BINNEN LANDT" yootfden mochten aarzelen de hulp der pu blieke liefdadigheid ln te roepen en toch fcleun noodig hebben Mrs. Rowland Fisher uit AMeburgH, 'die jinede aan het (hoofd staat van dit „Belgian Children's Home" zal, in verband daarmede, •fcnn af 13 Februari in het Hotel Zeeland te Vlissingen te spreken wezen en is bereid Wisjes, die voor opneming in aanmerking •komen. mee naar Aldeburgh te nemen. De rreiskosten van af Vlissingen worden gedra gen door de Britsdhe regeering en het co- fcrtté. Men kan rich om inlichtingen ook wen den tot de volgende personen: mr. "W. F. Thompson. mayor van Aldeburgh; La Mère t'Superioure du Convent des Ursnlines de Aldeburgh: Sir Henrv Truermnn Wood, secretaris der ..Royal Society of Art". John Street. London, W. C. Na den moord op Jaurès. De ln- Ihnictie tegen den moordenaar van Jenn Jau- ï'i'.s is gesloten, daar do artsen den moordenaar (ontoerekenbaar achten. Een deel der vrienden van Jaurès toege kend, dat de man wellicht, ontoerekenbaar is, betreuren deze sjluiting. omdat zij gaarne had oen gezien, dat een onderzoek werd in gestelg fom te zien of de moordenaar heeft gehandeld in opdracht van vijanden van Jaurès, of van vijanden van Frankrijk, dié hoopten onlusten te verwekken. In elk 'geval, meent Vaillant, Is aan deze Jiisdaad niet vreemd geweest de actie tegen Jauri door de pers gevoörd. Siaten-Generaal. TWEEDE KAMER. Landsdrukkerij, fn zijn antwoord op het voorloopig verslag* betreffende de begTooting van het Staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij voor 1915, deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken als zijn oordeel mede, dat waar steeds naar een zoo zuinig mogelijk beheer wordt gestreefd, inder daad verwacht mag worden, dat het nadeelig saldo hetwelk merkbaar aan het verminderen is," eerlang geheel zal verdwijnen. Of eene wij ziging van hel tarief daartoe zal bijdragen, is nog onzeker. Eene herziening daarvan kan eerst met vrucht door de Commissie van Toezicht ter hand worden genomen, nadat, onder de huidige omstandigheden van het Staatsbedrijf door de commercieele, zoowel als door de interne boek houding. over een jaar de resultaten aan het licht zullen zijn gebracht. De kosten van het door de Algemeene Lands drukkerij geleverd drukwerk en papier worden met de Departementen en de Rijksinstellingen, waarvoor de inrichting uitsluitend werkt, ver rekend. De prijs van het te bezigen papier komt geheel en al voor rekening van den lastgever en oefent derhalve geen invloed uit op de uit gaven ten laste van de drukkerij. Tegemoetkoming van de werkloosheid. Ingevolge toezegging van den Minister van Waterstaat in de vergadering van de Tweede Kamer van 22 Dec. j.l., heeft hij thans bij een -suppletoir e Waterstaatsbegrooting voor 1915 voorgesteld den destijds naar aanlieding van den wensch der commissie van Rapporteurs Inge trokken post tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de uitvoering van werken ter tege moetkoming van de werkloosheid, weder in te dienen. Uit de toelichting zooals die met betrekking tot dit onderwerp werd gegeven in de Memorie van Antwoord betreffende de Waterstaatsbe grooting voor 1915 is thans weggelaten hetgeen daarin voorkwam: le. omtrent een derde pont voor het pontveer te Velsen (zulks in verband met de overneming van een amendement voor den uitgetrokken post voorloopig terug te ne men), en 2e. omtrent een verbetering van den waterweg van Dordrecht naar Zee, (omdat des wege nog het plegen van overleg met het De partement van Oorlog is noodig geacht met het oog op de belangen der defensie). Mitsdien worden thans nog in aanmerking gebracht in de eerste plaats de volgende wer ken Normaliseering van Rijn en Lek en Gelder- schen IJsselverbetering van de Maas in Lim burg en in Noord-Brabant en van de Vecht in Overijssel verbetering van Rijkswegenbou wen van een nieuw sluishoofd aan de Maas zijde van de schutsluis te St. Andries; terwijl het in de tweede plaats aanbeveling verdient om- zoo noodig-, meer te besteden voor werken als aanleg van een vluchthaven te Dintelsas vernieuwing van remmingswerken in de voor haven te Vreeswijkuitbreiding van los- en laadplaats te Terneuzen; bouw van een derde schutsluis te Wemeldingeuitbreiding van het Departement van Koloniën. En in de derde plaats zouden eventueel in aanmerking- kunnen worden genomen ëenïge zeer nuttige waterstaatswerken, waarvoor tot Uog toe geen posten op de begrooting waren uitgetrokken, n.1.het bouwen van woningen voor meer personeel, aan te stellen in verband met de invoering von> den tienurigen arbeids dag voor de beambten van den Rijkswaterstaat aanvullingswerken op den Amerberghaven voor baggermateriaal te Dmuiden, en aanleg van een nieuwen verbindingsweg door het Haagsche Bosch. Voor een en ander wordt uitgetrokken een post van f 3,000.000. Berichten De Staatscourant van Zondag 14 en Maan dag 15 Februari bevat oju. de volgende Ko ninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen met pensioen wegens volbrachten diensttijd de Oost-Tidi- söh-e ambtenaar met verlof J. H. de Bos, laat stelijk magazijnmeester bij het marine-eta- hlissement te Soerabaja benoemd tot directeur van het postkant or te Venlo W. C. Muller, thans hoofdcommies der posterijen wegens langdurigen dienst eervol ontslagen met pensioen de hoofdofficier van administra tie bij de zeemacht C. V. Veldman op verzoek eervol ontslagen als gezant- sobaps-attaché in algemeenen dienst mr. dr. "W. A. graaf van Randwijck. benoemd bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot •reserve-eerste-Iuitenont, de bij Kon. besluit van 39 Aug. 1914 no. 11, gerekend van 5 Aug. 1..4, tijdelijk tot reserve-eerste-luitenant bij de ter- fanterfo der landweer benoemde, gepensfon- neerde eerste-luitenant der infanterie J. A. Schip pers, van het leger in Nederl.-Indië I op zijne aanvrage, eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend aan den bij Kon. besluit van 19 Aug. 1914 tijdelijk benoemden reserve tweede-luitenant der artillerie E. Frenkel t op zijne aanvrage, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den tijdelijk officier van gezondheid der 2de klasse T. F- Thijssen', van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; op zijne aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verlend aan den tijdelijk als zoodanig benoemden reserve-kapitein der in fanterie F. W. J. Loudon verlof verleend tot het aannemen van het rid- derknris van de orde van den Heiligen Grego- rius den Groote, hem door Z. H. den Paus ge schonken, aan S. W. N. Arntz, industrieel, te Nijmegen benoemd tot tijdelijk adspirant Rijkstuinbouw- leeraar, D. Bloemsma, te 's-Gravenhage. Duitsch consulaat te 01 den- ze al. Tot tijdelijk vice-consul te Oldeiuaai is benoem dele heer N. X. Th. M. Yos de Wael, burgemeester aldaar. Tweede Kamer. Verschenen Is thans de oproepingsbrief voor de verga dering van de Tweede Kamer der Staten- Generaal op Woensdag 17 Febr. te half twee (ter vervanging van dien voor Dinsdag 16 Februari J) Van de agendla is afgevoerd: het wetsont werp tot afstand van de rechten van den Staat op de Dnmaniale mijnen, terwijl voorts hi de volgorde eenige wijziging is gebracht Bij beschikking- van den Minister van Marine zijn de luitenant ter zee der 2de klasse der Koninklijke Marine-reserve C. L. Julsing en de officier-machinist der 2de klasse W. N. van Pelt, resp. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord met 19 dezer en aan boord van Hr- Ms. „van Speyk" met 20 dezer. Gemeente-secretaris van Gro ningen. Voor benoeiminig -tot gemeente secretaris van Groningen worden aanbevolen: 11. mr. J. F» van der Blij, te Den Haag, en 2. mr. dir. E. Ketwlch Verschuur, te Zwolle. Bij beschikking van den minister vaD binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 April, bij de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gra venhage benoemd tot assistent, Ju rja an van Tol, te '6-Gravenüiage, thai s tijdelijk ambte naar bij genoemde instelling. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 April, bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Gra venhage benoemd tot klerk, me}. P. Dendals, te 's-Gravenhage. Vrijdag j.l. had te Prinsenliage de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer C. van Lennep. le luitenant bij het 6e regi ment infanterie. Kolonel J. Crevinck hield een toespraak aan het graf, waarin hij in tref fende bewoordingen den overledene herdacht Het militaire muziekkorps speelde bh het neerlaten der kist in de groeve treurmuziek. Nederland en de oorlog» Duitsche waarschuwing aan de neutrale scheepvaart. Het Keizerlijk Duitsche gezantschap te 's Gravenhage deelt mede: Nadat sindis het uitbreken van den oorlog de Duitsche handelsvloot vtan de wereldzee was verdwenen, heeft Engeland den handel dier neutralen met Duitschland trachten te verhinderen. Engeland heeft tot dit doel, zonder voor afgaande waarschuwing <fc Noordzee ver klaard als oorlogsgebied en als in gevaar gebracht d'oor Duitsche mijnen, ofschoon geen Duitsche mijnen in de open zee, maar uitsluitend aan die Engelsche oostkust waren gelegd. Het 'heeft bovendien den weg noor delijk om Schotland verboden, en voor het Kanaal zoomede in de open Noordzee mijn- velden gelegd. Engelland heeft verder de op de Londen- sahe zeerecht-conferentie vastgestelde lijst van contrabande sterk uit "e breid en zooveel mogelijk ook dien dooirvoctriiaiid'el van neu trale landen naar Duitschland door bemoei lijking van de neutrale schcepvöart trachten te -beperken. Sinds Duitschland daarop be sloten heef*, het Engelsche voorbeeld volgen' de, die EngelscJhe en lersche wateren van den 18en Februari af als oorlogsgebied en als ra vaarlijk te verklaren, heeft Engeland alle Engelsche havens tot oorlogshavens verklaard en zich zelf als gerechtfigd om op zijne han delsschepen neutrale vlaggen te voeren. Thans worden volgens stellige berichten een groot aantal Engelsche handclsstoom- schepen bewapend en willen deze Duitsche onderzeebooten beschieten of door rammen vernielen. Daarmede verliezen deze handels schepen hun karakter als zoodanig en wor den oorlogsvaartuigen. Duitschland ziet zich thans opnieuw ge noodzaakt alle neutrale schepen van den 18en Februari af voor bet bevaren der Engelsche kustwateren dringend te waarschuwen. Want van dezen datum af zal van de zi; I2 d?r D •ii> sc.he admiraliteit dóór de strijd tegen de En gelsche oorlogshavens, de Engelsche oorlogs- en handelsvloot met11e middelen worden aan gebonden. Neutrale schenen die zich dan nog binnen dat oorlogsgebied begeven, loopen derhalve de gevaren welke zij zou ren loopen wanneer zij hun koers narnen te midden van zeegevecht; tusschen Duitschland en Enge land, gevechten waarvan de juiste plaats en datum niet kunnen worden aangegeven tn waarin de aangewende strijdmiddelen voor ieder schip hetwelk zich in deze wateren be vindt gevaren zullen medebrengen, waarvoor Duitschland de verantwoordelijkheid niet op zich kan nemen. De weg noordelijk van Schotland kan ten gevolge van de diepte van het vaarwater door zee mijnen niet in gevaar worden ge bracht. Dóór, evenals I alle wateren der Noordzee, met uilzondering van de Engelsche wateren en de Duitsche Bocht, wordt de neutraic scheepvaart, door de (maatregelen der Duit scbe admiraliteit, niet in. gevaar gebracht. Voorzorgsmaatregelen. De Borgvuld'fgste maatregelen zijn door do (Te'ederijen getroffen, teneinde tie voorkomen dat onze Hollandsahe sdïfepen door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord worden schrijft de Tel. De Rembrandt, die klaar ligt om te vertrek ken, is in een ander pak gestoken. Eenigen tijd geleden waren de passagiersbooten van dc maatschappij Nederland grijs geschilderd, de vrachtbooten zwart. Thans is ook de Rem brandt zwart geverfd. Midscheeps is in groote witte letters geschiM'erd: Rembrandt—Am sterdam. Aan den voorsteven zijn drie banen aangebracht rood, wit, blauw, omgeven door e'en breed en oranjeband. Eenige belangstelling bestond er Zaterdag morgen voor een sleepboot der N. I. S. IT. M. •dde een lichter naar Ind/ië zal sleepen. De vooteven van de stoomboot was ge heel in de nationale kleuren gezet; op de zij den stond in groote letters: Amsterdam. Op den lichter zelf prijkten midscheeps Het rood, wit en blauw. Andere schepen hebben alleen in reuzen letters den naam van het chip en plaats van oorsprong. Bij alle booten worden de namen en kleu ren 's nachts door sterke electaische lampen belicht. Het gebeurde met het s.s. Laërtes. Van betroüwbare zijde wordt ons nog omtrent het gebeurde met het stoomschip Laertes" van de Ocean Maatschappij mede gedeeld, dat het schip de Nederlandsche vlag reeds geliesc'hen had, toen het op de hoogte van het eiland Wight in het Engelsche kanaal voer. In elk geval is het schip IJmuiden binnen gekomen onder de Engelsche vlag. De plaats waar de ontmoeting met de Duitsche duikboot en hetgeen daarna volgde plaats had is dit staat onomstootelijk vast gelegen ver buiten onze territoriale wate ren. Overigens heeft het incident plaats gehad in hoofdzaak op de wijze waarop het reeds in de pers is weergegeven. De zaak wordt naar aanleiding van het rapport, uitgebracht door de daartoe benoem de oommissie, 'thans ambtelijk verder be handeld. Het Suezkanaat. De Rotterdamsche Lloyd ontving een par ticulier telegram, waaruit blijkt dat het nor male verkeer door het Suez-kanaal is hersteld en de doorvaart dus geen belemmering meer ondervindt. Uitwisselen van invaliden. In de eerste dagen der mobilisatie heeft onze militaire geneeskundige dienst een aan tal spoorwegwagens ingericht voor het ver voer van zwaar gewonden en deze vereenigd tot meerdere evacuatie-treinen, bestemd om de zwaarst gekwetsten van de veldhospitalen naar in het binnenland gelegen verplegings- inrichtingcu over te brengen op eene wijze, die den grootsten waanborg geeft voor een zoo weinig pijnlijk vervoer als slechts moge lijk. Deze treinen, die gelukkig hunne laak voor Nederlandsche gewonden nog niet te vervul len hebben gekregen, zijn desniettemin steeds in gereedheid gebleven, met aanwijzing van bet voor hen bestemde militair hospitaal-per- someeL Heden doen zij met dit personeel voor het eerst dienst, nu twee dezer evacuatie-trei nen naar het station Oldenzaal zijn gediri geerd om de 107 Engelsche invalide krijgsge vangenen, die door Duitschland worden vrij gegeven, van dit grensstation naar \Tissingeu te vervoeren» Te Vlissingen zullen zij dan omwisselen met de Duitsche invalide krijgs gevangenen, die vrij zijn gegeven door Enge land en. terwijl het Engelsch schip, dat hen naar ons land overbracht, de Engelschen terugbrengt, zullen morgen de Nederlandsche treinen de Duitsche invaliden naar Oldenzaal vervoeren. Ofschoon het onzeker is of deze vrijgelate nen nog behoefte hebben aan vervoer als ge wonden. is zoo zegt de Tel. de voorzorg der Nederlandsche Regeering hun doortocht door ons land met de beste zorg te omringen, eene prijzenswaardige daad van neutrale hu maniteit. Uitvoe r verbod. Verboden is de uitvoer van br-imachine- naal-den, toluol fmethylbenzol), kaliumzoulen en macnesiumzouten. Vergoeding wegens kostwin nerschap. Naar gemeld wordt zal voort aan over den lijd gedurende welken een dienstplichtige zich in preventieve hechtenis of in een of andere strafinrichting tot het on dergaan van een vonnis bevindt, geen uitbe taling van vergoeding van dien dienstplicht tige geschieden. Belg. vluchtelingen. Zafleixlimotfgen zouden er 400 Belgische vluchtelingen van Vlissingen naar Nunspeet en Ede gaan. Er kwamen echter niet meer dan 187 aan den trein. De Union Beige, een te Amsterdam zete lende vereenigkng van 'hier te lande vertoe vende Belgen, verspreidt in de Echo Beige een oproep tot een bijeenkomst van alle Bel gische bonden, in Nederland werkzaam, ten einde -de oprichting van een federatie te be spreken. De Union Beige wil deze bijeemkomst doen houden op Belgisch grondgebied, namelijk te Baarle Hertog, de Belgische enclave in Noord-Brabant, hij de grens. (Hbld.) De Geïnterneerden. Aan dc Vlaamsche Stem wordt van 10 dezer geschreven „Generaal Dossin. daartoe gelast door den Belgischen Staat, heeft vandaag een bezoek gebracht aan het intenieeringskamp te Olde- broek. Na de troepen in oogenschouw geno men te hebben, sprak hij zijn tevredenheid uit over hun klceding en beval hun aan veel zorg te dragen voor hun kleederen, daar de Belgi sche Staat al de beschikbare sloffen noodig had voor de soldaten aan de vuurlinie. Ook berispte hij het slechte gedrag van eenige bel hamels, die de andere ophitsen en die in de meening zijn, dat er geen onderscheid in graad bestaat onder de geïnterneerden. Er zou later, eens in België teruggekeerd, persoonlijk reken schap moeien gegeven worden van alle doen en laten. Hij ried de manschappen aan geduld te heb ben en zich niet al te licht ontevreden te too- nen, daar zij inzien moeten, dat zij, alhoewel zij niet vrijwillig in Nederland zijn, zich toch dankbaar moesten toonen voor de Neder landers, niet alleen omdat zij hoe goed dat maar kan hier onder dak en veilig zijn, maar ook omdat dit Rijk honderdduizenden dak- looze Belgische vluchtelingen geherbergd heeft en nog herbergt. Hij zou ook trachten allen bezigheid te ver schaffen volgens hun vak, want vadsigheid is des duiveLs oorkussen. Een algemeen handgeklap bewees, dat de ge- interneerden het met hem eens waren. Daarna bezocht de generaal de barakken." Mr. Troelstra in een inter- neeringskamp. Het kamerlid mr. Troelstra bezocht giste ren het interneeringsikamp Gaasteriand en werd rondgeleid door den commandant, ko lonel jhr. Teding van Berkhout. Over het re- heel vond mr. Troelstra de inrichting vol doende. schrijft de correspondent van de TeL De ereYnterneepden In de Wierickerschans. In verband met klachten, welke gerezen waren naar aanleiding van de interneering van een aantal Engelsche officieren te Wie rickerschans, klachten die ook in het Engel sche Parlement tot uiting zijn gekomen, heeft de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, generaal-majoor Quanjer, op uitnoodiging van den minister van Oorlog, ter plaatse een onderzoek ingesteld. Hierbij is gebleken, dat van onvoldoende hygiënische toestanden in het bijzonder werd over vochtigheid der gebouwen ge klaagd geen sprake is en dat het verblijf der Engelsche officieren, hoewel eenvoudig ingericht, niet te wenschen overlaat. Zonderling bedrijf. De lezers van „Het Leven'' hebben in het jongste nummer een foto aangetroffen, waarop de te Urk ge- interneerde Belgische officieren wanen afge beeld. Hun gezicht was onkenbaar gemaakt door een retouche op de fotografische plaat, die den indruk gaf, als hadden de officieren een masker voor. De Tel. vertelt thans iets van de historie dezer foto, dat een zeer eigen aardig licht werpt op de opvattingen der re dactie van het geïllustreerde weekblad, die trouwens niet van heden dateeren. De officieren hadden geweigerd een op name van zich te laten maken, de fotograaf bood aan voor hen zelf een kiek te maken en beloofde, dat die niet zou worden gepubli ceerd. Later vroeg de redactie van Het Le ven van deze belofte te mogen worden ont slagen. men zou de gezichten onkenbaar ma ken. Op 'dde vraag volgde een beslist weige rend antwoord. Toch is de foto met de retouche zooals hierboven vermeld gepu bliceerd. maar aan de geïnterneerden op Urk had de redactie nummers van het b'ad laten zenden waarin het cliohé van hun foto, blijk baar vóór het afdrukken, onbruikbaar was gemaakt, wait boven aan de pagina verklaard werd door een nota. in dezen vorm „Gaarne voldoende aan het verzoek, door de militaire autoriteiten tot ons gericht, hebben wij cliché no. 10 verwijderd". Eerst laler vernamen de betrokkenen, hoe men hen gedupeerd had en hebben geprotes teerd bij den minister van Oorlog tegen deze niet parlementair te karnkteriseeren manier van doen. Je kunt nooit weten. De vrouw van den Duitschen gezanft fe Washington, op het oogenbllk in Europa ver toevend. had' passage genomen op de Botter dam, en heeft deze naar de N. R. Ct. meldt den dag vóór het vertTek van de boot afgezegd. Censuur over briefwisseling tusschen neutrale staten. Men schrijft uil Rotterdam aan De tTijd: De Duitsdhers hebben kritiek uitgeoefend omdat brieven van een neutralen staat, -oor Duitschland bestemd, door de Engelsche cen suur waren nagezien. Men heeft later ver klaard hoe dit bij vergissing is kunnen ge beuren. Het lij (ft echter geen twijfel, dat Duitschland censur uitoefent over de briefwis seling, welke tusschen Nederland en Dene raarken twee toch geheel onzijdige Staten wordt gevoerd, en dit gebeurt in beide rich tingen. Ik ben in het bezit van den omslag van een brief van Holland naar Denemarken gezonden en wrike op de adres-zijde den stempel draagt: „Emmerich p. k. Gepruft und zu befördern", en een bekende van mij heeft me een briefomslag getoond, verzonden uit Denemarken naar Holland, welke evenzoo door de Duitsche censuur als nagezien is afge stempeld. Verkeer metBelgië. Van nu af warden langs het kant or Water vliet geen passen meer afgegeven, om België in te gaan. De eenige weg in Zeeland naar België loopt nu over Selzaete. Kon Nat. Steuncomité. De N. V. Suikerraffinaderij en Stroopfabriek v.h. W. A. Scholten, te Groningen, heeft aan het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité f 5000 ge- schnn'-^n. Verhooging der havengelden te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam hebben, zich vereenigende met eèn adres van de commissie voor de fina..riën. waarin fe- wezen wordt op den invloed van den oorlogs toestand op de scheepvaart, als g"vo'g waar van de ontvangsten der havengelden in gee nerled verhouding meer staan tot de eorres- pondeerende uitgaven voor rente en aflosrina der in de haven vastgelegde kapitalen, f'e ra d voorgesteld om het zeehavengeld met 20 pCt. te verboogen. De hooge vleeschprijzen* Minister Poslhuma ontving Zaterdagmiddag voorzitter en secretaris van den Ned'erland- scihen Slagershond in audiëntie, ter bespre king van de wenschelijkhrid van herziening der bepalingen nopens den uitvoer van le vend en geslacht vee, in verband met de hooge prijzen van vette varkens en spek. Verboden uitvoer. Vrijdagmiddag hebben op het slationsem- p la cement le Venlo belastingambtenaren bi» visitatie van spoorwagens beslag gelegd op eon lading leder, welke onder kolcnasch ver borgen en blijkbaar voor uitvoer naar Duitsch land bestemd was. De in beslag genomen hoe veelheid bevond zich in 44 zakken en had een waarde van 5 a 6 duizend gulden. De raaktegen Mr. C. P. van R oos era. Mr. C. P. van Rossem, letterkundige te RoW sterdam, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het bekende vonnis der Haagsche recht bank voor zoover hij daarbï) werd veroordeeld wegens beleediging van den Duitschen Keizer. De 5 0.0 00ste inwoner van Dob d recht. Bij de behandeling dor Dordtsche begrooting van 1914 heeft het raadslid de heer W. Kolkman van Gouderak het voorstel ge^ daan om aan den 50.000sten inwoner van Dor drecht van gemeentewege een spaarbank boekje van f 250 ter hand te stellen. Naar de Dordrechtsche Ct. meldt ia Donder dag 11 Februari dne 50.000ste ^eboren. De uit* reiking van het spaarbankboekje zou heden* middag 2 uur ten raadhuize plaats hebben. In dagen van spanning. Mon schrijft uit St. Oedenrode aan de TeL: De nieuwe kerk alhier begint haar vol tooiing te naderen. Een paar dagen geleden werden de klokken in den toren aangebracht en geprobeerd. Vroolijk galmden de klanken over de omgeving, doch <ïe indruk, dien ze daar teweeg brachten, was minder prettig. De bevolking toch meende, dat dit luiden op zoo ongewonen tijd, beteekende, dat de mili tairen, die meit verlof waren en de burger wachten met spoed onder de wapenen moes ten komen. Weldra stroomde heel St. Oeden- rode vol van menschen uit de omliggende dor pen. De militairen, die met verlof waren, kwa men gezakt en gepakt aan, vergezeld van schreiende moeders en familieleden. Hun droefheid veranderde in vreugde, toen ze de ware oorzaak van het klokgelui vernamen. Een aanslag in de gevangenis. Vrijdag heeft er, naar het „Leeuw. Nwsbl.' meldt, een aanslag in de strafgevangenis te Leeuwarden plaats gehad op den bewaarder Brinkhof; deze werd door een gevangene, die met een schoenmakersmes gewapend was, aangevallen en in den schouder gewond. De gevangene moet een wrok tegen den bewaar der hebben opgevat, naar aanleiding van een door den laatste omtrent hem opgemaakt rapport. De toestand van den getroffene is vrij ernstig. Berooving van kerkbezoek sters. Te 'sGravenhage is een. juffrouw gearresteerd, die een heele reeks diefstallen had bedreven, vooral in R.-K. kerken, waai zij 'bidJdende bezoekers* van haar handtasch- jes bc<roofde. Looddieven gearresteerd.— Door die politie te 'sGravenhage zijn gear resteerd vijf looddieven, waarvan er drie voor eenige honderden guldens lood hadden gestolen van een woning aan de Laan van Meerdervoort en twee anderen op Heeler- dtaad betrapt werden op looddiefstal aan het stationsgebouw!je aan de Anna Paulowna- storaat van de stoomtram der Holl. spoor. Kleptomanie? Op de tentoon stelling van Frederik Muller Go. te Am sterdam is ontvreemd een zoutvat, gevormd door een kinderfiguurtje, rittend (aan beide zijden) op twee mandjes. Het ls glimmend porselein en eenigszins gekleurd en waar schijnlijk gemerkt A B en met een monogram samengesteld uit de letters C T, waarboven een kroontje. De hoogte is ongeveer 10è c.M Er beslaat bij die firma een sterk vermoe den dat een zekere dame zich het voorwerp Vrijdag heeft toegeëigend. Be firma verwacht, dat het dezer dagen wel zal worden terugbezorgd. Door den trein overreden. Te Haarlem is gisteravond op de spoorbaan ern stig verminkt gevonden de wijnkoopersknecht R. L*, vader van 7 kinderen. De man is van nacht in (het gasthuis overleden. I11 brand geraakt. Heden voormid dag geraakte aan de Prinsessëkade te Leiden een dienstmeisje, dat in de keuken werkzaam was, in brand. Ze vluchtte brandende de straat op, waar de vlammen met moeite wer den gedoofd'. Met ernstige wonden bedekt werd ze naar het ziekenhuis vervoerd. - Slecht weer. De mailboot „Mecklen burg", Zaterdag uit Vlissingen naar Folke stone vertrokken, keelde gisteren alhier terug met al de lading aan boord, daar door het bui tengewoon slechte weder lossen onmogelijk was. School- eiw Kerknieuws. Huldiging van Prof. Six. Zater dagmiddag half drie had in het gebouw van de Rijks-academie van Beeldende Kunsten te Am sterdam de aangekondigde huldiging plaats van Prof. Jhr. J. S:x ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als hoogleeraar in de aesthe- tica aan die instelling. Ep had zich daarvoor een commissie gevormd, bestaande uit leerlin gen, oud-leerlingen en. belangstellenden, die zich als toehoorders mede voor de lessen lieten in schrijven. Het voorzitterschap dezer commissie nam de heer Bobeldijk waar. Onder de aanwez:gen werd o. a. opgemerkt de waarnemende burgemeester wethouder J. Jitta. Het eerst huldigde de heer G. M. den Tex als voorzitter der comm:ssie van toezicht den hoogleeraar, vervolgens sprak de directeur- hoogleeraar A. J. Der Kinderen, die de groote werkkracht prees en de beteekenisvolle plaats schetste, welke prof. Six als opvolger van prof. Alberdingk Thym inneemt. Als huldeblijk bood spreker namens hoogleeraren een artistiek kunstwerk *an. Namens leerlingen en oud-le«:- Tngen huldigde de heer Bobeldijk den jubilaris, hem een portefeuïl'e aanbiedend met teekenin- gen en aquarellen van zijn leerlingen en oud leerlingen, ook bevattend een aquarel van den oud-d'recteur prof. Allbé. Getroffen dankt® prof. Six voor al deze hulde. De plechtigheid werd opgeluisterd door een koor van leerlingen van het Conservatorium onder leiding van den heer Tierie De eindexamens H B. S. De heer J. Hendrik van Balen, te Brummen, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht, waarin den minister, in ver band met het feit dat het afnemen der eind examens H. B. S. met 5-j. cursus van het Kijk jaarlijks een bedrag van f 100,000 vordert, vot- zocht wordt te overwegen, of het geen aanbe veling verdient dit jaar, wegens de buitenge wone omstandigheden, de eindexamens nfet op de gewone wijze te doen plaats hebben, maar ct

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3