kaart (uitgave Verkade te Amsterdam), waarop een paar militairen, met wat rijme larij, waarvan de laatste twee regels luiden „Maar hooren ze bedoeld zijn „de land weermannen" dat 't lawaai voor ons land niet veel beduidt, „Dan trekken ze de lijn en voeren geen steek meer uit" Waarom worden zulke producten van wansmaak cn wanbegrippen niet verboden? En dat zijn de denkbeelden, die door het optreden van het Kamerlid D. v. T. worden gewekt en bevorderd. Zóó wordt hij een apostel van lamlendigheid en verzet in het leger. De kapitein Duymaer van Twist heeft een schoone, een unieke gelegenheid laten voorbijgaan om eens „een goede, flinke beurt" te geven. Zijn plaats was, in deze tij den. aan het hoofd van een compagnie te velde. Dóór had hij zijn gebrekkige militaire ikennis kunnen aanvullen in de praktijk van den diensthad hij veel, zeer veel kunnen leeren wat hem thans ontbreekt op 't ge bied van oefening, krijgstucht, bevelvoering, enz., wooromtrent hij sedert jaren slechts verwarde en ongare begrippen ten beste geeft. En is 't waar, wat men zegt, dat de regeering zijn diensten in het leger niet verlangde, dan had hij vrijwillig als Kamer lid kunnen aftreden. Zim gemis als volksver tegenwoordiger ware allerminst een onover komelijk verlies geweest. Integendeel. Het zou ons bevrijd hebben van een figuur in 's lands raadzaal, wiens optreden als „mi litaire specialist" een oneer is voor ons le ger d'"e door zijn redevoeringen en vragen niet alleen zichzelf blameert wat z ij n zaak is maar. wat méér zegt. de natie ver veelt. ergert en tot ongepast verzet tegen gepaste regeeringsmaotregelen prikkelt." In antwoord op wat de gepens luit.-gen. W. G. F. Snijders in de Nieuwe Ct. heeft ge schreven schrijft de heer L. F. Duymaer van Twist in dat blad „De heer W. G. F. Snüdcrs, luitenant- generaal b. d., beeft de vrijheid genomen een hoeveelheid hateliikheden aan mijn adres in uw blad te schrijven Daarin beeft d:e opperoffider getoond nog steeds de oude te zijn en niets te heb ben geleerd. In zijn militaire carrière heeft ziin ruw en onoordeelkundig optreden aan velen in het leger heel wat leed veroorzaakt. Onze on vergetelijke kameraad Thomson, die de horde hand van den generaal duchtig ge voeld heeft, heefl de edele karaktereigen schappen van den heer Snrders goed leeren onderscheiden. Maar ook de oud-minister Coliin is niet vrij gebleven van de vriendeb'kheden van den oud-inspecteur van de infanterie. In het nummer van 13 December 1911 van de Nieuwe Courant kon men van de hand van den heer W. G F. Sniiders u-ep. luitenant- generaal, een artikel aantreffen, waarin een vocabulaire van allerlei trrofheden was te vinden, die d'c ooneroff'cicr zich destijds tegen den toenmol'gen minister van oorlog durfde veroorloven. Terecht heeft de heer Colijn den generaal in het openbaar een flinke afstraffing toe gediend. Helaas zonder ander resultaat dan dat de verhouding nog verergerde. Tot soortgelijke verergering zou ik door een tegenschrift münerziids niet gaarne aan leiding geven Ik doe er daarom het zwijgen toe. te meer, war ook nu weer blijkt op wat lichtvaaid ge en verdachtmakende wijze de generaal gewoon is zi?n meening uit te spre ken. De heer W. G. F. Sniiders bliikt noch den inhoud noch de bedoeling van mijne vraag aan den nvnirfpr van oorlog begre pen te hebben, noch op de hoogte te zijn van heteeen ten aanzien van mijne beschik baarstelling bii h"t begin der mobilisatie heeft plaatsgehad." Berichten. Dc Staatscourant van Donderdag 12 Nov. bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol gepensionneerd wegens langdurigen dienst de kapitein C. M. B. Wie demann van het 2e regiment infanterie; aan de navolgende stationscommandanten rijn de volgende hoogere titulaire rangen ver leend: de lui tenant-kolonelsrang aan de met den majoorsrang gepensionneerdc kapiteins W. IC. M. Beugel, M. Kunema», H. S. de Vis ser, H. J. v. d. ICooy, C. J. A. Macpherson, kV. Hemmes, G. J. baron van Slingelandt, II. W. Lansdorp, F. A. G. Nieuwland en E. F. W. C. Weslerbaen Schmidt; de majoorsrang aan de met den kapileinsracg gepensionneerde le lui tenants jhr. F. L. Falck. en F. A. Hoefer, als mede aan de met den kapiteinsrang eervol ontslagen le luitenant G. A. Zelvelder; op verzoek eervol ontslagen met dankbetui ging voor de langdurige diensten C. J. M. Noorduijn, als burgemeester van Everdingen en Hagestein; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Franekeradeel A. Draaisma d<; Vries; als schoolopziener in het arrondissment Vries Th. Rutgers van der Loeff; benoemd tot burgemeester van Genemuiden H. J. Groote Baldcrhaar ten Velde, met 'ge- lijklijdig eervol ontslag als burgemeester vau Werkendam; tot lid van de Commissie van Toezicht op de Rijksacademie voor Beelrlende Kunsten te Am- Sterdam nir. F. Kranenburg te Amsterdam. Vice-President van den Raad van State. Naar wij veknemen zal de StaajtscouraM •VflTi hedenavond bevatten, de benoeming, met ingang van 16 December el:., van Mr. Dr. "W. F. van Leeuwen commissaris der Koningin, in Nooivl-Holland, tot Vice- president van den Baad van State. De Eerste Kamer zal, na dc hervat ting barer werkzaamheden, waartoe zij 18 November bijeenkomt, allereerst de Indische begrooting en het Marincwclje in de afdee- lingcn onderzoeken. Voorts zal zij een bc- fclissing nemen omtrent de aan de orde stel ling der Inkomstenbelasting- Tweede Kamer. Gisteren zaten in de «Fweede Kamer nog twee afdeelingen. De Katholieke Kamerfractie hield Dinsdogavond een vergadering. D i r e c t e u r H. T. M. De heer H. A. J. van Stinriaan Luiscius heeft ziin aatnlae ae- vraagd els directeur der Hoagsche Tramweg- maatschappij. De Raad van Beheer heeft het verzoek ingewilligd. Vermoedelijk tot 1 Juli 1915 zal de heer Luiscius aanblijven. E. C. W. Hoyer. f Te Rotterdam is overleden de heer E. C. W. Hoyer, directeur en oprichter der Rotterdamsdhe Hypotheek bank voor Nederland, welke bankinstelling onlangs 50 jaar bestond. De overledene was tal van jaren lid van den gemeenteraad. De heer Hoyer was tevens plaatsvervan gend commissaris der Nederlandsohe Han dels-maatschappij, directeur der Holland Argentinië-Hypotheekibank en commissaris der Nederlandsche Scheeps-Hypotheekbank. Het N. v. d. D meldt het overlijden, in hoogen ouderdom, van den lieer Jacq. van Raalte, vroeger Nederlandsch swisul te Glas gow, op zijn villa Holland-House in Kent. Dc heer Van Raalte was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. M. de Jong. Te Hoorn is op 74-jari- gen leeftijd overleden de heer M. de Jong, oud lid der Eerste Kamer. Nederland en de oorlog. Staat van beleg. De staat van beleg in Friesche en Gro- ningsahè plaatsen langs Eems en Wadden is afgekondigd om beter tegen de gaan de frau duleuze uitvoer van producten enz., waarom trent een uitvoerverbod is uitgevaardigd. Een oorlog-handelstrust. Naar het Hbld. verneemt, zal eerstdaags een Nederlandsche trust gevormd worden, wier doel zal zijn, ten behoeve van Neder landsche kooplieden of Nederlandsche ven nootschappen, bemiddeling te verleenen tot het verkrijgen eener ongehinderde versche ping naar Nederland van artikelen, welke dooi oorlogvoerende mogendheden absoluut of con ditioneel tot contrabande zijn verklaard. Zelfs indien een dergelijke verklaring nog niet heeft plaats gehad, maar men zich nochtans wil vrijwaren tegen de mogelijke stoornis, die een dergelijke, plotseling af te kondigen, verklaring zou medebrengen, zal de tusschenkomst van bet nieuwe lichaam kunnen gevraagd worden. De bedoeling is deze trust te vormen door de groote Nederlandsche stoomvaartmaat schappijen en handelsvennootschappen. De bestaande Commissie voor den Nederland- schen handel zal eveneens deel uitmaken van de combinatie. Het ligt in het voornemen als dagelijksch bestuur een Raad van Beheer te verkiezen, die alle aanvragen om bemiddeling voor ver scheping zal behandelen Het spreekt van zelf, dat deze Raad, alvo rens een goedgunstige beschikking te nemen op de voorkomende aanvragen, in ieder op zicht overtuigd moet zijn, dat de verscheepte goederen inderdaad in Nederland zullen blij ven. Zij zal desnoods, om de zekerheid te er langen, voor ieder geval andere eischen kun nen stellen. Trouwens, zonder die absolute ga rantie, zal het onmoglijk zijn verzekerd te blijven van de medewerking der oorlogvoe rende mogendheden, die nu reeds, althans In beginsel, is toegezegd. Het kapitaal van de ri ust zal bedra gen ti Tpilliorn Uitvoerverbc wan Nadat door het »rd van den mi nister van Landbouw enz. op een vraag be kend was geworden, dat een uitvoerverbod van spek werd voorbereid, werden groote par tijen spek uitgevoerd. Om dien uitvoer te be letten. heeft de opperbevelhebber van land- cn zeemacht op verzoek van de rcgcering een verbod uitgevaardigd, om gerookt, gedroogd en gezouten spek uit te voeren. Dit verbod is reeds 11 Zaterdagavond in werking getreden in afwachting van het Koninkliik besluit waarbij bedoelde uitvoer zal worden verboden. Fen uitzondering is bii overgangsb°paline gemaakt voor pnrtüen, waarvoor reeds con tracten waren afgesloten en die reeds ter ver zending war n iTvrtulirlon. De maTs-kwestie. Naar aonlciding van hot protest van de graanhandelaren en molenaars tegen den maatregel der Regjeering om alle beschikbare mixed maïst oe te wijzön aan het Ccrïtraal Bureau van het Nederlandsch Landbouw-co- mdté, vernemen wij van bevoegde zijde, dat de Regeering, hoeseer erkennende dat de vee houders nog belangrijke bedragen aan den graanhandel schuldig zijn, daarin geen aan leiding kon vinden om een doel van haar maïs-voorraad aan de graanhandelaren toe ie wijzen. Er lieerschte immers een buitenge wone voedrnood, waarin voorzien moest wor den om le voorkomen, dat de kleine varkens nog langer tout prix verkocht werden, het geen voer de landarbeiders en do kleine boe ren, die varkens fokken, een groot verlies be- teckende. Ook de mesters, die gedwongen werden hun varkens te veihoopen, rijp of niet, leden groote schade. Had deze toestand nog ccnigcn tijd voortgeduurd, dan zou het einde zijn geweest, dat er geen varkiensvleesch of spek meer te krijgen was. Daórvoor diende in de eerste placlts te worden gewaakt, zoo wel in het belang van den boerenstand als van de verbruikers van varktcnsvleesch en spek. Zoodra cr echter weer voldoende voor- raai komt, zal de zaak ook voor de graanhan delaren in orde komen. Ilun Iklacht, dat de veehouders hu-n no«g millioenen schuldig zijn, gaat feitelijk geheel om builen dc door de Regecring genomen maatregelen. Zij zijn dat geld trouwens niet kwijt, daar dc veehouders, die het hun schul dig zijn, het evengoed moeten betalen, nu zij tijdelijk geen maïs van hen betrekken. Alleen blijkt uit deze klacht, dat het gevolgde sys teem van leveren op crediet niet deugt. Had den zij contant gieleverd, gelijk zulks door coöperatieve vereenigingen pleegt te geschie den, dan hadden zij thans niet millioenen te vorderen, die niet binnenkomen. Uitvoer siaar het buitenland. Men meldt aan D e T ij d uit Zuid-Limburg: De ontzaglijk groote hoeveelheden voedings middelen, die dag in dag uit naar België worden gebracht, nemen dergelijke verhou dingen aan, dat de vraag gewettigd is, of Ne derland, speciaal Maastricht, zulike groote, onuitputtelijke voorraden heeft, dat we blii mogen zijn, van onzen overvloed te kunnen exporteeren. Als men b.v. weet, dat in Maas tricht alleen in 14 dagen tijd niet minder dan 7)0 80.000 K G. brood voor België werd ge bakken, kan men eenigszins den grooten om vang van en den levendigen handel met Bel gië bepalen. Wat helpt het, als ook al dc uitvoer van imeel verboden wordt, indien brood ongehin derd de grenzen kan blijven passeeren? We zouden den bakkers en kooplieden hun win sten niet misgunnen, indien we de vaste over tuiging hadden, dat Nederland zelf niet in de knel kwam wat betreft zijn voorraad levens middelen. Want het behoeft niet herhaald te worden, dat wij Nederlanders aan de ge nade van de Engelschcn in dezen afhangen De mijn en-Ie ggerij in de Noordzee is niet bevorderlijk voor den handel, en vandaag of morgen zal het nog een heele toer zijn, om een Nederlandsch stoomschip door dc Noord zee te krijgen. Zoodat het best kan gebeuren, dat de Nederlandsche bevolking vroeg of laat op haar eigen voorraden is aangewezen. In plaaUs van hert. voer-maar-uit-systeem toe te passen, zouden wij voorslanders zijn van een O],slag-systeem, van het vormen van stocks, opdat niet te elfder uur wij, Neder landers, zelf de dupe worden van onzen ove rigens alleszins begrijpelijken tuk op handels winsten. Als we b.v. eens zien, wat dagelijks onze grenzen aan het Withuis te Eysdcn en aan andere kantoren onze grenzen passeert, zou men haast denken, dat er geen verbod van uitvoer bestaal, b.v. van zout, petroleum, kaas, Karrevrachten zout. tientallen vaten petro leum, duizenden K.G. kaas worden naar Bel gië gebracht. En al deze hoeveelheden zouden reeds besteld cn gecontracteerd zijn, vóór bij Kon. besluit het uitvoerverbod in de Staats courant" verscheen Het wil er bij ons echter niet ln, dat „toevallig" zulke enorme pairtijen kaas reeds verkocht waren, vóór de kaasuit- voer verboden werd. Waarom heeft dan b.v. een koopman te Maastricht het noodig geoordeeld aan zijn winkel te afficheeren: Permission d'e x- porter 30000 K.G. de fromages cn Bel gi que. Waarom, zoo vragen wij, acht een koopman, die dergelijk kwantum verkocht heeft, het noodig zulks bekend te maken? Wij gelooven, dat de betrokken autoriteiten zich te veel hebben laten gelogen liggen aan diie z.g. afgesloten contracten, en de hande laars zijn tegemoet gekomen, doch aan de door haar uitgevaardigde wet hare kracht ontnemen. Van „contractbreuk" zouden toch de han delaren door de willicht gefiskeerde kooper9 niet kunnen bc<x?huldigd worden. Als aan dergelijke toestanden geen einde komt, is het uitvoerverbod gewoonweg een wassen neus, wat te meer schijnt, daar tegenover arme menschcn, die mot een stukie kaas, een half litertje petroleum, een pondje zout de gTens willen oversteken, in alle gestrengheid moet worden opgetreden, al is dit niet altijd met den vollen wil der marechaussee, soldaten, rijksveldwachters en kommiezen, die zoo pas honderden IC.G. kaas, vaten vol petroleum en zware karren zout niet hebben kunnen tegen houden, omdat de „papieren" in orde waren. En van "het verlof tot uitvoer wordt ook nog misbruik gemaakt. Zoo werd een kanshande laar, die consent had om 300 K.G. uit te voe ren, gesnapt, wijl hij het ging immers in een moeiite door het vrachtje tot 500 K.G. had verhoogd. Wij komen tot de conclusie, dat het uitvoer verbod veel strenger moet worden toegepast, dat de bewering van z.g. „contraaten'" deug delijk meet worden onderzocht, en dat de regecring eerlang tot de overtuiging zal ko men, dat een formeel uitvoerverbod het eeni- ge middel is, om ons eigen volk, dat ook ge weldig lijdt tengevolge van de wereldgebeur tenissen. te vrijwaren tegen prijzen, die exor bitant hoog zijn. en tegen hongersnood, al thans beperking van het broodnoodige voedseL De uitvoerwetten. Het bestuur der Vereeniging van Zuivelfa- brikanten in Nederland heefl naar aanleiding van het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten, een adres tot de Tweede Ka mer gericht, waarin het zegt, dat oorlogswin sten niet zijn af te leiden uil een vergelijking der prijzen van twee verschillende perioden, vooral niet wanneer de basis-periode 2 zo mers en 2 winters omvat. De winterprijzen moeien noodwendig hooger zijn dan de zo- merprijzen. Een uitvoerrecht op boter on kaas is boven dien onbillijk, daar door toepassing van een oertificaten-systeem op den uitvoer er yan in werkelijkheid reeds een belasting is gelegd ter compensecring der door de Regeering kunstmatig laaggehouden prijzen voor de bin- nenlandschc consumptie. Voorts kan Ncder- land's plaats op de wereldmarkt van gecon denseerde melk alleen worden gehandhaafd door groeten omzet legen lage prijzen, zoo dat een belasting ook niet op de buitenland- sche consumenten kan worden afgewenteld. Het adres eindigt met de uiting der hoop, dat de wet niet op zuivelproducten zal worden toegepast. Voorraden levensmiddelen. De commiseajrissen der Koningin hebben, naar de N. R. Gt. meldt, in opdracht van den minister van landbouw, nijverheid en hamdel a. i. aatn de burgemeesters een brief gericht, waarin het wenschelijk wordt ge noemd, de vraag onder de oogen te zien, ot in de verschillende gemeenten vo-ldoende voorraden. verbroioiksartLkelenm het bijzon der voedingsartikelen, aanwezig zijn. De regeering acht zich niet ven dc zorg ontheven, zoolang niet overal in den lande wordit medegewerkt om zich van voorraden te verzekeren, in het bijzoflider voor de per sonen. wier inkomsten zeer giek-rompen zijn. De minister za-g don ook gaarne in de ver schillende gemeenten de volgende vragen be antwoord: 1\ Zijn er nog voldoende voorraden voe- din jSTrkDdolcni beschikbaar bij -tossIts of winkeliers? 2. Zijn er waarborgen, dot de voorraden niet meer don in de tegenwoordige omstan digheden raadzaam is. naar elders verkocht zullen worden? 3. Zijner door het gemeentebestuur steun comité of een andere corporatie voorraden ingeslagen? Hoe groot zijn deze? Waarin be staan- ze en in het bijzonder, ziin voorra den voldoende om hulpbehoevenden in den winder daaruit te voorzien? Is bij die voor raden ook gerekend op verkoop aan arde ren? 4. Waanneer nog geen maatregelen getrof fen -zijn, wordt gevraagd, welke gronden daarvoor zijn. Kon. Nat. Steuncomité De twaalfde lijst van ontvangen bijdragen van 1 t/m 7 No\ember 1914 wijst een totaal aan van f 27.827.34. Het totaal der ontvangen bijdragen en toe zeggingen is thans gestegen tot f 741.592.34. Bovcnidien is telegrafisch ran cenige zeer belangrijke bijdragen uit Ned.-Indië bericht ontvangen, waarvan de verantwoording ge schieden zal, zoodra dienaangaande nadere bijzonderheden zullen zijn bekend geworden. Bijdragen van de zijde van leger en vloot zullen voortaan verantwoord worden, zon der vermelding der tijdelijke adressen van de schenkers. Vermoedelijk zal in Januari in Pulohri Studio te 's-Gravenhage een kunst-tentoon stelling worden gehouden, waaraan H. M. de Koningin (haar bescherming heeft verleend. Aan deze tentoonstelling zal een loterij wor den verbonden, waarvan de opbrengst zal worden afgedragen aan het Koninklijk Natio naal Steuncomité 1914. Dit comité heeft de toezegging gee' an 10 pet. van de opbrengst af te dragen aan het Nederlandsch Steunco mité voor Beeldende Kunstenaars. De verloting zal over het gcheele land wea ken met comité's in verschillende steden. Bij het ihoofd'comWé zijn reeds verschillende kunstwerken van beeldende kunstenaars als prijs in de verloting ontvangen, terwijl een groot aantal is toegezegd. Ook voor de afdeeiing Oude Kunst zijn fraaie stukken ontvangen waaronder een Chineesche vaas en verschillende porceleinen flesschen, kannen, schotels, vazen, voorts oude schilderijen en zilverwerken. In verschillende deelen van ons land zijn plaatselijke oomilé's gevormd, terwijl ver scheidene nog in wording zijn. Steuncomité 1914 Den Haag. Gedurende de afgeloopen week werd aan 3009 gezinnen ondersteuning verleend tot een bedrag van f 9721.20. Anti-O oorlog Raad. De Nederlandsche Anli-Oorlog Raad, opge richt 8 October jl., heeft een schrijven ge richt tot eenige honderden personen in het buitenland, waarin liun wordt medegedeeld dc totstandkoming van deze centrale Neder landsche vredesorganisatie en aangedrongen wordt op de vorming van -Centrale Raden ook in de andere landen, althans in de onzij dige Staten. De Raad wijst in dit schrijven op de on voldoende samenwerking, die vóór den oor log tusschen dc verschillende tegenstanders van oorlog bestond. Niet alleen bestond er onvoldoende voeling tusschen de personen van uileenloopende politieke richting, maar bovendien werkten de wetenschappelijke en de meer propagandistische lichamen niet krachtig genoeg samen. DC onmiddellijke taak van de verschillende Centrale Nationale Radon zal volgens het schrijven \ijfledig zijn en betreffen: a. onder- roek door bevoegde mannen en vrouwen om trent de noodzakelijke hervormingen in de Europeesche Staten verhoudingen; b. voorbe reiding, om de openbare meening ten gunste dezer hervormingen te organiseeren; c. hand haring der internationale samenwerking op allerlei gebied; d. bevordering eener bemid delingspoging op bet gunstige tijdstip, en e. opkomen voor den eerbied voor het redht. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad spreekt in dezen brief liet verkrouwen uit, dat cen trale organisaties in verschillende landen met elkander in overleg zullen treden en aldus komen tot eendrachtige geconcentreerde, in ternationale actie. Belgische vluchtelingen. Uit Roosendaal meldt men aan de N. R. Ct.: Er bevinden zich in deze gemeente thans ongeveer 6000 vluchtelingen, van wie er on geveer 1600 zijn ondergebracht in de voorma lige suikerfabriek Java en ongeveer een 1700 hij verschillende particulieren. Dit zijn 'allen minvermogenden, die dus dagelijks van voed sel moeten worden voorzien. De anderen heb ben bij particulieren kamers gehuurd. Van het begin van bet hombardement van Antwerpen af lot 1 dezer werden hier in bet gasthuis verpleegd ruim 140 zieken, met te zamen 1071 ziekendagen. Er werden in Oc tober 68 k-nderen geboren en er kwamen 47 stei-fgevallen voor. Nu de winter nadert, is er een zeer drin gende behoefte aan warme kleedingstukken. Belgische onderwijzers. Naar ons gemeld wordt, had het Interna tionaal Bureau van Onderwijzersvereenigin- gen, -dat tot Maandag vó6r acht dagen f 4000 had verzameld ten behoeve der Belgische onderwijzers, nog toezeggingen, te zamen tot een bedrag van stellig nogmaals f 4000. De medewerking uit het buitenland is zeer be vredigend. Zoo zond de „No-rges Lorer Verlag'' 1000 Kronen als eerste bijdrage, terwijl de Deensche o ndcrwijz ersverecniging berichtte, nog niet te kunnen bepalen, hoe groot haar bijdrage zal worden, doch reeds cenige dui zenden Kronen te hebben bijeengebracht Het Internationaal Bureau van Onderwij- zersvereenigingen -heefl on het oogenblik de Belgische onderwijzers, die uitgeweken zijn. op kaartregisters gebracht. Eén register bevat alphabetisch dc namen der onderwijzers, een tweede alphabetisch de namen van de plaat sen van herkomst der onderwijzers, een der de alphabetisch de namen van de Nedcrland- - remeenten, waar zij thans verblijven. Zoodoende kunnen de Belgische onderwij zers op hun aanvraag van bet Bureau opgaaf krijgen van de verblijfplaatsen hier te lande van al hun collega's op hun standpunten in België, zoodat voor elke Belgische gemeente de onderwijzers gemeenschappelijk omtrent hun terugkeer en omtrent hun verdere stap pen, in verband daarmede bij de plaatselijke auterilrifen te doen, kunnen beslissen. Onder w ij s voor Belgische kinderen. Ten behoeve van de ruim duizend kinderen (vau 7—17 jaar) in het Centraal Doorgangs huis voor Belgische vluchtelingen te Amster dam, zal in de loods der Sloom vaarlmaat- schappij Nederland op -de IJ-kadc, het bene den-lokaal tol 6chool worden ingericht. Er zullen voor dat doel banken, schoolborden cn allerlei a lore schoolbehoeftcn en hulp middelen voor het onderwijs door de gemeens te ten gebruike worden afgestaan. Natuur lijk zal er geen sprake kunnen zijn van nor maal onderwijs, maar wel zullen dc kinderen met onderwijs worden beziggehouden. Onder opper-toezichl van den oud-hoofd- commissairis van politie den heer Hordijk (<l(ie naar men weet de directie over het Cen» traal Doorgangshuis voert) zal de leiding van de school waarschijnlijk worden opgedragen aan een der oudere Belgische onderwijzers, die hier ter stede vertoeven. Onder hem zul len werkzaam zijn andere onderwijzers, zoo wel Nederlanders als Belgen, en verschillen de particulieren, die zich met Toynbee-atr- beid bezig houden, o.a. mevrouw G. M. den Tcx-Bodssevain cn mevnouw Tellegen. Natuurlijk ge'dt het hier een nood regeling. De weihouder toot het onderwijs, dc heer Den Hartog, 'heeft zich persoonlijk voor het tot stand 'komen van deze Inrichting veel moeite gegeven. De geïnterneerden De Engelsche geïnterneerden te Groningen, van wie sprake is, dat ze naar Assen worden overgebracht, hebben het verzoek gedaan ïc Groningen te mogen blijven, omdat ze zich daar zoo bijzonder thuis gevoelen. Er zijn er die kamers of huizen betrokken en hunne fa milie hebben laten overkomen. Ook de win keliers zien dc Tommies ongaarne vertrek ken. En waarom moeten zij weg, nu er kort geleden voor ƒ10,000 loodsen is gebouwd? vraagt het N. v. d. D.? Omdat, naar men zegt de Groninger recru*cn de kazeirne moeten bevolken. Te Vlissingen zijn gisterennamiddag 10 Bel gischc geïnterneerde militairen aangekomen Vraag om langer verlof. De Algemeene Groninger Winkeliersver- eenlging heeft een adres aan den minister van oorlog gericht, houdende het verzoek, om winkeliers, die onder de wapenen zijn, tegen St.-Nicolaas een langer verlof, van bijv. 10 dagen te verleenen, omdat zij tegen dien lijd in hun zaak onmisbaar moeten worden ge acht, vooral nu in de laatste maanden in de meeste zaken weinig of niet is verdiend, vaak zelfs met verlies is gewerkt. Sinterklaas en de oorlog. Men zal van 't jaar heel vroeg moeten be ginnen met zijn Sintcrklaaspakjes te doen verzenden en de post zal gelegenheid dienen te geven tot het aanbrengen van een teeken, zooals bij nieuwjaarsbrieven gebruikelijk is. Want ten gevolge van de mobilisatie zal on mogelijk alles in een paar dagen af te doen zijn. Reeds verzocht de administratie der poste rijen en telegrafie aan den opperbevelhebber van land- en zeemacht, om, in verband mei het toenemend verkeer, gebrek aan geschool de krachten en de komende drukte met St.- Nicolaas en Nieuwjaar, den landweermannen tot het dienstvak behoorende, verlof te ver strekken. Maar de opperbevelhebber heeft daarop, naar het N. v. d. D. meldt, afwijzend beschikt. Het allernoodzakelijkste personeel zal ter be- schikking worden gesteld, met dien verstan de, dat op den eersten oproep onmiddellijk het personeel terugkeert. Bovendien zal ieder geval op zichzelf worden beschouwd. Ook de jeugd zal nu den oorlog wel voelen. Opgebrachte schepen. De Ncderiandsche stoomschepen Randwijk en Brunswick, beiden van de reedenij Erhardt Dekkers te Rotterdam, en het stoomschip Noordwijk, van dc reederij-maatschappij Noordwijk to R/O til ordain, alle gecharterd door de HollandAmerika-lijn cn 7 Nov. resp. van Rotter lam naar New-York en Balti more vertrokken, zijn naar Weymouth opge bracht. Een drijvende mijn vóór IJ m u i d e n. Naar men mededeelt, werd gisterenochtcnd vóór I.Tmuiden een losgeraakte mijn gesigna leerd. De autoriteiten werden gewaarschuwd, om hel gevaarlijke werktuig onschadelijk te maken. Het beslag op „De Ware Jacob". Naar wij vernemen zal tegen den uitgevei van „De Ware Jacob'' op het laatste nummer waarvan wegens een erin voorkomende poli tieke spotprent beslag was gelegd, geen ver volging Ingesteld worden en zullen de num mers weer geregeld mogen worden verkocht. Een 100-jarige. Vrijdag hoopt mevr. de wed. Nicrhoff te Apeldoorn haar lOOslcn verjaardag te herdenken. Rogge voor zuigelingen! Bij een landbouwer te Ermelo werd de aanwezi ge rogge opgenomen en hij mocht, evenals ieder ander, voor zijn gezin een half mud per persoon behouden. Nu kwam echter een paar uur later de landbouwer aangifte doen, dat hem een tweeling was geboren, en tevens ver zoeken, nu ook een mud rogge oneer le mo gen bchmiden, zijn gezin was nu immers twee personen sterker. Zijn verzoek werd, als ge grond, ingewilligd. (Amh. Ct.) Een bakkersoorlog?— De N' Gork. Ct. meldt uit Leerdam: Zoo is het dan gebeurd! Een ultimatum j- reeds gesteld door de gezamenlijke bakkers aan één hunner. De reden is deze. Door de hoogere graanprijzen werden, in overleg met het hoofd der gemeente, de broodprijzen ge regeld en de maximum prijzen bepaald. Bak kers van buiten verkochten echter hun brood beneden de Leerdamsrh0 prijzen; hiervan on dervonden de bakkers geweldig nadeel. Bak ker H. nam toen een stout besluit en sloeg ook het brood af. Nu hebbers de collega's van II. als eisch ge steld: liet brood weer opslaan of...... 24 bak kers slaan het brood Maandag 5 cent af Natuurlijk ziet dc burgerij dezen strijd met belangstelling aan Het zou in dezen duren tijd een aardig voordeeltje zijii. op deze xtijze goedkoop brood te verkrijgen. Dood door schuld. Het O. M. bij de rechtbank te Alkmaar hjeeft 4 maanden, gevangenisstraf geëiscbrt tegen den 21-iarlatfi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3