Uit den omtrek. mZ- De grootste bedenking tegen het ontwerp Vö9 tegen de nieuwe wijze van aangifte xelve, overeenkomstig een schatting naar de verkoopwaarde van het onroerend goed ge richt. Schier alle sprekers hebben daarover hun woordje gezegd. Het onderwerp leende *lch gevoegelijk voor de meest schromelijke Overdrijving. Wie zich hier in casuïstiek wil verdiepen vindt stof te over. Men neemt eenlge buitennissige gevallen, eenige pan den, die in bijzondere omstandigheden ver- keeren, roept dan uit met de stem van een Van den Biesen, en zijn gebarenspel er bij hoe ter wereld kan men nu de verkoop waarde van zulk een pand schatten? Dat geeft naar gebleken is gewon nen spel. De fout is, dat de bijzondere ge vallen worden gegeneraliseerd, alsof zoo de regel is." Wat de minister, de heeren Ferf en Van Nierop ook ten gunste van het ontwerp in het midden brachten dit groote, eigenlijk alles afdoende argument, o.m. dat het stel sel van het ontwerp zoo oneindig billijker was, dan het bestaande selsel van den mul- tiplicator het mocht niet baten. Koddig van hel geval was, dat het stelsel van den multiplicator, het stelsel welks willekeurige werking jaien lang om strijd is uitgekreten, nu waarlijk in eens warme verdedigers vond En mitsdien het ontwerp werd ver worpen De Nieuwe Courant vangt haar Ka meroverzicht aldus aan: „Het opmerkelijke feit deed zich voor, dat alle 'sprekers hei roerend eens waren over de onhoudbaarheid van den tegenwoordigen aanslag van de bebouwde en onbebouwde eigendommen, dot niemand een ander en beter stelsel dan de minister verdedigde, aan de hand vermocht te doen en desalniettemin de wetsvoordracht, waarin dat stelsel van den minister belichaamd was, met groote meerderheid verworpen werd. Alhoewel de aanvoerder der oppositie, de heer De Vos van Steenwijk, verklaard had dat de stemming over het wetsontwerp ge heel buiten den „Godsvrede" stond en het „bestand" de Eerste Kamer niet behoefde te weerhouden uitsluitend om practische rede nen dit ontwerp te verwerpen, droeg het vo tum toch bij uitstek het karakter van een partijstemming. De rechterzijde had er zich blijkbaar van te voren op gespitst gezamen lijk tegen te stemmen. Zoo groot was het ongeduld onder haar leden om de wet af te maken, dat van elke repliek werd afgezien en onmiddellijk na de rede van den minister do algemeene beraadslagingen werden ge sloten en men tot stemmen overging." Aldus eindigt dit overzicht: „Een millioenenrede hield de minister van Financiën om duidebik voor oogen te stellen, dat in 1912 ruim 1 millioen minder belasting van het onroerend goed geheven werd dan in 1881, terwijl daarentegen in hetzelfde tijd vak de heffing van het roerend vermogen is toegenomen, met nagenoeg 3 mill'oen. De minister wond er dan ook geen doekjes om toen hij meedeelde, dat in de eerstvolgende 5 6 jaar 's rijks middelen met 60 h 70 mil- Üoen versterkt zouden moeten worden en dat het duidelijk was dat "het onroerend goed daarvan zijn deel moest hebben. Men kan zeker niet zeggen dat <Je Minis ter, in afwachting daarvan, den bezitters van onroerend goed met deze wet het vuur te na aan de schenen legde. Hij ging uit van het beginsel dat leder belastingplichtig Is naar de waarde van zijn vermogen en dat de wet regelt hoe de waarde van dat vermo gen zal worden berekend. Het ging hier al leen om deze technische quoestie wordt op dit oogenblik wat het onroerend goed be treft, de waarde van het vermogen juist en billijk vastgesteld9 Neen. zoo had het ant woord alzijdig geluid. Welnu, wat beweegt u dan u tegen de voorgestelde billijker hef fing te verzetten9 Het antwoord is wellicht ten deele te zoeken in het feit dat de heer Treub deze regeling verdedigde en niet de heer Kolkman, die haar tijdens zijn minis terschap reeds had aangekondigd als volko men strookénde met zim overtuiging. De on- billiikheid blijft voortduren. Rechtstreeksche politieke gevolgen zal de verwerping wel niet hebben". Het Handelsblad acht de beslissing der Eerste Kamer van belang als symptoom Yan de gezindheid dier Kamer. „Wrj hebben, in dezen oorlogstijd, reeds een paar malen gelegenheid gehad om op te merken dat de houding van de Eerste Kamer, en in het bijzonder die van haar rechtsche meerderheid, deze schijnt te zijn. Zeer veel gouvernementeelen zin aan den dag te leggen ten aanzien van daden en voorstellen der Regeering die den abnorma- len toestand raken (noodwetten en derge lijke) maar zich te doen gelden waar het gaat om voorstellen die geen verbond hou den met de tijdsomstandigheden. En zoo is het nu verworpen voorstel, dat natuurlijk geheel buiten dit laatste verband bleef, ten offer gevallen aan de onbelemmerde critiek van de Eerste-Kamermeerderheid.*. Anders dan in de Tweede waar van rechts nog 7 van de 25 leden vóór stemden en de beste verdediging zelfs werd geleverd door een Christelijk-historisch man (den heer De Geer), heeft het ontwerp hier hii rreen en kelen man van rechts genade kunnen vin den terwijl bovendien deze ongenadige ge zindheid, tegenover een niet-noodwet, zich gansch vrijelijk kon uiten. Voor de eedswet belooft dit niet veel goeds. En een verwerping van dat ontwerp ware van meer concreet belang. Want ddér is voorziening urgent." Berichten. Aan de Staatscourant van heden ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten op zijn verzoek, eeiwol ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-consul der Nederlan den te Fray-Bentos (Uruguay), aan den heer E. Kröger. (De waarneming van het vice-consu- laat is opgedragen aan den heer E. Redlich) benoemd bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve-tweede-luitenant, de sergeant-majoor- zdministrateur van den landstorm N. van Zan ten benoemd tot graveur 2de klasse bij de Topo- graphische Inrichting de graveur 3de klasse bij die inrichting J. Achterkamp en tot drukker 2de klasse bij de Topographische Inrichting de drukker 3de klasse bij die inrichting J. Wissink benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der artillerie, bij het 3de regiment vesting-artillerie, tot reserve-2de-luite nant, de vaandrig M. M. Couvée, van het korps. De Staalscourafnit van. Zajterdag 8 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen mr. C. Neytzell de Wilde, als notaris te Utrecht. benoemd en aangesteld lot officier van gc- zondfheid 2e klasse bij bet Indische leger de arts G. A. Sedce; verlengd met 2 jaar ifle dot a cheering bij bet Nederlandsche leger van de la luitenants der militaire administratie W. v. d. Poel en G. P. de Reuver, beiden van bet Inddsohe leger, thanis leeraren aan den hoofdcursus te Kam pen. H. M. de Koningin beeft aan de Neder landsche Athletiek-Unie eene bijdrage ge schonken in de kosten van aanschaffing van sportbenoodigdheden voor de gemobiliseerde weermacht. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek aan de tentoonstelling der ontwer pen voor het ruiterstandbeeld van Stadhou der Willem III, in het gebouw van de Aca demie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Het kamerlid Helsdingen. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid voor Fra- neker, do heer Helsdingen, gemeenteraads lid te '9 Gravenbage, is plotseling vrij ernstig ongesteld geworden, zoodat bij den eersten tijd niet de vergaderingen van Kamer of Ge meenteraad zal kunnen bijwonen Naar gemeld wordt is de heer Helsdingen lijdende aan cholera nostras. J. D. Donker Duyvis. f Te 'sGra- venhage is in den ouderdom van 65 jaar over- leden de heer J. D. Donker Duijvis, directeur der Semarang-Toana-, Oost-Java-, Serajoedal- en S ernara n g-Ch eribon Stoomtram-Maat schappijen te Den Haag. Nederland en de oorlog> Da Katwijk. Naar aanleiding van bet bericht aan bet Hbld., dat in zake de „Katwijk" overeenstem ming tusschen de regeeringen van Duitschland en Nederland is tot stand gekomen, meldt men ons uit Der. Haag, dat ter bevoegder plaatse hiervan niets bekend is. Varkens en varkenevleesch. Door bemiddeling van bet Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var kens en varkensvleesch, worden deze week de navolgende gemeenten voorzien van var kens: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag Utrecht, Nijmegen, Haarlem, Arnhem, Gro ningen. Dordrecht, Leiden, Alkmaar, Amers foort, Bussum, Epschedé, Gouda, Zwolle, Zeist, Zaandam, Zutfen. Totaal 2705 stuks. Vermoedelijk zal ln de volgende week kun nen worden begonnen met de voorziening van die gemeenten, welke niet door tusschenkomst van den Nederlandschen Slagershond de be- noodigde varkens kunnen ontvangen. Projectielen. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen meldt roen aan de N, R Ct.: Donderdag tusschen 9 en 10 uur vm., zijn in den Hedwigpolder, gemeente Graauw (Zee land), vlak bij de Belgische grens, projectie le nneergekomen, afkomstig uit kanonnen van 15 c.M. en wegende 36 kilogram. Drie vielen er in den polder zelf en één is neergekomen in de bij dien polder behoorende haven. Deze projectielen waren, naar we verne men, afgeschoten, van bet fort Blauwparen, door de Duitschers bezet, dóe schietoefenin gen hielden on een in de Schelde gespeelt wordende schijf. Dc Tuin hou w-0 nderlinge over 1914. Aan bet te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van de Tuin- bouw-Onderlinge uitgebrachte jaarverslag, is het volgende ontleend: Het aantal leden bedroeg op 31 December 1914 2715, terwijl het verzekerd loon op dien datum tot circa f 5,391,200 gestegen was. Het ledental vermeerderde in bet verslagjaar met 113 Er kwamen 454 ongeval-aangiften in. Van de getroffenen waren er 428 binnen 2 maan den hersteld, terwijl 25 langer dan 2 maan den invalide waren. Drie ongevallen had den den dood van den getroffene tengevolge. Twee van deze laatste ongevallen gaven aan leiding tot het toekennen eener blijvende ui'- keering aan nagelaten betrekkingen. Bij bet opmaken van het verslag zijn 6 ge troffenen nog niet geheel hersteld. In hoeverre het noodig zal zijn aan een of meer dezer een blijvende uitkeering toe te kennen, valt op het oogenblik nog niet te zeggen. Aan 3 ar beiders, die langer dan 2 maanden invalide waren, werd inmiddels reeds, wegens gedeel telijke blijvende invaliditeit, een blijvende uit keering toegekend. Onder de ingekomen aangifte-formulieren waren er 6 van patroons-ongevallen en 6 ge vallen van bedrijfsziekten. Op 1 Januari 1914 stelde de Tuinbouw On derlinge 44 afdeelingen. De afdeelingen Groo tebroek en Avenhorn werden in den loop van bet jaar tot een afdeeling Hoorn vereenigd, zoodat er thans 43 afdeelingen zijn. In totaal 'bedroegen de kosten der T. O. f 49,273.254, aan rente is gekweekt f 1.672.254, zoodat moet worden opgebracht f 47.600.99. ITet door de leden gedurende bet tijdvak hunner aansluiting over 1914 uitbetaald loon heeft bedragen f 5,391.164. Zoodat over 1914 met de leden kan wor den afgerekend op 88 cent per f 100 loon. Aan blijvend invaliden of nagelaten betrek kingen werd uitgekeerd in 1914 3823.404, welke som bestreden werd uit de daarvoor op gebrachte contante waarden voor blijvende uitkeeringen. De vergadering, onder leiding van jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, werd o. a. bij gewoond door afgevaardigden der Plaatselijke Ongevallencommissies uit bet gebcele land en door leden van het centraal bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad. U z h e i t. In bet koor van de Groo te ketrk te Leeuwarden is dezer dagen een borstbeeld van Willem bodewijk ven Naesai» (Uz Heit) geplaatst. Na bet overlijden van den beeldhouwer prof. Bart van Hove, die bet op bet Raadhuisplein staande stand beeld boetseerde, werd bet eerstel afgietsel van dit beeld vetrfcrijgbaar gesteld. Het col lege van kerkvoogden, 'door bdjdinagen van een aantal particufierert -daartoe in stoat gesteld, besloot aan dit afgietsel een plaats te geven in de kerk, waarin Uz Heit begra ven geweest is. Daar bot beeld in zijn geheel te groot was voor de ruimte in het koor, werd het tot een borstbeeld verkleindOn een eenvoudigen sokkel van kunst graniet geplaatst, staat bet thans op de plaats, waar bet stoffelijk over schot van den prins in 1620 begraven werd en in die onmiddellijke nabijheid -valn de plaats, waar bet groote grafmonument van den prins gestaan heeft, dat ln 1795 vernield Is. (L. Ct.) Ontrouwe postbeambte. (Voor de rechtbank te 's Grarvenhage stond terecht de 29-jarige brievenbesteller der pos terijen G. G., wonende te 's Gravenhage, be schuldigd van bet als ambtenaar der Kon. Ned. Posterijen verduisteren van brieven aan de posterijen ter verzending toevertrouwd. Bekl. stond reeds lang onder verdenking en was al op enkele onregelmatigheden betrapt. Om zekerheid te erlangen dat bekl. zich schuldig maakte aan betgeen waarvan men hem verdacht, werd door de directie van 't postkantoor in een der brievenbussen in de stad op 15 April een brief geworpen aan ze ker adres, waarin gesloten een bankbiljet van 10. Bekl. was dien avond belast met de lichting van de bussen en Lij zijn terugkomst werd bij gefouilleerd en in bet bezit gevon den van dien brief. Hij legde toen dadelijk een volledige bekentenis af en werd bovendien nog in bet bezit bevonden van andere brie ven, die bij zich toegeëigend bad. Nu bij te* recht stond, bevestigde bij die bekentenis. Na bet liooren van de getuigen-vorderde de officier van justitie bekl.'s veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Bolsius uit Leiden kon zich niet vereenigen met de omstandigheid dat bekl. ten laste is gelegd die verduiste ring van een brief 'die ter verzending aan de posterijen is toevertrouwd. Dit was immers niet bet geval. De bewuste brief is door de directie van het postkantoor te Den Haar/ gepost met bet doel den bdkl., dien men verda-cht, er in te laten loopen, om zijn eer lijkheid op de proef te stellen. Overigens pleitte hij clementie» Uitspraak 17 Mei a.s. Zware brand te Ilpendam. Een brand, drie zeer emstiige gevolgen had kunnen hebben, brak omstreeks 9 uur gistermorgen in de smederij van den beer G. Oudejans te Ilpendam uit. Deze smederij wordt begrensd door do gasfabriek, waai* een groot aantal vaten benzine m gasoline opgestapeld lagen De buizen, <Ke naast de smederij liggen, zijn gedeeltelijk van bout, terwijl ook de Hervorm de kerk in de onmiddellijke nabijheid ligt. In een oogwenk stond de smederij in volle vlam, terwijl ook de winkel van den heer D. Brouwer en het huis van mej. Wal Raben- stein dreigden in brand te geraken, daar de tusscbenschotten van bout zijn. Drie handspuiten, van Ilpiondam en een groot aantal militairen, die daar ingekwar tierd zijn, begonnen direct met bet blusschen van den brand. Te vonen waren reeds de vaten uit de gasfabriek verwijderd, zoodat bet gevaar voor ontploffing vermeden was. Do Amsterdamschle brandweer werd mtet het oog op de brandbare omgeving in de Kerk straalt gewaarschuwd en een automo biel-stoomspuit was op weg naar Ilpendam. doch kon onderweg tcmigkeenen, daar de brandweer van Ilpendam en ook een spui' van Punuerland binnen bet uur dein brand meester waren. De smederij was verzekerd. De smid kon slechts een paar boeken en eenig geld redden Zij buis werd geheel in de asch gelegd. Een wolkbreuk. Heerlen beeft Woensdag gezwommen in een wolkbreuk. Een onweersbui zette omstreeks half een in den middag de geheele plaats in minder dan twin tig minuten tijds een halven meter daep onder water. Vooral naar de zijde van het station was het 't ergst, bet geheele emplacement stond blank. Straatverkeer was voor een kor ten tijd onmogelijk, auto's gingen tot het por tier door het water. Toen de bui voorbij was. kreeg de burgerij handen vol werk om het in kelders en gangen gestroomde water weder naar buiten te werken. De brandweer hielp ten slotte mede om de kelders ledig te pom pen. Midden- en Noord-Limburg hebben geen overlast gehad. Gelukkig echter heeft men ook daar den lang verwachten voorjaarsre- gen gekregen. Hbld. Onweer. Te Heerde sloeg Woensdag avond, tijdens een onweer, de bliksem in de welput bij de woning van J. Kommer. Van dc put sloeg de bliksem over op bet buis. zonder echter brand le veroorzaken. De mid delste van 3 naast elkander slaande geiten werd echter gedood. Van gemelde woning sloeg de bliksem door den grond naar de woning van de wed. P. Buitenkamp, welk buisje in de asch werd gelegd. De inboedel en drie geiten gingen verloren. Niets was ver zekerd. School- en Kerknieuws. Nederlandsche Zendingsver- een i g i n g. Het Orgaan no. 5 van de Ned. Zend. Vereeniging deelt mede, dat ontvangen is van 1 tot 31 Maart 1915, aan Stuiverscollecte f 386.35, aan diversen 1632.75, waaionder van N. N. f 500 en van het Ned. Jongelings verbond voor opleiding van den heer v. d. Klift f 200, beiden te Rotterdamaan kerkcollecten f 217.97, waaronder f 112.25 van de coll- voor- jaarszendingsdag der Provinciale Friesche afd. te Berlikum; de Soendaneesjes f 676.73; aan legoten f 300, n.l. van wijlen den heer Weehui zen te Amsterdam f 100, van wijlen mej. Klaasje de Wijn te Burg (Texel) f 100 en f 100 van wijlen mej. H. C. More>l te 's-Gravenhage en aan ontvangsten uit Ned. Oost-Indië f 311.35. Te zemen f 4074.274. Kunst en Wetenschap. Noar bet Hbld. verneemt zal bet gezel schap Verkade te 's-Gravenhage bet volgende seizoen een ndeuw tooneclstuk van den too- neelschrüver Herman Roelvink opvoeren. Te Utrecht bad de 6e algemeene vergade ring plaats van de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsche Ldeid". De voorzitter, ma*. G. A. E. B. Meijer, beet de aanwezigen welkom en geeft daarbij een korten terugblik. Spreker herinnert mei groo te dankbaarheid aan bet besluit van H. M. de Koningin aan de vereeniging wel bet praedi- <caat „Koninklijke" te willen verleenen aan het besluit van II. Ms de Koningin-Moeder bet beschermvrouwschap der vereeniging te aan vaarden, en aan d>e tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moeder op het door de piopa- ganda-oommissie georganiseerde Tuinfeest op Huize Peking te Baarn, daartoe welwillend afgestaan door den beer en mevrouw Aug. Janssen aldaar. Het tuinfeest zelf mocht al leszins geslaagd hceten; ook al waren de stof felijke voordeelen betrekkelijk gering, de pro pagandistische waarde kan niet boog genoeg worden aangeslagen» Zeker bracht 1 Augustus en de daarop gevolgde beroering groote na- deelen voor bet werk der propaganda-com- missde alsook voor onze vereeniging. Toch heeft aan den anderen kant de zware en groo te tijd, dien ons land had door te maken, het gevoel van saamboorigheid en het nationale bewustzijn zeer versterkt. Voor de Werkzaam heid van onze vereeniging openden zich door de mobilisatie nieuwe terreinen. Tal van malen verzochten musici en zan gers om de publicatie's onzer vereeniging; helaas was de kas niet in staat aan deze zeer sympathieke verzoeken te voldoen. Coers' Liederkoor gaf herhaaldelijk uitvoeringen voor de gemobiliseerde!!. Den koorleden wordt daarvoor dank gebracht. Mei weemoed wordt herdacht bet overlijden van jhr. Boe- lens van Eijsanga, wiens warme belangstel ling herbaalde malen bleek. Met algemeene stemmen wordt tot eerelid. benoemd prof. dr. Jan te "Winkel te Amster dam. Tot bestuurderen worden gekozen prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lobman, jhr. C. H. O. M. von Winning, prof. mr. C. Naber, A. J. van Vessem, naej. Marie Berdenis van Berlekora, prof. dr. H. Kern, dr. W. J. Leyds, L. Adr. van Tetterode. Prof. Naber neemt zijn benoeming aan op voorwaarde, dat bet secretariaat op jongere krachten zal overgaan. Eveneens wordt de benoeming aanvaard door prof. de Savornin Lobman. De rekening en verantwoording van den penningmeester wordt goedgekeurd en aan den functionaris mr. J. Hamburger A.Dzn. décharge verleend. Hierna wordt de vergadering gesloten. Door bet bestuur werd éénstemmig aan genomen het volgende werkprogram I. Reeds in het komende vereenigingsjaar zal de beer Coers zijn publicatie van Liederen van Groot-Nederlamd hervatten en wel indien eenigszans mogelijk in bet tempo van 12 bun dels per jaar. II. In den geldnood van de vereeniging zal moeten voorzien worden door het winnen van begunstigende leden, bareïd jaarlijks een aanzienlijke som bii te dragen. IIL Bij de Ministers van Binnenlandscbe Zaken, Oorlog, Marine, Buitenlandsche Za ken en Koloniën zullen in aansluiting bij de vroeger door den heer Coers ondernomen pogingen, energieke stappen worden gedaan tot bet verkrijgen van subsidie voor de ver eeniging dn van abonnementen op de pu blicaties. IV. Verbinding zal worden gezocht met het Algemeen Nederlandsch Verbond tot een gelijk doel. V. Bij den directeur van Eeredienst en Onderwijs in Ned.-Indië zullen de publicaties van don beer Coers warm worden aanbevolen. VI. Uitvoeringen door Coers' Liéderkoor en Coers' Liederkwartet zullen gegeven wor den vanwege de vereeniging, voorzoover haar geldmiddelen 'dit toelaten, nadat de publica tie van Liederen van Groot-Nederland zal her begonnen zijn. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Meer en meer komt de vrouw naar voren, een gevolg niet alleen van de economische omstan digheden, maar ook hiervan, dat zij zich haar taak, haar roeping bewust wordt. Zij is een ernstige concurrente van den man geworden. In Engeland b.v. heeft de vrouwenarbeid in alle beroepen en alle maatschappelijke lagen een belangrijken omvang gekregen. Het duide lijkste komt dat uit in betrekkingen van staats wege. Zoo heeft de regeering vrouwelijke regee- ringscommissarissen voor het middelbaar onder wijs aangesteld, eveneens vrouwen in de com- missiën van onderzoek in alle mogelijke opvoe- dings- en onderwijsvraagstukken en in sociale aangelegenheden. Armen-inspectrices met ho noraria tot 400 en reis- en verblijfkosten zijn reeds sedert lang werkzaam. Als schoolinspec- trices betrekken vrouwen salarissen van 150 tot 300 p^t.als kookschool-inspectrices 250 p.st. öls directrices van handelsscholen 300 p.st.als adj.-bibliothecarissen van 150 tot 200 p.st. Dat de vrouwen bij de fabrieksinspectie tal rijk vertegenwoordigd zijn, is bekend. Ook in het gevangeniswezen hebben honderden betrek kingen als oppasseressen met 45 tot 50 p.st. en opklimmende tot en met adj.-directrice met trac- tementen tot 250 p.st. Bij het departement van Koophandel werd reeds in 1870 een vrouw op een wedde van 400 p.st. aangesteld. Bij de Posterijen zijn duizenden vrouwen in de lagere en in de hoogere rangen werkzaam tegen honoraria van 35 tot 100 p.st. Alleen bij de posterijen, telegrafie en telefonie zijn over de 300,000 vrouwelijke personen werkzaam. Er zijn ook vrouwelijke postartsen en verzekerings artsen. Ja, de vrouw speelt in het maatschappelijk leven in onzen tijd zoo goed een rol als de man. En tehuis wil zij ook een harer waardige plaats innemen. Neemt eens even notitie van „De Tien Geboden voor de Vrouw", welke haar in „De Werkende Vrouw" worden voorgehouden 1. Hoed u voor den eersten strijd; nadert hij echter, vecht hem dan moedig uithet is van vérstrekkende beteekenis, dat ge daarin overwinnares blijft. 2. Vergeet niet, dat ge met een man getrouwd zijt, en niet met een God, zijn onvolkomenheden zullen u dan niet verrassen. X Val hem niet voortdurend lastig om maar zie met uw vost weekgeld rond 4. Mocht uw echtgenoot al geen haat WiTilli. een maag heeft hij zekergij zult wel do«^ tfce( hem goed toebereide spijzen voor f» zetten en daardoor zeker zijn gunst verwerd» 5. Laat hem nu en dan, niet te dttw.jls, een* het laatste woord hebben, hij heeft er pret van en a brengt het geen verlies. Lees, behalve de geboorte-, verlovings- en huwelijksberichten ook den verderen inhoud vah de bladen en stel u op de hoogte van wat er in 't buitenland voorvalthij zal zich dan op een gegeven moment gaan verwonderen, dat hij over politiek en gebeurtenissen van den dag kan spreken, zonder dat hij daarvoor naar 't café behoeft te gaan. 7. Wees steeds ook in den strijd beleefd tegen hem- Herinner u, dat ge tot hem opzag, toen ge met hem verloofd waart, zie thans niet op hem neer. 8. Laat hem met behoorlijke tusschen* poozen ook maar eens meer weten dan gij i hij behoudt daardoor zijn gevoel van eigen waarde en 't zal u zeker voordeel brengen, nu en dan toe te geven, dat ge niet onfeilbaar zijt. 9. Wees vriendin voor uw man, indien hij een verstandig man isis hij dat niet, tracht u dan tot zijn vriend te verheffen. Verhef hem, daal niet tot hem af. 10. Heb achting voor de familie van uw man, vooral voor zijn moederzij had hem lief, lang vóór u. Het le gebod spreekt van fierheid, gepaste fierheid, en in de volgende is niet te ontkennen de gezindheid om den man te geven wat hem toekomt. Zoo moet het wederkeerig zijn: waardeering van beide zijden, en een weten te geven en nemen. Dan kan het goed gaan, en zal men instemmen met het spreekwoord van den nieu wen tijdZooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Een grappenmaker maakte van dit spreek woord een ander Zooals het klokje thuis tikt, tikt hei in den lommerd ook. Tegen die komisch nuchtere opmerking valt niets in te brengen, als men daar in den lom merd ten minste niet vergeet om het klokje op te winden. Het Handelsblad gaf laatst eenige staaltjes, van dergelijke verdraaide, vernieuwde spreek woorden we laten ze hier volgen Hoe later op den avond, hoe meer slaap. Wie aan den weg timmert, moet een hamer hebben- Als het kindje binnen komt, gaat de deur open. Geen koe zoo bont of ze kan gemolken wor den. Na volbrachten arbeid is er altijd nog meer te doen. Wie hoog klimt, moet ook weer omlaag dolen. Veel varkens maken veel mest. Rijkdom is geen schande, en arbeid maakt niet altijd gelukkig Beter één kogel in de hand dan tien in deti rug. Oost West, maar thuis is het ook niet altijd best. Wie een hond wil slaan, moet er eerst een hebben. Keulen en Aken Eggen nog ver van de Fran- sche grens. Tot zoove rhet Hbld. Wij zouden zei! zoo kunnen voortgaan, b.v. Wie niet sterk is, moet havermout eten, (of rookvleesch, of Sanguinose gebruiken). Maar het toekomstige menschdom zal ook wel büjven toepassen het oude spreekwoord: Wie niet sterk is, m o e t slim z ij n. Zulke slim merds zijn er altoos geweest, die door hun slimheid wisten te bereiken, waartoe hun macht tekort schoot. Napoleon, die veel vermocht, moest ook wel eens tot list zijn toevlucht nemen. Het is weinig bekend, dat keizer Napoleon Dl de eigenlijke uitvinder is van een later dikwijls nagevolgde reclame-truc. Keizer Napoleon had soms aardige ideeën om op handige wijze zijn onderdanen naar zijn hand te zetten. Tijdens zijn regeering werd een nieuw groot vijf francstuk ingevoerd. De Franschen echter moesten van dat geldstuk niets hebben en het kostte groote moeite om de munt ingang te doen vinden. Toen bedacht Napoleon een middel om de munt spoe dig populair te doen worden. Hij liet namelijk bekend maken, dat in een der munten een velle tje asbest was verborgen. Dat stukje papier was niets anders dan een bon voor een som gelds van 100,000 francs. Dat hielp om de munt nader tot de raenschen te brengen. In heel Fraukrijk was plotseling de tegenstand tegen de munt gebroken. Iedereen moest het geidstuk hebben. Daar waren men- schen, die er verzamelingen van aanlegden, an deren, die de vijf francstukken door midden sneden en iedereen lette goed op of er wellicht ook een teeken aan de munt zichtbaar was, waaraan tc zien was dat er iets mee gebeurd was. Napoleon had zijn doel bereikt. Spoedig was men aan de groote munt gewend en nie mand klaagde meer, dat ze onpractisch was. Toen er in de munten geen geld werd gevonden, was de geschiedenis spoedig vergeten, maar desondanks moeten er in Frankrijk nog altijd menschen zijn, die de vijf francstukken uit het eerste jaar van uitgifte verzamelen en doorsnij den om naar de chèque te zoeken. Zooals ge zegd, is deze nog niet gevonden en men weet ook niet zeker of ze wel ooit in een munt Is ge stoken. Het is heel wel mogelijk, dat Napoleon alleen heeft laten bekend maken, dat de chèque was .ingesloten en in werkelijkheid het geld^< waardige papiertje nooit in een der munten heeft laten verstoppen. In ónzen tijd wordt dit voorbeeld om een arti kel ingang te doen vinden, veel nagevolgd. Vooral in Amerika, waar een tabakshandelaar niet lang géleden nog op elke duizend pakjes tabak een afzonderde, waarin een vijWollarstuk werd ingesloten, waardoor zijn pakjes tabak een attractie werden voor de rookers. Ook ln ons land zijn dergelijke reclamemiddelen wel ge bruikt. Er werden hier indertijd chocolade- reepen verkocht, waarin centen, dubbeltjes en kwartjes te vinden waren. Als men er een flinkte hoeveelheid van kocht, kon men het wél eens treffen dat er een reepje bij was waar een muntjè inzat. Een zeldzame vondst werd door een kok in een officierscasino te Berlijn gedaan. Bij een groote hoeveelheid visch bevond zich een kabeljauw van een pond of tien, in welks maag een flescK werd gevonden van 15 centimeter lengte. Een briefje binnen in de flesch deelde mede, dat een echtpaar uit Stuttgart den 25en Juni 1914 op de reis van Hamburg naar New-York, de flesch in zee had geworpen. Thans ls die groet uit de dagen van den vrede aan het licht gekO* men. KEUVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6