Ving talrijke deputation. die hern aanzienlijke gommen aanboden voor oorlogsdoeleinden. Bom, 14 Febr. (R.) De Tribuiu bericht, dftt ItaHë een etap, overeenkomende met dien Van de Vereenigde Staten, heeft gedaan in take de blokkade waarmee de neutrale sche pen worden bedreigd. "Washington, 14 Febr. (R.) De Duit sehe regecring heeft de Yereenigde Staten uitdrukkelijk verzocht, de reeders uan te ra den slechts burgers van onzijdige staten op hunne schepen te gebruiken. De autoriteiten hier gelcoven, dat dit aanduidt de zorg van de Duilsche ovenheden om te beletten, dat burgers van vijandelijke staten op dleze sche pen aan hunne regeeringen militaire mede- deelingen doen na een bezoek aan Duitsehe ^N ew-Yo r k, 1 4 F e b r. (R.) De Tribune be groet het feit, dat Nederland en Skandinaviê zich aansluiten bij dc Vereenigdc Staten in hun protest tegen de Duitsehe aankondiging van de wateren rondom Groot-Brittannie en Ierland als oorlogsgebied. Het blad ken schetst deze proclamatie als eene lynchwet- politiek tegen de neutralen- De World zegt- dat de in Berlijn verkondigde leer fantastisch is. Zij zou belachelijk zijn, als zij niet zoo ernstig was. Berlijn, 13 Febr. (W. B.) Officieel be richt. De Amerikaansche nota aan Duitsch land zegt o.a De Amerikaansche regeering rekent het zich tot plicht, de Duitsehe regee ring met oprechte hoogachting en met de meest vriendschappelijke gevoelens, maar niet temin onomwonden en ernstig opmerkzaam te maken op de zeer ernstige gevolgen, welke mogelijkerwijs kunnen voortvloeien uit de handelingen, welker uilvoering is aangekon- digd. De Amerikaansche regeering acht het haar plicht, de Duitsehe regeering te verzoeken, alvorens toil daadwerkelijk handelen over te gaan, den kritieken toestand te overwegen, welke in dc betrekkingen lusschen de Ver- eenigde Staten en Duitschland zou kunnen ontslaan, wanneer Duilsche oorlogsschepen eenig koopvaardijschip der Yereenigde Staten vernielden, of den dood van Amerikaansche staatsburgers veroorzaakten. De regeering der Yereenigde Staten neemt aan, dat eene blokkade in hel onderhavige geval niet is voorgenomen. De verklaring of de uitoefening van het recht, om elk schip aan 1e vallen, of te vernielen, dat een nader om schreven gebied in volle zee bevaart, zonder eerst vastgesteld te hebben, of het aan een oorlogvoerende natfe behoort, en of de la ding uit contrabande bestaat, zou een handel wijze zijn, zoo zeer in strijd met alle prece denten van den zee-oorlog, dat de Ameri kaansche regeering nauwelijks kan aanne men dat de Duitsehe regeering haar in het onderhavige geval als mogelijk zou beschou wen. De verdenking, dat vijandelijke schepen onrechtmatig eene neutrale vlag voeren, kan geen gewettigd vermoeden scheppen, dat alle schepen, welke een nader omschreven gebied bevaren, aan dezelfde verdenking onderhevig eijn. Juist om zulke vragen op te helderen, werd, naar de meening der Amerikaansche regeering, het' recht van visitatie erkend. De Amerikaansche regeering nam van de nota der Duitsehe regeering met aandacht kennis. Zij neemt deze gelegenheid waar, om de Duitsehe regeering er met de meeste hoog achting er op attent te maken, dal de regee ring der Vergenigde Staten geene aanleiding gaf tot kritiek wegens een naet-neutrale hou ding, waaraan, naar dc meening der Duitsehe regeering, sommige andere neutrale landen zich hebben blootgesteld. Daarom acht dc Amerikaansche regeering zich gerechtigd in het onderiiavige geval met een zuiver geweien en op grond van erkende beginselen, de in deze nota aangeduide hou ding aan 1e nemen. Wanneer de bevelvoeren de officieren van Duitsehe oorlogsschepen zouden handelen alleen op grond van de ver denking, dat de vlag der Vercenigde Staten niet te goeder trouw gevoerd wordt, dan zou de regeering der Vereenipde Staten In deze handelwijze moeilijk iets anders kunnen zien. dan een onverschoonbare schending van het recht der neutralen, welke bezwaarlijk in overeenstemming te brengen zoude ziin- met de vriendschaT)- peliike betrekkingen, die thans gelukkig tucsehen bride regeeringen bestaan. Wanneer zulk een betreurenswaardige toestand zoude ontstaan, dan zou de regeering der Vereenigde Slaten zich qenonrlzaakf zien. da Duilsche re geering voor zulke handelingen harer raa- rinc-autoritriten streng verantwonrdeliik te stellen) en all° staopen te deen. welke noodig ziin voor He bescherming van Amerikaansche levens en eigendommen en tot verzekering van het volle genot van het erkende recht, dat in volle zee voor Am^rikan^n vereiseht is. Op grond van deze overweringen spreekt de regeering der Vereenigde Staten met de meeste hoogachting de hoop en de verwach ting uit. dat de Duitsehe regeering. ten einde elk mogeliik misverstand te vermijden en te verhinderen, dat omstandigheden ontstaan, die een schaduw zouden kunnen werpen op het verkeer tussrhen dc heide regeeringen, de verzekering geven kan en wil. dat de Ameri kaansche staatsbnrgers en hunne schepen niet door Duitsriie oorlogsschepen zullen worden lastig gevallen, anders dan langs den weg van visitatie. Hieraan wordt nog toegevoegd dat aan de Engelsche regeering. met betrekking tot het onrechtmatig gebruik van de Ameri kaansche vlag tot becoherming van Engelsche schepen vertoogen zijn gericht (Aanteekening van Wolff's bureau. Wij ver wachten, dat de door de Amerikaansche re geering verzochte onhrider'n" zal geschieden op denzelfden vriendschappelijken foon, waar in de Amerikaansche nota is gesteld). N e w-Yo rk. 13 Febr. OU De New-York Herald zegtTeder vaderlandslievend Ameri- jkraan zal goedkeuren dat met zooveel kracht wordt opgekomen in Wilson's nofa's aan Enge land en Duitschland voor de rechten der onzij- digcr Wanneer dn nota aan DPitschland het krachtigst Is, dan is zulks daaraan toe te schrijven, dat' de omstandigheden daar een krachtiger houding en sterker tnal eischen. Het is duidelijk, dat de Yereenigde Staten in hun recht zijn wannéér zij Duitschland in bewoordingen, die misverstand uitsluiten, er op wijzen, dat het rtreng verantwoordelijk ge steld zal worden voor de vernieling van een Amcrikannsch schip of het verlies zelfs van een enkel Amerikaansdh leven. De World zegt: Dc nota van Wilson aan Duitschland heeft zoowel betrekking op Ame rikanen aan boord van Engelsche en Fransche schepen, als op de Amerikanen aan boord van Amerikaansche schepen. Een duikboot heeft niet meer recht om Amerikanen lichtzinnig te dooden op de Lusitanda dan te St.-Paul of te St.-Louis. De New York Times zegt: Door Duitschland te waarschuwen, dat hei strikt verantwoorde lijk zal worden gesteld, bezigt de regeering taal. welke in al hare zinswendingen te Ber lijn ten volle begrepen zal worden. De nota aan Engeland is veel minder streng. De Sun zegt: De toon der nota's is bewon derenswaardig van gemalflgheid en beleefd heid en het tegenover elk geval ingenomen standpunt is onaantastbaar. De taal in de nota aan Duitschland is krachtiger, omdat eene duidelijke waarschuwing noodig was gewor den door de onheilspellende termen van de Duitsehe mededeeling, dat andere schepen het slachtoffer zouden kunnen worden van tegen den vijand gerichte torpedo's. De bedenkeliike taal van de Duitsehe admiraliteit was uitda gend; men kon die niet over den kant laten gaan. Dc vastheid der houding van de Ver eenigde Staten zal de goedkeuring wegdragen van een ieder, die zich Amerikaan noemt. Keulen. 14 Febr. (W. B.) De Köln. Ztg. schrijft uit Berlijn: Zooals te verwachten ~-»s. waren de eerste mededeel in gen over de nota van dc Yereenigde Staten aan Duitsschland in Engelsche» zin rekleurd. Daarin was eene scherpte gelegd, die door den offiereelen tekst nie bevestigd wordt. Met deze afwijzing van de EngeJsche poring tot liet geven van eene verkeerde voorstelling, is echter niet bedoeld uit te drukken. dat de inhoud van de Ameri kaansche nota, van het Duitsehe standpunt beschouwd, met ongedeelde voldoening moet worden opgevat Eene mededeeling over de stelling van de Duitsehe regeering zou voor het oogenhlik nog voorbarig ziin, omdat de inhoud eerst nog nader moet worden over wogen. Washington, 14 Febr. (Ri) De Duit sehe ambassadeur Bernstorff heeft wederom met staatssecretaris Bryan de aanhouding van de Wilhehnina besproken. Hij herhaalde, dat tegen de poging, die volgens zijne verklaring Groot-Brittannië aanwendt om de burgerlijke bevolking van Duitschland uit te hongeren, door Duitschland zal worden opgetreden met eene poging om den Britschen handel af te snijden. Hij meende, dat de verzekering van de Duitsehe regeering, dat geene voedings middelen aan boord van het schip zullen wor den gebruikt om Duitsdhe strijdkrachten ter ree en te land te voeden, behoorde te worden aangenomen door de regeering der Vereenig de Staten als de grondslag voor de beschou wing van het geval van cle "Wilhelmina. Londen, 14 Febr. (R.) De Lusitania Is Zaterdag uit Liverpool vertrokken. Zij voerde de Brilsche vlag. Washington, 14 Febr. (R.) De secre taris van de schatkist Mc Adoo heeft het be sluit van 28 October jl. ingetrokken, waarbij aan de douane-ambtenaren bevel gegeven werd (te weigeren het verschaffen van inlich tingen over de lading en de bestemming van schepen, die de Amerikaansche havens ver laten, tot dertig dagen na het vertrek. De handhaving van dit vertrek wordt niet meer noodig geacht. Dit bevel had aanleiding gege ven bot vele klachten van de exporteurs. Par ij s. 14 Febr. (R.) Het ministerie van marine bericht, dat gedurende de laatst ver- loopen week Fransche lucht- en watervlieg tuigen, te Duinkerken gestationneerd, met succes bommen hebben neergeworpen op de militaire gebouwen en troepenafdeelingen In Zeebrugge en Ostende en ook op het spoor wegstation. Konsta ntln opel, 14 Febr. (W. B.) Officieel bericht. Het door de Russen bij Trapezunt In den grond geboorde Amerikaansche stoomschip Washington was ook een hospitaalschip. D* dioor de Russen sedert het begin van den oorlog aan den dag gelegde handelwijze be wijst hunne onbekwaamheid om eene plaats onder de beschaafde volken in te nemen, ter wijl de hierboven gekenschetste barbaarscb- hedd hen blootstelt aan de verachting van de gansche wereld. Konstantinopel, 14 Febr. (W. B.) Uit Erzeroem wordt van het Kaukazische front bericht, dat de vijand koortsachtig bezig is met de versterking van de loopgraven, die zij heeft aangelegd. Eene Russische patrouille, die den 3en Februari door Turksche voor posten gevangen werd genomen, verzocht eerst om brood en drukte daarna den wenscb uit, dat zij niet meer naar het Russische leger zou behoeven terug te keeren. Londen, 13 Febr. (R.) Eene kleine En gelsche strijdmacht, die in het Sinai-schier- eiland aan land is gezet, verrastte bij Bosv 200 Turken, die zich voor een aanval gereed maakten. De Turken werden vernietigd. "Wij namen 100 man gevangen, waaronder een majoor; 60 dooden telden wij od het slagveld. Onze verliezen waren: een Goerkha gedood en een gewond. Viiftig Turken, Hoor twee Duitsehe officie ren gecommandeerd, Verkenden eene stelling, die naar zii meenden onverdedigd was. Zij trokken zich terug, toen zli bevonden, dat de stelling door 200 Egvptenaren bezet was. Konstantinonel. 14 Febr. (W. B Volgens een bericht van het agentschap Mill! bevindt zich na den eersten verkennings- marsch van de Turksche troepen over het kanaal geen enkele Engelsche soldaat meer in onmiddellijke nabijheid van het kanaal Veel minder wordt getracht het kanaal over te gaan. Berlijn, 13 Febr. (W. B.) Over de be schieting van (Dar-es-Galaam wordt officiceel bericht: Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de open en onverdedigde plaats Dar-es-Sa- laam dcor Engelsche kruisers gebombardeerd en ccnige Europeanen gevangen genomen wer den wegens misbruik van dc witte vlag door de Duitschers. Over dit voorval wordt thans door den gouverneur Sehnee het volgende bericht: Den T8en deden het slagschip Goliath, de kruiser Fox, een kabelstoomschip en een sleep boot Dar-cs-Salaam aan. Na onderhandelin gen onder de parlementaire vlag, stond de vertegenwoordiger van het gouvernement de invaart van een Engelsche pinas in de haven toe, om zich door onderzoek te vergewissen, dat de daar liggende stoomboot van deDuitsch- Oost-Afrika-lijn niet geschikt was om dienst te doen. Met verbreking van de gemaakte af spraak kwamen nog twee met machinegewe ren bewapende Engelsche pinassen binnen. Zij richtten door het laten springen van dc machines der stoomschepen Feldmarschall, König en Konigin Wilhelm eene schade aan van omstreeks 100,000 ropijen. Een deel van de bemanningen der stoomschepen, waaron der eene hofmeesteres, werd gevangen geno men. Toen daarna nog een derde gewapende pinas naai* binnen voer, werd deze door ons ma-cliinegeweer beschoten. Daarop volgde een bombardement van Dar-cs-Salaam, onder welks bescherming de pinassen er in slaag den onder verliezen weer naar buiten te ko men. Dertien Engelschen werden gevangen genomen, waaronder dc onderbevelhebber Patterson van de Goliath. liet paleis van den gouverneur werd geheel plsfc geschoten en nog meer huizen beschadigd. Den 30en November verschenen de oorlogs schepen opnieuw. Op hunne seinen tot her vatting van de onderhandelingen werd geen acht gegeven met het oog op de verbreking van de afspraak van den 28en door de En gelschen. Daarna bombardeerden de oorlogs schepen de stad op nieuw. Een reeks huizen werd zwaar beschadigd, een aantal Suaheli- vrouwen gedood of gewond. De toedracht is dus geheel anders geweest dan Reuter indertijd berichtte. Een misbruik van de witte vlag heeft onzerzijds niet plaals gehad. Berlijn, 13 Febr. (W. B.) Uit Duitsch Oost-Afrika wordU officieel bericht, dat dit gebied thans geheel vrij is van den vijand. Van de Duitsehe troepen staan enkele afdoe- lingen op vijandelijk gebied in Britsch Oost- Af ri ka en Uganda. Voor de Oosl-Afrikaansche 'kust bevinden zich de Engelsche kruisers Chatham, Dartmouth, Weymouth cn Fox en eenige hulpkruisers. Londen. 14 Febr. CR.) Uit erkentelijk heid voor het moedige gedrag der bemanning van het stoomschip Laërtes, dat den lOen Februari bloot stond aan een aanvul met ma chinegeweren en een torpedo-Ianceerbuis van een Duiischen onderzeeër, werd kapitein Pro test benoemd tot reserve-lui tenant der marine en werd hem het kruis van verdiensten verleend. Dc admiraliteit sprak hare grootc waar deering uit over het gedrag van de beman ning en schonk een gouden horloge aan lede ren officier en drie pond aan ieder verder lid van de bemanning. Berlijn. 13 Febr. (W. B.) Officieel be richt. De Nordd. Allg. Zeitung schrijft over de kwestie van de uitwisseling van kriigsge vangenen: Het Engelsche correspondentie- bureau Central News deelde mede. dat het Britsche Foreign Office de bevestiging ont ving. dat Duitschland weigert de krijgsgevan genen uit te leveren, die niet meer geschikt zijn voor den dienst te velde. Dit bericht is onjuist. Duitschland heeft integendeel de uit wisseling van die gevangenen op 15 en 16 F-%~nori voorrestrid Weenen, 14 Febr. (Corr-Bureau). Ken nisgeving van het oppercommando. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat Russische soldaten, en zelfs gehecle patrouilles, zich van de Oostenrijksch-TLongaarsche uniform be dienden om kleirte afdeelingen onzer troepen a overvallen. Daar dit in de laatste maanden herhaaldelijk voor Przemysl voorkwam en de Russen van deze krijgslist, welken met het volkerenrecht in strijd is, blijkbaar met voor liefde gebruik maken, is het noodig gewerden er op te wijzen, dat iedere Russsche solrlaa. of officier, die in den strijd van dergelüke afkeurenswaardige milcn gebruik maakt op staanden voet zal w.rden neergeschoten. In de thans in de Karpathen plaats hebben de gevochten is het voorgekomen, dat een geheel Russisch bataljon in Oosten-rijksch- Hongaarsche uniform, tct den aanval over gang. Het bataljon werd uiteengejaagd en hef grootste gedeelte der manschappen gevangen genomen. Met het oog op dit feit moet opa'lijk ver klaard worden, dat. al is het aantal van on zoodanige wijze Yorkleede vijanden, die in on ze handen vallen, ook nog zo o groot, dit hun ne onmiddellijke terechtstelling in d« toekomst niet zal tegenhouden. P a r ij s. 13 Febr. (R.) In den in het Elysée gehouden ministerraad heeft de minister van financiën Ribot de onderteekening verkregen van een besluit betreffende de uitgifte v- n obligaliën voor de landsverdediging. Deze obligation zullen 5 pet. rente dragen, vooruit betaalbaar in gelijke declen, jaarlijks op 16 Februari en 16 Augustus. Zij zullen worden uitgegeven lot den koers van 96 50 met af trek van de interest, overeenkomende met den nog niet verloopen tijd van het loopende half jaar. Zij zullen aflosbaar zijn h pari op 16 Februari 1925. Inlussehen zal de schatkist, te rekenen van 16 Februari 1920, ze op eiken datum tot den pari-koers behoudens interest kunnen aflossen. Zij zullen voor hun ganschen duur van belasting vrijgesteld zijn. Zij zullen uitgegeven worden hetzij aan toonder, hetzij aan order met bevoegdheid om ze bij endosse ment over te dragen. Zij zullen verwisseld kun nen worden tegen titels van staatslconin- gen, uitgegeven vóór 1 Januari 1918 tegen den prijs van uitgifte, d. i. 96.50 pet. B e r 1 ij n, 14 Febr. (W. B.) De bondsraad heeft op de inlandsche havervoorraden. te re kenen van 16 Februari, beslag gelegd. Zaai- haver en de allernoodigste hoeveelheid voor het onderhoud van paarden zijn vrijgelaten. De maximum-prijs van de haver is verhoogd tol 40 mark per ton. Berliih. 13 Febr. CW. B.) De Yossische Zlg. bericht de uitkomsten van een onderzoek, dat or> last van het Duitsehe ceneraal-gouver- nement in België is ingesteld naar aanleiding van een bericht in de Telegraaf van 4 Februari over voorvallen in het dorp Paal, bij Diest. waar Duitsehe soldaten zich zouden hebben vergrepen aan een 18-jarig meisie. welks ver minkt liik is gevonden, en dat Duitsehe caval- lerisfen in dronkenschap de dorpsbewoners lastig hebben gevallen. De burgemeester en een lid van den gemeenteraad ziin hierover gehoord, die verklaarden, dat de aan een 18- jarlg meisie begane misdaad verzonnen is. en dat hun niets bekend is van overlast, door Duitsehe soldaten aan de bewoners aange daan. Weenen, 13 Febr. (W. B.) In de door den burgemeester van Weenen uitgegeven me dedelingen over den toestand in Weenen gedurende den oorlog wordt gezegd: Econo misch hebben wij tot dusver onder den oor log niet meer geleden dan onze aanvallers en de neutralen. Een bewijs hiervoor is het feit, dat de inleg in de spaarbank van 1583 slechts tot 1556 millioen, dus met 27 millioen kronen is gedaald en dat ook overigens de geldvoor raad van de banken te Weenen, ofschoon op dc oorlogsleening reeds 80 pet. zijn gestort,, steeds vloeibaar is. Ook het steeds gpede bin nenkomen van de belastingen is een gunstig teeken. De belasting-ontvangsten op het ste delijke belastingkantoor waren 5, de ontvang sten van hel geheele Jaar 1914 21 millioen hooger dan in heti vorige jaar. Dc verzorging van Weenen mei levensmid delen was ook in Januari 1915 over het alge meen voldoende, ofschoon sommige gebruiks artikelen in prijs gestegen zijn. Do kolenver- zorging is volkomen toereikend. Weenen, 14 Febr. (Conr.-bureau.) De Agenoe Fournier verspreidt in Fransche bla den een van 8 Februari gedoteerd bericht uit Rome, dat arrestatiën in massa van Czech i- sche studenten en dh ^bladschrijvers tot groo- te beloogingen in Praag leidden en dat sinds 1 Februari niet minder dan rijf dynaoiiet- aanslagen tegen politieke personen rijn on dernomen. Van dit bericht is geen enkel woord waar. Er hebben in Praag noch arres tatiën in massa, noch betoogingen, noch dy- namictaansüagen plaats gehad Weenen, 13 Febr. (Corr.-Bur.) Uit het oorlogspersbureau wordt gemeld: Bij ver- scheidenen van de in den laatsten tijd aange voerde gevangenen werden gedrukte vlug schriften gevonden in de Russische taal en welke onderleekend waren met „Uw ongeluk kige keizer Nicolaas''. De soldalen werden hierin aangespoord, om hun wapens te keeren tegen grootvorst Nico laas en diens generaals en vrienden. De czaar verklaart, dat hij nooit in den oorlog heeft toegestemd, die door de intriges van groot vorst Nicolaas en zijne aanhangers is uitgelokt met het doel om hem van den troon te st-ooten, omdat hij heeft voorzien, dat de oorlog voor zijn huis een ongelukkig verloop zou hebben. Uit de ondervraging van krijgsgevangenen bleek, dat deze blükbaar op mystificatie be rustende maar zich bij de psyche van het Rus sische volk zeen goed aanpassende proclama- ttën eerst onlangs in het Russische leger zijn verschenen. Met groote verbazing nam het Oostenrijk- Hongaarsche legerbestuur echter kennis van een communiqué van 21 Januari van den Rus- sischen generalen staf, waarin de Oostenrij kers beschuldigd worden zulke proclamation door hiertoe uitgekozen soldaten onder de Russische troepen te hebben laten versprei den Er wordt gezegd, dat slechts een totale demoralisatie en de bewustheid van het onver mogen om een eerlijken strijd voort te zetten, RuslancFs vijanden toft deze ongehoorde mis daad heeft kunnen brengen. Het is iederen trouwen onderdaan bekend, dat in Rusland allen, van den generalissimus tot den eenvou- digen soldaat, den verheven wdl van den czaar gehoorzamen, die alleen de macht bezit om den oorlog te beginnen en hem te beëindigen. Ten slotte wordt bevolen ieder, in wiens bezit een dergelijke proclamatie gevonden wordt, voor den krijgsraad te 'brengen. Dit bevelschrift is door den generalissimus Nicolaas onderteekend. Tegenover de betichting, dat deze procla matie van ons afkomstig is. en tegenover deze gehuichelde verontwaardiging wordt gecon stateerd dat de door den Russischen opper bevelhebber terecht gebrandmerkte opruiing van vijandelijke troepen, en burgers, door de Russen sinds het begin van den oorlog in het openbaar en op verschillende wiïzen is ge schied. Door plakkaten en vlugschriften, die door vliegeniers werden uitgeworpen, heeft men getracht onze troepen en volken in hun geheel zoowel als de Magyaren, Slaven. Po len, Rirlhenen en Rumeniërs afzonderlijk tol afval van de mo^-wchde te bewegen, waarbij de meest onwaardige lastertaal omtrent onzen geëerbiedigden monarch gelijken trek hield met onware voorstellingen omtrent onzen toe stand en met huichelachtige beloften, die ge daan werden. de leugenachtige bewering, die in ziin legerorder voorkomt, bewiist de Russische opperbevelhebb^^ hoe treurig het met ziin leger moet gesteld zi'n. want om de gevaren af te wenden, die ziin leger door revolnfion- nairp propaganda bedreigen, en welke hun oorspron" vinden in zijn eigen land neemt hiï zijne toevlucht tot hot uiterste middel der be- Dstering een riinnd, die steeds in een eer lijken. loyalen ströd met de wapenen tegen hem is opgetreden Italië. Rome, 14 Febr. (R.) Eene gemengde Italiaancche colonne heeft een troep rebellen ten zuiden van de Syrte aangevallen en het kamn verbrand. Het gevecht duurde den ge- heden dag en eindigde met hel verstrooien van de rebellen, wier verlies enorm is. De Italianen verloren 20 blanken en 4 inboorlin gen aan dooden; 68 blanken en 18 inboorlin gen werden licht g°wond. China* Kopenhagen, 14 Febr. CW. B) De Russische pers drukt ontevredenheid uit over de eischen van Japan aan China. De Mos- kousche Russkoje Slowo noemt het Japan- sche programma eene uitdaging, die aan de Duit9dhe herinnert Ook de Petersburgsdhe dagbladen zijn on tevreden. De Russfcija Wiedomosli spreekt van eene vnorgenomen egvptiseering van China, dcut in eene Japansche kolonie mo^t worden veranderd, en zegt. dat deze handel wijze het verzet van andere staten moet te weegbrengen. Evenmin Engeland als Rus land ikamnen hierin toestemmen. Ook Ame riika woixlt daardoor »v»ffen. Mexico. Washington, i 4 r ebr. CR) Officieel bericht. Uit Mexico wordt bericht, dat Znnata de waterwenken van de hoofdstad Mexico heeft vernield. Een hongersnood staat voor dt d«ur. Dc Carranzirtcn hebben Donderdag Monf clava bezet. E 1 P a s o, 14 Febr. (R.) Dc strijdmachj van illa beeft Guadalajaha genomen. Verspreide Berichten. De oorlog in de lucht. -A Engelsche bladen behelzeu een beschrijving van het vertrek der vliegtuigen, die de Bel gische kust hebben bestookt Donderdag bij t krieken van den dag zijn ze, naar de Daily Chronicle meldt, yam de Oostkust van Enge. land opgestegen. Hel was een zeldzaam en indrukwekkend gezicht. Er namen aan dezen tocht meer vliegtuigen deel dan aan de g. oote Europeesche rondvluchten. TTet leek een vlucht groote zeevogels, die daar over het Kanaal streek. De beste en stoutmoedigste bestuur ders waren er voor uitgekozen. Eén voor één, als wilde eenden, vlogen ze op van één p'aats heeft men er 22 zien opstijgen In 't gehe.l wa ren het er 34. Naar schatting oeteai ze in 20 minuten den overtocht naar de Belgische kust hebben gedaan. Onderweg is er een ongeval gebeurd. Eén toestel is in zee gevallen, maar de inzitten den zijn gered en bel toestel is cok weer op gepikt en moet onbeschadigd zijn. Hit plan was dat de vliegtu gen, na den aanslag op de bases der uitsche duR booten aan de Belgische kust, eenigen tijd in Frank rijk zouden verblijven alvorens naar -Enge land terug te keerem Volgens een bericht in de Daily News was Dover de plaats van vertrek. Hetzelfde blad meldt, dat het in zee gevallen vliegtuig ecuigs- zins is beschadigd en door een kanonneer boot naar land gesleept Het was in het Zuyd- coote-kanaal gevallen. De Duitschers sch 'nen van hun herhaalde aanvallen uit de lucht op Du': kerken te heb ben afgezien zoo wordt van daar aan de N. R. Ct. gemeld. Zij hadden er trouwens geen militair voordeel mede behaald; en in één week waren twee der op Duinkerken aanval lende vliegers naar beneden geschoten. In ééu week tijds zijn vijf Duitsehe vliegtoestellen vernield of lot dalen gebracht. Twee daarvan werden door de Belgen onschadelijk gemaakt, De door de Duilsche vliegers bij strooibiljet beloofde Zeppelins zijn nog steeds niet ge komen. Burgemeester Max in gevan genschap. De vesting-commandant van Glatz, baron Von Gregory, schrijft om'jrent burgemeester Max: „Burgemeester Max is naar dc vestingge vangenis te Glatz gestuurd, alwaar ook de Pruisische officieren hun straf moeien uitzit, ten. Terwijl de officieren slechiis een klein, eenvoudig vertrek te hunner beschikking heb ben. heeft men den heer Max er twee gege ven (een slaapkamer en een klein salon), wel ke voor hem gemeubileerd zijn. Zijn eten en drinken laat hij van de officierskeuken komen en hierin heeft hij volle vrijheid van hande- len. Hij heeft zich op het Journal de Genève geabonneerd en ontvangt bovendien Belgische bladen, welke hem toegezonden worden. Men heeft hem een ordonnans voor zijn persoon lijken dienst toegevoegd. Van 8 uur tot 5 uur kan hij in de open lucht wandelen. Daar 't ge bouw, waarin de heer Max is opgesloten, zich in de vesting bevindt, heb ik hem veroorloofd, niet alleen op dc binnenplaats, maar ook op de wallen te wandelen, vanwaar men een prachtig gezicht op het bergachtig landschap heeft Gedurende zijn vrijen tijd kan hij zidh mek de officieren onderhouden, die er ook wandelen. Men heeft zelfs den heer Max aan geboden, om in de stad en omslrelken eenige uitstapjes te doen, natuurlijk door een officier begeleid. Hij heeft geweigerd:verklarende dal het beneden zijn waardigheid was om slechts onder geleide uit te gaan. Om diezelfde reden heeft hij slechfcs een enkelen keer van het ver lof gebruik gemaakt, naar de kerk te gaan. Daar ik bij den minister van oorlog voor zijn persoon aansprakelijk ben, kan ilk hem niet toestaan, om in de stad en omstreken te wandelen, zoolang hij de begeleiding van een officier weigert. Zijn gezondheidstoestand is uilsfcckcnd volgens dc verklaring van den gar- nizoensdokter, die hem van tijd lot lijd komt bezoeken. De heer Max heeft aan den ordon nans-officier van den commandant gezegd, die hem bijna dagelijks komt zien, dat hij het uit stekend maalkli en dal hij geen reden tot kla gen heefL" Troepenverplaatsingen. Uit Turnhout, wordt aan de Tijd gemeld, dat naar de corr. uit Leuven vernam, van t—6 Februari aanzienlijke troepenverplaat singen plaats hadden van Vlaanderen naar het Oosten. Het treinverkeer, dat drie dagen was slop gezet naar het Zuiden, is nu weer geopend, echter alleen voor het militaire ver voer. Het heette, dat hier de troepen over de lijn. naar "Weert—St. George naar het f'ont in Noord-Frankrijk zouden gebracht worden, maar in waarheid zijn aile manschappen over Hoey naar Duitschland gevoerd. Aanzienlijke troepenmachten zijn aan het Westerfront onttrokken. Woensdagnacht zijn Uier drio treinen, waarin naar schatting 4000 militai ren, aangekomen en werden hier van vaan dels voorzien. Overigens wordt geen rust ge nomen; zoowel des nachts als overdag wordt het transport voortgezet. Voor Belgische en Frahsche meisjes. Men deelt ons mede: I i maand of drie geleden heeft zich, met medewerking van het departement van Plaat selijk bestuur in Engeland, een comité ge vormd, dat te Aldeburgh in Suffolk twee huizen heeft ingericht, als „Asile pour les jeu nes fillcs Beiges et Francises", waar ook thans in Nederland verblijvende Belgi die meisjes in kunnen worden opgenomen, ILerin kunnen een vijftigtal meisjes van 6 tol 14' iaar gedurende minstens een jaar geheel kos teloos gehuisvest, gekleed, gevoed en onder wezen worden. Het ouderwijs is opgedragen aan Fransche homien uit hel Ursul len* klooster te Aldeburgh, hij welk onderwijs zorgvuldig zal gewaakt worden tegen het kwetsen der godsdienstige gevoelens vag anderdenkenden, zoo die cr sonis onder di4 kinderen mochten worden gevonden. Men heeft voornamelijk het oog op kinde ren uit den mid<tenstand. wier ouder* of

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2