Verspreide Berichten. BINNENLAND. Gisteren trachtte de vijand met versdie trachten nieuwe aanvallen tegen de kust bij ICum Kale te doen. Ilij werd echter gedwon gen terug te gaan, waarbij hij drie ma- üöiinegeweren in onze handen liet. Londen, 28April. (R.) Hel War Office bericht, dat ondanks een aanhoudenden te- gewstand de troepen zich nu gevestigd heb ben dwars over het einde van het schier eiland van een punt ten no rden van Eski Thossarlik tot den mond vin den stroom. Aan de overzijde hebben zij ook alle aanval len afgeslagen; bij Saribair gaan zij aanhou dend vooruiit De Turken hadden geduchte toebereidselen gemaakt om de "landing te ver hinderen. Onder de beletselen die de troepen moesten overwinnen waren draadversperrin gen onder -den zeespiegel en diepe putten met puntpalen op den bodlem. Berlijn, 28 April. (W. B.) Het Tagc- blatt bericht uit Rome: Carlo Scarfoglio con stateert in een brief uit Konstantinopel aan de Matlino, dat het Engelsche prestige in Turkije en het geheele oosten ontzettend is gedaald. De voorgenomen landaanval met 80.000 man heeft geen kans van slagen tegen over het uitmuntende Turksche leger. B e r 1 ij n, 2 8 A p r i 1. (W. B.). Over de lorpedeering van den Franschen pantserkrui ser Leon Gambetta door een Oostenrijksch- Hongaarschen duikboot schrijft het Tageblatt: Voor de tweede maal mag het duibootenvva- pen der Oostenrijksch-Hongaarsche marine zich beroemen op een schitterend succes. Dit nieuwe succes zal aan het vertrouwen in de slagvaardigheid van de vloot in de landen van de monarchie nieuw leven schenken. De Lokalanzeiger zegt Voor de Franschc vloot, die lot dusver nog geene gelegenheid vond, in dezen oorlog zich ook maar in het minst te onderscheiden, beteekent dit nieuwe Verlies na den ondergang van de Bouvet in de Dardanellen eene nieuwe zware ramp. P a r ij s, 2 8 ApriL (R.) Officieus wordt bericht, dat de Fransche pantserkruiser Leon Gambetta in de Adriallsche zee is getorpe deerd in den nacht van den 26en. Een groot deel van de bemanning wordt gezegd gered te zijn. Tweede telegram. Hel ministerie van marine bericht, dat de kruiser Leon Gambetta is getorpedeerd, terwijl hij kruiste aan den in gang van de straat van Qlranlo; hij zonk in tien minuten. Alle officieren zijn op hun post omgekomen. Van de bemanning werden 136 personen gered door de tot hun bijstand door de Italiaansche autoriteiten uitgezonden schepen. Melbourne, 28 April (R.) Een Austra lische kruiser heeft zich meester gemaakt van het Duitsche handelsstoomschip Elfriede, het laatste Duitsche schip, dat nog vrij voer in den Grooten oceaan. Berlijn, 28 ApriL (Björason). Aan het Berl. Ta.gebl. meldt men uit Stockholm, dat blijkens eene mededeeling van bet Britsche gezantschap de Zweedsche schepen, in zoo ver ze niet voor andere Zweedsche havens be- «temd zijn, Stornoway aanloopen. Berlijn. 28 April. (W. B.) Volgens het Berliner Tageblatt werd de haven van Abo Voor Zweedsche schepen gesloten. Het verbod is volgens Dagens Nvheter afkomstig van de Biisshche marine, omdat het verschrijnen van Duitsche duikboofen tot maatregelen van be scherming dwong. Friedrichshafen, 28 ApriL (W. B.) Heden morgen kwam een vliegtuig, dat zich op eene zeer groole hoogte in westelijke richting voortbewoog, op Friedrichshafen aansturen. Het wierp in 't geheel zes bommen neer, waarvan twee eene onbeduidende ma- terieele schade veroorzaakten. Een man werd aan de hand licht gewond. De vlieger, op wien dadelijk geschoten werd, ontkwam in ooste lijke richting. Toen het vliegtuig zich verwij derde, schommelde het bedenkelijk. UerlijD, 2 8 April. (W. B.) De Vossische Zeitung publiceert een onderhoud, dat haar medewerker met Djavid bey had en waarin deze zich o. a. aldus uitliet: Als wij op deze wijze voortgaan samen te werken, na ons suc ces bij Yperen, op Gallipoli en met dc Leon Gambetta, dan zullen niet alleen onze ge meenschappelijke vijanden, maar alle neutra len zeer spoedig inzien, naar welke zijde de strategische school overhelt Djavid bey verklaarde verder: Ik bezocht Kiei, Hamburg, Essen, Leipzig en andere Duit sche steden, en heb overal niet alleen orde. stiptheid en vertrouwen, maar ook een ont zaglijke werkzaamheid op elk gebied van het industrieele leven aangetroffen, waaruit blijkt, dal dit machtige land niet te vernietigen is. Vooral Kiel en Essen hebben op mij een bij- zonderen indruk gemaakt. In de fabrieken van Ki upp is het aantal werklieden nagenoeg ver dubbeld, terwijl de sociale voorzorgsmaatre gelen van dien aard zijn, dat alles rustig zijn gang gaat. Wat ik in Duitschland en vooral in het hoofdkwartier heb waargenomen, sterkte mij in mijn overtuiging, dal de Jong-Turksche partij gelukkig geïnspireerd was, toen zij op liet beslissende oogenblik zich aan dc zijde vun de centrale mogendheden schaarde. De Xinancieele missie, waarmede Djavid bey naar Berlijn is gekomen, is tot wedcrzijdsche tevredenheid geslaagd. Men is er thans in Turkije zeker van, in Duitschland den vriei-d le hebben, waarop men het meest vertrouwen kan en die Turkije onder geen omstandig heden in de steek zal laten. Het Duitsche kapitaal zal in Turkije een vruchtbaar verbruiksterrein vinden. Na de voltooing van den Bagdadspoorweg zullen de centrale mogendheden door den grooten han delsweg naar Conslantinopel, door middel van dc huidige middelen van verkeer, den weg van den wereldhandel tol Pcrzië, Indië en China kunnen uitbreiden. Daardoor zagen de volks-economen nieuwe horizonten: een aan slaande dóórdringing in en verslinding van Turkije door de centrale mogendheden, wier economische belangensolidarileit tot nieuw leven is opgewekt. In den huidigen oorlog zal het Turkije aan voedingsmiddelen, noch aan munitie ontbre ken. De graanverzorging en het levensmidde- lenvraagstuk zijn voor Turkije gedurende den geheelen oorlogsduur definitief geregeld, want dc belastingen worden niet in baar geld, doch in naluralièn geheven. Het Turksche ministerie van Oorlog heeft, naar het Duitsche voorbeeld, een centrale op gericht, waar voor een geheel jaar proviand gereed ligt. Turkije vreest de triple-entente zoomin te water als te land, aangezien het. door de Duit sche leiders tot de tanden gewapend, den vijand te gemoet treedt met een leger, dat eensgezind is en met geestdrift voor de groot© en heilige zaak bezield. Ten slotte drukte Djavid bey zijn groote te vredenheid uit over de ontvangst, die hem overal, vooral bij den keizer, is bereid. Hij heeft den keizer aangetroffen in uitmuntende stemming en in bloeicnden welstand. Berl ij n, 2 8 A p r i 1. (W. B.) De Berlijnsche vertegenwoordiger van de Frankf. Zeitung verneemt, dat bij de onderhandelingen tus- schen Oostenrijk-Hongarije en Italië reeds moeilijke geschilpunten werden overwonnen. Over zekere punten werd reeds overeenstem ming verkregen. De nog beslaande meeningsverschillen zijn niet groot in vergelijking met die, welke reeds zijn overwonnen. Berlijn, 28 April. (W. B) Dc Bernscke Bund schrijft: Het door de Parijsche pers ver spreide gerucht, dat reeds vele Italianen uit Duitschland en Frankrijk onder de wapenen zijn geroepen, bevestigt zich niet. "Wij herhalen dat het Italiaansche gezantschap in Bern op ons verzoek ons uitdrukkelijk heeft gemach tigd tot de verklaring, dat van zulke maat regelen niets bekend is. Berlijn, 28 April. (W. B.). De Lokal anzeiger bericht uit MilaanDe Bulgaarsche minister van financiën Fontschew verklaarde aan den correspondent van het Rumeensche blad Dimilnialza, dat Bulgarije er niet aan denkt, deel te nemen aan den oorlog, waar van slechts zijne vijanden nut zullen hebben. "Wanneer de triple-entente overwint, krijgt Servië Herzegowina en Dalmatié en misschien ook een stuk van Bosnië Het wordt dan een staat van 20 millioen inwoners en sterk ge noeg om elke teruggave le weigeren van ge bied, dat het ons met geweld heeft ontno men. Overwinnen de centrale mogendheden, dan houdt Servië op te bestaan en worden wij voor een deel zijne erfgenamen. Berlijn, 28 April. (W. B.) Het Tageblatt bericht uit Holle, dat een aantal Grieksche studenten uit hun vaderland weer in Jena teruggekeerd zijn voor hunne studie. F ar ijs, 2 8 April. (Havas.) De bisschop van Namen, mgr. Heylen, heeft een krachtig n nadrukkelijk protest gezonden aan de "Vuils che gouverneurs te Brussel en Namen, tegen de beweringen der Duitschers omtrent bei optreden van franctireurs en de bemoeiing Van Belgische priesters met de ooriogsge- eurte nissen. Dc bisschop van Namen protesteert in het ijzonder tegen de bewering, dat Belgische uigers geschoten zouden hebben, terwijl dc Duitsche soldaten zich waardig zouden heb- eïi gedragen en zich niet zouden hebben schuldig gemaakt aan eenige wreedheid Hij geeft eene nauwkeurige opsomming van deze wreedheden; hij verhaalt hoe mannen werden vermoord in tegenwoordigheid van hunne vrouwen en kinderen, hoe dc Duit schers de huizen binnendrongen en onschul- idigen vermoordden, enz. Tal van nieuwe bewijzen voor de talrijke feiten van schen- ang der oorlogswetten worden opgenoemd. Hm spreekt tegen, dat Belgen zich als gees telijken zouden hebben verkleed, om als franctireurs te kunnen optreden. Integen- eel, Duitsche spionnen bewogen zich, ver mond als geestelijken, in België. Zij hebben 24 soutanes van de „Pères Blancs" in de bdii der Premonlrés de Leffe gestolen en in deze soutanes reden zij i>er auto door België, <odat mgr. Heylen genoodzaakt was aan zijne monniken van de Premonslratenun te erbieden, hun godsdienstig kleed te dragen, opdat men met reden zou kunnen zeggen: Wie schiet, is een Duilsch soldaat en geen monnik" Londen, 28 April. (R.) De inschrijvin gen voor het nieuwe fonds tol ondersteuning van België stegen op den eersten dag tot 60.000. Weencn, 28 April. (Corr.-bureau). Als eerste bijdrage voor de morgen beginnende oorlogsmetaalinzarneling, haalde heden 60 schoolkinderen onder leiding van hunne on derwijzers in het slot Schönbrunn de gift van den keizer af, bestaande uit omstreeks 7000 Kilogrammen- Berlijn, 28 Apri-L (W. B.) De Duit sche productie van ruw ijzrt- heeft in Maart jl. bedragen 938.000 ton en de produc tie van ruw staal 1.098.000 ton. In Fe bruari was de productie respectievelijk 803 000 en 946.000 ton, in Augustus 1914 587 000 en 567.000 ton. De productie bedraagt thans twee derden van de normale vredesproductie; iD het begin van den oorlog was zij een derde. De staalproductie is steeds meer dan de Ijzerproduclie. Londen, 28 April. (R.) De schatkist balans bereikte dc record-hoogte met een be drag van 115.061.000. Parijs, 2 8 ApriL (Havas). Bij de ope ning van het Fransche paviljoen op de ten toonstelling te San Francisco, heeft op 10 April, te 3 uur 's namiddags, eene plechtieho'd verschillend van die van de inwijding, waar toe r**st later kan worden overgegaan, plaats gehad. Door den luister en het groote aantal aanwezige personen, overtrof zij alle andere plechtigheden van dien aard en werd zij een grootsche manifestatie van sympathie jegens Frankrijk. De redevoeringen, die werden uitgesproken van Amerikaansche zijde, had den het karakter van buitengewone vriend schap voor Frankrijk. De strijd om Yperen. De Belgische oorlogscorrespondent van De Tijd meldt uit Duinkerken d.d. 26/27 dezer: De Duitsche aanval heeft zich doodgeloo- pen. De toestand is hachelijk geweest, maar is het thans niet meer. De Belgen niet de En- gelschen hebben den toestand gered, het on heil gekeerd. De Engelschen hebben uiterst moeilijke oogerublikken gehad rondom Ype ren, omdat zij, door het terugslaan der Fran schen, gedwngen waren een deel hunner linie terug te buigen. Dit vrijwillig teruggaan, om niet afgesneden te worden en om niet den vijand gelegenheid te geven elders door te breken (een strategisch meesterwerk, dat vele menschenlevens kostte, maar den toestand op dit punt redde), bracht natuurlijk de Duitsche lawine in gang. Deze moest vóór Yperen ge stuil worden en is door de dappere Canadee- zen dan ook krachtig en beslist gestuit. Toch was, zoowel voor het onmiddellijk be houd van Yperen als voor het gevaar van een algeheele doorbraak, het behoud van Lizerne, noordelijk van Yperen, het noodigste. Immers hier waren de Duitschers reeds over hel wa ter, hier bezetten zij een kruispunt van 5 we gen, hier bedreigden zij zoowel hel Belgische noordelijke front als de Engelsche zuidelijke linie in den rug. Koste wat koste moesten hier de Duitschers verdreven. En zij zijn verdre ven. Zooals ik al meldde, hebben de Fran schen en de Belgen Lizerne heroverd, den vijand er uit geworpen. Maar er is nog gioo- ter voordeel behaald. Thans zijn de vijanden ook nagenoeg over het water teruggeslagen. De wig, welke zij hier indreven, is lerugge- stuwd, het land aan deze zijde van het kanaal weer gezuiverd. Alleen den kanaalovergang, n.l. het bruggehoofd, pogen de Duitschers be zet te houden. Aan de andere zijde van het kanaal drin gen de Engelschen ook steeds weer op en langzaam wordt op verschillend terrein her wonnen. Zoo is thans voor het oogenblik heel de Duitsche aanval verloopen en hun aanvan kelijk succes volkomen geneutraliseerd tot eenige terreinwinst aan gene zijde van het kanaal, noordelijk van Yperen. Krijgsgevan genen en oorlogsbuit vielen in de handen on zer troepen. De gevechten der laatste dagen zijn uiterst moorddadig geweest en opmerke lijk is het. hoeveel dooden niet door schol- wonden, maar door verstikking om het leven kwamen. De gewonden werden eerst naar Yperen gebracht maar de meeste worden nu doorgevoerd naar Poperinghe. De verliezen der Duitschers moeten afschuwelijk wezen. Heele rijen werden wcggehageld door het mi- trailleurvuur en het gevechtsterrein is be dekt met vijanden. Boven deze hel van vuur pn lood spant zich. thans een blauwe sterren hemel. Nog wordt er gestreden maar eenige rust is al ingetreden. Nieuwe hulptroepen zijn echter aangekomen en het gevaar schijnt voor goed gekeerd. Volgens een bericht uit Roosendaal wordt het te Brugge binnengebrachte aantal zwaar gewonde Duitschers op 7200 geschat. Intern, socialistische confe rentie. Wij vernemen dat de actie, uitgaan de van de leiders der Italiaansche en Zwit- sersche socialistische partijen, tot hel tot stand komen van een internationaal socialis tisch congres in Zwitserland, buiten het Inter nationaal Socialistisch bureau omgaat. Het Internationaal Socialistisch Bureau "vert reeds gcruimen tijd voor een interna tionale socialistische conferentie lol stand te brengen. Deze pogingen stuitten vooralsnog af op de weigering der Fransche socialisten om aan de conferentie deel te nemen. De socialistische partijen der andere landen, ook van de oorlogvoerenden, verklaarden zich tot deelneming aan de conferentie bereid. Kameroverzicht. Iweede Kamer. Aan "den heer van Vuuren werd in de ver gadering van Woensdag verlof verleend op nader te bepalen -dag tot d?en minister van Koloniën vragen ite richten in verband met de uitgifte van de Indische leening. Voortgezet wordt daarna de behandeling van het wetsontwerp-Aalbersc. l>e heer de Visser (C.-H.) bepleit warm de aanneming van het ontwenp, maar ver klaart zich tegen den door den voorsteller aan gegeven rechtsgrond, die den socialen plicht van waarachtigheid tot een rechtsplicht nuaakt. Dc heer van Hamel (U.-L.) pleit voor het voorstel, een strafbepaling hier' zeer op haar plaats achtende. Hij ontraadt het denk beeld van den heer Limburg om het onder havig delict tot een klacht-delict te maken en achtte den Middenstand meer gebaat met de musch in de hand van den heer Aalberse dan met den paradijsvogel van den heer Mondeis in de lucht. Dc Middenstand brenge geen futiliteiten aan. maar volgc de breede lijn van het vvetsvoorsteL Spr. betoogt, dat het voorstel-Aalberse past in het systeem van de strafwet. Hij bestrijdt de chanilagevrees en geeft in overwoging hel voorstel zoo te wijzigen, dat ook handelsreizi gers, die hel strafbaar gestelde feil in het be lang van hun patroons plegen, er onder vallen De heer van Doorn (U.-L.) bestrijdt bet ontwerp, dat een groot aantal nieuwe mis drijven schept. Zijn bezwaar is voorts, dat de toelichting wel rsroote woorden cn alge meenheden geeft, maar geen feiten omtrent den omvang van het kwaad, en dat dc eigen lijke karakteristieke gevallen van oneerlijke concurrentie niet door het ontwerp worden gelToffen. De heer Beumer (A.-R.) zal voor het ont werp stemmen, evenals de heer Sassc van Y s s e 11 (R.-JC.) De heer ter Spill (V.-L.) is legen het voorstel, omdat daarvoor de tijd nog niet is aangebroken. Dit is geen zaak van strafrecht maar van burgerlijk recht, dat sneller en goed kooper moet gemaakt worden. EERSTE KAMER. Wijziging wet op de Ver- mogensbelasting. Blijkens het afdeeÜngsverslag waren vele leden teleurgesteld door de indiening van dit voorstel; zij achten het bedenkelijk, dat de Minister de strijdvraag van de waardebepaling der onroerende goederen wederom aan dc orde heeft gebracht, hetgeen zij moeilijk achtten over een te brengen met de eerbiediging van het poliFek bestand. Andere leden waren erkentelijk, dat de Minis ter. ondanks zijne vele en dringende werkzaam heden, die de tegenwoordige omstandigheden medebrengen, gelegenheid had gevonden om in den gebrekkigen toestand te voorzien, waarin de vermogensbelasting ten gevolge van het tot stand komen van de inkomstenbelasting was geraakt. Ten opzichte van de verhouding van de be lasting op roerend tot die op onroerend vermo gen wordt er op gewezen, dat ook thans het on roerend goed volstrekt niet onbelast ia. De voorgestelde schatting naar de verkoop waarde van de gebouwde en ongebouwde eigen dommen was voor onderscheidene leden een ernstig bezwaar. Onderscheidene leden, ofschoon toegevende, dat het tegeuwoordige stelsel zeker niet in alle opzichten goed werkt, achtten dan ook voorals nog geene termen aanwezig het te verlaten, al vorens daarvoor een beter werd in de plaats gesteld. Hunne bezwaren tegen de voorgestelde regeling waren van dien aard, dat het bij hen nog een punt van ernstige overweging uitmaak te. hoe in deze hun stem uit te brengen. Andere leden betuigden hunne instemming met het wetsontwerp, waarin zij veel goeds zagen. In het algemeen juichten zij het toe, dat het bezwaar van de belasting van den blooten eigendom was opgeheven. De in het wetsont werp opgenomen bepaling omhent de belasting van onroerende goederen naar de verkoopwaar de zal niet tot groote moeilijkheden leiden en een kostbare schatting zal elk jaar volstrekt niet noodig zijn. Zij achtten het billijk, dat de genen, die groote perken voor hun genoegen of voor jachtdoeleinden hebben, daarvoor belas ting betalen, daar het niet rentegevend maken dier gronden een bewijs is van grootere draag kracht. De nieuwe wijze van schatting is veel billijker dan het tegenwoordig systeem. Naar aanleiding van de bedenkingen tegen de voorgestelde wijze van schatting werd door eenige leden de wensch uitgesproken het be staande stelsel te behouden, mits dan ook worde overgegaan tot eene herziening der grondbelas ting. Andere leden wilden o. a. dat men zich be paalde ter verkriiging van een meer juisten aan slag, tot een herziening der belastbare op brengst.. Aangedrongen werd op hertexatie van de kadastrale huurwaarde. Enkele leden hadden bezwaar tegen de ver mogensbelasting als erganzungssteuer. De vraag werd gedaan, hoe de taxatie van effecten za1 geschieden, zoolang de Beurs ge sloten is. Eenige Wen betreurden, dat alsnog de Beurs niet geopend is, ook met het oog op de waardebenal'ng van de effecten. Andere leden waren daarentegen van oor deel, dat de toestand nog niet veroorlooft den fondsenhandel geheel vrij te laten en waardeer den het optreden der Pegeering. Berichten De Staatscourant van Donderdag 29 April bevat o. ra. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen C W. van Bijle- velt, echtgenoote van R. M. G. Pol als adjunct commies aan het departement van waterstaat; G. Houtvvipper als adjunct-administrateur der artillerie-inrichtingen; prof. dr. A. de Jon-g Jz. als leeraar aan dc Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, en als lid der commissie voor de af neming van het veearlsenijkundig examen; bevorderd hij de zeemacht tot officier van gezondheid le klasse die der 2e klasse P. G. F. H. M. A. Vermaal; eervol gepensionneerd wegens langdurigen dienst de kapitein-luitenant ter zee L. Ham- mine en bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenants ter zee le klasse H. E. baron van Asbeck en C. F. Kruisinga; tot luitenant ter zee le klasse die der 2e klasse D. J. baron vau Lynden en T. Akkerman; op verzoek eervol ontslagen wegens meer dan 65-jarigen ouderdom de loodscommissa- ris te Maassluis M V J-^urens. met twee jaren verlengd is de duur der deta cheering bij het leger in Ned.-Indië van den sedert tot kopitein bevorderden eerste-luitenant der genie J. J. Roelafs Valk en deze aldus nader bepaald op ten hoogste vijf jaren tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-tweede-luitenant-kwar- tiermeester bij de landweer, de adjudant-onder- offic'er-kwartiermeester bij de landweer, de ad- judant-onderoffirier-kwart;ermeester van den landstorm L. P. J. Secrève; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der infanterie, bij het 8e regiment, tot reserve-tweede-luitenant, de vaan drig W. F. Keppel Hesselink, van het korps. Legerproraotie. Naar wij verne men is binnenkort eenige promotie in het le ger te verwachten bij verschillende wapenen Traktementen van officieren, behoorende tot het Reserveperso- neel, de Militie, de Landweer en den Landstorm. Vermits gebleken is, dat verschil van opvatting beslaat omtrent de be palingen, vervat in het Koninklijk besluit van 18 Maart 1915, no. 25, is bij minïslerieele be schikking van 14 April ten gevolge op die legerorden het navolgende ter kennis van de Landmacht gebracht Waar in vorenaangehaald besluit wordt ge sproken van reserve-officieren, worden daar onder verstaan alle reserve-officieren al dan niet tijdelijk benoemd, zoomede de reserve officieren van gezondheid. Reserve-officieren, die eertijds in den offi ciersrang zijn gepensionneerd, zijn uit den aard der zaak te beschouwen als in den offi ciersrang eervol ontslagen. Bij de berekening van den termijn van elf jaren, bedoeld in artikel één van het besluit, behoort als diensttijd te worden gesteld de tijd, gedurende welken de reserve-officier eventueel voorheen in lageren rang bij de Landmacht (dus niet de zeemacht of het leger in Nederlandsch-Tndië) heeft gediend. Bij de berekening van het aantal dienstja ren, rechtgevend op tractementsverbooging als reserve-officier, bchooren ook te worden geteld de dienstjaren door den belangheb bende als militair officier in vorige dienstver banden volbracht, met uitzondering van de diensttijden, welke volgens het bepaalde arti kel twee van het besluit niet in aanmerking komen. Zulks is toch het onmiddellijk gevolg van de bepaling, dat de berekening geschiedt van af de oorspronkelijke benoeming van den be langhebbende. Aan reserve-offieieren,' militie-of fieieren, enz., die tengevolge van het niet onder de wa penen zijn geen traktement genieten, wordt ook niet een verhoogd traktement toegekend.' Dc Neder 1. Slagersgezellen- bond zorud een adres aan de Tweede Kametr met verzoek om maatregelen van Regeerings- wege tot verbetering van den toestand in hun bedrijf en. het behoud van den veestapeL Te Velp is overleden de heer Ferdinand Koch Jr^ lid van de Fa Kocli Suenuondt. oud-lid van den gemeenteraad en van df Kamer van Koophandel en oud-consul vcdi Zwitserland te Rotterdam. H. C Prins. Bij de familie in Dec Haag is, naar het „Vad." meldt, bericht ont vangen van het overlijden van den heer H. C. Prins, controleur B. B. te Mafcaram. De heer Prins werd slechts 23 jaar oud. Nederland an de oorlog? Hulde aan Nederland. De correspondent te Antwerpen der N. R. Ct. meld/t d.d. 26 dezer In den Antvverpschcn gemeenteraad, die he den vergaderde, hec.\ burgemeester J de Yo* de volgende rede uitgesproken Mijne Heeren. Hel is u adlen bekead, hoe in de dagen van beproeving, die ons dierbaar vaderland doorworstelt, de Nederlandsche natie zich inspant om de ellende onzer mede burgers te verzachten. Op alle denkbare wij zen werden de vluchtelingen getroost en op gebeurd; de stoffelijke steun die, hun met de meest spontane offervaardigheid geboden werd, is schier onberekenbaar, en dagelijks nog wordt dit werk van barmhartigheid met onverflauwden ijver voortgezet. Dail elke burger, v welken stand ook, diep doordrongen weze van de erkentelijkheid, die ons volk aan de gastvrije broedernalie ver schuldigd is 1 Het college van burgemeester cn schepe nen heeft het zich ten plichte gerekend, zij nen dank uil le drukken voor de weldaden, die de" zoo beproefde Antwerpsche bevolking genoten heeft. Het aanslaande verjaringsfeest van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana hebben wij een uitnemend gunstige gelegenheid ge acht om de dankbare genegenheid van volk tot volk te vertolken. Immers, op dien dag jubelt de gansche Nederlandsche bevolking om den voorspoed van haar Vorstenhuis, sym bool van de welvaart des volks; ook hier te lande zal aan de sympathie voor onze Noor delijke stambrodd'ars op bescheiden <kwh daarom niet minder hartelijke wijze lucht ge geven wonden. Ons is de gelegenneid gegund, om onze erkentelijkheid jegens regeeriag en volk te laten samengaan met onze wenschen van voorspoed voor dc doorluchtige Dynas tie, en alzoo pijnlijke herinn.ringen door blij- der gedachten te verzachten. Het college heeft aan dc Nederlandsche re- geering een dank-adres gestuurd, waarvan ik den heer secretaris verzoek, lezing te willen geven, en wij betwijfelen geenszins, of de gevoelens, daarin uitgedrukt, zullen door v bijgetreden worden. De gemeente-secrotaris H. Melis gaf vervol gens lezing van volgend stuk Antwerpen, April 1915 Exoelientie. Onder den geweldigen drang der gebeurte nissen, hebben een groot aantal onzer Ant werpsche medeburgers, tijdens de rampvolle October-dagen van verleden jaar, voor de dreigende oorlogst dateringen beducht, hun haardstede verlaten om bij gastvrije volkeren hulp en Uroost te zoeken. Velen hunner kozen toen de wijk naar Nederland, als naar het uitgelezen en veilig verblijf van den vrede. Hoe onafzienbaar de ellende toen ook was, de toewijding, waarmede zij gelenigd werd, was grenzenloos. Geen uitgeweken landgenoot, of hij is innig getroffen geworden door de war me en meevoelende hartelijkheid, waarmede hij door de Nedertandsohe bevolking werd opgenomen. Op het edel voorbeeld van Hare Majesteit de Koningin, en sterk door den ge negen steun van Hare beleidvolle regeering, heeft heel het Nederlandsche volk als één man zioh aangegord om te pogen, de smart van het rouwend broedervolk te verzachten. Thans, na eene onbeperkte gastvrijheid op Neerland'6 bodem te hebben genoten, zijn meest al onze medeburgers naar hunne be proefde stad teruggekeerd, met bet besef, dat het een heilig gebod is, zijn haardstee te be schermen, en een nationale plicht, ook in den tegenspoed schouder aan schouder te staan; maar des te inniger is ook hun onverganke lijk gevoel, uwer Natie eer en dank schuldig te zijn voor de weldaden, zoo gul door uw gastvrij land en volk bewezen. Wij beschouwen h:' als een hoog voorrecht, deze gevoelens der Antwerpsche bevolking te mogen uitspreken, en hebben de eer Uwe oxcellentie te verzoeken, daar bij de Neder landsche Regeering de tolk van te willen wezen. Wij voegen hierbij den wensch, dal Nedcr- laud's doorluchtig Vorstenhuis met alle heil gezegend blijve, en dn«t de ons 7.00 hartelijk genegen Nederiandsche Natie steeds den heerlijksten voorspoed moge kennen. Wij «hebben de eer, Uwe Excellentie de ver zekering onzer zeer bijzondere hoogachting aan te bieden: Namens het College van Burgemeester en Schepenen Bij verordening De Secretaris, De Burgemeester, (w.g.) H. MELIS. (w.g.) JAN DE VOS» Zijner Excellentie den Heere Mr. P W. A. Cort van der Linden, Minister van Staat, Minister van Bdnnenlandsche Zaken, Tijdcliiken Voorzitter van den Raad van Ministers. De gemeenteraad heeft recht slaande de rede van de bur«emees1er en de lezing van het adres aangehoord en beide met toejui ching bekrachtigd. Het adres op Ja^nsch papier gedrukt met Planlijnsche letter is een meester^ukje van de bekende Antwerpsche drukkersfirma J. E. Buschmann. Engeland en Nederland. Reuter seint ons uit Londen: In den loop van het debat over de begrooting van de pos terijen werd, namens de regeering, door Hob- house onder toejuichingen verklaard, dat En geland dank verschuldigd is aan de Neder landsche regeering, die portvrijheid heeft toe* gestaan voor brieven aan en van krijgJgeraiï* genen in Duitschland Uitvoerverbod. De uitvoer is verboden van blik in bladen cn van ongevulde blikembalage. Zilverbons. De minister van Financiën brengt m dp Staatsct. ter algemeene kennis, dat ingevolgj het Kon. besluit vtm 21 April 1915 (Staatsblad no. 2C:i. de ingetrokken zilver bona von f U

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2