kirengeii, wais er niei^ want met leder uur jwiies dte storm aan. 19 Februari was liet begonnen, 21 Februari riel h.et eerste slachtoffer. Een stuurmans leerling werd door een golf ge gr-•pen en overboord gesleurd. Aan hulp wrieenen viel niet te denken, daarvoor was de zee te ruw. 22 Februari' eindelijk bedtaarde het weer en ai stohd er nog een zware z<*e, zoo !.<n men toch den koers hervatten en de schade opnemen. Bij de reeds vermelde rampen, kwam nog dat eikens weer de pressennöngs-zeclen van de luiken werden geslagen, terwijl geen en kele luchtkoker meer eeu kop had. Ook beneden zag alles er troosteloos uit. De kolenbunkers waren gedeeltelijk onder water etn met zulk een kracht had de zee de bunker-deuren gebeukt, dat de roestpliaten B'bn den binnenkant op de kolen lagen als waren zij er keurig af gebikt. Doordat het water een meier hoog door de hutten en het volks-logïes gekfttgen was, dag en nacht door. telkens weer aan. gedurende drie etmalen, lag enkele dagen later bijna de helft van de bemanning ziek met zware rheu- matiek, en men besloot op Bermuda aan tc houden, om de schade voorloopi.g to herstel len en de bemanning de relegenhoad te geven in t usschen wat op te knappen. Weer kwam er een herige storm opzetten, waardoor de werkzaamheden slechts lang zaam opschoten en men niet minder dan li dagen aldaar bleef vertoeven. Vervolgens werd zee gekozen; 28 stoom- dagen later was de ..Lombok" voor Kaap stad en nog 23 dagen later bereikte hol schip Java, na genoeg avonturen voor een heel menschenleven te hebben, meegemaakt. Roomsche verkiezingsactie. Ais een bewijs, hoe principieel de politieke strijd in Roomsche streken gestreden wordt, zendt men aan het Hbld. 't volgende strooi, biljet, dal ten behoeve van den katholieken canrlidaat te Tilburg verspreid is: „Mannen van de sport A.s Dinsdag trouw lor stembus. Vooruit duivenmelkers 1 Vooruit kanarioprutters 1 Vooruit kippenfokkers 1 In één woord: Vooruit, allen die voor or sport iets voelen, vooruit en stemmen los. "Woes- tenbergh. De man, die ons zooveel tentoon stellingen heeft bezorgd. De man, die ons net raad en daad steeds bijstond. De man, die oorzaak is. dat onze pluimveerassen zooveel zijn verbeterd. De man. die tevens door de oprichting van de vogelmarkt ons een ge noeglijk uurtje des ZoDdags heeft bezorgd. Vooruit mannen, vooruit 1 Jos. Woestenbergh is onze candidaat. Veel leden van den Til- burgscben Bond van Postduivenliefhebbers. Stand der landbouwgewas sen op 14 Juli 1915. In het overzicht van den stand der landbouw gewassen, onder medewerking van de Rijksland- bouwieeraren. samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten van de directie van den Landbouw, wordt meegedeeld, dat de bebouwde oppervlakte in H.A., vergeleken met Juni 1914 en 1913, geen groote verschillen te zien geeft. De belangrijkste zijn de uitbreiding van de tarweteelt en het inkrimpen van den Verbouw van rogge en suikerbieten. In het algemeen is het weer voor de ontwik keling der gewassen niet gunstig geweest. Droogte en nachtvorsten hebben veel kwaad gedaan. Door het ongunstige weer deed de onvoldoende stikstofbemesting zich verder ster ker gevoelen dan enders het geval zou zijn ge weest. Tarwe. De stand der tarwe is zeer goed in Friesland en Noord-Holland, goed tot zeer goed In Groningen, Zuid-Holland en Limburg- In de indere provinciën staat het gewas goed. Rogge. Op de klei, waar slechts weinig rogge verbouwd wordt, staat het gewas goed. Op het zand en in de veenkoloniën zal de rogge geen ruimen oogst geven. De stand schommelt er tusschen matig en vrij goed. Wintergerst. De stand der wintergerst is wij goed in Noord-Holland, vrij goed tot goed in Groningen en Noord-Brabant, goed tot zeer goed in Limburg en overal elders goed. Haver. De haver heeft veel van de droogte geleden en ofschoon in sommige streken de na 21 Juni gevallen regen nog een gunst igen in vloed heeft uitgeoefend, zoo is over het alge meen het stroo toch kort gebleven en zal de opbrengst tegenvallen. Inzonderheid geldt dit van het zand en de veenkoloniën. Zomergerst. De stand van de zomergerst is in de provinciën Noord-Holland en Zeeland, waar dit gewas veel verbouwd wordt, alsmede In Zuid-Holland, goed. In Gelderland en Noord- Brabant is hij vrij goed, in Friesland matig. Boekweit. De boekweit heeft erg van de vorst geleden, zoodat de opbrengst zeer gering zal zijn. Vrij algemeen wordt de stand opge geven als mislukt of slecht. Alleen in Utrecht en Limburg, waar de met boekweit bezette uit gestrektheid echter niet groot is, zijn de voor uitzichten iets minder ongunstig. Vlas. Ten gevolge van de droogte is het vlas te kort gebleven. Uit Friesland wordt be richt, dat door de regens der laatste weken het gewas .zich velerwege heeft hersteld, al laat de stand op vele perceelen ook nog te wenschen over. Boonen. Ook de Waalsche-, wier-, paar den- en duivenboonen leden van de droogte. De stand is vrijwel overal vrij goed tot goed. Al leen in Friesland is hij zeer goed. Bruine boonen. De bruine (en witte) stam bo on en staan goed in Zeeland, Noordbrabant en Zuid-Holland Vrij goed in Utrecht en Noord-Holland- In" Overijssel is de stand op de klei goed, doch heeft het gewas op het zand en het veen zeer van de vorst geleden- Erwten. De erwten staan zeer goed in Fries land, goed in Groningen en Noord-Holland, matig in Zeeland. In de overige provinciën is de stand vrij goed. Consumptie-aardappelen. De vooruitzich ten van den aardappeloogst zijn niet onverdeeld gunstig. Het minst laat het gewas te wenschen over op de klei. In Friesland en Gelderland is de stand op deze grondsoort goed, in Zeeland van vrij goed tot goed. In Zuid- en Noord-Hol land loopt de stand uiteen van matig tot zeer goed. Over het algemeen heeft dit gewas veler wege van de droogte geleden. Van aardappel ziekte wordt nog geen gewag gemaakt. Op het zand hebben de aardappelen, behalve van de droogte, in de nachten tusschen 18 en fcl Juni ook zeer van de nachtvorsten geleden, vooral in het Noorden des lands. In de Noor delijke provinciën varieeit de stand tu&chen natig en vrii goedin hel Zuiden, waar de torst minder schade heeft aangericht, tusschen vrij goed en goed. Fabrieksaardappelen. Het meest hebben de aardappelen in de veenkoloniën van de vorst en de daarbij komende droogte geleden- In de Groninger veenkoloniën wordt de stand vrij slecht tot matig genoemd. Uit Overijsel luiden de berichten mede niet zeer gunstig. Suikerbieten. De stand van de suikerbie ten is over het algemeen goed. Weiland. Over het algemeen hebben de weiden, ten gevolge van de droogte, weinig gras. Bepaald gebrek is er in Zeeland en Lim burg. Grashooi. De hooioogst is ten gevolge van het schrale en droge weer niet groot geweest, ofschoon er in deze nog al belangrijke verschil len bestaan tusschen de eene streek en de an dere. De qualiteit van het hooi is over het algemeen zeer goed. Stand van het fruit en der warmoe- zerijgewassen cp (7 Juli 1915. Het hieronder volgend overzicht van den stand van het fruit en der warmoezeriigewassen op 17 Juli 1915 is, met medewerking der Rijks- tuinbouwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de di rectie van den Landbouw. Fruit. De vooruitzichten van den fruitoogst zijn, met uitzondering van de pruimen, over het algemeen gunstig. Appels. De stand der appels is uitmun tend te Houten, Rossum en Ophcmertzeer goed te Bururmalsen, in de Neder-Betuwe, te Nijmegen e. o., Rockanje, in oostelijk Zuid- Bcveland, in de Meijerij van Den Bosch en in Noord-Limburg: goed tot zeer goed te Op- heusden e. o.. in de Over-Betuwe, op Walche ren en in Midden Zuid-Bevelandmatig tot vrij goed in het noordoosten van Groningenmatig in westelijk Utrecht, te Vleuten e- o-. Apeltern en IJselmondeoveral elders vrij goed. Peren. De stand is zeer goed in de Bom- melerwaard, te Rossum. Ophcmert e. o Buur- malsen, in de Neder-Betuwe en in Zuid- en Noord-Limburgmatig te Groningen e. o. ie Winschoten e. o., in het noordwesten van Fries land, het noordoosten van Groningen, te Her wijnen, Opheusden, in westelijk Utrecht, te Rockanje, Breda e. o. en in de Langstraatvrij slecht in de omgeving van Leeuwardenoveral elders goed tot vrij goed. Pruimen. De pruimen staan zeer goed in geheel Limburggoed in zuidoostelijk Utrecht, in de Over-Betuwe en in de Neder-Betuwete Druten, Nijmegen e o., Rockanie, in Zeeuwsch- Vlaanderen, in de Meijerii en te Breda e. o.vrij goed te Utrecht e o., IJzendoom, Maurik, op Walcheren, in Midden Zuid-Beveland, te Ber- gen-op-Zoom en in West-Noord-Brabantma tig in Gelderland ten noorden van den Rijn en in Overijsel. te Ophemert, Appeltem, IJsel monde, het Westland, oostelijk Zuid-Beveland en de Langstraatoveral elders vrij slecht of slecht. Druiven. De kasdruiven staan vrij goed in Gelderland ten noorden van den Rijn en in Overijseloveral elders goed of zeer goed. Perziken. De kasperziken staan zeer goed te Nijmegen e. o.*, matig te Groningen e. o., Rockanje: goed in Gelderland ten noor den van den Rijn en Overiisel. Vleuten e. o-, zuidoostelijk Utrecht, in de Over-Betuwe, te IJselmonde, Zv/ijndrecht en in het WestlancL De stand der perziken in de openlucht is zeer goed in de Meijerij en in Noord-Limburggoed te Rossum, in de Over-Betuwe, te Ophemert en In Midden-Limburgvrij goed te Uselmonde, op Walcheren en in Zuid-Limburgvrij slecht in de omgeving van Assenslecht te Gronin gen e. o. en te Nijmegen e. o.overal elders matig. Frambozen. Deze staan bijna overal goed of zeer goedalleen vrij goed te Groningen e. o., Hoogezand-Sappemeer, Assen e- o., Leeu warden e. o-, westelijk UtTecht, de Over-Be tuwe. in Midden-Limburg en te Strijen en matig op IJselmonde en te Zwijndrecht. Warmoezer ij ge wassen. Uit verscheidene plaatsen, vooral in de zui delijke provinciën, wordt bericht, dat. de groen- tenteelt te lijden had onder droogte. Het zaaien van nagewassen werd door de droogte tevens bemoeilijkt. In de noordelijke provinciën werd door de vorst vrij veel schade toegebracht aan de boonen. Uit Noord-Holland wordt bericht, dat de „draaihartigheid" dit jaar wederom op treedt in de sluitkool en de bloemkool, als ge volg waarvan de oogst niet ruim zal zijn. De snij- en slaboonen hebben in deze provincie van de vorst geleden. In Zeeland leden de tuin- boonen veel door kever-vreterij, terwijl alom de koolrups haar gewone schade aanricht. Bij de teelt onder glas berokkenen de „roode spin" en „het vuur" vrij veel nadeel aan de komkom mers, terwijl de „Gadosporium-ziekte" zich we der in de tomaten vertoont en zich op Walche ren meer en meer verbreidt. Witte kool. De stand is zeer goed in zuidoostelijk Utrecht, te Rockanje en in het Westlandmatig in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- en Midden-Limburgvrij goed te Zuid- wolde-Noordwijk, in het noordwesten van Fries land, in Gelderland ten noorden van den Rijn en Overijsel, te Utrecht e. o., in westelijk Utrecht, in de Over-Betuwe. aan den Langen- dijk, in West-Friesland, te Strijen, in Midden- en Zuid-Limburg en in Noord-Limburg; overal elders goed- Roode kool. De stand Is zeer goed in zuidoostelijk Utrecht, de Rockanje en in het Westlandvrij goed te Zuidwolde-Noorddijk, In het noordwesten van Friesland, InGelderland ten noorden van den Rijn en in Overijsel, te Utrecht e. o., in westelijk Utrecht, de Over- Betuwe, West-Frielsnad, Leiden e. o Midden- en Noord-Limburg, matig aan den Langendijk en Zuid-Limburg, overal elders goed. Savoye kool. De stand is zeer goed in zuid-oostelijk Utrecht, te Rockanje en In het Westlandmatig in het noordwesten van Fries land, de Over-Betuwe, in ZeeuwschVlaanderen en in Zuid-Limburgvrij goed te Zuidwolde- Noorddijk, Assen e. o., Gelderland ten noorden van den Rijn en in Overijsel, te Utrecht e .o., aan den Langendijk, in West-Friesland, te Strijen, Midden-Zuid-Beveland, te Bergen op Zoom, in de Langstraat, in Midden- en Noord- Limburg overal elders goed. Bloemkool. De stand der bloemkool is zeer goed in zuidoostelijk Utrecht, te Rockanje en te IJselmondevrij goed te Zuidwolde-Noord dijk, Groningen e. o., Gelderland ten noorden van den Rij'n en Overijsel, te Utrecht e. o-, in West-Frielsnad, in Zeeuwsch-Vlaanderen, in Midden- en Noord-Limbunr, matig te Assen e. o., in het noordwesten van Friesland, de Bom- melerwaard, Leiden e- o., Bergen op Zoom en in Zuid-Limburg, vrij slecht aan den Langen dijk, te Zwijndrecht, in de Langstraat, te Bieda e. oen in de Meijerijovera leiders goed. Pootuien. De stand is vrij goed te Gro ningen e. o., Leeuworden e. o., Gelderland ten noorden van den Rijn en Overijsel, Midden Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderenzeer goed te Winschoten, Utrecht e. o., Bommeler- waord, Leiden c. o., Zwijndrecht, Rotterdam, Rockanjeoveral elders goed. Augurken- De augurken staan matig in Gelderland ten noorden van den Rijn en Over ijsel, in het Westland en in Zeeuwsch-Vlaande ren vrij goed te Hoogezand-Sappemeer, Assen e. onoordwesten van Friesland, het zuidoos ten van Friesland, te IJselmonde, Zwijndrecht, in Midden Zuid-Bevel and, op Walchc-ren, in Zuid- Limburg overal elders goed of zeer goed. Doperwten en peulen. De stand is zeer goed te Beverwijk e. oLeiden e. o-. Rot terdam e. o., matig te Bergen op Zoom, overal elders vrij goed of goed. T li i n b o o n e n. De stand is vrij goed te Groningen e. oHoogezand-Sappemeer noordoosten van Groningen, Leeuwarden e. o., het noordwesten van Friesland, Vleuten e. o., de Over-Betuwe, Veur, Voorschoten en Was senaar, op Walcheren, in Zeeuwsch-Vlaande ren, in Midden-Limburgmatig in Midden- Limburg matig in Zuid-Bevelandoveral elders goed of zeer goed- Andere boonen. De stand is uitmun tend te Leiden e. o., zeer goed te Winschoten. Over-Be'uwc, Nijmegen e. o., Beverwijk e. o-, Strijen', Zwijndrecht, Overschie, Breda, Noord- Limburg vrij goed in Gelderland ten noorden van den Rijn en Overijsel westelijk Utrecht, tc Veur, Voorschoten en Wassenaar, IJselmonde, Rockanje, overal elders goed. Tomaten. Deze staan bijna overal goed of zeer goedalleen vrij goed te Groningen e. o Assen e. oVleuten e. o., IJselmonde, in Zuid- en Midden-Limburg; matig te I.eiden e.o. (St.-Ct.). School, en Kerknieuws. Examen Hoofdakte. Deventer, 21 en 22 Juli. Geëxamineerd 15 mann. cand. GeslaagdS. A. Denneboom. te Wageningen; Z- Koldewey, te Hengelo (O.): Th. H. Nakken. te VelpL. Reinders, te Eexta (gem. Scheemda): R. Visser, te Enschedé; K. Vlieg, te Oldeboorn en J. F. Wilmink, te Wage ningen. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. De 100e vergadering van de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk is Woensdag te 's-Gra- venhage in het Gebouw der Synode geopend door ds. H. A. Leenmans van Harlingen als Voorzitter der vorige Synode. In zijn openings rede wijdde hij woorden van warme hulde aan den afgetreden hoogleeraar Mallinckrodt en sprak de hoop uit dat zijn opvolger, ds. Aalders, tot rijken zegen der Kerk zijn gewichtig ambt moge vervullen. Ds. Leenmans treedt daarbij in eene beschou wing over de beteekenis der Algemeene Synode. Haar werk is zeer in omvang toegenomenter wijl de Synodale Handelingen van 1816 slechts een 87 bladzijden bevatten, hebben de Hande lingen van 1914 zich uitgebreid tot een boek deel van 827 bladzijden. Vervolgens werd stilgestaan bij de verande ringen, welke door het algem- reglement van 1851 in het bestuur der kerk werden aangebracht, en ten slotte werd er op gewezen, dat de ver schillende Synodes niet altijd op rozen hebben gewandeld. Zeker was haar werk lang niet al tijd onberispelijk. Maar er werd ook menigmaal partijdig geoordeeld en zonder kennis van zaken. Als redenen van minder gunstige beoordeeling wordt gewezen op het feit, dat meer dan één Synode het werk van haar voorgangster „af maak: e". en als Kronos haar eigen kinderen ver slond. Ook was haar arbeid meermalen te dor en droeg het te weinig geestelijk karakter. Ver der werd niet altijd voldoende rekening gehou den met wat in de kerk omging. Dit alles heeft de Synode al lang geleerd, niet de eer van mo-nschen te zoeken. Spr. eindigt met te herinneren aan de vele gewichtige werkzaamheden, die aan deze Sy node zijn opgedragen en de hoop uit te spreken, dat bovenal gezocht mag worden de wijsheid die van boven is en dat de Synode moge besef fen, geroepen te zijn niet tot heerschen, maar tot leiden en dienen en dat haar weik voor de geheele kerk tot een zegen mag zijn, eindigt de lijdelijke voorzitter zijn openingswoord. De verkiezing van het moderemen had tot uitslag, dat tot president en vice-president wer den herkozen de heeren H. A- Leenmans en dr. G. J. Weyland, terwijl als secundus van den vice-president bij 2de vrije stemming werd ge kozen F. Tammens. Dan wordt overgegaan tot de behandeling van het verslag van de verrichtingen van dc Alg. Syn. Commissie. In de zitting van Donderdag werd o. a. de vraag aan de orde gesteld of er In 1916 weder een diaconale conferentie zal gehouden worden. Aangezien de tijdsomstandigheden sedert 1914 niet veranderd zijn acht de Synode het niet wenschelijk om het volgende jaar die conferen tie te houden, van hoeveel belang deze ook overigens moge zijn. Opnieuw werd dr. G- A. Hulsebos als archi varis voor een jaar aangesteld, en hem een kre diet van f 1500 verleend, ten laste van de alge meene kas. voor zijn gewichtig en uitnemend werk, waarvoor hem de dank der Synode wordt gebracht. Boekbeoordeeling. Boefje door M. J. Brusse, uitg. W. L. en J Brusse, Rotterdam. Het bekende verhaal van den jongen deugniet, waarvan nu de 13de druk verscheen, versierd met 22 penteekeningen door H. Meyer. Schrijver en uitgever hebben ge noegen van hun werk, ook omdat er uit dit leven „met een zwarte vlek er op", zooals de dokter zei. te 'eeren valt, omdat het tot nadenken stemt, zal het nog lang gelezen worden. En de kennis making met den inhoud kan slechts onzen boef jes ten goede komen 1 Criminaliteitslectuur in Dag bladen, serie Fro en Contra", uitg. Hollan- dia Drukkerij Baarn- Vóór het opnemen van misdaden en bespreking van die. pleit August Monet, tegen Taksander. Intusschen geloof ik, dat alles aankomt op de manier, waarop er over geschreven wordt, en dat ook hier dient reke ning gehouden te worden met de vraag„waar om <H« ©i dat te vermelden?" Theecultuur op Java door dr. Nan- n/nga, uitg. als voren (serie „Onze Koloniën). Belangrijke brochure. De Geneeskunde (serie „Onze Bloei tijd" door dr. De Feyfer, uitg. als voren. Belang rijke mededeelingen op het gebied van genees kunde en hygiëne in den „goeden ouden tijd." Ieder, die in het onderwerp belang stelt en daar behoeft men geen medicus voor te zijn zal deze bladzijden met genoegen door lezen. Verslag van de Tentoonstel ling „Schoonheid in 't leven van t v o 1 k s k i n d" en de Conferen tie van April 1914. Een boekdeel van 250 bladz.. hetwelk getuigt van het krachtig streven der Vereeniging „Schoonheid in opvoeding en on derwijs." Uitg. van N. V. Uitgeversmaatsch. Ontwikkeling" te 's-Gravenhoge. Belangrijke onderwerpen zijn. hier besproken, die de aan dacht van alle opvoeders, en inzonderheid van alle onderwijzers verdienen. Prijsvraag voor inrichting en versiering van een schoollokaal, met elf illustraties, door A- G. Dyserinck, uitg. als voren. Het Vliegengevaar en hoe het te bestrijden door dr. A J. C. Snijders, met 9 afb uitg. Scheltens en Giltay, Amsterdam. Actueel en nuttig, in die twee woorden is voldoende dit werkje aanbevolen, dat niet ongelezen mag blijven. TIJDSCHRIFTEN. Nieuw Vrouwenleven, red. uitg. Daisy Junius te Heelsum. De Juli-afl. bevat arti kelen overDe Vrouwen vorderen De dag van een huisvrouw. Alles voor de lievelingen, Onze helderkleurige Perzische kleeden, Schets uit Argentinië, en de gewone rubrieken. De redactrice zorgt voor afwisseling en tegelijk voor aantrekkelijken inhoud. De Natuur, populair, geill. maandblad, red. Dr. Z. Bouman, uitg. J. G. Broese te Utrecht. De Juli-afl. bevat stukken over de Prieel-vogel, Thermotelefoon Nieuwe methode voor chemi sche analyse, Diamant en zijn tegenwoordige toepassingen, Spotvogeltje, Mitrailleurs, Radio activiteit in den landbouw, Weinig bekende eigenschap van kaas, enz. enz. Een overvloed van illustraties siert deze afl. en verduidelijkt den inhoud van de vele belangrijke artikelen, hier bijeengebracht. Voor't Jonge Volkje, Kinderwe reld en Kinderkamer, drie tijdschriften voor de jeugd, red. S. Abramsz, uitg. P. van Belkum Az., Zutfen. Aardige platen, pakkende verhaalljes, leuke versjes, alles, zooals het voor kinderen op de verschillende leeftijden, voor welke de drie tijdschriftjes bestemd zijn, pas send en aangenaam is. Het verwondert mij niet, dat tegen den eersten dag van een nieuwe maand de jongeivs en meisjes verlangend naar hun „Jonge Volkje" en a. uitzien. De Wachter, stemmen uit de Ev. Luth. Gem., red D. Drijver, uitg. J. Clausen te Am sterdam. In de Juli-afl. wordt alle ruimte in beslag genomen door Beschouwingen over het behandelde in de Synode van 31 Mei tot 3 Juni j.l. Belangstellenden zullen gaarne Van Bakel hier gehoor verlec-nen- Uit deRem. Broederschap, red. Dr. J. D. Beijerman, uitg. A. H. Adrian!, Leiden. De Juli-afl. bevat een verslag van de Alg. Verg. der Broederschap en een uitvoerig art. over het verband tusschen Godsdienstonderwijs en Lid maat worden, de kwestie, die dezer dagen al meer besproken is en naar voren gebracht wordt. Groene en Witte Kruis, maandblad gewijd aan Ziekenverpleging enz., red. uitg. Ds. Fleischer te Winterswijk. De Red. schrijft over de samenwerking van Roode, Groene en Witte Kruis. Voorts geeft deze afl- een ontwerp van een op te richten Gr. Kr. gebouw te Har lingen, Rapporten betreffende de tongtang „Seeuwen" en de gewone rubrieken. Den Gulden Winckel, red- G. van Eckeren, uitg. Hollandia Drukkerij te Baarn. De Juli-afl. handelt o.a. over Carry van Bruggen, en over Edmond Fleg's „Ecoxrte, Israël", en „Meneer Bonaparte van Corsica" (met illustr) voorts de gewone rubrieken. De Ho 11. Lelie, red. Anna de Savornin Lohmnn, uitg. L. J. Veen, Amsterdam. In de laatste afleveringen vinden wij o. o- stukken over Napoleon, Italië's houding (dit laatste ge schreven door Dr. Bruine, maar wat laat ge plaatst, waardoor de inhoud niet actueel is). Vred'esbespiegelingen, Nieuwe landstormwet, enz. enz. Voorts allerlei gedachtenwisselingen. Correspondentie, enz. Onder „Overzicht van de Week" in 't nr. van 14 Juli een vers, waarin „Histoire et Origine de la Guerre" behandeld wordt en o. a. een stukje „Zelfvergoding" aan 't adres van ds. Wempe. Als feuilleton „Af grond" door Louis Carbin. F. W- DRIJVER. Van den Hak op den Tak. (Weekpraotje). Een Afrikaansch blad deelt het volgende mee uit een brief, „wat 'n vader aan sij dogter on langs ondermeer geskrijwe het": Jij is met vlag en wimpel eerste klas deur jou Taalbond Eksamen gek om. Mooi so, veels geluk. Dis om 'n vader regtig trots op sijn dog ter te laat worde. Maar dieselfde ogtend werd mijn vreugde on aangenaam aangedaan, toen ik jou brief uit die post haalde en die puur engelse adres las. Waarvoor was dit nou nodig? Wat baat dit om die naam te krij van pragtig deur te kom, terwijl die daad en die toepassing als niks in 'n hoek werd gegooi? Daad en toepassing is banje meer werd dan naam en woorde in die zware strijd wat onze verdrukte taal moet veg. Denk ernstig hieroor na en word ferm en be slis in die toepassing van iou bekwaamheid en jou liefde, nie ter wille van jou vader nie, maar in die belang van die goede saak self. En laat geen valse skaamte jou weerhou om jou piig te doen teenoor onse taal en onse tra- disies, en in die belang van ons volk en onze toekoms. Of de dochter den vaderlijken raad zal vol gen Die vader voelt voor zijn taal, zooals blijkbaar zekere Kamer van Koophandel gevoel heeft voor „s t ij 1", welke spreekt uit haar Ver slag, zooals de „N. Ct." dit weergeeft. De lezer proeve dezen stijl en geniete „Bij het opmaken van ons vorig jaarverslag kwamen hier en daar reeds wolkjes te voor schijn die ons angstig stemden en mochten zij grootere omvang aannemen wel eens aanlei ding zouden kunnen geven tot een ontlading van de in de laatste jaren zoo saamgehouden atmos feer, waarvoor slechts een electrische vonk noo- dig was om geheel Europa in vlam te zetten. En ziet, na eenige weken toen ons verslag ver scheen. bleek een dergelijke vonk werkeliik te zijn ontsprongen, &oor den moord op dat Kroonprins ven Oostenrijk met het noodlottig gevolg, dat thans 7 landen van Europa mét al den hartstocht die ooit in het menschdom is gevaren den strijd op leven en dood aanvaar den en duizenden menschenlevens worden op* gevorderd". Hij heeft het vervolgens over een fabriek die afbrandde en daardoor teloor ging en van an dere fabrieken die „den terugslag ondervonden van de geheele wereld." Toch is in het algemeen sedert Augustus eenige verbetering tot stand gekomen, maar „zoolang in de verte nog geen glimpje zicht baar is dat op vrede doet denken, blijft de toe stand zorgwekkend, ook voor hen wier finan- cieele draagkracht boven elk peil staat(l)" Niet waarechter dit stuk zou men geen za kenman vermoeden, als men hem niet als zoo danig kende. De oorlog heeft den man „begeesterd", zullen we maar zeggen Er is meer. dat door den oorlog naar voren wordt gebracht Hij heeft ook de oude kwestie van het gebruik van de rechter en de linker hand weer op het tapijt gebracht. Duizenden zullen zich in het vei volg met hun linker hand moeten behelpen, en het is een gelukkig verschijnsel, dat in ahe oorlogvoerende landen riet alleen ge tracht wordt, zooveel mogelijk munitie te ma ken, maar dat men zich ook bekommert om het lo; van de ongelukkige invalieden. In Fransche, Duitsche, Engelsche, Russische en Italiaansche tijdschriften wordt de kwestie besproken, en zij, die de zonk willen bestudee- ren, kunnen wij verwijzen naar het zeer lezens waardige en volled'g artikel van Prof. A- Brandt (Dorpat) in Heft 89 van het bekende tiidschrif „Aus der Natur" (Verlag Quelle Meyer Leipzig). Ongetwijfeld kon de linkerhand zoo getraind worden, dat zij haast tot hetzelfde in staat it als de rechter. Alleen de vingervlugheid en ook. naar het schijnt, in gevoelighe'd schijnt de linkerhand evenwel van nature de mindere van de rechter te zijn. Merkwaardig is voorts nog dat bij verreweg de meeste menschen de rech terhand grooter is dan de linker. Daarentegen hadden een aantal beroemde mannen een grootere linker- dan rechterhand. Dit zou het geval geweest zijn o.a. bü Goethe, Napoleon, en oolc met Leonardi da Vinei. Als iemand beroemd of groot mag heet en, als hij gewoldige zaken doet, dan mogen we zoo ook de firma Bethlehem Staal Cy noe men. Over tientallen van jaren, wanneer de herin nering aan den huidigen oorlog verfauwt, dan zullen we in kranten in de rubriek varia" een interessant bericht lezen over de grootste cheque ter wereld. Natuurliik. zal men dan zeg gen, is dat weer uit den tiid van den oorlog, toen alles geweldig onovertrefbaar was Die be wuste cheque werd onlang- d- ^•■•Telsche Regeering gezonden naor Bethlehem ^taal Cy ter betaling van de verschillende vorderingen, die deze firma op Engeland had loopen voor geleverd oorlogsmateriaal. De chèque had een waarde ,,nn 16 150.000 dollar, dus ruim 40 millioen gulden. Groot is zeker ook het n:euwe nostkant^gr te New-York, dat niet alleen als grootste, maar ook als het meest practiscKe oostkant oor ter wereld mag worden beschouwd. Dit postpaleis heeft niet minder dan 12 millioen gulden ge kost. ook voor de Nieuwe Wereld een aardig bedrag. Het is opgetrokken uit roo^»cV;g gra niet, en het gebouw maakt werkelijk een pret- tigen, rusligen indruk. Er zijn vijf verdieningen. Voor de hoofdingang staat een zuilenallée van enorme pilaren, eveneens xiit licht rood graniet. Daar boven leest men de inscribe„noch regen noch sneeuw, noch hitte noch duisternis verhinderen de boden hun opdracht snel uit te voeren." Voor den bouw van het postkantoor had men niet minder dan 70 000 v:erk. meter glas noodig. Evenals dit postoaleis vraagt bewondering „het kostbaarste tapijt ler wereld." Het Victoria- en Albèrtmuseum te Londen heeft een der vier stukken, die het beroemde „paarlentapijt van Baroda", vormen, in bruik leen ontvangen. Dit kostbaar product van In dische kunst wordt door kenners voor het meest bewonderenswaardige borduurwerk der wereld gehouden. Het is uit vier symmetrische stukken samengesteld, waarvan elk 22 bij 55 M in het vierkant is en de stukken sluiten precies aan elkaar. De vervaardiging van dit tapijt werd door een der voorgangers van den tegenwoor- digen Maharadja opgedragen, die het als een dek over het graf van Mohammed wilde bestem men. De beste borduurders en juweliers van Baroda moesten er drie jaar aan werken en het verbruikte materiaal kostte bijna 10.000 gulden. Toen het kunstwerk gereed was, ontvingen de kunstenaars, die het hadden gewrocht, een ge schenk van 25.000 gulden. Zijn de vier deelen aan elkaar gesloten dan vertoont het midden een bloem, die uit 4 of 5 diamanten is gevormd. De omlijsting bestaat uit 24 roselten, die ieder uit 52 diamanten bestaat. Robijnen, smaragden, saffieren zijn door arabes ken omgeven, die met prachtige paarlen opge legd zijn. De Hindoe prins, die tot de Mohame- daansche leer bekeerd was en het meesterwerk In een eerste opwelling aan don profeet wilde wijden, heeft ten slotte een andere gedachte ge kregen en het kostbare tapijt zelf behouden. Van het groote gaan we over tot hel kleine: de Liliput-republieken met hun klein grondgebied, hun gering aantal inwoners, en het kleine traktement hunner presidenten. De „president van Andorra" ontvangt voor zijn moeite maandelijks drie gulden, dus zes- en- dertig gulden per jaar. Deze kleine staat (in de Pyreneeën) is de oudste republiek van de we reld, de vrijbrief van Karei den Groote is reeds meer dan duizend jaar oud. Een eigenlijk® straatweg bezit de republiek niet, ook geentbe- vaarbaar water- Zij wordt bestuurd door een „raad van vier en twintig", die boven hem heeft twee rechters, twee staatsraden en de presidente Allen, behalve de president, zijn zonder eenlg salaris werkzaam. De raad houdt zitting in een houten gebouw, dat beneden als stal dienst doet. In de Pyreneeën is echter nog een kleinere, een door slechts weinigen bekende republiek, namelijk die van Goust. In 1895 bedroeg haar aantal inwoners 61, in 30 jaar was dit getal met 2 vermeerderd. De regeering bestaat uit eelt raad der ouden, die gekozen wordt uit de drie oudste ingezetenen. En ook deze raad heeft na« tuurlijk een president, die alle vijf jaar opnieuw gekozen wordt en van den staat voor dit ge« wichtige ambt 48 gulden 's ja ars ontvangt j Als die President daarvan vrouw en kinderen moet onderhouden, dan heeft hij het zeker „niel te vet". KEUVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6