binnenland" vier veldkanonnen en vèldlelegraafmaterieel cf. Konstantinopel, 11 Nov. (W. B>- Officieele mededeeling uit het hoofdkwartier yan het Kaukazische leger. Ons leger valt dc tweede linie van de Rus sische stellingen aan. Volgens de opgaven van verscheidene Russische gevangenen en deser teurs bevinden de Russen zich moreel in slechten toestand. Een Fransche kruiser en een Fransche tor pedojager losten eenige schoten op de kust bij Phokia, Deirmendagh en Smyrna. Toen zij tegenstand ondervonden, verwijderden xij zich. Er werd geen schade aangericht. Londen, 11 Nov. (R.) Officieel wordt gemeld, dat de commandant van de Emden en prins Frans Jozef van Hohenzollern beiden gevangen genomen, doch niet gewond zijn. Dc verliezen der Emden bedragen 200 dooden cn 30 gewonxien. Het ministerie van marine gaf bevel aan de overlevenden alle hulde te bewijzen. Aan den commandant en de officie ren zullen de degens niet ontnomen worden. De Engelse he bladen spreken, volgens een particulier Reuter-telegram uit Londen, op zeer waardeerende wijze over den comman dant van de „Emden", en prijzen zijn koel bloedigheid, durf en gentlemanlike optreden. Er heerschte groote geestdrift bij Lloyds toen de vernietiging van de „Emden" bekend werd, maar hoewel de door de strooptochten van de „Emden" veroorzaakte verliezen wel op vier millioen p. st. worden geschat, spraken de assuradeurs toch allen de hoop uit, dat de commandant gered moge zijn. Als hij ooit naar Londen komt, zeiden »e, zullen we hem toejuichen als een uitmuntend sportsman. Londen, 11 Nov. (R.) De admiraliteit bericht, dat de kleine Engelsche torpedobool Niger dezen morgen werd getorpilleerd door een duikboot ter hoogte van Dover en ge zonken is. Alle officieren en 77 man van de equipage zijn gered. T o k i o, 11 Nov. (R.) Een Japansche tor pedoboot is heden gezonken voor Iviautsjou bij het opvisschen van mijnen. De meerder heid der bemanning is gered. Pretoria, 11 Nov. (R.) Eene regeerings- prodamatie roept alle zich in oproer bevin dende personen op zich vrijwillig met hunne wapenen over te geven voor of op 21 Novem ber. Zij, die zich op deze wijze overgeven, mogen naar hunne haardsteden teruggaan op voorwaarde dat zij geen verder deel nemen aan den opstand. De amnestie is niet van toepassing op de aanvoerders van de rebellen. Alle rebellen, die zich niet gedragen naar dit bevel, zullen be handeld worden met alle strengheid van de wet. C'hri 61i a n i a, 11 Nov. (W. B.) Het stoomschip Pluton liep Zondagavond in de huurt van Yairmoutlh op eene mijn en zonk; de bemanning wetrd gered. Het stoomschip Atle Thorbjörnzen is Zorvdfig eveneens dicht bdj Yarmouth op eene mijn geloop en. Norges Handels og Sjïfaristidende teekent hiembij aan: In 24 uren tijjds verongelukten twee neutrale hatndeslsschejpen voor Yarmouth ca wel, zooals men kan zien, op een weg, die door de Bsitsdhe admiraliteit als veilig was aangewezen. Voor zooveel men kan nagaan, volgden de beide schepen dien weg voor zoo ver dit mogelijk was, zonder vuurtorens en bij niet helder weer. Wanneer zij buiten de veilige route waren, dan is dat slechte een bewijs, dat het buitengewoon moeielijk is de betrekkelijk smalle geul te volgen, die de ad miraliteit voorschrijft. In ieder geval is het een bewijs aan welke gevaren de scheepvaart Is blootgesteld, wanneer zij gaat langs de Britsche oostkust en door het Kanaal. Het gevolg hiervan moet noodzakelijk zijn, dat voor de neutrale scheepvaart de veilige weg benoorden om Schotland wordt aangewezen en dat geen andere dan in de havens aan de oostkust ladende schepen langs de oostkust gedirigeerd worden. AftenDOSten en Morgenbladet ondersteunen dit verlangen. Een gelijktijdig aangekomen telegram deelt mede, dat een Noorweegschc stoomboot voor de groote vaart, de Myrdal, van Amerika komende, bij eene poging om Pentland Firth te passecren, door de admira liteit gedwongen is den weg te nemen door het Kanaal. W e e n e n 11 Nov. (W. B.) Het corres- pondenliebureau verneemt, dat het bericht uit New-York, dat de Oostenrijksche regeering onderhandelt met New-Yorksche banken over de vernieuwing van 6 pet. schatkistbiljetten tot een bedrag van 12^ millioen dollars, vol komen onjuist is. Veeleer bestaat het voor nemen tot terugbetaling van den on 1 Januari 1915 vervallenden tweeden termijn op den vervaldatum; die terugbetaling is reeds zeker gesteld. Petersburg. 11 Nov. (R.) De inschrij ving op de 5 pets. binnenlandsche leening van 500 millioen roebels heeft een groot suc ces gehad. Er is, volgens de berichten, voor meer dan het benoodigde bedrag ingeschre ven. Stockholm, 11 Nov. (W. B) Svenska Dagbladet bevat een hoofdartikel van den schrijver Gustav Strindbergwaarin wordt betoogd, dat de politieke orienteering van de groote mogendheden dikwijls zeer snel wis selt. De schrijver herinnert er aan, dat nog geen tien jaren geleden, den llen Mei 1905, de toenmalige eerste minister van Engeland in eene groote rede over de voornaamste vraag stukken van de rijksverdediging constateerde, dat het grootste gevaar voor Engeland is het opdringen van Rusland naar de noordweste lijke grens van Indië. Nu daarentegen hoort men uit den mond van de Engelsche staats lieden, dat de Europecsche cultuur eerst dan tegen de Hunnen en de jonkers beveiligd zal zijn, als de kozakken en de Schotsche hooglan ders te zamen hun intocht in Berlijn hebben gedaan. Verder herinnert hij er aan, dat Asquith tijdens het debat, dat in 1911 in het lagerhuis Is gevoerd over de verklaring van Londen, verklaarde, dat hij en zijne ambtgenooten, on danks alle bezwaren na zorgvuldig onderzoek van oordeel waren, dat een groot internatio naal verdrag, zooals dit, in het groote belang was van den wereldvrede e® ook van Engc- land's opperheerschappij op zee. De eerste, tainlsrter voegde hieraan zeik toe. dat dc re geering zich aan grof plichtsverzuim zou schuldig maken, als zij niet alles deed om dit internationale richtsnoer in te voeren. Zooals bekend is, is de verklaring van Londen daar na met groote meerderheid aangenomen door het lagerhuis, maar l'ater toch niet geratifi ceerd. Na deze regeringsverklaring is het geen ons is overgekomen nog meer verontrus tend voor de kleinere staten. Ditmaal heeft het hoogste belang van den wereldvrede zijn gezicht al te spoedig veranderd. Engeland. Londen, 11 Nov. (R.) Bij de opening der zitting van het parlement zeide de koning' De krachten en sympathieën van mijne on derdanen iin alle deeleai van het rijk co neen- treeren zich om een zegevierend einde van den oorlog te verzekeren. De rede legt nadruk op de pogingen van Engeland en zijne bond- genooten om tegenover Turkije eene vriend schappelijke onzijdigheid in acht te nemen. Slechte raadgevingen en invloeden uit den vreemde hebben Turkije gedreven tot eene politiek van aanval en uitdaging. De rede erkent de warmte, waarmee inzonderheid de molianimedaansche onderdanen van het ge- heelc rijk proeven van verknochtheid en steun hebben gegeven, en drukt het vaet^ besluit uil om de overwinning van de Britsche wapen cd te verzekeren, om even welke offers dit zal vorderen. Eerste minister Asquith zeide, dat de oor log de solidariteit van alle pairtijen had te weeggebracht en eene betuiging van sympa thie van alle ras en geloof uit het geheele rijk had verwekt, die zonder voorbeeld was De troepen van. tie boaidgenooten hadden liet eerste doel van den keizer verijdeld. Het Britsche rijk stond zijne beproeving door en de ondervinding ran de laatste drie maan den boezemde de hoop en het vaste ver trouwen in, dat hoe langer deze beproeving duurt, des te duidelijker Groot-Briltaaiitiê er uit te voorschijn zal komen als strijder voor eene rechtvaardige zaak. Na de opening van het parlement door den koning werden in de beide huizen adressen van antwoord voorgesteld. In hel lagerhuis deed Bonar Law uitkomen, dat de politieke partijstrijd geheel verdwenen is. Ilij ver klaarde, dat voor de Duitschers de eenige kans op de overwinning verkeken was. De bond genooten waren nu in eene betere stelling dan bij het uitbreken van den oorlog. Asquith deelde mede, dat de kanselier dei- schatkist Lloyd George, den 16en finoiicieele voorstelen bij het huis zal indienen, waar onder een betreffende eene oorlogsleening. Dc/i 17en zal eene groote credietaanvragc worden gedaan en eene nieuwe machtiging gevraagd worden voor het in dienst nemen van soldaten. De thans verstrekte machtiging strekt om het staande leger op 1,186,000 te brengen. Dat leger is nu 1,086,000 man sterk. Asquith eindigde met hulde te brengen aan de actieve samenwerking van de oppositie met de regeering in hare moeiehjke taak. Het dtebat werd verdaagd Luxemburg. Luxemburg. 11 Nov. Den lOcn Novem ber kwam de Kamer, overeenkomstig de grondwet, voor home gewrone zitting bijeen. De groothertogin hiekd eene troonrede, waar in werd gezegd: Wij allen zijn geschokt door het vreeselijke schouwspel van den bloedige®, oorlog, waarin onze buren elkaar verscheu ren. Onze onzijidigheid is geschonden. Wij haastten ons, ik en mijne regeering, daarte gen te protesteeren en brachten ons protest ter kearnis van de garantiestaten. De Kamer keurde onze handelwijze goed. Hoewel mis kend, blijven onze rechten bestaan. Er werd ons schadevergoeding beloofd voor het ons toegevoegde onrecht. Voor de schade, door den doortocht geleden, werden ons reeds gel den tot schadeloosstelling betaald. Bk dank de bevolking voor hare correcte houding, waardoor onaangename gebeurtenissen wer den verhoed. Te midden van de gebeurtenis- sen, waarbij de naburige landen wonderen van dapperheid voor de grootheid en het geluk van hun vaderland verrichten, willen ook wij voor ons vaderland opkomen. God bescherrae ons dierbaar vaderland. (Luide toejuichingen. Mexico. N e w-Y o r k 11 Nov. Carranza heeft zich vereenigd met Amerika's voorwaarden voor de ontruiming van Vera Cruz. Verspreide Berichten. Keizer Wilhelm. Een Engelsche dame, die uit Berlijn is terug gekeerd, waar zij sedert het uitbreken van den oorlog had vertoefd en die in de gelegenheid was geweest Keizer Wilhelm te zien, heeft, volgens de „Daily Mail", verteld, dat de Kei zer in de laatste maanden zeer is ver ouderd. Ziin haar moet bijna geheel wit geworden zijn. Destrijd in België. De te Sluis vertoevende correspondent van de Tel. kreeg inzage van brieven door ernstige, geloofwaardige Belgische soldaten geschreven; een meldlde: „Wij meenden naar Frankrijk te zullen gaan om te rusten, maar namen dadelijk in de eerste lijn plaats achter dc Yser. Tien dogen heb ik de loopgraven niet verlaten. Bk heb. zooals ge weet, Luik, Thienen, Medhelen, de Nethe, meegemaakt, maar de slag was hier veel vreeaelijker. Hoe veel dooden en welk een ontzettende massa gewonden, waarvan velen eerst in een kerk van den omtrek, in 't station te Veurne, of een gesticht aldaar verbonden en daarna naar Frankrijk vervoerd werden. In herigst van den strijd verschanste ik me soms achter lij ken van kameraden; 1 waren geen oogen- blikken om te denken, maar ook aan. Duitsche zijde waren de verliezen ontzettend, ja groo- ter dan bij ons, want de soldaten die den aan val deden, werden met geweld in den dood gejaagd Hij beschrijift ook hoe hij in den nacht op schildwacht stond, terwijl over een groote uitgestrektheid de hemel laaide van 't vuur. dat zes, zeven kapitale hoeven ver teerde." Wat de veel besproken ontmoediging der Duitsche soldaten betreft, kan bovengenoem den coltrespondent melden, dat me uit tal van gesprekken met militairen blijkt, hoe de stemming onder hen verschillend is. Velen verlangen hartelijk naar 't einde en de vrees voor wat er na den oorlog gebeuren kan, weerhoudt hen van desertoeren. Anderen daarentegen zijn vol goeden moed en gewel dig oixtiméetisch. Een doodskophuaaar ge tuigde dat hij heel zijn leven wel oorlog wil de voeren. Visé bad hem aangegrepen, Leu ven was verdiend, te Dendermonde was er niet geschoten, maar over den brand dier stad sprak bij niet verder, doch 't leventje beviel hem wel. Van veel desertie Is geen sproke. In Zeeuwsdh-Vlaanderen vertoeven nog duizenden vluchtelingen, gegoede en behoef tige. De strijd In België en Frankrijk. Aan de Times wordt uit Noord-Frankrijk geseind: Zondag en Maandag donderden de kanon nen herig bij Yperen en La Bassée. Ten zuidoosten van Yperen, in de nabijheid van Meessen (Messines), hervat de vijand zijn aanval met groote, schier met wanhopige kracht. Hier, bij Atrecht en bij La Bassée, heeft hij groote versterkingen gekregen. De aan de bondgenooten, toegebrachte ver liezen zijn ongetwijfeld aanzienlijk, doch de verliezen der Duitschers aan dit noordelijke front worden achtmaal zoo groot geschat Wij hebben geen tennein gewonnen, maar ook niets verloren. Ofschoon de Duitschers dus geen terrein verloren hebben, hebben zij reus achtige verliezen aan manschappen en mate rieel geleden. Dat is de toestand van het oogenblik. Ruw geschat, bezetten de bondgenooten een sterk verschanste linie te n westen van de lijn Dixmuiden—Yperen—Rijssel—Atrecht. Al de ze steden hebben van de vijandelijke granaten ernstig geleden. Geen van beide partijen kan ze nu bezet houden. De stellingen van den vij and berinden zich ten westen (oosten? vraagt de N. R. Ot.) van genoemde sleden. De Vijn van het front vertoont ten zuidoosten van Rijssel op de hoogte van La Bassée een merk waardige kromming. De Duitschers doen een laatste, wanhopige poging om door te breken* Het gebulder ran hun kanonnen was gisteren te St. Pol (dep. Nauw van Calais, ruim 30 K.M. van Atrecht) te hooren. Te Antwerpen. Een Amsterdammer, die Dinsdagavond uit Antwerpen terugkeerde, deelde ons mede, dat Maandag aan de haven aldaar brand is ont staan in een met stroo gevulden spoorweg- waggon. Het vuur deelde zich mede aan on geveer 40 andere waggons, waarvan vele met levensmiddelen waren geladen. Toen onze zegsman Dinsdag de stad verliet was het vuur nog smeulende. De armoede te Antwerpen is zeer groot. Voor de ingangen der Weldadigheidsburee- len, waar de uitdeeling van levensmiddelen des morgens 8 uur begint, staat reeds des nachts om 2 uur een lange rij ongelukkigcn te wachten. Aan het station te Esschen werd door de Duitsche soldaten allen mannelijken Belgen van dienstplichtigen leeftijd gelost uit te stanpen. De reis naar Nederland werd hun niet toe gestaan. De toestand In Brugge. Een correspondent van De Tijd meldt over den toestand in Brugge, dat die nog rustig is. Er zijn minder militairen dan voorheen en bovendien gedragen zij zich zeer waardig en rustig. De berichten in de bladen van een Nederiandsoh correspondentiebureau bleken me voor de zooveelstc maal weer onzin. In die berichten heb ik zoo schrijft De Tijd n.l. gelezen, dat het station gedeelte lijk verwoest zou zijn en soldaten zouden zijn gedood door bommen uit vliegmachines der gealliéerden. Daarvan is echter geen gebene dijd woord waar. Wél zweven er bijna dage lijks van die vliegmachines door de lucht, maar van verwoestingen door hen te Brugge aangericht, is geen sprake. Hert station Is vol maakt ongedeerd cn een paar bommen zijn slechts geworpen op de in een afstand van 500 M. buiten de stad slaande benzine-depots der Duitsohers, zonder doel te treffen echter. Geen enkel blad mag meer in Brugge ver kocht worden, behalve de „Bicn Public", die onder de censuur staat der Duitsche overheid. Per proclamatie zijn ook alle sluiswachters uit het district opgeroepen, om hun taak weer te gaan vervullen en tevens werd er bijge voegd, dat zij voor alle verzuimen of bescha diging der sluizen verantwoordelijk blijven. Van het Russisc h-D uitsche ge vechtsterrein. Uit St. Petersburg wordt volgens een tele gram der N. R. Ct. aan dc Daily News ge meld Lichte Russische kolonnes, die de buitenlij nen van de Duitsche militaire spoorwegen om Noord- cn Midden-Polen hébben opgebro ken en overschreden, rapporteeren een koorts achtige bedrijvigheid bij den vijand. Op de het meest nabij de grens liggende spoorwe gen hebben zij Duitsche troepenbewegingen opgemerkt en verder het binnenland in zijn de spoorwegen dag en nacht ovorkropt met troepen-transporten en oorlogsvoorraad, voor al artillerie, die uit Oost-Pruisen naar de stel lingen achter Thorn en Posen worden ver voerd. De opwinding van het Duitsche spoorweg- bestuur heeft onder de burgerlijke bevolking een pankk verwekt. Vele duizenden Duilsche gezinnen hebben haastig hun draagbare boeltje bij elkaar gepakt en rijn achter de vesting Posen gevlucht. Anderen begeven zich naar Bresl i en Dresden. Men vermoedt, dat de Duitschers gedacht hebben, dat de Russen na hun terugslaan van den opmarsch naar Warschau en den Weioh- sel een in/val in Oost-Pruisen zouden doen cn dat het geheel onmogelijk voor hen zou zijn, een groot leger in November voor een winter- veldtocht door het in Duitschïand vooruit springende gedeelte van Polen te laten opruk ken. Dit is reeds gedaan echter en vandaar, dat de Duitschers nu onder hioogen druk alle beschikbare krachten van de vestinggarnizoe nen en reserves in Saksen, Sileziê cn het ove rige gedeelte van Pruisen samentrekken. De Daily Telegraph verneemt uil St. Peters- burg, dat volgens een telegram uit Lodz, de Russische troepen bij Sjerads generaal von Mathissen en rijn staf hebben gevangen geno men. Ook wordt bericht, dat generaal von Liebert, de voormalige commandant van Lodz in 'krijgsgevangenschap is geraakt. De val van Tsingtau* Uit Tokfio wordt volgens een particulier Reuter-telegram uit Londen geseind: Het uit voerige officieele rapport over de operaties te Tsingtau is in gematigde bewoordingen ge steld. Er blijkt echter uit, dat de bestorming zich kenmerkte door dezelfde onverschillig heid voor het leven van Japanners als het geval was in den oorlog met Rusland. Er blijkt uit, dat genle-afdeelingen met opoffering van tal van Japansche menschenlevens het kruit magazijn van den vijand in de lucht lietten vliegen, dat zij de Duitsche borstweringen be klommen onder een regen van kogels uit de machinegeweren; dat zij met het grootste le vensgevaar beletten, dat de vijand hun po sitie ontdekte, enz. liet rapport wijst me<t nadruk op de hard nekkige verdediging door de Duitschers en weidt uit over het hardnekkig gevecht in het maanlicht, nadat het fort Moltlke was geno men, totdat order werd gegeven tot staking van het gevecht, waardoor bloedende botsin gen in de stralen der stad werden voorkomen. De „Emden" op Sabang geholpen? In de Daily Telegraph wordt door een In zender de vraag gesteld, op welke wijze de kruiser Emden zoo goed op de hoogle kon zijn van de bewegingen der Engelsche sche pen in den Indiscben Oceaan. De inzender neemt aan, dal alleen het draadlooze station op hert eiland Poeloe "Weh (Sabang) in aan merking zou kunnen komen. Dit station ligt op Nederlandsch grondgebied. De inzender vraagt, of de Britsche regeering bij de Neder land sche autoriteiten geprotesteerd heeft Slachtoffers van den krijg. De Deutsche Juristen-Zeitung maakt lijsten openbaar van in den krijg gevallenen, behoo- rende tot den rechtsgeleerden stand en de ad ministratieve ambtenaren. Een tweede lijst komt voor in het nummer van 1 November. Tot dusver zijn gesneuveld 529 rechtsgeleer den eu hoogere ambtenaren en wel 3 hoog leeraren, 97 rechterlijke ambtenaren, 85 advo- vaten en notarissen. 107 Gerichtsassessore. 12 Rechtspraktikante. 155 Refcrendare, 70 admi nistratieve ambtenaren. Droevige cijfers. Ei hoevelen zullen nog volgen? In Duitschlar. en in de andere landen. (W. v. h. R.) Steunaanbod der SomalI's. De Times deelt mede, dat de voornaamste Somnli-hoofden in Jubaland een verzoek schrift hebben ingediend bij den gouverneur, waarin rij vragen voot Engeland te mogen vechten. Engelse hen in Duitschïand. Twee Engeflsche parlementsleden en een Britsche admiraal, die rich te Nauheim be vonden om daar een kuur te doen» zijn geïn terneerd in ccn kamp te Giessen. Peter Moor gevallen. De „Frankfurter Zeitung" meldt: Uit België komt het bericht, dat de held van den bekenden roman van Gustav Frens- sen, Peter Moors Fahrt na^h Südwest, dr. Heinz Michaelsen uit Berlijn in de laatste ge vechten gesneuveld is. Nog als jong student, had hij als Einja'hriger In het marine-batal jon dapper deel genomen aan de langdurige en moeilijke gevechten in Zuid-West-Afrika tegen de Herero's. Volgens rijn aanteekenin- gen heeft Frenssen den roman geschreven, die zoo grooten opgang gemaakt heeft. Be kend om zijn gaven was dr. Michaelsen aan gesteld als assistent bij de instelling voor zee- kunde te Berlijn en met groote geestdrift was 'hij als eerste luitenant der reserve op den eersten dag van de mobilisatie in rijn garni zoensplaats Kiel aangekomen. Tot rijn vrien den zeide 'hjj, dat hij zich volmaakt gelukkig gevoelde, maar vast overtuigd was, dat hij sneuvelen zou. Zijn voorgevoel is juist geweest Een doodgeschoten spion. Reuter meldde ons reeds, dat de Duitsche zee-officier Lody In den Tower te Londlen we gens spionnage is doodgeschoten. «De zaak is voor den krijgsraad voor een groot deel met gesloten deuren behandeld. Er moet uit de getuigenissen gebleken zijn, dat Carl Hans Lody, alras Charles A. Inglis, eeif van de ge- slepensle spionnen was, Welke de Duitsche ad miraliteit in dienst had. Hij reisde heel En geland door en zond telegrammen naar Duitschïand in verstaanbare taal, maar die. naar Engelsche bladen beweren en de krijgs raad blijkbaar heeft aangenomen, heel wat andfers inhield dan den letterlijken zin der woorden. Lody is in Ierland gearresteerd. Woordspeling. Een Duitsch lezer maakt zijn blad opmerk zaam op de volgende woordspeling. De En gelsche vloot, zegt hij, heeft wel meer dread noughts dan de Duitsche. maar de laatste wint het in dreadnoughts (waaghalzen). De zegepraal zou van dien eencn letter kunnen afhangen. Geschrapt Behalve de Duitsche keizer is ook prins Heinrich geschrapt uit de lijst van de eere admiraals der Britsche vloot. De eenige eere admiraal van die vloot is nu nog de Czaar. Voor hoelang nog? Konstantinopel alvast herdoopt. De Bussen hebben opnieuw een stad her doopt. Naast „Petrograd" gewagen de Russi sche bladen thans ook van „Tsargrad", met welken oud-Slnvischen naam zij nu Konstan tinopel aanduiden, aldus, voorshands nog in naam en op papier, een begin makend met de uitvoering van het bekende, volgens sommi gen legendarische, testament van Tsaar Peter den Groote. Sfaten-Generaal. TWEEDE KAMER. De rechtstoestand der geïn terneerde militairen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend dat voorzieningen bevat betreffende den rechtstoestand van hier te lande geïnter neerde militairen van een buitenlandsche mo gendheid. Deze rechtstoestand eischt, naar de regee ring in de Memorie van Toelichting schrijft, eenige nadere regeling. En dat allereerst met het oog op de belangen der geïnterneerden zelf, tegenover wie de Staat thans een wettelijk niet begrensde bevoegdheid tot individueel verschil lende behandeling bezit, zoodat practisch een evenzeer ongelimiteerd stelsel van huishoude lijke straffen en maatregelen op hen bij even tueel wangedrag zou kunnen worden toegepast. Daarnaast vorderen de belangen der gemeen» schap, dat de noodige gelegenheid besta on* onder de zoo talrijke geïnterneerden voldoende orde en tucht te blijven handhaven en dat dezen daartoe, gelijk mede in het belang der hand having van onze neutraliteit, zekere onder strof en tuchtrechtelijke sanctie te stellen, bijzondere verplichtingen worden opgelegd. Met betrek king tot de geïnterneerden behoort m. a. w. een bijzonder recht in het leven te worden ge» roepen. Dit bijzondere recht moet, volgens de regee ring, zijn het militaire recht. Daarom wordt in het eerste artikel van het wetsontwerp bepaald, dat de geïnterneerde militairen ten aanzien van door hen begane feiten, met toepassing van de militaire wetten en in achtneming van den door hen bekleeden rang, worden gelijkgesteld met Nederlandsche militairen. Verder wordt voorgesteld te bepalen, dat voor de toepassing van deze wet de comman danten van interneerings-depéts of de door hen aangewezen officieren als de commandeerende officieren van een korps of van een oorlog»» vaartuig worden aangemerkt De commandant van een interneerings-depót der landmacht bepaalt, welke officieren vooi het krijgsvolk te lande als de commandeerenden officieren eener compacnve, welke als de hoo gere officieren van het korps zullen worden aen- gemerkt. Voorts zal vastgesteld worden dat de gein' terneerde militair, die opzettelijk in strijd met een door hem gegeven belofte zich verwijdert of een door hem cegeven belofte of aangenomen voorwaarde w»«ro»»'b»r t»em verlof is verleend om zich tiideliik of voor goed te verwilderen, schendt of die daartoe samensnant. wordt ge straft met mistake gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Artikel 80 van het Wetboek van Strafrecht van toepassing. Deze wet zal in werking treden op den dag harer afkondiging. Uit de Pers. De vragen van den heer Duymaer van Twist. De gep. luit.-gen. "W. G. F. Snijders schrijft het volgende in dc Nieuwe Courant. Enkele schrijvers van ingezonden stukken, die hun pennevrucht tevergeefs in ons blad zullen hebben gezocht, mogen er met belangstel ling van kennis nemen: „ïk wensch een woord van protest te doen hooren tegen het ontreden van het Kamer lid Dumaer van Twist. Bliikens een bericht in uw Avondblad van 6 November j 1. heeft dare den minister van oorlog gevraagd, of met op ruimer schaal dan tot nu toe. verloven aan militairen kun nen worden verleend, en zoo ja, of de mi nister dan bereid is een regel'ng te treffen, waarbii „zooveel mogelnk rekening wordt gehouden met de maatschanpelüke beien» gen van hen, die met de mobilisatie zijn onder de waoenen geroepen." Weer zoo'n domme vraag h la Dumaer van Twist 1 was mün eerste ;ndruk. Maar er over nadenkende, rees in mij een gevoel von ergernis, ja van verontwaardiging. Dat 'sheeren D. v. T/s vraag inderdaad d o m is, behoef ik niet nader aan te toonen. Maar ergerlijk, in de hoogste mate. noem ik 't, dat deze zoogenaamde militaire Ka merspecialiteit, zich niet ontziet stelling te nemen tegenover de militaire maatregelen der regeering, en door zijn onberaden be drijf de moeiliike taak. die op haar rust, nog weer durft verzwaren. Men zegge nietde heer D v. T. „vraagt" *t alleen maar. Ziin ontreden heeft geen zin, wanneer het n'et beteekent dat hij van oor deel is, dat die ruimere verloven kunnen. Ja moeten worden ver'eend En dat oor deel berust on niemendal't k a n op geen enkel deugdelijk argument gebaseerd zijn. En dan durft hij der regeering nog bo vendien voorhouden, dat ze c.q. een rege ling heeft te treffen, waarbij met de maat schappelijke belangen der onder de wape nen geroenenen ..zooveel mogelijk" reke ning wordt gehouden. Welke reden, welk recht heeft dit Kamer lid. om zich hier v66r de Regeering op te werpen als speciaal voorvechter van d;e be langen? Is er eenig feit aan te wiizen. waaruit zou bliiken dat de Rorrportncr minder oog en ge voel heeft dan de heer D. v. T., voor de maatschappelijke belangen van alle Neder landers, inzonderheid van de door de mob:- lisatie getroffen, miMt«;ron *»un gezinnen? Op wecken grond denkt of gelooft de heer D. v. T. dat de mih'taben een dag. een uur lanrrer „pen de cn-en^en" ndien worden ge houden, dan noodig Is volgens de op ken nis van den toestand gecronde inrichten der veroniwoordelijke regeern«*soersonen De houd:ng van genoemd Kamerlid wekt mijn» verontwaardiging, omdat ze, juist op dit oogenblik. gevaarlijk is: omdat ze ontevredenheid kweekt- en de meening veld doet winnen, dat er geen nood?*"1 meer bestaat, om het le^er. vol'ed'g gemobiliseerd en gevechtsbere-'d gereed te houden voor •eventualiteiten, d'e nog niemand ook niet de heer D. v T. kan voorzien. Prof Kernkampzegt het zoo juisthet volk moet begrijpen, dot zoolang de oorlog duurt het gevaar om er in betrrd-l-en te worden voortbestaat, en bereid blijven, de zware lasten te dragen, verbonden aan het zich houden in staat van tegenweer" En dóórtegen durft de heer D. v. T. te rea- geeren Hij wil „on ruimere schaal" verloven zien toegestaan. En hij vleit de menigte, die zoo d:kwijls haar hoogste belangen niet kent en niet begrijpt, door ziin In dit geval m i s- plaatste bezorgdheid voor de „parti culiere" belangen der opgeroepen militai ren Die zorg ls bii de regeering in uitnemende handen, dat heeft ze bewezen l De heer D v. T. kan zich gerust er buiten houden. Hij behoort geen voet te geven ean dwalingen en wanbegrippen, die er meer en meer toe zouden gaan leiden, dat het volk den mö- bilisatietoestand als niet langer gemotiveerd gaat beschouwen, die bij de militairen gè1* mis aan ijver en belangstelling voor den dienst bevorderen, en den goeden geest valS leger en landweer ondermijnen. Of is den heer D v. T. soms niet bekend, hoe het daarmede gesteld is? Weet hij niet dat. alleen voor den krijg»- raad te 's Gravenhage, onlangs 60 feiten aanhangig waren von ernstige overtredingen tegen de krijgstucht, van dienstweigering, weerspannigheid, beleediglng van meerde ren met woord, en zelfs met daad? Hij bezie b.v. eens die akelige prentbriof-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2