BINNENLAND. STADSNIEUWS. rttreeselijken schok aan *t herstellen. Een bres heeft de Duitsche moker niet geslagen, al wa ren we tot wijken op één punt gedwongen. •De gansdhe linie /bleef onverlet en snel heb ben allerlei troepenverplaatsingen plaats, om Ewakke punten te versterken. Daardoor is 't noodig gebleken, dat de voorwaartsche be weging ten Noorden van Nieuwpoort door onze troepen niet werd voortgezet, ten einde onze linie niet noodeJoos te verlengen en daardoor te verzwakken. Met grooten spoed zijn allg maatregelei genomen, dat de Buit- 6chers hun gedeeltelijke bez.etting van Dix muiden niet kunnen benutten en geen aan vallende voorwaartsche beweging van groote kracht kunnen beginnen. Daarvoor was noo dig, dat onmiddellijk de Duitsche troepen, die linies en reöhts van Dixmuiden over de Yser waren gekomen, werden teruggeworpen, en de bezetting van Dixmuiden in haar verbin- dSngslindc bedireigd. Ik meldde reeds, dat Franschen waren toegesneld, om de Engel- jclien cn het Belgische heldenleger, dat zéér, zéér heeft geleden, maar welks koning de strijjclers door zijn persoonlijk vóórgaan in den strijd en welks koningin onmiddellijk achter het front de gewonden met zorgzame band verpleegd, te (helpen. Ilct leven van dit koningspaar is een grootsche tragedie, maar een heerlijke allegorie tevens 1 De verbondenen dringen heden weder met kracht voorwaarts. BeJet moet worden, dat de Duitschers hun zwaar geschut naar Dix- aiuid.n kunnen voeren en in stelling brengen. Daarom moet, kost wat kost, gepoogd den vijand tegen, zoo mogelijk over het water te rug te slaan. Zoolang de Duitsohers enkel Dixmuiden bezet kunnen houden, zooals op hoden, is het gevaar nog niet groot, maar voorkomen moet worden, dat zich bij Dix muiden een macht samentrekt van aanzienlijke grootte, die een wig kan drijven tusschen on ze linie on zwaar geschut in stelling kan br engeii. Onze verkenners berichten, dat de vijand voornemens schijnt, zoo spoedig mo gelijk van Dixmuiden in de richting Duin kerken op te rukken. Alle maatregelen zijn ge nomen, dat dit belet wordt. En als de voorteek enen niet bedriegen zal de tegenactie onzer troepen slagen, zal de viiand in Dixmuiden een vossengat vinden en elders over de vaart worden teruggeworpen. Maar hoe gegrond onze verwachtingen ook zijn, niemand weet, wat de dag van morgen brengen gaat. Heden hing er op verschillende plaatsen een dikke mist. die het uitzwermen onzer vlieger-verkenners bemoeilijkte, zoo niet geheel belette. Laat licht, vroeg donker, op de enkele uren van den dag nog mist zoo wordt de bekwaamste krijgskunde er een van geluk en toeval cn wordt de strijd een ware hel. Want niets is ontzenuwender dan den vijand ni.t te onderkennen, hem plotse ling geheel onverwachts uit dc duisternis te 7.ien opdoemen of uit den mist zich «te zien losmaken als een reusachtigen demon. De Duitsche verliezen. Dc „Times" verneemt uit Noord-Frankrijk, dal volgens de mededeelingen van gevangen genomen Duitsche officieren, de Duitsche verliezen in den slag aan de Yser 90 000 man bedroegen. Een marine-regiment had na den slag nog 80 man over van 1S00. Vijf generaals wenden gedood. Het gebrek aan munitie van de Duitsche vuurwapens blijkt uit een circulaire, bij de dooden gevonden, waarin den troepen last gegev: n wordt zuinig te ziin .net de munitie. De EngelsChen sloegen Dinsdag een.Duit- schen aanval af Lij Bélhune, waarbij vidr houwitsers en tal van gevangenen in hunne handen vielen. Prins Maurits van Batten berg. Over het sneuvelen van prins Maurits van Bottenberg wordt gemeld, dat de prins be- 41 had ontvangen een Duitsche stelling te lormen en eenige kanonnen te vermeeste ren, die veel kwaad deden. Bij het voortruk ken kwamen de Engelschen aan een bosch, dat te dicht was om door te trekken, en daar om moesten zij door het open veld. Prins Mau rits ging over die open ruimte zijn manschap pen voor, toen een granaat insloeg en vlak voor hem sprong. Hij wist dat zijn wonden doodelijk waren en zeide zijn soldaten vaar wel. Hij werd naar een ambulance gebracht, maar bezweek voor hij daar aankwam. Het regiment, waarbij dc prins diende, betreurde hem diep. Hij was in alle opzichten een flink en bekwam officier en altijd goed voor zijn manschappen. Voor zij dien ochtend ten strij de trokken, had de prins hun cigaretten en bouffantes gegeven. Spanje en de oorlog. Engelsche bladen brengen hel bericot, dat een gevolg van den Europeeschen oorlog voor Spanje is de bijlegging van den dynastieken twist tusschen Don Jaime van Bourbon en den Koning. Don Jaime is, gelijk men weet, het hoofd der Carlisten en pretendent naar de Spaansehe kroon. Thans zou hij echter op dramatische wijze afstand gedaan hebben van die waardigheden. De reden daarvan is, dat het hem niet aanstond zijn naam te zien gebruiken voor de pro-Duitsche propaganda in Spanje, want de Carlisten zijn vóór Duitschland en zoo stond dus Don Jaime be kend als de voorvechter voor Duitschlands belangen in Spanje. Ongeveer veertien dagen geleden aldus de „Times" ging het ge rucht. dat Don Jaime zich ontevreden had uitgelaten over den veldtocht, door zijn aan hangers tegen de bondgenooten gevoerd nu kondigen de leiders der partij af, dat zij Don Jaime niet langer beschouwen als hun chef, maar uitzien naar een anderen Bour bon, om die waardigheid over te nemen. En dat is het antwoord op de door Don Jaime ge inspireerde mededeeling, dat zijn sympathie bij de geallieerden is en dat hij twee maan den lang heeft gewerkt bij het Fransche Roode Kruis. Bovendien kondigt de „Correspondencia de Espana" aan, dat Don Jaime Koning Alfons een telegram heeft gezonden wegens het sneu velen van den broeder zijner echtgenoote, prins Maurits van Battenberg, cn dat Koning Alfons in uiterst hartelijke bewoordingen heeft bedankt. Aldus zou de twist in het ko ninklijk hui9 van Spanje bijgelegd zijn. Voedsel voor België. De commissie voor het verstrekken van hulp aan België, die te Londen haar zetel heeft, maakte haar tweede wekelijksch rap port bekend. Gedurende de twee wéken van haar werk zaamheid zond de commissie aan de Belgi sche hulpstations 2283 ton voedingsstoffen van graanvu-uchtcn. In Holland heeft zij 8050 ton, waarvan dagelijks naar België verzon den wordt en onder weg van Engeland zijn 3-172 ton. Op .den Atlantischen Oceaan is 6100 ton onder weg, terwijl in verschillende havens 10.000 ton wordt geladen en op verschillende centra 32.000 ton wordt bijeengebracht. Tegen half November zal de commissie ongeveer 17.000 ton na- haar Belgis-che stations ver zonden hebben en voor eind November hoopt zij nog 13.000 ton te verstrekken. De com missie heeft daarvoor echter nog een tekort van ongeveer 20.000 ton levensmiddelen voor de maand November. Van af 1 Dcc. is 80.000 Ion per maand noodig en de commissie heeft zekerheid voor nog maar 32.000 ton voor uit- dceling gedurende December en Januari. De dan Blocx met ongeveer 2000 ton is Maandag te Rotterdam aangekomen. Ook Duitschland nam maatregelen voor de voeding van België. Volgens de Lokal An- zciger worden verstrekt 10.000 ton kolen voor de gasfabrieken van Brussel, 10.000 zakken graan en 20.000 zakken bloem voor de bevol king van Brussel, terwijl 10.000 ton graan uit Antwerpen gezonden zijn ter verdeeling onder de bevolking van Charleroi. Bergen en Luik. Uit Brugge. Te Brugge is de priester Fontejme, Bel gisch volksvertegenwoordiger, door de Duit sohers gevangen genomen, meldt men uit Aar denburg aan de N. R. Ct. Het trampersoneel der trams rondom Brugge beeft den dienst neergelegd; de Duit schers hebben nu zelf mannen op de tram gezet. Verscheidene trams zijn aederailleerd. Door een schot, vermoedelijk per ongeluk gelost door een Duitsch soldaat, is te Brugge een vrouw in het been getroffen. Duinkerken. O. Bitetti, de oorlogscorrespondent van de Corriera della Sera, vertelt over Duinkerken o.a. het volgende: Generaal Pau, van wien de Franschen steeds iets buitengewoons verwachten, heeft in weinige dagen het heele voorkomen van Duinkerken veranderd. Loopgraven, schan sen, schecpskanonnen beschermen de stad, oVer vele mijlen naar alle richtingen. De in woners rijden met de tram naar Malo, om zee lucht te happen en hun ovenspannen ze nuwen te kalmeeren. Het donderen der ka nonnen maakt niemand meer angstig. Men krijgt haast den indruk, dat de burgers wel eens gaarne den vuurdoop van hun verschan singen zouden zien. Het is verbazend druk in Duinkerken. Daar zijn Franschen, Engelschen, Belgen, soldaten, matrozen, ziekenverplegers, gewonden. Hon derden autos komen gestadig van het front dat maar een paar K. M. verwijderd is en brengen gewonden en... nieuws. De wit-gloeiende mitrailleuse. Uit een soldaten-brief, gepubliceerd door „La Croix", vertaalt de Tijd: Het gebeurde den October. Het derde ba- taillon van het... was ontplooid in tirailleurs, linie in diepe en stevige loopgraven. Het infanteriie-regiment was met het bataillon jagers te voet opgesteld aan onze linkerflank, Wij verdedigden eene stelling, welke den weg bestreek naar... (in Argonnen.) Precies te twaalf uur 's middags deden vier Duitsche aanval-colonnes eenfe bajonet-charge op onze posities, vier colonnes, dat is onge veer 15,000 man. Onmiddellijk breekt over het heele front een verschrikkelijk geweer- vuur los, dat verwarring begint te zaaien in de Duitsche gelederen; wij werden bijgestaan door vijf secties mitrailleuses, die prachtig werk gedaain hebben, maar dat verschrikke lijk was om aan t© zien. De mitrailleuses draaiden met eene snelheid van 600 schoten per minuut; zij waren wit-gloeicnd. En on damks dat, trokken de Duitschers onophou delijk voort. Men mikte niet meer, men schoot in den hoop en ik ben er zeker van, dat ieder onzier kogels minstens één man neervelde Toch rukten zij immer voorwaarts en wij ver dedigden ons met den moed der wanhoop Wij moesten onze stellingen houden, 't koste wat 't koste, en zoo na zaten ze ons op het lijf, dat zij bij de loopgraven stonden. Wij hadden geen tijd meer om onze geweren te laden. Wij moesten een bajonet-dtoot geven, ons wapen weer laden en schieten. Ga eens na: Een schot, een bajonetstoot, laden e n dat vijf uren achter elkaar. Op eens fluiten er eenige granaten over ons heen, welke wij spoedig herkennen; het zijn de onze, die den vijand doen deinzen. Zij vertrekken nog vlugger dan zij gekomen zijn, achtervolgd door onze kogels e>n onze kleine granaten van 65. Ik hoorde later, dat eene batterij berggeschut op het heetst van 't ge vecht was aangekomen. Zij heeft ongeveer dertig minuten geschoten met 20 schoten per minuut, en toen wij buiten de loopgraaf kon den zien, zagen wij Jets verschrikkelijks: Duitschers bij hoopen. Zij waren genaderd tot de borstwering der loopgraaf, hunne bajonetten staken in de borstwering en naast hen lagen de soldaten, doorstoken of doorschoten. Op een front van ongeveer een kilometer en op 400 meter voor onze loopgraven, was er geen plaats om een voet te zetten, zonder een doode of een ge wonde te rakon. Op sommige plaatsen lagen de lijken zóó hoog, dat wij er over moesben klimmen. Bij dit treffen hebben zij minstens 10.000 mannen gelalen. Gedurende het ge vecht voelden wij niet de geringste vermoeid heid, doch daarna vielen ons de armen langs het lichaam en men heeft ons eenige uren la ter, gedurende de duisternis, slapende uit onzo stellingen moeten dragen. Men schrijft ons uil Den Haag: H. M. de Koningin bracht gisterenochtend een bezoek aan dc Nederlandsche Naaiwerk- vereeniging, die thans wederom bezig is de in alle steden van het land vervaardigde en naar 's Gravenhage opgezonden kleedingstuk- ken voor behoeftigen te sorteeren en ter ver zending voor de uildeeling in te pakken. De in alle provinciën gevestigde, afdeelin- gen zenden telken jare tegen de maand No vember de ingekomen kleedingstukken naar het hoofdbestuur der vereeniging op. H. M. de Koningin heeft ditmaal de z.g.n. galerij-zaal in het Paleis Noordeinde voor dit doel beschikbaar gesteld. Directeur Werkgevers-risico- bank. Commissarissen van de Landbouw- Ondörlinge, welke Donderdag vergaderden, besloten den beer V. R. IJ. Croesen, secretaris der Ned. Landbouw-vereeniging als opvolger van minister Poslhuma, als directeur van de Centrale Werkgevers-Risdcobank, de Vereeni ging Wet-risico en de Land- en Tuinbouw- Onderlinge, aan de algemeene vergadering voor te dragen. Do heer Croesen is reeds namens de hoofd leiding gepolst, of hij een eventueele benoe ming zou wallen aannemen. delaar L. Lazarus wegens het medeuitvoeren en wegens poging tot uitvoer van paarden tot zes maanden gevangenisstraf, en Laurens Baars, schilder te Zetel, Pruisen, verleden Vrijdag uit voorarrest ontslagen, die terecht stond wegens verboden uitvoer van rijst, peul- ruchten en ledige zakken, tot achttien dagen gevangenisstraf, beiden met aftrek van pre ventieve hechtenis. Opruiende lectuur. De 31-jarige letterzetter LI. D. W M., wonende te Middel burg, is wegens het verspreiden van een ge schrift met antimilitairistischen inhoud onder de mililairen aldaar, overeenkomstig den eisch, tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis veroor deeld. Nederland en de oorlog. Belgische vluchtelingen. De inzameling, die de Berlingske Tidende, van Kopenhagen, voor de Belgische vluchte lingen in ons land houdt, had Dinsdag 193,647 kronen opgebracht, d. i. ongeveer f 127.800. Andere Deensche bladen hebben mede voor de inzameling van de Berlingske Tidende ge werkt. Dinsdag zond het blad 75,000 kronen al eerder had zij 110,000 kronen gezonden aan het Nederlandsche ministerie van buiten- landsche zaken, dat op zich heeft genomen om het geld onder de comité's te verdeelen en het te bestemmen waar het het hardste noodig is. (N. R. C) Zeven millloen voor de Belgen Het Belgische Steuncomité in Engeland heeft uit verschillende fondsen 600,000 (ƒ7.200.000) ontvangen, om gedurende de eerstkomende drie maanden voedisel naar België te zendon. M a i s. Het Italiaansche stoomschip Salvot-ore, met ongeveer 4000 ton La Plata-mais, geconsig neerd aan -de Nederlandsche regeering, is, naar de N. R. Ct. meldt, van Falmouth naar Rotterdam vertrokken. Trustmaatschappij. De Commissie voor den Nederlandschen Handel verzoekt mede te deelcn, dat -de be richten omtrent de oprichting van een Trust- maatschappij deels onzuiver, deels voorbarig, zijn. Uitvoerverbod van spek. Het uitvoerverbod van spek is niet van toepassing op spek dat vóó-r 13 dezer ten uit voer ingeladen of aan een middel van vervoer tot uitvoer aangeboden was. Bescherming van de scheep vaart. In een vergadering van Nederlandsche ge zagvoerders en stuurlieden ter koopvaarden, te Rotterdam gehouden, sprak -de heer J. Oder- wald uit Vlissingen over .Bescherming van de koopvaart in oorlogstijd" en betoogde de noodzakelijkheid dat door deze vereeni ging in samenwerking met anderen na den oorlog bij de verschillende regeeringen zou worden geprotesteerd tegen het uitzetten van mijnen, wegens het gevaar daarin voor de koopvaart gelegen. Nederl. stoomschepen in beslag genomen. Volgens een Reuter-telegram aan de Daily Chronicle zijn te Smyrna twee Engelsche en twee Nederlandsche stoomschepen in beslag genomen. De Nederlandsche consul heeft, echter zonder resultaat, bij de wali geprotes teerd. Deze laatste beweert, dat de schepen koopwaar voor vijandelijke landen aan boord hebben. De Turksche vlag is op alle vier stoomschepen geheschen. Volgens Lloyd's liggen de Nederlandsche stoomschepen .„Achilles" en „Deucalion" Smyrna. Blijkbaar ziin deze twee bedoeld. Beide schepen zijn van de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij te Amsterdam, die nog geen bevestiging van het bericht heeft ge kregen. Mijnen aangespoeld. Te Domburg zijn twee mijnen aangespoeld. Te Huisduinen is ter hoogte van het Kijk- dijn, nabij strandpaal 1, een drijvende mijn aangespoeld. Waarschijnlijk door het stormweer losge laten, zijn aan het strand onder Ouddorp 3 Engelsche mijnen aangespoeld.. Deze zijn door de bemanning van een torpedoboot uit Helle- voetsluis onschadelijk gemaakt. Aan de zuidzijde van Aardappelpaat, ten noorden van den Stellendamschen haven mond, is een mijn aangespoeld. Het was een blauw-geverfde Engelsche mijn, met zware ïetfdrs en cijfers gemerkt. De mijn is door een gamalenhandelaar met 14 vademen touw aan een anker met blokijzer vastgelegd, om het wegspoelen te voorkomen. De comman dant van de torpedoboot uit Hellevortsluis zal de mijn onschadelijk trachten te maken De bemanning der „M a r i a". Ka pitein Jonker en 14 man van de bemanning van hel Noderlandsche stoomschip „Maria", dat op 21 September door den Duitschcn krui ser Karlsruhe In don grond is geboord, het schip was in huur gegeven aan een Engel sche firma zijn met hst stoomschip Bou gainville te H&vre aangekomen. School- en Kerknieuws. De gehuwde onder w ij zere s. Ged. Staten van N.~Holland hebben hun goed keuring onthouden aan het besluit van den Haarlemschen gemeenteraad, waarbij aan mevr. M. A. DikVrijer ongevraagd eervol ontslag verleend is. Ged. Staten overwogenDe Raad heeft het ontslag uitsluitend verleend op grond van het aangaan van een huwelijk, daarbij als regel aan nemend, dat het aangaan van een huwelijk steeds een reden tot ontslag zal opleveren. Ged. Staten overwegen echter, dat het de blijkbare bedoeling van art. 30 eerste lid lett. b en c der wet op het L. O. is, dat de gron den waarop een eervol ontslag wordt gegeven voor elk bijzonder geval op zich zelf moeten worden beoordeeld en niet aan algemeene re denen mogen worden gebonden Overwogen wordt voorts, dat ook in dit bij zonder geval niet vooraf vaststaat, dat door huwelijk van de genoemde onderwijzeres aan het haar toevertrouwde onderwijs schade zal worden toegebracht 's-Gravenhage, 12 November. Examen Wiskunde L. O. (art. 86). Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Af gewezen 2. Geslaagd mejuffrouw K .S. Sissingh, te Groningen. Examen M. O., akte K IH (Natuurkunde, Scheikunde en Kosmographie). Opgeroepen *2 candidatenopgekomen 1 en afgewezen 1. 's-G ravenhage, 13 November. Examen Wiskunde L. O. (Art. 86). Opgeroepen en opgekomen 3 cand. Afgewe zen 1. Geslaagd de heeren P. J. H. Kwanten, te Zevenaar, en P .J. Walboomers, te 's-Hertogen- bosch. Examen Wiskunde M. O. akte K I. Opgeroepen en opgekomen 3 cand. Afgewe zen 2. Geslaagd de heer J. van Rij, te Rotter dam. Examen M. O. Aardrijkskunde. Geëxamineerd 2 candidaten. Geslaagd de heer D. Havinga, van Beilen. Oost-Indië Gevecht up Borneo. Een Regeerings-telegram meldt: In Song- kong, in de residentie "Westerafdeeling van Borneo, zijn gesneuveld een Amboineesch sergeant, een Europeesch korporaal en twee fuseliers van tnlandschen landaard, terwijl een Europeesch sergeant licht gewond werd. De knapenmoord te Axel. De rechtbank te Middelburg heeft den 21-jarigen arbeider, wonende te Axel, gedetineerd te Middelburg wegens mishandeling van den 10- jarigen jongen A. de Kraker, tengevolge van welke mishandeling de jongen is overleden, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis. De eisch luidde zes jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. Verboden nitvoer. De rechtbank 1 te "Winschoten veroordeelde den paardenhan- Examens. Van de 17 candidaten, die in October 1914 deel genomen -hebben aan het exaimen voor surnumerair der grondbelasting, zijn er 8 geslaagd; onder hen behoort ook de oud- leerling der H. B. S. te Amersfoort, D. Yan de Heg te Nijkerk, die dit jaar het einddiploma der school verwierf. In het Kamp van Zeist. Het was wild weer gistermiddag op de ZeisLersahe heide. Langs den Sieenenweg reeds, beschut nog door de aangrenzend© boschj es, sloeg de regen ons tegen, maar toen wij over den ternauwernood gebaanden hei deweg tusschen het geniekamp en (het inter- neeningskamp tegen de aanstormende regen vlagen worstelden en onze door den wind omgeslagen parapluie honderden meters voor ons uitgejaagd werd, berouwde het ons eigen lijk toch wei eenigscins dezen tocht jukst toen ondernomen te (hebben. Maar eenmaal binnen de omrastering langs de anders zoo bedrijvige maar nu verlaten (modderige kampwegen de barakken bereikt hebbende, deed ons de wel kome ontvangst op een dag als dezen, wan neer er heel weinig bezoek is, al spoedig het geleden leed vergeten. Wij hadden eenige commissies te verrich ten. On. wilden wij die Frarusoh-Engeische dictionnaire overhandigen. Wij hadden ge vreesd dat er geen enkele in Amersfoort te vinden zou zijn en ziet, nauweiijiks was onze oproep geplaatst, of wij ontvingen er reeds vuer. Dal het geschenk gretig aanvaard werd behoeft wel niet gezegd. Op zuüke dagen waagt geen mensch zich onnoodig buiten de barak. Slechts eeu zeer enkele ziet men tusschen de piLas&en door de söheidingsruimte overlaveeren, om in een na bui ige barak een bezoek af te leggen. Maar de anderen liggen op hun stroozakken te sla pen of de gelukkigen die een boek of krant hebben kunnen vermeesteren te lezen. Sommigen hebben van bun dubbel ges la gen 6tix>ozak een fauteuil gemaakt; painurtieve zit banken zijn gefabriceerd van ruwhouten plan ken en hier en daar bij elkaar geschoven voor een kring van kcuvelaars. Ginds zitten cr weer eend.gen rond een Vlaamschen zanger en tal rijk zijn ook de groepjes van 3 of 4, die met kaartspel soms den cehcelen dag doorbrengen Boven de hoofden, aan lijnen tusschen de balken van de zoldering, hangt "het wasch- goed te drogen. Zwaai* wordt er gerookt en het perspectief in de barak wordt vervaagd door een blauw waas. Wij spraken ook nog even met Rik Wouters, de bekende schilder-beeldhouwer, voor wien het verblijf in het kamp van Zeist wel de grootste straf is; niet alleen omdat hij zich iu een allesbehalve artistiek milieu bevindt, maar ook wijl hij, de werkzame, tot dc nutte- loosslc tijdverspilling gedoemd is. Nog altijd hoopt hij in de gelegenheid gesteld tc wor den zijn werk voorl te zetten en zijn talenten in dienst te stellen van liefdadige doeleinden. Er wordt reeds in zijn helan^ gewerkt. In af wachting zou hij zeer gelukkig zijn met lec tuur over moderne kunst. Wie kan licm hel pen? Een ander geïnterneerde, verwoed schaak speler, heeft nog geen schaakspel kunnen be machtigen. Er zijn er wel verschillende uil- gedeeld. maar op zulk een groote menigte is het altijd moeielijk hen te bereiken, aan wie een geschenk het nuttigste besteed is. Wie he&ll eea schaaksD<al le rwi^an. Een en ander neir.cn wii gaarne iu onl angst. Er ligt zoo groote voldoening in de doodelijke verveling te helpen verdrijven, en de kleinste geschenken en diensten worden op den lioogsten prijs gesteld. Toen wij daii ook onder nog strïemender regen- en nog wil der storm dan toen wij kwamen, heengingen, hadden wij geen berouw meer over onzen tocht. Geïnterneerde n-s o i r e. De geïnterneerden-soirée vau Donderdag avond heeft een batig saldo van 275 opge leverd, een som, die stellig nog hooger ge weest zou zijn, indien de kaartverkoop niet stop gezet had behoeven te worden. Voor de vele teleurgestelden de goede ti ding, dat binnenkort een dergelijke soirée ge geven zal worden ten bate van de Amersfoort* sche armen. Rel.-Soc. Samenkomsten. Men deelt ons mede: Wegens den te verwachten grooten toeloop van belangstellenden wordt de religieus-so cialistische samenkomst a.s. Zondag 15 dezej 6 uur nam. gehouden in het kerkgebouw dea Remonstrants che gemeente (Heerenstraat) alhier. In deze bijeenkomst zal het woord voeren dr. v. d. Bergh van Eysinga, proiti'kanjt te Zutfcn. Onderwerp: „De oorlog en de Tion Geboden". De toegang is wij voor ieder, echter gelie ve men ter wèl aan te willen -denken 'dat het saldo der te houden collecte bestemd is voor het Amorsfoortsch Steuncomité. Theosofische Vereeniging. Wij hebben sinds hedenmiddag reeds S openbare leeszalen in Amersfoort. Vandaag toch is de leeszaal der Theosofische Vereeni ging in de Wilhelminastraat geopend voor het publiek. Wij mochten er reeds een kijkje ne men en kregen daarbij den aileraangenaam- sten indruk. Waar ons de laatste_keer nog hel geklik der buigzame floretten tegenklonk, heerschle nu een gewijde stilte. De scliermzaal van den heer De Jong is omgetooverd in een vrien delijke vergaderzaal, door een zwaar gordijn in tweeën gescheiden. liet achterste gedeelte is bestemd voor leeszaal, de inrichting getuig- van goeden, artistieken smaak. De bibliotheek is nog niet omvangrijk, maar omvat toch reeds de voornaamste theosofische lectuur. Aan de wanden portretten van Annie Besant en mevr. Blavalzki, en een schilderstuk van mej. Van Wisselingh. Voorloopig zal de leeszaal nog slechts Za terdagsmiddags geopend zijn. Behalve de lees- en vergaderzaal is er nog een bestuurs kamertje en een garde-robe. Hedenavond vangt de eerste cursus aan, een astrologische, te houden door den heer Mt rens. Over eenigen tijd zal de heer Witte mans, advocaat uit Antwerpen, een lezlnj houden voor het publiek. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Men schrijft ons: In de bestuursvergadering van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, «afd. Amers foort, werd besloten bivakmutsen te laten breien voor de Nederlandsche soldaten. Een zeer prijzenswaardig besluit in dezen bewo gen tijd, eigen belangen op zij te zetten en de gelden te gebruiken om den algemeencn toestand te 'helpen doorworstelen. Dc rich ting, waarin het bestuur van den Bond in dezen werkt, zal zeer zeker aller goedkeu ring wegdragen. Aan het eind van -de verga dering of liever daarna werd er gesproken door mej. R. over „Het ontslag van de ge huwde onderwijzeres". Het gesprokene was zakelijk en rijp over dacht en droeg het stempel van eerlijke over tuiging. Er ontspon zich een levendig debnl. waaraan ongeveer alle aanwezigen deelna men en dat waardig en kalm werd gevoerd met eerbiediging van ieders meening. Zoowaar een goed geslaagde middag, waar voor schrijfster dezes nogmaals hartelijk dank zegt. Nog een „Tehuis". Wij vernemen, dat het Comité voor vluch telingen weder in het beirit is gekomen van een flinflc tehuis. Het kinderherstellingsoord van de Oud-Katholieken aan den Utr. weg bij den Stompert is n l. het Comité ter beschik king gesteld, 't Is wel een eind weg, maai* de tram passeert er, dus de afstand telt niet zoo erg meer. Bovendien zullen daar meer in hel bijzonder worden gehuisvest: wouwen van geinterneerden, (hetzij deze. in Zeist of in Amersfoort zijn, waarvoor het een uitsteken de gelegenheid mag worden genoemd. T a ali n vl o cd. De talrijke vreemdelingen, die thans in Amersfoort vertoeven, beginnen ook reeds invloed tc oefenen op het taalgebruik. Velen, die zich 's nachts belasten met het onder brengen der laat aankomende gasten moeten herhaaldelijk Fransch spreken, daar er velt Walen komen, zoodat zij dan een uitstekends spreekoefening hebben. Maar ook de winke liers komen reeds in de vreemde taal thuis. Bijna ieder klapt al een mondje Vlaamseh. maar ook Fransch wordt beoefend. En zoo zagen we daii ook al bij een 6lagcr het vol gende opschrift: Pistolets a/vec jambon 25 centimes; avee haohée 16 centimes. Spijsuitdeeling. De vrees, dat de liefdadigheid aan eigett stadgenooten wol zeer onder de (huidige tijds omstandigheden zou leiden, is gelukkig niet bewaarheid. Wij vernemen althans, dat de inschrijvin/t voor de „spijsuitdeeling" van dien aard is, dat er van eenig verschil met vroe gere jaren niet gesproken kan worden. V o etfoa L If. V. C. inoet morgen te Zwolle spelga tapen Z- A. C.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2