BINNENLAND. Verspreide Berichten. Iiaten en brachten den vijand zeer zware ver hezen toe. Op de andere sectoren van ons front kwam nergens eene verandering van beteckenis voor. Kanonnades en fusillades van afwisse lende hevigheid wisselen hier en daar af met kleine (gevechten op de vooruit gebrachte ge deelten. Berlijn, 25 ApriL (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit hert groote hoofd kwartier van heden voormiddag. Op het oostelijke oorlogstoon eel is de toe stand onveranderd. Twee zwakke Russische aanvallen bij Cziechanow werden afgewezen. Als antwoord op het werpen van bommen in Neidenburg door de Russen, is bet spoor wegknooppunt Bïaltiplok door ons nogmaals met 20 bommen bedacht. Weenen, 25 April. (W. B.) Officieel bericht van hedenmiddag. Aan het Karpathen- fron* in het Orawadal bij Koziowo, is een nieuw succes behaald- Na een dagenlang, met groote volharding voortgezetten aanval, heb ben onze troepen gisteren de boogie van Os- try, ten zuiden van Koziowo bestormd. Tegelijk slaagden de Duitsche troepen, die zich bij de olnze aansloten, er in, aan en ten westen van den weg vooruit te komen. In het geheel werden hierbij 652 Russen gevangengenomen. Door de bestorming van de hoogte van Ostry cr door de verovering van den Zwinin- bergrug, in het begin van April, is de vijand thans door de verbonden troepen verdreven uit de geheele stelling aan beide zijden van het O Twa-dal, die sedert maanden hardnek kig door hem werd verdedigd. Li de overige sectoren van het front in de Karpartlien hebben op zichzelf slaande artil- leriegcvechten plaats. In Galicië en Polen heerscht oyer het al gemeen rust. A11 en s t e i n2 4 A p r i 1. (W. B.) De Allen- steiner Zeitung bericht: Twee Russische vlie gers verschenen heden morgen boven Neiden burg en "wierpen bommen neer. Aan het sta tion werd eenige schade aangericht in een trein- Ook werden glasruiten vernield. Twee kinderen werden licht gewond. Lwow, 25 April. (Tel.-agentschap). De czaar is in gezelschap van den grootvorst opperbevelhebber en zijn staf naar Przemysl vertrokken via Sambor, waar hij eene eere- wacht inspecteerde onder bevel van generaal Broessilow; hij dankte de soldaten voor hun trouwen dienst en deelde Sl.-Georgekruizen trit. In den avond van den 23en, om zeven uur, kwam de czaar in Przemysl, waar de vesting commandant hem ontving en de in een haag geschaarde troepen hem met geestdrift be groetten. De czaar nam zijn intrek in de wo ning van den voormaligen Oostenrijkschen commandant van Przemysl, generaal Kusma- nek; hij dineerde in de zaal, die eene maand geleden nog diende voor de bijeenkomsten van de Oostenrjjksche officieren en die in den ouden toestand gebleven is. Na den maaltijd bezichtigde de czaar de zegeteekenen. De volgende dag bezocht de czaar met den opperbevelhebber de forten van Przemysl en keerde terug naar Lwow. Petersburg, 24 April. (TeL-agent- «chap). Communique van den generalen stal van het Kaukazische leger van 9/22 April. Er Js geene verandering in den toestand. Konstantinopel, 25 April. (W. B.) Bericht van het groote hoofdkwartier. Heden voormiddag opende de Russische vloot voor demonstratie-doeleinden een vuur van een half uur buiten de vuurlinie van onze versterkingen aan den Bosporus en trok zich onmiddellijk daarna terug in noordelijke richting. Onze versterkingen achtten 't niet noodig het vuur te beantwoorden. Van de overige oorlogstooneelen zijn geene mededeelingen van gewicht ontvangen. Malta, 25 ApriL (R.) Het Britsche linie schip Triump is door drie projectielen uit een der batterijen van de Dardaneüen getroffen^ terwijl het eene stelling op het schiereiland Gallipoli beschoot Dfe schade Is onbeduidend; er werdén slechts twee personen gewond. Londen. 24 ApriL (R Naar aanleiding van het bericht uit Berlijn, dat de Duitsche vloot herhaaldelijk op de Noordzee gekruist en in de Engelsche wateren gevaren heeft zon der schepen van de Britsche marine te ont moeten. verklaren deskundigen, dat dit bericht ongetwijfeld bedoeld is als een jubileumgroet var von Tirpitz aan het Duitsche volk. Indien de Duitsche vloot op de Noordzee gekruist heeft, dan heeft zij goed er voor gezorgd bui ten hel gezicht van de Britsche patrouillesche pen te blijven. Waarschijnlijk steunt de mede- deeling, dat de Duitsche vloot tot in de Engel sche wateren gekomen is. op het werk van de duikbootcn, dat zulke jammerlijke resultaten heeft opgeleverd. Churchill heeft medegedeeld, dat er geen gevecht tusschen de Britsche en de Duitsche vloot heeft plaats gehad. Het be richt. dat er geene Britsche oorlogsschepen werden aangetroffen is derhalve overbodig, want als dat wel was geschied, dan zou er waarschijnlijk een ander resultaat te melden zijn geweest. Londen, 24 ApriL (R.) Het stoomschip Ruth, bestemd naar Gothenburg, is "Woens dag op honderd mijl oostelijk van de Firth of Forth, door een Duitsche duikboot getorpe deerd en in den grond geboord. De beman ning is te Leith aan land gebracht. Dc Ruth was, een Zweedsch schip. Stockholm, 24 ApriL (W. B.) Volgens een hier ontvangen bericht is het Finsche stoomschip Fraack, dat in de nabijheid van Finland is vergaan, door een Duitsche duik boot getorpedeerd. liet ging onmiddellijk naar den grond. De bemanning is gered. Het bad stukgoederen geladen, meest katoen. Het schip behoorde aan eene met Fransch en Rus sisch geld pas opgerichte Finsche maatschap pij. Alle stoomschepen, die zich te Stockholm bevinden, hebben bevel gekregen, dat zij voor- loopig hier moeten blijven. Kopenhagen, 24 ApriL (W. B.) De kapitein van hel stoomschip Nidcros heeft aan de vcreenigde stoomvaartschappijen alhier ge seind, dat dit stoomschip, dat met landbouw producten op weg was van Aarhus naar Grimsby, naar List op Svlt (aan de Westkust van Slecswijk-Holstcin) is gebracht. 2 5 ApriL Het ministerie van buitenland- sche zaken heeft bericht onl angen. dat aan het stoomschip Nidcros, dat naar het eiland Sylt is gebracht, dc vrijheid is terug gegeven. Het schip is weer in zee gedaan. Christiania, 2 4 April. (W. BZoo als reeds is medegedeeld, zijn de Noorsche deskundigen in het geval van het tankschip Belridge tot het resultaat gekomen, dat de Belridge door een Duitsche diuikboot is ge torpedeerd. De Duitsche regecring heeft het Noorsche ministerie van buitenlalidsche zaken verzocht haar zoo spoedig mogelijk de in de Belridge gevonden ontplooiingsmiddelen te doen toe komen, opdat ook de Duitsche deskundigen ze kunnen onderzoeken. Indien de uitkomst daarvan mocht zijn, dat de Belridge door een Duitsche duikboot it getorpedeerd, dan cal naar de Noorsche gezant aan het mi nisterie van buitenlandschc zaken van Noor- wogen heeft medegedeeld, de Duitsche re gecring niet aarzelen, haar leedwezen er over te betuigen. Mochten de beide regeeringen het niet eens worden over deze zaak, dan stelt de Duit sche regeering voor, haar, in overeenstem ming met de Ilaagsche conventie, in handen' te stellen van een commissie van onderzoek. De Noorweegschc regeering heeft haar Berlijnschen gezant opgedragen, de Duitsche reccering mede te deelen, dat de Noorsche regeering met voldoening van dc verklaring der Duitsche regeering kennis heeft genomen, en aan haar verzoek gevolg zal geven. Berlijn. 24 ApriL (W. B.) De keizer heeft aan admiraal von Tirpitz. naar aanlei- din van zijn 50-jarig dienstjubileum, het vol gende schrijven gezonden uit het hoofdkwar tier: Ik breng u heden op den gedenkdag van uwe intrede in den dienst der marine mijn harle- lijken gelukwenseh. Ik geef tegelijk uiting aan mijne vreugde, dat het u met Gods hulp ver gund is dezen dag in actieven dienst en in volkomen gezondheid te vieren. Ik neem ook gaarne deze gelegenheid te baat om u te ver zekeren van mijne warmste dankbaarheid voor groote diensten, die gij aan het vaderland hebt bewezen door de met succes bekroonde uitbreiding van de vloot Met rechtmatigen trots kunt gii heden op dit uw levenswerk zien, waarvan de beteekenis door den tegen- woordigen oorlog in het helderste licht is ge komen. Als uitwendig teeken van mijne dank bare gezindheid verleen ik u hiermee de zwaarden bij het kruis der grootcommandcurs van de koninklijke huisorde van Hohenzol- lern. (Get.) Wilhelm I. R- Stuttgart, 24April. (W. B.) Aan graaf Zeppelin is het ijzeren kruis le klasse toege kend. Berlijn, 24 April (Bjêrnson). Naar via Bazel aan het Berl. Tgbl. gemeld wordt, blijkt uit de lijst der Fransche militaire promoties, dat in den laatsten tijd drie divisiegeneraals en een brigadegeneraal gepensioneerd zijn Twee brigade-generaals, de Grandmaison en Roudony, worden als gesneuveld aangeduid 9 dhisiegeneraals en 18 brigadegeneraals gin gen over naar de reserve. Parijs, 2 4 April. (Havas.) Het Giornale dTtalia bericht, dat de koning van Italië ko lonel Peppino Garibaldi in audiëntie heeft ontvangen. De koning^ die allerhartelijkst was. vroeg inlichtingen over de gevechten tn de Argonne, waaraan de Garibaldianen hadden deelgenomen. Parijs, 24 April. (Havas.) Mevrouw Vandervelde. de echtgenoote van den Bel gischen minister, is met de Lusitania naar Europa teruggekeerd. De lezingen, die rij in Amerika gehouden heeft ten behoeve van de door den oorlog zwaar beproefde Belgen, hebben anderhalf millioen francs opgebracht. Parijs, 2 5 April. (Havas). De laatste ge vechten aan de Yser illustrecren opnieuw de takliek, die de Duilschers aanwenden om onware berichten te verspreiden. Die taktiek bestaal hierin, dat den tegenstanders in strijd met de waarheid oorlogspraktijken worden toegeschreven, die door de internationale overeenkomsten zijn afgekeurd, om daarna van die praktijken een' ruim gebruik te ma ken. daarbij zich de verontschuldiging van vergeldingsmaatregelen toekennend. Reeds sedert eenige weken wist men. dat van Duitsche zijde op honden proefnemingen werden gedaan met stikbommen. Daarna brachten eenige malen Duitsche berichten de beschuldiging, dat de verbonden legers ge bruik maakten van stikbommen of van pro jectielen met vergiftige gassen. Eindeliik, na dat deze proefnemingen waren verricht, had den 22en April aan den Yser een groote Duit sche aanval plaats, waarin stikbommen bij massa's werden aangewend. F.en Duitsch communiqué berichtte, dat Reims was gebombardeerd omdat eene bat terij was opgesteld naast de kathedraal. Tal rijke onzijdige personen, die Reims bezochten, hebben zich er van kunnen vergewissen, dat die bewering even onwaar was als die. welke er aan voorafgegaan waren en welker doel was een voorwendsel te verschaffen om de on Gelukkige stad te bombardeeren. De verklaringen van Dernburg in de Ver- eenigde Staten zijn het onderwerp van vele commentaren geweest. Het is niet mogelijk een meer afdoend bewijs te leveren, dat b?t plan om zich van België meester te maken, lang van te voren met zorg was overwogen Dernburg ziet in België den eenigen uitweg van Duitschland naar de vrije zee. Maar Duitschland had reeds Hamburg, Bremen en Dantzig. waarvan de toegangen zeer zeker vrijer en meer onbelemmerd waren dan die van Antwerpen en Ostende. Al moge Dern burg het tegendeel verzekeren, hij zal nie mand overtuigen. Berlijn, 24 An ril. (W. B.) Officieel. Dr Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Van verschillende zijden hooren wij, dat in dc stad en het land geruchten over de voorbereiding van vredesonderhandelingen in omloop worden gebracht. Nader wordt aan geduid, dat voorbereidende stappen tot ver krijging van een afzonderlijken vrede met Engeland, op den grondslag van zekere En gelsche wenschen en eischen gaande zijn of in gang gebracht zullen worden. Niemand die tot oondeelcn in staat is, kan er aan denken, dat Duitschland den gunsti ge n stand van de zaken op hel oorlogsterrein zal prijs geven ter wille van een ontijdigen vrede met een van zijne vijanden, onverschil lig vien. Volgens de voorloopig alleen mogelijke al- gerrccne omschrijving van het d'od van 'den oorlog, die de rijkskanselier in zijne redevoe ringen heeft gegeven moeten wij ons elk voordeel van den militairen toestand ten nutte maken, om ons de zekerheid te ver schaffen dat niemand het meer wagen zal, onzen vrede te verstoren. Daarbij moet het blijven. Ta. geruchten over Duitsche vre'desgezïnd- heid zijn, lctl---le op onze onverminderde beslotenheid den vijand ten onder te bren gen. dwaze of kwaadwillige, in ieder geval echter ij dele verzinsels. Berl ij n, 25 April. (W. B.) De Echo de Paris maakt onder het opschrift „Der Kaiser hat den Krieg gewollt" melding van een ge sprek, dat in het begin van Juli 1914 door ge neraal von Mollke bij den keizer zou zijn ge voerd tusschen den chef van den Duitschen generalen staf en graaf Axel von Schwerin. Dit gesprek moet het bewijs leveren, dat de keizer besloten wTas een aanvalsoorlog te voe ren. Dit beweerde gesprek heeft nooit plaats gehad en de geheele inhoud van het Fransche dagbladbericht is verzonnen. Dit blijkt' reeds uit het feit, dat de keizer in Juli 1914 in Noor wegen was, terwijl generaal von Mollke van einde Juni tot het laatst van Juli in Karlsbad vertoefde. Berlijn, 2 4 April. (W. B.) De uitkomst wordt medegedeeld van een onderzoek, dot ls ingesteld naar een bericht van de Birshc- wija Wjedomosti, dat den 6/19 Februari op 12 werst afstand van Lowicz een militaire trein is ontspoord, waarbij een wagen met munitie in de ludht vloog en eene menigte pedalen gedood werden. Daar de ontspo ring aan opzet werd geweten, werd eene strafexpeditie gezonden naar de omliggende dorpen, die een verschrikkelijk bloedgericht aan de bewoners voltrokken en 300 vrese lijk verminkte boeren naar Lowicz bracht. Uit het onderzoek is gebleken, dat dit ver- ha van de ontsooring af tot de verminkte boeren toe, verzonnen is. Parijs, 25 April. (Ilavas). Eenige Fran sche dagbladschrijvers hebben met machtiging van den minister van oorlog de kampen van Duitsche krijgsgevangenen in Bretagne bij Rennes bezocht. Zij constateerden den uilmun tenden physieken en moreelen toestand van de gevangenen, die allen verklaarden, dat zii goed behandeld werden en niets te reclamee ren hadden. De gevangenen ontvangen geregeld brieven van hunne bloedverwanten. Die trachten dik wijls hen ook in 't geheim brieven te doen toekomen, welke verscholen zijn in pakken provisiën, die hen worden gezonden. Door het in beslag nemen van deze ongeoorloofde briefwisseling, welker inhoud van eene onbe twistbare oprechtheid is, heeft men kunnen constateeren, dat in Duitschland op het aan vankelijke vertrouwen eene ontmoedigde stem ming is gevolgd. In alle brieven wordt ge klaagd over de duurte van het leven en over den langen duur van den oorlog. Berlijn, 24 April. (kV. B.) De Nordd. Allg. Zeitung bericht: Een Amerikaansch barikconsortium heeft Duitsche schatkistbil- jelen van 9 maanden omloopstijd overgenomen tot een bedrag van 10 millioen dollars en ze bij zijne clientele geplaatst. Deze transactie dient tol versterking van het Duitsche credit-saldo in de staten der Unie. Berlijn, 2 4 April. (Björnson). Naar aan het BerL Tgbl. over Luxemburg wordt ge meld, is in België de bouwlust en daarmede de vraag nxar baksteen weer ontwaakt, zoo dal de gouverneur-generaal zich genoopt zag de beperkende bepalingen der Belgische wet geving over de baksteenfabricatie voor een tijd buiten werking te stellen. De Brusselsche universiteit zal in Juli een deel van haren arbeid hervatten. Men zal er toelatingsexamen houden voor jongelui, die technische vakken en handelswetenschappen studeeren willen. Daaruit concludeert men. dat in den herfst ook de colleges zullen wor den hervat. In Henegouwen wordt volgens de Korr. Piper een telling der werkeloozen gchonden. Het doel is, dat de gemeenten voor de on dersteuning der werkeloozen subsidies krij gen, welker hoogte op grond dezer tei-.ng zal worden vastgesteld. De gemeenten moe ten zich echter verplichtingen uit eigen mid delen de bijdrage aan de werkeloozen met 10 pet. te verhoogen. Voorts zal deze telling dienen als basis voor de instelling van tijde lijke arbeidsbeurzen. Naar hel voorbeeld van Genève is in Hene gouwen een vereeniging „Het Groene Kruis'' geslicht, die voor 40 centimes aan behoefti- gen maaltijden levert. In Charleroi wordt dergelijke arbeid verricht door het „Wiüte Kruis". In Jemappes, Braine-le-Comle, Was mes en andere plaatsen is dit in voo.b?rei- ding. De Duitsche autoriteiten steunen deze pogingen zooveel zij vermogen. Weenen, 24 ApriL (Corr.-burcau). De Wiener Zeitung bevat een ministerieel besluit, waarbij de invoerrechten voor de volgende artikelen tijdelijk buiten werking gesteld wor- din: ossen, koeien, kalveren, schapen, geilen, lammeren, varkens, wegende 60 K.G. en meer, gevogelte, visschen, brood, scheepsbeschuit, bakkerswaren, vleesch en visch, versch of ge rookt, kaas, baringen, groenten, verduurzaam de groenten, uien, knoflook, sommige suiker- soorten. P a r ijs 2 4 ApriL (Havas). De Romein- sche Piccolo heeft uit Triest een telegram ontvangen, berichtende dat de riituigendienst gestaakt is moeten worden, omdat het ont breekt aan haver om de paarden te voeden. D" naarden zullen worden afgemaald. Weenen, 25 April. (Corr.-bureau). Bij de groote menigte onware berichten, die door de vijanden van de monarchie telkens op nieuw verspreid werden, zou het vergeefsclie moeite zijn zich er aan gelegen te laten zijn ze ieder afzonderlijk tegen le spreken. Intus- schen moet uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat er geen woord waar is van eene grens overschrijding door Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen in de Valle d'Agno. Bulgarijë. Weenen, 25 A p r i 1. (W. B Aan het Fremdenblatt wordt uit Sofia hert volgende ge meld omtrent den politieker* aanslag, die op 13 Februari LI. in de balzaal van het gemeenle- casiino te Sofia gepleegd werd, en waarbij door de ontploffing eener helsche machine gedurende het bal, waaraan door de hoogste kringen werd deelgenomen, verscheidene per sonen gedood werden De politic te Sofia arresteerde een hoogge plaatst ambtenaar aan de Bulgaarsohe Reken kamer en diens echtgenoote, die nu eindelijk hebben bekend, dat zij aan het hoofd stonden van een wijdvertakt anarchistisch genootschap en den bewusten aanslag gepleegd hebben. De ambtenaar, die op het bal aanwezi* was, bracht ongemerkt de helsche machine in wer king ca verdween daarop tusschen dc menig te. Er werd 30 kilo djmamret bij hem en zijn vrouw gevonden. De gea-rtesteerde bekende, dat hij de functie van politie-ohef voor zich begeerd had, om zijn anarchistische bende beter te kunnen steu nen, en een grooten aanslag op touw te kun nen zetten, diic zijn toppunt zou bereiken In een bomaanslag op den koning en de geheele sobranja. De tenuitvoerlegging van dezen aanslag was reeds «tot in de kleinste bijzonderheden uitge werkt. De voornaamste rol zou vervuld wor den doo-r den thans gearresteerden ambtenaar, d)ie de noodige bommen in een gordel bij zich zou dragen en ze op het gunstigste oo gen-blik Ln de zittingszaal der sobranja zou werpen. De gearresteerde ds Macedoniër en was vroe ger komitadji. Sofia. 2-1 April. (W. B.) Volgens be richten uit Nieuw-Bulgnrije is het bendehoofd Saaidaffiski op weg naar Nerokop door on bekende 'daders vermoord. Egypte. Cairo, 24 April. (R.) Khalil, de bedrij ver van den mislukten aanslag tegen het leven van den sultan, is heden opgehangen. Een Belgisch korps machinegeweer-auto's. De Belgique, een Brusselsch blad, meldt, dat Zondag te Parijs wapenschouwing is ge houden over een Belgisch korps machinege weer-auto's. De wagens zijn in Frankrijk ge maakt. Het korps heeft ze uit eigen midde len bekostigd. Vele Belgische sportslui behoo- ren tot het korps; baron de Crawhez, baron de Liedekerke, Moens enz. Aan het hoofd staat majoor Collon. Er is ook een ambu lance-auto bij, onder leiding van dr. Brassine. Duitschland's grootste v ij and. In een correspondentie uit Washington aan. het Hhld. lezen we: Duitschland heeft een vervaarlijken vijand i<n Amerika, een tegenstander die het volk der Duilschers meer kwaad doet dan alle Fran sche en Engelsche groote en kleine kanonnen tlezamen. Die vijand heet Duitschland. Het is wel de tragiek, van onze oostelijke buren, dat zij steeids niet od den spijker maar op den eigen duim slaan. Zij geven zich moeite en nog meer moeite, moeite zondesr einde om toch maar aan de heele wereld te bewijzen, dat zij, de Duilschers, gelijk hebben. Zij doen dat op een manier, die alle menschen tegen hen in drijft. Er is op het oogenhlik in Amerika een klein heirleger Duitsche apologisten. Het zijn allen vrienden van de „Wahrheit", zooals men die in Berlijn ziet en terwille van die „Wahrheit" maken zij zich vijanden, te morgen, middag en avond. Het komt er niet op aan, waarover het handelt. De Duitsche professor schrijft zijn struikje voer de krant en met den bekenden „furor" valt hij den verfoeilijken Brit aan en stelt dat perfide wezen ten toon. Nu is er natuurlijk in dien haat veel ver groeide liefde. Het Duitsche volk heeft niet voor niets gedurende een dozijn jaren getracht de Britten na te doen in uiterlijke verschij ning en spoirt n five o'clock tea en barrooms. Nu het blijkt dat de Engelschman voor al die vleiende imitatie hoegenaamd geen gevoel had, is het er niet Beter op geworden. Zoo is het ook eenigszins gegaan met Amerika. Ook hier heeft men dikwijls getracht den Amerikaan door imitatie le vleien. Men werd zelfs phis Amertcam dan zeggen wij b.v. Roosevelt En nu bemerkt men dart men toch eigenlijk ook hier te lande bijna geen enkelen vriend heeft. Hoe zit dat toch? Waarom, waarom, vraagt de Duitsche professor in partibus infideldum, worden wij zoo verkeerd begrepen waar wij ook maar heen gaan? Wij bedoelen het toch zoo goed. De oplossing in Amerika is gemakkelijk ge noeg. Verkeerde manderen. Onhandige wijze van optreden. Het cdoof dat als men het zelf. volgens eigen inzichten, bij het rechte einde heeft, dat dan ook niemand meer het recht heeft tegen u te argumenteeren. D. eeuwige gedisputeer tegenover een ieder en alles waar mede men het niet eens is. Het is ongelukkig, maar het is zoo. Als men tegenwoordig, na een half jaar oor log, een fatsoenlijk woord zegt voor de Du;t- schers moet men zich eerst excusceren. Zoo zeer heeft de DuitsCher zelf zijn eigen ruiten ingegooid mei dc onhandige steenen van zijn zware argumenten Taylor. Te Philadelphia overleed op hoogen leeftijd de ingenieur Baylor, be kend om het naar hem genoemd mschap- pelijk arbeidssysteem, dat gericht is op een zoo doelmatig mogelijke toepassing van de arbeidskracht. Te Halle is professor Erich Harnack, djiectcur van het Paedagogisch Instituut, een broeder van prof. Adolf Harnack, overleden. Ade-.no Hugo.f Hel jongste van de vier kinderen, die Victor Hugo heeft nage laten, Adeline Hugo, is Vrijdag te Suresnes gestorven in het krankzinnigengesticht, waar ze langer dan een halve eeuw heeft vertoefd. Zij is 85 jaar oud geworden. Over de oorzaak van de krankzinnigheid van Adeline Hugo bestaat cr een romantisch verhaal. Zij zou als meisje, in den tijd toen haar vader op het eiland Guernsey in balling schap was, van daar mei een Engelsch offi cier, voor wien zij liefde had opgevat, gevlucht zijn. In Canada liet haar minnaar haar in den steek en Ivet verdriet zou toen haar geestver mogens onherstelbaar ^krenkt heben. Hoera I Wie kent dit woord niet? Wie heeft deze uitroep niet wel eens meegejuheld En toch hoe weinigen weten wat „hoera" eigenlijk be- teekent en beteek end heeft. Iloera ia een Tafftaarsch woord en moet eigenlijk zijn „Urmuah"; het ItaliaaJnsche wo curd. ..urrii" komt het nog het meeste nabii LVrau.t'h beteeken t dan „geen pardon" of „dood". De Ja uitschoren namen het van do Tartaren over; de eersten begroetten huu sultan met een driewerf „urrauah". De ko- werd het gelei delijik over de geheele wereld verspreid. De uitvinder van de mitrailleuse. Wij zijn reeds gewend geraakt aan ztinncn, als deze, bijna dagelijks voorkomend in de offioieele oorlogs-berichten der verschillende hoofdkwartieren: „Bij den vijandelijken in fanterie-aanvul werden de gelederen van den aanvaller als weggemaaid, dank zij onzciï mitrailleuses". En als een der vreeselijkste oorlogswapens van den tegenwoordigen tijd zou men wel heL machine-geweer willen vervloeken'. Wie de uitvinder van de mitrailleuse is wordt nu juist in herinnering gebracht door de verschijning van een EngeLch boek, dat „My Life" heet, en zijn aantrekkelijkheid ver werft door den naam van den zelfbiograal Sir Hiram Maxim. Het is een dier boeken, welke wij onzen jongens steeds weer gaarne in handen zouden willen geven, al wras het slechts, omdat zij van elke bladzijde kunnen lezen met hoe taaie inspanning, met overwinning van schier on overkomelijke moeiten vele mannep zich in hun jonge jaren door het leven moesten slaan. Wat dit betreft, lijkt Maxim's boek wel naar het bekende schabloon vervaardigd. Hij werd in de Vereenigde Staten, in den staat Maine geboren, als waarachtig Amerikaansch bur ger, wijl reeds zijn grootvader, stammende uit een Fransche Hugenoten-familie, zijn leven lang in Massachusetts gewoond en gewerkt had, eerst als farmer, larter als molenaar. Doch de familie-molen scheen niet voordee- lig genoeg te malen, om den jongen Hiram aan zijn dagelijksch brood te helpen. Dus trok hij de wereld in. Hij wilde eerst zeeman worden; maar hij bracht hel niet verder dan lot een jongensachtig knutselwerkje om. lengte- en breedte-graden te meten. Daarop kwam hij bij een wagenmaker in de leer; in zijn vrijen tijd vond hij een automatische mui zenval uit, waarmede men zooveel muizen kon vangen als men en ook als de muizen zelf maar wilden. Dan volgden de vlegel jaren, dat hij achtereenvolgens bar-bediende en wever, bordenwasscher en schoenpoetser was. Hij meende dan zijn loopbaan gevonden te hebben door prijs-bokser te worden; doch zijn trainer raadde het hem af, aangezien zijn hoofd te groot was, en dus een geschikt doel wit voor de vuistslagen van de tegenstanders zon bieden. Eerst verwenschte de jonge Hiram zijn groote hoofdmaar al spoedig begon hij het voordeel van zijn omvangrijke hersenkamer in te zien. Langzamerhand ging zijn uitvin ders-liefhebberij zich weder openbaren, en toen hij een bruikbare gasmachine gemaakt had. kreeg hij den voet in den stijgbeugel. Hij werd in een technische fabriek aangesteld, klom op tot hoofd-ingenieur, en meende toen zelf een vennootschap voor practische uitvin dingen te kunnen oprichten. Zoo kwam hij omstreeks 1880 naar Londen, om eenige van zijn patenten voor electrisehe verlichting aan den man ie brengen. Daarna legde hij rich toe op de volmaking van oor- loGs-maferiaal. met name op de vervaardi ging van automatische geweren en kanonnen, tot hij er ten slotte in slaagde, door de uit vinding van zijn machine-geweer, dat aan vankelijk met den naam van den uitvinder als Maxim-geweer werd aangeduid, de aan dacht op zich te vestigen. Aardig is aan te halen uit zijn boek, wat hij zelf omtrent deze uitvinding schrijft: „Nadat ik reeds eenig succes gehad had, werkte ik dag en nacht verder in mijn werk plaatsje in Halton Garden tot mijn machine geweer klaar was. Bij de proeven lukte het me, er meer dan ti^n schoten per seconde mede af te vuren. Maar toen Bet berichtje daarover in de kranten verscheen, wilden de menschen het met gelooven. en ze spraken van de uitvinding van den Amerikaanschen ..humbug om met één geweer 600 schoten per minuut te willen schieten 1 Niettemin be wees mijn machme-geweer zijn bruikbaar heid. en toen moesten de twijfelaars wel ge looven. of ze wilden of niet." Sir Hiram beschrijft dan verder eenige van ziin belangrijkste attesten. Zoo van den Duit schen Keizer, die na het bijwonen van de eerste schiel-nroeven met het Maxim-gewee: zich aldus uitliet: „Dit is hert wapen van de loekomsrt. en geen ander!" Toen Li-Hoe-Tsjnng zijn bezoek aan Europa bracht, en na vele andere modern wonde ren wijsgeerig aanschouwd te hebben, voor zichtig naar den prijs informeerde van het schieten met dit machine-geweer, merkte de oude Chinees on„Uw geweer schiet wat le vlug voor China." De Shah van Perziê wilde bij zijn Euro- peesch bezoek dadriijk het proefkanon in zijn, uift zoovele verschillende ingrediënten samen- eestelde collect res onnemen; maar Sir Hiram maakte er zich van af met de verzekering, dat dit unicum het eigendom nog was van de ma-atschannii. wdlw het machine-geweer zou gaan exploiteeren. De EnGclsche legerbevelhebber. Lord V/ol- selev, gaf dit meer militaire dan theologische attest: „Met deze uitvinding overtreffen de Amerikanen het w«v"dor der Schepning De Staatscourant van Zondag 25 eri Maandag 26 April bevat o.a. de volgende Kond besluiten: benoemd tot lid in den Raad van Toezkfit op de spoorwegdiensten H. F. van Stipriaan Lirisdus, w. i. te Amsterdam; tot burgemeester van Maasniel F. A* Schmier; erkend en toegelaten als consul van Groot- Bril tannië cm Ierland te VHesingen G. xL Gilïiat Smith: op verzoek eervol onlsflagen P. Duïtgenful als directeur van het post- en telegraafkaifai tooT te Roermond Prins Hendrik en het Roode Kruis Z. K. H. de Prins zal heden avow! eene bijeenkomst bijwonen te Upendan^ waarin, met personen uit de omliggende, tof den sector Bpendam behoorende gemeenten, aangelegenheden van den Militairen GenceS1^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2