KOLONIËN, fee Lys en Langemarck en zijn merkbaar jfooruil gegaan tusschen Langemarck en Dis- muidcn. Berlijn, 0 Nov. (W. B.) Officieel bericht •Van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. In het oosten werd een aanval van sterke Russische strijdkrachten ten noorden van het jWyszbyter meer onder zware verliezen voor feen vijand teruggeslagen. De Russen lieten meer dan 4000 man als gevangenen en 10 ma- JÉhinegeweren in onze handen. Petersburg, 8 Nov. (R.) In de streek van Kalisch hebben onze troepen de aanwe zigheid gemerkt van eene nieuwe divisie Duit- 'sche cavalier!e, die vroeger in België heeft geopereerd. Op het front Chorzak—Marea— Rypin zijn dee Duitsche «tfdteelingen uit ons gebied ver dreven. Weenen, 9 Nov. (W. B.) Officieel be richt van heden. Onze opera-tién op het zuidelijke oorlogs- Wieel nemen een volkomen gunstig verloop. Terwijl ons voorwaarts rukken op de lijn SabacLjesnica stuitte op een allerhardnek- gigst verzei aam den zwaar verschansten berg- voet, eindigde de driedaagsche strijd op de lijn Loznica—Krupanj—Ljubovija reeds met een ingrijpend succes. De hier aanwezige te genstander bestond uit het 3de Servische le- ^er, onder generaal Paul Sturm, en het eer ste leger, onder generaal Patar Bojavic, te tarnen tellende zes division en 120,000 man iterk. Deze beide legers bevinden zich, na net verlies van hunne dapper verdedigde stcl- ïngen, sedert gisteren op den terugtocht naar Paljevo. Onze zegevierende legerkorpsen be letten gisterenavond ten oosten van Loznica le beheerschemde hoogten van den hoofdrug der Sokolska Planina zuidoostelijk van Kru panj Talrijke gevangenen on veel oorlogs- materieel werden buitgemaakt. Tiflis. Nov. (R.) Officieel bericht. Een vijandelijke kruiser kwam voor Poli aan er. bombardeerde de stad! Later kwam de krui- ler dichter bij en opende met machinegeweren een vuur op de Russische troepen, die hel vuur beantwoordden mei het gevolg, dat de kruiser verdween. De schade, die aan de stad werd toegebracht, is onbeduidend. 9 Nov. (R.) Het Russische hoofdkwartier tn Kaukazië bericht, dal een verwoede Turk- jche aanval is gedaan op de door de Russen bezette hoogten van Köpriköi. De vijand trachtte bij herhaling de hoogten te bestor men, maar werd teruggeslagen cn nam ten «lotte de vlucht. Petersburg. 9 Noc. (W. B.) Het bericht van den groolen staf der marine over de ge beurtenissen in de Zwarte zee op 29 October geeft als verliezen aan boord van de Pruth op twee officieren, een schcepsgeestelijke en 26 matrozen gedood, aan boord van de torpedo- boot een luitenant en zeven matrozen gedood en even velen gewond, aan boord van de Ku- banets zeven matrozen gewond, aan boord van de Donez een dokter gedood. Konstantlnopel, 9 Nov. (W. B.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier van den 8en 6 uur 's avonds. In den strijd, die sedert twee dagen aan de Kaukasische grens voortduurde, is het Russische leger vol komen geslagen. Ons leger houdt de Russische stellingen bezet. Bijzonderheden zullen later bekend gemaakt worden. Een nader bericht over de Turksche over winning aan de Kaukarische grens houdt in: Terwijl onze cavallerie over Kavhisman te gen den vijand oprukte, viel het gros van ons leger het sterke Russische centrum aan. Na een hevigen tweedaagschen strijd werd den vijand geslagen. Ons leger bezette de door den vijand verlaten stellingen. IConstantinopel, 9 Nov. (W. B.) Vol gens een officieel bericht heeft de Turksche vloot, nadat een deel van de Russische vloot d.e beide Turksche havens aan de Zwarte zee Koslu en Songu'ldak had beschoten, jacht op de Russische schepen gemaakt. Deze slaag den er echter in. onder bescherming van den mist, te ontkomen. Dè havenprefectuur heeft de volgende be schikking genomen: Ten gevolge van den oorlogstoestand zijn de haven van Smyrna en de rivier Shat-el-Arat in Mesopotamië voor handelsschepen geheel gesloten, en alle ove rige sdiepen, die in dc haven van Vurla bin- nenloopen, zullen bij stormachtig weer niet door loodsen bestuurd kunnen worden. Washington, 9 Nov. (R.) De Duitsche kruiser Geier is in Honoloeloe geïnterneerd, omdat hij de haven niet had verlaten binnen den door de Amerikaansche autoriteiten be paalden termijn. - B e r 1 ij n, 9 N o v. (W. B.) Naar aanleiding van den val van Tsingtau, heeft de voorzitter van den rijksdag dr. Kampf, het volgende te legram aan den keizer gezonden: Hel gehcele Duitsche volk is tot in zijn bin- oenste geschokt en ontroerd wegens den val van Tsingtau, dat, tot het laatste oogenblik heldhaftig verdedigd, voor de overmacht heeft moeten wijken. Een werk van Duitschen ar beid, door Uwe Majesteit onder blijde deel neming van het volk als baken en steunpunt van Duitsche cultuur opgericht, valt ten offer aan den nijd en de hebzucht onder welken Mag onze vijanden zich verbonden. De dag zal komen, waarop de Duitsche cultuur in het verre oosten op nieuw de plaats zal innemen, 'die haar toekomt. Dc helden van Tsingtau zullen niet te vergeefs hun bloed vergoten, hun leven opgeofferd hebben. Ik breng aan Uwe Majesteit, namens den rijksdag, de ge voelens tot uitdrukking, die op dit oogenblik bet geheele Duitsche volk bezielen. Berlijn, 9 Nov. (W. B.) De voorzitter van den rijksdag Kaempf heeft van den kei zer het volgonde antwoord!elegram ontvan gen: Ik dank u voor de uiting van de gevoelens fan smart en vertrouwen op de toekomst, waarvan de rijksdag en alle Duitsche harten mot hel oog op den val van Tsingtau vervuld zijn.. Dc heldhaftige verdediging van de in veeljarigen arbeid tot stand gebrachte kweek plaats van Duitsche cultuur vormt een nieuw roemblad -voor -den geest van trouw tot in den dood, dien het Duitsche volk met zijn leger en zijne vloot in den tegenwoordigen reixlediöncsslriid letten eene wereld van haat, nijd en begeerlijkheid reeds zoo veel vuldig en, zoo God wil, niet vruchteloos aaai den dag heeft gelegd. WILHELM L R> Berlijn,9Nov. (W, B.) Sven Hedtn beeft aan een medewerker van de Lokalanzeiger verteld van de gunstige indrukken, die hij uit het Duitsche hoofdkwartier had meege nomen. Over den keizer reide hij: Ik had het geluk in vroegere jaren den kei zer te leeren kennen. Hij is niet veranderd. Ik kan u zeggen, dat hij niets van zijne fris- sche bewegelijkheid heeft verloren. Daarbij is hij iederen dag 24 uren bezig; dat kan men haast woordelijk opvatten. Alles moet hem gezegd en hem medegedeeld worden en wordt door hem mee bewerkt. Ik heb mij dikwijls afgevraagd hoe de keizer dat lichamelijk en geestelijk kan verdragen. Ik geloof hel ant woord te hebben gevonden: het is zijn zuiver geweten, dat hij voor God, de tijdgenootenen het nageslacht niet alleen onschuldig is aan dezen wereldbrand, maar dat hij het uiterste heeft gedaan om hem te verhoeden. De Duit sche zaak kan zich geen beleren leider wen- schen dan het noodlot haar in den persoon van dezen keizer heeft geschonken. Het is als of hij voor dezen tijd geboren is, want even als hij voor den vrede tot het uiterste is op gekomen, zoo doet hij dit thans voor het be halen van de overwinning. Hij draagt er roem op, dat hij verantwoordelijk is voor de wijze, waarop de Duitsche geschiedenis zich zal vormen. Daarnaar is heden al zijn voe len, denken en handelen gericht. Konstantlnopel, 9 Nov. (W. B) Tusschen den opperbevelhebber van het Oos- tenrijksch-Hongaarsche leger aartshertog Friedrich en de Turksche ministers van oorlog en van marine Enver Pacha en Djemal Pacha zijn telegrammen van gelukwcnschen gewisseld naar aaidc'ding van hel begin van den oorlog. Londen, 9Nov. (R.) In Plymouth is een stoomschip aangekomen met 17 leden der be manning van het Ncderlandsche stoomschip Maris, dat door den Duitschen kri ":er Karls ruhe in den grond geboord is, omdat hel 23,000 quarters graan aan boord had, van Portland (Oregon) bestemd naar Pelfast. Een bericht van Lloyds uit Yarmouth meldt, dat het Zweedsche stoomschip Atle gisteren namiddag in de Noordzee tegen een miin is gestooten en stuk geslagen is. Van de beman ning worden zes vermist; de overigen zijn in Yarmouth aan wal gebracht Londen, 9 Nov. (R.) Lloyds bureau bc- richt uit Lowestoft, dat daar heden is aan gebracht de bemanning van den Nederland- sohen visscherslogger Poolster M 7G. Het schip is vroeg in den morgen op een mijn gestooten en vergaan. Pretoria, 9 N o v. (R.) De Wet is in ge vecht geweest met een klein commando van regeeringtroepen onder Cronjé, lid van de wetgevende vergadering. In don loop van het gevecht werd de zoon van De Wet gedood. Berlijn, 9 Nov. (W. B.) De Amerikaan sche ambassade deelt aan dc Nordd. Allg. Zei- tung het volgende mede: De aandacht van den Amerikaanschen ambassadeur werd gevestigd op een artinel van de Parijzer Ilerald, waar in werd beweerd, dat de ambassadeur, tegen de toezegging, dat door Engeland op dezelfde wijze zou worden te werk gegaan, van het Duitsche departement van buitenlandsche za ken de vergunning tot vertrek te verkrijgen voor de Britsche staatsburgers, die den dienst plichtigen leeftijd hebben overschreden, maar dat deze onderhandelingen zijn gestaakt, om dat ter kennis van den ambassadeur is ge komen, dat duizenden Duitschers tusschen 50 en 60 jaren oud in de Duitsche gelederen strijden. De Amerikaansche ambassadeur wenscht te constateeren, dat aan die bewe ring elke grondslag ontbreekt. In de eerste plaats heeft Duitschland aangeboden, om aan Britsche staatsburgers van meer dan 45 jaren toe te staan te vertrekken, wanneer Groot- Brittannié hetzelfde deed, hetgeen door Groot- Brittannië geweigerd werd. In de tweede plaats is het aan den ambassadeur niet be kend, dat duizenden Duitschers, van 50- tot 60-jarigcn leeftijd in de Duitsche gelederen strijden. Eene dergelijke bewering heeft hij nooit gedaan. Londen, 8 Nov. (R.). Terwijl de han delsstatistiek van October natuurlijk eene ver mindering aanwijst bij die van October 1913. vertoont zij niettemin eene algemeene verbe tering van de uitvoeren van dit land, verge leken met die van de eerste oorlogsmaand. De invoeren bedroegen in deze maand 6£ millioen meer dan in September, welke maand op hare beurt eene vermeerdering met 3 millioen ver geleken met Augustus aanwees. De Engelsche uitvoeren vermeerderden met bijna 2 millioen In vergelijking met September, toen eene stij ging van 2\ millioen verkregen was. De we deruitvoeren zijn vooruitgegaan met 2 mil lioen, hetgeen bij September vergeleken een vooruitgang van millioen is. De handel van het land is dus toegenomen met bijna II mil lioen in eene maand of 14 percent. De uitbreiding van de weder-uitvoeren is gedeeltelijk te wijten aan de verplaatsing van de transactiën van sommige steden op het vasteland naar Engelsche havens. Weenen, 8 Nov. (W. B.) Volgens de sta tistieke opgaven van het ministerie van han del over den buitenlandschen handel in het tolgebied van Oostenrijk-Hongarijs, heeft in de maand September de invoer bedragen 111 4 millioen, de uitvoer 61.8 millioen, het geen respectievelijk 105 5 en 180.5 minder is dan in het vorige jaar. Van Januari tot September bedroeg de in voer 2357,2. de uitvoer 1661.7 millioen, zijn de respectievelijk 120.7 en 330.5 millioen minder dan in het vorige jaar. Het passief van de handelsbalans van Januari tot Sep tember bedraagt 695.5 millioen, tegen 485.5 millioen in het vorige jaar. Weenen, 9 Nov. (W. B.) Volgens de Neue Frele Presse heeft Engeland bij de in lijving van Cyprus de vertegenwoordiging van den sjeik-ul-islam bij het arbitrage-gerechts hof onxzeheven. Londen, 9 Nov. (R.) Aan het feestmaal in de Guildhall bij de installatie van den nieu wen lord-mayor zeide de eerste minister As- quith: Wij zullen het zwaard, dat niet licht vaardig getrokken werd, niet opsteken voor dat België meer heeft teruggekregen dan het heeft ten offer gebracht, voordat Frankrijk behoorlijk is beschermd tegen bedreiging, voordat de rechten van de kleinere staten op een onaantastbaren grondslag zijn gevestigd, cn voordat de militaire overheersching van Pruisen voorgoed is vernietigd. Het volbren gen van deze groote taak eischt iederen man, jong en oud. Ieder doe wat hij kan. De minister van oorlog Kitchener drukte het vertrouwen uit in de eindoverwinning. Ruim li millioen manschappen worden thans fn dit land voor den dienst bij het leger ge oefend; maar er zijn nog meer noodig Chip- chiil, die den dronk op de marine beantwoord de, zeide: Ons wachtwoord was: Zaken doen, zooals gewoonlijk. Hangende de veranderin gen, die wij aanbrengen op de kaart van Europa, volbrengen wij die taak. Hij drukte verder het vertrouwen uit, dat de economische druk en de vlootblokkade zuilen leiden tot den ondergang van Duitschland. Balfour bracht een dronk uit op de bond- genoolen. Hij zeide: Dit is de gewichtigste dronk op hel huidige tijdstip. Japan lieeft zoo juist een zeer indrukwekkend antwoord ge geven op de 17 jaren geleden gezonden bood schap, een van de meest onbeschaamde bood schappen, die ooit door een souverein aan een ander werd gezonden. (Ilier wordt gezin speeld op de boodschap, den 14en November 1897 door Duitschland gezonden aan China, die de inleiding geweest is tot de onderhan delingen, welke in het volgende jaar leidden tot den afstand van Kiautsjoe). Verder gewaagde hij van de niets ontziende snelheid van de Russische bewegingen. De Fransche ambassadeur Cambon zeide in zijn antwoord op dezen dronk, dat de bondge- nooten kalm het vonnis van de geschieden.s tegemoet zagen omtrent de verantwoordelijk heid voor üe tegenwoordige ellende en bloed storting. Turkije. Konstantinopel, 8 Nov. (W. B). De broeder van den grootvizier, Prins Albas Ila- lin Pacha, is tol minister van openbare wer ken benoemd. Griekenland. "Weenen, 9 Nov. (W. B.) De Südslavi- sche Korrespondenz bericht, dat Zographos de vereeniging van Epirus met Griekenland heeft afgekondigd. Grieksche posten hebben de Albaneesche grenzen bezet. Washington, 9 Nov. (R.) De Griek sche gezant bij de Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat hij naar Athene is geroepen tengevolge van een persoonlijk verschil mei zijne regeering, waardoor 't hem onmogelijk was zijne instruction uit te voeren. Canada. Montreal, 9 Nov. (R.) In de vergade- rii.„ van directeuren van de Canadian Pacific spoorwegmaatschappij van heden is het divi- dent op de gewone aandeelen voor het kwar taal op 2i pet. bepaald. Verspreide Berichten. Een Hulde aan generaal Joffre. Het officieele Belgische legerorgaan bevat een geestdriftige lofrede op generaal Joffre. Het artikel wordt toegeschreven aan een hooggeplaatsten Belg. De voornaamste zin sneden ervan luiden: Het zal de roem zijn van generaal Joffre, den vijand gedwongen te hebben lot een tak- tiek van uitputting, en de Duitschers aange zet te hebben tot de grootst mogelijke in spanning, juist op het oogenblik, dat de Rus sische actie haar invloed begint te doen ge voelen. De tegenstand van de bondgenooten sinds half September, had uitsluitend ten doel den vijand uit te putten door een onaf gebroken reeks hevige gevechten, waarin zijn beste krachten zich te vergeefs inspanden den levenden muur te doorbreken, welken de bekwaamheid van den generalissimus der bondgenooten had opgetrokken. De tijd drong de geallincerden niet; maar voor den vijand werd het een levenskwestie om er een eind aan te kunnen maken, toen de Russische be dreiging merkbaar begon te worden, met hert gevolg, dat hij zijn beste krachten opoffert om een onmogelijk te behalen overwinning af te dwingen. De strijd in West België. De oorlogscorrespondent van de Tijd zegt niet zander herhaald levensgevaar in West- België een verkenningsreis te hebben kunnen doen. Zonder zich ook maar in 't minst uit te laten over de stellingen der Duitschers en de sterkte hunner troepenmachten, kan hij over de resultaten van de jongste gevechten het vol gende mededeelen: Men moet in het Duitsche leger niet enkel de orde, tucht en vaderlandsliefde bewonde ren, maar ook de taaiheid en hardnekkigheid. Bloedig waren zij in de krijgsverrichtingen langs de Yser, die ik reeds beschreef, geslagen. Maar terwijl zij met behendigheid het onnoe melijk aantal hunner dooden en gewonden zelfs voor ons, oorlogscorrespondenten, wis ten te verbergen, kwamen telkens nieuwe drommen aan, om koste wat het kost door te breken. Vooral de in Berlijn gevormde vrij- williger corpsen streden met ware doodsver achting, aangemoedigd door het kader, dat uit de beste intellcctueelc standen van Duitsch-, land gerccmteerd was. Ofschoon Nieuwpoort, Raanscapelle en DLx- muiden ontruimd waren, trachtten deze vrij willigerskorpsen, terwijl de veteranen bij Ype- ren vochten, in op ziohzelf staande aanvallen de genoemde plaatsen te hernemen. Zoo ont stonden moorddadige botsingen bij het brug- gehoofd van Nieuwpoort, waar de bondgenoo ten er niet in slaagden de sterk verschanste Duitsche marinctroepen te weren, bij Dixmui- den en Ramscapelle, welke twee Duitsche vrij willigers, geholpen door marinetroepen, be zetten, om hen eenige uren later weer te ont ruimen na een aanval van de ruiterij der bondgenooten. Slechts op enkele zuidwaarts van de Yser gelegen plaatsjes konden de Duit schers nog aan den linkeroever staande blij ven. Terwijl bij Yperen de zwaarste druk door de Duitschers met gedeeltelijke successen wordt uitgeoefend, hebben zij bij Ddxmuiden, Nieuwpoort en Ramscapelle opnieuw talrijke kanonnen. nevanceneD en duizenden dooden verloren, da nik «ij vooral do uitmuntende ver kenningsdiensten der Fransche en Engel Ache vliegeniers en de al vernielende artillerie, wel ke de bediening der Duitsche marine-kanon nen vernietigde. Wederom trekken onophoudelijk de geslo ten treinen met gewonden naar de Duitsdhe grenzen, en de massa graven langs de Yser vormen een reusachtig kerkhof van Nieuw poort tot Weumen. Hier en daar vervolgen de bondgenooten de Duitschers aan den rechteroever der Yser. Uit Luik. Een correspondent te Gulpen schreef aan het Vaderland op 5 November: Terwijl Dinsdag Duitsche genietroepen eer. brug over de Maas aan het herstellen wa ren (de brug was indertijd door de Belgen opgeblazen.), had plotseling een ontploffing plaats, die aan 40 soldaten het leven kostte. Vermoedelijk geschiedde zulks door onvoor zichtig omgaan met nog door de Belgen ach tergelaten dynamiet Te Luik kwamen 40 uhlanen aam. met Belgische jongens van de lichting 1914/1915, riie zij rtussdhen hun paarden in met zich naar Aken voerden. Uit betrouwbare bron verneem ik, dat de Duitschers rondom Brussel loopgraven ma ken en verschansingen opwerpen. Ook wor den daar de troepen ijlings uit de richting van Luik versterkt. Verder kan ik meedeelen, dat vrij belang rijke versterkingen in manschappen en ma terieel van hert front in Noord-Frankrijk naar Thorn gezonden worden. Uit Antwerpen gin gen een paar honderd mariniers naar Ham bung. Uit West-Vla and eren. Men meldt d.d. 8 Nov. uit Sluis aan de Tel.: Zaterdagmorgen, toen 't nog niet geheel licht was, werd Brugge d'oor een geweldige ontploffing opgeschrikt. Weer had een En- gelsch of Fransch aviatcur een bom geworpen blijkbaar mot 't doel het station te treffen, maar de bom kwam terecht achter *t slacht huis. bij de Smedepoort. sloeg een diepen put In den grond, maar richtte geen schade aan. Berichten, als zouden vroegere bommenaan- slagen het station gedeeltelijk vernield heb ben. zijn onwaar Dit gebouw is nog geheel ongehavend. Duitsche spoorwegambtenaren ramgeeren er Duitsche en Belgische treinen. Dezen nacht zijn tal van nieuwe troepen te Brugge aangekomen, uit de richting Gent. Dit bericht stemt overeen met een andter uit Has selt, hier bekend gemaakt, meldend de aan komst aldaar van 15 tot 20,000 Duitschers, mannen boven de veertig en jongelingen van 18 tot 20 jaar. Tusschen Ostende en N&eu/wpoorrt is er stilte aan de kust. Aan deze zijde van Osten de eveneens. De verdedïgLngswerken in dit laatste gebied worden geheim gehouden. Im mers nog altijd is *t zelfde verbod van grens overschrijding van kracht. ICnocke en Sluis, nauwelijks 7 KM. gescheiden, schijnen sedert enkele dagen heel ver van elkander verwij derd. Mannen, die hier vertoeven, kunnen hun vrouw te Knooke niet bereiken. Ik meldde u, hoe treurig en dlonker het in Vlaanderen is, maar bij 1 wik is er nog vart vertrouwen, dat vrijheid en onafhsankc- H ikheid hersteld zullen worden. Men. wacht gelaten. Eén handel leeft nog, n.l. de smok kelhandel. Op 'bevel der Duitsche overheid werd in veel grensgemeenten een bericht gepubliceerd, den uitvoer van varkens ver biedend. Varkens worden in België voor 35 et., in Nederland, voor 60 et per Kg. ver kocht Geen wonder .dat er getracht wordt, heel wat dieren Nederland in te brengen. Hierbij hebben nogal eens opstootjes plaats, als dc Belgische douanen den uitvoer willen beletten. De gevechten bij Atrecht. De ..Liberté'' noemt in een beschrijving van den slag bij Atrecht de daar geleverde ge vechten de bloedigste, welke In den oorlog zijn geleverd. Aan beide zijden werd met on vergel iikelijken moed en verbittering gevoch ten. Zelfs de gewonden bleven hun geweren nog afschieten tot ze, tengevolge van bloedver lies flauw vielen. De Duitschers deden in dit gevecht een verwoeden aanval en hun ver liezen daarbij waren ongelooflijk groot. Zij beschoten de oude stad Atrecht, totdat er nau welijks nog één huis overeind stond en in de buitenwijken ontstonden vreeselijke gevech ten van man tegen manook op het kerkhof waar de vijand zich had verschanst. Een Fransche bajonet-aanval op '4 kerkhof was wel een van de bloedigste episodes van het ge vecht. De Fransche infanterie was voorzich tig naderbij gesionen, dekking zoekende ach ter de graven en de zerken, totdat ze nog maar enkele schreden van de verschanste Duit schers verwijderd was. Toen stormde zij er met woedend geschreeuw op los en na een slachting, die vijftien minuten duurde en waarbij alle Duitschers met de bajonet wer den afgemaakt, werden de verschansingen ge nomen In den algemeenen aanval werden de vijanden verscheidene kilometers van de stad teruggedreven, maar nadat ze versche troe pen hadden gekregen, die per auto werden aangevoerd, hernamen zij het verloren ter rein. x Iets over Essen. De correspondent van de Daily Chronicle schrijft aan zijn blad, dat hem eenige belang rijke bijzonderheden meegedeeld zijn omtrent Essen, den zetel van de groote Krupp-fabrie- ken. Een gehcele cirkel is om deze werken getrokken, waarvan iedere centimeter be waakt wordt door soldaten en kanonnen en alles wordt gedaan om te verhinderen, dat eenige mededeeling er over gedaan wordt. Niettegenstaande dit meent hij als een feit te mogen aannemen, dat de Essensche werk lui groote moeilijkheden ondervinden bij hert maken van die groote kanonnen, welker pro jectielen nu zoo welbekend zijn als ,-Tack Johnsons" of „Black Maries". Er ziin maar een paar van die kanonnen in gebruik. Mis schien ten gevolge van tamelijk haastig werk zijn de nieuwe gebleken niet aan de eischen te voldoen. Het metaal kan de ontzettende spanning van de explosie niet verdragen en er zijn toevallig verhalen van zekere kanon nen, welke ernstige defecten vertoonden. De projectielen hebben evenzoo in sommige gevallen een eigen wil getoond: en doen ver scheidene dingen, welke hun makers noch verwachtten, noch wenschten De eerste vrouw. Het Koit. Norden meldt: Op het veld van eer is thans de eerste vrouw gevallen, de vrijwillige Albertinerln, vrij vrouw Marga von Falkenhausen. Zij werd ge dood door een bom, die door een vliegenier werd geworpen op de ambulance te Sissone. De Albertinerinnenverein is de vereeniging van lekenzusters in hel Koninkrijk Saksen. Zeppelins. Het Journal meldt, -dat de Zeppelin-werf te Friedrichtshafen nu om de drie weken een nieuw luchtsdhip aflevert Dit is sedert het begin van den oorlog al 'het geval. Alle lucht schepen zijn van het stijve stelsel en van het type van de marine-Zeppelins. Dag en nacht worden proeftochten gedaan en oefeningen in Ihet werpen van bommen op drijvende doe- Iten. De nieuwe luchtschepen malken heel wei nig leven, maar de beproeving ervan ver eischt geruim en tijd. De Vliegerpijl. We hebben tot dusver nog niets medegc deeld over een nieuw oorlogstuig, bestaande ln een scherpe stalen werp-pijl, ter groote van een flinken spijker, 10 tot 15 c.M. lang dal door de vliegers omlaag wordt gewor pen. Naast de verwondingen door granaten kartetsen, geweer en bajonet, komen nu ook die van do vliegerpijlen, door de soldaten „de stille dood" genoemd. Omtrent een aan tal dergelijke verwondingen vermeldde dr Volukmann, in het Münchener medisch week blad eenige bijzonderheden. Bijna altijd wa ren het lichte verwondingen, meest in de voeten, maar er kwamen ook wel zware ver wondingen voor, o a. bij een man die door zoo'n pijl In het hoofd getroffen werd cn dadelijk dood was Een geneesheer te velde verhaalt ook van een doodelijke verwonding door zoo'n pijl. Een onderofficier, die rustic voor een huis gezeten, een rapport zal tr schrijven, gevoelde plotseling een hevigen steek in den schouder en pijn bij het adem- halen. Reeds gedurende het geneeskundig onderzoek verergerde de toestand van den gewonde, wiens pijnen hoe langer hoe ergei werden en 36 uur na de verwonding trad d< dood in. De pijl was door de rechterlon* gedrongen, had het middenrif doorboord cn ook het inwendige van de huikholte verwond. De werppijl is dus een even gevaarlijk als geniepig wapen. Het optreden van Christian n De Wet. Lord Bucton. de gouverneur-generaal van Zuld-Afrika. heeft aan den Rritsohen minis ter van koloniën een telegram gezonden waarin hij mededeeling doet van het binnen rukken van generaal De Wet in Vrede en den tekst vermeld van een toespraak, die D Wet bij die gelegenheid zou hebben gehou den. Generaal De Wet zou tot verzameld.' inwoners een verklaring hebben gegeven van zijn optreden en daarna zich in het bijzonder hebben gewend tot den magistraat. Hij v. r- klaande dezen, dat hij zich bij Marilz wild voegen, ten einde wapens en munitie te ver krijgen en dan, zeide hij zullen we naar Pre toria trekken om de Britsche vlag neer te halen en een vrije Zuid-Afrikaansche repu bliek uit te roepen. „Allen die zich aan de zijde der regeering willen scharen, moeien zich bij hem voegen. Ik toekende hot verdrag van vereeniging en zwoer trouw aan de Brit sche vlag, maar wij zijn zoo vertrapt door dc ellendige en „pestilente" Engelschen, dat we het niet langer kunnen verdragen. ,,Z. M. Koning Edward VII beloofde ons te zullen beschermen, maar hij is hierin tekort geschoten en heeft toegestaan, dat er een ma giktraat over ons is geplaatst (hij is een van die pestilente Engelschen) die een tiran is en het onmogelijk heeft gemaakt zijn gezag langer te dulden. Ik ben door hem beschul digd een kafferjongen te (hebben geslagen. Ik heb dien jongen alleen een klap met een zweep gegeven, en daarvoor kreeg ik 5 sfh. boete". Hier viel de magistraat hem in de re de en vroeg hem of hij geen schuld had be kend. Hij erkende dit en gaf den magistraat last zijn mond te houden; als hij gereed was kon de magistraat zeggen wat hij wilde, maar zoolang moest 'hij zwijgen of hij zou er hem toe dwingen. Maar. vervolgde De Wet, toen de magistraat vonnis had gewezen, keek hij den kaffer aan alsof hij hem wilde omhelzen, in stede van den jongen te berispen en te vermanen voort aan gehoorzaam te zijn en zijn plicht ie doen De magistraat was een schoonbroeder van een man voor wien hij den grootsten eerbied had en die hem zeer lief was (president Steyn staat hier tusschen haakjes, de ma gistraat moet dus een Fraser zijn) en daarom wilde hij hem nog een kansje geven, anders zou hij hem gevangen hebben genomen en aan de Duitschers hebben uitgeleverd". Generaal D Wet eindigde: Ik heb hier mijn acht zoons en schoonzoons bij mij en alleen mijn vrouw en dochter bevinden zich nog op mijn hoeve. Ieder kan gaan zien of dit waar is en den magistraat vragen steun te verlee- nen als die verlangd wordt. Aldus vermeld het officieele telegram van lord Bugion de toespraak van De Wet, dat verder zegt, dat velen zijn genoopt zich bij de rcbellencommando's te voegen door de hefti ge vertoogen van Reyers, ds. Van Bronkhui/ zen, Jack Renaar en andere leiders, en dat, nu de rebellen burgercommando's tegenover zioh vinden, zeer teleurgesteld zijn en bereid om zich over te geven. De regeering tracht verder bloedvergieten te voorkomen en vermijdt uittartend optreden nu verschillende voorname leiders in den Oranje-Vrijstaat met generaal De Wet onder handelingen hebben geopend. Een door rech ter Rose Innes geteekende oproep maant na mens de regeering alle rebellen aan de wa pens neer te leggen en in te leveren en rustig naar huis terug te keeren. In dat geval zul- leji geen maatregelen tegen hen worden ge' nomen. Oost-lndlë Pestgevallen op Java. Regecringstelegram. Pestgevallen op Java van 21 October tot en met 3 deier: Atdcelrng Malang 337 nieuwe gevallen, 302 dooden. Toeloengasoeng 10 nieuwe gevallen, Hoé- den

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2