BINNENLAND. "Uit den omtrek. STADSNiEUWS. ate vindt bij hot gaan der lucht door de gblaosjes en langs de luchtwegen, die met slijmvlies bedekt zijn; de aard der microben zal dus afhangen van den gezondheidstoestand .van het individu. Dr. Trillat heeft de uitwerking bestudeerd M) bet gebruik van ventilators op de microsco pische druppeltjes in besloten ruimten, zooals riekekamers, hospilaalzalen, schouwburgen, snz., die onvoldoende gelucht werden en dien tengevolge de verschillende bestanddeelen der uitgeademde lucht bevatten. De proefnemer heeft fhet belangrijke feit kunnen vaststellen, dal onder invloed van die draaiende bewe ging, zich in slecht geluchte vertrekken dwar relwinden vormden, waar zich de meest fijne microben verzamelden, dat is te zeggen, de microben, die men veronderstelt te correspon- deeren met die ziekten, die voornamelijk door de lucht op anderen worden overgebracht. Men komt dus tot de conclusie, dat zoowel voor de vochtige stoffen, als voor de droge sloffen hel gebruik van een ventilator in een besloten ruimte, gevaarlijk en schadelijk voor het algemeen welzijn is. Staten-üeneraal. TWEEDE KAMER. Verslag omtrent den toestand van het Kroondomein in 1914. In het door den Minister van Financiën aan de Tweede Kamer overgelegde verslag van den administrateur van het Kroondome'n ingezon den verslag omtrent den toestand van dat do mein in 1914, wordt een overzicht gegeven van den toestand der bezittingenvan wegen, dijken en waterleidingen, van de aangebrachte ver beteringen. Voorts worden mededeclingen gedaan om trent landbouw en veeteelt. Ingevolge den oorlogstoestand werden zoowel het hoornvee als de paarden zeer gevraagd en d:entengevolge zeer duur. Het Kroondomein bleef in 1914 gespaard voor groote onheilen. Een uit den afkoop van tienden, premiën en schadeloosstellingen verkregen bedrag van 1,733.567.18* was op 31 December 1914 belegd. Het kapitaal ten name van het Kroondomein ingeschreven, vermeerderde gedurende het jaar 1914 met een bedrag van 15,600 en was op 31 Dec. j.1. groot 6,699,000. Berichten Aan de Staatscourant van heden ontleen en wij nog het volgende besluit: verlof verleend tot het aannemen van de on derscheidingen achter hunne namen vermeld, eon de na 1e noemen personen: jhr- mr. W. Röell, kamerheer in buitengewo nen dienst, eerste-secretaris von het Internatio naal Bureau van het Permanente Hof van Arbi trage, commandeur tweede klasse der Dane- brogsorde L. J. C von Zeppelin ObermuDer, consul- generaal der Nederlanden te Shanghai, ridder 3de klasse in de orde van den Gulden Halm van China; W. F. Bruens, kamerbewaarder bij bet Depar tement van Buitenlandsche Zaken, de gouden belooningsmedaille van Denemarken. Jhr. van Suchtelen van de H a a r e. Z. K. H. da Prins bracht gisteroch tend een bezoek aan zijnen adjudant, luit.- iolonel jhr. C L. van Suchtelen van dc Haare. ten diens huize, om hem geluk te wenschen met het feit dat de overste heden een kwarteeuw deel uitmaakt van het Mili taire Huis van H. M. de Koningin. Namens het Militaire Huis van H. M. de Koningin kwamen Jhr. C. Hooft Graafland en Jhr. A. F. J. H. Wiltert van Hoogland aan overste Jhr. van Suchtelen van de Haare een prachtig bloemstuk aanbieden. Geldstukken beneden f 10.—. De omstandigheid ,dat de nieuwe zilver- bons slechts tot een waarde van ƒ2.50 zijn uitgegeven, heeft de vrees doen ontstaan, dat er nu te weinig ruilmiddelen ter weerde van ƒ1 zullen komen. Hiervoor is geen grond. Immers behalve nieuwe zilverhons van 2.50 tol een bedrag van voorloopig millïoen gulden, is cr ook een behoorlijke hoeveelheid zilveren guldenstukken aangemaakt en in de laatste welken bereids tot een bedrag van bijna 2J, inillioen stuks in omloop g._»rachit. Niemand behoeft guldens op te zamelen uit vrees ze binnenkort niet meer te zullen kun nen krijgenimmers mot de aanmunting van guldens wordt voortgegaan en de voorraad wordt elke week met ten minste 400.000 stuks aangevuld. Met de inzameling vatn alle oude zilverbons en de verspreiding van de nieuwe bons en de nieuwe guldens kan zeer tijdelijk hier en daar een tekort gepaard zijn gegaan, wijl veel oude bons tegen bankpapier zijn inge wisseld en de nieuwe slechts geleidelijk (voor al door de loonbelalingen) haar plaats inne men, doch binnen weinige dagen zal er overal weer een voldoende hoeveelheid geld van minder dan 10 in omloop "zijn. Ilct is echter van groot belang, dat bij be talingen waarbij zilverbons van 250 kun nen worden gebezigd, deze ook inderdaad zooveel mogelijk -rden gebruikt. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, van 16 April 1915, no. 5145, a/deeling Volks gezondheid en Armwezen, is de besdhikking van voornoemden minister van 27 Maart 1915, no. 4215, afdeeling Volksgezondheid en Armwezen, ingetrokken, voor zoover daarbij mejuffrouwen D. Vermeulen le 'sGravenhage en H. Bandslra, te Stavoren, voor het tijdvak van 1 April 1915—31 Maart 1916 zijn benoemd -tot verpleegster in de kraaminrichting aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rot terdam. Standbeeld Willem III. Het hoofdcomité voor de oprichting van een nriteretandbeekl van Stadhouder Willem III heeft, naar de N. Ct. meldt, voor de beoor- deeiing van de drie ingekomen ontwerpen *an de beeldbouwers Toon Dupuis, Vreugde en Charles van Wijk, tot leden der commis- sie van advies benoemd do heer W. A. van Konijnenberg, J. Limburg en A. Pfesechaert. Prof. Van 't Hoff herdacht. Heden wordt te Rotterdam op het plein voor de Hoogcre Eurgcrseliool voor den *sGravendijkschevol het standbeeld onthuld van onzen grooten geleerde prof. J. H. van '1 Hoff. In verband hiermede heeft gisteren avond prof. Ernst Cohen, hoogleeraar aan de universiteit Ulreclitin een der zalen van ,,Boneski" voor het Rotterdamsche Natuur kundige Genootschap een voordracht over Van 't Hoff's loopbaan en betoekonis gehou den. Een buitengewoon talrijk publiek zoo lezen wij in de N. R. Ct. o. w. zeer vele dames, vulde bij deze voordracht de zaal. Dc familie van den grooten geleerde was vertegenwoordigd door mevr. de weduwe van Hoff, een dochter en nog andere leden. Het gemeentebestuur had van zijn belangstelling in de lezing zlijk gegeven door de aanwezig heid van burgemeester Zimmerman en de wethouders mr. de Jong en van der Molen. Ook de gemeente-secretaris, de gemeente archivaris en andere hoofdambtenaren waren tgenwoordig, zoo ook eenige curatoren van de Handelshoogeschool en haar rector-magni- ficus, dan de rector van het gymnasium, be stuursleden van het Nut, het Leeskabinet, vele leden der commissies die zich voor de van 't Hoff-hulde hadden gespannen, oud leerlingen van van 't Hoff. onder wie dr. Joris- sen uit Leiden; en natuurlijk tal van chemici, doktoren e. a Het bestuur van het Rotterdamsch Natuur kundig Genootschap was in zijn geheel aan wezig. Vóór prof. Cohen het woord kreeg tot het houden zijner rede werden de aanwezigen zoo gasten en leden maar meer in het bijzonder mevr. Van 't Hoff prof. Cohen en de Van 't Hoff-commissie met een kort woord welkom eeheeten door den voorzitter van het Genootschap, dr. Birnie die ook na dc rede een woord van dank tot deD spreker van der» avond richtte, bij welke dankbetuiging de hoorders zich door applaus aansloten. Nederland en de oorlog. De yyEtfedea". Naar aanleiding van de hardnekkige ge ruchten, dat onder do. lading sinaasappelen van het in den grond geboorde stoomschip „Medea" andere lading verborgen was (men spreekt van pyriet, zwavel en andere con traband e-airtikelcn). verzoekt -de directie der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij nog eens uitdrukkelijk te verklaren, dat het schip uit sluitend sinaasappelen en eenige colli manda rijnen aan boord had. In dit verband kan nog gewezen worden on de schriftelijke verklaring door den ka pitein van den onderzeeër aan den gezag' voerder van de „Medea" medegegeven, dat hij de ..Medea* in den rrond geboord had da das Sohiff Lebensmittel nach London (feind Jicher Hafcn) bracht e". De Vossische Zeitung over het Katwijk-incident Wolff's bureau bericht ons uit Berlijn: In de Vossische Zeitung zegt professor dr. Lud- wig Stein, naar aanleiding van de bewering, dat In de houding van Duitschland tegenover Nederland in den laatsten tijd een Drincï- piëele wijziging zou zijn gekomen: Wij moe ten opkomen tegen de beschuldiging als zoude het tot zinken brengen van de Medea en de Katwijk daden zijn, strijdig met net volken recht, of die eene wijziging van de Duitsche politiek tegenover Nederland in zich sluiten. Dat een paar Nedcrlandsche schepen, zoo als de Batavier, naar Zeebrugge zijn gebracht om eene beslissing van het prijsgerecht te verkrijgen, is uit een oogpunt van volken recht ook dan onaantastbaar, wanneer Enge land ons niet den hongeroorlog had verklaard. Het in den grond boren van de Medea en de Katwijk zijn feiten overeenkomende met het gebeurde met de William P. Frye. De Duitsche commandant bewoog zich daar bij geheel in het kader van de grondbeginse len van het volkenrecht, zooals die neerge legd zijn in de Londensche declaratie betref fende het oorlogsrecht ter zee en in art. 1 van de regeling van het Duitsche prijzenrecht. De rechtmatigheid van de Duitsche maat regelen moet volgens art. 51 van de Londen sche declaratie en art. 1 van de regeling van het Duitsche prijzenrecht door het Duitsche priisgerechtshof onderzocht worden. Wie de onaantastbaarheid van de Duitsche rechterlijke macht kent, zal er geen oogenblik aan kunnen twijfelen dat de prijsgerechten slechts volgens wet en recht hun weloverwo gen oordeel zullen uitspreken. Het prijsgerechtshof te Hamburg is samen gesteld uit de volgende heeren: dr. Brandes, president van het Oberlandesgericht, voorzit ter, (dr. Brandes is de hoogste rechterlijke ambtenaar in de Hanse-steden en een man van gezag op het gebied van het internatio nale publieke en private zeerecht), den gehei men Justizrat Hardtmann, schout-bij-nacht Jcsephi. den reeder Thormann en den koop man Witlliefs. Het opperprijsgerechthof is samengesteld uit de volgende heeren: „wirklicher geheimer Rat" en oud-directeur van het Rijksdeparte ment van Justitie Hoffmann, „Reichsgerichts- rat" Brodmann (een uitmuntend kenner van het zeehandclsrecht in Duitschland), „wirk licher geheimer Legationsrat" Lentze, graaf Oeynhausen, kapitein ter zee, dc „Kammer gerichtsrat" dr. Burach, den directeur van den Norddeutscher Lloyd Heincken en den koopman Paul Eichenberg. De samenstelling en leiding van de beide instanties waarborgt een streng zakelijk juri disch en zorgvuldig onderzoek. Ten opzichte van de geldigheid van de Lon densche Zeeoorlogsrecht-declaratie bestaat weliswaar verschil van meening, omdat Enge land haar niet heeft geratificeerd Geschiedde dit, dan zou niets aan eene behandeling van zaken, het prijzenrecht rakende, voor eene internationale beroep instantie in den weg slaan. Maar Engeland heeft het tot stand komen van dit gerechtshof zelf tegengehou den. De Times heeft er het liberale kabinet een verwijt van gemaakt, dat Groot-Britannié een zeer zware verantwoordelijkheid op zich heeft geladen door de uitkomst van lang durige internationale onderhandelingen te niet te doen. Inwisseling van oude zilverbons. Naar men mededeelt ligt het in de bedoe ling om de gelegenheid tot inwisseling van de oude zilverbons, welke nog in de circula tie ziin gebleven, binnenkort wederom open le stellen, en wel voor eenige maanden. De inwisseling zal echter uitsluitend kunnen plaats hebben bij den agent van het ministe rie van Financiën te Amsterdam, tot wiens kantoor mitsdien, zij, die nog zilverbons bezit ten, zich persoonlijk of schriftelijk zullen heb ben te wenden. Door bijvoeging van een post wissel met postzegel aan zijn eigen adres zal men de toezending van het bedrag, waarop men recht heeft, zeer vergemakkelijken. Roggebrood. De Minister van Landbouw enz. heeft onder dagtcekening van 15 April 1915 aan de burge meesters dc volgende circulaire gezonden: Bij mijn circulaire van 19 Januari j.l. nr. 216 verzocht ik u te bevorderen, dat in uw ge meente het roggebrood slechts uil een mengsel van half tarwe en half rogge zou gebakken worden. De Provinciale Roggecommissies advi- seeren mij thans het voorschrift tot die ver menging op te heffen en zulks op grond dat cr, mede tengevolge van bedoelde circulaire, op hel oogenblik vermoedelijk voldoende hoe veelheden rogge in Nederland aanwezig zijn om te voorzien in de behoefte tot den volgen den oogst. Ook wordt mijn aandacht gevestigd op het feit. dat in het komende seizoen de rogge spoedig tot vermindering in dualiteit kan overgaan en het daarom niet gewenscht is. ze in groote hoeveelheden opgeslagen te laten. Met het oog op dit feit besloot ik over eenkomstig het advies te handelen. Vertrouwende, dat u hiermede accoord zult gaan. verzoek ik u de noodige maatregelen te treffen, om in uw gemeente het bakken van roggebrood uit enkel rogge wederom toe te staan. Wat den aanvangsdatum betreft, waarop dit weder zal mogen geschieden, verzoek ik u dezen in overleg met den voorzitter van het Provinciaal Sub-comité voor de voeding van mensch en dier in uw provincie vast te stel len. Mocht onverhoopt blijken, dat de rogge- voorraad niet toereikend is tot den volgenden oogst, dan zal door mij overwogen worden, boe daarin te voorzien, hetzij door wederom vermenging met tarwe voor te schrijven, hetzij door buitenlandsche rogge te verstrekken. Uitvoer van aardappelen. Aangezien blijkt, dat in sommige deelen van ons land alle houders van aardappelen geen kennis hebben genomen van den oproep tot aangifte van hun voorraden aardappelen ten verkoop, is besloten de lijst van aangifte in- plaats van heden Zaterdag, a.s. Dinsdag 20 dezer te sluiten. De directeur van het Rijkscentraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen vestigt er voorts, voor zoover noodig, nog de aandacht op, dat alle soorten aardappelen dienen te worden opgegeven. De N. O. T. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de werkkring der Ned. Overzee Trust zich in verband met de buiterilandsche üroclamaties d.d. 15 Maart j.L nu weder ver der uitgebreid. Daartoe is opgericht een subcommissie der N. O. T.. waarvan leden ziin de heeren: G J. K. van Aalst, jhr. L. P. D. op ten Noort, Joost van Vollenhoven, L. Polis. Deze commissie stelt zich ten doel den uit voer te hell>en bevorderen van die artikelen uil Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Tur kije, welke daarvoor nog in aanmerking ko men. Verder vernemen wij, dat in verband met de bovengenoemde proclamaties voortaan voor den aanvoer van o\erzee-goedercn. zelfs al zijn zij geen contrabande meer, groote moeilijk heden zouden kunnen ontstaan, behalve voor wal betreft tabak, koffie en kinabast afkomstig uit de Ncderlandsche koloniën, voor zoover die hier worden aangevoerd hij hier te lande «vestigde maatschappijen en firma's, voor verkoop op de openbare markt, alsmede van zuidvruchten (sinaasappelen, citroenen, kren ten, rozijnen, vijgen, pruimen, hazelnoten, amandelen, sukade, gepelde oranjes en citroe nen, abricozenpulp, van de Middellandsche Zee aangevoerd met schepen der Koninklijke Nedcrlandsche Stoomboot-Mij., waarvoor een uitzondering is gemaakt. Teneinde nu aan de bezwaren tegemoet te komen, heeft de N. O. T. een zoodanige rege ling weten te treffen, dat de mogelijkheid is geopperd, dat ook andere, niet-contrabande- gocderen ons land zonder moeilijkheden kun nen bereiken. Belanghebbenden, welke daarvan wenschen gebruik te maken, hebben zich te wenden tot de N. O. T. met een aanvrage tot vergunning van consigneering aan haar onder, de gebrui kelijke voorwaarden. Belgische vluchtelingen. Hedenochtend vertrokken van Haarlem 250 Belgen naar Nunspeel en 130 naar Ede. Een 200-ial blijven achter, die óf voor zich zeiven kunnen zorgen óf in de termen vallen van andere verzorging: boven 65 iaar en zieken. In het geheel zijn te Haarlem 7000 Belgen gehuisvest geweest, waarvoor door het comi té is uitgegeven een bedrag van 59,000, waar van door het Riik 24,000 is vergoed. Verkeer met België. De Duitsche consul te Amsterdam, de heer C. H. Gremor, meld!: „Over de correspondentie, welke voor het oogenblik met België mogelijk is, bestaat in Nederland een onjuiste opvatting. Voor briefverkeer met Nederland zijn' al leen toegelaten de Belgische steden Brussel, Luik en Verviers (m e t voorsteden en omge ving) en ook Antwerpen (zonder voorste den en naburige platasen). De toelating der stad Hasselt (Limburg) tot het verkeer met Nederland, is te bevoegder plaatse ün beginsel toegestaan, en zal vermoe delijk binnenkort van bracht kunnen' worden." Briefwisseling met België. De directcur-gonemal der posterijen en te legrafie maakt in de Staatscourant bekend, dat voortaan over Men ook naar Hasselt in België stukken ter verzendzijn toegela ten, onder dezelfde oorwaarden en bepa ling i als waaronder thans naar Brussel en de verder in de Staatscourant van 12 Febr. no. 36, genoemde plaatsen, gelegen in liet door Duitschland bezette gedeelte van België, kan worden verzonden. V e r b 1 ij f ontzegd. Zekeren G., handelsreiziger te Vlissingen, ls door den territorialen bevelhebber in Zee land, het verblijf in de provincie ontzegd, we gens het opzettelijk niet voldoen aan voor schriften, die met het oog op militaire maat regelen gegeven waren. Zeeaiwsclie Genootschap der Wetenschappen. Tot leden van het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen zijn benoemd: B. F. S. von Brudken Fook, secretaris van dc vereeniging Nehalennia; mr. R. P. Clcveringa. advocaa't en procureur; T. II dp Meesrtcr, directeur van die stoomvaartmaat schappij Zeeland; mej. C. J. de Waal, geschied en letterkundige, en de heer G Woeda. direc teur der Christelijke Kweekschool, allen te Middelburg. Voorts W. Kaakbeeke, lid der Provinciale Stalen van Zeeland te Goes; W. F. Martin, hoofdingenieur bij de Kon. Maat schappij ,J)e Schelde" te Vlissingen; A. Mijs, notaris te Oostburg; mr. J. J. Polderman, ad vocaat-procureur te Utrecht; J. A. Ringers, ingenieur van den Rijkswaterstaat. Hans- weert; A. Sta verman, arts en lid van den Ge meenteraad te Vlissingen; J. P. Vermaas, arts en lid der Provinciale Staten te Vlissingen; G K. Elout, journalist, te Wassenaar; J. B Giljam, werktuigkundig ingenieur en secreta ris van bet Natuurhistorisch Genootschap in Limburg, te Heerlen; Emile Hullehrocck, toon dichter te Scheveningen; J. Th. Conrad Kic- kert tot den Egmont, kunstschilder, secreta ris van het steuncomité voor beeldende kun stenaars te Amsterdam: G. J. W. Koolemans Beijnen, geschiedkundige te 'sGravenhage; G. Oosferbann. inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht le 'sGravenhage; mr. dr. J. Pau- lus. oud-boofdamblenaar in NederL Oost- Tndië. te Leiden; jhr. mr. dr. W. Röell, eerste secretaris van hot hof van arbitrage te 's Gra- venüiage; dr. M. P. Rooseboom, secretaris van den Oudheidkundigen Bond. te 's Gravenha ge; D Wisboom Verstegen, notaris en oud-lid der Provinciale Staten van Zeeland, te Dor drecht; H Wortman, benoemd inspecteur van 's Rijks Waterstaat, te Haarlem; Emile van Heurek, onder-directeur van de waterworks te Antwerpen, en jhr. mr. F. G. van Panhuys buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis, ter van Nederland in Zwitserland, te Bern. 1 Gebruik van gevaarlijke kooknanncD. B. en W. vaD Amster dam gelet op een mededeeling van den di recteur van den gemeentelijkefc gezondheids dienst naar aanleiding van het voorkomeD in deze gemeente van gevallen van vergifti ging als gevolg van het gebruik van het be reiden van spijzen van geëmailleerde kook pannen, waarvan de bodem bij reparatie wa» vervangen door een van gegalvaniseerd, dat is verzinkt ijzer, meetien de ingezetenen me» aandrang te moeten waarschuwen tegen het repareeren van hun geëmailleerde kookpan nen door het aanwenden van gegalvaniseerd ijzer. Zij bevelen aan, het herstellen te doen geschieden door het aonbrencen van een ho- dom van met zuiver Bankatin vertind plaat ijzer. die gefelst en van buiten vast gesoldeerd wordt. Beschuldiging vao een advo caat. In December werd in enkele bladen een bericht opgenomen omtrent mr. P. Die- leman, die bij de behandeling van een zaak voor de Middelburgsche rechtbank werd be ticht, een getuige den raad te hebben gege ven een verklaring bezijden de waarheid af te leggen. In het jongste nummer van het „WeeJdbl. v. h. Recht" schrijft onder dagteekening van 7 April mr. H. Jacq. de Witt Hamer, deken oer advocaten te Middelburg, het volgende: „Na een nauwkeurig onderzoek is aan den Raad van Toezicht en discipline gebleken, dat er geen grond bestaat om aan te nemen lal de advocaat mr P. Dieleman zich zou eb ben schuldig gemaakt aan het be verken van de getuige D. in de strafzaak contra G, ora haar te bewegen eene valsche verklaring on der eede af te leggen, terwijl ook uit de med*- deeldngen van den vice-president der Recht bank en van den (vorigen) substituut officier van Justitie aan onzen Raad is gc. ..en dat hunne woorden op de strafzitting van 11 L.c. 1914 geuit niet bedoelden gezegden advocaat te treffen. Deze beslissing van onzen Raad is T nder- dag 1.1. genomen in eene voltallige zitting met aigemeene stemmen." Een voorbeeld gestéld. Een typograaf te Alkmaar, werkloos, genoot de werkloozcnuitkcering. Hij kreeg echter werk in IJmuidien, doch gaf hiervan geen kennis aan zijn betrokken bestuur, zoodat hdj opzettelijk en wederrechtelijk de werk- loozenuitkeering bleef genieten. Na herhaal de malen gesommeerd te zijn, het ten on rechte getiotene terug te betalen (als uiter ste termijn was 15 April gesteld), heeft het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografen bond zich genoodzaakt gezien bij den offi cier van justitie tegen den man een aanklacht in te dienen, weigens frauduleuze handelingen. Dit is de eerste rechtzaak zegt het Hbld. die aanhangig wordt gemaakt in verband met de Ri jCcsw orfdoo ze n u itkeeri ng Bedreiging. Voor het gerechtshof te Arnhem stond Donderdag in hooger beroep terecht K. W. A. baron van P., student in de rechten te Leiden, tijdelijk te Arnhem, die den 2en Januari door de rechtbank aldaar wegens bedreiging met den dood, althans met zwaar lichamelijk letsel, was veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf, welk vonnis den 18en Maart, toen bekL in hooger beroep niet verschenen was, door het Hof bij verstok was bevestigd. Bekl. bekende thans in hooger beroep, den 21 sten November op twee personen in burger- kleeren, die hij in zijn jachtveld aantrof, en die hij voor stroopers hield (het waren rijks veldwachters) te hebben geschoten, na hun de woorden „donder op" te hebben toege voegd. Hij verklaarde echter pertinent, niet op hen aangelegd te hebben, hoewel hij in hun rich ting schoot; de beide rijksveldwachters daar entegen hielden vol, dat bekl. op hen had aan gelegd. Dc proc.-generaal eischte bevestiging, de verdediger, mr. R. J. de Visser, pleitte vrij spraak. Diefstal Ten tijde der mobili satie had dc behoeftige en bejaarde dngloo- ner J. dc Bie uit Tcrhedjdcn bij Breda zijn iizoren schatkist je met al wat hij aan waaide bezat, onder meer 65 gulden aan zilvergeld, in den grond gestopt. Den lOcn Februari j.l. is dat kistje toeval lig gevonden door den 64-jarigen grondwerk kor uit Terheijd-en, A. van den Berg. die zich' 15 April voor de rechtbank te verantwoor den had wegens diefstal van die bezittingen. Het O. M. eischte één jaar gevangenisstraf. Hulp verleenen bij een ont vluchting. De rechtbank te Groningen ver oordeelde den milicien G. Offringa in garni zoen te Assen, wonende te Uithuizen tol 14 dagen gevangenisstraf, wegens overtreding van art. 191 W. v. S. (helpen bij het ontvluch ten van Engelsche geïnterneerden). De eisch was 1 maand. Diefstal vtin een postpakket. Op 3 dezer zijn per postpakket, een van Assen en een van 's Hertogenbosch, aan een firma to Rotterdam eonige gouden sieraden verzonden, welke niet aan bun adres zijn aangekomen Marktberichten. Eiermarkt te Deventer. Aanvoer 500000 stuks. Hoogste prÜ8 f 5.75. Laagste prijs f 5.— Gemiddeld f 5.25. Stemming kalm. Eiermarkt te Zwolle. Aanvoer 160000 stuks. Hoogste priis f 5.60. Laagste pr\je f Gemiddeld 5.30. 8temming vlug. Eiermarkt te Meppel. Aanvoer 100000 stuks. Hooesto prijs f 6.60. Langste prijs 4.75 Gemiddeld f 6.20. Stemming ving. Eiermarkt te Amsterdam. Vrijdag 11 April 1915. Kipeieren f 4.508.50. Eendeieren f 4.905.20. Gansoieron f 16. Kievitseieron f 8 00 10.00. Aanvoer 65780. Middenprjjs per 100 f 5.19. Jonge hanen f 1.151.3Ö. Oude hanen f l.Ol. Oude kippen f 0.69. Aanvoer 12 stuks. ^School- en Kerknieuws.^ Tot directeur van de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Almelo is benoemd de heer dr. H. J. E. Beth, leeraar aan genoemde H. B. S. Geschorst. Ds. J. de Mol Moncourt, predikant bij de Herv. Gemeente te Drogcham (Ov-), heeft sedert geruimen tijd verschil met den kerkeraad. Hij is nu 3 maanden in zijn bediening geschorst, met behoud van 50 sa laris. In 73-jarigen oudercom- is le Utrecht overleden de heer K. H. Beijen, oud-afdeeling.s- chef der Staatsspoor. De her Beijen was inder tijd een der meest bekende persoonlijkheden uil de kringen van het Rijnspoorweg-personeel, en gold tijdens zijn dienst als t der verdien stelijkste hoofdambtenaren. Hij heeft zich te vens geïnteresseerd voor faDricks- en iiand- weritsn ij verheid en was een der mede-oprich ters van de maatschappij voor goede volks woningen. Zeist. Ook in deze gemeente heeft zich een commissie gevormd met het doel steunpeu- niugcn te verkoopen ten bate van het Konink lijk Nationaal Steuncomité. Bedoelde commis sie is als volgt samengesteld: Mr. J. J. Clotter- booke Patijn van Kloetinge. cere-voorzittcr; mevr. Van Romondt VisQuarles de Quarles, voorzitster; mej. A. van Ewiick, secretaresse; P. J. de Kanter. penningmeester; jhr. mr. F. v. cl. Poll. J. J. Moerman, mevr. baronesse van Till-Den Beer Portugael, mevr. De Wet stein, Pfister-Eschauzier, en mevr. van Oorde, mevr. des Tombe-Teding van Berkhout. Tevens is een commissie van aanbeveling ge vormd. In den loop der volgende week zullen ionge dames de penningen ten verkoop aan de hui zen aanbieden. Kennisgevingen. Burgemees'ier en Wei houders van Amersfoort, Gelet op art. 31 dei Kieswet en art. 5 der wet van 30 Januari 1915, houdende tijdelijke afwij king van de kieswet (Staatsblad No. 37 van 1915) Brengen ter openbare kennis, dat de verzoek schriften, om verbetering van de suppletoir© Kiezerslijst 1915/1916, o* de Secretarie dezer ge meente (afdeeling IH) voor een ieder ter inzage Hggen en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 16 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWUCK. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de Naamlooze Vennootschap Stoom-olie* slagerij en Graanhandel van J. van Vollenhoven gevestigd te Amersfoort, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het opr'chten van eene graanlosinrichting (elevator, gedreven door een electromotor), in het perceel, alhier gelegen aan de Groote Koppel No. 16, bij het kadaster bekend onder Sectie A, No. 1583, op de Secre torie der gemeente ter visie ligt, en dat op Vrij dag, den 30- April aanstaande, des voormid- dogs te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of von één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le Hd der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of één of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 16. April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA- VAN RANDWUCK.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3