BINNENLAND. f'ijgsgevangeoen aoo dragelijk mogelijk ord't gemaakt. Müller-Meinin gen (van de Fortscihrills- karrtj) legH Wij zien dankbaar op de aan- Koering en op de tucht \an het leger. Moge fcet leger er in slagen de eindoverwinning te bevechten en een vrede, die den duurzamen jculluurarbeid van bet Duilsohe volk waar borgt. (Instemming). (.Bassermaim (nalionaaldiberaal). De wereld- Eislorische daden van ons leger staan onge- venaard in de geschiedenis van alle tijden. Ce rijksdag huldigt de praehtige, dappere icvqrwinnaars. (Langdurige instemming). Si hn (centrum). Na de overwinningen .,vun den dag van heden is er geene aanlei ding om in verdere discussie te Lroden. Krelh (conservatief. Wij builenslaanders Öjn overtuigd, dat alle standen, officieren en Jpanschappen, trouw werken aan het groote 'èoel en kameraadschappelijk strijden voor een sucoesvoilen vrede. De waarnemende minister van oorlog, generaal Wandel, zegt: Het militair bestuur jjs er steeds op uit het leger slagvaardig te houden, voor de opleiding van de manschap pen te zorgen en den geest te ontwikkelen, jwant 'it alleen kan ons onder goede leiding tot de overwinning brengen. (Levendige in- W<-'mihg). Bert ij n, 2 6 Aug. (W. B.). Met Brest-Li- towsk is wederom een sterke Russische ves ting gevallen. Een nieuwe schakel van de Rus sische afsluitingskelen, en wel een der laat- j»ten, is verbroken. Opnieuw is den vijand een ivoor de concentratie en verplaatsing van groo- ,Jje legermassa's bijzonder gewichtig punt ont nomen. Als veroveraars van vestingen vinden onze Voepen sands hel begin van dezen oorlog hun teerga niet. In bet westen vielen negen ves- tngen in on?e handen: Luik, Namen, Longwy, fontmedy, La Tére, Laön, Maubeuge, Ant werpen en Rijssel, bovendien nog zes forten, cie van Namonville, Givet, Les Ayvclles, Hir- Bon, Condé en Camp des Romains. In het Oosten verloor Rusland TT vestingen: ILibau, Rozan, Pultusk, Iwangorod, Warschau, Xomza, Ostrolenka, Kowno. Nowo Georgiewsk, Ossowetz zn Brest-fLitowsk. De verovering van de versterkte plaatsen In België en Frankrijk geschiedde in de eerste tien weken van den oorlog; die van de Rus sische begin, de bezetting van Libau op T5 Mei uitgezonderd, eerst tegen bet eind van het eerste oorlogsjaar. Ondanks de in den tus- itchetijd opgedane ervaringen bleef echter overal bet beeld in hoofdtrekken hetzelfde. iGeen enkele Yerslerkte plaat* kan aan een geregeld beleg van -de Duitsche troepen weer stand bieden. In korten tijd bezwijken de ves tingwerken en de zenuwen van de bezettings troepen voor de groote uitwerking van de «Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche zware kanonnen. Luik viel door een overrompelen de bestorming. Namen na een beschieting van vijf dagen, Maubeuge na twee -dagen en Ant werpen, de sterkste vesting der wereld, na 'oen beleg van twaalf dagen, door eene betrek kelijk zwakke troepenmacht.-Een deel van de bovengenoemde vestingen en forten werd door de Franschen in 't geheel niet verdedigd, een ander deel werd na een korte beschieting ge nomen en in verscheidene gevallen was een bestorming door de Infanterie niet meer noo- dig. Op dezelfde wijtze iging het ook In het Oos ten: Libau, Rozan, Pultusk, Lomza, Ostrolen ka en Ossowetz vielen zonder een geregeld beleg te doorstaan. Warschau werd door de Russen prijsgegeven en werd als voorstelling jdoor onze troepen genomen. Ook Praga ont- mimden de Russen na vier dagen. Iwango rod werd na dertien dagen bezet en Kowno na een beschieting van twaalf dagen. Maar ook de verovering van de groote vesting Nowo Georgiewsk met hare 700 stukken ge- fechul en bezettingstroepen van meer dan twee legercorpsen duurde niet veel langer. Den 7en Augu&ns viel reeds het fort Dembe, den 19en Augustus de geheele plaats in onze banden. Bij Brest-Litowsk werd een week lang om )de voorstellingen gestreden en daarna de vesting onmiddellijk stormenderhand geno men. In hoeverre deze ervaringen een oor deel over de waarde van vestingen in den (ec'enwoordigen oorlog toegelaten, kan aan later onderzoek voorbehouden blijven. Ons is voorhands Het verblijdende^ feil voldoende, "dat onze tegenstanders in den strijd tegen vestingen niet op resultaten kunnen wijzen, üe ook maar (bij benadering aan deze nabij komen. Tsingtao en Przemysl vielen eerst na e:n belegering van maanden. De vesting Boyen bleef oninneembaar. Daarom hebben wij het recht aan te nemen, dat de Duitsche troepen en die onzer bondgen ooien, een bui tengewone geschiktheid bezitten voor het ver rassend snel veroveren van vestingen. Den taanvoerders. die zulk een groot succes be reikten. den dapperen, -die den strijd voer den, en den mannen, die de geweldige wa pens uitvonden en maakten, zijn wij daarvoor des te meer dank en bewondering schuldig. o m e, 25 Aug. (R.). Officieel commu niqué. In de Tonale-streek namen onze troepen 'den kop van het Stimo-dal; zij dwongen de vijandelijke bezettingstroepen zich terug te trekkc-n. Een tegenaanval van de vijande lijke "nfemterie, gesteund door een hevig ar tillerievuur, mislukte met zware verliezen. Aan de Isonzo, inzonderheid bij Tolmino en Plava, toonde de vijand een groote ar- till eri e-werkza amheid. Een Oostenrijksch vliegtuig vloog over Brescia. De neervallende bommen doodden zes burgers en verwondden anderen. W e e n e n, 2 6 A u g. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. ïn den Doberdo-sector vielen de Italianen gisterenmiddag den Monte Dei Seibusi op nieuw aan; zooals steeds werden zij terugge slagen. Voor het brughoofd van Görz en de stad relf heerscht rust. Op de overige deelen van 'het front in het kustland vonden plaatselijke hevige artilleriegevechten plaats, vooral in het gebied van Flitsch, waar de vijandelijke infanterie voorzichtig dichterbij komt. Qe reeds gisteren als afgeslagen gemelde aanval op den noordelijken sector van de hoogvlakte van Lavarone werd door sterke vijandelijke strijdkrachten uitgevoerd. Na eene hevige beschieting, die gedurende tien dagen, ook des nachts, werd voortgezet, kreeg het vijandelijk artillerievuur op ons front bij Cima di Mezzena en Basson eergis terenavond de grootst mogelijke kracht en snelheid. Tot na middernacht werden onze stellingen met projectielen van elk kaliber overgoten. Daarop gingen verscheidene re gimenten infanterie en bataljons Alpini tot den aanval over. Onze dappere Tiroolsche en Opper-Oostenrijksche troepen sloegen, op buitengewone wijze door de artillerie ge steund, alle aanvallen af. In de morgenuren werd de vijandelijke aanval volkomen ver ijdeld. In de versperringen alleen liggen tweehonderd doode Italianen; daaruit is op te maken, welke offers de aanvallen gekost hebben. Wij hadden slechts geringe verlie zen. Een onzer vliegers wierp op de munitie fabriek van Brescia verscheidene bommen welke doel troffen. Rome, 26 Aug. (R.) Officieel commu niqué. De troepen op de Monte Civaron aan de Maso rukten op naar de Monte Armentera en de Monte Salabio, waarbij zij gevangenen maakten. De artillerie vuurde op een verborgen kamp aan den linkeroever van de rivier, dwong den vijand tot een wanordelijke vlucht en vervolgde hem met granaten. Wij blijven ons over het geheele front, zonder onderbreking, dichter bij de vijande lijke linies werken. Londen, 26 Aug. (R.). Officieel com muniqué van de Dardanellen. De operatiën sedert 6 Augustus aan het westelijk uiteinde van Gallipoli nagaande, ziet men, dat deze twee afzonderlijke aan- valsliniën omvatten: de eene van de stelling der Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen, de andere van de nieuwe landings plaats in de Suvla-baai, waar een versch leger wordt gebracht. Er wordt ook een aanval verricht van kaap Hellas naar Kri- thia. Er wordt een zware, aanholidende strijd gevoerd met zware 'verliezen aan bei de zijden. Onze strijdkrachten hebben in geen van de genoemde sferen van actie nog hun doel bereikt, ofschoon zij zeer besliste vorderingen in die richting hebben ge maakt en het door ons bezette gebied zeer hebben uitgebreid. De aanval van de Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen was gericht tegen den top van de Saribair- en Chumuk-kammen. Daar echter de aanval van Suvlia uit niet de verwachte vorderingen maakte, konden deze troepen hunne stelling op de bergkam niet handhaven en moesten teruggaan naar dicht daar beneden gelegen stellingen. De aanval van Suvla werd tot staan gebracht, nadat men 2lA mijlen was vooruitgegaan. Het gewonnen terrein was echter voldoende om den aanleg van liniën mogelijk te maken langs een front van meer dan twaalf mijlen. Nadat nieuwe versterkingen waren aange komen, ging de linkervleugel van de Aus tralische en Nieuw-Zeelandsche troepen met succes vooruit. Drie vierden van een samen stel van sterke hoogten werden vermeesterde Na de bestorming van de Turksche voorste loopgraven op den linkervleugel, werd een frontgevecht geleverd, waarin alle divisiën betrokken waren. Zij maakten vorderingen, doch daar zij niet in staat waren den top te bereiken, werden zij teruggetrokken tot het oorspronkelijke front. De verliezen van den vijand waren veel zwaarder dan de onze. De grond, die gewonnen is en waar wij ons handhaven, is van groote waarde. Deze feiten moeten echter het publiek niet tot de onderstelling brengen, dat het werkelijke ob jectief reeds is verkregen en dat er geene verdere ernstige pogingen moeten worden aangewend, voordat de eindoverwinning is behaald. Konstantinope 1, 26 Aug. (W. B.) Het agentschap Milli bericht, dat er van liet Dardanellenfront en ook van de andere fron ten niets van belang valt mede te deelen. Berlijn, 26 Augustus. (W. B.) Of ficieel. In den avond van den 25en Augustus heeft een onzer kleine kruisers het Russi sche signaalstation bij kaap Ristna, op het eiland Dagö, beschoten en gedeeltelijk ver nield. Tegelijkertijd nam een andere kleine kruiser het signaalstation Andreasberg, eveneens op Dagö, met succes onder vuur. Vijandelijke strijdkrachten vertoonden zich niet De waarnemende chef van de admiraliteit, BEHNCKE. Londen, 26 Aug. (R.) De admiraliteit bericht, dal een watervliegtuig bij Oslende hommen wierp op een Duiïsdhe onderzee boot welke, naar werd waargenomen, ge heel werd vernield en lot zinken gebracht. Het communiqué voegt er aan toe, dat het nieft de gewoonte der admiraliteit is, mede- deelingen 1e publiceeren betreffende verlie zen van Duitsche onderzeebooten, ofschoon daarvan gevallen zijn voorgekomen, waarin de vijand geen andere aanwijzingen heeft om trent tijd en plaats dier verliezen, doch in dit geval werd het schitterend feit volbracht in de onmiddellijke nabijheid van de Belgische kust en de ligging van de onderzeeboot door een torpedojager vastgesteld. Loiden, 26 Aug. (R.) Lloyds (bericht, dat het Zweedsohe stoomschip Disi in den grond is geboord. De bemanning is gered. Londen, 26 Aug. (R.) Officieel be richt. Negentien handelsschepen zijn in den grond geboord in de week, die met 26 Aug. is geëindigd. T56Q schepen zijn in die week in Britsche havens aangekomen of daahiit vei Uokken Londen, 26 Aug. (R.) Met betrekking tol hel Duitsche bericht, dal met de Arabic geld werd overgebracht tol betaling van in Amerika gekochte munitie, verklaart de di rectie van de White Star lijn met den moes ten nadruk, dal de Arabic geen specie aan boord had P a r ij s, 2 6 A u g. (R.) De Fransche Kamer heeft met 539 stemmen tegen één het door de regeering gevraagde crediet toe gestaan, hetgeen gelijk staat met een votum van vertrouwen. Minister-president Viviani, die luid werd toegejuicht, hield een treffende redevoering, waarin hij deed uitkomen, dat er geen ver deeldheid heerschte in Frankrijk en dat er geen sprake van vrede was, voordat België zijn vrijheid heeft terug gekregen en Frank rijk zich verzekerd heeft van het bezit van Elzas-Lotharingen. B e r 1 ij n, 2 6 A ug. (Korr. Norden). De Lokal-Anz. ontleent aan de Italia te Milaan dat Pasics in de geheime vergadering der Skoepschtina verklaard zou hebben dat Ser vië bereid zou zijn tot het verleenen van concessiën aan Bulgarije, maar, om econo mische redenen geen afstand kon doen van de gemeenschappelijke grenzen met Grie kenland. Evenmin kon Servië toestemmen in den onmiddellijken afstand van grondgebied aan R'dgarije, aangezien dat gelijk zou staan met vernietiging van Servië. Servië zal waarschijnlijk een scheidsge recht van het Viervoudig Verbond aanne men, onder beding, dat Bulgarije zich even eens bereid verklaart zich daaraan te on derwerpen. Uit Genève wordt aan den Loka! Anzei- ger gemeld, dat volgens uit Parijs ontvan gen particuliere berichten, de parlementai re commissie in de hoogste mate ontevre den is over de tot dusver door de quadruple entente behaalde resultaten bij de Balkan- staten. Delcassé is niet in staat de meening te ontzenuwen, dat Bulgarije voor de qua druple entente verloren is; dat Rumenië in ^een enkel opzicht over te halen is een tijd te bepalen voor een ingrijpen in den oorlog ter vervulling van zijn nationale wenschen. Wat Servië en Griekenlaand betreft, luiden de te Parijs bij het ministerie vaan buiten- landsche zaken ontvangen telegrafische be richten eveneens onbevhredigend. Berlijn, 2 6 Aug. (Korr. Norden). De nieuwe Turksche ambassadeur te Berlijn Hnk- ki Pacha ontving een medewerker van de Az Est, bet te Budapest verschijnende blad, en drukte hem er zijne vreugde over uit, dat tus- schcn de Turksche en Bulgaarsche regeeringen nu overeenstemming was verkregen. Hij zei- de: Wij ontvingen weliswaar nog geen offi- cieele mededeeling dat het verdrag ondertee kend is, doch wij weten, dat de overeen komst inderdaad tot stand kwam. Over den inhoud kan ik niels zeggen, daar de overeen komst voprloopig nog geheim is, doch bet is zeker, dat zij op den Balkan een nieuwen toe stand schept en aan beide landen gedurende onafzienbaren tijd een goede verhouding waarborgt. Overigens zien wij de ontwikke ling op den Balkan met de grootste kalmte tegemoet. "Wij gelooven niet, dat Rumenië zich tegen de Midden-Europeesche mogendheden zal kanten, en evenmin dat Griekenland, zelfs na de overwinning van Venizelos, Turkije zal aanvallen. Parijs, 2 6 Aug. (Havas.) Bij zijn te rugkeer naar België heeft de kon'rg der Bel gen aan president Poincaré geseind, dat de houding en de stemming van de dappere Fsoldaten hem rr-ef bevordering vervulden en hem een onwrikbaar vertrou wen schonken in het roemrijke lot van het Fransche leger. Poincaré antwoordde: De Fransche troe pen zullen de herinnering bewaren aan de belangstelling, die de koning hun betoonde. De troepen wenschen zich er mee geluk, dat zij samenwerken met het dappere Belgische leger in den langen strijd, dien de onverbre kelijk verbonden bondgenooten voeren; zij hebben, evenals de koning, een volstrekt vertrouwen in de volledige overwinning. N e w-Y o r k, 2 6 Aug. (R.) Ex-president Roosevelt heeft het woord gevoerd in het militaire instructiekamp voor zaker.menschen te Plattsburg (New-York). Hij verklaarde, dat gedurende dertien maanden de Vereenigde Staten eene verachtelijke rol onder de na tiën hadden gespeeld. Zij hadden er tam in berust, dat aan zwakken, die wij ons hadden voorgenomen te beschermen, on recht werd aangedaan. Wij hebben onze mannen, vrouwen en kinderen zien vermoor den in volle zee, zonder dat er onzerzijds iets werd gedaan. Roosevelt verklaarde, dat het onder de Haagsche coventie de plicht van de Ver eenigde Staten was België te helpen en te beschermen tegen den Duitschen aanval. Hij veroordeelde het in de regeering der Ver eenigde Staten, dat zij niet den geringsten stap had gedaan om zich voor te bereiden op de verdediging van onze eigen rechten. Hij kenschetste Dultschland als brutaal en onbarmhartig in zijne geringschatting van de internationale moraliteit en zeide, dat het voor de Amerikaansche fabrikanten van oor- logsbenoodigdheden eene zaak van prijs ge ven van de moraliteit zou zijn, als zij wei gerden leverantiën te doen ten behoeve van legers, die trachten Relgië terug te geven aan zijn eigen volk. De munitiefabrikanten, die weigeren zulke leverantïë" te doen, moeten op de lijst van de onteerden ge plaatst worden. Gewagende van de Duitsche propaganda, zeide Roosevelt: De Duitsch-Amerikanen van beroep hebben zich' in de laatste twaalf maanden getoond als vijanden van de Ver eenigde Staten en van de menschheid. De laatste onthullingen toonden de Duitsch- Amerikanen samenwerkende met afgezan ten van Duitschland, dikwijls 'door recht- streeksch'e omkooplng, tegen de onschend baarheid van de UuötltfjBKeö en tegen het doen van Amerika's interna tionalen plicht; zij moeten 'de verontwaardi ging wekken van iederen Amerikaan. De leiders van de Duitsch-Amerikanen predik ten en verrichtten dingen, die gevaarlijk dicht waren bij verraad tegen de Vereenig de °'~fen. Whashington', 2 6 Aug (R.) Gnstav Kopesch, een Duilsche reservist, is gevangen genomen door agenten van hel departement van juslitie, die in zijne kamer vele phofo- grafieën vonden van Amerikaansche verster kingen. De arrestalie wordt gezegd een der uitkomsten le zijn van een wijdvertakt on derzoek naar den arbeid van Duilsche spion nen in de Vereenigde Slaten Er worden nog meer verwacht. Perzlë* Konstantinopel, 26 Aug. (W. B.) Het Perzische gezantschap alhier heeft offi cieel bericht ontvangen, dat de samenstel ling van een nieuw kabinet is toevertrouwd aan Mortaviul Memalik. De samensteller neemt zelf het ministerie van binnenland- sche zaken op zich. De meeste ministers zijn benoemd; alleen voor Oorlog en voor Bui- tenlandsche zaken moeten nog titularissen gevonden worden. De keus van den nieuwen minister-president wordt beschouwd als eene overwinning van de democraten over den Engelsch-Russischen invloed. Teheran. 25 Aug. (Petershurgsch tel.- agentschap"). Plaatselijke reservebenden be gonnen eene groote beweging tegen de gen darmerie. waarbij zij paiiii trokken van de algemecne regeeringloosheid. die -door vij andelijke elementen is teweeggebracht, om zich te wreken op de gendarmerie voor den nadruk waarmee dezen rn het vorige jaar de misdadige elementen in Lauristan hebben onderdrukt. Bij Bouroudéherd hebben de gendarmes eene nederlaag geleden, waarbij zij twee ka nonnen. terrein en munitie verforen. De ZweedSsche ins-tructeur Mesmeret is er ternauwernood in geslaagd zich te redden* Verspreide Berichten. Weer iets nieuws. In de yereenigde Staten is patent aange vraagd op een soort doos, die dient om kost baarheden veilig over zee te kunnen vervoe ren. De doos moet zoo geplaatst worden dat als het schip zinkt, zij met haar kostbaren inhoud direct weer naar boven kan komen. Automa tisch gaat dan een soort vlaggestok de luch» in, waaraan een vlag wappert, en waarop voor den nacht, een helder rood licht gloiit. Zoo wordt de doos dra opgepikt. De Staatscourant van Vrijdag 27 Aug. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda A- Speijer, aldaar; te Helder D. Inklaar aldaar, te Leeuwarden W. Koster Dzn. en L. Janse, beiden aldaar; te 'Heerenveen N. H. Vlasveld aldaar; voor 1 jaar te Alkmaar A. J. Lechie, te Leiden; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Heerlen P. J. R. Mesker, te Maas tricht; op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. II. B. S. te Winterswijk Dr. W. van Eeden; voor I jaar benoemd tol leeraar aan dc R. II. B. S. te Veendam A. P. Polma te Alk maar; tot idem te Hoorn Dr. A. Pannekoek te Arnhem en W. A. Muller te Den Haag; (her)benoemd tot burgemeester van Nistel- rode H. van de Ven. secretaris en tot burge meester van Zwolle mr. I. A. van Royen; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Steenwijk mr. M. Wijt Wzn.; voor T jaar benoemd tot leeraar (lecrares) aan de Ri. H. B. S. te Alkmaar B. G. Halber- steat aldaar; te Gouda Dr. J. H. van Burkom, Mej. P. J. van Toorenburg en W. Kok; te Hel der E. Hoegsma, J. van Hinte en J. Stammes; te Leeuwarden J. F. Rabbinowitsch; te Hee renveen, G. H. ten Bruggencate en J. F. Rab binowitsch; te Srtppemeer H. M. Burwinkel: te Warfum E. II. Ameling en J. C. de Haan; tot schoolopziener in het district Breda J J. Verbeeten te Echt; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen- To. voor I jaar F. G. Doornbos, en Dr. D. de Lange, beiden aldaar, 2. met ingang van T September T915 J. G. Jordens, thans leeraar aan de R H. B. S. te "Warfum. aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld dr. Ch. E. Baëza, te 's-Gravenhage, arts, de versierselen van officier in de orde van Nichan Iftikhar, hem door den Bey van Tunis geschon ken; J. C. Peereboom, te Haarlem, penningmees ter van de Association Francaise. Comité Haar lem, de versierselen van Officier d'Académie, hem door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten der Fransche Republiek geschonken J. P. J. Driessen en G. J- Speet, te Leiden, beiden het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hun door Z. H. den Paus geschonken toestemming verleend aan J. Reltsma, secre taris der gemeente Bellingwolde, om tot 1 Me? 1916 te Winschoten te wonen toestemming verleend aan J. J. Engelenburg, burgemeester van Zweeloo, om tot 1 Augustus 1916 te Emmen te wonen; goedgekeurd, dat J. Versteeg Jt., burgemees ter der gemeente Katwoude, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Hare Majesteit de Koningin ontving gis teren ten Paleize het Loo, Hoogstderzelver Commissaris in de provincie Gelderland, jhr. van Citters. Voorts ontving Hare Majesteit heden den heer J. Warner, uit Zwolle, voorzitter der provinciale sub-commissie In zake voeding van mensch en dier voor Overijsel en den heer A. C. Schalten, president van de On derlinge Brandassurantie Maatschappij „Plat teland" te Nijbroek. H. M. de Koningin is voornemens h'e- deravond le 9.17 per Staatsspoor In de Re sidentie terug te keer en. Een hulde aan ons leger. Dins dagnamiddag zegt de Prov. N.- Br. Ct. vertoonde zich in 'sHertogenbosch een schoon militair schouwsnel. Ongeveer 2 uur kwam een zéér groote troep infanterie onze stad binnengetrokken, met aan hét hoofd een stafmuzicikkorps en verder nog begeleid door vier fanfares. De troep was in volledige oor logsuitrusting en vergezeld vatti de bijbelioo- rende aPdecling mitrailleurs wielrijders, am bulance, veldkeuken wagens. enz. e*nz. Het binnentrekken van de tix>eD duurde bihia li uur. De troepen die "hier z oud én overnachten, werden in/gekwarti'erd in de verschillende kazernes, scholen en andere grootere gebouwen. liet was aanstonds een hcele bedrimgheid in o-nze stad. en in de straten heerschte direct en vooral des avonds een ongekende drukte. Vanwege 's Hertogenbosch' Belang werd door zijn bestuur een schrijven gericht aan den opperbevelhebber van het Nederland- sche leger, generaal Sniiders. (Mc mede in omze stad aanwezig was. en intrek had ge nomen in het hotel „De Fouden Leeuw", en aan den commandeerenden officier der troe pen. kolonel Von Schmid. die was gelogeerd in het hotel Groenhuis, waarbij aan beide autoriteiten verlof werd gevraagd om te mo- oen brengen een serenade door het muziek korps der heeren Eugöne Goulmv en Baar. als bewijs van de groote sympathie der Bos sche burgerij voor ons Nederlandscfhe leger. En door den opperbevelhebber, èn door den 'kolonel werd hiervoor toestemming gegeven. Om Si uur werden de serenades gebracht: daarbij was de leiding in handen van het 'bestuurslid van Bosch' Belang den heer E. Mulder. Terzelfder tijd grtf het militaire staf- muziekkorps een schoon concert voor de pul van het stadhuis. Een enorme menschen-massa was od de been. alles was direct in de grootste vroo- lijikheid. maar er was de beste orde. dank het takt vol en met beleid optreden van ons gemeente-politiekorps. Na de seemrade werd de leider, -de heer Mulder, bii <jen opperbevelhebber ontboden, die ziin dank bracht voor de hulde hem en het Nederlandsehe leger gebracht. Ook de directeur van Goulmv's Harmonie- korns, de heer "Wierts werd bii den generaal ontboden, die ook hem dankte voor de ge brachte serenade. Na d'o huidebetooehi.g aan de beide auto riteiten trok de muziek rond de Marlet, om stuwd door een onafzienbniv menigte, en gaf •daarna nog eemge nummers in de biosk. Veldprediker Talma. Ds A. S. Tal ma (e Bennebroek ziet zich naar de O. H. Ct. meldt uithoofde van zijn gezond heidstoestand genoodzaakt zim ambt van veldprediker in algemeenen dienst neer te leggen- Directeur Amst. Gemeente lijken Woningdienst. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor te benoe men tot directeur van den Gemeentelijken Woningdienst, den heer A. Keppler, inge nieur, hoofd van af deeling bij het Gemeen telijk Bouw- en Woningtoezicht, op een aan- vangswedde van 5000. Tot directrice van de Inrichting voor Ooglijders aan de Laan van Meerdervoort te den Haag is in de plaats van mej. M. A. Adriani, aan wie op haar verzoek als zooda nig eervol ontslag is verleend, benoemd mej. M. Leenmans, tot dusver hoofdverpleegster aan deze Inrichting. "Woensdag is te Leeuwarden op 68-iar. leeftijd overleden de heer mr. A. C. C. Fol- kersma, sedert Januari 1695 raadsheer in het gerechtshof aldaar. ■ederland en de oorlog* Prijzen van levensmiddelen. Door het Tweede Kamerlid De Jong zijn de volgende schriftelijke vragen ingezonden, d.d. 26 Juli: 1. Onderwindt de Rogeering bij de regeling omtrent de verschaffing van regeeringsvaf- kens zoodanige moeilijkheden, dat de leve rantie van regeeringswege zal moeten wor den stopgezet? 2. Is de minister bereid mede te deelen of maatregelen tegen de voortdurende prijsstij ging van tal van levensbehoeften o.a. aardap pelen, melk, zeep, enz. getroffen zullen wor den? 3. Kan de minister mededeelen, of dé maximum-prijizen worden nageleefd? De Minister van Landbouw enz. antwoord de daarop d.d. 25 Augustus het volgende: 1 Het stelsel der beschikbaarstelling van varkens, ten behoeve van gemeenten, door bemiddeling van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens eri varkensvleesch is gebaseerd op het beginsel, dat de exporteurs tot een bepaald peroentage van hun uitvoer naar het buitenland varkens moeten leveren voor binnenlandsch verbruik' tegen een prijs, aanmerkelijk lager dan dl marktprijs. Doordat de verhouding lusschen de in koopsprijzen hier te lande en de verkoops prijzen in het buitenland van dien aard was, dat de export zeer belangrijk moest worden ingekrompen, konden tijdelijk geen varkens aan de gemeenten ter 'beschikking worden gesteld en ls de levering van regeeringswege eenigen tijd geschorst geweest. De levering is daarna weder aangevangen, doch ;n verband met het aantal beschikbare varkens ls aan sommige gemeenten spek in plaats van var kens geleverd. Zooals bekend mag worden verondersteld, is op 19 Augustus de uitvoer van varkens geheel stop gezet Getracht wordt thans een zoodanige regeling te ontwerpen, dat na ds opening der grenzen regelmatig regeerinigs- varkens verschaft trullen kunnen worden. 2. De minister bereidt maatregelen voq* tegen de voortdurende prijsstijging van tdf van levensmiddelen. In dit verbancl verwijst hij naar zijne aan de burgemeesters gezonden clreulaire d.d. 20 AugustHis betreffende beschikbaarstelling vart wintervoorraad en naar het inmiddels uMtgd- vaardigde uitvoerverbod van enkele groen* tensoorten. Betreffende de in vraag 2 met nam- gé noeja^ artikelen valt het volgende op t«

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2