BINNENLAND. STADSNIEUWS. Madioen ki nicirwe gevallen, 18 (looden. Kediri 67 nieuwe gevallen, 63 dooden. Stad Soerabaja 35 nieuwe gevallen, 31 doo den, het overig gedeelte der afdeeling Soera baja 8 nieuwe gevallen, 10 dooden. Paréc 54 nieuwe gevallen. 51 dooden. Bangkalan 6 nieuwe gevallen, 5 dooden- Magatan 1, Berbek 7. Pamekasan 6, I.amongan 3, Bangil 1 en Modjokerlo 2 nieuwe doodelijke gevallen. In het vorige tijdvak: Malnng nog 30 gevallen, 25 dooden. De Staatscourant van Dinsdag 10 Novem ber beval o.a. de volgende Koninklijke be sluiten: op verzoek eervol ontslagen mr. dr. J. A. A. iï. de Beaufort als hoofdcommies van het departement van buitenlandsche zaken; herbenoemd voor twee jaar tot secretaris ran den Zuidcrzcevissoberijraad Jac. de Veen. te Enkhuizen; benoemd tot adjunct-inspecteur voor de scheepvaart in bet 2c district A. Wolkammer, expert bij de scheepvaart-inspectie in ge noemd district; benoemd bii liet reserve-personeel der land mat bij de genie: de reserve 2e luitenant met bestemming voor den militairen tele graafdienst de vaandrig-telegrafist J. R. v. d- Zalm. tot reserve 2e luitenant bij de genie troepen de vaandrigs jhr. W. J. E. Berg, P. J. A Nordlohne cn P. A H Hale wijn, allen van liet korps. aan den kapitein ter zee F. C. W. Moorrees vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen ven commandeur der 2de klasse in de Orde van het Zwaard en van com mandeur der 2e klasse in de Orde van Sint O^af, hem gesehonken respectievelijk door Z. M. den Koning van Zweden en Z. M. den Koning van Noorwegen benoemd bit het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van rezondheid der 2de klasse, de burgergenees- Jcundige (arts') P. W. Wijsman: benoemd tot reserve-tweede-luitenant a. bij het wapen der infanterie bij het regiment grenadiers, de vaandrigs W. H. Buckert. J. C. F. Scheevelanbos N. M. van de Kosteele, H Weyl, W. Koogje, J. C. Morks, A. Loeb, C. G. N. No F. F. Stutterheim, T. L. 5. Le'stikow, J. D. Hinnema, C. van Leeuwen ran Duivenbode en O. K. Bartels, allen van het xorps bij het regiment jagers, de vaandrigs J. J. M. Beck, J. Bofermans, J. Peters, C Hess, J. W. de Boer, A. Cohen Stuart. M. I. Polak, A. Icke. Ph. J. C. Dijs en T. J. Fr. Zey, allen van het korps bij het 1ste regiment, de vaandrigs S. W. Moolenaar, J. de Ruiter en H. Ketelaar, allen ran het korps; bij het 2e regiment, de vaandrigs L. G. M. H. Goossens, F. G. B. van Opbergen, F. C. J. M. van Heugt en Ch. L. H. Truijen en A. L. A. van den Eerg, allen van het korps: bij bet 3de regiment, de vaandrigs G. J. Ader den en G. Tanis, beiden van het korps; bij het 4de regiment, de vaandrigs D. H. Mey- nen en J. A. de Boer, beiden van het korps bij het 5de regiment, de vaandrigs F. G. C. Gieskes, P. Goenee, H. J. Geldof en K. Bosch, allen van het korps bij het fide regiment, de vaandrigs J. D. J. A. van den Heuvel. J. Maris, P. A. G. Asselbergs, F. J. L. Stregels en L. A. Koene, allen van het korps bij het 7de regiment, de vaandrigs T. J. C. Gerritsen, S R P. R. Steltman. F. L. Rutgers. F. J. Tobi, P. Kooi. J. van der Roest, J. E. Stumpff, M. B. B. Nieuwkerk, J. F J. Gemhe. J. E. Lioni, P. J. A. Kleeblad en H. H. C. M. Smit, allen ven het korps bij het 8ste regiment, de vaandrigs C. J. Dirytsch, A. Zwarts. C. L. de Vries. H. G. D. Cramer, D. Jacobs, T. K. de Boer, E. A. Hilhorst en J. van den Berg. allen van het korps; bij het 9de regiment, de voandrigs H Bosma, T. R'enstra, C. L. Boer en P. Tiedcmo, allen van het korps bij het 10de regiment, de vaandrigs J. T Thiisse. J. Lapëre J. Rei'^ema W Ge^uk, G. L. Wijsman, W. T. Y. van Soanje. W. Brnndsma L. Germeraod en W. F. Noordberg, allen van het korps bii het lldr fecriment de vaandrigs A. W. van Doorn. C. M. Janssen. W. P J A. Heymons. P. C. M. van der Drift. J H. P. M. Kuypers. M J. Goossens en J. F. Sieben, allen van het korps bii het 12de regiment de vaandrigs S. Mozrs, C. H. Greup, E. van Bon. K. Vaartjes en J. J. B. Polée, allen van het korps bij het 13de reeiment, de vaandrigs A. H. H. Boeken P. J. Defesche J. G. M Schutgens en P. J. J. M Cuypers allen van het korps bij het 14de regiment de vaandrigs T. M. P H. Janssen, J. A d#> Wolf, D. W. F. Rommel. D- J. M. da Hondt P. A. Stofberg en G. Huysse, allen van het korps bij het 15de regiment, de vaandrigs S. G. Rozier, A. Bronwasser, H. F. Groenendijk, M. I. Hollebrand en A. W. K. J. Hondins, allen van het korps bij het 16de regiment, de vaandrigs J. Kla- verstijn, G. A. H. E. Ebell, A. W. Verhoef, J. van der Vegt, J. W. Postma en A. de Wit, allen van het korps; bij het 17de regiment, de vaandrig V. F. A Mey, van het korps t bij het 18de regiment de vaandrigs W. O. J. Böttger, S. Bromberg, H G. M. Weenink, F. Trip, W. van der Velden, S Mey, J. H. van der Woerd en H. E. G. de Ruiter, allen van het korps bij het 19de regiment, de vaandrigs W. J. Kamphuis, M. J. Lichtendahl, M. van Veen, W. H. van Ulsen, J. Dolleman, J. G. Ebeling Ko ning, L. J. Engelhart, C. J. Rethmeier en M. G. H van Raan, allen van het korps b'j het 20ste regiment, de vaandrigs W. G. Koster, A. Vis C. F. J. Gelens. K. H. van Dijk. J. Stevens, J. K. W. de Jong, M. J. Verkley, H J. Dirksen en P. Dekker, allen van het korps bij het 22ste regiment, de voandrigs A H. Mulder, N. Biersteker en P. H. N. Briët, allen Van het korps: b. bij het wapen der cavalerie: bij het 1ste regiment huzaren, de kornetten A. van Weideren baron Rengers, R. A. M. Bootz en K. E. L. M. Goossens, allen van het korps bij het 3de regiment huzaren, de kornetten N. Naeff, W. F. K. Versteeg, C Gips en M. L. van Es, allen van het korps bij het wapen der artillerie bij het 1ste regiment veld-artillerie, de kor- aetten P. F. Bisdom, J. A. Blaaviw, A. J. de Jong. H. van der Bek* Callenfels- C. H. Jeltea, A. J. Verbeek van der Sande en B. F. Enschedé, allen van het korps bij het 2de regiment veld-artillerie, de kor netten J. H. Kessler, H. C van Berckel, H P. C. Zanen, A. E. van Kempen en jhr. L. R. van Len- nep, allen van het korps bij het 3de regiment veld-artillerie, de kor netten D. Bijdendijk, G. Sanders, B. J. M. Leis en J. E. de Vrij Öbrcen, allen van het korps bij het 4de regiment veld-artillerie, de kor netten F. A. Dudok van Heel, jhr. O. A. W. Repelaer van Driel en J. J. Joncldieer, allen van het korps bij het 1ste regiment vesting-artillerie, de vaandrigs J. G. A. Kaftenbusch, H. L. Boer- rigter, S. Wijnbergen, A. van Steenis, G .P. Branderhorst, C F. A. de Groot, M. R. J. Brink- greve, J. W. Dinger, J. M. Honig, J. P. Wey- hurg, P Hoebée, L. H. Westbroek en J. P. C. Grolman, allen van het korps bij het 2de regiment vesting-artillerie, de vaandrigs S. A. de Fünes, J. C W. Stephanus, H. Holtkamp. H. ten Boom. F. W. Janssen. H. B Dorgelo en A. Eriks, allen van het korps; bij het 3de regiment vesting-artillerie, de vaandrigs K C. A. Collette, L Elion, H A. C. Den'er van der Gon W. F. Caron, E. Eshuis en G. C. J. J. de Vries, allen van het korps bij het 4de regiment vesting-artillerie de vaandrigs M. Zijlstrn. M. H. Jacobs. F. L. J. E Rambonnet, J Best. H. de Groot, B. van 't Hoen, M. de Regt, P. van Rotterdam, J. A. Rensen, G. C. Hoock. R. C. van Ommering en H. C. van Eyk, allen van het korps d. bij het wapen der genie bij het regiment genietroepen, de vaandrigs jhr. W E. J. Berg, P. J. H. A. Nordlohne en P. A. H. van Halewijn, allen ven het korps e. met ingang onderscheidenlijk van 25 en 30 November 1914 - bij het wapen der infanterie bij hun tegenwoordig korps, de vaandrigs M. J. F. Meiners, van het 4de regiment, en C. Mos- tert, van het 12de regiment. Prins Hendrik is gisterenmiddag om 2 uur vergezeld van jhr. J. II. Bakker, ordon nansofficier van. II M. de Konimgin, per auto op hel Loo gearriveerd!. Aan bel gezantschap van het Duitsche Keizerrijk te Den Haag is dezer dagen een handels-attaché verbonden, waartoe benoemd, is dr. Victor baron von Ilartogensio. liet bcgrootingsonderzoek. Af gescheiden van den duur van het bcgrootings onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer is aangenomen, dat de Voorloopige verslagen dit jaar zeer beknopt zullen wor den opgemaakt Naar wij vernemen is de benoeming van een groot aantal reserve-officieren bij het le ger geschied. Alsnog toegelaten voor plaatsing bij de cadettenschool voor den dienst hier te lande E. J. Stegeman. J. J. van Santen, f Te 's-Gravenhage is op 73-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer J. J. van Santen, oud-resident in Indië Nederland en de oorlog. Neutraliteit sverklarln g. Een buitengewone Staatscourant houdt de verklaring der volstrekte neutraliteit van Ne derland inzake den oorlog uitgebroken tus- schen Frankrijk. Groot-Britlannië en Rusland eenerzijds en Turkije anderzijds. Ingetrokken zilverbons De minister van Financiën maakt bekend dat in de maand October 1914 bij de Alge- meene Rekenkamer zijn overgebracht: 200,000 stuks zilverbons f 1, en 100,000 stuks zilver bons k f 5. Het treinverkeer Roosenda al Antwerpen. ILt personeel van den Etat Beige had zich verbonden tegenover het Antwerpsche Comi té om van 10 October de vluchtelingen te ver voeren op het traject EsschcnAntwerpen. Het personeel was daartoe gemachtigd door een vertegenwoordiger van den Etat Beige, echter onder voorbehoud, dat zij voor 'hun diensten geen betaling mochten erlangen van de Duitsche autoriteiten en voor dezen ook geen diensten mochten presteeren. De Etat Beige bleef .zijn personeel uitbetalen. Blijkbaar bestaat bij dit personeel thans de vrees, dat dezer dagen <toor de Duilschers diensten van hen gevergd zullen werden. Van daar dat zij Zaterdag in overleg met het Ant werpsche Comité besloten, den dienst neer te leggen. Uit Breda meldt men aan het Hbld., dat vele leden van het personeel via Missingen en Engeland naar Frankrijk gaan. waar ze met goedvinden van den Etat Beige bij de Fransche spoorwegen overgaan. Ingaande heden, 10 November, zullen voor- k>opig dageliiks vier treinen van Roosendaal naar Antwerpen en vier van Antwerpen naar Roosendaal rijden. Vertrek uit Roosendaal zeven uur, tien uur, twaalf uur en twee uur. Aankomst te Roosendaal kwart over tien, kwart over één, kwart over drie, en kwart over rijf uur. Een nieuw régime in België. De „Administrateur de Badts", die Zondag morgen met 45 passagiers van Antwerpen vei - trok, moest bij Fort Marie, even voor de Ne- derlandsche grens, stoppen» Alles werd door Duitschers onderzocht cn een broeder van den bekenden volksvertegenwoordiger Franck gearresteerd. Ook zijn de aan boord zijnde jongelieden tussohen 18 en 30 jaar, hoewel van geldige passen voorzien, gearresteerd. Uit Maastricht wordt gemeld: In Mouland (Eysden) mocht gisterenmid dag geen Belg meer de grens over. Alle pas sen der mannelijke Belgische ingezetenen, van welken leeftijd ook, werden gewoon ver scheurd. "Wel mochten ze van Nederland België binnen. Tn België zelf begint het ver keer gemakkelijker en beter te worden Daar mag men zich thans van de eene plaats naar de andere begeven, zonder van een pas voor zien te zijn. Een andere maatregel werd gisteren voor het eerst te Eysden toegepast. Daar mocht geen enkele auto meer de grens over En of het Nederlandsche, Belgische of Duitsche auto's waren, voor alle gold hetzelfde bevel. Per kar en te voet was het overschrijden der creps toegestaan. Belgische vluchtelingen. Het Antwerpsch Centraal Bureel voor in lichtingen aan vluchtelingen deelt mede: Met het oog op herhaalde vragen, berich ten wij dat juist is, dat groote moeilijkheden door de Duitsche Overheid in den weg wor den gelegd aan hen, die in de termen geacht worden, te kunnen en willen voldoen aan den oproep vanwege de Koning der Belgen in den Moniteur verschenen tot opkomen on der de wapenen in Frankrijk. Dit geldt niet voor hen, die voldoende kun nen aannemelijk maken voor andere doelein den in en uit te gaan. Wegens bezwaren van de militaire overheid is afgezien van de oprichting van een regee- ringskamp voor Belgische vluchtelingen te Roosendaal, en van meerdere uitbreiding van het regeeringskamp te Hontenisse, waartoe aanvankelijk -het voornemen bestond. Vanwege den minister van Binncnl. Zaken wordt, naar vernomen wordt, een onderzoek over het geheele land ingesteld, waar nog meerdere regceringskampen zouden kunnen worden opgericht, met de bedoeling zooveel mogelijk alle Belgische vluchtelingen in de kampen onder te brengen- Volgens officieele telling bevinden zioh te Zundcrt nog ongeveer 900 bemiddelde en 150 armlastige Belgische vluchtelingen. Te Hansweert zijn gisteren ongeveer 80 personen uit Brussel aangekomen, die allen daar hadden dienst gedaan als garde civique. De tentenkampen te Bergen op Zoom. Men schrijft aan het Hbld., dal het getal kampbewoners in het kamp „Kijk* in den Pol" sterk gedaald is en dit op het oogenb'ik niet meer dan 1000 zal bedragen. Bij dc militaire overheid denkt men er dan ook zeer sterk over om het kamp op „Kijk in den Pot" op te bre ken en de aan het einde dezer weck daarin nog bewoonde tenten naar hel 1: on „Plein XIII" over te brengen, waarmede het com^ mando van den le-luitenant baron Snouekaerl zal komen te vervallen en alle kampbewoners gebracht worden onder het bestuur van kapi tein Jentink. Aan dit bericht wordt echter toegevoegd dat er weer trams van dc grens aankomen met tien tot twaalf geheel gevulde wagens met vluchtelingen uit Antwerpen en omgcviiv die vertellen, dat alle spoorwegverkeer met Ne derland verbroken is en d<^ to-rinnd ,\r!- werpen weer veel tc wenschen laat. Is dit zoo, dan zouden de knmncn nog wel eens kunnen blijken te klein te zijn! Geïnterneerden. Zondüg zijn te Eindhoven nog 3 Belgische militairen ter interneering binnengebracht. Vrijdag is er ook nog een Belgisch sergeant geïnterneerd, die van Antwerpen kwam en na lanig omzwerven de Nederlandsche grens bereikte. Gisteren zijn te Breda 5 Belgische militai ren geïnformeerd die bij Wemhout over de grens waren gekomen. Uitvoer van 1 e ven s mddtdel e n voor België- Nadat gebleken was dat dc toevoeren uit een neutraal land van levensmiddelen voor de noodlijdende bevolking van België niet langer op bezwaren van oorlogvoerenden stuitten heeft de Nederlandsche Regeei ing harerzijds den uitvoer van zekere hoeveelhe den peulvruchten toegestaan, welke dezer da gen door de „American Commission for relief in Belgium" hier te lande gekocht zijn ge wonden ten behoeve van de Belgische bevol king. Steun verleening door onderwijzers. Door liet Comité van onderwijzers te 's Gra- venhage werd, naar de „Schoolbode" meldt, aan het Steuncomité 1914 als tweede maan- delijksche bijdrage geschonken ƒ1600. Voor de Belgische cn andere gevluchte collega's werd door de onderwijzers bovendien bijeen gebracht 360. terwijl tal van collega's één of meer vluchtelingen huisvesting verleenden. De Nederlandsche onderwijzers hebben tot nu ƒ3951 bijeengebracht voor hun noodlij dende Belgische collega's. Neder 1. Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. Bij het Nederl. Comité tot steun van Belgi sche en andere slachtoffers, secretariaat Kal- verstraat 64 ie Amsterdam, is lot nu toe in totaal aan giften ingekomen 276.920.66i; frs. 5073.15* en R.M. 98.13. Onder de giften bevindt zich een bedrag van IO.OOO, afkom stig van het Belgian Relief Fund of Ameriéa. Van velerlei zijden, aldus schrijft het be stuur bij de dertiende verantwoording, is ad- haesie betuigd met de fiere houding van onze regeering, die den steun, haar door het Brit- sche gouvernement aangeboden voor het on derhoud vnn de vluchtelingen, niet heeft aan vaard. Het Nedcrlsndsch comité tot steun van Bel gische en andere slachtoffers, dat deze gevoe lens volkomen deelt, meent echter thans met meer vrijmoedigheid dan ooit, een beroep te mogen doen op den weldadigheidszin van onze landgenooten. om het als tot dusverre finantieel te steunen in zijn zware taak In de laatste dagen zijn de inkomsten in het bin nenland geslonken tot nog onder de 100 per dag, terwijl van alle kanten, vooral door de plaatselijke comité's in het Zuiden, zooveel steun wordt gevraagd, dal er duizenden en duizenden mee gemoeid zijn. Dat het comité veel geld noodig heeft, blijkt uit het volgende: Het ontving dezer dagen telegrafisch bericht, dat een gesticht voor kin deren, lijdende aan tuberculose, in de nabij heid van Oslende, onmiddellijk moest wor den ontruimd. Bij deze mededeeling was het verzoek gevoegd, of het comité de patiëntjes, 180 in getal, in Nederland kon opnemen. Wij konden hierin slagen, schrijft het comité, doch bij onderzoek bleek ons, dat het een uitgave vorderde van plus minus 200 per dag, waarvoor wij zouden moeten instaan. De voorraad kleeding raakt uitgeput. Het centraal magazijn, gevestigd in het hulpge bouw de Bijenkorf, ingang Beursstraat, biedt ruim'e te over voor nieuwe zendingen, waar voor het comité zich dringend aanu eelt. Vooral aan ondergoed is groote behoenc. O u d-M inister Col ij n in België De oud-minister van Oorlog, de heer H. Colijn, thans mede-directeur van dc Batnaf- sohe Petroleum-Maatschappij, is de vorige week tc Den ITaag teruggekeerd van een reis door de meest door artillerievuur geteisterde stroken van België, ten einde zich eens, uit persoonlijke militaire belangstelling, op do hoogte te stellen van sommige toestanden. Den heer Colijn werd op dien tocht een zeer welwillende ontvangst bereid van de zijde der Duitsche autoriteiten. De gouver neur-generaal van België, generaal von dcxr Gottz, deed hem op zijn rondgang vergezel len door den Inspecteur van de vesting-artil lerie von Bailer, die den artillerie-aanval op Antwerpen had geleid. De uitwerking van het Duitsche zware ge schut (had ook op -den heer Colijn grooten in druk gemaakt. Uitvoer van zaailijnzaad. Evne regeling is getroffen, waarbij het mo gelijk is gemaakt, ten aanzien van eene be perkte hoeveelhc.' 1 in Nederland geteeld zaai lijnzaad onrtheffing van het bij Koninklijk be sluit van 24 September 1914 (Staatsblad no. 461) uitgevaardigde 'uitvoerverbod van lijn zaad te verkenen. Belanghebbenden dienen hunne aanvragen om vergunning tot uitvoer te richten tot den burgemeester te Rotterdam, onder opgave van de grootte der'partijen (in ILL. of K.G.), de merken der balen, de plaa/ts te Rotterdam, waar het voor 'de controle benoodigde onder zoek kan plaats vinden, den naam van het schip, respectievelijk de spoorwegmaatschap pij, waarmede het zaad zal worden uitge voerd, den dag van vertrek, alsmede naam en woonplaats van den ontvanger. In dien zulks noodig mocht blijken, zal ook in enkele andere plaatsen dan Rotterdam gelegenheid tot hot verkrijgen van vergun ning tot uitvoer voor zaallijnzaad worden gegeven. Mals. Het Ned. Landbonw-Gom-itschrijft ons het volgende: In sommige bladen zijn medenkelingen ge daan over de door de regeering ter beschik king van het Centraal Bureau uit bet Ned Land bo uw-comité gestelde mads, die niet of niet geheid juist zijn. Zoo werd hier en daar geschreven dat sieclils 3000 ton mixed mais was afgestaan, terwijl die hoeveelheid in werkelijkheid 12 000 ton bedraagt, dat is de geheele hoe veelheid, die de regeering op ddt oogenbiik hier te lande beschikbaar heeft. Daarbij werd door de regeering de toezeg ging gedaan, dat, zoolang nog niet voldeende in den algemcenon voedernood is voorzien, de aan te voeren partijen mais eveneens ter beschikking van het Centraal Bureau zullen worden gesteld. Verder meenden enkele bladen dat niet alle veehouders een deel van deze mais zoudco kunnen krijgen. Ook dit is beslist onjuist. Aan allen, die hunne bestellingen doen bij een land- of tuin- of tuinbouworganisatie, onverschillig of zij al dan niet lid zijn van die organisatie, wordt mais verkocht, mits zij het noodig hebben voor bet voederen van eigen vee. Dat dc behoefte arvn mais groot is, blijkt uit de enorme bestellingen, die bij hot Cen traal Bureau binnenkomen. Men store zich dus niet aan allerlei on juiste berichten uit grootere of kleinere bla den. dodh vrage desgowenscht rechtstreeks aan het Centraal Bureau te Rotterdam (Re- gen-'o^ehuis) wart men vet-r wi) Gedeeltelijke stopzetting suiker raffinaderijen. Ten gevolge van het verbod van invoer van suiker In Engeland zullen de suikerraf finaderijen te Amsterdam haar bedrijf be langrijk moeten inkrimpen. Zoo zal vermoe delijk reeds Maandag a.s. een groot deel van het personeel der firma Spaldcr en Tetterode moeten wordrii ontslagen. Nader verneemt het Hbld., dat zoowel de Westcrsuikerraffmiadterij als de raffinaderij van Spa'kler en Tetterode haar productie tot ongeveer een vierde zullen moeten beperken. Aan de „Wester" wordt in de eer9te plaats het losse wik ontslagen. Wat er met het vaste nersoneel zal gebeuren, kon de directie ons nog niet mededcelen. Door deze aanzienlijke vermindering der productie lijden natuurlijk ook de bedrijven, die niet het raffinaderij-vak verband houden. Steun aan d e schipper ij. Het Steuncomité voor de Binnenschipnerlj. schrijft het Hbl., ondervindt zeer groote en zeer te waardecren medewerking van de Nederlandsche Motorbootclub. Ou initiatief van haar secretaris, dr. Teupkcn, te 's-Graven- hage, werd een Watersport-Steunfonds opge richt, waarin, behalve de motorbootclub voor noemd, medewerking is toegezegd door de Roei- en Zeilvereeniging Gouda. Roei- en Zeil- vereeniging Het Spaarne, Roei-, Zeil- en Motorsportvereeniging Dc Kaag, de Zaanland- sche Zeilvereeniging en de Groninger Roeiver- eeniging De Hunze, terwijl ook van andere verecnigingen nog medewerking wordt ver wacht. Het Watersport-Steunfonds is thans reeds f 1810.50 "groot. Dit fonds is niet een zoogenaamd concurreerend fonds van het steuncomité voor de binnenschipperij, doch stelt zijn fondsen daaraan ter beschikking. Op een mijn geloopen. Volgens een gisteravond ontvangen telegram bij de rcederij Klinge en Poortman te Maas sluis, is de logger i\L\ 76, „Poolstergenaamd, schipper Martinus Keus, op een mijn geloo pen en gezonken. De 'bemanning is gered en te Lowestoft geland. Lloyds meldt uit Lowestoft, dat dc beman ning van de Ilollandsche visscherslogger „Poolster" MA 76 daar aan land is gezet. Het vaartuig liep in den vroegen ochtend op een mijn en zonk. De gisteravond te Maassluis binnengekomen logger MA 149, heeft geland -de bemanning bestaande uit 19 personen, benevens een pas sagier met twee meisjes, van het Noorsche stoomschip „Pluton", geladen met graan en bestemd van Londen naar Chrisüania. Dit stoomschip is 8 November des avonds 10 uur, dwars van Yarmouth op een mijn geloopen en gezonken. „De Ware Jacob" in be6lag genomen. Te VGravenhage is in beslag genomen het laatste nummer van bet humoristisch week blad „De Ware Jacob", benevens de clichfc ran de titelplaat, gctcekcnd door den heer H. Spcenhoff, gevende een voorstelling van Engeland, Holland en Duitschland, die arm in arm loopen tc zingen. Als onderschrift draagt de plaat: ,,Wij zijn gezworen kame raden. Wij zulle' mekandcr nooit verraden"- Zondag herdacht dc weduwe II. de Bliek, geboren Maria Tack, te Schoondijke, haar honderdsten geboortedag. Zij mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Uitvoer van paarden. Van Winschoten vertrok Zaterdagmorgen een goederentrein mot 22 wagons vol veulens en éénjarige paarden, te zamen ruim 360, be stemd voor Duitschland. Verduistering door eon spoorwegbeambte. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebracht T. P, beamb te der Staatsspoor tc Sleenwijk, verdacht van verduistering van een per spoor verzonden rywiel Portefeuille ge r o ld. Een in woner van Den Haag heeft bij de politie aan gifte gedaan van vermoedclijkon diefstal (zakkenrollerij) ran een portefeuille met ƒ1330, Vrijdag op het perron der HoU. Ut. Spoorweg-Mij. in Den Haag. Inbraak. Zondagavond, tijdens eene korte afwezigheid der bewoners, is ingebro ken in perceel no. ll aan de Dauckortslraat te Den Haag, bewoond door den (heer D. v. H. Ontvreemd is ruim f 100 aan bankpapier, verschillende sieraden en tafelzilver. Verdronken Vrijdag is te Wer- vershoef (N.-II een 3-jarig zoontje van een agent van politie te Amsterdam, dat bij zijn grootvader logeerde, verdronken. Te Gorkum zijn Zaterdagmiddag do twee broeders Pi et er en Rcinier van der Rrceyen, 12 en 21 jaar oud, bij het uitbren gen van het anker van het schip Cosmopolit in de Merwede verdro-nkon. Verdronken. De 18-jarige schippers knecht B. Bos van Nicuweschoot is tc Nes (Fr.) overboord gevallen en verdronken. Schip gezonken. Gistermiddag is op de Menvede ondor de gemeente Zwaluwe gezonken de peen-aak van een schipper uit Nieuwedijk. De vrouw van den schipper en twee kinderen verdronken. De schipper, diens knecht en twee kinde ren werden gered, doch eeD der geredde kin deren is overleden. In dronkenschap. Te Winscho ten heeft de bejaarde huisvader F. D., door dat hij in dronkenschap een petroleumlamp omgooide, zich zoo ernstig gebrand, döt hij direct in het gemeentelijk armhuis moest worden opgenomen. Men vreest voor zijn le ven Een ontploffing. Toen men In de Noord-Nederl. Machinefabriek te Win schoten bezig was een koperen buis in hot smidsvuur 'te verwarmen, werd plotseling een hevige knal gehoord. Vier werklieden wa ren in de nabijheid bezig. Twee hunner wer den verwond, één ernstig aan het hoofd. School- en Kerknieuws. Tot predikant-directeur van het Diocones- senhuis te Haarlem is benoemd ds. P B 1 a a u w te Beekbergen. Synode der Gerei. Kerken. Naar de Ned. bericht, heeft de Synode der Geref. Kerken besloten een drietal deputaten te benoemen met opdracht le. Uit naam der Synode aan alle kerken waar militairen zijn ingekwartierd of in wier nabijhe'd militairen zich bevinden, hetzij op de kustwacht of in de forten of ter bewaking der grenzen, een schrijven te richten, waarin haar de geestelijke belangen dezer milito'ren op het hart worden gebonden, de middelen worden aangewezen, die dienstig kunnen zijn voor de geestelijke verzorging en de evangelisatie onder de militairen 2e. zich te vergewissen, dat de geestelijke verzorging der militairen door deze plaatse lijke kerken behoorlijk worde ter hand genomen en desgevraagd deze kerken te dienen van ad vies en hulp 3e. een schrijven in naam der Synode aan alle kerken te richten met verzoek een collecte te houden, waarvan de opbrengst bestemd zal wezen om de zwokke kerken, met name in Noord-Brabant en LimbuTg. bij dezen arbeid te steunen en hanr op te wekken haer predikant (of een hunner) liefst vrij van reiskosten voor één Zondag of voor een week af te staan om in Noord-Brabant en Limburg dezen kerken hulpe te bieden en eindelijk haar deputaten tot correspon dentie met de Hoogo Overheid op te dragen, wanneer bii deze deputaten klachten inkomen over geestelijke misstanden in het leger (zoonis met name vloeken het zonder noodzaak weige ren van een Zondogsch verlof, dat oo Maandag eindigt, enz.) met wijsheid en voorzichtigheid deze klachten ter kennis te brengen van de Hooge Overheid. Amersfoort in 1913. r Dezer dagen Is verschenen het Verslag van den toestand der gemeente Amersfoort over 1913. De bevolking bestond op 31 Dcc. 1913 uit 11913 mannen en 12508 vrouwen, totaal 214.51 tegen 24173 op 31 Dec. 1912, 19011 In 1900, 15551 in 1890 en 13565 in 1880. De bevolking vermeerderde door geboorte met 645, door vestiging met 2438 zielen; en verminderde d'oor overlijden met 255, door vertrek met 2550 zielen. De sterfte bedroeg 111 pet., tegen 1.49 in 1912 en 1.49 in 1911. In 1913 werden 180 huwelijken gesloten, waarvan 97 kosteloos. Het personeel, behoorend tod. het garni zoen, bestond op 1 Jan. 1914 uit 118 officieren, 1797 minderen, 277 vrouwen en 483 kinderen» Het aantal natuurlijke kinderen in 1913 ge boren was lagor dan ooR, n.L 16. In 1912;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3