zijn on ('boden en zich Zondag bij hun regiment hebben moeten voegen. Dit betreft groolen- deels personen, die reeds langeren tijd bij de reserve waren ingedeeld, mannen van een eind in de veertig. De toestand In Gent. Uit Sas van Gent meldt men Maarschalk von der Goltz is naar Gent ge komen om den burgemeester mede te deelen, dat alle grondstoffen der fabrieken aan de Du'lscfie overheid moesten uitgeleverd wor den. Hierop antwoordde de burgemeester, dal dit de sluiting van alle fabrieken zou tenge volge hebben en dat 50,000 arbeiders zonder werk zouden zijn. Daar onlusten gevreesd worden, heeft de burgemeester van den maarschalk toestem ming verkregen om de burgerwacht, voorzoo- ver zij zich nog te Gent bevindt, bijeen te roe pen teneinde politie-dienst te verrichten. De jongste Duitsche luitenant. Werner Kubtschok, zoon van den overle den stafarls der reserve dr. Kubtschok, le Ro- senburg in Boven-Silezië is, volgens een be richt in de Breslauer Zeitung, in den ouder dom van 15 jaar en 5 maanden op de slag velden in België, dezer dagen tot officier bevorderd. De jonge luitenant was van het hoofdcadettenkorps. Een vrouwelijk slachtoffer. Duitsche bladen vertellen van een vrouw, die den dood voor het vaderland is gestorven. Het is gravin Maria von Bissingen und Nip penburg, dochter van graaf Ferdinand, een Zwahisch geslacht. Ze deed als Roodc Kruis- zuster te velde dienst bij de verpleging van gewonden en kreeg daarbij een infectie. Op 46-jarigen leeftijd stierf zij te Straatsburg aan wondkoorts. Oost-I ndië Geen bestuurswisseling in Atjeh Onlangs werd in de Nederlandsche pers gemeld, dat generaal Swart in Mei a.s. zou aftreden als civiel- en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, en dat hij zou worden opgevolgd door den geueraal- majoor Van Rietschoten. Dit bericht is naar Indië overgeseind. De Deli Ct. heeft naar aan leiding hiervan uit Kota Radja vernomen: Van zeer betrouwbare zijde verneem ik, dat generaal Swart er zelf nog niets van afweet, dat hij in Mei als civiel- en militair-gouver neur zal aftreden* Naar het Bat. Nbl. verneemt heeft de land voogd er hij de verschillende chefs der depar tementen sterk op aangedrongen, dat, zooveel als mogelijk zal blijken zonder den goeden gang van zaken te schaden, bezuinigd zal wor den op de dienstreizen, die door de ambte naren der onderscheidene departementen wor den verricht Vooral de eerstvolgende maan den acht de landvoogd het wenschelijk, dat al leen de strikt noodzakelijke dienstreizen zul len worden verricht De Deli Courant verneemt, dat overwo gen wordt om de eerste partijen tabak van den oogst 1914 zoo laat mogelijk te versche pen. Te Batavia heeft zich een comité gevormd om gelden Bijeen te zamelen tot ondersteuning van ben, die door den oorlog in hun brood winning zijn getroffen. De bedoeling is om de hulp uit te strekken over Nederland en Indië. Het comifé staat onder voorzitterschap van den heer E. H. Carpentier Alting, terwijl de volgende herren uitgenoodigd zullen worden, om als lid zitting te nemendr. C. W. Th. ba ron van Boetselaer van Dubbeldam, dr. P. B- van Leggelo, dr. K. van Dijk, L. J. Lambach en C. P. J. van Mierden, penningmeester. Verder zullen nog een roomsch-kalhoHek geestelijke en twee invloedrijke leden uit de Chineesche en inlandsche maatschappij aangezocht wor den. om deel van het comité uit te maken. (Bat. Nbl.). Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Oorlogsbegrooting 1915. Ingediend is een gewijzigd wetsontwerp tot vaststelling van het VlIIe hoofdstuk (Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1915. Terwijl de aanvankelijk ingediende ontwerp- begrooting voor genoemd hoofdstuk bedroeg f 36 889,976, wijst de thans aangeboden gewij zigde begrooting een eindcijfer aan van f 33.460.960, zoodat minder wordt aangevraagd f 3 429 016. Bij het samenstellen van de omgewerkte be grooting is gerekend op de normale sterkte van het leger volgens de vredesorganisatie. Moet de toestand van mobilisatie in 1915 voortduren, dan ligt het in het voornemen de gelden die als gevolg daarvan voor een nader te bepalen tijdvak noodig worden geacht, bij suppletoire begrooting aan te vragen. De begrooting is zooveel mogelijk ontdaan van aanvragen die betrekking hebben op nieu we maatregelen. Verder zijn al die uitgaven ge schrapt waarvan men thans reeds met zeker heid kan zeggen, dat zij als gevolg van den be- staanden toestand, m 1915 achterwege kunnen blijven. En ten slotte in verband met de bui tengewone aanschaffingen en voorzieningen, waartoe in de laatste maanden moest worden overgegaan, op onderscheidene artikelen eene vrii aanzienlijke vermindering toegepast. De weinige traktementsverhoogingen waarop gerekend was, zim teruggenomen, met uitzonde ring alleen van die waarop de titularissen, krachtens bestaande regelingen, aanspraak heb ben. Zoo is ook de voorgenomen positieverbe tering van de militaire paardpr.®rtsen en apo thekers uit de begrooting gelicht De maatregelen, die, als gevolg van den in getreden mobilisatietoestand, in 1915 geheel of ten deele achterwege kunnen blijven, zijn in hoofdzaak de volgende a. De herhalingsoefeningen, die voor alle wa pens en korpsen komen te vervallen b. de opkomst in werkeliiken dienst van re serve-officieren van het leger en de districts commandanten en verdere off:cieren, zoomede van onderofficieren van de landweer, waarvoor aan Iraktement enz. begrepen was f 97.49Q c. de groote manoeuvres en ^e oefeningen met gehuurde paarden bij de veMertiRerie waar voor onderscheidenlijk f 459 000 en f 10 000 is geschrapt. Voorste 1-M endels in zake gedwongen ontruiming van woningen. In het afdeelingsverslag betreffende-het voor stel van wet van den heer Mendels ter voorko ming van in de huidige buitengewone tijdsom standigheden ongewenschte gedwongen ontrui ming van woningen, wordt gezegd, dat de ge dachte, die aan het wetsontwerp ten grondslag ligt en tot welker verwezenlijking het strekt, zooveel mogelijk te voorkomen, dat in en ten gevolge van de tegenwoordige buitengewone tijden gezinnen, alleen qp gror.d van ouvenno gen, uit hunne woningen worden gezet, bij vrij wel alle leden sympathie vond. Sommige leden wilden tegel: ertijd een re geling tot hulpverleening in het leven roepen voor de vele personen met kleine inkomens, die wel eigenaar van hunne woning zijn, maar deze woning zóó zwaar met hypotheek hebben belast, dat de verplichting om te betalen voor rente en aflossing, hen niet minder drukt dan anderen de huur. Verwijzende naar hetgeen reeds is en wordt gedaan om uitzettingen op grond van onvermo gen te voorkomen (o a. het stelsel van huur- bons, in Rotterdam ruim toegepast en elders in voorbereiding, een stelsel krachtig bevorderd door het Koninkliik Nationaal Steun-comité er financieel gesteund door 't Rijk), vroegen v®le leden, of dit zóó onvoldoende is, dat daardoor maatregelen worden gerechtvaardigd van zoo ingrijpenden aard en van zoo ver strekkende ju ridische cn financieele gevolgen als in hot in gediende wetsontwprr» 7:^n Ook had Ket hen teleurgesteld dat de voorsteller zich van een gedocumenteerde be?chriivinnr van den bestaarden toestand zoo goed als geheel had onthouden. Betwijfelen de h:«M- aan het woord zijnde le den, of er voor indiening van een wetsontwerp van deze strekking genoegzaam reden bestond, velen van hen keurden het in het biizonder af. dat die indiening uit den boezem der Kamer plaats vindt, en het parlementair recht van ini tiatief daarvoor in beweging wordt gezet. On derwerpen. die voor een noodregeling in aan merking komen, zullen niet aan de aandacht dei regeering zijn ontsnapt en haar stilz'tten is d is het resultaat van rijpe overweging. Zij zng'-n in de indiening een critiek op de houding der regeering, een blirk van wantrouwen in hetgeer deze deed en nog zal doen en van critiek en wantrouwen ten eanz'Vn van de regeering ware het zoo gewenscht, zich in deze tfjden te ont houden. Uitvoerig zetten onderscheidene leden hun bezwaren tegen de voorgestelde regeling uiteen. De overtuiging fcnl er door worden gekweekt, dat men in de2e tijden voor de voldoening van huurschulden zich niet veel zorg behoeft te ma ken. Op niet-betaling wordt immers door deze wet in zekeren zin een premie gesteld. De behoef- tigen worden in hunne huurverplichtingen ge holpen op kosten van de verhuurders der wo ningen aan die behoeftigen, met verkorting van hun rechten. Verder wordt uiteengezet, dat bi veelvuldige toepnss'ng van de bepalingen voe dit wetsontwerp daarvan een ernstige storing in het maatschappelijke verkeer het gevolg zm zijn. Bif de bespreking der artikelen betoogden vel leden de wenscheliikhrid dat door een wijziging rn de redactie van artikel 1 de werking der wet worde beperkt tot d;e woningen, waarvan d huur een zekere limiet niet te boven gaat. Oc1: behooren naar de meenmg van verscheiden - leden winkelhuizen en kantoorgebouwen. voor zoover die tot woning dienen, buiten de wer king der wet te worden gehouden. Ook waren uit te zonderen gevallen dat ambtswoningen moe ten worden ontruimd als gevolg van de beëindi ging van een arbeidscontract of hofsteden cn boerenwoningen in verbond met den afloop vc. een pachtovereenkomst. Aan den anderen k i ware het onbillijk de uitzetting ook dan on mogelijk te maken als de opzegging der hu-.': heeft plaatsgevonden vóór het intreden der te genwoordige buitengewone omstandigheden Uit de Pers. Onze neutraliteit. In de jongste afleveringen ..Vragen dos Tijds" vervolgt Prof. Dr. G. W. Kernkn zijne beschouwingen over den Europeesch -n oorlog. „Blijf waakzaam, Nederland!" is In" opschrift van dit tweede gedeelte. Een merk waardig deel uit dit assay veroorloven wü ons hier over te nemen Dc schrijver merkt n.l. op. dat het groote publiek ond onzijdigheid vooral blijft verstaan de ver plichting om in woord noch geschrift uifio te geven aan vijandige gezindheid jegens oen der oorlogvoerende mogendheden. rZulk een verplichting voor onderdane van onzijdige mogendheden merkt Prof Kernkamp op kent het international recht niet. Maar het is begrijpelijk, dat d regeering van een onzijdigen Staat er naa: streeft, dergeliike uitingen, waardoor ha:u toch al moeilijke taak nog kan worden ver zwaard, zooveel mogelijk te weren er wo 1 niets goeds mee bereikt, en zij kunnen o gewenschte gevolgen hebben. Wie voor overvol gemoed een veiligheidsklep noo' heeft, zette dien open binnenskamers; bui tenshuis blijve de klep gesloten en trotseen men het gevaar van te barsten van ergernis Onze Regeering heeft, spoedig na het uit breken van den oorlog, den "Nederlander; den plicht opgelegd, zich „van teekenen var. goed- of afkeuring te onthouden." Zij deed meer; zij heeft ook aan de dagbladen te kennen gegeven, dat deze geen stelling mochten nemen vóór of tegen een der oor logvoerende partijen. Aan de d a g bladen week- en maand bladen schijnen in hunne vrijheid niet te zijn beperktzoo ja dan moet men constateeren, dat niet alle van deze laatste categorie zich een het ge bod hebben gestoord. De Regeering kan niet anders dan de prij selijke bedoeling hebben gehad, alle ge schrijf te verbieden, dat de toch reeds over gevoelige gemoederen te zeer zou prikke len. Maar in hare bedoeling zal niet heb ben gelegen, dat de dogbladen zich hadder te onthouden van alle voorlichting van he publiek in vragen als deze hoe staan <1 kansen van Nederland om in dezen oorlog te worden betrokken? welke gevaren zi::\ er voor Nederland te duchten, ook al bluf' het buiten den oorlog? Dit kan, dunkt ons. niet in hare bedoeling hebben gelegen, omdat in de hoogst ern stige omstandigheden, waarin alle volken van Europa door dezen ooriog zijn ge plaatst, het ook voor ons volk niet anders dan nuttig kan zijn, wanneer het zich reken schap geeft van de kansen, die het loopt, van de gevaren, die kunnen dreigen. Un homme averti en vaut deuxzou d'-t voor een volk niet gelden? Toch schijnen onze groot dagbladen voor zooverre schrijver dezes daarover mag oordeelen de aanmaning van de Regee ring om zich te onthouden van onvriende lijke uitlatingen aan het adres van een der oorlogvoerende partijen, ook In dien zin te hebben opgevat, dat zij liefst moesten zwij' gen over alles, wat de verhouding van Ne derland tot de groote mogendheden betreft althans geen bepaalde meening daaromtrero, moesten verdedigen. Het gevolg dawvaJV

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2