BINNENLAND/ Verspreide Berichten. KOLONIËN. *T frees hq er op, dal de Polen zich niet moesten ^vergeven aan den droom, dat een nieuw Po en zonder de Russische wetgevende instel- higen tol stand zou komen. Van de aanwezige Polen was niemand te Sewegen het woord te nemen. Eindelijk nam, up algemeenen aandrang, een vertegenwoor diger van de Poolsche pers het woord. Hij bepaalde zich tot de opmerking, dat Duitsch- Liid. ook na eene overwinning van Rusland, klooi zijne inwendige organisatie nog een ge duchte tegenstander zal zijn. Men moei de Poolsche kwestie met teedcre aandacht be- liandelen, niet met een beneveld verstand, 'fooals door de Russen is geschied. Deze op- ^neiking mishaagde den voorzitter, die den spreker verbood verder te spreken. Het gast maal werd daarna opgeheven. New-York, 11 Jan. (R.) De morgenbla- den erkennen in hunne beschouwingen over jhet antwoord van Sir Edward Grey, dat dit Vriendschappelijk en verzoenend is. Zij ver- Klaren, dat als Grey op de détails Ingaat, de pritsche en Amerikaansche stellingen niet zeer frer van elkaar verwijderd zullen blijken. New-York, 11 Jan. Staatssecretaris Bryan heeft verklaard, dat hij zijne beschou- |wingen over het antwoord vain Sir Edward Grey zal uitstellen totdat alle stukken zijn bntvamgen. Hooge ambtenaren van het de- 1 partem ent (beschouwen echter d en toon vam het antwoord als geheel vriendschappelijk. Zijl igelooven, dat de discussiën in de toe- fcomst zullen gevoerd worden op den zelfden (toon. De strijd zal worden opgelost niest zoo- Keer als eene zaak Van beginsel maar als leen van de feitelijke behoeften. Zij geven 'aan, dait Groot-Brittanniê, wat koper betreft, effectieve regelingen met de aan de oor logvoerenden grenzende neutrale staten moet maken. Het antwoord wordt over 't geheel bis bevredigend beschouwd, ofschoon het Maatedepartement cijfers te berde zal bren gen tot bestrijding van eenigen van Grey's cijfers. "Washington, 11 Jan. (R.) Men ver- peemt, dat in het volledige antwoord op de Amerikaansche nota, dat eerst over eenige dagen zal worden overhandigd, de Britsche ^egeering een uitvoerig betoog zal leveren, dat haar de hedendaagsche opvatting bil de Inbeslagneming van koopvaardijschepen het vooral er op aankomt, dat bet onderzoek der pchepen in de haven geschiedt. Kopenhagen, 11 Jan. (W. B.) Het Conservatieve blad Vortland bevat een ge sprek met den directeur van de Noordsche kabelfabrieken Prior, die verklaarde: On danks de waarborg van bet ministerie van buitenlandsche zaken hebben de Engelschen de eene lading grondstoffen na de andere tcbtei gehouden, zoodat de Deensche nijver heid zwaar getroffen is. Ook de directeur van de gummiwerken Schevening verklaart, dat de aanvoer van gummi door de Engelschen volkomen is afgesneden. Als er geene veran dering komt, r.ülen de fabrieken in veertien dagen bun bedrijf moeten sluiten. De Vortland merkt naar aanleiding hiervan bp: Men ziet uit deze handelwijze, dat Enge- Jands strijd voor het recht van de kleine sta ken niets dan eene fraze is. v Washington, 11 Jan. (R.) Over de weigering van sommige Amerikaansche en Italiaansche stoomvaartmaatschappijen om goederen aan te nemen, die aan bekende Zwit- scrsche huizen geconsigneer 1 zijn, verklaart de Brtische ambassade, dat Grool-Briltannie, wel verre van een dergelijke gedragslijn te hebben aangegeven, integendeel zeer levendig wenscht, dat goederen, die loyaal bestemd zijn voor de Zwitsersche consumtie, hot voor- Werp van geen enkele beperking zijn. Keulen, 10 Jan. (W. B) De Kölnische Volkszeitung bericht: Van den provincialen raad van de Duitsche ordeprovincie van het genootschap van Jezus ontvangen wij het vol gende schrijven: Over de mcdedeelingen in de pers over de oorlogspreeken van paler Vaughan. in Londen, hebben wij ons niet wil len uitspreken, voordat de authentieke tekst van het door hem gesprokéne voor ons lag. Deze is eerst nu in boekformaat in onze han den. Wij constateeren met voldoening, dat de diep krenkende en zeer betreurenswaardige woorden, die pater Vaughan in zijne redevoe ringen tegen den persoon van den keizer zou hebben gebruikt, in dit geschrift niet voorko men. Het boek bevat echter helaas andere beweringen en zinswendigen, die als zwaar bc-leedigend en kwetsend voor hel hoofd van he.t Duitsche rijk en van het Duitsche volk moeten worden gevoeld. In naam van de Duitsche ordeprovinciê van het genootschap van Jezus breng ik daartegen zeer nadrukke lijk protest uit. Zij heeft niet dan met smarte lijk leedwezen van dezen aanval kennis ge nomen en wijst dien op de meest besliste wiize af. (Get.) Hans Gros S. J. Rector van het college van Exaten. Exaten. 6 Januari 1915. Londen. 10 Jan (R.) Volgens de dagbla den is er alle reden tot opgewektheid over de operatiên aan de beurs gedurende de eerste week van hare heropening. De nieuwe bepa lingen om te voorkomen, dat de vijandelijke landen eenig voordeel trekken uit de hervat ting van de zaken, werken met onverwachte gladheid. Er is eene voortdurende verbetering geweest in de hoeveelheid van de verhandel de zaken iederen dag sints de beurs weer open is gesteld. Er zijn veel meer koopers dan vcr- koopers. Volgens de berichten van de make laars is er een klimmend vertrouwen bij hunne cliënten waar te nemen en nemen de beleggin gen steeds toe. Dit geldt Inzonderheid van de binnenlandsche waarden. Er zijn flinke zaken gedaan in de oorlogsleening. Zooals werd verwacht, was er Zaterdag een groote aan drang om in te schrijven op de tien millioen Fransche schatkistbiljetten, die door de Bank of England worden uitgegeven. Voor het slui tingsuur was het geheele bedrag overteckend. Kon stantinopel, 11 Jan. (W. B) De regeeoing hoeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, waarbij tot bestrijding wan de oorkvgswitgaven een buitengewoon öredüet van 10 miÜioen Turksche ponden twordft verlangd. Dit wetsontwerp werd in handen gesteld van eene commissie. De Kamer begon hierna met die behande- van de ëfra&tsbegrooting. De rapporteur decide mede, dat met de bovengemelde oor- fcoflscredieteo en de buitengewone uitgaven van nagenoeg 'dirie millioen, die reeds ge daan rijn, en het tekort op de gewone be grooting, heft tekort op de begrooting van het Volgende jaar omstreeks 20 miUtoen pond cal bedragen. Het Duitsche oorlogsbr o'od. De koning van Saksen heeft keizer "Wilhelm's voorbeeld gevolgd en gelast dat aan zijn. hof niet anders dan K-brood (oorlogsbrood) mag worden gegeven. De Belgen aan de Yser. Een der oorlogscorrespondenten van de N. R. Ct. schrijft Een Inundatie is, dit hebben de gebeurtenis sen in Zuidwest België bewezen voor hen, die het niet wisten, een krachtig weermiddel ln handen van een verdediger. Zonder de inundatie aan den Yser had het reeds zwaar beproefde en dnodelijk vermoeide Belgische leger waarschijnlijk niet stand kunnen houden tegen de veelvoudige overmacht der Duit schers. Maar de inundatie, eenmaal uitgevoerd, vormt ook een ernstige belemmering voor bet offensief van den verdediger en vooral is dit het .geval bij een niet jaren van te voren voor bereide, maar bijna it l'improviste uitgevoerde inundatie. En toch, de Belgen, die een vaderland heb ben te heroveren, mochten en konden zich niet bepalen tot een uitsluitend verdedigende houding. Vooruit moesten zij, maar voor hen strekte zich de breede watervlakte uit, waarin zoovelen reeds den dood vonden. En aan de andere ziide waren de tegenstanders met hun zware artillerie, voor wie de overslrooming een voordeel werd, zoodra de Belgen het offensief hernamen. Dit is de groote beteekenis van de laatste weken, dat de Belgefi er in geslaagd zijn aan den rechteroever van den Yser een steunpunt te vormen, dat bij een verder offensief van het allergrootste belang zal zijn. En merkwaardig is, dat de Belgen dit succes behaalden met be trekkelijk geringe verliezen. "Werden de Duit- schers verrast? Hadden zij hun rechtervleu gel te veel verzwakt? Of had hun moreel reeds zooveel geleden, dat zij tot een krachti- gen tegenstand niet meer in staat waren? Het antwoord is voor iemand, die zich aan de andere zijde van het front bevindt, niet te geven, maar zeker is, dat het succes der Bel gen het belangrijkste is, dat den laatsten tijd op heel het westelijk oorlogsterrein gebeurde. Dat de Duitschers het door de Belgen be haalde succes als een voor hen zeer gevaar lijke zaak beschouwen, blijkt uii de door hen ln het werk gestelde krachtige pogingen om het verloren terrein te herwinnen. De aanwe zigheid van Belgische troepen op den rech ter Yser-oever is voor de Duitschers een door- loopende ernstige bedreiging. Maar de Belgen hebben het door hen genomen terrein reeds zoo krachtig versterkt, dat het artillerievuur der Duitschers hun vr5*wel geen verliezen be rokkent. En eiken dag wordt het voor de Duitschers moeilijker de Belgen terug te wer pen. Als alle offensieve kracht der Duitschers nog niet verloren ls gegaan, dan kan men echter aan het plotseling beroemd geworden riviertje nog belangrijke gebeurtenissen ver wachten. De Duitsche versterkingen aan de Belgische kust. Uit Sluis wordt aan de N. R. Ct. geschre ven: Ook gisteren, met den Zondag, zag ik de Duitschers in de duinstreek tusschcn Knocke en hel Zwin al maar naarstig aan den arbeid om hun versterkingen voort te zetten. Het was voor het eerst weer eens een zonnige dag en als in een gulden schijnsel lichtten de blanke heuvels, zoover wij zien konden langs de zee. Voor ons was er door den kijker van allerlei duidelijk te onderscheiden, 's Morgens om tien uur kwam een hoofdofficier met zijn staf te paard het „mollenwe'rk" inspecteeren. In enkele diepe ingravingen in het zand zagen wij wel een vijftig soldaten bezig met schop pen en andere werktuigen om te graven, zwa re balken met dwarsleggers te plaatsen als geraamte voor de betonvloeren, waar de kanonnen op gezet moeten worden, die ten deele nog achter de duinen staan. Stoeten paarden hebben de stukken daarheen petrok ken. Over rails door den lossen zandbodem beneden komt dan het zware geschut, de machine-geweren op de hoogplateaux. Een heele kolonie van badkoetsjes is er uit de bad plaats Knocke aangevoerd, die tot primitieve woningen dienen voor de wachtposten. Tot in den nacht wordt er de versterking van de kust voortgezet. Steeds verder strekken zich de loopgraven uit. Op sommige plaatsen zijn die door onderaardsche gangen verbonden. Bij wijze van tijdverdrijf wordt er dan jacht gemaakt op de opgeschrikte hazen en konij nen en in den rusttijd zitten de mannen zoo in het zand te kaarten. Inmiddels was de prikkeldraadversperring od diep in 't strand geslagen palen langs onze grens bij sterken vloed weer weggespoeld. Dag en nacht wordt over de achtergelegen akkers en om het Schor van hel Zwin heen gepa trouilleerd. om overal mensehen, die nog door willen komen naar of uit ons land, op te spo ren. Vooral op brievendragers maken de Duitschers jacht, zoodat het steeds moeilijker wordt voor de vluchtelingen om nieuws te vernemen van hun betrekkingen in Knocke, Heyst, Brugge. Oostende enz. Tot sommen vaD drie-, vierhonderd frank worden geboden om een brief over te brengen. Deskundigen zijn het er over eens, dat de Duitschers zich hier nu zoodanig hebben in- georaven. dat het wel moeilijk zal zijn hen er uit te kriigen. Dat ze Brugge gekozen hebben als het centrum voor hun nieuwe stelling, waaromheen hun front zoo noodig zal kunnen draaien tot aan Antwerpen toe. acht men vooral van belang, omdat de Engelschen skchts noode zullen overgaan tot een ernstige beschieting van dit prachtige oude juweel on der de steden. Intusschen hebben de bezettingstroepen zich zoo behagelük mogelijk gelegerd in de hotels der bekoorlijke badplaatsen. Van overal slee- oen zij de bedden en matrassen daarheen, om io de groote zalen te slapen. Zij hebben nu ook het Soute, van Knocke uit het dichtst b'i de Nederlandsche grens gelegen, ontruimd, evenals de huizen aan den duinkant van de Avenue Lippens in Knocke zelf. Met groote deernis vernemen de Belgen hier dit alles, om dat zij allen zulke aangename herinneringen hebben aan deze weelderige badplaatsen- streek. Van de schilderachtige denneboschjes zijn al heel wat boomen weggehakt. Verbit terd hooren zij van vernielingen, die hier en daar zouden worden gepleegd door Duitsche soldaten, die doodvermoeid of licht gewond in ruim een uur tijds van het front per electrische tram langs de zeekust naar Knocke en omstre ken worden gevoerd om er wat uit te rusten. In een immers niet onverklaarbare gemoeds stemming komen die zwaar beproefde kerels dan soms tot braspartijen, waarin zij bv. de weelderige bar van het Grand Hötel te Soute hebben stukgeslagen. Strandbewoners vertelden, dat zij door hun kijkers herhaaldelijk Engelsche kruisers ver kennen ter hoogte van het lichtschip, dat voor Oostende ligt. Inmiddels wordt het voor de arme bewoners in deze streeks moeilijker om aan de kost tc komen ten gevolge vah het requisitioneeren van de Duitschers. In Heyst is het rantsoen gesteld op 1 kilo brood in de drie dagen en Zaterdag moesten de mensahen aan het sta tion van diezelfde plaats weer vierhonderd koeien en 350,000 kilo aardappelen leveren voor den vijand. Het is opmerkelijk, zooals de Duitschers voortgaan krachten aan het front van de Yser te ontrekken voor dc versterking van hun tweede verdedigingslinie. Zoo trokken gisteren Pog weer vier-en-twintig kanonnen langs Heyst in de richting van Westcapelle. De tram, die de Loepen heen en weer voert, rijdt ook 's nachts door. De uitmergeling van België. Men meldt uit Sluis aan de N. R. Ct.: Evenals overal anders in het gebied, dat door de Duiitsohers in Beleië is bezet, staan ook de grens-provincies in hel leeken van de requisities. Ik kan geeai boer spreken, of hij begint zijn nood te klagen. ,,Ek ben een gewone bóeren-arbeider", zei er een heden tegen me. ,,Ik bewoon in Moer- kerke een arbeidershuis en heb dank zij mijn hard werken en de zuinigheid van mijne vrouw een stuivertje kunnen overleggen Daarvoor had ik twee jaar geleden een 6tukje land gekocht, vlak achter mijn huis, In mijn vrijien tijd bebouwde ik het, zoodat ik er 't vorige jaar aardappelen voor den geheelen winter en nog wat kool ook Van heb gelrokken, ik had er plezier van, en tnijne vrouw niet minder. Als je zoo iets tast baars door vlijt en spaarzaamheid kunt oververdienen, och, dön voel je je rijker dan de heele wereld, en wil je met niemand rui len. En ik heb er dit jaar nog een klein stukje land kunnen bijkoopen, waarop ik ook groenten heb gebouwd. rt Liet zich alles goed aanzien, en het bleek ïtan ook dat ik voor den winter genoeg aardappelen en groenten voor mijn gezin had. Maar daar komen opeens die Dutsen en eisehen 300 kilo petatten (aardapnekm) van mij, direct te leveren. Met de revolver in de hand ston den ze voor mij. Mijn wouw smeekte al om genade, en ook de kinderen schreeuwden om 't hardst. Ik heb de woede, die 't eerste oogenblik in mij opkwam, maar onderdrukt, en heb mijn geheele wintervoorraad aan die lui moeten afslaan. Gelukkig heb ik het koe beest, dat ik had, nog kunnen redden: dat heb ik midden in den nacht over de grons gebracht in Holland." Ik wandelde een eindje verder en ont moette twee boeren, die 15 koeien -voortdre ven. Al gauw had ik een gesprek met hen aangeknoopt. „En wil je je koeien nu red den uit de handen, van de Duitschers?" viroo£ ik belangsteltend ,,Als we dat maar konden, dan zouden we nu hier niet met die koebeesten loopen", antwoordde een van dc twee boeren. „Neen. we brengen ze weer naar België terug." Ik zag hem verbaasd aan, en mijne verwonde ring begrijpende, ging de ander voort: Ja, u staat daar van te kijken, maar ik zal u vertellen, hoe we daartoe gedwongen zijn. Mijn broer en ik hadden bijtijds onze bees ten. 23 in getal, over de grens naar Heille gebracht, en waren toen naar onze hofstede teruggekeerd. Maar jawal, daar kwamen ze. Hoe ze t wisten, ik kan t me niet begrijpen; maar ze wisten 't, dat was zeker. We moesten beloven, binnen 43 uur 15 vette koebeesten te Heyst te leveren; zoo niet, don kregen we die kogel en de hofstede zou in brand gesto ken worden. En om dit nu te ontgaan, bren gen we 15 van onze heesten naar de oude stal terug." Nog een paar voorbeelden: Brugge moet vijf millioen kilo aardappelen leveren en voorloopig dertig duizend sigaren per da.g, In Knocke zijn 300 koeien opgeëaseht. De burgemeester van Westcapelle moet 10 koeien leveren, een boer. Piet P., twintig stuks. Ik zou deze verhalen nog met tientallen kunnen vermeerderen, ware het niet, dat ze alle op hetzelfde neerkomen: Requisition und keki Ende. Een Belgisch generaal veroordeeld. Uit Brussel wordt aan de Tel. bericht: De op non-activiteit gestelde generaal van het Belgische leger, Guslave Fife, en luitenant Gillê. zijn door den krijgsraad te Luik veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Zij wa ren beschuldigd van verraad. Deze beschuldi ging berust op het feit, dat deze twee officie ren voor Belgische volontairs het dienstnemen in het leger der geallieerden hebben bevor derd door de a.s. soldaten via Nederland naar het Fransche front te zenden. Tevens zouden zij de versterkingen, die de Duitschers thans maken, in de vallei van de Maas, m kaart heb ben gebracht. Toen generaal Fife gevraagd werd, of het waar was, dat hij op genoemde wijze 35 dezer volontairs over de grenzen geholpen had, ant woordde hij: „Dit is niet juist; hel waren er geen 35, maar 350." De generaal vroeg om de doodstraf. „Ik wil niet naar een Duitsche vesting gezonden wor den", zcidc hij. De generaal is naar Gladz overgebracht, dezelfde vesting, waar burgemeester Max ge vangen zit. Uit Antwerpen. Uit Antwerpen schrijft men aan Hel Volk Terwijl overal armoe troef is, zijn ook de stadsinkoraslen neel pover. Op hel einde van het jaar moert de stadsbegrooting opgemaakt worden. Dit jaar as dit onmogelijk en zal enkel einde Januari het budget den gemeente raad voorgelegd worden. Onze partijgeno<H Cools, wethouder van financiën, wees re*dt op een tekort van 20 millioen, op een begroe ting van 35 millioen frank. De havenuitbatir^ gaf andere jaren alleen 14 millioen, nu, tijden* den oorlog, geen cent- Het deel der winst in de aamlooze maatschappijen en tramweg- maatschappij1 zal voor de stad tot op heel wei- nig geslonken zijn. Zoo ziel men de uitgaven door de bevoorrading der bezetting en het be talen der oorlogsschatting gevoelig stijgen en de inkomsten tot bijna op ni^ts dalen. Toch voldoet de stad aan hare verplichtingen en de wethouder van financiën is overtuigd, hoe groot ook de financieele ram^i zijn mag, hij deze toch zal ie boven komen en daarbij nog een degelijke ondersteuning voor de werkloo- zen zal kunnen afzonderen. Uit de stadskas alléén wordt elüe week 100,000 francs onder stand verleendde gezinnen ontvangen nu gemiddeld 10.50 fr. per week. In de omliggen de gemeenten krijgen de bedeelden niet het derde dezer oi.uersteuning. Een proklamatie meldt dat de bevolking bij inbrenging van koper en ijzer van vuurwa pens zal betaald worden. Vooral naar koper wordt diruk gevraagd. Dat hieraan groote be hoefte is blijkt wel uit het feit dat een over zetboot, die nu buiten dienst gesteld is, ont daan is van aJlle koperwerk. Tot zelfs het kleinste kraantje is er niet opgelaten- Van uit Amerika zijn 700 groote kisten met allerlei Kerst- en Nieuwjaarsgeschenken voor de Antwerpsohe kinderen Ier aangekomen: fruit, speelgoed en kleedaren waren er vooral bij. Vele Amerikaansche kinderen hadden er gelegenheidsversjes bijgevoegd en -ook hun. spaarpot in de kleeddngstukken verstopt. Door dc edelm 'sdlgheid dier kinderen zijn de klei ne Sinjoortjcs niet van alles verstoken geble ven. Gelukkig, want -de stakkers hebben de laatste vijf maanden aï <moeg onverdiende ellende meegemaakt en zoo weinig vreugde gekend, dat het hun bovenmatig zal verbin den wat speelgoed te ontvangen. Een dankbe tuiging zal in de Plantiin-drukkcrij gemaakt en naar Amerika verzonden worden. Ongeoefende Landstorm. Het Hamburger Fremdenbl. verneemt van gezaghebbende zijde, dat bij de monstering van de ongeoefende Landstorm alleen in bet district van het 9e legerkorps bij geneeskun dig onderzoek van rond 200,000 mannen is geconstateerd, dat zij geschikt zijn voor den dienst. Hoewel niet voor alle 23 Duitsche korps districten hetzelfde resultaat kan worden ver ondersteld en hoewel ook van ait getal een zeker aantal bij nieuwe keuring weder was afgekeurd, is hert resultaat todh van beteeke nis. Oost-lndië. De sultan van Ternate. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is het uit Nederlandsoh-Indië geseinde bericht, dat -de Sultan van Ternate gearresteerd zou zijn als hebbende de hand geleend tot den mooi 1 op den controleur Agerbeek, niet juist. "Wel zijn de Sultan en zijn zoon in hechtenis genomen en vervoerd naar Betjan, doch al leen op grond van het vermoeden dat zij on willig waren de naar hun gebied gevluchte opstandelingen van Halmaheira op te vatten Journalistiek. De heer F. H. K. Zaalberg heeft den len December plotseling ontslag .qenomen als hoofdredacteur van liet Bat. Handelsblad. Aanslag op een planter. In Kedah is een 40-jarig planter, vader van twee kinderen, levensgevaarlijk verwond aan den weg gevonden. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer geworden van een roof, waar bij tevens de bedoeling voorzat den man het leven te benemen. De gewonde beert Meredith en is eigenaar van Gcnolan Estate. Hij was een paar dagen voor zijn genoegen naar Pe- nang geweest. Op de terugreis bleef hij den laatsten nacht bij een collega, op een afstand van 8 of 9 mijlen van zijn eigen onderne ming verwijderd, overnachten. Den volgen den mengen besteeg de gast zijn rijwiel, maar op eenige mijlen afstand' werd hij Vi uur later levensgevaarlijk gewond aan hoofd en lichaam gevonden. De gewonde was bewus teloos en werd naar hert hospitaal gebracht. Men veronderstelt, dart hij door een paar Chineezen is opgewacht, dat hij toen door middel van een over den weg gespannen touw van zijin fiets is gesleurd en daarna met een tjangkol of parang is toegetakeld. Zijn revoh veren zijn gouden horloce waren verdwenen maar in een zirner zakken vond men mo«? S100 aan bankpapier. De linnen riem, die hij om zijin lichaam droeg, was met een scherp voorwerp doorgesneden. Men betwij felt of de gewonde hert halen zal. (Deli-Ct.) Boycot van Japansche goederen. Sedert eenigen tijd is onder de Chineezen te Semarang een nieuwe actio gaande om Japansche goederen te Iboycotrten vanwege het van li'nn in Sinn'n'»™* Uit de Pers. Vaderlandsliefde en taal. „Neprlandia" schrijft: In een belangrijk opstel over „vader landsliefde" heeft de heer Marcellus Emants in een vorig nummer van „Neeriandia" ook den invloed ter sprake gebracht, dien in verschillende landen de door den oorlog verhoogde vaderlandsliefde op de „belang stelling in de zuiverheid en het gebruik van de eigen taal" heeft gehad. Met wat de heer Emonts daarin zegt over de vaderlandsche slaphe'd op het stuk van onze taal zi;n wij het hartgrondig eens. Waaruit die slapheid voortkomt? Niet zoozeer uit onverschilligheid, dunkt ons, althans bij een groot deel van ons volk niet. Want al zijn er velen, d;e van „al die vervelende taalkwesties" niets moeten heb ben, anderen een grooter aantal, mee- nen wij stellen er wel degelijk belang in, en menschen die voor zuiver Hollandsch voelen en woelen, vindt men in alle krin gen- Daar weten de redacties van bladen over mee te praten. Nauwelijks is een taal kwestie te berde gebracht of het stroomf" ingezonden stukken. Ieder wil graag de taal van vreemde smetten vrij hebben, af begaat menigeen bij het aanprijzen daarvan zelf allerlei ongerechtigheden De wil is ef wel, maar met de beste bedoelingen zondig! men telkens mee- Allerlei oorzaken werken er toe samen wij verdiepen ons daar nu nfet in en iit een onzer weekbladen vonden wij er eew aangeduid. Een lezer van de Haagsche Post had de redactie verweten, dat zij fn een artikel zoo-i veel onnoodige vreemde woorden had ge^ bruikt. De redactie antwoordde daar o. op„Wij betreuren het, dat Nederlandj feitelijk geen letterkundigen heeft, die onzé taal doorloopend verrijken met nieuw^ woorden, die nieuwe begrippen of gedach* tenschakeermgen vertolken, op de wijze zoonis dat met het Fransch, in minderd mate met het Duitsch en in zeer hoogd mate met Fngelsch en Amerikaansch- Engelsch geschiedt." Nu betwijfelen wij of het Fransch buig zamer is om nieuwe woorden te vormeft dan het Hollandschmisschien leenen het Duitsch en het Engelsch er zich meer toe. Maar daar ligt het niet aan. Het Hollandsch kan heusch meedoen in dit opzicht- Men sla b.v. eens een technisch woordenboek op om te zien boe in vroeger tijd voor nieuwe dingen die uit het buitenland kwa- men, goede Hollandsche woorden werden gevonden. Waar het aan ligt is, dat men tegenwoordig, met het vernisje van vreem- de-taalkennis dat er op ligt, al te graag het nieuwe vreemde woord aanneemt en, wel wonderlijk, van het nieuwe niet gediend ls- Een nieuw vreemd woord gaat er grif in, het nieuwe Hollandsche woord vindt men raar, durft men niet gebruiken. Neem vlieg tuig Een goed, gewoon gevormd woord, zich aansluitend hij veelgebru'kte woorden als rijtuig, voertuig, vaartuig- Toch wil het er niet in, behalve in de schrijftaal van een deel. Het volk soreekt van vlie«*masiien- en bij meer ontwikkelden hoort men ook vlieg* machine of aëroplaan- De Duitschers heb* ben hun Taubedadelijk schrijven en spre ken alle Hollanders van Taube. Laat men maar niet probeeren, dat vliegtuig een duif te noemen. Men zou bet gezocht en aan stellerig vinden. Dat is verwarrend, zou men ook zeggeneen duif is nu eenmaal een vogel. Alsof dat voor de Duitschers een Taube niet is I Neen, het ligt niet aan het Hollandsch, ook niet aan de letterkundigen en anderen wier taak het kan ziin om rieuwe woorden te vormen, maar aan den geest van ons volk, dat in dezen n;et het vreemde vreemd vindt, maar het eigene Een echte Nederlander van het slappe soort dat de heer Emants bedoelt was iemand die zich dezer dagen in een onzei groote dagbladen in een ingezonden stuk vroolijk maakte over de „wonhooige pogin gen" van de Duitschers „om alle vreemde woorden te verbannen", dat „alle" is de gewone vergissingmen wil in Duitschland de Duitsch geworden en onm'sbare vreem de woorden natuurlijk behouden. Die inzender vindt het belachelijk, dat de Duitsche keizer „Tischkarten" inplaat* van „menu's" op zijn tafel wil hebben. On» spijslijst, of soijskaart is, het spreekt, dar even belachelijk. Vervolgens haalt dc in zender een aantal Dirtsche namen van spij zen aan, die Fransche moeten vervangen, als zoovele dwaasheden, waar hij niet ern stig bij kan blijven. Een Oostenrijksche, d'e door haar huwe lijk Hollandsche is gewordenheeft den man in hetzelfde hlad keurig op zijn plaats gezet. Versche:den namen, die de inzender heel raar vindt, zïm reeds lang algemeen in Duitsch sprekende landen in gebruik- Is het ook niet beter, vraagt zij, dat men voor spijzen namen heeft die ;eder verstaat dan. dat. geliik in Nederland, zoo dikwijls in restaurants of hotels de menschen aan de Fransche namen niet kunnen zien wat het eigenliik is dat de spi'skaart hun aanbiedt.1' Maar met zulke menschen als die zich zijn eigen dwap*hc,-d n:et bewuste belacher van een redelijke en noodige verandering hebben wit h:er te lande te kampen. Ze zijn er bij zwermen. Laten wij ten slotte, om het gewone mis verstand af te weren, er even uitdrukkelijk op wijzen, dat ons bezwaar alleen geldt de overbodige vreemde woorden en uitdruk' longen; er zijn er ook die wc niet kunnen missen. Zoo ziin er ten allen tijde in onztj taal overgenomen. Maer als, om een klein voorbeeld te noemen, de voorzitter van do Vereeniging ter Bevordering ven de Belan gen des Boekhandels hoe proeft men in de lengte van dien naam reeds den echt vaderiand^chen zin van de oprichters' in zün rede ter ooening van de laatste al-, gemeene vergadering spreekt van „den second boekhandel", dan vragen we: waar toe is dat nood'"1? kennen wij allen niet defl tweedehand^ 1 Berichten De Staalsc - «nt Jmsdag 12 Januari' bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd Ibij het reserve-personeel der lamdmacht rtot resem-e-2e luitenant bij huil tegenwoordig korps bij het wapen der artii» lerie de kornetten W. W. E. von Hemert, vaü hert korps rijdende artillerie en C. van Yliet^ en G. J. de Lange, beiden van het lc reg. veld artillerie; bij de genie dc vaandrig C. "Wobj terbeek vam het reg. genietroepen; j op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging mr. J. H. M. van Idsinga, als lid vah de oommissie voor de diplomatieke cxamrné en benoemd als zoodanig mr. F. A. C. graaf van Lynden van Saindenburg, oonmiissarii dar Koningin in de provincie Utredht; o\ ergeplaatst in rang en ouderdom van rang hij den gen^ralen slaf de majoor T. F/ J. Muller Miassis, van de grenadiers en hi|y aangewezen tot hoofd der 2die af deeding aah het departement van oorlog; herbenoemd in de Kamer vam toezWhl over de notarissen en candidiaat-motarissen Utrecht tot lid U. J. W. van Nooten, inspeel leur der registratie en diomeinen te Utredht^ en tot plaats^vervangend hd H. de Jong, iilv Kpecleur der registratie cm diomeimen trtf Amersfoort Hare Majesteit de Koningin ontving Zate** dagavond in audiëntie den gezant van BelM, bii het Nederlandsche hof, baron Fallon, 4» daarna den gezant van Zweden, den heer dj Klercker, en mevrouw de Klercker. Ook nu weder werden door de gezaMsehfthqji

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2