BINNENLAND. STADSNIEUWS. Examen Reservekader. De Minister van Oorlog brengt ter kennis /an belanghebbenden: le. het eerstvolgende examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de ver bintenis als vrijwilliger van het reservekader tij de infanterie of de vesting-artillerie, zal jriaats hebben op 9 Februari 1915 en, zoo noo- 'dlg, op een of meer volgende dagen; 2. het toelatingsexamen wordt gehouden in de plaatsen 's Gravenhage, Leiden, Amster dam, Delft en Den Helder; 3. adspiranten behooren de kennisgeving, dat zij aan het examen wenschen deel te ne men (ingericht op de wijze als in de St.-Ct. (no. 273), in dier voege in te zenden, dat zij vóór 26 Januari 1915 ontvangen wordt door |den waarnemend hoofdofficier voor het re servekader te 's Gravenhage. Havenwezen in Indië. Het Hbld. meldt nader, dat de heer Wouter Cool, c. i.f binnenkort opnieuw ter beschikking van den gouverneur-generaal zal worden gesteld ter benoeming tot algemeen adviseur voor het havenwezetn in Ned.-Indeë met standplaats (Batavia. Men verwacht, dat de heer Gooi, thans reserve-officier, medio Januari naar -Indië ®a-l kunnen vertrekken. Jhr. mr. S. Laman Trip.t Het stoffelijk overschot van den president van den Hoogen Raad jhr. mr. S. Laman Trip, zal Maandag a s. ten 11 uur worden ter aarde besteld op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen bij 's Gravenhage. Het was de uitdrukkelijke wensch van den overledene, dat bij ziin graf geen toespraken zullen worden gehouden. Nederland en de oorlog. Kerst- en Nieuwjaarsverlof. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft de völgenlde order uit&evaar- <Bftd: Daar het niet mogelijk is alle militairen in de gelegenheid te stellen de aanstaande feest dagen (Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar) in hun- Ine gezinnen te doen doorbrengen, wordt door mij ter tegemoetkoming hieraan het volgende bepaald Aan ieder militair, die in het tijdvak van 1 December tot en met 2 Januari a.s. op zijn beurt met verlof gaat volgens de regelen,, door mij vasitgesteüd bij order van 24 Septem ber 1914, B.L. no. 4790. kan éénmaal in ge- Inoemd tijdvak twee etmalen langer verlof worden verleend, dan volgens genoemde re gelen het geval zou zijn. Van deze gunstige bepaling zijn uitgezon derd a. zij, aan wie in genoemd tijdvak inge volge bijzondere beschikking van den Minis ter van Oorlog of van mij een buitengewoon verlof (of verloven) van langeren duur (of gezamerilijken duur), dan vier dagen mocht zijn of worden verleend; b. zij, die wegens vervalscÖnig van vrij- biljetten voor vervoer per spoor zijn gestraft geworden. Ik behoud mij voor, bovenstaande gunstige bepaling op elk oogenblik In te trekken, waar- iop de tijdsomstandigheden en hel belang van den dienst zulks mochten vorderen. Boven dien zijn de korpscommandanten en hoogere autoriteiten gemachtigd bij de uitvoering van bedoelde bepaling zoodanige beperkingen toe le passen als door de eischen van den dienst of de veiligheid bepaaldelijk gevorderd wor den. Aandrang tot zuinigheid* Door den minister van Oorlog is een schrij ven aan de autoriteiten van de landmacht ge richt. waarin op spaarzaamheid bij het buiten gebruik stellen en zoogenaamd zonder waar de inleveren van kleeding en uitrusting wordt aangedrongen. Ook de zorg bij het voor de verzending in pakken der afgekeurde voorwerpen laat hier en daar alles te wensch en over. Tussdhen de goederen, zoogenaamd zonder waarde, v. ~- Öeta, naast igehoel nieuwe kleedangstukken, allerhande voorwerpen, als scherpe patro nen, ledergoed, revolvers, enz. gevonden, ach teloos daarbij ingepakt. Op die wijze mag niet wc. 'en voortgegaan. Er moet aan verkwis ting en slordigheid een einde komen. Is dit op zich zelf reeds een onafwijsbare eisch, de omstandigheid dat er schaarscbte ontslaat aan sommige grondstoffen en dat-met name de invoer van wol voor den aanmaak van laken niet meer verzekerd is, dringt te meer toft de uiterste spaarzaamheid. Ook wordt door den minister de aandacht gevestigd op het mrisbnrik dat een deel der verlofgangers maakt, doe voorzien van nieu we kleedingstukken met verlof vertrekken en met versleten voorwerpen van dezelfde soort teruekearen. Dit schijnt vooral het geval met voorwerpen als schoenen, onderkleeding eoi ook grijze broeken; voorwerpen dus, die ook voor opkoopers of familieleden van waarde zijn. Strengere controle is dringend jioodSg en de minister verlangt dat alle cfficieren hoog en laac. zullen medewerken tot het opheffen der misbruiken. Verlofgangers. Niet het grootste deel, maar tusschen ée 30 en 10 pet. van het personeel der Ned. Tram weg-Mij-, daft onder de wapenen was, is naar rijn standplaats teruggekeerd. De kaasprijs. Het VoKk meldt nog. dat een dezer dagen te verwafahten Koninklijk besluit, waarbij de maximum-prijzen voor kaas worden vastge steld, zoowel voor den groothandelsprijs als voor den winkelprijs, den laatste aanimerke- lijk lager zal stellen dan hij thans is. De kaas handelaren zijn aangeschreven, dat zdj zullen moeten trachten het verschil op den uitvoer- prijs te verhalen. Verkeermet Duitschland. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor het verkeer met Duitschland vereis abt wordt een buitenlandsch paspoort met de af gestempelde fotografie van den rechthebben de. Op het paspoort moet een notarleele ver- klaring staan dat de fotografie inderdaad die van desn in het paspoort genoemden per* •°°n U. Deze verklaring moet daarop doa*- oen EHntschen oonsuiaiiren ambtenaar -worden gewaarmerkt, terwijl de fotografie moet wor den gestempeld met het stempel van dien ambtenaar. Bovendien moet het paspoort op de gewone wijze worden geviseerd. Zij die zich vóór 15 November naar Duitsch land hebben begeven, kunnen fot 25 Novem ber zonder de vereisdhfe fotografie naar Ne derland terugkeeren. Wie na dien datum wenscht teru te koeren moet rich tot Hr. Ms. gezantschap te Berlijn of tot een Nederland- sche oonsulalren ambtemaar in Duitschland wenden, teneinde dp verklaring te verkrijgen, dat de fotografie die dan op het paspoort moett voorkomen, inderdaad d5e van den eigenaar is. Het bovenstaande fs Inlet van toepassing op het geregeld verkeer met het Duitsohe grensgebied. Voor dit verkeer is voldoende een legitimatiepapier van de plaatselijke Duit- scbe nolitieaütoriteiten, met signalement en fotografie van den eigenaar. Dit document moet voorzien rijn van het stempel dier auto riteiten, dat voor de helft op de fotografie, voor de andere helft op het papier moet wor den aangebracht. Vcor het verkeer met automobielen in het bovengenoemd grensgebied, wordt een ver gunning van het „General-kcmmando" ver eis cht Kampen op de Veluwe. Naar gemeld wordt zullen de loodsen aan de IJ- en Handelskade te Amsterdam, waarin de Belgische vluchtelingen zijn ondergebracht, op last van de militaire weoheM ontruimd worden. De vluchtelingen zullen onderge bracht worden in speciaal daarvoor in te richten kampen op de Veluwe. Vlurhtelingen te Hontenisse. Men schrijft uit Hontenisse aan De Tij d: In onze kleine gemeente van 5000 zielen vinden nog altijd 16.000 Belgen een onderko men. Met beleodvollen en onverdroten ijver blijft steeds onze burgervader baron Gollot d'TLseury voor hen in de weer. en ofschoon de nimmer verflauwende, bewonderenswaar dige toewijding van den burgemeester en de zijnen een allerkrachtigste aansporing is om te doen, wat men kan, toclh wordt er nog veel ontbering geleden. Hontenisse en Zeeuwsch-Vlaanderen deden en doen, wat zij kunnen. Maar bij 't naderend barre winter weer doet zich vooral nog een nijpend ge brek aan dekens en winterkleeren gevoelen, en het is daarom ten zeerste te wenschen, dat velen in den lande het vluchtelingenkamp al hier nog eens mildelijk mogen bedenken. Onvoldoende herberging van Belgische vluchtelingen. Langen tijd heeft de verzorging van de Bel gen in het' vluchtelingenkamp op Pledn XIII te Bergen op Zoom te wenschen overgelaten. De arme Belgen zaten vooral de laatste da gen, in hun vochtige tenten op den van mod der en sneeuwT doorweekten grond te bibbe ren van kou. Gisteren echter is men eindelijk begonnen met het opslaan van houteta ba rakken met vloeren en gelegenheid tot ver- warming. In de T e L wordt medegedeeld, dat in de gisteren gehouden raadsvergadering der ge meente Bergen op Zoom, waarbij de burge meester, dce wegens overspanning voor een maand uitstedig is, niet aanwezig was, een heftig deibat plaats had ten aanzien der ver pleging en Egging der Belgische vluchtelin gen te dier stede. Een motie van mr. Hairtog, gesteund door de leden De Leeuw en Verbinden, werd met zes stemmen aangenomen, terwijl vijf stem men in blanco uitgebracht wdrden, onder welke de beide wethouders. De motie luidt: De Raad, betreurende de weinig krachtige houding van het dagelijksch bestuur, tenge volge waarvan dc toestand van de in het ten ten-kamp verpleegd wordende vluchtelingen aan zeer veel critiiek wordt onderworpen en waardioor de naam van de gemeente Bergen op Zoom als gastvrouw groote schade lijdrt, spreekt haar afkeuring over die houding uit en vertrouwt, dat onmiddellijk in -den bestaanden toestand verbetering wordt ge bracht, gaat over tot de orde van den dag en besluit afschriften van -deze motie te zenden aan den minister van Binnenlandsche Zaken den regeeringscommissaris en den afwezigen burgemeester. Berichten uit Belgis. ,Jk verneem uit een brief van een Belgisch korporaal, van de lichting 1914, dat de mi nister van Koloniën, Renkin, in het oefemugs- kamp is geweest, en gezegd heeft, dat de lich ting den len December in hef vuur zal moe ten", zoo meldt een correspondent van D a Tijd Zooals men weet, waren de Duitschers de forten van Namen aan het herstellen. De zelf de correspondent vernam uit goede bron, dat ze dat werk gestaakt hebben, en voegt daar aan nog het volgende toe „Daarentegen werken zij vlug aan de loop graven, die zeer versterkt worden op allerlei manderen. De groote „pont du Luxembourg" die de Belgische genie haJd doen springen, is reeds verscheidene dagen herste1 maar, naar het schijnt, laat de stevigte ervan wat te wen schen over. Als oorzaak daarvan noemt men de groote haast bij de herstelling. Bij hun vlucht uit Antwerpen hadden de Belgische soldaten in Selzaete een paar ka nonnen achtergelaten, die door de laatste troepen in het kanaal waren geworpen, om ze niet in handen der Duitschers te laten val len. Vanmorgen is er weer een opgevischt. Dit is reeds het tweede, dat opgevischt wordt. Donderdagmiddag kwamen 41 vluchtelin gen per sleepboot uit Wemeldinge te Sas van Gent aan. Ze waren op den terugtocht naar Lokeren, Berlaere en Zele. Zij waren vol lof over do genoten behan deling in "Wemeldinge". Men schrijft ons uit Koewacht: Van Donderdag 19 November Is alle ver- keer met rijwielen in de Belgische grensdor pen verboden. Alle verleende verloven zijn in getrokken. Elk rijwiel, dat op Belgisch grond gebied komt, wordudoor de Duitsche soldaten in beslag genomen. De Duitschers gedragen zich tegenover de bevolking zeer minzaam. Het zijn meest Beiersche soldaten van de Landworm. Om ean den uitvoer van petro leum, meel en bloem voor goed een einde te mslcen, is door de Nederlandfiche militaire overheid bepaald, dal de Nederlandfiche win keliers deze waren slechts van 8 tot 10 nur des voormiddags mogen verkoopen en dan nog alleen aan Nederlandsche ingezetenen. De Antwerpsche correspondent van de THd seint: Hier loopt bet gerucht, dat de stad aan de Duitschers 50 millioen oorlogsschatting moet betalen, waarvoor het geheele dagelijksche be stuur der gemeente als gijzelaar zou worden beschouwd; alleen op eerewoord hebben ze hun vrijheid mogen behouden. De Duitschers hebben 9 millioen van de ge meente gevonden en in beslag genomen. De gemeente zit nu zonder geld. Louis Franck is bij nacht gevangen geno men en later op eerewoord vrij gelaten. De een zegt, omdat ze hem niet vertrou wen met het oog op Engeland; de ander zegt in verband met de oorlogsschatting. Begrafenis slachtoffers mijnontploffing. Het stoffelijk overschot van den "Woensdag middag van "Westkapelle naar het militair hos pitaal te Amsterdam overgebrachte majoor- torpedomaker B. Nijssen, is gisteren op de R.-K. begraafplaats te Diemen ter aarde be steld. Bedolven onder tal van kransen en gevolgd door tal van matrozen, onder-officieren van zee- en landmacht en machinisten der marine, is het stoffelijk omhulsel van de bij de ont ploffing te "Westkapelle verongelukte aan de groeve toevertrouwd. Namens den opperbevelhebber van zee- en landmacht werd het woord gevoerd door den luitenant ter zee le klasse Conters, namens den commandant van de stelling Amsterdam door kapitein Tol, die, evenals luitenant ter zee Van der Laan, den overledene een toon beeld noemde van plichtsbetrachting. Een familielid van den overledene bedank te voor de eer, Nijssen bewezen. V erduistering. Voor -de rechtbank te Dordrecht stond (gisteren terecht de ban kier C. O., gedetineerd, wien was ten laste gelegd wederrechtelijke toeëigening van een aantal hem toevertrouwde effecten. Negen getuigen waren door het O. M. ge dagvaard, onder wie de heeren mr. P. Biussé van Oud-Alblas, een der curatoren in het fail lissement van beklaagde's bankiershuis; mr. Sanger, directeur der Nod. Hypotheekbank te Groningen en C. de Ruyter, vooimalig procu ratiehouder van bekL Beklaagde bekende het hem ten laste ge legde. Het O. M. eischle wegens verduistering 2 jaar cn 6 maanden gevan.genissbraf, met af trek van 3 maanden voorarrest. De verdediger, mr. J. Saloononson. achtte de opgelegde straf veel te hoog en pleitte cle mentie Knoeier ij en met militaire vrij biljetten. Door het krachtig en scherp oontroleerend optreden der militaire autoriteiitcn is het euvel van de knoeierijen in de vrijbiljetten der met de Staatsspoor van uit den Haag met verlof vertrekkende of van verlof terugkeerende militairen in de laatste dagen sterk verminderd, maar geheel voor komen kon het, ondanks alle getroffen maat regelen. nog ndet worden. Zelfs is gisteren een onderofficier betrapt op een dergelijke onre gelmatigheid. Toch wijst alles er op dat de militaire over heid -het kwaad binnen korten tijd geheel dep kop zal hebben ingedrukt Inbraken Donderdagavond heeft men zich met valsche sleuJlels toegang ver sohaft tot de woning van de wed. S., in de le Middellandstraat te Rottendam. Binnen vonden de dieven in een lade den sleutel van een brandkast, die in de binnenkamer stond. Zij maakten zich meester van f 350 en een aantal gouden sieraden. Toen de vleeschhouwer W. S., te Rot terdam. Donderdagavond 9 uur zijn winkel in de St.-Lauren.sstraaft passeerde, 'die reeds gesloten was, vond hij de deur open staan. Binnen gaande, zag hij den inbreker achter de toonbank. Deze eischte op zoo hoogen toon doorgelaten te worden, dat S., bevreesid voor erger, hem de straat liet opgaan. Toen vervolgde hij hem. echter roepende: „Houdt den dief I", met het gevolg, dat deze. zekore G. de V., in de Werkwagenstraa/t door de politie werd gegrepen. Hii had nog geen ge legenheid gehad iets t* riffen School- en Kerknieuws. Examen M. O. Aardrijkskunde. 's-Gravenhage, 20 Nov. Opgeroepen en geëxamineerd 2 candJdaten. Geslaagd de heer J. A. Mulder, van Amsterdam. Examen Wiskunde M. O. (akte K I). 's-Gravenhage, 20 Nov. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Afgewezen 1. Ge slaagd mejuffrouw B. J. Zonnevylle, te Rotter dam, en de heer W. F. van Stralen, te Rotter dam. Examen Wiskunde L. O. (art. 86). 's-Gravenhage, 20 Nov. Opgeroepen en opgekomen 3 cand. Afgewezen 1. Geslaagd mej. T. Mi edema, te Zevenhuizen, en de heer P. M. J. Meijer, te Delft Luthersche Diakonessen- Inrichting. Het bestuur van de Luther sche Diaconessen-Inrichting te Amsterdam be noemde met algemeene stemmen tot predikant- directeur ds. J. C. Schroder, Ev.-Luth. predi kant te Nijmegen. Personalia. Bij resolutie van den minMer van Kolo niën is mej. L. M, v. d. Heijden, gesteld tesr beschikking van den gouverneur-generaal vaai NederlanxÜsch Indië, om te wonden be- rcoetod tot onderwijzeres der dende klasse bij het openbaar Eunopeesch lager onderwijs daar te lande. Onder de geïnterneerden. Wij vernemen, dat rich onder de geïnter neerden in de kazerne, rich ook bevindt de bekende Belgische schilder Eugène Joors van Antwerpen. Ongeveer 10 jaar geleden eindigde hij rijn studie aan het Hoog er Instituut voor Schoone Kunsten U Antwerpen .en vertoefde daarna langen tijd te Parijs, waar hij telkens met zeer veel succes exposeerde. Laat ons hopen spoedig eenlge zijner wer ken te zien op de tentoonstelling van Schoone Kunsten, welke men alhier deu 25en Decem ber hoopt te organiseeren. Vertrek der geïnterneerden. Het staat thans vast, dat de kazerne door de geïnterneerden geheel ontruimd zal wor den. Volgende week vertrekken er 6000 naar het kamp van» Soesterberg en de rest zal over ©enigen tijd naar Old enbroek verhuiizen, Vluchteliü gen. Naar wij vernemen zijn van hier nog nie! Veod vluchtelingen naar België teruggekeerd. Er zijn er hier nog "ruim 750 Quick- H. C. V. Morgenmiddag krijgen we op Birkfroven een plaatselijke ontmoeting tusschen Quick en H. V. C. Andere jaren is dit steeds een eve nement in de Amersfoort sche voetbalwereld, maar het ligt zeker ook al aan de tijdsomstan digheden, tot nog toe hebben we er heel 'wei nig van gemerkt, dat deze wedstrijd met span ning wordt tegemoet gezien. Trouwens beide elftallen rijn nog el onvofledigi Quick hebben we nog niet zien spelen, maar H. V. C. heeft dit seizoen nog niet gegeven, wat we vorige jaren gewoon waren. Toch zal het nog wel een dhteressanfce wedstrijd worden en een gang naar Birkhoven zal deze ontn*>eting vol komen waard zijn. Roomsche Middenstand. Bestuursleden der Hamze-afdeelingen Laren, Naarden-Bussum, Baarn, Hilversum en Amersfoort hielden te Hilversum eene sa menkomst ter bevordering van vakorganisa ties Er werd medegedeeld, dat Amersfoort be zig was aan een gecombineerde vereeniging van bakkers en kruideniers. Het bestuur had evenwel deze vergadering afgewacht om te zien, wat gezamenlijk gedaan zou kunnen worden. (Inmiddels kwam hder eene neutrale bak- kars-organisatie tot stand en eene dito be hangers- en boddenmakers-patroo-nsvcreenl- ging. „Amersfoort" informeerde of Hilversum reeds een jeugdorganisatie had waarop .Hil versum" antwoordde, er nog geen te bezitten. Men is daar van meening, dat men, om de jongelui te lokken voor ontspanning moet zorgen, met bijbrengen van verschillende leerrijke onderwerpen. De geestelijke advi seur wil echter juist het goedisdienstiig onder richt het voornaamste doen zijn. .Amersfoort" ds het met die opvatting eens en was in die richting werkzaam. Handelsschool voor Amers foort e. o. Ged. Staten schrijven aan de Staten der provincie Utrecht Het Bestuur der vereeniging „Handels school voor Amersfoort en Omstreken" heeft zich tot Uwe vergadering gewend bij op 15 April 1914 bij ons Godlege ingekomen adres, met het verzoek het huidige subsidie te willen verhoogen en voor het jaar 1915 te willen brengen op f 2250. Bij kantbeschikking van 18 ApröJ 1914 werd het adTcs in handen van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort gesteld om be richt en raad. Den 30sten Mei 1914 ontvingen wij het bericht, dat in de Raadsvergadering van 26 Mei door den Raad van Amersfoort was besloten eefri subsidie van 5200 te ver- leenen. In de Zomerzlttlng van uwe vergadering ls het adres om prae-advies in onze handen ge steld. Hieraan voldoende hebben wij de eer het navolgende onder uwe aandacht te brengen. Nadat op eene eerste aanvrage om een pro vinciaal subsidie van f 2000, later tot f 1965, teruggebracht, afwijzend was beschikt gewor den, heeft uwe vergadering in de Zomerzit- fing van 1912 op eene nieuwe aanvrage, om een subsidie te mogen ontvangen van f 1170 gunstig beschikt. Uit de memorie bij hert toenmalig adres overgelegd, veroorloven wij ons aan te halen de volgende woorden „Zooals uwe vergadering wilt zien, vragen wij thans een subsidie gelijkstaande met 10 pet. ran het totaal bedrag der begroofting. Gaarne zijn wij bereid te verklaren, dat door ons in de eerste 10 jaren niet op verhooging van dit bedrag zal worden aangedrongen". Ons College had een ongunstig prae-advies uitgebracht. Het is ons aangenaam geweest, dat al spoedig is gebleken, dat de uitkomst anders is geweest -dan wij verwacht hadden en het onderwijs inderdaad in een behoefte voorziet. Wij hebben daarom, toen de veree niging in 1913 met gelijk verzoek zidh tot u richtte, niet geaarzeld een gunstig prae-ad vies uit te brengen en bovendien het voorstel gedaan het subsidie om te zetten in een jaar- lijksch, en de regelen voor de uitbetaling te vergemakkelijken. De redenen waarom thans verhooging van het subsidie wordt gevraagd van f 1170 tot t 2250 zijn uiteengezet in een toelichtende nota tpet hijjlagen. Uil de nota blijkt, dat met Sep tember 1914, den aanvang van den nieuwen cursus, de 2e klasse in 2 af deelingen is ge splitst, en dat het voornemen bestaat in den loop van 1915 ook de derde klasse te splitsen. Of in 1916 zal worden overgegaan tot split sing ook van de 4e klasse schijnt nog in het onzekere te hangen. Ons College begrijpt ten volle, dat de split sing der klassen tot ^rooter uitgaven moet leiden, en zoude daarom niet te sterken na druk willen leggen op de verzekering in 1912 gedaan, dat in de eerste 10 jaren niet op ver- hooging van het bedrag zoude worden aange drongen. Dodh aan den anderen kant moeten wij de vraag ©f heft geheele bedrag der ver- hooging behoort te worden toegestaan, ool- .kaoneod beantwoorden. Van de 105 leerlingen, die de school thans Ifezocken, zijn er niet minder dan 17 uit NooTd-Holland (15 uit Hilversum en 2 uit Bussum afkomstig) en 7 uit Gelderland (Ermc- lo 1, Nijkerk 2, Harderwijk 1, Puiten 1 en Scherpenzeel 2). Dit groote aantal leerlingen uit andere provinciën deed hij ons de vraag rijzen ,of het wel aangaat het geheele meer dere bedrag van de provincie te vragen, ter wijl met name de provincie Noord-Holland of de gemeente Hilversum niets bijdraagt, en dit te eerder, nu juist de toename van leerlin gen tot verhoogde uitgaven nooptt, een vraag die wij ontkennend meenen te moeten beant woorden. Ook vól het ons voorkomen, dat het :niet wel aangaat na de uitdrukkelijk gegeven ver zekering in de eerste 10 jaren niet op verhoo ging van het provinciaal subsidie te zullen aandringen, een voorstel te doen in de ver- houding van het provinciaal subsidie naai den door -de Vereeniging in 1912 aangeno men maatstaf van 10 pet. de>r uitgaven een wijziging te brengen waardoor de yrovin.de een grooter pet. in de uitgaven zoude komen bij te dragen. Ons College is van oordeel, dat de provin cie in de verhooging behoort bij te dragen f 555, waardoor het subsidie zal stijgen tot f 1725, en dat de ontbrekende f 525 zal moeten worden gevonden door bijdrage van andere provincie(s) of (en) gemeenten. Op onze waag hoe het begluur in dit ont brekende zoude kunnen vooroicn, mochten wij de medededing ontvangen, dat het zich voorstelde van enkele gemeenten builen Amersfoort, van waaruit leerlingen dc school bezochten, eene bijdrage per leerling te vragen. "Wij zijm overtuigd, dat hét bestuur langs dien weg in staat zal zijn afdoende voor ziening te treffen. Wij vernamen dat -de ge meente Baarn reeds eene bijdrage heeft toe gezegd van f 25.—, per leerling hetgcan, in aanmerking genomen, dat 11 leerlingen uil die xtcmeenbe de school bezoeken op eene bijdrage van f 275.neerkomt. Het wil ons echter toeschijnen, dat in de eerste pïaa'ts heri streven er op zal moeten zijn ge richt bijdragen voor leerlingen van buiten de provincie te ontvangen. Het verhoogd subsidie wordt slechts voor het jaar 1915 gevraagd. Uit de bijlage 1, bij het adres gevoegd blijkt de reden. Hierop is als provinciaal subsidie voor 1916 f 2250 2700 uitge trokken, wegenis te verwachten- vermeerde ring van uitgaven in den loop dier jaren. Het vooruitzicht, dat ook verder op ver hooging van provinciaal subsidie wordt ge rekend, is een reden te meer dea eens aan gelegden maatstaf te blijven handhaven. Vermits het bestuur zekerheid dient hebben dat de door ons voorgestelde verhoognu zal worden ontvangen, vermeen en. wij geen rekening te moeten houden met het resu! taat van zijn pogingen om te voorzien lil dc ontbrekende f 525, sedert de bijdrage var Baarn teruggebracht tot f 250 en de uitibc taling hiervan niet afhankelijk te moeten stel len. Dc verhooging van Rijks- en van ge meentelijk subsidie is verzekerd. Wij hebben de eer op grond, van het bovc overwagene Uwe vergadering voor te stel len te besluiten: „Hot bij besluit van 15 December 1913 aa de vereeniging „Handelsschool voor Amer; foort en omstreken" ten behoeve van hai Handelsschool tot wederopzeggens verleer subsidie van f 1170 per jaar met ingang ra 1 Januari 1915 te verhoogen met f 555 alzoo te brengen op f 1725 per jaar, ond^ bepaling, dtat dit subsidie kwartaolsgev en wel bij den aanvang van ieder kwart: betaalbaar zal worden gesteld, doch niet vorens door Gedeputeerde Stoten zakerlioi is verkregen, dat ook de Rijks- en Gem ei subsididn tot de opgegeven bedragen rc-\ van f 7000 en f 520Ö per jaar, over het 1>< trokken kwartaal zullen worden of rijn ui: betaald, en voorts onder voorwaarde, d jaarlijks vóór de uitbetaling van heft kwartaal aan Gedeputeerde Staten zulle worden overgelegd de rekening en vera: woording. een verslag ran -den toestand c school, een staat ran het aantal leerlinge met opgave der gemeenten van herko alles over het laatstverloopen kalenderia benevens een opgave van de wijze waarop sotooolgeldibeffing is geregeld." Beha ngerspatroons. Met aanvankelijk 7 leden is alhier opge richt een vereeniging van behang€rspatro>:r. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heerc J. M. van Aohterbergh, H. B. Fortmann ex D. J. Smdils. Kon. goedkeuring. Met Stct. no. 272 zijn verzonden de sl. - ten der „Vereeniging tot werkversohalüiit, iu de bouwbedrijven" te Amersfoort. Apotheek. Morgen Is alleen geopend de apotheek van den heer v. d. Bovenkamp, Utr. straat. Kaasmarkt. Blijkens de offkr.eéle kennisgeving aan het hoofd van dit blad, zal de kaasmarkt ln December den eersten en derden Maandag van de maand en in Januari, Februari cn Maart alleen den eersten Maandag gehouden worden. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 November. St. JORISKERK Godsdienstoefening voorm. 10 uur en 's aV, 6 uur. Woensdagavond 61 uur: Gebedsure. GASTHUISKERK Godsdienstoefening voorm. 10 uui. KINDERKERK. Gebouw Bethel" (Puntenburg) cn Diac School (Sluisje): Godsdienstoefening voorm. 10 uur. REMONSTRANTS CHE KERK. (Heerenstraat.) Voorm. 10i uur: ds. Hooyikaas. doopsgez. Kr.r.n Blankenheimstraul). [Voorm. 10i uur: ds. E. M. Ten Ca te. EVANG. LUTH. KERK. (Langestraat 61). Voorm. 101 uur dr. H. J. Toxopsüé,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2