DEN INBOEDEL OPENBARE VOORDRACHT Algemeens Vergadering ADVERTENTIES.' PUBLIEK ÏEBKOOPEK: Tereenlging tot Opvoeding van half- verwe°sife, verwaarloosde ot verlaten Kinderen In het Huisgezin. voor Leden en Begunsfiners op Vrijdag 19 Februari 1915, des avonds ten acht ure, in het1 ebouw „ONS HUIS", Kortegracht No. 1 te Amersfoort. Orde van deSter in het Oosten. Mevronw ROS-VRIJMAN i Zit- en Slaapkamer, eotnmissien, die z4c3i hel ■vers'treikken van feeding en kleeding ter bevordering van ^dboolbezoek ten dioel stellen! een beding van f 450.— is toegestaan. Bij Raadfebe&hiit van 31 Maart 1914, no. 408, werd liet geheel© uitgetrokken bedrog 'vooi f 450 aan de commissie voor Kindervoe- Jding als subsidie toegestaan ondier de vol gende voorwaarden: 1. dat aan den Raad aan bet einde van bet Jaar (uiterlijk 31 December) rekening zal wor dier gedaan van de wijze waarop bet geld, waarover de commissie ten behoeve van bet (versiUrakkon van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen beschikt, is besteed; 2. dm de commissie vóór 30 April 1914 een schriftelijke verklaring inlevert, waarbij zij zich verbindt, niet af te wijken van die rege ling, genoemd in de artikelen 6, 7 en 8 van bovenvermeld Koninklijk besluit, 3. dlait de subsidie niet wordt uitbetaald, voordat de sub 2 genoemde verklaring is in geleverd'. De commissie heeft een verklaring d.d. 11 April 1914 ingezonden, dat zij dte voorwaar den aanneemt en dat door haar wordt gehan deld overeenkomstig het bepaalde in art. 35, 2e alinea d'er Leerplichtwet, zoomede in art. 6, art. 7 en art. S van het Koninklijk Besluit van 19 November 1900 (Staatsblad no. 202) en dat zij iklceding en voedsel verstrekt aan die schoolkinderen, van wie geacht loan worden, dat het onderwijs zonder die voeding en kleed'ing minder resultaat zou hebben dan thans 'het geval is. De commissie heeft hij missive d.d. 8 Fe bruari 1915 rekening en verantwoording ge daan aan den Raad van de wijze waarop het geld. ten behoeve der voeding en Idee ding van schoolkinderen toegestaan, is besteed. Gedurende 71 dogen wend aan 7692 kinde ren spijs verstrekt. De totale uitgaven voor voeding, klompen en kleeren bedroegen f 737.63-1 E x a m e n. .Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken onze stadge- hoote mej. G. A. Jonker, en voor het examen fraaie handwerken mej. E. M. van der Knoop. Personalia. Tc Driebergen is op 53 jarigen leeftijd overleden de oud-luit. kol. der Art. C. J. Pické, lot voor kort verbonden aan hel In- taiYioerings-depot alhier. lej. G. Jonker en mej. C. Onnes, twee leer lingen der Industrie- en Huishoudschool al hier, die dezer dagen examen voor de acte fraaie handwerken hebben afgelegd, zijn bei den geslaagd. Luth. Kring. Voor den Lulh. Kring zal ds. Thomson uit Hoogland den 25en Febr. spreken over „de Woodbrookers". De geïnterneerden. De Belgische generaal, Dossïn, die een in spectietocht doe* naai* de geïnterneerden kam pen in ons land, is gisterenavond alhier aan gekomen en afgestapt in Hotel Smolders van Osch. Mis voor de Belgen. In het vervolg zal uitsluitend voor de Bel gen Zondags ora half 9 en 10 uur een mis worden opgedragen in de kapel van het r. k. kerkhof. Lezing Mevr. Ros—Vrijman. Do lezing van mevr. Ros—Vrijman gaat niet uit van de Theosopliische Vereeniging, maai- van de „Sier van het Oosten", welke vereoniging ten doel heeft propageeriiig van de idee van die terugkomst van een wereld leeraar. VoethaL Morgenmiddag 2 uur wordt er op het ter rein aan den Leusderweg een wedstrijd ge speeld tussche'n het le elftal van V. V. A. en een elftal van Belgische geïnterneerden uit Zeist. De wedstrijd zal opgeluisterd worden door de muziek der geïnterneerden muzi kanten. De Nieuw© Roomsche Kerk De heer H. Kr.jes schrijft in de Eembode: „Nu reeds tweemaal in de R. K. Middea- slandsvereenigirLg „De Hanze" alhier, bespre kingen over den bouw van -de R. K. kerk In het Leusdenkwartier hebben plaats gehad, acht ik mij verplicht het volgende bekend te maken Door den "Weleerw. heer F. Paping werd ik in de maand Augustus 1913 aangezocht naar eenige terreinen in het Leusderkwartier uit te zien voor den bouw van een kerk met pas torie. Daar de terreinen, toebeh/iorende aan de gemeente Amersfoort, voor dit doel het meest geschikt waren, knoopte ik hiervoor onder handelingen aan met B. en W. dezer gemeen te, met gevolg -dat deze terreinen aan mij wer den verkocht. 8 April 1914 kwam Z.Eerw. bij mij om over de bouwplannen te spreken en verzocht nuj hiervoor een contract op te maken. De volgende overeenkomst werd in duplo opgemaakt en dooi* beiden cadert-eekend: „Ondeigcteekenden F. Paping, R.-K. Pries ter en II. Kroes, Architect, bei-den wonende te Amersfoort verklaren bij onderteekeni g dezer de volgende overeenkomst te hebben aangegaan: 1. Eerstgenoemde draagt op heden den laatstgenoemd© op alle arebiiect-wenkzaam- heden voor den Louw van een kerk met pas torie op een terrain onder de gemeente Leus den, deel uitmakende van de door H. Kroes qq. aangekochte tciTredm.i van de gemeente Amersfoort krachtens Raadsbesluit van. 2. Voor deze werkzaamheden wordt een ho norarium vastgesteld van 44 pCt der aan nemingssom. 3. Bouwplan, bouwterreinen en bouwbedrag worden door eerstgenoemde vastgesteld en door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht goedgekeurd. 4. De aanbesteding van voormelden bouw eal geschieden volgens algemeen gebruik bij onderhandsohe of publieke inschrijving zoo- els eerstgenoemd'? het me°st wenschelijk acht. Amersfioort, 8 Apiil 1914. (w.g.) F. PAPING. H. KROES." Ingevolge deze opdracht zijn door nuj de teekeningen met bestek van kerk en pastorie vervaardigd en de gespecificeerde begrooting daarvan opgemaakt em aan Z.Eenv, lei* hand gesteld. Hierna door Z.Eerw7. per brief uitge- noodigd vervoegde ik mij op Zaterdag 28 Juni 1914 's morgens 10 uur aan zijn tijdelijke woning' Bergstr. 30, waar Z.Eerw7. mij in te genwoordigheid van den heer II. v. Klooster te Soest de aanneoningssom van de hecren Nollen en Heijmeriok voor den kerkbouw meedeelde. Daar deze aannemingssom van f 57666 maar f 500 hoogcr was dan mijn be grooting en Z.Eerw. voor den bouw volmacht had indien het verschil niet meer dan f 1000 bedroeg, verzocht Z.Eerw. mij de noodige za ken voor de bouwvergunning met het college van B. en W. der gemeente regelen en met den bouw zoo snoedig moge-ijk te beginnen. Maandag 30 Juni d.a.v. werden de noodige stukken door mij bij voormeld college inge diend. Bovendien heb ik in tegenwoordigheid van Z.Eerw. en op zijn verzoek het gebouw ter plaatse uitgebakend. hel terrein gepeild en gewaterpast en met de aannemers verschillen de besprekingen omtrent den bouw gehouden. De handelingen van Z.Eerw. na 30 Juni 1.1 gaven mij aanleiding Z.Eerw. per aangetee- kend schrijven van 12 OcL 1914 te verzoeken mij binnen 8 dagen te melden of Z.Eerw. zich aan onze overeenkomst wenschtc te houden, waarop ik echter geen antwoord heb ont- vangen'\ Apotheek. Morgen is alleen geopend de apotheek van den heer v. Wisselingh, Lange&traat 118. Geen cokes. Zij die aan de gasfabriek cokes bestelden ontvingen mededccling van de heeren dat zij tot hun leedwezen de bestelling niet kunnen uitvoeren, en zich genoodzaakt zien, tot nader order de bestellingen in de stad te staken. Eemb. V ark en svleesch prezen. Men .schrijft ons: Een klein, maar veel beduidend stukje troffen wij vorige week aan in de dagbladen. Hel was van don volgenden inhoud: Sedert menschenheugenis zijn. de prijzen der levende varkens niet zoo hoog geweest, als thans. Er was Woensdag j.L aan de Am- sterdamsdhe markt een paniek, doordien haast geen varken bemachtigd kon worden, daar nagenoeg alles werd opgekocht voor 't buitenland; dat de prijzen daarom 7 a 8 cent per ILG. omhoog gingen, was niet te ver wonderen. De huidige toestand is voor den varkensslachter een levensquaestie en nood gedwongen willen zij voor het oogenblik niet sluiten heeft het bestuur der vereeni- ging ecaie prijsverhooging moeten pro da- meeren. Dergelijke berichtjes spreken meer dan boekdeelen. Cijfers, waarmee dikwijls zóó gegoocheld wordt, dat men er de kluts bij kwijtraakt. „De Telegraaf' heeft in de num mers van 6 en 7 Februari de cijfers van den vleesdhuitvoer «og eens onderhanden geno men en komt dan tot de conclusie, dat uit de landbouw statistieken blijkt, dat onze veestapel en varkensstapel de laatste jaren vrij vlug stegen; tegen een export echter als in 1914 en met name de oorlogsmaanden ver toonden, is onze productie natuurlijk niet opgewassen. Onze varkensstapel moet daaronder ont zaglijk geleden hebben. Een aan de pers ver strekt communiqué vermeldt, dat in 1914 bij de keuringsdiensten van voor uitvoer bestemd vleeseh circa 1,275,000 varkens zijn aangege ven cf circa 600.000 meer dan in 1913. Onze normale varkensstapel is 1,350,000 stuks groot, waarvan circa 25 beneden de 6 we ken. Nu moge het waar zijn, dat in 't laatst van 1913 en het begin van 1914 sterk is ge fokt; even waar is het, dat sinds den oorlog de fokkerij nagenoeg stil staat. Beide omstan digheden in aanmerking genomen, is de ver onderstelling niet te stout, dat op dit oogen- blik de varkensstapel 50 zal bedragen van dien bij het eind van het vorige jaar." Er komt dus eenige toenadering tot het geen we steeds beweerd hebben; de toestand wordt dan ook met den dag critieker. Maandag 1 Februari werd op de Rotter- damsche markt de ongekend hooge prijs be steed van 80 cent (enkele ex. nog hooger); |1 Februari noteeren we 90 cent, terwijl voor enkele ex. nog 92 k 94 cent per K.G. betaald werd. De crisis nadert; de voorspelling reeds weken geleden gedaan, komt uit! Trots alle mogelijke communiqué's van .bevoegde" zij de, loopt het spaak. Als Nederland straks nog in een oorlog ge wikkeld wordt. en wie zal zeggen wat ge beurt, als met ingang van 18 Februari de koopvaardijschepen, die zich alsdan zullen be vinden in de wateren om Groot-Brittanndë. Ierland en in het Kanaal, door den oorlog bemoeieliikt zullen worden, hebben we dan hel voorbeeld van andere landen gevolgd en gezorgd dat onze voorraadschuren "èvuld zijn? Voor ons is hot tenminste een gerust stellende gedachte intijds gewaarschuwd en niet door al te optimistische beschouwingen de publieke opinie op een dwaalspoor ge bracht te hebben. Thans gaan er allerlei geruchten, dat de ftitvoer van varkensvleesch nog meer beperkt zal worden. Afwachten blijft dus de bood schap, maar als er niet zéér spoedig, zéér afdoende maatregelen genomen worden, zal het niet alleen den slager, maar de geheele Nederiandsche bevolking leelijk opbreken. Uitbreiding. Melden wij nog geen jaar .geleden, de op richting dor nieuwe machinale bakkerij van den lieer Koning, Arnhemsche straat, reeds nu blijkt de inrichting alweder veel te klein te zijn. Er wordt nu weder eene reusachtige bakkerij met nieuwste systeem heetelucht- ovens en bakkerij machines bijgebouwd, ter wijl tevens ook de tarwe zelf gemalen zal worden, om de grootste zuiverheid van het meel te kunnen verzekeren. De drijfkracht wordt verkregen door een. „Deutz" zuiggas motor 40—44 PK., te leveren door het Electro- techn. bureau en machinefabriek van den heer Poiine. alhier. Fiets in bruikleen. Begin dezer week vond de heer N. zijn karretje "'gevlogen, toen hij liet even zonder toezicht had gelaten tegen dein zijmuur van het magazijn Brandsen. 't Was niog wed een nieuw karretje. Het rijwiel is te Nijkerk teruggevonden, onbeheerd gelaten tegen een boom. Dankbetuiging voor het gebruik ont brak. Een slapelooze nacht. Een jonge dame liet 's avonds bij het thuiskomen haar rijwiel staan in het voor tuintje. Na elven schoot haar te binnen, dat de fiets buiten moest staan. Weg was deze! Den volgenden morgen op het politie bureau om den diefstal aan te geven, zag rij daar de. vermiste. Een agent van politie was zoo attent geweest om het rijwiel ln goede bewaring te nemen, daar hij de menschen reeds in de rust dacht. Politienieuws. Door de politie Is aangehouden zekere 'A. S., verdadhl van dlefctfnl onder Woudenberg, waarheen hij overgebracht Is. Tegen ©en straatmuzikant is proces-verbaal opgemaakt wegens het ongeoorloofd muziek- maken op Straat. Wij ontvingen: De Teelt der Landbouwge wassen, door C. Al J. M. de Gier, rijksland- bouwleeraar. Zwolle, Tjeenk Willink. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Februari! St. JORISKERK. (Hof). .Voorm. 10 uur en 's av. 6 uur: Godsdienstoefening. Woensdagav. 74 uur: Gebedsure. GASTHUISKERK Voorm. 10 uur: Godsdienstoefening. - KINDERKERK Wijkgeb. „Bethel" en Diac. school Sluisje, Voorm. 10 uur: Godsdienstoefening. REMONSTRANTSCHE KERJk» (Heerenstraat.) Voorm. 104. uur ds. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KERK (Blankenheimstraat j Voorm. 104 uur: ds. E. M. Ten Cate. EVANG. LUTH. KERK. (Langestraat 61). Voorm, 104 uur: dr. H. J. Toxopeül, GEREFORMEERDE KERK. (Lange gracht.) Voorm. 10 uur: ds. E. Vonk, pared. te Useelstelh. 's Av. 54 uur: ds. E. Vonk. GEREFORMEERDE KERJfc (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur ds. Teerink. Nam. 34 uur: ds. Teerink. VRIJE GEREP. GEMEENTE. Voorm. 94 uur: Godsdienstoefening. Av. 5 uur: Godsdienstoefening. GHR. GEREF. GEMEENTR Lokaal „De Zaaier.** Voorm. 10 uur en 54 uur: 0e beer van Brommen, van Dordlefciit HERSTELD APOSTOLISCHE GEMEENTE in de Eenheid der Apoatelen. Gebouw Eben-Haëzer, Muurhuize® 111 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Avonds 5 uur, Godsdienstoefening, OUD-KATH. GEM. St. Georgius kerk, Zand 15 ou Voorm. 10 uur: H. Dienst Av. 6 uur: Vesper. RELIG. SOC. SAMENKOMSTEN (Doopssez. kerk) Av. 64 uur: dr. Louis B abler* Hoogland. Herv. Kerk. Voorm. 94 uur: ds. Thomson. Leusden. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur: ds. Schallenberg. J: AGENDA Dagelijks: Bioscoop Langestraat. Vr ."flags, Zaterdags, Zondags: Bioscoop Dc Arend. Zaterdags Theos. Openb. Leesr. Wilhel- minastr. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10—124, 24—10, Zondag en Maandag 24—10 uur. Museum Flehite. 14 Febr. Amicitia. Operette-avond (gast- voorstellmg Coeadorus). 15 Febr. Cursus Tiddens. 17 Febr. Chr. N t. werkmansbond. 18 Febr. Loge Wilksfr. Theosofische Le zing Mevr. Ros-Vrijman. 19 Febr. Ned. Protestantenbond, lering dr. W. Haverkamp. 19 Febr. Ons Huis. Allg. Verg. Vereen, t. opv. in het huisgezin 22 Febr. Cursus Tiddens. 25 Febr. Luth. Kring. ds. Thomsoït 5, 6 en 7 Maart. Amicitia. GeinterneerdeD Hiiisvlij/ttt ntoonst ellin g Burgerlijke StancL 13 Februari 1915. Geboren: Willemijntje Alberta, d. v. Evert Wisgerhof en Frederika Johanna Bouwmees ter; Jeannetta Johanna Hendrika, d. v. Jan Wilhelmus van der Veer en Marie Qemen- ce Bruinninck. Telegrafisch Weerbericht. Naat waarnemingen in den morgen van 18 Febr 1915. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de BilL Hoogste stand 756.0 te München; laagste stand 745.7 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 13 Februari Meest matige, tijdelijk krachtige Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, overdag iets zachter. Fietslantaarn aansteken 538. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). De mensch eet te veel. Zoo is ons de laatste jaren van onderscheidene ge leerde zijden gezegd. En een Amerikaansch Professor heeft door een proefneming, gedu rende een halfjaar met een aantal studenten tre- nomen, bewezen, dat de mensch bij de helft van de hoeveelheid voedsel, welke gewoonlijk j wordt opgenomen, gezond kan zijn. ja, zich ge- zonder, frisscher, krachtiger kan gevoelen. De mensch slaapt te veel. Al dus is ook van verschillende kanten gewaar schuwd. Hoewel dat zeker niet van een groot aantal stedelingen kan worden, gezegd, die eerst ongeveer middernacht of later hun legerstede opzoeken. Te lange slaap maakt zoo zegt men steeds slaperiger, loomer, futloozer, daar het bloed trager begint te vloeien, de verschil lende levensfunctiën langzamer gaan. Het is de groote Edison, de beroemde Amerikaansche uit vinder, die meermalen beweerd heeft, dat het mcnschdom over 't algemeen te lang in hed ligt. Nu onlangs heeft hij zich opnieuw op zeer besliste wijze uitgelaten le. tegen te veel eten 2e. tegen te lang slapen. De uitspraken ven een man als Edison, die ook hier spreekt uit erva- ring, zijn zeker merkwaardig genoeg om er notitie van te nemen, te meer dewijl zij betrek king hebben op ons kostbaarste goedonze gezondheid, waarmee onze levensduur zoo nauw samenhangt. 't Was bif gelegenheid van den 35en verjaar dag van Edison's electrische gloei lamp, dat hij verschillende voorspellingen deed. Sprekende over de waaide der uitvindin gen van de electr- gloeilamp en de electrische tram, liet hij zich o. m. aldus uit Terwijl voorheen de mensch fn het dir'ster buiten staat was om te werken, gaf hij zich over aan slaap. Deze slaapgewoonte in de avond en. nachturen kan de mensch zich in de toe komst meer en meer ontzeggen tot zijn beslist voordeel. Hoe meer de mensch achtereen werkt en hoe minder vaak hij ziin arbeid afbreekt, des te meer kan hij prestoeren. Dus wordt de „menschheid", zegt de uitvinder, „ten zeerste gebaat door hulpmiddelen, die hem vergunnen zijn slaaptijd te beperken." Hij betoogde bij deze 35-jorig© herdenking, dat in spijt van oorlogen als de tegenwoordige, welke zoo ontzaggelijk veel menschenlevens ver nietigen, de wereldbevolking op den duur sterk zal toenemen i. h. b., wijl fntusschen meer men- schenlevens door de geneeskundige wetenschap worden behouden dan door het kriigsgeweld te gronde gaan. Z. L zal zelfs op den duur de wereldbevolking a. h. w. in ploegen moeten werken, eten en slapen, om elkeen ruimte te kunnen verschaffen. In de verTe toekomst zal de mensch, volgens hem, nauwelijks meer sla pen. Hoe de menschheid zich naar de omstand'g- heden leert schikken, wordt o. a. door Edison gestaafd met het volgende voorbeeldOnlangs ondervond zijn fabriek te Orange (New Yersey) zeer veel moeite bij het verbeteren der schijven voor fonografische muzieknummers- „Acht onzer", zegt hij en zelf was hij natuurlijk één daarvan „legden zich toen op het werk toe met het vaste besluit om zoo min mogelijk tijd te laten verloopen met proefnemingen. Vijf weken lang werkten elk onzer 1-15 tot 150 uren per week. Dit is dus gemiddeld ruim 21 uren per etmaal. Toch' namen wij in dien tijd allen in gewicht toe. Z. i. lijden langslapers 't meest aan vermoeid heid en wordt 's menschen werkdadigheid door niets zoozeer belemmerd als door opwekkende middelen en door te lang slapen. Zelfs is z. i. een slaap van 7 uren per dag reeds te lang. Hij huldigt de drankbestrijding en verlangt op den duur jook koffie, thee en tabak te zien terzijde gelaten. Edison zou zijn landgenooten willen opwek ken om een veldtocht te ondernemen tegen long- slapen. En hij wijst er op, hoeveel aan werktijd zou worden gewonnen, indien elkeen slechts wilde beginnen met één uur korter te slapen dan hij gewoon is Ook op het gebied van voedsel valt er zeer veel te besparen „Indien men niet meer zou willen eten dan men strikt noodig heeft, dan zal er niet langer armoede behoeven te bestaan", zegt de toovenaar van Llewellyn Park. „Zelf verorber ik niet meer dan pl.m. 5 Engelsche onsen (:s pl.m. 142 gram) per maaltijd, het wa tergehalte van het voedsel inbegrepen. Ik doe dat driemaal per dag. Daarenboven drink ik zeer veel water. Zij, die zwaren lichamelijken arbeid verrichten, zouden feitelijk met 8 tot 10 onsen voedsel per maaltijd kunnen volstaan. Echter zal het hun inspanning kosten, om zich deze gewoonte eigen te maken." Over het geheel acht hij het hoogst verkeerd om het lichaam, dat niet meer arbeid verricht dan een machine van pl.m. 3 paardekrachten, brandstof in te stuwen, alsof het op 50 p.k. zou moeten worden gerekend. Een verbruik als thans plaets vindt, is z. L in verscheiden opzichten verspilling. In de eerste plaats laat men zich in met overbodig gebruik. Zoodoende wordt de voorraad beperkt, de prijs opgevoerd en het vermogen van eiken morgen lands om het menschelijk leven te onderhouden vermindert. In de tweede plaats vermeerdert het oververbrulk het ziekte- en sterftecijfer on der diegenen, die zich aldus overeten. Want, zooals Edison betoogt, verrotting van. voedsel- bestanddee'en in de ingewanden veroorzaakt de meeste ziekten. Om de menschheid tot haar toppunt van ont wikkeling te doen geroken, oordeelt hij het raadzaam, dat zij op het punt van slapen zoowel als dat van eten aanz'enliike beperkingen in acht neemt. Zelf acht hij deze slot som de meest belangrijke waar toe hij gedurende zoovele ja ren van harde en standvastige inspanning is gekomen. De laatste verklaring uit den mond van den grooten uitvinder is zeker van beteekenis. Hij, die de wereld zoo dikwijls heeft verrast en ver blijd met de vindingen van zijn vernuft, zijn zoekenden geest, zijn vlijt en volharding, vin dingen, die een enorme invloed hebben gehad op ons maatschappelijk leven, hij verklaart, dat wat wij boven mededeelen als het resultaat zij ner ervaring, de meest belangrijke slotsom was, waartoe hij ooit kwam. Wij willen gaarne gelooven, dat harde en standvas tige inspanning is voorafgegaan, want wat is moeilijker dan afstand tc doen van een goeden maaltijd en een behoorlijke nachtrust, en zoowel in eten als in slapen steeds de uiterste matig heid te betrachten. Zou ook van deze „slotsom" van Edison een wereldhervormende kracht uitgaan? Zou het menschdom naar Edison's inzicht hygiënischer gaan leven 1? Benijdbaar is het zeker, dat de groote man zoo frisch van geest blijft Wel een tegenstel ling met zoo tal van jonge mannen, de deca- tente, vervallen jonkheid onzer eeuw, de ver lepte knapen, die in hun dertigste jaar aan het garische leven geen geur of smaak meer kun nen vinden, misselijk van de wereld, missellf? van zichzelf. Frisch te blijven is in den ouderdom een ongemeen voortreffelijke kunst. Dóórom pi st zijn die frissche witkoppen, die men hier en do-u* op de levenswandeling wel ontmoet, voor da jeugd zulke kostelijke exemplaren tot hecnwij{ zing en bekeering. In een boomgaard treedt de voet op oof(, datjj reeds lang vóór den tijd der rijping, groen en hord is afgevallen. Onderzoekt men het, doti zal men het gewoonlijk wormstekig vinden. Maar ook taielappelen hebben wij in den kel^ der, genietbaar tot in des winters laatst, tot in} den bloeimaand nog. Zii rimpelen wel en' schrompelen Ineenmaar hun vleesch "blijft tot het laatst toe sappig, geurig, smakelijk, frisch. Zóó zijn de frissche ouden onder de menschen. Die frissche ouden, die groene grijzen, dia in hunne zeventigsten zomer nog voor hun eigeit plezier een spelletje kunnen meêspelen met hunne kleinkinderen, nog den knapzak zich op den rug laden tot het ondernemen van eene voetreis, zich nog de lever schudden bij het hooren vertellen van eene grap, zuurkool met spek en flensjes met aardbeien zich nog laten smaken als godenspijs, zich nog kunnen opwin den voor een kloeke daad of eene groote idee, zich nog in eene pose werpen bij het reciteeren «ener ballade van Schiller, en nog een hemel vol blauwe bloemen z;en opengaan bij het luis- terer» naar goede muziek. „Er zijn enkele individuen" zoo lezen we ergens in een artikel over Frischheid die zich! in hun jeugd en later nog schier alles kunneni veroorloven, en die toch kras blijven en oud worden. Er zijn er anderen, d:e tot vroege krukkigheid constitutioneel reeds in de wieg werden gelegd. Maar deze uitzonderingen sta ven den regelen de regel wil, dot de ouderdom in hoofdzaak datgene worde, wat de jonkheid hem heeft gemaakt Frissche jeugd frissche grijsheid Wilt gij worden geliik dte betrekkelijk nog jonge man daar links, laat dan de kaars aan be;de einden brandenvermorst uwe kracht, al- coholiseert uw bloed, verslaDt uwe zenuwen, doet door vadsigheid uwe spieren vervetten en door slempen uwe aderen vóórtijdig verkalken j sloopt uw door uitspattingen, verliederliikt uw gemoed door gemeenen omgang en vuile lec tuur. Wilt gij echter worden geliik die frssche zes tiger daar rechts, laat don de. frischheid, met welke gij geboren werd, niet in u verderven, maar behoedt haar als een kostelijk arcanum, dat u lichamelijk en geesteliik zal d:enen tot preservatief Houdt frisch uw lichaam door ma tigheid en beweging: houdt frisch uw geest door arbeid, zelftucht, edele kimst en goede boeken. Het fs altoos goed te hr'steren naar ouden van dagen, wier ervaringsleren de jongere geslach ten wijsheid kunnen schenken. De niet meer jonge schrijver van bovenstaand artikel eindigt aldus En indien dan een jonge Telemechus fluiste rend vroeg „Moor gij zelf, o wijze Mentor, hoe was het met uwe eigene jeugd?" zoo zou de oude wellicht ietwat op den neus kiiken, maar toch niet verlegen staan met zijn antwoord. „Mijn zoon", zou hij zeggen sedert won neer gaat de grijsaard te biecht bij den melk muil PMisschien was Mentor zelf een maal mee een dwaas onder de dwazen. Maar, zoo ja, dan bleef ook hij gewisselijk daarvoor niet ongestraft. Zoo hij één ding voor zeker houdt, dan is het dit, dat hij, oud nu, een frisschere oude zou zijn, indien hij, jong, met zime frischheid zuiniger had huisgehouden, haar beter nog voor giften, smetten en strikken had behoed KEUVELAAR. NOTA it is znr.i. te Amffrs foort zal in de concert/aal van AMTCHTA te Amersfoort op DONDF.rdig ih re- RRITARI 1015, des morgens 91/3 uur precies o rn contant add van wijlen den "Weleerw. Hoor Ds. LAGERS e.a., waarbij Pianino, Salon-, Fet- en Slaapkamer ameublementen, anlieke Kast., dito Bureau, Bureau-Ministro. Vulhaard, Brandkas!, eenig antiek Porcelein en dito Meubels, Spiogels, Schilderijen, Karpet! en. Vloerzeil, mahonie Linnenkast, 2 Kabinetten, Halbank, Serre- ameublement, Huishoudelijk- en Keukengerief. Daags te voren te zien van 912 en 2—i uur. Afdeelins: Amersfoort. De Secretaris, Mr. P. L. BAUDET. van in het Loge-lokaal van de Theosofische ver- eenieing, Wilh^lminastrnat 2, op Oonderdag 18 Februari, des avonds 8 uur. Onderwerp Als de nood het hoogst is....,» I /,HDC Mej. VEBH4GEV. I «reel: Mej. DYSEKINCK. Toegangsprijs 25 cent. j Gehuwd Officier (mot 2 .1. kind) vra.gt omtrek Inf. kazerno, met of zonder pension. Brieven met prysopgaY# onder No. 651, bureau van dit blad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3