Uit den omtrek. dat er zich geen openbare meeiling vormt omtrent waagstukken, diae voor de toe komst van ons volk. voor het ongerept hou den van zijne zelfstandigheid, van het aller grootste belang zijn. Nog eens, wij kunnen niet aannemen, dat de Regeering een volstrekt stilzwijgen over deze vraagstukken wenschtwij zouden eer der gelooven, dat de groote dagbladen hun licht in dezen niet laten srhiinen, omdat men van ouds gewoon isr dergelijke onder werpen als het privaat eirrendom d^r d plo- maten te beschouwen. Maar zoo de tegen- woordige tijd iets aan den dag heeft ge bracht, dan toch zeker het heillooze van de traditie, dat de verhouding der mogendhe den onderling d. w. z. de beslissing over oorlog of vrede, wordt vastgesteld in het donker der ministeries van buitcnlandsche zaken. De gevolgen der uitsluiting van zulke vraagstukken buiten het terrein, waar de openbare meening door kamerdebatten, couranten en tijdschriften wordt voorge licht, doen zich ten onzent voor elk, die oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, op bedroevende wijze gevoelen. In tijden als deze dobbert de volksmeening als een schip zonder stuur op onstuimige zee de zonderlingste begrippen omtrent de eigenlijke betcekenis van den tegenwoordi- gen oorlog blijken er te heerschenzelfs kan men hooren verkondigen niet alleen door onontwikkelden dat het eigenlijk een godsdienstoorlog is Anderen weer laten zich in hun oordeel geheel leiden door sym pathie of antipathie ten opzichte der oor logvoerende partijende een is pro- Duitsch, omdat hij aan Engeland den Boe renoorlog en de concentratiekampen niet kan vergeveneen onder, omdat hij het Fransche volk voor een godsdienst- en zedelooze natie houdteen derde kiest met geestdrift partij voor de bondgenooten, om dat hij zoo'n gruwelijken hekel heeft aan de „moffen." Dit alles is zeer menschelijkniemand onzer is er zeker van dat zijne wenschen omtrent den uitslag van dezen oorlog niet beheerscht worden door gelijkgestemdheid van geest of gemoed met die van een der oorlogvoerende volken. Maar wij kunnen althans trachten, door redeneering ons te onttrekken aan deze invloeden; wij kunnen er naar streven, het eens te worden over het uitgangspunt waar onze redeneering de reis moet aanvaarden." De schrijver een poging daartoe wagend stelt dit voorop; Nederland moet er naar trachten, zoowel tijdens als na dezen oorlog, rijne zelfstandigheid ongerept te bewaren. „De vraaghoe bliift Nederland buiten den oorlog? is een vraag van zwaren in houd voor ons volk, voor elk onzer in het bizonder. Maar het is niet de eenige, ook niet de belangrijkste vraag. Onze neutrali teit mag geen coel zijn, maar bliive het mid del, waardoor wij het doelbehoud onzer zelfstandigheid, trachten te hereiken. Slaat men ons dat middel uit handen door schen ding onzer onzijdigheid, dan blijft slechts één ding oververdediging tot het uiterste. Van Nederland zal nooit gezegd mogen worden„il volera au secours du vain- queur"niet aan de ziide van den overwin naar zullen wij ons stellen, maar tegenover die partij, die ons geweld mocht aandoen, onverschillig of zij de sterkere of de zwak kere in dezen oorlog is." Zooals de zaken thans staan, acht de schrij ver het niet waarschijnlijk, dat onze onzij digheid zal worden geschondenelke partij zou er nadeel bij hebben. Maar desondanks moet rekening gehouden worden met de om- standigheid. dat bij veranderde omstandighe den onze grens niet geëerbiedigd zal worden. Doch gesteld dat wij er in slagen, gedu rende dezen oorlog langs alle klippen heen te zeilen, dan nog geraken wij eerst in be houden haven, als de voorwaarde van den Trede de ongereptheid van ons zelfstandig volksbestaan niet bedreigen. „Wij willen zoolong mogeiiik gelooven, dat de militaire bezetting van België door de Duitschers geen voorlooper is van de definitieve inlijving van dit land. Wij ne men aan, dot men het ook In Duitschlond als een schandelijk onrecht zou gevoelen, wanneer een volk. dat gedwongen werd aan den oorlog deel te nemen, daarvoor boven dien nog gestraft werd met het verlies zijner onafhankelijkheid. De groote meer derheid der Duitsche couranten heeft, na Antwerpen's "val, er niet op gezinspeeld, dat de Schelde-stad voor goed in de macht van Duitschlond moest blijven; slechts een enkele heeft dit gewaagd. Maar de mogeliikheid bli'ft, dat, bij een overwinning van DuhscM--d over de ge- heele linie, de stemjron d e op het in bezit houden van Antwerpen, d. w. z. feitelijk van geheel België, aandringen, talrirker zullen wordeneen gelukkig gevoerde kriig pleegt den honger naar macht en gebied te ver- grooten. Antwerpen het pistool op de borst van Engeland, zoools Nanoleon het reeds noemde zou /ds oorlogshaven voor Duitschlond van onschatbare waarde zijn is het ondenkbaar, dat de verleiding, om Antwerpen te behouden, te machtig werd? Zou het bezit van Antwerpen het dan niet noodig maken, ook de beschikking over de beide oevers van den Schelde-mond te krij gen En zou iemand meenen, dat Neder land op militair en economisch gebied nog lang zelfstandig kon bliiven, wanneer het aan de Oost- en de Zuidgrens door Duitsch gebied werd omspannen 9" Nog in een ander opzicht dreigt ons ge vaar bij het sluiten van den vrede; de schrij ver wijst in dit verband op het telegram, door den Duilschcn staatssecretaris van buiten landsche zaken op 4 Aug. 1014 gericht tot den Duilschcn gezant te Londen, met de opdracht bet ter kennis te brengen van Sir Edward Grey. Daarin komen deze woorden voor: „hel bgt voor de hand, dat Duitschland niet met voordeel Belgisch grondgebied zou kunnen pmnexeeren zonder tegelijkertijd grondgebied te veroveren ten koste van Holland." Deze woorden mag men niet uit hun verband rukken. De Duitsche regeering ver zekert aan de Engelsche, dat zij. ook wan neer zij met België in oorlog komt, geen Belgisch grondgebied zal annexeeren. Ten bewijze van de oprechtheid dezer verkla ring voert zij aan, dat zij aan Nederland beloofd heeft zijne neutraliteit strikt te eer biedigen indien zij Belgisch Grondgebied zou annexeeren, zou zij tegelijkertijd een stuk Nederlandsch gebied moeten inlijven: dit nu is onmogelijk, want zij heeft beloofd de onzijdigheid van Nederland niet te schen den dus is het ook uitgesloten, dat zij Bel gisch grondgebied zou annexeeren. Maar de Nederlanders kunnen hieruit dit onthoudenannexatie van Belgisch grond gebied brengt, naar de meening der Duit sche regeering, de noodzakelijkheid mede om ook een stuk Nederlandsch grondgebied te „verwerven." Berichten. De Stadscourant van Donderdag 5 No vember beval O. a. dc volgende Koninklijke besluiten benoemd tol leeraar aan de R. II. B. S te Middelburg diK. Kooiman, thans "leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer, mei eervol ontslag als zoodanig; op verzoek eervol-ontslagen v. d Molen als leeraar aan de R. H. B. S. te Den Helder; benoemd tot griffier bij denHoogCn Raad der Nederlanden jhr. mr II. W. F. van Pan- huijs substituut-griffier bij dat college; op verzoek eervol ontheven van het beheer van het post- en telegraafkantoor te Hooge- zand de directeur .T. M. M. Ritler, en is hij be noemd tot hoofdcommies der telegrafie; benoemd tol directeur van het post- cn tele graafkantoor te Driebergen J. Huisman, thans te Boxtel, en tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zierikzec S. Beumec, thans te Yeenqpdaal; benoemd tot rijkslandbouwlecrnav R. G. Anema. thans tijdelijk adspirant-rijksland- bouwleeraar. Minister Posthum a De nieuw benoemde minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Posthuma, vertoeft de laatste dagen geregeld op zijn deparlement, ten einde zidh in het beheer in te werken en zich op de hoogte te stellen van de loopende zaken, opdat hij in staat zal kunnen zijn. in dien nog vóór de bthandelang der Staatsbe- grooting de wetsontwerpen mochten zijn aan genomen, die verband houden met de over brenging van de afdeeling arbeidersverzeke ring en de uitvoering der Beurswet naar het departement van financiën, terstond zijn func tie te aanvaarden en persoonlijk dc begroo ting van zijn departement in de Kamer te verdedigen. Over de benoeming van den heer Posthuma tot minister schrijft de .Berliner Markthallen- Zeitung" van 2S October J.I.: Dc heer Posthuma zal onzen lezers door zijn verdienstelijke werkzaamheid voor het doorvoeren der boterconlrole in Holland be kend zijn. In het bijzonder kan de zuivelin dustrie van de zaakkennis en de belangstel ling. welke de nieuwe minister steeds voor •haar gekoesterd heeft, grooten vooruitgang verwachten. De heer Posthuma verheugt zich in algemeene sympathie over de grenzen van zijn land en behoort staatkundig tot geen pairtijstroomdng. Ons blad heeft aan hem me- nigan waarde vollen wenk en op hoogen prijs gestelde bijdrage te danken. De financieele plannen der regeering. Zaterdagavond hadden de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën een langdurige conferentie met de hoofden der verschillende Kamerfracliën, naar verluidt over de aanstaande financieele plannen der regeering. DeTweede Kamer fr heden te 4 uur In openbare vergadering bijeengeroepen. De Minister van Oorlog bepaalde dat zoolang Nederland buiten oorlog is, de vorde ringen door het militair gezag terstond met de burgers moeten worden verrekend. De Minister van Oorlog bezoekt heden en morgen de intenneeringskampen in Gaasterland, Leeuwarden en Groningen-. Doorvoerhandel. Dc Regeering heeft aan de ambtenaren van de invoerrech ten bekend gemaakt, dat doorvoerrechten voor goederen, die niet reeds dadelijk bij den in voer zijn aangegeven in doorvoer, niet mo gen worden afgegeven, voor door tooner wordt aangetoond, dat de beslemming dier goederen voor doorvoer reeds op het tijd stip van den invoer vaststond. Deze regeling ziet ook op goederen opgeslagen in entrepots. Wij vernemen van belanghebbende zijde, dat deze maatregel voor den transitohandel in vele gevallen belemmerend zal werken. (Hbld). De heer Van Rees, laatstelijk "Nice-pre sident van den Raad van Ned.-Indië, is dezer dagen in het moederland teruggekeerd. De heer J. Hulshoff Pol, waarn. admini strateur aan het Departement van Koloniën, is benoemd tot algemeen sccrtaris van het N. Indisch Gouvernement. De nieuwbenoemde algcm. secretaris, is als Indisch ambtenaar meestentijds bij de gouvernementssecretairie werkzaam geweest, o a. als le gouverne- ments-secretaiis en het laatst als waarnemend algemeen secretaris, waarna hij met verlof naar Nederland vertrok. Tijdens zijne afwe zigheid hier te lande werd hij 5 jaar geleden tijdelijk werkzaam gesteld aan het departe ment van koloniën, dat hij met den rang van waarnemend administrateur verlaat om weer bij zijn vroeger dienstvak in te treden. De heer Hulshoff Pol zal zich 21 November a s. naar zijn nieuwe bestemming begeven. Premie Koloniale reserve. Met tijdehike afwijking in zoover van het opnieuw vastgesteld tarief, behoorende bij dc Regeling betreffende dc Koloniale Reserve, is bepaald dat aan de personen, die volgens de door den Minister van Koloniën te geven voorschriften worden toegelaten tot het aan gaan van eene verbintenis voor den Kolo nialen militairen dienst, eene premie wordt toegekend, naar reden, van ƒ400 voor een zesjarig dienstverband Begrafenis F. J. Kleyn. Het stoffelijk overschot van den heer F. J. Kleyn, oud-directeur der Nederlandse he Staatscourant, werd gisteren op Oud-Eik-en- Duinen te Den Haag ter nuste gelegd. Groot was d>c belangstelling. Velen van Kleyn's tal rijke vrienden hadden zich opgemaakt om hem de laatste eer te bewijzen. De heer Jo nassen, directeur van de Algemeene Lands drukkerij, waar de nu ontslapene het groot ste deel van rijn ambtelijk leven had door gebracht, gaf van rijn beèangsteüing blijk door zijn aanwezigheid. CJok de -besturen van Eigen Hulp" van de Leeaan rich ling te Den Haag hebben zich doen vertegenwoordigen om hun oud-collega 'n laatsten groet te bren gen. Een schat van kransen en bloemstuk- ken dekten de groeve. Er werd niet gespro ken. Mr\Y. L. F. Kleyn, zoon van den vaar digen overledene, dankte in een gevoelvol woord voor de groote deelneming. Graaf Philippe d'Oultremont, secretaris van de Belgische legatie te den Haag, ontving de droeve tijding, dat zijn broeder, graaf Hen ri d'Oudtrcmont, majoor bij het le regiment Grenadiers in België bij een der jongste veld slagen in Vlaanderen gesneuveld is. Ilij werd door een kogel in het hoofd getroffen, ter wijl hij zijne troepen ten aanval leidde. Nederland én de oorlog. Oe oorfogsleening. Naar aan enkele bladen wordt gemeld, wordt in parlementaire kringen de oppositie tegen de plannen der Regeering om een lee ning uit te schrijven over een vrij groot ter mijn tot dekking van de oorlogslasten steeds grooter. In verschillende parlementaire groe pen gevoelt men zich meer aangetrokken tot het door dr. Bos geopperde plan. om door het heffen van een oorlogsbelasting, die over en kele jaren zou kunnen worden bepaald, uit financieele moeilijkheden te geraken. Verbodsbepalingen van uitvoer. Bij Kon. besluit van 4 Nov. (Stbl. no. 515, 516 en 517) is, met ingang van dien datum, ver boden de uitvoer van; eariumacetaat; loodlcgeeringen; ruwe cacaoboonen. De Kroon behoudt zich voor dezfe verbods bepaling tijdelijk op te heffen of in bijzon dere gevallen daarvan ontheffing tc doen verlecnen. (St. Ct) Uitvoer van boter. De Min. v. Land'b. a. i. brengt ter kennis, dat zij die.alsnog gebruik wenschen te maken van de gelegenheid om een certificaat B te verkrijgen tot het uitvoeren van boter, die in hunne magazijnen, opslagplaatsen of andere bewaarplaatsen opgeslagen was bij het in werking treden van het Kon. besl. van 29 Oct. (Stbl. no. 510), hun desbetreffend verzoek uiterlijk 7 No-v. hebben in te dienen bij het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter, Buitenhof 42 A, 's-Gravenihage, of bij den Rijkszuivelinspecteur te Utrecht. (St. Ct.) Uitvoer van aardappelen. Dc minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ad interim, maakt in de Staalscrt. bekend, dat belanghebbenden voor vergun ning tot uitvoer van naar het buitenland ver kochte maar niet afgeleverde aardappelen, worden uitgenoodigd hun met buitcnlandsche afnemers gesloten verkoopcontracten, verge zeld van een door hen onderteekende ver klaring, dat deze vóór 17 October j.l. zijn al- gesloten en daarop geen aflevering heeft plaats gehad, vóór 6 November a.s. in te zenden bij de directie van den Landbouw te 's Gravenhage. Alsdan zal omtrent de aan gevraagde vergunning zoo spoedig mogelijk worden beslist. Na 6 November ontvangen verzoeken zullen niet meer in behandeling worden genomen. Adressanten hebben bij de aanvrage tot vergunning nauwkeurig te vermelden: lo. op welke spoorwegstations zal worden ingela den; 2o. met welke spoorwegmaatschappij zal worden vervoerd; 3o. afzender en ge adresseerde; 4o. douanekantoor waarover za) worden uitgevoerd M a i s. Men meldt aan het Hbld. uit Rotterdam, betreffende de Maandag gehouden inschrij ving op 3000 ton mnis, dat is ingeschrevcD van f 230 tot 275 per 2000 K.G. tlaliaansche laster tegen Nederland. Naar aanleiding van hel feit, dat de Ita- liaansche gezant le Den Haag, de Hertog van Calvello, Dinsdagmiddag in een bijeenkomst van de Vereeniging Dante Alighieri zijn af keuring heeft uitgesproken over hetgeen in het te Rome verschijnende blad Giornale d'Italia was geschreven over de ontvangst der Belgen in ons land, vernemen wij van be voegde zijde, dat de gezant nog denzelfden dag, waarop het schrijven in bedoelde Ro- mensche courant in de Nederlandsche pers vermeld werd, telegrafisch zijne regeering had kenbaar gemankt hoe verontwaardigd hij was over dit oordcel van den journalist over Nederland, welks edelmoedigheid de bewondering van de geheele wereld had op gewekt. Tegelijkertijd heeft de gezant den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Loudon, zijn leedwezen betuigd over het bedoelde artikel in de meergemelde Italiaansche courant. Werving voor het Belgische leger. Men meldt ons uit Den Haag: Eenige dagen geleden heeft in de „Moni- teur Beige" een bericht geslaan, waarbij in het buitenland vertoevende Belgen worden opgeroepen om als vrijwilliger dienst te ne men in het Belgische leger. Vermoedelijk heeft dit bericht aanleiding gegeven tot het gerucht dat gisteren liep, als zou hier te lan de een der Belgische consuls pogingen aan wenden om hier vertoevende Belgen tusschen 18 en 30 jaar te bewegen in Belgischen krijgs dienst te treden, onder bedreiging, dat zij anders als deserteur zouden worden gestraft. Uit de beste bron kunnen wij verzekeren, dat dit gerucht volkomen uit de lucht is ge grepen. en dat de betrokken consul van han delingen in dien geest zich streng onthoudt. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat vanwege de regeering en den opperbevelhebber van land- en zeemacht alle maatregelen zijn ge troffen om, indien mocht blijken van aanwer ving hier te lande van Belgen of andere bui tenlanders voor oorlogvoerende legers, een dergelijke schennis onzer neutraliteit ter stond tegen te gaan. De sooiaa l-democraten en de anti-oorlogsraad. De aideeling Am sterdam IX van de S. D. A. P. heeft, naar Het Volk meldt, met op één na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: de huish. vergadering van afd. Amst IX der S. D. A. P., gehouden op Maandag 2 No vember 1914, uil Het Volk kennis genomen hebbende van het toetreden van eenige partij- genootcn tot den Anli-Oorlog-Raad, waarin een aantal burgerlijke personen van bijna elke politieke richting zitting hebben; van oordeel, dot die toetreding van eenige partijgenooten noodwendig verwarring brengt in de rijen van liet proletariaat en ontstem ming hij een groot aantal partijgenooten moet verwekken, wat vooral in deze dagen hoogst ongewenscht is, doordat het de strijdkracht van dc partij vermindert; van oordeel, dat dc oorlog op zoodanige wijze moet worden bestreden, dat hierdoor het klassebcwustzijn cn het vertrouwen in het socialisme worden versterkt, betreurt, dat die partijgenooten die daad ter wille van dc partij niet hebben nagelaten en besluit deze motie te publicceren in Het Volk. Dc scheepvaart op de Noordzee. De tekst van de bekendmaking der Engel sche admiraliteit luidt, uit de Times vertaald, aldus „In de afgeloopen week hcbl>en de Duit- schers in open zee zonder regelmaat mijnen gestrooid op den voornaamstcn handelsweg van Amerika naar Liverpool via de Noord kust van Ierland. Vreedzame handelsschepen zijn dientengevolge reeds vernietigd met ver lies van menschenlcvens. Het s.s. „Olympic" van de White Star-lijn is louter bij geluk aan een ramp ontkomen. Indien Engelsche krui sers geen waarschuwingen hadden gegeven, zouden nog meer Engelsche en onzijdige koopvaardij- cn passagiersschepen vernield zijn. Deze mijnen kunnen niet gelegd zijn door een Duitsch oorlogsschip. Ze zijn gelegd door een of ander koopvaardijschip, voerende een onzijdige vlag, hetwelk langs den handelsweg is komen varen als had het vreedzame han dels-oogmerken, en dat, ten volle profijt trek kende van de onaantastbaarheid welke neu trale koopvaardijschepen genieten, moedwil lig en roekeloos het leven in gevaar brengt van allen, die de zee bevaren zonder er op te letten of ze vriend of vijand zijn, een burger lijk of een militair karakter aannemen. „Het leggen van mijnen onder onzijdige vlag, het doen van verkenningen met trei- lers, hospitaal-schepen en neutrale vaartuigen zijn de gewone kenmerken van den Duitschen zee-oorlog. Onder deze omstandigheden acht de admiraliteit, lettende op de groote belan gen welke aan de Engelsche marine zijn toe vertrouwd. op de veiligheid van den vreed- zamen handel in open zee en de handhaving van het handelsverkeer tusschen neutrale landen binnen de grenzen van het volken recht. het noodig uitzonderingsmaatregelen te nemen, berekend voor de nieuwe omstandig heden, waaronder de oorlog wordt gevoerd. Daarom geeft zij kennis, dat de geheele Noordzee moet worden beschouwd als mili tair gebied. Binnen dat gebied zullen koop vaardijschepen van alle landen, visschers- vaartuigen en alle andere schepen aan ern stige gevaren zijn blootgesteld wegens de mij nen, die uitgezet zijn moeten worden en we gens oorlogsschepen, die dag en nacht ijverig zoeken naar verdachte vaartuigen. Alle koop vaardijschepen en vissehersvaartuigen wor den hierbij gewaarschuwd voor de gevaren, die zij in dit gebied loopen behalve wanneer zij zich strikt houden aan de aanwijzingen van de admiraliteit. Alle pogingen zullen worden gedaan, om deze waarschuwing ter kennis te brengen van neutrale landen en van schepen op zee, doch van den vijfden November af, zoo kondigt de admiraliteit hierbij aan, zul len alle schepen, dfe een van de noordpunt der Hebriden over do Faroer naar IJsland ge trokken lijn overschrijden, dat op eigen risico doen. Aan schepen van alle landen, die handel wenschen te drijven op en van Noorwegen, de Oostzee, Denemarken en Nederland, wordt de raad gegeven, om bij het bin nenkomen te gaan door het En gelsche Knnaal en Straat Dover. Daar zal hun verder de koers worden aange wezen, waarmede zij, voor zoover Groot-Brit- tannië er bij betrokken is, veilig langs de oostkust van Engeland tot Farn-eiland (luj de Schotsehe grens) zullen kunnen gaan, van waar, indien mogelijk, een veilige weg zal worden aangegeven naar den vuurtoren van LindesnSs (zuidkust van Noorwegen). Van daar moeten zij naar het zuiden of noorden, al naar hun bestemming zoo dicht mogelijk onder de kust houden. Hetzelfde in omgekeer de volgorde is toepasselijk voor schepen die uit de Noordzee varen. Rij stipte opvolging van deze maatregelen zullen de koopvaardij schepen van alle landen hun bestemming vei lig kunnen bereiken, voor zoover het Gioot- Brittannië betreft, doch elke afwijking, zelfs weinige mijlen van den aangeduiden koers, kan tot noodlottige gevolgen leiden. De vaart op de Noordzee. Men meldi oAs uit Den Haag: In verband met de bekendmaiking van de Engelsche admiraliteit betreffende de bevaar baarheid der Noordzee is ter kennis van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage gebracht dat voor schepen van de Nederlandsclie havens naar hrtt Kanaal en omgekeerd de route blijft, welke tot nai werd gevolgd, dit is langs de lichtschepen Schouwenbnnk, Noord-hinder, Galloper, door het Knockdiep en over de reedc van Duins. Een ongeoorloofde daad? De burgemeester van Venlo heeft bij publi catie medegedeeld, dat hij van den luitenant dor Pruisische grenswacht te Kaldenkirchen het volgende schrijven ontvangen heeft: ,,In den laatsten tijd heeft het verkeer aan de Hollandsch-Duitschc grens een steeds toe nemend en omvang aangenomen, zoodat de controle zeer verzwaard wordt. Vooral groen ten- en veehandelaren maken hiervan veel vuldig gebruik. Bovendien wordt er algemeen over geklaagd, dat de kooplieden geen Duitsch papiergeld willen aannemen, en wanneer zij hot toch doen, minstens tien procent in min dering krijgen, zoodat de Duitsche kooplie den steeds groote schade lijden. Daar de Hollandsche kooplui op de Duit sche koopers en omgekeerd op elkander zijn aangewezen, is zulk een handelwijze van de Hollandsche kooplieden eene ongeoorloofde daad. Ik zal daarom vanaf 5 November a.s. geen Hollandscli koopman meer over de grenzen naar Duitschland binnenlaten en andere Ne derlanders slechts dan. wanneer zij voorzien zijn van een pas, geviseerd door oen Duitsch consul cn uit de door hein tc vertoonen pa pieren tevens zal blijken, dat tegen hunne reis geen bezwaren van Duitsche zijde be slaan en dc reis naar Duitschland beslist noodzakelijk is. Ik verzoek u hiervan dc inwoners van Venlo cn van dc daarvoor in aanmerking ko mende omgeving wel in kennis te willen stellen." Handel en bedrijf. Te Noordwolde (Fr.) waar de rietmeubelen industrie het hoofdmiddel van bestaan, se dert eenige weken geheel stil ligt, is van par ticuliere zijde, financieele hulp aangeboden, om het werk te kunnen hervatten. Een fabriek zal deze week weer aanvangen. Uit Enge land komen weer bestellingen van deze m«n- belen Verlcening van bouwcrediet. Gedeputeerde Staten van Zuid-IIolland heb ben goedgekeurd het besluit van den gemeen teraad te Den Haag, waarbij vijfhonderdduit zend gulden zijn govo-tcerd om bouwonderne mers in de tegenwoordige omstandagheder aan bouwcrediet tc helpen. Toepasselijke gevelsprcuk Te Breda is in den gevel van een nieuw ge bouwd huis aan het "Wilhelminapatrk het vol- gend opschrift aangebracht: ..Nooit is grooter krijg aanschouwd. Dan toen dit wxsrd gebouwd." Anno 1914. Het valies met groote waar de. In den nacht van 22 op 23 October ver toefden twee Belgische dames bij een in woonster van Boxtel, en werd, zooals wij meldden na hun vertrek een valies onder het bed gevonden, dat zaken van groote waarde bevatte; de dames zeiden dat het va lies niet van haar was, doch dat zij het oj» het station Vlissingen van een onbekende ge kregen hadden. Thans is dc eigenares, een te Vlissingen vertoevende vluchtelinge ont dekt, en door tussehenkoms* van den com missaris van politie aldaar werd haar het va lies teruggegeven. Een inbreker-moordenaar. Gisterennacht kwam een inbreker door op. schuiving van een raam in een eenzame ar beiderswoning van Klaas Hogend ijk, aan de Varkenoordschckadc bij IJsclraonde. Ilogen- dijk sprong uil het bed en trachtte den inbre ker te grijpen, die uit het raam sprong. Bui ten gekomen, loste dc inbreker twee revolver schoten, waarvan één Hogendijk in de hart- streek trof en dadelijk doodde. Begunstigd door den mist, ontkwam de inbreker. Hij had in de worsteling achtergelaten een jockey-pet en een horloge, waarin gegraveerd: A. van Helderen, 28 April T9GQ. Baldadigheid. Maandagavond tegen half acht keerde dr. Offcrhaus, van Halten per auto naar Deventer terug. Ter hoogte van Dijkerhoek werd plotseling door drie individuen, die daar langs den weg lie pen, een steen naar den auto geworpen. Dc ruit werd totaal Verbrijzeld, zoodat hel een wonder was d-at de geneesheer, hoe wol met glassplinters bezaaid, geen noemenswaardige verwondingen bekwam. Het mocht den direct door dr. Offerhaus per auto ontboden veld wachters uit Bathmen tegen half tien geluk ken. de aanranders aan te houden. Men bleek een goede vangst gedaan tc hebben, want den geheelen dag hadden zij het den omliggendcn landbouwers al lastig gemaakt Een hunner stond bovendien driemaal In hel Politieblad gesignaleerd. Van het dak gevallen. Tervii' Dinsdagmiddag het mantelmagiazijn van (li- firma Voss en Zonen in dc Korte Hoogstraat te Botterdam vol stond met dames, viel eci dienstbode, die op het dak kleedjes klopte, door een glazen lantaarn midden in den win kel, wat een groote consternatie verwekte Het ongelukkige meisje werd opgenomen, en had een schedelbreuk, terwijl verschillende ledematen waren gebroken. Na door een lid van het Roode Kruis voorloopig te zijn vt- bonden is zij naar het ziekenhuis gebraci Bij aankomst was zij echter reeds overleden. Brand in een Rijkskrankzin- ni g cm ge s t ich t. Te Woensel is gisteren nacht van het in aanbouw zijnde gesticht de machineriënloods afgebrand Dc machines zijn alle onbruikbaar geworden- De timmer- loods, -de kalkloods, de cemcntloods, de verf- loods, de bergplaats voor banken, alsmede alle gereedschappen zijn vernield. De direc- ticloods bleef gespaard. De tcekemngen kon den gered worden door den uitvoerder, die het eerst op het terrein aanwezig was. Ver der verleenden ook militairen krachtdadige hulp. De schade wordt op f 12 000 geschal. De brand is vermoedelijk in de machinekamer ontstaan. Het verbrande gedeelte Is verzekerd bij beurspolis. "School- en Kerknieuws. Eigenaardig begin' Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit Bergschenhoek De godsdienstoefening in de Herv. Kerk had Her Zondag een eigenaardig begin. Nadat eert' een der ouderlingen wegens een onaangename bejegening van de ziide des predikanten de kerk had verlaten, werd, toen men bezig was met den voorzang, de schoonmaakster van de kerk ge wenkt, op den kansel te verschijnen, waar ze gewezen werd op het stof, dat h'-er en daar lag. Onthutst haastte ze zich, een stofdoek te zoe ken. Deze werd haar door den predikant uit de handen gerukt, waarna de herder tot verbazing der kerkbezoekers preekstoel en Jas begon of te stoffen Daarop volgde bet gebed De bijdrage van het spoorwegperso neel aan het Kon. Ned. Steuncomité Dc navolgende dienstorder wordt aan het S S. en N. C. S.-personcel bekend gemaakt: STEUN V-an de S.S./N.C.S.-Steuncommissle ont ving ik hel onderstaande schrijven: „Utrecht, 3 November 1914. „Namens de S-S./N. C. S.-Steuncommls- „sie heb ik de eer U.H.Ed.G. h<A volgends mede te deelen:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3