--f-fv>~ 'LL.- ■- B XgS-agWaMgWlT-:-.',— cijfers en genomen maatregelen, betrekking hebbende op den economisehen toestand, over de maanden Februari en Maart, liet is zijn voornemen, zoo spoedig mogelijk aan de Kamer een meer uitvoerige Nota, in den trant Van die van 27 Februari j.L aan te bieden, welke dan den toestand zal weergeven op 1 April j.l. Uit het stuk blijkt, dat bij de volgende economische nota, die in de eerste dagen van Mei zal verschijnen een overzicht zal gegeven worden van den stand der Nijverheid op grond van de gegevens der Arbeidsinspectie. Voorts wordt eraan ontleend, dat dï tarwc- aanvoer in Februari tengevolge van onvoor ziene omstandigheden vertraging ondervond. Thans zijn maatregelen getroffen, die den geregelden aanvoer zooveel mogelijk bevor deren. Pari is, de regeling van de aangelegenheid van de door de Fransche regeering in beslag ge nomen partijen meel uit de stoomschepen „Sommelsdijk" en „Veendijk" binnen zeer kor ten tijd te wachten is. Nederlandsche stooratreilers opgebracht. Behalve de vier treilers. waarvan de namen reeds genoemd zijn, bleken Donderdag ook de liesbeth Betty 183, Arend Josina 1G9, Pieter Jan 15*1, Balder 143, Dahlia 19 en Zaan stroom 3, alle van IJmuiden afkomstig, naar Crxhaven te zijn opgebracht. Wellicht ziin zij thans alle ri pfU weder vriitfplj>f#»a jopt de N, R. Ct Passeerende Zeppelins en vlieg machines. Gisterenmorgen te 5 uur passeerden boven Vlieland drie Zeppelins uit het westen naar Contracten zijn afgesloten, waardoor de noordoosten. De laatste vloog boven Vlieland. Begeering kan beschikken over de volgende scheepsruimte: In April over 171.000 Ion, Mei 135.000, Juni 100.000, Juli 100.000. De inschrijvingen op meel, die tot dusverre op niet geregelde tijdstippen plaats vonden, geschieden tot nadere regeling cens per 11 dagen. Verschillende gemeenten verzochten terug te mogen komen op hun verzoek om mais van het distributie-bureau te ontvangen, daar zij deze thans tegen lageren prijs op de markt konden koopen. Aan dezen wensch werd in hoofdzaak vol daan. Veilingen van mais hadden in verband hiermede gedurende eenigen tijd niet meer plaats. In een bijlage zijn de uitvoerverboden opge nomen, die sedert 1 Jan. 1915 zijn afgekon digd of gewijzigd. Verder wordt als bijlage overgelegd de he iende circulaire aan de Burgemeesters dd. 20 Maart j.l. Dc opsomming van die cijfers en feiten bevat een overzicht van den toestand voor zeevaart, binnenvaart, nij\erheid, land bouw, visscherij en van genomen Regeerings- maatregelen. Ingetrokken zilverbons. De minister van Financiën maakt in de Staatsct. bekend, dat in de maand Maart 1915 hij de Algemeene Rekenkamer zijn overge bracht: 700.000 stuks zilverbons 4/ 1, 300.000 stuks zilverbons 4 f 2.50, 100.000 stuks zilver bons if 5. Varkens en varkensvleesch Dezer dagen verscheen een bericht in de N. R. Ct., volgens hetwelk bij de Regecring bet voornemen bestond om Maandag a.s. de grenzen voor een beperkten uitvoer van vette varkens weer open te stellen. Naar wij vernemen berust dit bericht op een misverstand. Ingevolge de ministeriëele beschikking vair 9 April zal, te beginnen met a.s. Maandag weer varkensv 1 e e s c h (inbegrepen geheele ge slachte varkens) kunnen worden uitgevoerd, dat van Rijkswege is gekeurd en gemerkt, be nevens enkele worstsoorten als Plockworst en andere uit varkensvleesch bestaande waren. De directeur van het Rijkscentraal-burean tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch zal hiervoor consenten afge ven. Het percentage van de hoeveelheid varkens vleesch, die exporteurs verplicht ziin voor bin- renlandsch verbruik beschikbaar te ste.len, is door den minister van Landbouw vastgesteld op 50 terwijl de prijs per K.G. slachtge- wicht benaald is op 80 cents. Hullebroeck-feest te Nunspeet. Nadat op Goeden Vrijdag de kinderen, ten getale van 1500, in het vluchtoord Nun speet waren onthaald uit het fonds dat de beer Emile Hullebroeck, de bekende toonzet ter, dichter en zanger van Vlaamsche liede ren, heeft „bijeengezongen", zijn gisteren in hetzelfde vluchtoord vier voorstellingen met een cinematograaf gegeven, uit hetzelfde fonds, voor niet minder dan 4000 personen, nl. alle kinderen behalve de allerkleinste, en voorts alle volwassen arbeiders. De Regee- ringscommissaris heeft in een korte redevoe ring den kindervriend en vaderlander aan wien dit feest te danken was, hulde gebracht. Het is ineengezet en uitgevoerd door de dames buisbezoeksters en den heer G. Kolff, allen werkzaam in dit vluchtoord. Het vertrek van de „Main" uit Vlissingen. Van bevoegde zijde meldt men ons: In enkele Nederlandsche dagbladen komt, In commentaren welke zij geven op het ver trek uit Vlissingen van het Duitsche stoom schip Main, de opmerking voor, dat genoemd Duitsch stoomschip sinds het begin van den oorlog In de haven van Vlissingen zou zijn geïnterneerd. Het is gewenscht om, tegen het maken van onjuiste conclusies, hier te releveeren dat van eene interneering van genoemd stoomschip nimmer sprake is geweest. Het stoomschip Main bevond zich bij het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en Engeland in de neutrale haven van Vlissingen en verkoos een verblijf op neutraal gebied boven de kan sen van buitgemaakt te worden op zijn tra ject van Wissingen naar een Duitsche haven. Dit verblijf was dus volkomen vrijwillig en nu om redenen van militairen aard de auto riteit in Vlissingen het langer verblijf van dit stoomschip niet meer wenschelijk achtte, is aan den gezagvoerder van de Main de keuze gelaten om te vertrekken naar Antwerpen, naar zee of naar een door de militaire over heid aan te wijzen andere Nederlandsche haven. Hierbij was de keuze van een andere Nederlandsche haven zeer beperkt omdat de Main een diepgang bezit, die niet toelaat om zich binnen de territoriale grenzen naar elke Nederlandsche haven te begeven. Een route daarbij te volgen, die het schip buiten de ter ritoriale grenzen bracht, zoude den gezag voerder de kans doen loopen om door vijan delijke oorlogsschepen genomen te worden. Onder die omstandigheden heeft de gezag voerder verkozen om zich naar Antwerpen te begeven, waarheen de Main in volle vrijheid vertrokken is. Dé „S o m m e 1 s d ij k" e n de „V e e n d ij k.' Naar de N. R. Ct. verneemt, is te Rotterdam van den Nederlandschen gezant te Parijs be richt ontvangen, dat blijkens mededeeling van bet departement van Buitenlandsche Zaken te Twee kanonschoten als waarschuwingsein werden gelost, waarop de Zeppelin van koers veranderde. Bij het vuurschip „Maas" bij Hoek van Hol land werden twee watervliegtuigen opge merkt. die bij de nadering van de sleepboot „Pernis" zich in zuidelijke richting verwijder den. Een te IJmuiden binnengekomen schip rap porteert eveneens dat Zeppelins boven dc Noordzee zichtbaar waren. Te Nieuw7ediep werd een Zeppelin vanoch tend 5.17 uur opgemerkt .Het luchtschip ver dween in N.-W. richting. De bij Helder gepasseerde Zeppelin was, naar het Hbld. nader meldt, de L 7. Het lucht schip kwam te kwart voor vijven uit zuideliike richting, de kust volgende, en veranderde zijn koers ter hoogte van de nvuurtoren op Kijk duin in noordwestelijke richting over de Noor der Gronden. Het luchtschip vloog zeer laag. Met het bloote oog was de bemanning gemak kelijk waar te nemen, terwijl men het viertal schroeven kon zien draaien. Het voerde de Duitsche vlag. School» en Kerknieuws. De opvolger van prof. Win- k 1 e r. In de jongste besloten zitting van den Gemeenteraad ven Amsterdam heeft de benoe ming van een opvolger van professor Winkler onderwerp van beraadslaging uitgemaakt. Daar bij is, zoo meldt het Hbld., hetzelfde bezwaar gerezen, dat dezer dagen in een stuk in de pers werd geuit, het bezwaar namelijk dat curatoren de voorkeur schijnen te geven aan een hersen- anatoom boven een psychiater. Aan het college van curatoren is van dit be zwaar, in besloten raadszitting geopperd, mede deeling gedaan met het oog op een eventueele wijziging der door het curatorium in te dienen officieele voordracht Legaten. Wijlen de heer H. Labou- chère. overleden in Zwitserland, heeft aan de Ned. Herv. gemeente te Doorn f 36,000 en aan de Geref. Kerk 7 6000 vermaakt. Doopsgezinde Predikanten vergadering. Dinsdag is in het Ameri- can-hötel te Amsterdam de jaarlijksche verga dering van Doopsgezinde pred'kanten gehouden, onder leiding van ds. L. Deenjk, van Leeuwarden. Ds. H. Br it zei van Wormerveer, behan delde het onderwerp„Welke eischen moeten wij stellen bij de toetreding tot de christelijke gemeente?" Men treedt in de verschillende gemeenten op verschillenden leeftijd toe. Meestal meenen de ouders dat 't hun plicht is de kinderen na de catechisatie lid te doen worden, maar dan laat men hen vrij, en waar dan de ouders het kerk- gaan verzuimen, volgen de kinderen meestal het voorbeeld. Vooral in Noord-Holland, meent spr-, was de onverschilligheid zeer groot. Spr. gaf eenige middelen aan om in den toe stand verandering te brengen, zooals het stich ten van een gemeente-courantje en het weigeren van den doop als er te weinig ernst is bij dé* ouders. Kerkbezoek echter zij niet uitsluitend de graadmeter. Spr. meent, dat de leeftijd van 18 tot 21 jaar de beste is om godsdienstonderwijs te ontvan gen. Dan komt de tijd om in de gemeente als lid te worden opgenomen. Er zullen op die wijze velen buiten de gemeente blijven, maar de onverschilligen zijn er beter buiten dan er in. Men kan voor hen een zendeling aanstellen. De afvalligen zouden desnoods buitengewoon lid kunnen worden, zooiets als „dooplid" bij de Herv. Kerk. Door dergelijke maatregelen zal het getal doode leden verminderen, wat der gemeente ten goede zal komen. Er zal meer activiteit komen, al is de gemeente kleiner in aantal. Er is meer belangstelling te verwach ten van de meer ijverige jonge leden. Om den goeden toestand te verkrijgen, moe ten de predikanten de handen ineenslaan, om dat er ook in dit opzicht continuïteit zij in hun werk en de een het werk van den andere niet afbreekt. Aan het debat, dat op deze inleiding volgde, namen deel de heeren A. K- Kuiper (Amster dam), Van Calcar (Beverwijk), Deenik (Leeu warden), Van Gilse (Zwolle), Veen (Middelburg), Glasz (Utrecht) en Luikinga (Aalsmeer). Zij hadden meest allen bezwaren tegen de strekking van het referaat. Men meende dat 't moeilijk zou zijn, vooral in de groote steden, om een splitsing te maken. Met referent zou men te zeer op het standpunt van een priester komen te staan, terwijl ook prectisch tegen verhooging van den leeftijd vele bezwaren waren. Stelt men ook te hooge eischen aan de jonge leden Voorts werd betwijfeld of het recht, jonge men- schen tot het lidmaatschap toe te laten, wel bij den predikant berustdit is immers geheel een zaak van den kerkeraad. Daartegenover ver klaarde ds. Menno Huisinga (Noord- en Zuid- Zijpe), dat hij referent met groote sympathie had aangehoord en zich bij zijn betoog aan sloot. Het traditioneel hd worden moet op houden. Nadat de inleider de sprekers beantwoord had, was het woord aan ds. LJ. S. B u r u m a veldprediker bij de 1ste divisie, die een referaat hield over de positie van den veldprediker. Spr. schetste den band, die langzamerhand tusschen verschillende militairen en den veld prediker ontstaat en noemde verschillende ge vallen, waarin om zijn steun en raad gevraagd wordt. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat het instituut van veldprediker ook in vre destijd zal worden bestendigd, vooral met 't oog op de jonge militairen, die uit hun kring wor den weggerukt, en in hun nieuw milieu nog geestelijke aanraking kunnen vinden, welke ze anders geheel moeten ontberen. Ook was 't een middel om het vervreemden va zulk een aanraking tegen te gaan. Kunst en Wetenschap. Tooneelschool. Behalve de heer Bonberg Wilson, wiens ontslag als directeur alsdan ingaat, zal aan het eind van den loo penden cursus ook de heer Jan C. de Vos op houden als leeraar aan de Tooneelschool ver bonden te ziin. (Tel.) GEMEENTE AMERSFOORT. Opgaaf van gevestigde personen van 15 Maart tot en met 27 Maart 1915. Wed. J. P. Mtrderman, N.-H., van Zutphen naar Berken weg 25. Johannes B. M. Derksen, geb. 1898, R.-C., van Buren naar Krommestrant 4, Winkelbediende. Petronella G. Beus, R.-C., van Utrecht naar Kamp 18. Cornelia M. van Seters, R.-C-, van 's-Gra- venhage naar v. Asch v. Wijckstraat. Marinus van Eek, geb. 1889, N.-H.. van Leus den naar Aldegondestraat 42, Arbeider. Wilhélmina Hendriks, N.-H., van Bussum naar H. v. Viandestraat 25. Carolina S. N. Kerling, N.-H.. van Zeist naar Schimmelpenninckstraat 39. Onderwijzeres. Albertina J. van Riemsdijk, N.-H., van Kam pen naar P. Buijslaan 8. Hendrikus L. Hi'lters, geb. 1859, R.-C., van Pr'nsenhage naar Soesterweg, Kermisreiziger. Andries Tommei, geb. 1872, N.-H. ,van Zeist naar Molensiraat 4. Koopman. Jakob Walet, geb. 1889, man N.-H., vrouw O-K., van Hoevelaken naar Soesterweg 56, Spoorarbeider. Bertus Langediik, geb. 1894, N.-H., van Enk huizen naar Arnhemscheweg 56, kantoorbe diende. Jan Ouwerkerk, geb. 1889, N.-H., van Baarn naar Mooierstreat 21. Hein Blom, geb. 1895, N.-H., van Amsterdam naar NoordstTaat 14. Theodorus H. J. Batenburg, geb. 1890, R.-C., van IJsselstein naar Utrechtscheweg 228. Wilhelmus J. Oosterbaan, geb. 1883, R.-C-, van Utrecht naar St. Bonifachisstraat 13, boek binder. Leonardus J. H. Slangen, geb. 1892, R.-C., van Wageningen naar Krommestraat 4, winkel bediende. Petrus van Rijssen, geb- 18S7, R.-C., van Bla- ricum naar woonwagen; stoëlenmatter. Opgaaf van vertrokken personen van 15 Maart tot en met 27 Maart 1915. Pieter Schoonderbeek, geb. 18S2, R.-C-, van Dorresteinschest. 13 naar Leusden. landbouwer. Antonie van Pluuren, geb .1883, R.-C., van Bisschopsweg 40 naar Rotterdam, besteller H. S. Willem Dikkers, geb. 1892, Ger., van Soester weg 101 naar N.-Amerika. Joannes Leeuwenkamp, geb. 1873, R -C-, van Isseltscheweg 1 naar Soest, arbe;der. Hendrikus J. Fijnenberg, geb. 1877, R.-C., van NieuwstTaat 18 naar Amsterdam, Kleermaker. Petrus C- Drabbe, geb. 1891, R.-C., van 't Zand 33 naar Schiedam, Winkelbediende. Jacobus C. T. Smit. geb. 1889, R.-C., van Sta tionsstraat 9a naar Haarlem, Opzichter. Jon Boon, geb. lt)79, N.-H., vaji Vddsiraat T naar Aalten. Alexander d eVries, geb. 1891, man N.-H., vrouw R.-C-, van Oliesteeg 1 naar Utrecht, Kellner. Anthonie v. d. Weerd, geb. 1893. Ger., van Langestraat 39 naar Ede, Winkelbediende. Anna Hopman, N.-H., van Wests'ngel 28 naar Dalfsen. Hendrikus A. de Jager, geb. 1892, O.-C., van Verkensmarkt 1 naar Amsterdam, Monteur. Jacobus Roos, geb. 1S74, van Soesterweg naar Rotterdam, Koopman. Johannes A. J. v. Woerkom, R.-C-, van Utrechtscheweg 228 naar Valburg. Jan P. W. Sneep, geb.1897, N.-H., van Berg straat 22 naar Utrecht- Benedictus J. Hamburger, geb. 1883, Isr., van Utr. straat 29 naar Nijkerk. Slager. Jacobus de Bie. geb. 1889, N.-H.. van West- ringel 10 naar 's-Hertogenbosch, le Luit. Inf. Isaac J. Goenee, geb .1882, N.-H., van J. Tol- liusstraat 15 naar Utrecht, Behanger. Elisabeth C- W. Bakhuis, geen kerkgen., van Utrechtscheweg 94 naar Amsterdam, Verpleeg ster. Koob H. Brink, Ger., van St. Annastraat 5 naar Assen. Jan A. Kramer, geb. 1893. N.-H., van Stations straat 19a naar Zeist, Asp. Landmeter. Abraham van Eerden, geb. 1891, N.-H., van H. v. Viandestraat 25 naar Gramsbergen, On derwijzer. Opgaaf van personen, van woning veran derd van 15 tot en met 27 Maart 1915. Johannes H. J. Boonsma, N.-H.. van Bisschops weg 106 naar Soesterweg 80, Winkelknecht. Willem J. van Beek, N.-H., van Utr. weg 247 naar Utr. weg 253, Ambtenaar Rijks Opv.-ge- sticht. Klaas ter Burg, N.-H., van Soesterweg 76 naar L. Nicasiusstraat 24, Schaver. Ger ar dus Brookhuis, R.-C-, van Heiligenb.- weg 40 naar Heiligenb.-weg 48, Arbeider. Peter Berendse, man N.-H., vrouw G -K, van Monnikenpad 15 naar Molenbuurt 8. Arbe'der. Jan Brugman, man R.-C., vrouw N.-H., van Achter de Kamp 16 naar St. Bonifariusstraat 62, Suikerwerker. Wilhelmus B. v. Bekkum, N.-H-, van Helle straat 54 naar Zandgat 9, Schilder. Johannes F. P. de Caes, R.-C., von PBor straat 66 naar St. Bonifaciusstraat 65, Winkel bediende. Jacobus C. Clarisse, R.-C., van Walikersteeg 34 naar Walfkersteeg 36, Arbeider. Jacob G. Fijnvandraat, geen kerkgen., van J. To^usstraat 12 naar J. Tolliusstr. 6, Schrijver. Hendrikus v. d. Flier, N -H., van Walikersteeg 36 naar Bisschopsweg 112, Arbeider. Otto F. Foelkel, N.-H., van Bergstraat 23 naar Zuids:ngel 21, Onderwijzer. Wed. B. van Goor, R.-C, van Walikersteeg 13 naar Wabkersteeg 36. Jan Hazelaar, R.-C., van Walikersteeg 6 nikte Bisschopsweg 39, Bleekersknecht. Hendrikus Hazelaar, R.-C., van Bisschopsweg 39 naar Bisschopsweg 33, Arbeider. Arie Hollander, G.-K., von N. Withoosstr. 6 naar Aldegondestr. 93, Kleermaker. Johannes A. Jochems, N-H.,- van Soesterweg 351 naar Soesterweg 345, Gepensionneerd. Johannes Jacobs, N.*H., van Minrrhuilen 129 naar N. Withoosstr. 3. Meubelmaker. Idzert Krop, N.-H., van L. Vrouwenstr. 41 naar St. Bonifaciusstr. 82, Zeeman. Antonie Kreuger, N.-H., van Arnh. weg 84 naar E- Meijsterweg 25, Arbeider. Gijsbert Koelewijn, Ger., van G. v. Stelling- werfstr. 1 naar B:sschopsweg 44, Koetsier. Hermanus van Koot, R.-C., van Hellestraat 69 naar Molenstraat 6, Arbeider. Hendrik Los, N.-H., van Westsingel 20 naar Methorststr. 30. Kantoorbediende. Laurens J. Norenburg, N.-H., van Bergstraat 23 naar v. Asch v. Wijckstraat 11, le Luit- Inf. Maria P. Ouderdorp. N.-H., van Puntenbur gerlaan naar G. v. StelüngwerfstT. 87. Gerrit van Staveren, N.-H., van Kamp 34 naar Kamp 14, Bakkersknecht. Jan J. Sleeking, R.-C, van St. Bonifaciusstr. 13 naar Eemstraat 38*. Loodgieter. Albert Teunissen, N.-H., van Soesterweg 61 naar Methorst straat 22, Leerling Machinist. Lambertus Timmermans, R.-C., van Soester weg 305 naar St. Bonifaciusstr. 26, Timmerman. Johannes P. de Vries, R.-C., van Coninckstr. 32 naar Coninckstr. 91, Mangelknecht. Paulus Veenendaal, N-H., van Bolderstr. 20 naar Teut 54, Koopman. Daniël J. v. d. Wege, N.-H., van Langestraat 43boven naar St. Bonifaciusstr. 76, Letterzetter. Charles M. Wijlens, R.-C., van Kruiskamp (Liendert) 17 naar Dorresteeg 3, Arb. H- S. Johannes v. d. Werke, Ger-, van P. Pijperstr. 21 naar Scheltusstraat 26, Serg. Infant. Van den Hak op den Tak, (Wecnkpraatje). Een slaapje in de kerk is voor sommigen een even groote noodzakelijkheid als voor anderen een middagdutje, en velen, die moe en slaperig naar de preek kwamen, komen er versterkt en wakker weer vandaan. In een klein plaatsje in Thüringen woonde een oude metselaar, die in geen tientallen van jaren ook maar eenmaal een preek had verzuimd en die een voorbeeld voor de gemeente werd ge noemd. Onlangs hield de hulpprediker, die in een andere gemeente beroepen was, een afscheidspreek, die de heele gemeente ont roerde. Na kerktijd gevoelde hij behoefte een hartelijk afscheid van den trouwen kerkgan ger le nemen, die een voorbeeld voor do ge meente was. „Vaarwel, goede vriend'zeide hij tot hem, „ik zal in mijn nieuwe gemeente veel aan u denken en u daar als een voor beeld voor de gemeente stellen.De oude metselaar zette groote oogen op. „Gaat u weg mijnheer?" vroeg hij. Daar had ik nog niets van gehoord! En gaat u nu maar zóó, zonder afscheidspreek?" De hulpprediker heeft in zijn nieuwe ge meente niets van den ouden metselaar, dat voorbeeld voor de gemeente, verteld! Wie ook geen navolgenswaardig voorbeeld gaf, was de held(!) de bruidegom in de geschiedenis, dezer dagen in de hoofdstad voorgevallen, 't Was "Woensdag, de dag, waarop men in Amsterdam voor een prikje •kan trouwen. Op het allerlaatste oogenblik reed een stoet de brug op. dicht bij het stad huis en den O. Z. Voorburgwal, toeno gruwelijke sater des noodlols! er een kink in den kabel, of beter gezegdeen spaak in bet wiel kwam. Net boven op de brug brak de as van het coupéetje. Met een smak sloeg het rij tuig op één kant liescnreeuw, gekerm. Veel menschen. Het bovenste portier werd open gegooid. Eerst, zagen de menschen twee witte plakken, daarna één rood hoofd, vervolgens een ge- kleede jas, die zich uit het rijtuig wrong. Verroest!.... riep de bruidegom, wat gebeurt er? De vader en de moeder van de bruid en de familie waren sooedig bij het verongelukte rijtuig en de bleebe bruid werd uit het cou- peetje gehaald. Dat allemaal ging gepaard mot de noodige drukte. Stap maar in ons rijtuig, zei de schoon vader, we zijn er zoo direct. En het bruidje liep gewillig mee met vader en moeder. Kom Kobus, stap maar in bij ons, hernam de schoonvader tot den bruidegom, die onbe weeglijk bij het coupeetje stond. Nee, zei Kobus, en hij schudde zijn rood hoofd, dat voorspelt allemaal ongeluk. Ik trouw niet vandaag. Kobus, fleemde hel bruidje. Ik denk er niet aan, zei Kobus, 'n mal heur op je trouwdag voorspelt ongeluk, zeg Ik. Kobus! riep de schoonvader dreigend, onderwijl een paar ooms, brieschend, rondom den bruidegom liepen. Ik doe het nictl 'n anderen keer. Wat zeg je me daarvan? nijdigde een tante. De bruidegom wilde heengaan, maar een oom greep hem vast. Vooruittrouwen 1 De volgende weekKobus rukte zich los en liep op een drafje weg. Laat maar, riep de schoonvader terug, we zullen 'm wel krijgen! Het bruidje huilde, de stoet keerde terug, de menschen bleven bij het couneetje en de por tier van het stadhuis keek nivdig als de duivel, wanneer hem een zielrie ontgaat. Die bruigom was dus nieit vrij van bijge loof, naar het scheen. Nu, hij is waarlijk niet de eenige; het bijgeloof tiert nog welig onder ons volk. Wilt ge voorbeelden? Zie hier, wat men al zoo nog „gelooft": Als in een huis, waarin een zieke is, de klok, zonder oorzaak, gaat stilstaan, sterft die zieke Als een spiegel van den wand in stukken valt, ook al zonder oorzaak, zal in zoo n wo ning iemand overlijden. Men moet elkander geen puntige, geen scherpe cadeaux geven, geen doekspeld, geen broche, geen messen, geen vorken^ enz. Dat breekt de vriendschap, de liefde. Krijgt men een kleine belooning voor het gegevene of voelt even hot scherpe er van, dan volgt er geen stoornis in den omgang. Als de straatjeugd met afgedankte of uitge diende bruidsbouquetten gaat spelen dan geeft dat het jonge paartje armoede in het vervolg. Wanneer een jongen, die loten moet voor de nationale militie, op den lotingsdag een klavervier, het zeldzame plantie. stiekum in een zijner zakken heeft gestoken, heeft hij kans een hoog nummer te trekken. Maar hij moet er niet te vast op rekenen. Aan een wieg te stooten, d. w. x. die te doen schommelen, zonder het kind er in, kan doodelijk voor dat kind zijn. Wie een appel of een peer geheel kan af- j schillen, één lange schil, niet in twee of meer deelen, die mag trouwen. Wij hadden het straks over „trouwen" en dit doet ons denken aan de jongejuffrouw van 40 jaren, die in „De Tijd" laatst bescheid gaf op een huwelijksadvertentie van een 30-jari- gen joneeling. De lezer zal het zich herinne ren. Welnu, de jongeling heeft zich op dat ant woord niet onbetuigd gelaten. Hij schrijft: AAN MEJUFFROUW G.... (die op advert, lelt. W. reflecteerde. Zie beide vorige nummers). Mejuffrouw G.waar zijn uw zinnen? Denkt gij nog aan het trouwen minnenl Uw leeftijd is mij reeds genoeg. Neen, 'k wil uw brief niet critiseeren; Maar ik zal geenszins regardeeren Op iemand, die als gij gewis Nog roem dTaagt op 't geneepl kornetjej En daardoor, komt ze in haar tolletje, Meer dan twee eeuw ten achter is. Dóór kunt gij dan uw guldens lellen) Het geven zal u daar niet kwellen En hiermee dixi Letter W. P.S. Te drommel I 'k had hier haast vergeten. Nog aan de dames te doen welen, Die mij haar hart soms willen biên, Dat zij, '1 zij oud of jong in jaren f Gerust die moeite kunnen sparen, Daar letter W. reeds is voorzien. Al voorzien! Nu, wij wenschen hem en zijn aanstaande echtgenoote geluk. Mogelijk leest hij ons „Hakje" en daarom geven we voor hem en zijn toekomstige levensgezellin de volgende 10 geboden voor een gelukkig huis houden, welke wij ergens vonden, en waaruit hij en onze lezers en lezeressen levens mogen nemen wat zij willen Aan de vrouw. 1. Maak geen scènes. 2. Probeer niet uit te vorschen, wat hij wil ver zwijgen. 3. Als hij moede thuiskomt, probeer dan niet een gesprek uit to lekken. 4. Bied hom een smakelijk maal op een zindelijk ge dekte tafel. 5. Kleed u netjes aan en maak uw haar behoorlijk op. 6. Maak liet huis ge zellig, 's winters prettig warm, 's zomers goed gelucht en hecht aan orde. 7 Luis ter met deelneming als hij u zijn be roepsonaangenaamheden wil toevertrouwen. 8. Val hem niot lastig mei uw huishoudelijke onaangenaamheden. 9. Bewaar uw kalmte, als gij bemerkt, dat hij geprikkeld' is. 10. Probeer uw echtgenoot ook na de bruiloft als „galant'1 te handhaven. Aan den man: 1. Vaar niet heftig tegen uw vrouw uit, maar zeg haar kalm, wat gij haar uiteen te zetten hftbl. 2. Laat uw vrouw als een goed kameraad deelnemen aan het geen u bezig houdt. 3. Mopper niet in huis en spaar uw beminnelijkheid niet voor uw vrienden. 4. Vit niet op het eten, maar houd ook rekening met den goeden wil. 5. Ga haar niet achteloos voorbij, als uw vrouw zich om uwentwille mooi maakt. 6. Verdrijf de gezel ligheid noch door slordigheid, noch door overdreven ordelievendheid. 7. Spreek niet uitsluitend over uw eigen aangelegenheden. 8. Neem ook deel aan haar huishoudelijke zor gen. 9. Koel op uw vrouw niet uw door be- roepsergernfs ontstane slecht humeur. 10. Ge loof niet als echtgenoot ontheven te zijn van alle ridderlijke hoffelijkheid jegens uw vrouw. "Worden deze geboden door beide partijen nauwgezet in acht genomen, dan zal de vrede niet licht verstoord worden. Vrede! Een groot deel der wereld snakt thans daarnaar. Nu nieuw leven rondom ons in de Natuur ont waakt. wordt de begeerte naar vrede inniger en vuriger. LENTE. Het Evang. Zondagsblad brengt volgend versje in herinnering, dat J. J. L. Ten Kate in de lente van het oorlogsjaar 1871 gaf: Hoe nu, o Lente, Zoo traag van gang? Ons viel de Winter Wel lang en bangl Met ijs en ijzer Heeft hij gewoed. Zijn sneeuw gepurperd Met menschenbloed Wat wij u vragen, Is ditmaal niet De bloemenregen. Het vooglenl'ed t Geen rozen dekken De duizend doön. Geen nachtegalen Den jammertoon 1 Breng ééne gave. Der smachtende aard Ver boven bloemen En vooglen waard, Ver boven Kronen En bloedige eer Breng ons, o Lente, Den VREDE weêr. Ook de soldaten in de loopgraven rollen ongetwijfeld een sterk verlangen naar vrede koesleren, al wil men ons soms wijs maken, dat zij zich daar recht thuis en genoeglijk ge. voelen. Brieven uit de loopgraven. In de „Ulk" vinden we enkele aanhalingen uit brieven, die de soldaten te velde naar huls sturen. Een paar zinnetjes nemen we over: „Liefste Lotte I Je zelf geborduurd vuur. scherm heeft mij ontzettend veel pleizier ge daan. Je hoeft geen tweede te sturen; d« kachel wordt langzamerhand overbodig. „Neen, ik kan niet even op den verjaardag van tanle Marie komen. Ik kan de Franscdieii niet goed alleen laten. „Onze Mina moet maar netjes bij je blijven. Bij de kanonniers worden absoluut geen dienstboden toegelaten. „Je maakt je bezorgd, dat wij de sardf&en- busjes niet open kunnen krijgen? Maar kW, waarvoor denk je dan dat we de bajonet heb ben? ,Tn Je laatste briel achreef je over zeep. Wat is dat? 1 KEJJVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6