r ïf 2.80 (ouden vorm) en 5 alsnog, tot csi toet 31 December 1915, ter inwisseling kun nen worden aangeboden bij bet agentschap Was. bet ministerie van Financiën te Amster dam (Koste Spinhuir-.teeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adtres worden gezonden, met jhiidelijfke opgave van naam cn adres van den Inzender. Ter bevordering van een spoedige (afdoening rullen de inzenders noed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zeiven geadresseerd formulier van eei postwissel ten beloope van het bedrag Jjter door hen ingezonden bons. Kon* Nat. Steun-Comité 1914. 'Aan den heer penningmeester van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1914 werd tioor bemiddeling van de Javasche Bank te legrafisch nnnieuw een bedrag van f 50 000 evergcr* tweede levensmiddelen circulaire van minister Posthuma. Naai meld is, heeft Dinsdagmorgen te 's Grov ha ge een conferentie plaats gehad tuischcn vertegenwoordigers der gemeente besturen te 's Gnavenha.gc, Amsterdam en IRoUerdam, teneinde te gereben tot een ge meenschappelijke gedragslijn wat aangaat de tweede circulaire van minister Posthuma Naar de N. R. Ct. verneemt hgt het in de bedoeling van de drie gemeentebesturen sa men een ontwerp voor de controle-maatre gelen vasit te stellen en die bij den minister In le dienen. Vooraf echter zal de minister ge wezen worden op een consequentie van de door hem voorgestelde Ynaatre^clen. Die con sequentie zou zijn, naar het oordeel der drie gemeentebesturen, dat aan de bakkers ver boden wordt uit bet ongebuild tarwemeel oo\ duurder bruin brood te maken. Immers, indien dnt wordt toegestaan, zou de controle, die toch reeds groofce moeilijkheden met zich brengt, onmogelijk worden. Zaterdag a.s. komen de vertegenwoordigers der drie gemeentebesturen wederom bij el kaar. Ir. de gisterenmiddag gehouden raadsver gadering van Arasterdam, heeft weihouder Wihaut. in antwoord op een vraag van den heer KI. de Vries, omtrent 'deze zaak ver schillende mededeelingcn gedaan. In aan sluiting aan het bovenstaande worde daaraan nog ontleend, dat B. en "W. trachten in deren de medewerking te verkrijgen van de bak kers, teu einde de regeling,ren den brood- Verkoco zooveel mogelijk opdoen ouden voet te handhaven, m. a. w,. dat op de gewone wijze ihet brood thuis gebracht wordt of ver krijgbaar gesteld in winkels. In verband hiermede leefle het gewenscht de aanvrage der noodüge formulieren door de bakkers zeiven te doen geschieden, zoodat de ver bruikers niet naar de gemeentelijke bureaux behoeven te loopen. Dinsda g heeft wethouder Wibaut een onder houd gehad met de organisatie van bakkers- patroons te Amsterdam en hoewel hij van dezen nog geen bepaalde toezegging heeft verkregen, is hij ervan overtuigd, dat de ge vraagde medewerking zal worden verleend. Gisterenochtend heieft de sub-commissie uit de levensmiddelen commissie haar advies vastgesteld. Hieruit blijkt, dat de totstand koming der zaak zoo veel mogelijk bevorderd wordt. Te Zaandam heeft onder leiding van den burgemeester dier gemeente, den heer K. ter Laan. een samenkimst plaats gehad van de besturen van negen Zaansche gemeenten, met het doel een bespreking te houden Paar aanJeidt&ng vam^jdc nieuwste circulaire van den minister van L N. en H. betreffende het verkrijgbaar stellen van levensmiddelen tegen giedkoopere prijzen. Ondanks de enorme administratie werd de circulaire wel uitvoerbaar geacht, al betreur de men het, dat zij zieli uitsluitend tot het ongebuild meel had benaald. wijl brood, van dot meel bereid, niet zooveel gegeten wordt Noodig zal zijn dat oen z g. broodveror- dching in het leven wordt geroepen en de noodige controle-maatregelen worden geno men. De bakkerspatroons, wier advies vooraf was gevraagd, konden zich me' de circulaire Veneenigen en verklaarden zich bereid de verordening zooveel mogelijk tot een goede wit voering te brengen. Meel- en broodprijzen. Dc minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters de vol gende circulaire gezonden: Ik heb de eer u le berichten, dat met in gang van 1 Mei a.s., in afwijking van voor gaande regelingen, door mij is besloten: 1. den prijs van tarwebloem (gebuild, in- landsch uitsluitend één soort) te stellen op 1 23.25 per 100 K.G. 2. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 18 50 per 100 K.G. 3. dal de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto, contant aan fabriek, molen of ma gazijn voor bakkers en dergelijke verbruikers, en dat tusschenpersonen op verzoek een re ductie moet worden toegekend, als is aange geven in mijn circulaire van 23 Maart jl., no. 1200 1/6; 4. den maximum-prijs voor brood vast te stellen per K.Gv contant, afgehaald aan bak kerij of winkel, voor: gebuild tarwe-brood op 25£ cents; gebuild tarwewaterbrood, gebakken onder rabbinaal toezicht, 26£ cents. De prijzen van andere soorten gebuild tar webrood naar evenredigheid. Ongebuild tarwebrood (bruinbrood) op 21 cents. Varkensvleesch en spek. In dc gisteren gehouden raadsvergadering Van Amsterdam, heeft wethouder Wibr.ut, ook ecnige mededeelingcn gedaan omtrent de kwestie van varkensvleesch en spek. Gisteren morgen heeft spr. een onderhoud gehad met 'den directeur van het Riiks centraal bureau tot regeling var den afzet vam varkensvleesch. Daaruit bleek, dat deze week 750 varkens ter beschikking van den slagershond zijn ge steld. om ze te Amsterdam onder de leden te verdeelen. Dit is geschied tegen den prijs ven 80 cent per K.G. slachtgewicht, 15 20 oenit lager dan op de markt. Verwacht wordt, dat in de volgende weken ter. gelijk getal varkens ter beschikking zal worden gesteld. Het totaal van 758 varkens is lager dan dat hel welk ln gewone tijden te Amsterdam be schikbaar is (1000), maar uit den vrijen han del kan het tekort worden aangerold. Spr. vc&tlgde er ten slotte de aandacht op, dat de beschikbaarstelling van varkens te Rotter dam roods een prijsverlaging ten gevolge beeft gehad. Verwacht mag worden, dat hetzelfde ver schijnsel zich te Amsterdam zal voordoen. V r ij stelling van dienst voor de 1 Mei viering. Op een vraag van den heer K. ter Laan omtrent vrijstelling van dienst van gemo biliseerd-en tot deelneming aan de viering van den a.s. 1 Mei-dag. (Ingezonden t5 April 1915): ,,Zijn do ministers v-n Marine en Oorlog bereid, hun medewHrn.? te verleenen, ten einde. voor zoover de dienst het toelaat, aan rte demobiliseerdendie dit wenschen zoo wel model ijk vrij van dienst te geren, om her in de gelegenheid te stellen deel te ne men aan de viering van don a.s. 1 Mei-dag?'* hebben de heeron Rambonnet en Bosboom, ministers ren Marino en van Oorlog, het vol rende geantwoord. (Ingezonden 28 April 1915): ,,De viering van feestdagen is voor de zeemacht geregeld, in het reglement oo den inwendigen dienst en het reglement op de eerbewijzen, voor dc landmacht in de regle menten op den inwendige" dienst. Afzon derlijk (Recueil Militair 1912 bladz. 86S) is voor de landmacht aangegeven welke kerke lijke feestdagen zijn aan te merken als feest dagen. bedoeld in de laatstgenoemde regle menten. Aangezien de bestaande regelingen den 1 Mei-dag niet als feestdag kennen en er in de tegenwoordige omstandigheden geen aan leiding ligt om van die regelingen af te wij ken. kan 'de gevraagde medewerking mei worden verleend." Het verkeer met Engeland. Naar aanleiding van het bericht, dat alle Engelsche havens gesloten zijn. verneemt de N. R. OL nader van het Engelsche consulaat te Rotterdam, dat daar alleen bekend is. dat het verkeer lusschen Engeland en Nederland Is stop gezet Verkeer met België. Als een bewijs, hoezeer de Duitschers er voor zorgen, dait niemand uit België over de srens komt, kan dienen, zegt de N. R. Ct., dat de heer A. Keïlenaers. uit Leiden, van het R. K. Huisvestings-comité, die Donderdag 15 dezer haar Belfirïé is vertrokken tot het afhalen rem noodlijdende kinderlies en den 21sten zou terugkeeren, nor steeds België niet heeft mogen verlaten, c^vhoon hij tot dusverre alle mogel.iiflce faciliteiten genoot. Ook geen enkele brief is er vam hem te Lei den aangekomen. Z e e r o of. De schipper van een te IJmuiden binnen gekomen stoomtreiler rapporteert, döt hij op de visscherij heeft gepraaid den IJmuider stoomtreiler Union, waarvan die schipper mededeelde, dat hij was aangehouden door een Duitsche torpedoboot. die een «loep uit zette en eeniqe gewape^den overbracht. De bemanning van den treiler werd gedwongen In de logiezen te gaan. waarna de vangst van drie dagen, zijnde ruim 70 manden viscb var boord werd gehaald. Daarna mochten dc opvarenden van den treiler weer boven ko men. en vredwecn de sloen met den buit. De zaak tegen mr. Van Rossem. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Gravcn- hage eisebte gisteren tegen mr. C. P. van Ros sem letterkundige te Rotterdam, zes maan den. gevangenisstraf wegens het in gevaar brengen van de veiligheid vam den Staat door het verspreiden ren zijm bekende pamfletten, en f 200 boete, subs. 60 dia-gen hechtenis, we gens beleedigdng ren den Duitschen Keizei*. De Haagsche rechtbank had hem alleen we gens het laatste veroordeeld lot de genoem de geldboete en hechtenis. Bekl. door den president mr. Vollgraff on dervraagd, beweerde niet zoo zeer uit anti pathie voor de Duitschers geschreven te heb ben, dan wel uit ergernis na de verwoesting van Leuven. Hij heeft nimmer de bedoeling ge had den Keizer te beleedigen. Hetgeen kii schreef vloeide hem spontaan uit de pen en het is zoo ter drukpers gegaan. Hij meende dat de vrijheid van drukpers hier te lande hem daar vrijheid toe gaf. Later heeft hij zelf ingezien, dat zijn woordenkeus miet de juiste was Uit de verdere ondervraging van bekl. bleek, dat hij meende straffeloos te kunnen handelen, zooals hii deed. In verband hiermede vroeg de President hem, waarom hij dan zoo in het geheim de brochure had laten drukken. Bekl. erken-de alle maatregelen te hebben genomen, opdat de zaak niet zou uitkomen. Hij wilde echter niet als de schrijver bekend zijn, om dat er hier te lande tal van Duitschers wonen, die hij acht en daarom geen ergernis wilde geven. Wat het opzet betreft, ontkende bekl. op zettelijk de neutraliteit te hebben willen in gevaar brengen. Hij heeft zich nimmer kunnen voorstellen, dat hij door zijn pamfletje het land in gevaar zou brengen. Mr. Brevet, een der raadsheeren, onder vraagt bekl. daarna over de verspreiding. Hij antwoordt dat er over de geheele wereld exemplaren van verspreid werden. Niet al leen in Duitschland. De advocaat-generaal mr. Mazel requisitoir nemend, zette uitvoerig uiteen, dat de recht bank bekl. ion onrechte heeft vrijgesproken van het primair ten laste gelegde en hij zich zeer zeker heeft schuldig gemaakt aan het feit. strafbaar gesteld bij art. 100 W. v. S. Spreker wijst er nog op, dat de inhoud van het pamflet zeker vele Nederlanders geërgerd heeft. Het pasi ieder rechtgeaard Nederlander in het uifen van zijn antipathie in deze dagen de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. Spr. leest enkele passages uit het pamflet voor, om aan te toonen, dal door den inhoud z. i. wel degelijk onze neutraliteit kon in gevaar ge bracht worden. Het is bekend, dat er oorlogen zijn ontstaan om zeer futiele redenen. Een man als bekl., een ontwikkeld menscli, had moeten begrijpen, dat een dergelijk ge schrijf niet gepast en niet geoorloofd is. Het staat bij hem vast, dat de feiten van zoo ernstigen aard zijn. dat een veroordeeling volgens art. 100 "W. v. S. zal moeten volgen. Ook staat volgens spreker vast, dat bekl. de bedoeling heeft gehad den Duitschen kei zer te beleedigen, de uitvluchten door bekl. opgeworpen, zullen hem niet baten. Spr. con cludeert tot schuldig verklaring aan liet in ge- rear brengen van de neutraliteit des lands en veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf en overigens bevestiging van het vonnis van dc Haagsche rechtbank. De verdediger mr. Nolst Trcnité uit Rotter dam, besprak uitvoerig dc toepasselijkheid van art. 100 W. v S. Bewezen zal moeten wor-l den, dat de neutraliteit van ons land in ge vaar moet zijn gebracht en dat bekl. dit moet hebben gewild. PL r.cht hel ondenkbaar, dat het geschrijf van een onbekend privaat per soon van eenigen invloed zou zijn op onze buitenlandsche betrekkingen. Ilet is in strijd met elke opvatting van Internationaal recht, dat er eene mogendheid zou zijn, die onze regeering verantwoordelijk zou stellen voor hetgeen deze bekl. schreef. PI. concludeert dus dat de daad van bekl. geen gevaar heeft opgeleverd voor den Staat en dat bekl. geen opzet heeft gehad dit ge vaar te doen ontstaan. Vervolgens komende op de ten laste gelegde belcediging van den Duitschen Keizer, zet PI. in bijzonderheden uiteen, dat in dezen geen elementen aanwezig zijn. waarop ecu veroor- decling volgens art. 117 "W. v. S. zou kunnen volgen. Bovendien heeft bekL nimmer de be doeling gehad te beleedigen. terwijl wat de openbaarheid van het geschrift betreft, hier t. i. toch zeker niet daarvan gesproken kan worden, waar het in 200 ex. is verspreid over zooveel millioen mcnschen. Ook met de ver zending als drukwerk is er geen openbaarheid aan gegeven. Ten slotte pleit hii clementie voor bekl., in dien het Hof op juridische gronden bekl. mocht schuldig bevinden. Hij wijst dan op de om standigheden. waaronder beid. schreef, kort na de verwoesting A*an Leuven en de daaraan voorafgegane inval der Duitschers in België, waardoor een dien schokkende invloed is ont staan bij vele Nederlanders. Bekl. heeft met zijn geschrijf geen laag oog merk gehadpft was de vrucht van zuivere ver ontwaardiging. Uitspraak 5 Mei Dc nieuwe Amsterdamsche brandweercommandant. De ge meenteraad van Amsterdam heeft gisteren- namiddag langdurig in comité-generaal ver gaderd Naar de bladen daaromtrent melden^ heeft in dde besloten zitting de burgemeester uitvoerige mededeelingc-n verstrekt in ver band met de aanstaande benoeming van een brandweercommandant. Men weet, dat B. en vv als zoodanig hebben voorgedragen den b*er C. Gordijn Jr.. gcivensioneerd eerste luitenant der infanterie te Amsterdam. Aan vankelijk stond als nummer 1 op do voor dracht de kapitein der genie Cool. De mili taire autoriteiten bleken evenwel niet geneigd, thans, onder de huidige tijdsomstandigheden, oen dezen bekwamen officier ontslag uit den dienst te verkenenAnderzijds achtten B. en W. het on gewenscht. het belangrijke ambt ren commandant van de brandweer voor on- bepaaldcn tijd te doen wraarnemen door een plaatsvervanger. De oplossing dot de aftre dende commandant, de heer Meier, zoo lang als adviseur zou optreden, achtten zij niet afdoende. Een cn ander hooft burgemeester TcTlegen omstandig uiteengezet, tevens er op wijzende dat ook <k hoedanigheden van dengeen die voorgedragen werd, zoodanig waren, dat men meende aan hem fle voorkeur te moeten geven. Dit heeft tengevolge ge had. dat verschillende raadsleden, die hier omtrent tot B. en "W. vragen hadden gericht, zidh na de uiteenzetting van den burgemees ter bevredigd verklaarden. Men kon dus thans de benoeming van den heer C. Gordijn Jr. tot commandant van de Amsterdamsche brandweer, in de op Woens dag a.s. te houden raadsvergadering tege moet zien Intern. Congres voor Vrouwen. Om ongeveer kwarl over lien gisterenmor gen werd het Internationaal Congres door de voorzitster van het uitvoerend comité, mevr. Jacobs, geopend Daar de plichtplegingen gisteravond wa ren geschied, vangt zij dadelijk de werkzaam heden aan. Zij deelde mede, dal het uitvoerend comité uit zijn midden mej. Jane Adams als voorzit ster van hel congres heeft gekozen, welke me- dedeeling met luid applaus wordt ontvangen, evenals de presidente zelve toen zij den zetel innam. Tot tolken werden aangewezen de dames mej. Ileymann .mevr. Van Biena, geb. Hij mans en mej. Courtney. Mej. Rosa Manes, secretaresse van het Uitv. Comité brengt vervolgens het rapport uit, waaraan wij het volgende ontkenen: Op 12 Februari van dit jaar werd een bij eenkomst tesaam geroepen door mevr. Jacobs, en wel op verzoek van organisaties uit ver scheidene landen. De bijeenkomst werd te Amsterdam gehouden en bezocht door Duit sche, Engelsche, Belgische en Nederlandsche vrouwen. Op die bijeenkomst werd besloten, zoo spoe dig mogelijk, een internationaal congres van vrouwen te organiseeren, in Nederland te houden, daar dit land het best daarvoor ge schikt was. Men kwam overeen de Holland- sche vrouwen te verzoeken een comité te vor men om het congres voor te bereiden en voorts werd besloten, dat door haar de uit- noodigingen zouden worden verzonden en alk verdere beschikkingen getroffen. Het voorloopig program werd op die voor bereidende vergadering door de dames uit verschillende landen reeds opgemaakt en werd vervolgens in groote getale over heel de wereld verspreid door het Nederlandsche Uit voerend Comité en wel geheel onveranderd. Het uitvoerend comité werd op 18 Februari gevormd en bestaat uit de dames dr. A. H. Jacobs, dr. M. Boisscvain, R. Manus, F. J. Vat- tier Kraane—Daandels, II. van BiemaHij man. C. Raimondt—Hirschmann en J. C. van Lanschot Hubrecht. In de eerste plaats nu noodigde het uitvoe rende comité de verschillende landen uit, na tionale comité's te vormen. Ook in alle steden eii dorpen van Nederland werden comité's gevormd, die een groot aantal leden voor het congres aanbrachten, terwijl ook vele sympa thiebetuigingen uitkwamen. Inmiddels was het voorloopig program vertaald en rondge zonden in duizenden exemplaren over heel de wereld. Weldra telegrafeerde mej. Jane Adams uit Amerika, dat zij met een groot aantal Araeri- kaansche afgevaardigden ten congresse zou komen. Op het congres zouden moeten zijn: Uit Gr. Britt. en Ierland 25 afgevaardigden, 22 corporaties, 175 leden en 2 bezoeksters; Zuid-Af rik a respectievelijk 0, 0 1 en 0, Duitschland 3, 3, 2S en 0, Amerika 2, 2. 44 en 1, België 0, 0, 4 en 0, Spanje 0, 0, 1 en 0, Brazilië 0 0, 1 en 0, Denemarken 5 ,6, 0 en 0; Rusland 0, 0. 1 en 0; Polen 0, 0, 1 en 0, Italië 1 3 2 en 0, Oostenrijk 1, 1, 2 en 0; Hon garije 15. 6, 16 en 0; Zweden 0, 0, 15 en 0; Noorwegen 2, 2, 16 en 0, Nederland 130, 70, 800 en 700. Evenwel: door de bekende omstandigheden konden velen, die uil Engeland zouden ge komen zijn, aan haar voornemer geen gevolg geven. (Er waren uit dat land maar 4 en uit Italië in het geheel 3 naar men ons meedeel den). Dc secretaresse hoopt dat er alsnog een twintigtal zullen kunnen komen. De kosten van het congres worden gedra gen door de stortingen van de leden en vrij willige bijdragen cn voor het geval deze niet voldoende zouden zijn, zullen Duitschland, Engeland en Nederland elk een derde bijpas sen. Wegens den korten lijd en de onzekerheid van de postverbindingen was men verplicht dc correspondentie grootendeels per telegraaf le doen, waardoor fle kosten zeer hoog wer den. De secretaresse spreekt haar voldoening uit, dat men in weerwil van al de moeilijkheden toch nog binnen 8 weken is kunnen klaar komen (applaus). Verschillende secretaressen worden aange wezen, verschillende voor de talen. De presidente herinnert er aan, dat reeds od het voorloopig program stond, dat leden van bet congres alleen die vrouwen kunnen zijn, die van meening zijn: lo. dat voortaan de in ternationale geschillen moeten worden uitge maakt bij arbitrage en 2o. dat de vrouwen het stemrecht moeten hebben. Namens het speciale comité voor de resolu tion deelt de secretaresse mede, dat dit comité ook heeft besloten, dat niet zal worden ge sproken over de wijze, waarop de oorlog wordt gevoerd of wie er de oorzaak van is. Immers men beeft een congres voor den vre de. niet voor den oorlog. Staande de vergadering sluit het comité voor de resolution nog, dat al wat van wege liet congres wordt gepubliceerd, aan bet hoofd de mededeeling zal dragen omtrent de mee ning van alle leden nopens de arbitrage en het vrouwencongres. Een gansche reeks van mcdedeelingen wordt thans namens het resolutiescomité ge daan nopens de wijze van werken van het congres, hetgeen langen tiid vordert. De vergadering verklaart zich daarmee te vereenigen. Een motie wordt door de Duitsche dames Slöckcr en Rotte voorgesteld vóór den aan vang der verdere werkzaamheden, waarin het congres verklaart, dat het eensgezind is daar in. dat het niets wil weten van de haat, die thans de wereld vervult en dat men wil saam- werken tot het groote doel die haat te doen eindigen, algescheiden van het meeningsver- schil omtrent de middelen, om daartoe te ge raken. Dc motie wordt met algemeene stemmeD aangenomen. Aan de orde is vervolgens de eerste resolu tie: „Wij vrouwen, vereenigd in een internatio naal congres, protestceren legen de krankzin nigheid en de verschrikkingen van den oor log. die roekeloos menschenle\ens opoffert en vernietigt wat de mcnschheid na ecuwen van arbeid heeft opgebouwd. Mevrouw Keilhaug uit Noorwegen licht de resolutie toe. Zij acht dit eigenlijk de voornaamste reso lutie, omdat overal dcor den oorlog wordt ge leden en zijn invloed wordt ondervonden. Voorheen nu bemoeiden de vrouwen zich daarmede niet, zij bleven in het binnenste van hare huizen, doch het is een historisch oogen- rlik, wanneer nu alle vrouwen officieel tegen den oorlog protesteeren. De resolutie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Mej. Heijmann licht de resolutie toe: „Het Int. Congres v. V. komt op tegen de bewering, dat vrouwen in den modernen oor log beschermd kunnen worden. Het protesteert nadrukkelijk tegen de verkrachting, waarvan dc vrouwen in deze tijden het slachtoffer zijn en welke een onvermijdelijk gevolg is van eiken oorlog." Mej. H. zegt, dat het eigenlijk niet noodig moet zijn over zulke van zelf sprekende zaken nog te discussieeren. Het is voor ieder duide lijk, hoe de mannen moeten zijn, die in zeer langen tijd geen vrouwen hebben gezien en die dan in een veroverde stad binnentrekken. Er is geen sprake ren, dat in zulk geval de viouwen kunnen worden beschermd. Op de resolutie waarin werd geprotesteerd legen de verkrachting van vrouwen in dezen oorlog, bleek een amendement te zijn inge diend. Evenwel was reeds op voorstel ren het re solutie-comité besloten, dat over ecnige der resoluties (waaronder deze behoort) niet zou worden gedebatteerd en dus ook geen amen dementen kunnen worden aangenomen. Mej. Dangaard dringt er namens de Deen- sche delegatie op aan, dat de resolutie onge- amendeerd wordt aangenomen. Dit geschiedt dan ook bij groote meerder heid van stemmen. Aan de orde is thans, de door mej. Court ney toegelichte resolutie: Het Intern. Con gres da overtuigd', dat een der machtigste factoren om oorlogen te voorkomen, de sa menwerkende invloed der vrouwen van alle landen is; daarom zullen ook de vrouwen in de toekomst mede de verantwoordelijkheid der oorlogen dragen. Daar de vrouwen even wel alleen haar invloed van kracht kunnen doen zijn, als zij gelijke politieke rechten be zitten ais de mannen, verklaart dit congl'es het als plicht van de vrouwen met al haar kracht te werken voor hare politieke rech ten." "Wederom wordt na de inleiding dezer re solutie discussie gevraagd, maar zij wordt door het bureau geweigerd op grond van het besluit daaromtrent. De resolutie wordt aangenomen. Mej. Edith Abbott verdedigt /namens dé Ameriknansche delegatie een resolutie, waar bij het congres getuigt van den eaws&ger. wensch der vrouwen om de menscli en weder tot opbouwenden arbeid le vereenigen. en dé vrouwen zich verplichten alle middelen, die in haar macht staan, aan te wenden om fle goede verstandhouding tusschen de volkeren weer te herstellen en elke uitin^ ran haat of wraakzucht te bestrijden. De resolutie wordt aangenomen. De volgende wordt verdedigd door meviv Vilma Glücklich (Hongarije): „Dit intern, congres sipreeklt de noodzake lijkheid uit, de opvoeding der kinderen ii) zulke banen te leiden, dat hun denken en willen op het ideaal ren een opbouwenden vrede gericht worden Dc resolutie Is aangenomen. Daarna komt de (Duitsche) mevr. Slöcker er tegen op, dat van leder congreslid wordt aangenomen, dal het is voor de verplichte arbitrage. Reeds heeft z\j aan hot uitvoerend comité geschreven, dal het voor vele Duitsche vrouwen niet goed doenlijk zal zijn, daariin mee le gaan. Zij meent ook, dal de ersch, zoo als die nu werd gesteld, niet geheel en al overeenkomt met het voorloopig program Mevr. Jacobs zegt, dal het comité aan mevr. Slöcker heeft geantwoord geheel in deraelf- den zin, als nu is gezegd. Nu is de resolutie aan de orde, waarin junst de arbitrage wordt gevraagd. De resolutie luidt: „liet internationaal congres van vrouwen, van oordeel, dat oorlog een verloochening is van vooruitgang en beschaving, spreekt als zijne vaste overtuiging uil, dat in hel vei volg alle Snternationale geschillen moeten worden opgelost door scheidsgerecht of een verzoe- ningsraad en verlangt, dat de regeeringen van alle landen een overeenkomst zullen sluiten, ten einde in de toekomst volgens dit beghnsel te handelen." Deze resolutie wordt toegelicht door de Oostenrijksche mej. Rosica Schwimraer, doe verklaart, dat zij zonder bet protest van mevr. Stocker er niet aan zou hebben gedacht, de resolutie nog te verdedigen, daar zij meende, dat van zelf leder lid van dit congres bet volkomen eens is. Nu evenwel zegt z-ijt, dat geweld en recht elkaar uitsluiten en dat nu dus moet worden beslist, of de gescballen moeten worden op gelost door geweld of door recht. Welnu een feil is, dat geweld nog nooit een internationaal geschil werkelijk heeft opge lost. Het recht moet dat doen. De vrouwen vragen het met aandrang, maar n?et meer als vroeger smeckend en deemoedig, vnaar eischend. Zij wenschen, dat voortaan de arbitrage overal verplicht zij. (Luid applaus). Mevr. Selcnka uit Duitschland verklaart, dat zij een misverstand wil verhinderen, dal h vreezen is nit het protest van mevr. Stöcl:er. Deze had alleen bezwaar tegen de red a c- t it e van de resolutie en ren de voorwaarden vnor het lidmaatschap van het congres. De Duitsche dames wenschen ook de ar bitrage, maar zij geven toe, dat cr quaesties kunnen voorkomen, die een andere vreedza me oplossing mogelijk maken. Dat de wijze van het geweld bankroet heeft gemaakt, dal is men eens met mej. Schwimmer. De resolutie wordt voorloopig (met het cog op de afwezigheid van de Engelschcn) aan genomen. Mevr. Breckinridge uit Amerika, verdedigt de volgende resolutie, namelijk: Het congres dringt er bij de regeeringen van alle landen op aan, een overeenkomst te treffen, waarbij zij zich verbinden internatio nale maatregelen te nemen tegen elk land hetwelk zijn toevlucht neemt tot het gebruik van wapenen, Sn plaats van zijn geschillen te brengen voor een scheidsgerecht of vcr- zoeningsraad. Mevr. Breckfnridge meent, dat ieder, die voor de vorige resolutie was, eigen lijk ook deze moet aannemen. De resolutie wordt aangenomen. De volgende luidt: „overwegende, dat de oorlog in de verschillende landen niet gewild wordt door het volk, maar te weeg gebracht wordt door hel persoonlijk belang van enkele groepen, eftcht het Intern. Congres voor Vrouwen, dat de buitenlandsche politiek ge controleerd zal worden door de volksverte genwoordiging, ter zelfder tijd verklarende, dat een volksvertegenwoordiging alleen als zoodanig erkend zal worden als rij g^cozcn is door mannen en vrouwen onder gelijke voorwaarden. De discussie hierover wordt uitgesteld, de vergadering geschorst. De avond vasi den eersten dag van het Internationaal congres voor Vrouwen werd besteed aan een tweede openbare bijeenkomst, waarin dus geen congres-werkzaamheden werden verricht Het eerste deel ren de zaal was ter beschik king gehouden van de congres-af ge vaardig den; de tweede helft was voor het publiek, dat ook nu weer geen plaats onbezet liet. Mevrouw do*. A. Augspurg uit München presideerde. Zij sprak hare groote voldoening uit voor de talrijke opkomst en constateerde met vreugde, hoe op den eersten congresdag ge bleken is, hoe zeer men eensgezind was, hoe zeer alle antagonie en haat vreemd was eau haar, die uit zoovele verschillende landen waren gekomen. Pat geeft hoop, dal de vrede eenmaal zal heerschen. Het woord werd vervolgens gevoerd door de Amerikaan&che gedelegeerde mej. Ilol- brook, door mej. Anna Lüdhagen uit Zweden, mevr. Pethick Lawrence uit Londen, mevr* de Jong van Beek en Donk, en mevr. Rosika Schwimmen uit Boedapest. Alle redevoering gen oogstten een geestdriftig applaus. Oude munten. De timmerman J Thalen te Wapserveen (Dr.) vond bij de beh tiinmering van een woning een pot mei zilveren munten in den grond. Er waren 26 geldstukken grooter dan een rijksdaalder éO etnige kleinere ter grootte van een gulden, t& droegen het jaartal 1660 en 1662. Dood door schuld. Dc Krijgsdaad te 's Gravcoihage heeft in de zaak van dell le luitenant van het vrijwillig automobiel' corps, in garnizoen te Amsterdam, die terecht stond wegens het veroorzaken van den dood door schuld van mevrouw Pickart ten v**

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3