serie prachtige Oorlogsplaten. STADSNIEUWS. dig" voor, hierop eens te wijzen. Naar mijne meening zou het een gruwelijke misvatting zijn als ons volk hij incidenten of acciden ten, die zich met geïnterneerden mochten voordoen, 't vorenstaande uit 't oog ver loor en door een verkeerd geplaatste huma niteit gedreven, de geïnterneerden willende helpen en beschermen, het gezag van den Staat en zelfs het leven van onze militairen die bij hen den bewakingsdienst verrichten, in gevaar bracht. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 8 De cember bevat o.a. de volgende Koninklijke be rin iten: benoemd tot surnumerair der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen bij de di rectie dier middelen te Arnhem S. W. Boo- german; benoemd tot secretaris van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft J. F. de Vogel, civiel-ingenieur; benoemd tot directeur van het post- en tele- graafkantoo te Gouda E D. Rink, thans te Hporn: benoemd tot Icoraar aan de Middelbare Landbouwschool te Groningen Dr. K. R. Lab- bertc. thans tijdelijk- toestemming verleend aan T. P. Kleyn, bur gemeester der gemeente Woubrugge. om tot 1 December 1015 te Leiden te blijven wonen; eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, met ingang van 15 December 1914, aan den reserve-kapitein F. H. van der Kop, van het 22ste regiment infanterie, ter zake van lichaams gebreken en het recht op een nader pensioen erkend met ingang van 12 December a. s. benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenver zekering te Alkmaar, mr. Th. J. P. Gouverne, advocaat en procureur te Alkmaar op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend vooizitter der plaatselijke commissie voor dn ongevallenverzekering te Groenlo, aan L. A. M. van Basten Batenburg, te Lichtenvoorde benoemd tot plaatsvervangend voorzitter d'er commissie. A. J. van de Laar, burgemeester der gemeente Lichtenvoorde. II. M d? Koningin bracht gis>ter£n voor middag te 's Gravenhage een bezoek aan de Steun-Tientoonstelling in Pulcliri Studio. Hare Majesteit werd rondgeleid door den voorzitter Willy Martens en de Koninklijke bezoekster deed eenige aankoopen van kunst werken. Ook H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan die Steuntcn- toons'elling in Pulchri Studio te 's Graven hage. Z. K. IT. de Prins verlaat a.s. Woensdag ochtend per Staatsspöortrein van 7 ^ur 10 de residentie, tol bijwoning van de oefeningen in samenwerking van den militairen geneeskun digen dienst en het Roode Kruis h:' een der divisiën van het veldleger. Z. K. H. keert denzelfden - vond in Den Haag terug, ten einde een gedeelte te kunnen bij wonen van het concert, dat de Koninklijke zangvereeniging Caecilia in het Gebouw voor K. en W. geeft, bij welke uitvoering ook uit- genoodigd zijn alle officieren Van het :i- zoen der residentie. -Z. K. H. de Prins heeft een gift van f 150 doen toekomen aan het Vrouwencomité voor eene Kerst gave aan onze militaire grens- en kustbewakers. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 15 dezer, des avonds om half negen. Nederland en de oorlog. Het leeningsontwerp. In parlementaire kringen wend heden verwacht dat bij de behandeling van het lee- ningsontwerp een amendement van vrijzin nige zijde zal worden ingediend om de af lossing der leening gedurende de eerste ja ren op te schorten en alleen rente te betalen. De Bond voor Staatspensionneering heeft een adres verzonden aan den minister van Financiën, waarin gepleit wordt tegen het wctsontwerp-Oorlogsleening. In dit adres wordt o. a. betoogd, dat de enorm groole uitgaven frente en af lossing), waardoor deze leening de belastin gen zal drukken, de tot-stand-koming van so ciale weiten voor onafzienbaren tijd onmoge lijk zullen maken; dat ook het reeds Ingediende wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet, waardoor een belangrijke uitbreiding aan de toekenning van het recht op Ouderdomsrente zou wor den gegeven, en welker invoering als wet als zeer nabij mocht worden beschouwd, door de lastenvermeerdering die uit deze Oorlogslee- ning voortvloeit wellicht gevaar loopt niet tot wet te worden verheven; dat de thans fungeerende artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet wel vele ouden van dagen hebben gebaat, maar ook velen, zeer velen on- ler hen, en blijkens de ervaring, voor het mee- rendeel de meest armen, niet in het bezit der Ouderdomsrente hebben gesteld; dat de door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank en de Raden van Beroep afgewe zenen werden tevreden gesteld met het voor uitzicht, dat de door den minister voorgestelde wijziging van de wet hun opende, terwiil zii mi kans loopen door de dreigende Onrlogs- leening andermaal te worden gedupeerd: dat adressant tevens meent, dat nu vooral h'et tijdstip is aangebroken, waarop de laster der gemeenschap naar draagkracht moeten Worden gedragen. Om deze redenen verzoekt genoemde Bond eerbiedig het wetsontwerp-Oorlogsleenlrg In le trekken en daarvoor in de plaats te stellen een Oorlogsbelasting naar draagkracht of in leder geval het ontwcrp-Oorlogsleening in die richting te wijzigen. Belastings chu 1 d. Op de desbetreffende vragen van den heer d. ter Laan omtrent maatregelen betreffende 14e achteiratalligc belasting van personen, die demobiliseer 1 zijn, heeft de Minister van Fi nanciën geantwoord: le. dat bij missive van 1 Aug. 5.1. aan Ide directeuren der directe be lastingen enz. is medegedeeld, dat met 't oog op de ernstige tijdsomstandigheden voorloo- pig niet tot executie wegens belastingschuld moest Worden overgegaan, behalve in geval len van duidelijk gebleken onwil; 2e. dat tot het verleenen van ontheffing ambtshalve geen termen aanwezig worden geacht. Verspilling van Rijksgeld. Zeer bescheiden in de pers, maar ook reeds in de afdeelingen dejr Kamer werd twijfel ge uit of met 's lands geld in den mobilisatie-tijd vanwege het legerbestuur of liever door sommige legerautoriteiten, want de toestand is in verschillende plaatsen zeer verschil lend niet veel te ruim wordt omgespron gen. De Nieuwe Ct. meent, dat waardeering voor de verrichtingen van het legerbestuur critiek niet geheel behoort uit te sluiten en geeft daarom openbaarheid aan de volgende, onder hare aandacht gebrachte (enkele uit vele!) staaltjes van toepassing der Inkwartie- rlngswet. In hel kantonnement Eindhoven zijn iroe- pengedeelten ingekwartierd o.a. in de stoom- timmerfabriek ,.De Rietvink". Voor deze inkwartiering is geen legerings ruimte gevorderd, maar wordt betaald per dag en per man en wel f 0.20. Aangezien nu die fabriek belegd is met IJ compagnie infanterie of pl.m. 400 man. wordt daarvoor door het Rijk betaald een som van f 80 per dog, of f 2400 per maand of f 28,800 per jaar. De kwartiergever geeft hiervoor een slecht brandgevaarlijk kwartier, een slecht nacht leger, n.l. per drie man twee slechte slroo- zakken. één dunne moltondeken en geen vol doende plaats bij vuur en licht (enkele ban ken rondom een kleine tafel) Zeer onvoldoen de wasahgelegenheid, enz Hij voldoet dus niet aan de eischen in de Inkwnrtieringswet ge noemd om voor de som van f 0.20 per dag en per man te verstrekken een zindelijk stroo- leger met 2 dekens en plaats bij vuur en licht voor iederen man. Maar voor zijn ledige fabricksruimle. maalde hij een huur van f 2400 per maand, een huur peir jaar grooter dan de geheele waarde van het fabrieksge bouw. En dit geschiedt terwijl de ïnkwarlicrings- wet nu Het recht geeft om legeringsruimte te vorderen. Ongetwijfeld had hier. zooals op en kele andefré plaatsen geschiedt, de fabriek voor noodkwarticr gevorderd moeten worden; in dat geval zou het Rijk te betalen hebben gehad de geschatte huurwaarde, laat ons aan nemen f 4000 per jaar en zou dan vele duizen den goedkooper uil geweest zijn. Een ander voorbeeld is het volgende: In het dorpje Ecrsel staat een nog in aan bouw zijnd huisje, dat voor inkwartiering bijna niets kon geven om recht te kunnen doen gelden op een vergoeding van f 0 20 per dag en per man. werd hem in ongeveer 6 weken tijid uitbetaald een som van f 300. terwijl de geheele waarde van het huisje slechts f 1200 bedroeg. Gelukkig kwam na dezen voordeeligen tijd een mindetr milde kwartiermaker, die het huisje als legeringsruimte vorderde en toen betaalde naar een vergoeding van f 300 per jaar. Het is maar al te duidelijk, dial de Inkwar- tleringswet, die de keus geeft van vordering en inkwartiering per haardsteden, door ver schillende autoriteiten zeer verschillend wordt toegepast. Oak wordt niet overal vol doende toezicht gehouden of bij uitbeta ling van een vergoeding van f 020 per dag en per man, de kwartiergever wel alles geeft waartoe de wet hem verplicht. Zoo worden er duizenden guldens vermorst, feitelijk on geoorloofd uitgegeven. De eenige wijze van inkwartiering, die nu zou mogen gelden, ware het vorderen van legeringsruimte met toekenning van een bil lijke vergoeding. Ziehier een paar voorbeelden; niet de eeni ge waarvan wij hoorden. Het is ons bekend dat van hoogerhand reeds meermalen veran dering werd gelast in speciale gevallenmaar vele gevallen van geldverkwisting blijven daar onbekend. Onderzoek gewensebt. Hat Eindhoven wordt aan de „Maasbode" geschreven: „In den loop der gepasseerde week werd den militairen van Valkenswanrd aangezegd, dat ieder, die wilde, kon gaan luisteren naar een veldprediking, door een orthodoxen pre dikant te houden. Er waren pL m. 45 liefhebbers, die een uur vóór de preek, op 3e gecommandeerde plaats bijeenkwamen, om te efxercecren. (De 2e luit. Van O. was bij '1 aantreden voor de exercitie aanwezig, en deze heeft het vol gende gezegd en ook uitgevoerd: „Ik zal jullie wel krijgen om naar de pre diking te gaan. Die preek zal bestaan uit 3 deelen: 1. een uur exerceeren, dat jullie lang zal beugen... 2. Uitrusten bij de veldpredikatie. 3. Nog een uurtje na-exerceea*en." Hij heeft toen ÏOOO meter looppas gegeven, daarbij om de 20 meter liggen en weer op staan. Toen hij zag, dat zijn mannetjes „op" en zeer bezweet waren, commandeerde hij: Presenteert geweer, en bij liet «ze zeker 15 minuten staan, in open veld, imet 't gezicht in den wind! Een der militairen kreog het te kwaad, en sïo?g bewusteloos neer. Later spra!. ik een der jongens. Hij was schrifckelijfk v kouden. Toen ik hem mijn medelijden toonde, deed hij mij hel boven staande verhaal. Voor de waarhad der feüten sla ik vol komen in". Invoer in Duitschland. Door de Duitsche douanen wordt gcëischt, dat goederen voor welke de invoerrechten in verband met den oorlog naar een verlaagd tarief berekend kunnen worden bij den invoer in Duitschland vergezeld zijn van een door een betrokken burgemeester afgegeven oor sprongsattest. Appelen, peren, amandelen, annanassen, vijgen, kastanjes, rozijnen, sinaasappelen, ci troenen, druiven, rozijnen en krenten wor den gerekend tot deze artikelen te bebooren. Ontbreekt het attest, dan worden de ver hoogde rechten toegepast. Nederl an d sc he Anti-Oorlogsraad. Het bestuur van den Ncderlandsche-Anti- Oorlograad wenscht naar aanleiding van ver schillende tot den Raad gerichte verzoeken om spoedig lot een adresbeweging ten gunste van vredesbemiddeling over te gaan. onder de algemeene aandacht te brengen, dat het be stuur goede redenen heeft om aan te remen, dat een dergelijke beweging op dit oogeublik nog tot geenerlei gunstige uitkomst zou kun nen leiden. Het bestuur blijft uiteraard er op bedacht om onmiddellijk in bovenbedoelden zin op tc treden, wanneer het daartoe gunstige tijdstip kan worden geacht, te zijn gekomen en het houdt te dien einde met vooraanstaande per sonen in het buitenland voeling. Een actie op dit oogenblik, zooals die door tal van kleine organisaties en comité's ge schiedt, acht het bestuur ontijdig en daardoor niet slechts nutteloos, maar zelfs schadelijk: dit laatste vooral hierom, wijl na een eenmaal mislukte voorbarige poging, eene nieuwe adresbeweging begrijpelijkerwijs veel van hna: kracht zal moeten verliezen. Het bestuur meent mitsdien de medestanders van den „Nederlandschen Anti-Oorlogs Raad" te mogen opwekken, voorshands alle krach ten te geven aan versterking dezer organisatie cn inmiddels zich van deelneming aan afzon derlijke actie te onthouden. Voorldemilitairen. De directie der H. TJ. S. M. heeft gratis ver voer langs hare lijnen toegestaan voor boeken en tijdsohriften, bestemd voor de manschap pen van land- en zeemacht, indien afgezon den d-oor de commissie tot verspreiding van lectuur onder de militairen te Amsterdam. Verwarmingsgordel 9. Naar men ons meedeelt heeft de oproep aan de vrouwen In Nederland tot het ver vaardigen van verwarmingsgordels voor de soldaten te velde succès. Door het comité werden gisteren aan 'de centrale magazijnen van klceding en uitrus ting te Amsterdam zes duizend gordels toe gezonden. In het laatst dezer maand hoopt men een tweede zending te kunnen laten volgen. In sommige gemeenten zijn door de bur gemeesters voor dit doel comité's opgericht. Voor dezen steun, evenals voor de medewer king van zoovele dames is het comité ten hoogste dankbaar. Het vleit zich die ook voor de tweede zending te zullen ondervin den. Zooals men weet basta at het comité uit mevr. A. W. van der Voort—Melman. Haar lem; mevr A. Gevaerts van Geervliet, geb. baronesse van Svtzama. Haarlem; mevr. A. Bakker—Cramer, Bezuideuhout 21, den Haag; dr. R. C. Venema. Haarlem. Handel en b e d r ij f. In de stoe- lenindusrtrie te iNoordwoldc (F.) is beter schap te bespeuren. Heden zijn op verschil lende fabrieken weer dertig personen aan het werk gegaan ten gevolge van ingekomen bestellingen. Van leening afgezien. De gemeente Beemster (N.-H.) die besloot 20 25 mille te leenon, tot bestrijding der bouwkosten van een postkantoor, heeft, vol gens het Hbld., nader van dit plan voorloo- pig afgezien wegens de tijdsomstandigheden. Reductie op premie. In verband met de tijdsomstandigheden heeft een onderlinge brardassuraivtie-maatschap pij te Dokkum en omstreken besloten, orp de a.s. Mcd-premie 25 pet. reductie toe te Staan Dure eieren. Men schrijft uit BarneveM aan de N. A. Ct.: Zoolang onze bekende eiermarkt bestaan beeft, zijn de prijzen der eieren nog nooit zoo hoog «geweest als heden. Toch werd het spreekwoord dat 'een boer graag klaagt, ook nu nog bewaarheid. Thans werd namelijk geklaagd, dat de kippen zoo veel minder eieren leggen dan 's zomers- Uit den Gelderschen Achterhoek meldt men nog nader, dat de eieren in den winter nog nooit zoo duur zijn geweest als op het oogen blik. Ze worden verkocht voor 75 76 cent per pond, d.i. 9 cent per stuk, terwijl de prijs in andere jaren 60 62 Cent per K G. is. In de Duitsche grensplaatsen zijn de prijzen niet veel hooger. Daar betaalt men M. 1.90 per do zijn Aangehouden schepen. Volgens te Schiedam onlv ngen bericht is de Nederlandsche zcetjalk ..Confiance", van Hamburg naar Schiedam op 20 November door een Duilsohen torpedojager te Emden opgebracht en binnen de sluizen gesleept. Tiet schip was op de Noordzee met nog een Hol- landsdhe tjalk, die bestemd was voor Amster dam, niet ver van Delfzijl aangehouden. St. Nicolaas te Maastricht. Men schrijft uit Maastricht: Met het oog op den oorlog en de economi sche malaise, hadden de winkeliers op een stillen St.-Nicolaas gerekend en velen hadden voor maanden reeds gezegd, dat zij een ge deelte van den te ontvangen voorraad hadden afbesteld De koekbakkers, die door gebrek aan rogge niet zoo vroeg als anders aan het in voorraad werken konden beginnen, hadden dus hun winkels lang niet zoo gevuld als an ders. En wat blijkt nu? Dat de winkels het zelden zoo druk hadden als dit jaar, dat de meeste zaken, vooral in snoepgoed, uitver kocht zijn en voorraad te kort komen en dat de koekbakkers dag en nacht doorbakken en niet aan de bestellingen kunnen voldoen. De oorzaak is in de allereerste plaats te zoe ken in het groole aantal gegoede Belgen, die hier thans wonen, ten tweede zijn de Maas trichtenaren, die anders niets moois kunnen hebben of het* moet uit Aken of Lui!: komen, nu aan Maastricht gebonden, en verder zijn de bewoners der omliggende gemeenten, als Valkenburg. Gulpen, enz., die anders steeds naar Akon gingen, nu allen hierheen gekomen om hunne inkoopen te doen. Het was de laat ste dagen dan ook zóó druk in de straten, dat men zich in eene groote stad waande en de winkels waren al'e stampvoL Voor Nederlanders die naar België reizen. Men deelt mede, dat Nederlanders, die thans door België wenschen te reizen, zich zoo spoedig «mogelijk na aankomst daar le. lande tot een Nedcrlandsóh consulair ambte naar moeten wonden, ten einde <le op het pas-poont geplakte photographic van het con sulair stempel te doen voorzien en de hand teek c-ning van den rechthebbende op het pus- poort te doen lcgaliseeren. Bovendien moet de consulaire ambtenaar eene verklaring op het paspoort plaatsen no pens de betrouwbaarheid van den rechtheb bende. zoodat aan 'een ieder Wordt aange raden zich vóór zijn vertrek naar België te voorzien van een bewijs van goed gedrag, af gegeven door de politie van zijne woonplaats. Intussohen wordt het reizen in België, ten zij men een dringende reden heeft, nog steeds algeraden. De kerk over de grens. Uit Koe wacht meldt men aan het N. v. -d. D.: De katholieke kerk dezer gemeente staat op Belgisch grondgebied. Zaterdag kwam be richt, dat men zich wel daarheen mocht be geven, doch niet terugkeeren. Daardoor zijn alle katholieken eensklaps in de onmogelijk heid, hun godsdienstplichten te vervullen. De kerk is eigendom van het Nederiandsdh kerkbestuur. M ij n e n. Tengevolge van den storm ran gis teren nacht zijn, blijkens te Den Haag ont vangen ambtelijke berichten, nmneti aange spoeld op de kust van "Walcheren, op verschil lende kustplaatsen in Zeeland en meer noor delijk op de kust b" Ter Ifeyde. De matcrieele schade die aangericht werd, was "ering. Ook zijn eenige drijvende mijnen gevonden, die door Hr. Ms. Noordbrabant en van het onder zoekingsvaartuig der marine in den grond ziin geboord. Naar andere drijvende mijnen wordt door de marine gezocht, ten einde ze zoo mogelijk onschadelijk te maken. De twee andere aan het strand te Vlissingen aangespoelde mijnen zijn thans opgeruimd. Den bewoners van den Strandboulevard al daar is aangezegd, dat zij hun woningen weer kunnen betrekken. Gisterenavond tegen donker werd er weel een mijn ontdekt tusschen de hoofden van de W' lerhaven te Vlissingen- Zondag werd per omroeper op "Wieringen hekend gemaakt, dat de eerste postboot van en de laatste naar "Wieringen niet zal varen zoo dra «de wind noordelijk zal worden, uit vrees voor eventueel binnendrijven de mijnen. Een tweede mijn is gisteren op (het noorder- strand van Vlieland aangespoeld. In verband met de ontploffing van mijnen werd Zondagavond aan bewoners van den boulevard Evcrtsen te Vlissingen aangezegd, dat zij o«p last van den militairen comman dant hun woning 24 uur moeten verlaten, in verband met het gevaar dat de andere aan gevoelde mijnen zouden ontploffen. Deze mijnen zullen nu onschadelijk worden ge maakt Tusschen Koudekerke en Biggekerke zijn ook mijnen aangespoeld evenals aan het strand bij de Dijkstra at. De Zondag te Vüissingen ontplofte mijn is, een Fransche. Met het oog op het gevaar zijn alle plaatsen, waar mijnen zijn aangespoeld, door militai ren afgezet. Schending onzer neutraliteit. Mr. van Rossem te Rotterdam, die gear resteerd werd ter zake van het schenden der Nederlandsche neutraliteit, is ter beschikking van de justitie gesteld. Het is gebleken, dat het pamflet, hetwelk de aanleiding was tot de arrestatie, aan verschil lende bladen in het buitenland was toegezon den. Naar aan leiding van.de Haag- s c(h e tra m s t ak i n g. Naar vermeld wordt zal de heer Harms, sociaal-democratisch lid van den gemeenteraad tc -den Haag, in over leg met hert hoofdbestuur van de Nederland sche Vereeniging voor Spoor- en Tramweg personeel geen strafvervolging uitlekken te gen den prcsident-commissöris der Haagsche Tramweg-Maatschappij, Mr. D. van Houten, naar aanleiding van diens jongsten open brief tot dat Raadslid gericht, maar is de heer Harms voornemens het openlijk schrij ven van Mr. ran Houten binnenkort met een opt i brief te beantwoorden. Moord te Norg. De 21-jarige boeren knecht Eite D. te Norg, thans gedetineerd, stond gisteren voor de rechtbank te Assen terecht, beschuldigd -dai hij op 27 October al daar opzettelijk en gcweJdadig aan Roelof B tem o ld een slag met een scherp voorwerp heeft toegebracht, waaraan genoemde R. Bie- mold binnen enkele oogenbKkken na bet toe brengen (daarvan is overleden. Bekl. verklaarde,, dat Biemold twist met hom zocht, hij wilde hiervan niet weden en ver trok uit de (herberg. Nauwelijks buiten geko men zijnde, werd hij door Biemold aangegre pen en geslagen, hij viel op den grond en Biemold ging op hem liggen en gaf hem nog verscheidene slagen. Bekl. probeerde om los le komen, hetgeen niet gelukte; hij greep toen uit ziin broekzak een mes, opende dit en maak te daarmede een stekende beweging naar Bie mold. «Eokl. weet niet of hij hem heeft ge raakt. doch na de stekende beweging richtte B zich op en riep: „hii heeft me gestoken". Bekl. heeft hel mes weggeworpen en is hard weggeloopen. (Het O. M. achtite, dat bekl. nieft uit nood weer heeft gehandeld ei eischtte 4 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Diophins. merkt op, dat bekl. «uit geoorloofde zelfverdediging heeft ge handeld en verzocht ontslag van rechtsver volging of een lichtere straf. Uitspraak over 8 dagen. Oneerlijke spoorwegbeamb ten. Dezer dagen zijn te Leiden twee com miezen, in dienst van de H. IJ. S. M., ontsla gen. Reeds gedurende geruim en tijd hadden zij zich aan oneerlijkheid schuldig gemaakt en een aanzienlijk bedrag aan geld ten nadeele van de maatschappij toegeëigend. De diefstal werd ontdekt door een verificateur der maat schappij. De politie te Bergen-op-Zoom heeft een ongehuwde Belgische „dame" aangehouden, die wordt verdacht van verschillende oplich terijen. Zij heeft ook vrij geruimen lijd in een der voornaamste hotels te Middelburg ver loofd en deed zich daar voor als ccn gefortu neerde gehuwde dame, die zich per automo biel naar de winkels liet brengen. Een roekelooze reiziger. Maan- dagnaiuiddag had te Amsterdam een reiziger de verregaande onvoorzichtigheid om een flesch met licht ontplofbaren inhoud met zich mee te voeren. Op het oogenblik, dat de man een derde klas coupé van den trein wilde binnengaan, ontplofte de flesch met het ge volg. dat het rijtuig zeer ernstig beschadigd werd. De ruiten sprongen en de zoldering werd voor een groot deel weggeslagen. Gldl$ scherven en stukken hout vlogen eenige pert rons ver. In den coupé bevonden zich reeds eenige passagiers, die nogal verwondingen op» liepen. Tegen den onvoorzichtigen man werd proces-verbaal opgemaakt. Op Jacht. Twee militairen van Kat» wijk-Binnen kochten te Leiden hagelpatronen; om deze te gebruiken op een geleend jachtge weer en zoo te gaan stroopen. Zij kozen daar toe uit een avond, toen het maantje helder scheen. Zii zouden hazen schietenI Nauwelijks waren zij echter in den „Pol der" achter Van der Gugten te Katwijk, zij bemerkten onraad. Een der twee sprong over een sloot, maar tegelijk gooide de ander het geladen geweer over. Een schot ging af en de geheele lading hagel kreeg eerstgenoemde in de dii en he» zitvlak. Hij werd vervoerd eerst naar het gym nasium te Katwijk, daarna naar het Militair Hospitaal te Leiden Daar Ugt nu de jager! Te water geraakt. Inden ofgdoooen nacht is aan de Blauwburgwal te Amsterdam een bejaard man te water ge rankt en verdronken. De 76-iarige weduwe P. J. van O.-B., van het Koningshof aan de Mariënbornstraat te Dordrecht, is Zondagavond, uit de kerk geko men, door de duisternis misleid in de Spui- haven celoonen en verdronken. Gisterenmor gen werd haar lijk gevonden. Het ergste gevreesd. Nog steeds is men te Sehevcningen zonder bericht van den logger Jacoba Johanna, SCH 392. schip per Joh. Spaans, van de reederij "Wouter den Duik Czn. Het schip dat den Sen October ver trok en dus reeds 8 woken in zee is, is hel eenige Ilollartdsehe bairingvisschcrsvaartuic dat nog uit is. Tot de bemanning behooren ook twee zoons van den schipper. Het ergste wordt gevreesd. Brand. Men schrijft uilt Culemborg: In don nacht van Zaterdag op Zondag, dn-» 2 uur, ontstond een buitengewoon felle brand in het huis, bewoond door den kunstschilder P. T. Dorselaer, Markt alhier, tevens winke lier Sn droge verfwaren, behangselpapier cn aanverwante artikelen. De bewoners, man, vrouw en een kind van eenige maanden, (konden niet meer langs den gewonen uitgang naar beneden wegens den rook cn moesten zelfs op een plat achter het perceel een der buren wekken door roepen en het inwerpen van een ruit, waarna zij mei moeite gered konden worden en half gekleed bij dezen (buurman liefderijk werden opgeno men. Met vier slangen op de waterleiding wist men het vuur meester te worden. Oorzaak on bekend; verzekering dekt de schade. Ook dc aangrenzende perceelen werden eenigszins door bet vuur benadeeld. Brand In een likeurstokerlj. Zondagmorgen heeft een hevige uitstaande brand gewoed in de likeurstokerij en distil leerderij van de firma C. Polak Gzn. aan den Singclweg te Groningen. De brandweer, die met beide stoomspuiten werkte, wist den brand te beperken tot een verdieping en de vliering, waar duizenden kisten, fusten en andere goederen, verbrandden. Het gedeelte, dat gelijkvloers is gelegen en waar het be drijf wordt uitgeoefend, (heeft belangrijke waterschade. Het bedrijf kan echter voort gang «hebben. Alles was verzekerd op beurs polis School- eu Kerknieuws, Examen M. O. Staatsinrichting. 's-Grovenhage, 7 Dec. Geëx. vier candidaten. Geslaagd de heeren A. Korver, van Voorburg en B. A. van Kuik, van Kampen. Predikant-vrijwiliger. Ds. P. S. Martin Dupont, predikant der Waalsche ge meente te Haarlem, heeft, naar aan de Tel. wordt gemeld, als vrijwilliger dienst genomen in het Fransche leger. Ned. Israël Kerk- In de laatst ge houden vergadering van den Kerkeraad der Nederl. Israël, hoofdsynagoge te Amsterdam kwam in behandeling een motie, voorgesteld door het raadslid de heer N. Davids Bzom ter versterking der geldmiddelen te besluiten tot het heffen eener belasting op de matree (paaschbrooden). Reeds nu openbaart zich In breede kringen onder de Israël, bevolking een heftige oppositie tegen dit voornemen, dat in de eerste plaats de mindergegocden treffen zal. Alleen door vereenigingen werden met lu laatste paaschfeest ruim 200 000 pond paasch brooden verstrekt. Het is dan ook zeer onwaarschiinÜik. dal dez< motie, waardoor een eerste levensbehoefte be last zou worden, zal worden aangenomen. Hoogst belangrijke premie voor onze Lezers. De buitengewone belangstelling van Int publiek voor alles wat in betrekking staat tot den grooten wereldoorlog, deed ons beslui ten tot de uitgifte van een Deze platen zijn uitgevoerd in Koper diepdruk en zijn geteekend door den beken den Hollnndscben kunstenaar J. HOYNCK VAN PAPENDRECHT die zich niet alleen in ons land naam heeft verworven als teekenaar en schilder op mill* uafstekenden naam heeft, tair gebied, doch door de geheele wereld een Ongetwijfeld zullen onze lezers van d< bij zondere gelegenheid gebruik willen maken om zich het bezit van deze Serie Platen le verzekeren. Later zullen zij als herinnering aan de reuzenworsteling van 1914, een waardevol b' zit blijken. De Serie bestaat uit zes platen, die - tievelijk voorstellen: Een der eerste, tevens hevigste grensge vechten in dc Vogeezcn, tusschen Fransche én Duitsche Infanterie. Een bloedige botsing tusschen BelgUchcj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3