dat daarvan voortaan zou worden afgewe ken heeft, voorzoover wij weten, niet plaats gehad; enkel is in de Duitsche Nota van 16 Februari aan Amerika gezinspeeld op de mogelijkheid dat bij de uitlegging van het begrip contrabande welke de Engelsche re geering tegenover Duitschland had aange nomen, de Duitsche regeering- deze uitbrei- c ng ook tegenover Engeland zou toepas sen. Naar men verneemt hadden de beide Ne- deriandsche stoomschepen levensmiddelen aan boord, welke, indien niet voor het En gelsche leger of het burgerlijk bestuur van Engeland bestemd, niet onder het begrip contrabende vallen. Toch moeten zij onder dit vermoeden naar Zeeftrugge zijn opge bracht met de houding door de Duitsche marine, ook na IS Februari, tegenover de neutrale scheepvaart aangenomen, laat zich de veronderstelling eener volslagen wille keur niet rijmen. Te Treemder doet daarom het bericht aan dat de bemanning der beid x schepen is „vrij gelaten", het schip evenwel ..vastgehouden" met de zieh aan boord bevindende scheeps officieren. Immers het neutrale schip en zijn geheele bemanning zijn na de contrabande gelost te hebben, naar recht en regel vrij. Maar waarom, indien het enkel de bedoeling mocht zijn de veronderstelde contrabande te lossen, heeft dan de bemanning dit nic-t al- gewacht, doch het schip verlaten en zich naar huis begeven? Slechts blokkade-breuk, waar van hier geen sprake is. zou het nemen van het neutrale .chip wettigen. ,,Zoo dienen wel nadere bijzonderheden te worden afgewacht merkt de N. Ct. ten slotte op alvorens conclusies te trekken omtrent hetgeen twee onzer schepen van vaste lijnen met onverdachte reputatie is aangedaan. Het geval toch zou ernst:g zijn, indien men moest aannemen dat aan de aan gehouden schepen niet terstond na het los sen van de vermeende contrabande hun vrij heid zou worden hergeven." Berichten De Staatscourant van Diiisdög 23 Maart bevat o.a. de volgendie K> besluiten: benoemd tot eerelid van het Nederlandse he Roode Kruis J. de Waal, oud-luitenant-gene- raal der artillerie te Den Haag en jhr. O. J. A. Repelaer van Drid, administrateur van iet kroondomein te Den Haag; benoemd tot directeur v- .1 het post- en tele graafkantoor te Geertruidenbcrg A. F. F. Duynstee, commies der posterijen en telegra fie le klasse; idem te Schijndel C. Hutten, thans commies-titulair der nostcii en en grafie; tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Ned.-Indische leger de arts A. Kits van Heij- öingen; eervol ontslagen de ambtenaar toegevoegd aan den inspecteur van het Middelbaar On derwijs belast net het toezicht 0^ de burger avondscholen, ambachtsscholen, teekenscho- len en verdere vakscholen jhr. J. Quarles van Ufford, benoemd tot burgemeester van "Wor kman. op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1915, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid, tevens voorzitter van den voogdijraad te Alkmaar, aan E. M. van Soest benoemd tot adjunct-commies bij het Depar tement van Financiën, met ingang van 1 April 1915, W. Leder en mejuffrouw J. A. Isbrucker, beiden thans klerk bij voormeld Departement; bevorderd tot adjunct-commies bij het De partement van Waterstaat, met ingang van 1 April 1915, H- Goedhart, thans klerk. HetKoninklijk bezoek aan de hoofdstad. Volgens het HblcL heeft H. M. de Koningin het voornemen bij Haar aan staand bezoek eenige dagen wellicht vijf in de hoofdstad te vertoeven. H. M. komt "Woensdag 24 Maart te 10 u. 40 aan het "en- traal-Station aan. Z. K. H. de Prins is voornemens Woens dagavond a.s. van uit Amsterdam te Haar lem eene vereenigde vergadering van de bel de comité's van het Nederlandsche Roode Kruis te Haarlem en omgeving bij te wonen. In die vergadering zal door den gepen sioneerden generaal-majoor van die infanterie W. Hingman eene lezing gehouden worden over bet Nederfandsdhe Roode Kruis in den oorlog van 18701871. Het consulaat-generaal van Brazilië te Rotterdam, waarvan aan het hoofd stond dc consul-generaaL de heer J. Carneiro de Menado?a, die echter wegens ziek te naar Rio de Janeiro is teruggekeerd, wordt verplaatst naar Amsterdam. Tot consul-generaal aldaar is thans bei- noemd dr. Neves Gonzaga Filko, die daartoe van Yokohama is overgeplaatst. Te Rotterdam zal voortaan een vice-consu- laat van Brazilië gevestigd ziin en tot vice-con sul aldaar en benoemd de heer Maris Costa. De beide nieuwbenoemden behooren tot het corps beroeps-consul-A vertegenwoordigers. De nieuwbenoemde raadsheer in den Hoogen Raad, rar. L. E. Visser, nam gisteren voor het eerst in de zitting van de Straf kamer van den Hoogen Raad aan de werk zaamheden van dit college deel. Verpleger H enken. Omtrent den Zaterdag begraven broeder Heuken. wordt ons medegedeeld, dat hem h.f besluit van de vergadering van het Nederlandsche Roode Kruis van 19 Maart, was toegekend gewor den de medaille van verdienste wan het Roode Kruis, voor al den arbeid welken hij in dienst van bet Roode Kruis verricht heeft. Ook dient nog herinnerd, dat broeder Heu ken, verleden jaar door hit Servische Roode Kruis werd onderscheiden Nederland en de oorlog. Dc nieuwe Duitsche gezant. De Times schrijft omtrent den heer von Kühlmann. die den Duitschen gezant von MöV» Ier. te 'sGravenhage zal vervangen: De heer von Kühknanp was arailang lega- tieraad te Londen. Hij was een intelligente harde werker, dae geen moeite spaarde om in cn door de bladen, waarop hij invloed kon oefenen, en door financieel e en maatschap pelijke r eb ties, de opvatting te doen versprei den, dat Duitschland niets zoo vurig verlang, dj dan vriendschappelijke betrekkingen met Engeland. Dc Times meukt op dal deze pro paganda succes had en dat de vermindering van hot Britsche wantrouwen jegens Duitsch- tands plannen, vooral liöt werk was van den hear Kühlmann. Enkele uren voor de oorlogs verklaring lanceerde hij nog con communiqué in de bladen, waarin werd gezegd dat neuKra- lii'teit de beste politiek van Engeland was. Van Londen ging de heer Kühlmann naai' Stockholm waar hij, altijd volgens de Times, een anti-Russische campagne in de pers aan wakkerde en vervolgons naai- Konstantinopel, waar sedert zij.n aankomst do pro-Duitsche gevoelens in de Turksche pers zeer veel ster ker werden. Fransche sympathie voor Nederlanders. Het Journal des Débats bevat een artikel, waarin het zijn grootc sympathie voor Ne derland uitspreekt. Het artikel eindigt aldus: In deze bloedige maanden heeft zieh tusschen de Nederlanders en ons een band gevormd, waarvan wij de waarde gevoelen en wij zullen alles doen om hem nauwer aan te halen. N. R. Ct. Staatsleening 1914. De minister van Financiën maakt bekend, dat op de Staats leening 1914 t./m 20 Maart j.L was gestort een bedrag van f 267.621.600. De Indische leening. Van welin gelichte zijde vernemen wij, dat de geslaagde Indische leening zich kenmerkt door het groote aantal inschrijvingen tot kleine bedra gen, zoowel in Indue als hier te lande, het geen er op wijst dat men er prijs op heeft gesteld het fonds ten deze werkelijk te be zitten als geldbeleggingsmiddel en niet heeft ingeschreven met verhandelingsdoeleinden. Intrekking zilverbons van f 5. De Staatscourant van heden behelst het besluit tot intrekking der zilverbons van f 5, en wel met ingang van Donderdag 25 Maart. De gelegenheid tot inwisseling van deze bons, waarvan nog slechts een gering be drag in omloop is, zal open staan tot en met Zaterdag 3 April aan de kantoren van be taalmeesters. ontvangers der directe belastin gen en de postkantoren (ook bijkantoren, doch geen hulpkantoren). Ofschoon zulks nog niet met zekerheid kan worden gezegd, zal wel licht na *3 April de gelegenheid tot inwisseling niet geheel uitgesloten zijn. in elk geval maar toch beperkt zijn tot het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Na 28 Maart behoeft niemand de zilverbons van f 5 meer aan te nemen (behalve dan de bovengenoemde wisselkantoren; 3 April zal uit den aard der zaak ook niemand ze mee.r aannemen. Men onderzoeke dus terstond zijn kas en eventucele afzonderF'ke spaarpotjes en -kastjes en geve de zich daarin bevindende zilverbons van 5 ten spoedigste uit of brenge ze naar een wisselkantoor. Diplomatieke bescheiden. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een mededeeling, welke zich aansluit bij de verzameling diplomatieke bescheiden betref fende de vaart in de Noordzee en het Kanaal in verband met den oorlogstoestand, den 18en Februari door den minister overgelegd. De minister herinnert er allereerst aan, dat od 4 Februari j.L aan de Biïtsclie en Fransche regeering de maatregelen, door de Duitsche regeering op 4 Februari j.l. aangekondigd, aanleiding hebben gegeven tot tegenmaatre gelen. Het voornemen daarvan gaven zij te kennen bij schriftelijke verklaringen, op 1 dezer door haar gezanten aan den minister overhandigd. De gezanten gaven hem eenige dagen later uit naam hunner regeeringen de verzekering, dat bij de toepassing dier maat regelen in ruime mate rekening zou worden gehouden met de belangen van Nederland en zijn overzeesche bezittingen. De juiste strekking der maatregelen werd aangegeven in een „Order in Council" en een ..Decreet", welke op 16 dezer door genoem de gezanten ter kennis van onzen minister van Buitenlandsche Zaken werden gebracht. Deze tegenmaatregelen treffen het vervoer over zee van goederen, die helzii bestemd zijn voor vijandelijk gebied, hetzij eigendom zijn van onderdanen van den vijand, hetzij afkomstig ziin van vijandelijk gebied. Zij zijn zegt de minister in strijd met het bij de Verklaring van Parijs*van 16 April 1856 vastgesteld en sedert zonder uitzonde ring inachtgenomen beginsel, volgens hetwelk goederen, toebehoorende aan onzijdige of vijandelijke onderdanen, met uitzondering van oorlogscontrabande, onschendbaar zijn onder onzijdige vlag. Die onschendbaarheid toch brengt mede, dat een oorlogvoerende mogend heid, na door uitoefening van 't recht van on derzoek te hebben vastgesteld, dat een onzij dig Schip noch contrabandegoederen vervoert, noch op eenigen anderen erkenden volken rechtelijken grond kan worden opgebracht, verplicht is dat schip ongehinderd zijn reis te laten vervolgen en de goederen ongemoeid te laten. Nopens den tekst van den Britschen Order in Council en het Fransche Decreet merkt de minister op. dat, hoewel beide dezelfde be doeling verwezenlijken, de vastgestelde rege len niet gelijkluidend zijn. Dat verschil hangt samen met de meerdere vrijheid van hande len, welke bij de opstelling van Britsche voor schriften aan den rechter die ze moet toepas sen pleegt te worden gelaten. Zoowel het Britsche als het Fransche de creet bevatten bepalingen, welke een verzach te toepassing ten aanzien van eigendom van onzijdigen doen verwachten. Zij laten echter onzekerheid bestaan omtrent de daarbij te volgen regelen. In artikel VIII van het Britsche decreet een bepaling welke in het Fransche decreet niet voorkomt wordt nog in het bijzonder een verzachte toepassing in uitzicht gesteld ten aanzien van de schepen van een land, het? welk de verklaring aflegt dat onder zijn v' geen goederen zullen worden vervoerd, welke bestemd zijn voor of herkomstig ~"n uit vijan delijk gebied, of welke vijandelijk eigendom ziin. Op 19 dezer heeft, gelijk reeds werd ge- mel 1, de minister aan de Britsche en Fran sche gezanten een schrijven gericht, waarin de bedenkingen der Nederlandsche regeering tegen de ter sprake zijnde maatregelen wor den uiteengezet Daarin is op den voorgrond gesteld, dat 4e Nederlandsche Regeering geen oordeel velt over de maatregelen, waarmede de oorlogvoerende partijen elkander pogen te benadeelen, doch, getrouw aan haar van den beginne af gevolgde gedragslijn, ter bescher ming van Nederlandss r.chten als onzijdige mogendheid en in het gemeenschappelijk be lang der handhaving van het internationaal recht opkomt legen die maatregelen der oor logvoerenden, waardoor ot> de erkende rech ten der onzijdigen inbreuk wordt gemaakt. De beide brieven hebben denzelfden inhoud, behalve dat in den brief aan den Britschen ge zant. met het oog op het hierboven besproken artikel VIII van den „Order in Council", nog wordt opgemerkt, dat de Nederlandsche Re geering de in dat artikel bedoelde verklaring niet zou kunnen afleggen, alleen reeds omdat die haars inziens in strijd zou ziin met haar neutraliteitsplichlen. Na deze bijzonderheden te hebben medege deeld, laat de minister den woordclijken tekst volgen van de brieven jjp- de Britsche en Fransche gezanten d.d. 1 Maart en van de antwoorden van onze Reg g d.d. 19 Maart Successen der Nederlandsche O verzee-T rust. Naar de heer C. J. H. van Aalst, voorzitter van de Nederlandsche Overzee-Trust, aan de N. R. Gt. meedeelt, kan zij wederom een paar successen boeken. In de eerste plaats heeft zij van de Engelsche rgecering gedaan weten te krijgen, dat de vóór 15 Maart 1.1. in Neder- landsch-Indië verscheepte coprah niet zal val len onder het begrip definitieve contrabande. En in de tweede plaats hebben de Engelsche en Fransche regecringen thans ,dank zij lia ne bemoeiingen, erkend, dat het grondgeb ed van Nederland in Europa en in de koloniën één geheel vormen. Er zal in verband hierme de een commissie wordenbenoemd ter beoor deeling van de vraag welke goederen uitdruk kelijk voor het economisch leven in Neder- landsch-Indië noodig zijn. Door bijzondere regceringsbeslulten in Engeland en Frankrijk zal de vrijheid worden opengelaten om in dergelijke gevallen voor Nederland en Ned.- Indië faciliteiten bij het vervoer toe te staan. De Tel. verneemt ui» Parijs, d3t de uitzonde ringsbepalingen ten gunste van Nederland be treffende den uitvoer van uit Duitschland af komstige goederen naar Nederlandsch-Indiê, definitief zijn toegestaan. Het artikel in het Fransche decreet, dat hierop betrekking heeft, is in een algemeenen vorm opgesteld, maar zal uitsluitend voor Nederland van toepassing zijn. Het luidt ongeveer als volgt: Bij uitzon dering op voorstel v-n den minister van bui tenlandsche zaken en in overleg met den mi nister van oorlog, zal de minister van marine kunnen toestaan, dat een bepaalde lading 0» zekere soort van handelswaren (oorspronke lijk uit Duitschland herkomstig) komende v en gaande naar een neutraal land, wordt door gelaten. De Engelsche regeering gaat met dezen maatregel accoord. Naar men den correspon dent op de Quai d'Orsay mededeelde, zou zij geen bepaald deareet hieromtrent uitvaardi gen, maar zich onmiddellijk met de Overzee- Trust Maatschappij verstaan. De opgebrachte Nederlandsche schepen. Naar wij uk de scheepvaartkringen verne men 5b gisteren van de zijde er bd rokken stoomvaart-maatschappijen tot het departe ment van Buitenlandsche Zaken bet verzoek gericht, nadere inlichtingen 1e willen inwin nen omtrent de aanhouding van de ^aan stroom" en van de „Batavie V". Men heeft dit gedaan, omdat in de scheep- vaarlkringen onzekerheid heerscht omtrent de motieven, welke tot -iet opbrengen aanlei ding hebben gegeven. In verhand iet it voorgevallene met de Zaanstroom. hadden gisde-ren de directeu ren van de Hollandsche Stoombootmaatschap pij, de heeren Nierslrasz c Cos, een onder houd met den minister van Buitenlandsche Zaken op diens departemen Het zal nog moeten blijken of de Duitsche regeering de levensmiddelen, die bestemd waren voor particulieren in Engeland, zal verbeurd verklaren, of de waarde er van aan dc maatschappij zal vergoeden. Tot dusver gaat het verkeer Engeland van de maat schappij den gewonen sang en sinds het voor gevallene met de „Zaans'room zijn de „Yslroom" en de „Rijnstroom" naar Enge land vertrokken. Volgens geruchten moet ook de ,.Eem- stroom", die Woensdag naar IIull vertrok, op de Noordzee door een Duitschen onderzeeër zijn aangehouden. Dit vaartuig had, naar het Hbld. meldt, slechts en v eine hoeveelheid levensmiddelen, o.a. suikt aan boord. Bij zonderheden hieromtrent zijn nog niet inge komen. Uit nadere door het Hbld. ingewonnen inlichtingen blijkt, dat 10 man van de „Zaan- stroom" le Zeebrugge zijn achtergebleven, n.l. de kapitein, de machinist, bootsman, le stuur man, twee kwartiermeesters, de hofmeester, de kok, een donckeyman en een stoker. Zater dagmorgen werden zij bij een hoofdofficier geroepen, die hun mededeelde dat ze moesten blijven en zich ingevolge uit Berlijn ontvan gen lastgeving hadden te voegen naar de be velen van de militaire overheid. Dc overige leden der bemanning moesten dienzeliden mid dag onder geleide naar Holland vertrekken. Juist toen de Duilschers aan boord van de ..Zaanstroom" kwamen, verscheen aan de horizon de Harwich/boot. Daar zag men ech ter blijkbaar ook spoedig wat er voorviel en maakte rechtsomkeert. Met een berustend limlachie oogde de ka pitein van de onderzeeër de boot 11a. Met ecu -vir kommen bald zurük" berustte hij in de ontsnapping. Volgens medcdeelingen van een der leden van de equipage van de „Baltavier V", welke evenals de „Zaa/nstroom" te Zeebrugge werd binnengebracht, werden dc schepen door een schot van den onderzeeër gewaarschuwd, dal zij moesten stoppen. Na onderzoek der scheepspapieren werd aan de schepen gelast in het zog van den onderzeeër naar Zeebrugge te stoomen. Aan de bemanning dier schepen werd van de tor pedoboot wijn en sigaren <*ezonden. Toen men de kuat naderde, kwamen Duitsche zeelie den aan boord, terwijl de Nederlandsche be manning na ar benoden moest gaan. Direct toen men te Zeebrugge was, mocht zij echter weer boven (komen. Ook hier was de behan deling der equipage zeer f»oedDe mannelijke Beigen, waaronder twee priesters, werden direct krijgsgevangen gemaakt, terwijl ook een man van 39 jaar en 11 maanden word medegenomen, terwijl 40 jaar de leeftijds grens voor gevangennemir is. Duidelijk bleek, dal liet le doen was. om de levcnsanid- •delen, althans om te beletten dat deze in Engeland kwamen. Men begon direct met los sen der sokepen. Dc „Bartavier" had 4400 kis ten eieren ieder van ongeveer 1S00 stuks aan boord en 200 fusten bier, van deze gingen direct twee aan boord van den onderzeeër Omtrent de wijze van opa'-engen der sche pen „Zaanstroom" en „Batavier V" bevat de Tel een uitvoerig relaas, waaraan wij ter aan vulling van het reeds door ons medegedeelde nog hel volgende ontleenen Zaterdagmorgen ad in de haven van Zee brugge kapitein Visser van de „Zaanstroom" in den salon van dit schip een onderhoud met eenige Duitsche officieren. Omstreeks 9 uur in den ochtend werd den hofmeestersbediende gelast, den hofmeester J. Koppenhout, den eersten stuurman Th. de Boer, den bootsman J. Visser, den eersten machinist B. Schilperoord, den donkeyman J. de Haan, de beide kwartiermeesters E. Zant en A. Wagenaar, alsmede een der oudste stokers, H. A. Elout, binnen le roepen. Hel achttal bleef ngeveer een kwartier in dei- salon en toen zij er uitkwamen, deelden zij de rest der bemanning mede, dat schip en lading \erbeurdverklaard waren. Inlusschcn waren de Duitsche ;ariniers reeds begonnen de lading te lossen; zij bestond uit eieren, stukgoed, kisten paling, vaten bier en an dere levensbehoeften. Om één uur Zaterdagmiddag werd aan den achtermast de Duntsche oorlogsvlag. een wit veld met den adelaar er op, en in den linker bovenhoek de nationale kleuren, zwart, wit, rood, geheschcn. Even .ater is deze vlag ver plaatst naar den 'nggemast. van waar te voren dc Nederlandsche driekleur was neer gehaald. Te halfvier ongeveer kregen de bootsman, de tweede machinist, hofmeestersbediende, dc timmerman, cht matrozen, één lichtma troos. twee stokers en mi tremracr bevel he» schip te verlaten ei zich met een trein, die vlak voor de loods gereed stond, naar de Ne derlandsche grens le begeven. De Duitsche soldalen verleenden den Hollanders alle mo gelijke hulp c-n droegen zelfs hunne plunje- zakken van boord. Met denzelfden trein wer den ook de passagiers van de Zaanstroom, voor zoover men ze niet aan boord had ge houden. alsmede de menschen van de Bata- vi r V vervoeid. In iederen coupé nam een Duitsch soldaat met geladen geweer plaats, die tot het grensstation Selzaete medereed. Toen de trein de U 28 voorbijstoomde, za gen de reizigers, dat men zich aan boord van den onderzeeëer reeds teg< deed aan Hol landsche paling en bier. De Duitsche matro zen waren in fideele stemming en wuifden de reizigers toe. Onze zegslieden waren allen vol lof over de beleefde manier, waarop niet alleen, de Duitsche soldaten, maar ook hunne superieu ren optraden. Tiet bleek, dat men aan boord van de U 28 volkomen op de hoogte was van alles wat de schepen der Hollandsche Stoom bootmaatschappij le'rof. 7oo wist de Duit sche officier, die het eerst aan boord van de Znnnslroom lcwnm. precies le vertellen hoe laat dit schip en de Eemslroom Woensdag nacht de haven van IJmuiden verlaten had den Toen men te Zeebrugge aankwam, zeide een Duitsch officier: .Ziezoo, vandaag heb ben we jullie, de volgende week krijgen we de IJslroom en de 'ijnstroora ook" Gisterenmiddag werd ter beurze het op brengen der ..Zaanstroom" en de „Batavier V'' met alle kalmte opgenomen. Men waagt zich liever met aan voorspellingen en gelooft niet, dal de Duitsche regeering de schepen vast zal houden. Toch meent men, dal van de zijde onzer regeering - n krachtig pro-test te verwachten is. Dat echter deze quaeslie tot ernstige onaangenaamheden tusschen ons land en Duitschland zal leiden, wordt door de meesten niet aangenomen. Men is er in het algemeen ov r eens, dat een afwachtende houding r.ent te worden aangenomen. Naar aanleiding „n geruchten, die in som mige bladen de ronde doen als zou ook de .JEemstroom" naar Zeebrugge zijn opge bracht. kan de Tel. mcedeelen. dat dit vaar tuig der Hollandsche Stoomboot-Maatschappij Zaterdag te IIull is aangekomen. De N. B. Ot. meldt, dat de stoomschepen van de Batavierlijn voorlcopig niet varen. Wanneer de Batavierlijn den dienst op Londen zal hervallen, anct ai de terug komst van de Batavier V". In verband met de aanhouding van de Zaanstroom" zal net vertrek van de „Waal- stroom'' van de Hollandsche Stoombootmaat schappij voorloopig worden uitgesteld. De Tel. meldt dat onze regeering, naar aanleiding van het gebeurde, zich, ten einde noodelooze stappen te vermijden, zich eerst om inlichtingen tot de betrokken zeevaart maatschappijen zal wenden, n tegelijkertijd onzen gezant te Berlijn pdragen om de Duit sche regeering te verzoeken hem uiteen te zetten, door welke edragslijn zij zich heeft laten leiden. Eerst als de regeering volkomen zekerheid heeft zal zij overwegen, tot vrelke middelen zij zich gedwongen Mt, in verband met een kwestie, die als hetgeen in de bladen volko men juist blijkt, een zeer ernstig.karakter zou dragen. Een vraag, waarover mze regeering zich in de eerste plaats zekerheid wenscht te ver schaffen. betreft het al of niet verbeurdver klaren der Nederlandscüe schepen. Tot nu toe weigert men te 's Gravenhage te gelooven, dat dit inderdaad gebeurd zou zijn. De eieren van de „Zaanstroo m." Men meldt uit Barnevcld aan het Ilbld.: De eierhandelaar H. B. alhier had met hel door de Duitschers opgebrachte stoomschip „De Zaanstroom" 85000 eieren verzonden. Of schoon hij den laatslen tijd alle door hem naar Londen verzonden eieren verzekerd had, was dit dezen keer toevallig niet geschied. Ook nog andere kooplui alhier hadden eieren on dezelfde boot. Bommen name een Nederlandseh schip geworpen. Nadat ons marinebesluur kennis had ge kregen van hef gebeurde met het Nederland sche stoomschip „Zevenbergen" van de Stoomvaartmaatschappij „Hollanda". Naaml. Yennoo'schap Furncss' Schipvaart en Agen tuur Maatschappij, hni« belioorende te Rot terdam, waarop bommen zqn geworpen, ij aan den directeur en commandant, der Ma rine te Amsterdam een ambtelijk onderzoek opgedragen naar bet voorgevallene De ..Zevenbergen'' meel 3121 register-ton. Hel schip had in „en maïslading. gecon signeerd aan dc regeering cn bestemd voor Amsterdam. Het gedaalde Engeische vliegtuig. De officieren van-het in Zeeland gedaalde Engelsche vliegtuig, dat landde wegens een motordefect, nadat door de grenswacht er op geschoten was. hebben hun cerewoord gege ven niet te zullen ontvluchten en worden daar om in Groningen geïnterneerd. Koninklijk Nationaal Steuncomité. Blijkens de dertigste lijs» Dedrageii dc van 7 tot en met 13 Maart 1915 voor het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1914 ingeko men bijdragen f 33.£21.19|. Dit bedrag, gevoegd aij de bedragen der vo rige lijsten, is er totaal aan bijdragen en toezeggingen ontvangen: f 1,871.991.26. Een onthulling. Men herinnert zich. dat eenigen tijd geleden werd gemeld, dat le 'sGravenhage drukke be sprekingen Verden «ehoudeh tusschen de re geering en den burgemeester, den hoofdcom missaris van politie en den garnizoenscom mandant, allen van Rotterdam. Thans meldt „De Middenstander", het or gaan van de Handclsvcreeniging Rotterdam, dat het bij die besprekingen den burgemees ter van Rotterdam gelukt is de regeering af te brengen van haar voornemen om, naar aanleiding van de ontdekte koperfraude, den staat van beleg af te kondigen, waardoor de geherie eerlijke handel had moeten lijden voor een bende speculanten-smokkelaars. Een credietbank" voor kof fie huishouders enz. Naar wij ver nemen worden er door den Nederl. Bond van Koffiehuishouders restauratiehouders en slij ters pogingen in liet "werk gesteld, om een eigen Centraal Credietbank in het leven te roepen. De beslissing zal genomen worden in een vergadering van stemgerechtigden, die Dinsdag 27 April te Haarlem wondt ge houden. De Haagsche waterleiding. De* Haagsche gemeenteraad vereende den heer Slang op de meest ..ervollc wijze pensioen als directeur van de waterleiding en machtigde B en W., om van jaar tot jaar den heer Slang tol adviseur aan te nemen op een Iraclement van f 4000 boven het pensioen. Algemeen Nederlandseh verbond. In het gebouw Kunstmin te Dordrecht is Zaterdag onder voorzitterschap van dr. 11. J. Kiewiet de Jonge de algemeene vergadering van groep Nederland van het Algemeen Ne derlandseh Verbond gehouden, welke bijge woond werd door den burgemeester van Dor drecht, den heer Wichers. In het jaarversl-ag, dat vóór het inleidend woord van den voorzitter weid behandeld, word* o.a. medegedeeld Telde groep Nederland het vorige jaar bin nen onze gienzen 8023 leden op 1 Januari, l'hans ibedroeg dat 7760. Inlusschcn is hc-t een opmerkelijk verscliij. dat toch doorloo pend, mede door de werkzaamheid van den gemachtigde jhr. C. M. E. R. C. von Bose, on der burgers en soldalen, nieuwe leden kon den worden ingeschreven. Op 1 Maart 1.15 bedroeg het aantal leden van Groep Neder land, met de verspreide buitenlandscue leden, die niet tot eene andere Groep of Zelfstandige Afdeeiing behooren en volgens de Statuten tot onze Groep worden gerakend, 8342 (vorig jaar 8767). Van het A. N. V. behoefde noodkreet uit te gaan wegens te sterken achteruitgang, geen bijzondere maatregelen behoefden te worden getroffen om het in stand te houden. Het blijfict dus '^gen schokken zoowel van buiten als van binnen vrijwel bestand en dat i-'eit voor zijn levenskracht cn voor wat de stichters en leiders tot heden bereikten. Maar toch gevoelt niemand boter dan de besturen hoeveel meer het A. N. V. zou kunnen doen, Ir.dien over meer geldmiddelen kon worden beschikt, hoeveel omvangrijker het werk zou kunnen zijn, indien 'e leden beseften dat ook zij moeten arbeiden aan verhooging onzer uiterlijke en innerlijke racht. Het dagelijksch i 'rtunr van de Groep meende, waar het hoofdbestuur onmiddellijk na het uitbreken va.v den oorlog (5 Augustus"! de diensten van het Verbond aan de Regee ring had aangeboden, aanvankelijk te mogen afwachten waarin het nuttig kon zijn, over tuigd dat het ''oofdbestuur zou nalaten va zijn diensten en die der afdcelingen ge bruik te maken. Aan de afdeelingcn wer'1 1 met betrekkin" tot den ooriogstoestand eenige rondzend brieven gericht, 0111 haar huip in te roepon voor a. het verschaffen van lesstof aan de ge- Mlisecrde soldate b. het inrichten van ontwikkelingscursus sen en ontspan-! -o-vonden u r dezen; c. het verleenen van hulp aan Belgische v chtclingen; d. bet verschaffen van nutlirc bezigheid e; sludiegclcgcnheid aan geïnterneerde Vlaam se. soldalen; e. het bevorderen van Nedorbndsch on derwijs aan kinderen van Vlaamschc vluchte lingen. Nog werd door oofd- en groepsbestuur be sloten wederom ij dc regeering aan te drin gen om op onze buitenlandsche passen de Nederlandsche taal te doen eerbiedigen, op grond dat vooral in oorlogstijd door het uit geven van alleen m het Fransch gestelde bui tenlandsche passen, groote moeilijkheden ont staan, hetgeen met voorbeelden werd gestaafd. De uitslag van het aan den Minister v. Bui tenlandsche Zaken gezonden desbetreffende adres is nog niet bekend. Het aantal afdeelingen is niet uitgebreid, als we ten minste den Vlaamschc n Tak in he» interneeringskamp te Harderwijk, als gevolg van de bekende roiwlreis van onzen voorzit ter gesticht, niet meerekenen. Wel zal dooi het ijveren van onzen gemachtigde, jhr. C. M, E. R. C. von Bose, te Almelo en te Tilburg spoedig een afdceling verrijzen, maar het aan- ?.il in dit jaarverslag moet gelijkluidenR zijn

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2