CEM ROMANTISCHE JONGEN DE E EM LAN DER". Zaterdag 6 Februari 1915. BINNENLAND. FEUILLETON. N° IBS Tweede Blad. 13d* Jaargang. Uitgevers: VALKHOFF Co. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. H DAGBLAD Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURO. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f Idem franco per post et g 1.50* - O.IO. 0.05. Zon en Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) Afzonderlijke nummers Dezo Courant versohynt dagelijks, behalve op Feestdagen. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50* Elke regel meer - 0.10 Dienstaanbiedingen 25 cents by vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bopalingea tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Nederland en de oorlog. Dagorder van den opperbevelhebber. Door den opperbevelhebber van Land en Zeemacht is de volgende dagorder uitge vaardigd: Dagorder. liet is met groote voldoening, dat door mij is kinnis genomen van de rapporten betref fende. de wijze waarop het personeel van de Koninklijke Marine, bijgestaan door eenig per- souecl van de Landmacht, zijn plicht heeft vervuld zoowel bij het opruimen en onscha delijk maken van op onze kusten aangespoel de en van in .zee drijvende mijnen, als bii de werkzaamheden noodig voor het nazien en verwisselen van de mijnversperringen in de Nedci landsche zeegaten. Terwijl ik met wee moe -I terug denk aan de slachtoffers, die bij de uitoefening van hun dienst zijn gevallen, verheugt hel mij te vernemen dat het perso neel zich niet laat afschrikken door de aan sommige werkzaamheden verbonden gevaren cn voortgaat met onverflauwdcn "ver en toe wijding zijn plicht te doen, en hel is mij een behoefte hiervoor openlijk mijne bijzondere tevredenheid ie betuigen. Verbod van uitvoer uit de stelling van Amsterdam. De gcneraal-majoor commandant der Stel ling van Amsterdam heeft de volgende be kendmaking uitgevaardigd: Ge/Jen hel kon. besluit van 6 Augustus 1914 no. 75 brengt de commandant der Stelling van \msterdam bij deze ter kennis, dat In hel belang van den Slaat van heden af tot nader order het vervoer van uit het gebied van de Stelling van Amsterdam naar het overige gedeelte van het Rijk is verboden van de volgende artikelen: .Steenkolen, (hieronder vallen ook steenko- leugruis, bruinkool, anthraciet cn anlhraciet- gruis), cokes (hieronder valt ook cokesgruis), briquettcn (hieronder vallen zoowel steen kool- als houtskool- en bruinkool-briquetten), tarwe (hieronder vallen ook tarwebijmeng- sels L-n voedertarwe), tarwemeel, haver (hier onder vallen ook haverbijmengsels, voeder- haver en haverkoeken), rogge (hieronder val len ook roggebijmengsels en voederrogge), roggemeel, zout, genees- en verbandmidde len en de grondstoffen daarvoor, dekens, ben zine (hieronder valt ook gasoline), raapolie cn alle uit raapzaad geslagen oliesoorten (hieronder vallen dus ook bijvoorbeeld pa- tentolie, boterolie en bakolie), cocosolie en cocosvet, palmpitolie en palmpitvet. Van vorenstaand verbod kan uitsluiting verkregen worden voor de artikelen benoo- digd voor toevoer aan het leger en de vloot, cn voor wat genees- en verbandmiddelen betreft voor toevoer aan het Nederland- sche Roodc Kruis. In bizondere gevallen kan ten aanzien van het vorenstaande verbod van vervoer ook nog door een bijzonder be sluit van den commandant der Stelling van Amsterdam worden afgeweken. Voor de evenbedoclde uitsluitingen en bij zondere gevallen zich te vervoegen bij de verplcgings-commissie, adres: Burger-Wees hui ingang Luciénsteeg, Amsterdam. Kali-stoffen. Met ingang van 2 Februari is de uitvoer van kalistoffen uit Duitschland verboden. Onze Winters'wijksehe correspondent meldt nu, dat in de nabil gelegen grensplaats Borkcu op het oogenblik nog 25 wagens kali slaan bestemd voor ons land. Hennep. Men meldt aan de Maasbode, dat in DuiUch. land groote voorraden hennep, uit Rusland juist nog voor het uitbreken van den oorlog afgezonden en bestemd voor de touwslage- rijen in ons land, worden vastgehouden. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft ook geen hennepuilvoer uit België plaats gehad, soo- dat onze industrie bijna uitsluitend Indische hennep ter beschikking heeft. Kon. Nat. Steuncomité. De gezamenlijke officierskorpsen hebben, naar aanleiding van een circulaire van d«n reserve-ritmeester jhr. Mook, f 8162 afgedra gen aan het Koninklijk SaÜormal Steuncomité. Gebrek aan geneeskundige hulp. De minister van Slaat, minister van Bin- nenlandsche Zaken brengt in de St&alsct. ter kennis van geneeskundigen, dat door de op roeping van reserve-officieren van gezond heid, in onderscheidene gemeenten van het land gebrek is ontslaan aan voldoende genees kundige hulp. Artsen die bereid zijn de opengevallen plaat sen tijdelijk te bezetten, wordt verzocht met opgaaf hunner voorwaarden, daarvan mede- deeling te doen aan den voorzitter van den Centralen Gezondheidsdienst, dr. W« P- Ruysch, te Utrecht. De opperlelding van de inter- neerings-dépóts. Het gisterenavond in de Staatscourant ver schenen Kon. besluit, waarbij eenige hoofd officieren op hunne aanvrage weder in dienst zijn gesteld en andere opperolficieren en hoofdofficieren tijdelijk benoemd zijn bij he4 reserve-personeel der landmacht, alle welke officieren reeds bestemd waren voor den dienst bij een intemeerings-dépöt, moet ver band houden met de gebleken wenschelijk- heid, dat de opperleiding van de interneerings- dépóts in handen komt van den opperbevel hebber van land- en zeemacht. De benoeming tot reserve-luitenant-kolo nel van den gep. luitenant-kolonel der mari niers J. C. J. B. A. de Josselin de Jong en diens bestemming voor den dienst bij een in- terneerings-dépót, schijnt verband te houden met het voornemen hem aan te wijzen als commandant van het interneeringsdépót te Groningen, in plaats van den op zijn verzoek eervol uit zijn dienstbetrekking bij een inter- neeringsdépót ontheven gep. luit.-kolonel der mariniers B. J. van Trooijen. Senator Beveridge ih ons land. De Amerikaansche senator Beveridge. iemand die zeer veel schrijft, heeft een be zoek gebracht aan een deel der oorlogslerrei- nen in Europa. In de D a i 1 y C h r o n. vinden wij een opstel van hem: „Op den drempel van den oorlog", waaruit blijkt, dat hij op de doorreis in ons land heeft vertoefd en 0. a het interneeringskamp bij Zeist in oogen- schouw heeft genomen, dat hem evenwel Teen aanleiding geeft tot opmerkingen. In de publieke opinie te onzent meent hij een lichte wijziging te hebben waargenomen ten ongunste van de geallieerden, die hij toe schrijft aan verstoordheid over dc wijze, waarop de handelsvloot door de geallieerden wordt behandeld. Comité van Nederlandsche uit gewekenen uit België. De secretaris verzoekt ons te berichten dat: le. de belasting op de afwezigen, niet toege past wordt op Nederlandsche onderdanen, daar de in België verschijnende bladen uit drukkelijk vermelden, dat deze heffing met toegepast wordt op hen die tot de Duitsche en neutrale nationaliteiten behooren; 2e. de te Antwerpen, In de Bank van Lee- ning beleende panden, kunnen na afloop van den oorlog gelost worden, wijl de bepalingen over den duur van den belecningstijd ge schorst zijn. 3e. Het is raadzaam zich niet naar Antwer pen te begeven, tot het zoeken van werk; al daar is zeer groote werkloosheid, en zit'n reeds velen na vruchteloos zoeken terugge keerd. Deze waarschuwing is ook voor dia mantbewerkers. 4e. Eerlang zal een aanvang worden ge maakt met het naar ons land iransporleeren van de te Antwerpen achtergelaten inboedels. Aan alle ingeschreven Nederlandsche uitge wekenen worden de noodige inlichtingen c.»z. toegezonden cn is het dus overbodig monde linge inlichtingen te vragen, daar het vervoer naar gelang van de LMuoeften der personen van de inboedels, zal plaats vinden; en ieder wachte maar tot hem kennis van het transport wordt gegeven. 5e. Uitdrukkelijk wordt men verzocht elk schrijven te richten aan het secretariaat Sin gel 334, Amsterdam, ook betreffende verande ring van tijdelijke verblijfplaats, of bij ver trek naar Antwerpen, ora zich daar te vesti gen. Ook de in militairen dienst zijnd en die te Antwerpen hunnen inboedel lieten, moeten bij verplaatsing hiervan kennis geven. De gelande FransoHe vliegeniers* De beide van Duinkerken gekomen Fran- sche officieren die met hun vliegtuig op Noord Beveland zijn geland, zdjn thans geinterneerd p do Wderickersohans. Het zijn de luitenant- vliegenier D Humières en Coutisson. Smokkelaars doodgeschoten. "Woensdagavond laat zijn te Zundert twee Belgische smokkelaars van 15 en 17 jaar door de Nederlandsche grenswacht doodgescho ten, omdat zij niet aan het bevel van stil houden wilden voldoen. N. v. d. D. Verboden uitvoer. De rechtbank te Roermond behandelde en velde vonnis in een zestigtal zaken, alle we gens poging tot verboden uitvoer. De beklaag den waren nagenoeg allen Belgen: de eischen en de vonnissen luidden: f 1 boete, subs. I dng hechtenis met verbeurdverklaring der aangehouden goederen. De Haagse he Beurs. A.s. Dins dag 9 Februari ten twaalf uur zal de Haag- sohe Beurs haar beurslokaal aan de Nobel- glraat heropenen. Aan deze horopening zal een ©enigszins officieel karakter worden ge geven. De Hollandsche Electrlsche S p 0 0 r w e g - M ij. Het N. v. d. D. verneemt dat de werkzaamheden van de Holl. Electri- sche Spoorweg-Mij. zoover zijn gevorderd, dat de opening van de lijn Amsterdam- Hoofddorp via Aalsmeer in de eerste week van April zal plaats hebben, tevens zal dan het nieuwe station aan den Amstelveenschen- weg te Amsterdam in gebruik worden ge nomen; wegens de tijdsomstandigheden wordt van feestelijkheden afgezien. Zeilen tegen den wind In. Te Leeuwarden werd Woensdag in een verga dering van het bestuur der Federatie van Schinpersvereenigingen in Friesland, in wel ke vergadering ook de secretaris van Schut- tevaer, de heer G. S. Vliegen, tegenwoordig was, de heer Elzinga, uit Oenkerk, in de ge legenheid gesteld een bespreking te houden over zijn uitvinding van het zeilen tegen den wind in. Volgens zijn mededeellng maakt het door hem uitgevonden apparaat omtrent de sa menstelling waarvan hij geen verklaring gaf het mogelijk een schip recht tegen den wind In te doen zeilen en berust de wer king, zooals de uitvinder toelichtte, op „ver dubbeling van het parallellogram van krach ten". Hij wil trachten het geheim te verkoo- pen cn stelde zich daarom met Schuttevaer en de Federatie in verbinding. Na eenige toelichtingen en besprekingen, werd den heer E. de raad gegeven voor zijn uitvinding octrooi aan te vragen; bij geble ken goede werking in de practijk zullen de besturen van genoemde vereenigingen hun medewerking vcrleenen door het apparaat onder de aandacht van belangstellenden te brengen. ValscHe munters. Voor de 4e ka mer der rechtbank te Amsterdam hebben Don derdag terecht gestaan de 46-jarige suikerbak ker P. G., de 20-jarige losse werkman J. M. R. eu de 19-jarige losse werkman W. V., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring tc Amsterdam. Beklaagden was ten laste ge legd, dat zij te Amsterdam in October en No vember 1911, na gemaakte afspraak en ge pleegd overleg, te zamen en in vereeniging in het perceel Barentzstraat 58, opzettelijk een aantal Nederlandsche guldens hebben nagemaakt, met bet oogmerk, om die nage maakte guldens als echt en onvcrvalscht uit te geven en te doen uitgeven door tusschen 2 gipsen platen, waarvan de eene den af druk van de voorzijde van een echten Ne- derlandschcn gulden en de andere den af druk van de keerzijde van dat muntstuk be vatte, een hoeveel gesmolten staniol (bladtin) te gieten en nadat dit gietsel, herwelk als dan den vorm en het uiterlijk van een Ne- derlandschen gulden had, hard was gewor den, daarvan met een tangetje het uitsteken de stukje metaal uit te knippen en met een vijltje bij te werken. Bekl. bekenden het ten laste gelegde. Bekl. G., de suikerbakker, had het initiatief tot het bedrijf genomen. Hij maakte de matrijzen. De 2e en 3e beklaagden legden zich meer in het bijzonder toe op het bijveilen der mun ten. De directeur van de rijksmunt, dr. C. Hoyt- sema en de heeren C. J. van Ledden Hulse bosch en E. P. van Itallio werden als deskun digen gehoord. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen den eersten beklaagde 2 jaar, en tegen dc beide andere 1 Jaar en 8 maanden gevange* nisstraf, alles onder aftrek der voorloopigO' hechtenis. Het Staphorster Boertje voor den kantonrechter. Onder groote be- langstelling van de zijde van het publieli heeft, gelijk wij reeds meldden, voor hel kantongerecht te Steenwijk dc zaak tegen Pe- ter Stegeman, veehouder te Staphorst, ter zake dat hij in de gemeente Steenwijk, ten huize van Geertje Groenink, zonder toegela ten te zijn tot de uitoefening van de genees kunst, buiten noodzaak het beroep van ge neeskundige als bedrijf heeft uitgeoefend, door na te noemen kinderen, waarvan de ouders zich tot hem gewend hadden om ge nezing te bekomen van ziekten en kwalen, waaraan zij opgaven, dat hun kinderen le den, tot dien einde te behandelen, welke be handeling ten opzichte van het 10-jarig doch tertje van H. E. bestond in het op of om streeks 14 April 1914 bekijken van het ont stoken been van gemeld dochtertje en het geven van den raad om met dc behandeling van het been met weitcnzemelen en honden- mier, gekookt in karnemelk, door te gaan, welke behandeling aan genoemde E. op of omstreeks 5 April 1914, te Steenwijk door be klaagde was aangeraden; en ten opzichte van het 11-jarig zoontje J. R. bestond in het in of omstreeks de maanden Maart en April 1914 bekijken en bevoelen van het kromme been te laten loopen in een eind kachelpijp, over de lengte in twee stukken verdeeld,' scharniersgewijze en met riempjes aan elkaar verbonden. Beklaagde was niet verschenen, omdat hij zitdag hield te Leeuwarden. Als verdediger trad op mr. J. van Zetten, van Zwolle, die beklaagde „prof." Stegeman noemde. Pleiter ontkende noch bestreed do in de dagvaarding gestelde feilen, doch le verde een pleidooi voor de wijze van behan deling van „het boertje". Dc naam „boertje'1 was z. i. geen verkleinwoord van „boer", maar een verkorting van „Boerhave". Verder voerde de verdediger aan, dat rijk en arm, uit alle klassen der maatschappij, zelfs leden der rechterlijke macht, hulp zoch ten bij beklaagde. Niemand kon beklaagdo verbieden kruiden te verkoopen. liet advies tot het dragen van een eind kachelpijp was geen medisch advies, maar meer een raad geving aan Iemand, die ten einde raad wasj Het gebruik van zemelen is een gewone be handeling in de medische wetenschap. Pleiter legde een verklaring over, waar uit bleek, dat beklaagde nooit geld gevraagdl had, dit zelfs niet had willen aannemen, toen het hem door de in de dagvaarding genoem de personen was aangeboden. Een 25 jaar geleden moest „prof." Stege man terechtstaan voor het kantongerecht té Haarlem. Een adellijke dame verzocht plei ter toen om voor beklaagde op te treden; alloi kosten en boeten werden door haar betaald. Lange jaren heeft men Stegeman met vrede gelalen, daarom verwonderde het spr. dat hij nu weer vervolgd wordt. Dr. Weisfeld van Fredcriksoord werd ge hoord als deskundige, terwijl vijf getuigen waren gedagvaard. Tegen beklaagde werd tweemaal f300 boete geëischt. De uitspraak zal plaats heb ben op 16 Februari. Hbld. Onze principes herinneren wij ons veelajl, als wij ons onttrekken willen aan een onaan gename taak. levensbeeld door JOANNES REDDINGIUS. 48 Zeg, lui, als iemand mocht komen, dan gaan we plat op den grond liggen en gooien ie dekens over ons heen. dan is '1 net, of alles zoo maar neer. gesmeten is, d'r ligt een boel 41'oen bij de deur en rommel en een partij losse planken, zoodal niemand voor zijn plcizier verder binnen zal gaan, hij zou lekker zijn nek kunnen breken; al komt ei iemand, hii zal niks merken, beweerde Graal. Herman zag de jongens voor zich, gewik keld in de dekens, Look Here alleen was pe zig de kachel op te poken: zóó moeten Noord- poolvaarders er uitzien, gelegerd om het vuur in hun houten huis. llij zou best mee willen gaan. als er weer een expeditie ging, wat zou ie dan een vreemde dingen zien en dan de heerlijkheid ergens te komen waar nooit «mand anders nog kwam. Wat was 't koud, gelukkig, dal ze die de kens nadden, 't was een mooi zootje versle ten rommel, er waren 'loken* bii, waar je gewoon je vingers door koti steken, zware watten dekens, gebarsten, overal gebarsten, zoodal je het vulsel er uit kon trekken, en lapjes-dekens ook, verkleurd en goor. Ze gaven een vunzige lucht af Zou'cn er vlooien in zitten, vroeg Albert terwijl bij met zijn linkerband langs zijn zij wreef, broer, zou'en er vlooien in zitten? Och, wat vent, snauwde Anton, hou toch i.a snavel, die vent heeft nou altijd wat. Albert hield zich een oogenblik stil, maar begon weer: D'r zitten Yast vlooien in... en ruik's wat een rotte lucht, 't lijkt wel Limburgsche kaas. Anton boog zich om te ruiken. 't Is ook wat, dat is kamfer, die stopt mevrouw er altijd in. Maar die andere lucht dan? Die heb jij in je neus. Albert zat gedachten van haat aan te vuren tegen zijn broer. Mijn deken ruikt naar zweetvoeten, be gon Bodegraven. Dan heb jij zeker de deken van Teede, zei Bram. en Herman liet er op yolgen: Teede, Teede, Teede, gaat met den duivel mede; Teede was de bijnaam van een vroegeren onderwijzer, die eigenlijk T. de Vaart heette, maar IJsbrand noemde hem altijd Teede. Deze man liep met 't idee fixe rond eenmaal zelf directeur te worden van een instituut. Herman had het niets op hem begrepen, hij was niet oprecht Bij den boekhandelaar van Gooidorp had hij ingeteekend op een werk, dat in aflevingen zou verschijnen, bij de eerste aflevering had hij spijt geteekend te hebben en probeerde van 't boek af te komen door te beweren, dat het een half jaar te laat was uitgekomen. De boekhandelaar had hem toen 't procpectus laten zien, waarin stond, dat de eerste aflevering in September zou verschij nen en dat die aflevering hem op den 26sten van dien maand was toegezonden. De ander hield zich daarop stil en accepteerde zes af leveringen, maar toen de looper kwam met de kwitantie, beweerde hij aflevering vijf niet ontvangen te hebben en dat was een leugen, want Herman had met eigen oogen aflevering vijf gezien, toen Teede er in zat te lezen op een Zondagmorgen. Er was een heele herrie van gekomen. De baas was op een Maandagmorgen onder de Fransche les door mevrouw geroepen. Een poosje later had mevrouw wéér de eetkamer deur open gedaan en gevraagd, of mijnheer Do Vaart even wilde komen. Teede had de jongens onder bedreiging van straf vermaand stil te blijven zitten en was heel gewichtig naar de eetzaal geloopcn. Toen de baas weer binnen kwam, gevolgd door Teede, was hij woest-nijdig geweest. Na schooltijd vertelde Jacques, die in de voorkamer aan 't vioolspelen was geweest, dat do deurwaarder een papier had afgege ven aan mijnheer De Vaart 't kwam door die kwestie van dat boek in afleveringen. Zijn pa was zoo boos geweest en had aan mijnheer De Vaart een standje gegeven, dat raak was, mijnheer De Vaart had gezegd, dat hij in zijn recht was, maar zijn pa had gezegd, dat hij geen deurwaarder in zijn huis wilde hebben voilé tout. De zaak was voor 't kantongerecht gekomen, maar Teede had 't proces verloren. Dat wisten de jongens gauw genoeg. Om hem te pesten hadden zij allen, op aanstoken van Look Here, toen zij vrij opstel hadden een opstel gemaakt over: „De deurwaarder." Herman zat over Teede to denken. Hoe was 't toch mogelijk, dat iemand zoo onwaar kon zijn, zoo n vent moest nu jongens opvoeden, zoo'n varkenskop, zoo'n beroerling; lii; had een liedje op hem gemaakt waarvan 't re frein was: Tee, Tee, Tee, gaal met den duiver Gelukkig dat de vent nu weg was, van Herr Obermann had hij voor vijf gulden een diago naal-jas overgenomen, die heni veel te wijd was. Herr Obermann wachtte nóg op zijn geld; wat een vent toch, hij zou maai' niet meer over hem denken en zich liever ver diepen iu zijn verhaal. \Val was 't koud, de jongen rilde eii sloeg zijn dekens om bij zijn voeten. Zijn makkers waren zachtjes aan 't praten Albert probeerde er tusschen te komen: Zeg lui, laat hij nou doorgaan. Herman wachtte geduldig. Bram zei nog wat, toen werd het stil. Herman voelde zich door de leuke stem ming opeens weer prettig en mompelde in zichzelf, alsof liij luisterde naar den eigen- aardigen klank, 't woord: Himero Look Here beweerde wat tegen Anton, en Albert in spanning, van wat hij verder zou hooreu, zei haastig: Stil, hij begint weer. Himero onderbrak zijn verhaal niet, zoo als ik, begon Herman, wel heeft hij wellicht eenige malen zijn hand geheven om uit zijn beker te drinken ten einde zijn keel koel te houden, of wel om droeve gedachten te ver drijven. Zien wii hem dus zitten bii *ün twee vrienden in het oude kasteel, vertellend als. volgti Den volgenden morgen reed Ik uit, den wapenmeester nog sprekend over krijgsmaktf kers, die niet gekomen waren. Zeg hun, zei ik, als zij hier mochten langs komen, dat ik verder ben getogen, naatl 't Zuiden, zij weten, waarheen ik rijd. De wapenmeester beloofde het mij. Ik riep hem woorden van vaarwel toe eiV wuifde met mijn lans, het nieuwe vaantje wapperde in den ochtendwind, het was een) fraaie dag; stapvoets volgde mijn paard zijn weg door de mij onbekende streek. Niet zal ik u al de ontmoetingen vertellen^ welke ik had, trekkend van kasteel tot ka steel; laat het u genoeg zijn, als ik u zeg, da^ ik dooide door vele landen, toefde in veto. steden en nauwkeurig zag het doen en lateis der menschen. Vele. waren de ontmoetingen/ welke ik beleefde, maar 't was mij, of alW gebeurde buiten mij om; zoo kwam ik er tod mij zelf te noemen een speler in een wonder*) lijk speL Gruwelijke dingen van moord zag ik gebeuren en leerde doorzien de listigi redenecringen, waarmee de een den ander) belaagt, maar gelukkig aanschouwde ik oott daden van rechtschapenheid en dapperheids Do hoop bleef mij bij, dat ik eens zou vÜH den de vrouw, die voor mij bestemd wao Wordt twolg'ê*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 5