yfcssingen. een adres van hulde en dankbe tuiging voor de aan hen verleende gastvrij heid en steun aangeboden. Dit adres was ver gezeld van een fraai album met de gecalligra- feerde namen der onderteek^naars van het gdres. Namens Hare Majesteit werd aan de aan bieders Iloogstderzelver dank en betuiging van waar deering overgebracht. Ontvluchte gcintefrneerde»n. Van een gezelschap geïnterneerde officie ren tob Urk, die Donderdag per torpedoboot Enkhuizen bezochten, wist tegen den avond een tweetal te ontsnappen. Een hunner, die plaats genomen had in den trein van half- t/ien, werd nog tijdig bemerkt; de ander is. naar men meent, gevlucht in de richting van Andijk. Donderdag werden te Assen dootr de mare chaussee vier Engcische geïnterneerden in bure'iirikil'eercn. die uit Groningen - vi: waren, aangehouden. Ze hadden zich aan het station van een plaatsbewijs naar Utrecht voorzien. (Hbld.) Rrchivarissen. Donderdag had. te Arnhem de jaarlijksche vergadering plaats van de Vereeniging van archivarissen in Ne derland. De voorzitter, mr. S. Muller Fzn., las het gewone jaarlijksche overzicht. Als plaats voor de volgende vergadering werd in overleg met den Oudheidkundigen Bond, Hoorn aangewezen. De rekening van den penningmeester werd na onderzoek goed gekeurd. Het bestuur werd samengesteld als volgt: mr. S. Muller Fzn., voorz.dr. E. Wiersma, seer.mr. A. C. Bondam, penningm.dr. K. Heeringa, redacteur van het tijdschrift; mr. R. Fm in. vicarus. Stellingen over de goed- of afkeuring van de invoering van het z.g. decimalen-stelsel van archief-ordening op de gemeente- en an dere administraties, door mr. Muller gefor muleerd, gaven aanleiding tot een uitvoerige bespreking. Ten slotte heeft de vergadering met groote meerderheid besloten het stelsel wel is waar niet aan te bevelen, doch wel uit te spreken, dat hel in ernstige overweging moet worden genomen. Bovendien werd besloten het vol gend jaar van uit Hoorn zoo mogelijk een be zoek te brengen aan het volgens het systeem Ingerichte gemeente-archief te Zaandam. Na een bespreking van de verhouding van 'de archieven van Rijk en Gemeente tot het nieuw opgerichte Nederlandsche economisch historisch archief, waarbij van verschillende eijden is opgekomen tegen de overbrenging van alle bescheiden van de groote handels- Instellingen in ons land in een centraal-depOt, werd de vergadering gesloten. De aanwezigen maakten vervolgens een auto-tocht door de Betuwe, waarna de dag be sloten werd met een diner. Gasfabrikanten. De Vereeniging van Gasfabrikanten i-n Nederland hield Woensdag en Donderdag, te Nijmegen haafc* 43e alg. vergadering. De werkzaamheden vingen Woensdag te 9 uur aan met een ope ningsrede van den voorzitter, den heer Bak huis. Hulde werd gebracht aan H. M. de Ko ningin en de Regeering; door het krachtig be leid was ons vaderland tot hiertoe voor de rampen van den oorlog gespaard. De voor zitter wees daarna op de bezwaren, die door den oorlogstoestand voor de gasindustrie ont staan zijnin 't bijzonder is zulks het geval met de voorziening in steenkolen en het daar mede verbonden afzetgebied der nevenproduc ten. In de tot stand gekomen nijverheidscom missie, uitgaande van het Kon. Nat. Steunco mité, werd veel baat gevonden; spreker ver tegenwoordigde daarbij de gasindustrie; uit die commissie kwam het kolenbureau voort. Al ondervond het in den aanvang niet veel sympathie, het is later wel degelijk gebleken van bcteekenis te zijn voor ons land. Geprezen werd vervolgens het collegiaal op treden en samenwerken der steenkolenhande- üaren. wat Spr. een daad van groote vader landsliefde noemde. Dat de Duitsche steen- tooi niet gebracht is in prijs op de basis der Engelsche, achtte Spr. een gelukkig feit. Uit voerig werd stilgestaan bij den arbeid van het kolenbureau, en niet vergelen werd mei er kentelijkheid te gewagen van den steun der Nederl. Regeering daarbij ondervonden. Aan de beperking van den kolenuitvoer ligt groo- tendeels ten grondslag de eigen behoefte der Strijdende machten; men moet derhalve de verwachtingen niet te hoog spannen. Vooral is de behoefte groot aan gaskolenderhalve zaJ 't noodig worden b.v. mager fijnkolen in goe de menging met gaskolen te verwerken en gösvlamkolen te vervaardigen. Van groote be- leekenis achtte Spr. de totstandkoming der Kolenreserve Maatschappij; daardoor toch fcan de wilde kolenhandel beperkt worden. Toch, zegt Spr., zullen we, ondanks al onze voorzorgen, legen den winter zonder voor raad gascokes zitten, al komt de invoer van Grosscokes ons hierin een weinig te hulp. Te verwachten is, dal bij gebrek aan Chili-sal- peter de sulfaat gretig zal worden gevraagd; niet alleen nu, maar ook in de toekomst. Spr. acht het niet wel denkbaar dat de bezwaren, zoolang de oorlog duurt, zullen verminderen Integendeel, verrassingen zullen niet buiten blijven. En met het oog op de toekomst meent Spr., dat in de oorlogvoerende landen geble ken is, welke omvangrijke belangen door de gasindustrie worden betrokken. Het groote ge- brek aan petroleum was prachtig ondervan gen door het gas. Ondanks den druk der tijden gaat op vele plaatsen hert verbruik vooruil. Vrees voor da ling van teerprijzen behoeft niet te bestaan; immers, het gebruik der teerproducten heeft zich zeer ontwikkeld. Helaas, de hooge kolen- prijzen hebben onze bedrijfsresultaten zeer ge drukt. In sommige plaatsen waren^dc gemeen tebesturen reeds tot verhooging der gasprijzen overgegaan. Al is dus zoo eindigde Spr. zijn rede onze toekomsthorizon vrij helder, geheel on bewolkt is hij niet en uw volle toewijding ên inspanning zal noodig zijn om den groei van het gasdebiet te verzekeren, en ik fct>op dat het machtige hulpmiddel daartoe ».l. lage gasprijs niet deze crisis zal verloren raken Des voorzitters rede werd door de talrijke vergadering warm toegejuicht. Benoemd werd daarna tot eerelid de heer N. W. van Doesburgh, te Leiden, met alge- mcene stemmen op een na; ter vergadering binnengeleid, werd de heer v. Doe&burgh door den voorzitter met een hartelijk woord gelu-k- gewenscht, en al diens verdiensten dankbaar vermeld. Besloten werd het salaris van den directeur van het Centraalbureau te brengen op f^OOO met twee jaarllijksche verhoogingen tot een maximum van f 3500 -f pensioenregeling. Aangenomen werd een bestuursvoorstel om aan het ondersteuningsfonds voor directe uit- keering een bijdrage -san f 250 te verleenen. Dc voorzitter deelde mede, dat door tus- schenkomst der Vereeniging de Fransche be ambten van gasfabrieken, thans in Duilseh- land krijgsgevangen, in hunne materieele be hoeften kunnen geholpen worden. Dr. F. van Oostrom Meijes, van Hengelo, sprak daarna over „Afgewerkte ijzeraarde''; dit onderwerp gaf aanleiding tot voor de vakmflmnen zeer belangrijke besprekingen. Donderdag hield dc vergadering zich ge- ruimen tijd bezig met wel het meest belang rijkste en meest ncluecle vraagstuk van het programma „Is gasprijsverhooging met het oog op de gevolgen van den oorlogstoestand in het algemeen gemotiveerd De bespreking werd ingeleid door den heer Brudnwold Riedel, van Leeuwarden, die zich in het algemeen tegen verandering van den gasprijs verklaarde, ook in verband met liet gebruik van eleclrisch licht. Spreker gevoelde zich aangetrokken tot het slichten van reser vefondsen, waardoor tijdelijke tekorten kun nen worden gedekt. De voorzitter, de heer Bakhuis, van Den Haag; juichte de strekking van het betoog van den inleider toe en drong er bij de rgtade- ring op aan, zoo min mogelijk mede te wer ken tot verhooging van den gasprijs. Door verschillende andere sprekers werd evenwel met klem uiteengezet, dat in deze bij zondere omstandigheden tijdelijke verhooging van den gasprijs een eisch van noodzaak en gezonde bedrijfseconomie is, mede op grond hiervan, dal bij niet-verhooging van den gas prijs en gegeven de enorme stijging van de kolenprijzen, het gevaar zou bestaan, dat alle menschen uitsluitend gas gingen gebruiken. Dirt laatste werd uit de vergadering bestre den, onder betoog, dat het stellen van een maximum-verbruik tegen den gewonen prijs misbruik, of lie\er te dankbaar gebruik van het gas zou buitensluiten. Ten slotte werd de discussie gesloten. Eene conclusie werd door de vergadering niet ge nomen. De Woensdag ingestelde commissie ter voor bereiding van voorschriften op gasinstallaties werd samengesrteld uit de heeren Blom, te Haarlem; Snijders, te Den Haag. en Diephuis, te Amsterdam. In de commissie betreffende de statistische gegevens omtrent cokes werden benoemd de heeren Levert, te Apeldoorn; Bruinwold Riedel, te Leeuwarden; Ochtman, te Zaandam; Brender Brandis, te Den Haag, en Niemeijer, te Den Haag. Na nog eenige stemmingen werd tort voor zitter gekozen de heer J. G. van Niflrik, te Vlissingen, en tot bestuurslid de heer J. Bruin wold Riedel, te Leeuwarden. Verschillende vraagpunten werden aange houden tot de volgende vergadering, waar voor Amsterdam als plaats werd aangewezen. Bij de rondvraag deelde de heer Van Ros- sem du Chattel lid van den Raad van Beheer der Kolenreserve,, op een vraag uit de verga dering mede, dat de toestand In zake den aan koop van kolen thans betrekkelijk gunstig is. Hoogstwaarschijnlijk zullen g< nn- sche kolen behoeven te worden aangekocht, doch betrokken kunnen worden uit Engeland en Belgié. Deelneming door de gemeente is voor het oogenblik nog principieel toegezegd, doch definitieve cijfers kon spreker nog niet geven. De vergadering werd vervolgens met de ge wone plichtplegingen gesloten. Na afloop brachten de leden een bezoek aan de Gasfabriek, de Electrische Centrale en de Automatic Screw-Works, terwijl een diner in hotel Mulder Boggia hen ten slotte vereenig- de. "Waarschuwing aan hen die wil le n emigreeren. Het Informatie- Bureau van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing" wenscht er nog eens met den meesten nadruk op te wizen, dat het voor hen, die er over denken te emigreeren, in hun eigen belang ten zeerste aanbeveling verdient, zich tot het Informatie-Bureau van de Ver eeniging Lange Houtstraat 36, 's Gravenhage. te wenden om inlichtingen, alvorens in le gaan op aanbiedingen van landagenten, maat schappijen voor fruit- en groent ent eelt en an deren. wie dan ook. Alle inlichtingen, waar over de Ned. Ver- Landverhuizing beschikt, worden gratis verstrekt Een worsteling. Woensdag trof de opperwachtmeester der Kon. Marechaus see te Glanerbmig, gemeente Lonntker, op Hollandsch grondgebied, onmiddellijk bij de grens aan den Duxtschen landbouwer G. Scholten; wonende te Gronau i/W wiens aanhouding hier te lande was verzocht, daar hij een gevangenisstraf van vier maanden moest ondergaan wegens verboden uitvoer van goederen. De opperwachtmeester trachtte den man te arresleeren, waartegen deze zich natuurlijk met alle macht v j-zetle, zoodat eeu worste ling ontstond, ■'„•aarbij beiden over den grond rolden. Met behulp van een ma/rechaussee werd S. eindelijk opgebracht en gevangen gezet. De familie van S. en eendge andere Dud- schers, die de worsteling hadden gezien, be klaagden zich bij de Duitsche gendarmerie en den Ober Lieutenant der grenswacht, al* zoude S. op Duitsch gebied zijn gevat. Door het uitzetten van piketten bleek wer kelijk, dat de wachtmeester bij de schermut seling onbewust 1 i 2 Meter op Duitsch gebied was geweest, op grond waarvan S. weder in vrijheid werd gesteld. (Hbld.) Een spionl Een landman Ir de Far mer, die een maai-machine gebruikte, wilde daarvan een foto hebben cn verzocht den 19-jgrigen photograaf Groen, te Eiarn, een opname in zijn hooiland te doen. Dat ge beurde, maar de handeling werd door een soldaat opgemerkt. Groen werd gebracht naar het ?«rt te Beemsler, bij de „Ivwadijkerbrug'*. Den nacht heeft hij daar doorgebracht en gizVrer is hij voor den commandant gele d, te: wijl zijn toestel in beslag genonn n w.rd Een gevaarlijk mensch minder i zegt bet Hbld. Een vreemde logé. Woensdag avond vervoegde zich een als heer gekleed persoon in een Lolel aan he* Damrak te Ani' sterdam en besprak aldaar een kam< r. waar in liij eenige oogenblikken verbleef Daarna verliet de logé weder het hotel met een car- tonmen doos onder den arm, voorgevende nog eenige offertes le moeten maken. Bij niet weder thuiskomst van den reiziger miste de hotelhouder "cn nieuwen wollen deken en een benevel uit dc kametr, waar dc logé eenige oogenblikken had vertoefd. Blijkbaar had hij deze voorwerpen meegenomen in zijn cartonnen ofierten-doos. Een worsteling door de branding. Men schrijft uil Briclle: Hel is voor den eenig overgeblevene van de vergane marinesloep een hecle loer geweest om door de branding naar den vasten wal te worstelen. Zooals hij mij mededeelde, was omstreeks 7 uur liet gat in het vaartuig ge slagen en klom het water binnenboord al hoo- ger en hooger. hoe men zijn best ook deed om het door uithoozen le bestrijden; het klom lol de knieën, en bleef wassen en de woeste gol ven sloegen er overheen. Een kameraad had aan A. Bolbijl zoo heet de ecnig overge blevene gevraagd wat hij er van dacht, of men zich door zwemmen zou kunnen redden, maar hii haalde de schouders op. want het land was een zicht ver. Voor alle zekerheid had echter Botbiil alvast zijn schoenen uitge daan en nam een van die hoefijzervormige reddinggordels. waaraan men. gelijk hij zcide. echter weinig heeft, indien men niet goerl zwemmen kon. Het zal ongeveer half negen zijn geweest, toen Bolbijl overboord sloeg: Zijn bedaardheid ver loor hii echter niet. Het was, alsof het^hem gezegd werd. dat hij er wel komen zou. Nu moest hij door een wilde, onstuimige zee, en veel malen dwars door een nijdige branding. Daar schoot het hem te binnen, dat, wilde hii eenige kans op rc-dding maken, hij zich zooveel mogelijk van zijn ondergoed moest ontdoen. Dat is een hecle toer geweest. Van een heen gin* dat voorspoedig, maar nu bleef alles aan hot andere been hangen en een bandje was maar niet los te krijgen of los te rukken. Dat heeft zeker wel. terwijl de sitriid om het tegen de golven uit te houden, al zijn krachten eischte, een half uur geduurd. Een wonder is het, dal Bolbijl niet door den sterken srtroom, die langs de kust gaat. Is meegesleept. Maar geliik gezegd, hij heeft in ziin kinderjaren in Den Briel uitnemend zwem men geleerd. Het lastigst was. toen hij grond onder de voeten kreeg, dadelijk daarop weer diepe putten volgden..Doch hij werd niet moe deloos. Een. oogenblik ontstelde hij. Een groote. ronde kop. als met menschenoogen, rees op eenigen afstand voor hem op. Het was een zeehond, en dat heest keek me zoo vuil aar- ze' hii dat ik er niet van op mijn gemak was Even daarna dook het heest weg. om evenwel eenige oogenblikken later, doch op wat groo te- afstand, weder op te duiken, altiid met zijn droefgeestige oogen dien zwemmenden man gadeslaande. Nog een poos. en voor de tweede maal dook hel beest onder, om, tot groote verlichting van den schipbreukeling, te verdwijnen en nu voorgoed. Eindelijk, het zal ruim elf uur geweest ziin. bereikte Botbijl het veilige strand. Hij kwam daar, bijna geheel ontkleed. Maar dadeliik wilde hij verder om de menschen le waar^ schuwen, dat ginds zijn kameraden in doods nood verkeerden. Hij wilde voortijlen, maar zonk in elkaar van oververmoeidheid. Zijn sterke wil triom feerde echter over deze lichaamszwakheid en nu ging het er van-door, hoe langer hoe sneller, tot hii ongeveer half twaalf bij L. Hector in den Schcurpolder terecht kwam, waar hii liefderijk en met de meest mogelijke hartelijkheid werd opgenomen. Nog beter: waar dadeliik de pogingen begonnen om toch zoo spoedig mogelijk de reddingboot te doen waarschuwen en andere middelen in het werk gesteld werden. Helaas, dat heeft voor zijn makkers niet meer mogen baten. Marktberichten* -C; Eiermarkt te Almelo. Aanvoer 6CKX-0. Hoogste prijs f 5.75. LaagBte prijs f 5.— Gemiddeld f 5.40. Stemming kalm. Eiermarkt te Meppel. Aanvoer 50000 stuks. Hoogste prijs f 5.75. Laagste prijs f 5.25 Gemiddeld f 5.50. Stemming traag. Schoot- en Kerknieuws. Ver. voor H. O. op Chris- telijken grondslag. In de jaari. alg. vergadering van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Chrisrtelijken grondslag, welke Woensdag en Donderdag te Groningen werd gehouden, heeft prof. dr. J. Woltjer het een en ander medegedeeld over de Vereeniging en den stand en staat harer school, de Vrije Universi teit, in het jaar 1914—'15- Spr. begon met een bespreking van de tijden waarin wij leven en wees er daarna op, dat na den vrede het vrije hooger onderwijs niet onwaarschijnlijk zal toe nemen. Een zegen zal dat echter alleen zijn, als het uitgaat van de ware Christelijke begin selen in Gods Woord gegrond en die de weten schap tracht tot heerschappij te brengen. Ook wat de methode van het onderwerp be treft zal wel blijken, dat er naar gestreefd dient te worden, dat niet alleen in de wis- en natuur* kunde, maar ook in de theologische, rechtsge** leerde en letterkundige faculteiten de studenten meer dan tegenwoordig geschiedt, gelegenheid ontvangen om zich practisch in wetenschap pelijk werk te oefenen op zoogenaamde semi naria, die in Duitschland veel, aan onzo open bare universiteiten hier en daar reeds bestaan. Zal dat aan de Vrije Universiteit kunnen ge schieden, dan heeft zij meer ruimte, meer en betere lokalen noodig. Zoowel daarvoor als voor dat van andere din gen, die onmisbaar zijn, zal de Vrije Universi teit zich naar eisch kunnen ontwikkelen, wordt veel geld vereischt. In de middagvergadering hield prof. dr. P. D .P. Fabius, van Amsterdam, een rede over „De Christelijke Staat." Nederlandsch Zendelingge nootschap. Het Maandbericht van het Nederl- Zendelinggenootschap deelt mede dat de contributiën, collecten, bijdragen van hulp- genootschappen. giften en legaten van 1 tot 31 Mei 1915 hebben bedragen de som van f 35,664.94, waaronder begrepen is van de af- deeling Binnenlandsche actie f 501.96, aan con tributie van de afdeeling Amsterdam f 309.50, een legaal van wijlen mej. C. G. G- groot f 100 en van den kerkeraad der Nederl. Herv. Gem. uit de Zendingscollecte f 135, beiden te 's-Gra- venhage, van W. le H. f 100, van de afd. Rot terdam aan contributie f 500, aan contributie van het Vrouwen Hulp Zend. Gen- f 100 en een legaat van wijlen mej. C. F. v. H. groot f 500, beiden te Utrecht en een legaat van N. N. temet inbegrip van een half jaar rente groot f 30 600- Het bedrag der vorige opgaaf was f 20 299.84L totaal met eerstgenoemd be drag f 55 954.781. Het nadeelig saldo over 1914 is vermoedelijk f 2500. de raming van uitgaven over 1915, is f 142.669, daarentegen werd ontvangen tot 31 Mei 1915 f 55 95-1. blijft alzoo voor 1915 f 89.215. Ten behoeve der Nederl. Zendingschool is thans een bedrog van f 105.033.69ir bij elkaar en voor den bouw van een nieuw Zendingshuis f 28,314 78. Nederlandsche Zendings- vereeniging. Volgens het Orgaan van de Nederl Zend. Vereeniging is ontvangen van 1 tot 31 Mei LL f 100 van H. M. de Koningin- Moeder voor de uilzending van de heeren Van der Klift en Woortmonaan Stuiverscollecte f 619.69; aan contributiën f 521.12s; aan diver sen f 2425 85L waaronder is begrepen van N. N. te Ginneken f 200, von N. N. te R Pinkster- gave f 400 en opbrengst kapel te R. f 100 aan Kerkcollecten f 590.74L waaronder van de afd- Haarlem deel coll. Zendings-Zondag 7 Dec. 1914 f 135; uit Rotterdam coll. Zuiderkerk Hemelvaartsdag f 188 87i en van N. N. om bij deze coll. te voegen f 100aan Pinkstercollec ten f 1561.83, waaronder uit Rotterdam, ge deelte P C. Ned. Herv. kerken f en uit Utrecht deel P. C. in de kerken der Ned. Herv- Gem. f 188.50aan Soedaneesjes f 809.68ade guldensvcreeniging f 1 aan legaten, f 500 van wijlen mej. K. SautiinHasselaar te Amster dam, voor de uitzending van de heeren v. d. Klift en Woortman van de dames d. M. O-, te Amsterdam, f 50aan ontvangsten uit Ned. Oost-Indië f 302-50. Te zamen f 7482.43. Voor het tekort werd ontvangen f 831.30, waaronder van de afd. Amsterdam f 20<J en van mejonkvr. A. v. L. te Zeist f 500. De vorige opgaven was T 125.75. Totaal is nu ontvangen f 957.05. Van den Hak op den Tak. (Weekpraat je). ,Waar wonen de beste men schen?" „Och, laat die malle vraag nu al thans rusten", hoor ik van verschillende kon ten mij toeroepenbeste menschen. of wat bescheidenergoede menschen, zoek ze waar ge wilt, hier of elders, maar neem een lan taarntje mee op klaarlichten dag als wijlen Diogenes, en ik wensch u geluk als ge er één vindt, 't Is een gansch verdorven wereld, waar in we leven." Toch-*vaag ik het die vraag hier le stellen. Nu de verschillende volkeren elkaar slecht heid, laagheid en karakterloosheid verwijten, is het misschien niet onaardig, eens na te gaan, of er een antwoord te geven is op de vraag, waar ter wereld dan wel de beste, of als ge wilt de minstverdorven menschen wonen. De vraag is niet nieuw. Over de kwestie is al voor eeuwen her geschreven. In ons land wint de laatste jaren de meening veld, dat de Zweden en Noren werkelijk in het algemeen edele menschen zijn, speciaal de plattelanders uit de meest-Noordelijke streken. Inderdaad munten zoowel Zweden als Noren uit door een buitengewone beschaving, een groote algemeene kennis en godsdienstzin. Van hun vrijheid maken de Scandinaviërs een goed ge bruik. Bandeloosheid komt betrekkelijk weinig voor. Van misdaden hoort men er zelden. De Scandinaviërs schijnen inderdaad het Euro- peesch record te slaan. Zooals men weet heeft ook IJsland een voorbeeldige bevolking. Overigens levert Europa niet veel goeds op, naar het schijnt- In Japansche leerboeken over land- en volkenkunde staat althans dat de Engelschman en de Hollander zich van den Oosterling onderscheiden door meer egoïsme en minder opofferingsgezindheid en naasten liefde. De DuitscheT -heet in het algemeen on betrouwbaar, en Franschen, Italianen en Span jaarden worden naar huis gestuurd met de korte opmerking „dom." Omgekeerd voelt de Europeaan zich ver boven den Aziaat verheven. Slechts enkele Engelschen en Nederlanders dweepen met den een of an deren Indischen wijze, maar zij geven toe, dat dergelijke individuen uitzonderingen zijn. Enkele inwoners der Vereen. Staten hebben nu echter ontdekt, dat de beste menschen in Midden-Amerika, o. a. in Mexico wonen. Daar alleen wordt absolute waarheid gevonden, daar beslaat naastenliefde, daar vindt men trouw. Maar helaas laten deze menschen van de boven ste plank zich misleiden door brutale intrigan ten, een import-artikel uitja, uit Europa natuurlijk. De oorspronkelijke bevolking is braaf door de zonneschijn. Zou het waar zijn? Het beste is, er nu maar niet over te twisten wie en waar de besten zijn, maar te erken nen, dat wij allen in menschelijkheid te kort schieten en het noodig hebben te luisteren naar de stem, die tot ons komt WEES MENSCH. {9É& Toen. ik nog als kleine jongen, V'. .Vaak in 't late schemeruur, TC Aan de voeten van mijn moeder Lag voor 't helder knappend vuur, - v Kreeg ik soms, naast veel verhalen IB t h«k Schoon e sprookjesland. Menig lesje, lief eenvoudig Passend voor mijn jong verstand. Een dier lessen, die zoo treffend Heel haar hart mij kennen deed, Vormt een richtsnoer in het leven, D e ik nimmer meer vergeet. „Uit de palm van onze handen Spreekt onhoorbaar Godes stem 1" En zij toonde in de lijnen Links een „W" en rechts een ,,M". .Houd het goed in je gedachten" Sprak zij't Is mijn liefste wensch', Wat het leven j' ook moog' brengen, Denk er steeds aan kind „Wees Mensch.' Mensch te zijn is liefde voelen Voor den naaste hier op aard. Als men 't hart steeds mee laat streken, Wordt ons het leven 'ubbel waard." Tal van jaren zijn verloopen, Moeder is reeds lang niet meer, Maar haar les is blijven leven.* Mij tot vreugd' en haar tot eer, Mensch-zijn toch is zoo eenvoudig. Nochtans valt het velen zwaar. Want de afgunsi maakt het leven Voor de menschen ruw en naar. Volkomen waar? afgunst is een heel leelijk ding, en de afgunstige, die in zijn ware ge daante ve rschiint. stoot af. „Maar wat kan ik er nu aan doen. de.t ik zoo ben", hoorde ik# laatst een jonge dame zeggen, die door haar moeder over haar gedrag en karakter werd berispt; ik ben nu eenmaal zoo. en miin uiter lijk zegt dat ik niet anders wezen kan." Die jonge dame had juist een stukje geiaats- kunde bestudeerd en was, na een zelfstudie voor den spiegel, tot de conclusie gekomen, dat er in haar al heel weinig goeds huisde. Als ge mij belooft, waarde lezer en geachte lezeres, om met even slecht ven u-zelf te gaan denken als dat maogdeliin een inderdaad lief schep seltje in miin oog. ondanks de „verkeerde" lijnen van haar gelaat maar evenmin u te vee] zult gaan „voelen", wanneer de spiegel u straks zegt, dat ge heusch nog zoo verkeerd niet zijt, dan wil ik^u even hartelnk vertellen hoe ge u-ze'f uit voorhoofd en neus kunt bestudeeren. Het is de „Telegraaf", die hieraan een heel artikel wiidde Een voorhoofd met breede slapen beteekent een vlug begrip en verraadt een natuur die stu die en onderzoek k'ef heeft en ook practisch zeer bekwaam is. Is bet voorhoofd buitenge woon breed en hoog. dan heeft de bezitier een zachte en vriendeM'ke' natuur edelmoedig heid is buitend;en ziin of baar hoofddeugdI' zie onze lezeressen die rich van nature 'ïvzu'k een voorhooM verbeuren, bii dezen al reeds haar ponv afkniouen of afleggenZiezoo. nu zijt ge het tvoe van de svmoathieke. ruim denkende, onze'frucbti^e vrouw. P'ciz'erig excuus om nog eans even voor den vijftigsten keer vandaag in dan spiegel te kiiken. Is het voorhoofd h^g en naar verhouding smal, den beteekent dit gebrek aan wilskracht, en vooral ook bekromr>anhe:d. Menschen met zulke voorhoofden ziin d'kwüls knorrig en hu meurig. onstandva«tf«r en grülig. Een zeer hoog voorhoofd in combinatie met een achteruit wijkende kin is meestal geen goed teeken. het is een bewits v«n een onevenwichtig karakter. Personen met dit gelaats-type hebben dikwijls een zwak intellect. Een zeer stellig bewijs van liefde voor muz;ek. of van muzikale begaafd heid is een voorhoofd, dat sterk boven de oogen vooruitsteekt. Een dergelijk voorhoofd verraadt buitendien grooten aanleg voor talen. En nu over den neus! Een volmaakt mooie neus moet even lang ziin als het voorhoofd, terwijl de afstand tnssrT>en de beide oogen. ge lijk moet zijn aan de lengte van één oog. De breedte van den neus. aan den wortel n.l. aan de plek bij het voorhoofd waar de neus „pignon sur rue" maakt moet de breedte van den neus beneden, slechts weinig overtref fen. De afstand tusschen de wang en den top van den neus moet een derde van de neuslengte bedragen. De neus. die van den wortel naar den top een naar buiten gebogen lijn beschrijft (de Romeinsche) wordt veelal „gevonden" bij bevelhebbers en staatslieden, en is hét teeken van een sterken wil en een energie, die alle moeilijkheden weel te overwinnen. Verder is de eigenaar van dezen neus onaTiankeliik en in het gelukkig bezit van oen heider oordeel. De Grieksche neus loopt recht van den wor tel tof den top. Deze neus laten we ons eens een prettig stiilbloempje veroorloven gaat hand in hand met een artistieke natuur, en ver laadt een groote liefde voor muziek, kunst en literatuur. De bezitters van dezen neusvorm vereeren het schoon e in alle gedaanten. Ver- loont de neus een dalende lijn van den neus punt, dan is dit een bewiis van een zwaar- moed'ge natuuriemand die er zulk een lijn op nahoudt, bekiikt dé wereld veelal door een zwarten bril. STaan de neusgaten zeer dicht bij elkander, dan is de grondstemming van het karakter zeer weinig hoopvol, zeer geneigd tot wantrouwen en een voortdurende droeve stem ming. Een neus die opmerkelijk smal is, is een teeken van scherpen geest, van sarcasme- Een wipneus is het aangename eigendom van menschen, die veel van babbelen en redeneeren houden, en nog al nieuwsgierig zijn Men ver- warre evenwel een wipneus en zijn eigenaardig heid niet met dat schilderachtig picrunnte neu- zeke, dat .hoewel het recht van lijn is van wor tel naar top. "een zeer klein weinig opgewipt aan het uiterste eind. Dit neustype is meesten tijds het eigendom van mooie vrouwen en is het teeken van „een levendlcre natuur", veel gevoel voor humor en slagvaardigheid (dit laatste in den schoonen overdracht el iiken zin o aan bidders Buitendien heeft de jonge dame, met zulk een neusje, veel intuitie en een bekoorlijke manier van optreden. Soms treft men een neus aan, die de andere gelaatstrekken overheerscht, en in proportie overtreft. Veel wilskracht verraadt zulk 'n neus, maar wanneer hij zich voordoet in gezelschap van een achteruitwijkende kin, dan is onrede lijke koppigheid een hoofd-ei gen aardigheid van het karakter. Een zeer kleine neus in een groot rond gezicht verraadt gebrek aan wils kracht en neiging tot gemakzuchtook moreele zwakheid en dwaasheid. Menschen met znut een neus kijken zelden verder dan de lengte van dit lichaamsdeel. Om u zelf, aan de hand van deze gegevens, nu niet al te mooi of al te leelijk te beoordee» len, gelieve u, lezer en lezeres, in het oog te houden, dat elke karakteristieke eigenaardig heid, die door een trek in uw gelaat wordt aan geduid, gewijzigd of vérslerkt kan worden dool de andere trekken van het gelaat. KFUVFL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6