BINNENLAND. ce totale •wa.aiyje Van liet land was geslecen Sen 21 op 129 mdllioeii mark. Het werk is. dit meng men allliaiïs aanne men. deze eeuw voortgezet. ralaar daar het ue Ruseisdhe pers Van ai 1 Januari 1914 on der bedreisirfd van strenge straffen verbo nen is jjewee^t Iets mee tc doelen over we- Cenbouw en andere wijziemeen in do grens streken. woten we er niets met zekerheid y&ji. Men kan dus juist in het achterland van prest-Litowsfc verwachten, dat er een aan- Eaenliik versdhil zal bestaan tussohen de wer kelijk en foesiciud en de kaarten. In «leen öcval zal de toestand cchler zoo ^eiibetord zifn. dat de Pioliesie niet langer êen hinderpaal is vbor troepen-operaties. De Idoinende dagen zullen we er waar- tciüinliik wel meer van hooren. De Maori's, Tot de troepen, die voor de geallieerden aan £et Dardanellen-front strijden, behooren ook .Jïe Maori's, de meest strijdbare volksstam van Polynesië. De Maori's, die vroeger menschen- eters waren en in hardnekkige gevechten door 'de Britten werden overwonnen, vechten thans ^choudep aan schouder met hun vroegere vijanden. De Maori's, die thans aan de Dardanellen yechten, zijn geheel gemoderniseerd en velen hunner hebben academische titels. De schrijver in de Times beschrijft nog in kleuren en geuren een echten Indiaanschen krijgsdans, welke door de Maori's aan de Dardanellen onder leiding hunner officieren ^werd uitgevoerd. Het eigenaardige gezang dat jden dans vergezelde en de kreten, die er bij Werden geslaakt, konden door de Turken in nun loopgraven worden gehoord. Het gevolg daarvan was, dat eenige dagen later in het jTurksche blad Tanin, in een artikel over de Dardanellen, de volgende zinsneden voor kwamen: „Het Is nog niet volkomen bekend, óp welke wijze de strijdmacht van den vijand Jfs samengesteld. Het schijnt echter, te oordee- len uit hetgeen In Europa daaromtrent wordt bericht, dat de vijandelijke troepen hoofdza kelijk bestaan uit zwarte mannen uit Afrika fen Australië. Zoo hebben de Zeestraten thans Voor het eerst in de wereldgeschiedenis den aanval te verdedigen van Kannibalen." Hef grootste „Lansoleum", schrijft een Duitsch blad, wordt thans in Oppeln (Boven- Silezië) gebouwd. De inrichting zal, net in begrip van de pachtsom voor den grond, ruim een millioen mark kosten. Deze ontlui- ïingsinrichting, zal de grootste van haar poort zijn en de volkomen reiniging van C0.000 soldaten mogelijkm aken. De bouw wordt voor een deel door krijgsgevangen bussen uit het gevangenkamp van Lams- dorf uitgevoerd. De Staatscourant van Zaterdag 28 Augustus bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als bureel- ambtenaar bij den Rijks Waterstaat le klas je P. J. J. Dormaer te Goes j de adjunct-inspecteur der posterijen en te legrafie te Leeuwarden W. J. Romijn, is als foodanig benoemd te 's-Herfogenbosch. Gisteren werd door H. M. de Koningin Jen Paleize het Loo ontvangen mr. A. baron van Heemstra, burgemeester van Arnhem, in rijn hoedanigheid van voorzitter der provin ciale subcommissie inzake voeding van mensch en dier. 31 Augustus. Naar wij vernemen heeft H M. de Koningin dezer dagen door be middeling van den Minister van Binnenland- 5che Zaken eene circulaire doen richten aan 3e commissarissen der Koningin, waarin, ver zocht wordt, ter kennis van de burgemeesters in hunne provincie te brengen, dat het de Wensch van H. M. is, dat haar verjaardag vanwege de tijdsomstandigheden voorbijgaat 2onder gewoon feestbetoon (waaronder na tuurlijk niet begrepn is het uitsteken van Vlaggen). HetKamerlid van Bylandf. Uit de beste bron kunnen wij als ongegrond tegenspreken het gerucht als zou het Twee de Kamerlid voor Apeldoorn, graaf van By- landt, voornemens zijn binnenkort als Ka merlid af te treden. W. H. VI i e g e n. Het bestuur der afd. Amsterdam IX der S. D. A. P. heeft na een conferentie met den heer Vliegen, waarin deze de onvereenbaarheid van zijn Kamer lidmaatschap met de wethoudersfunctie uit eenzette, besloten, de afdeeling in een huis houdelijke vergadering bijeen te roepen te gen a.s. Maandag, om haar meening in deze aan het bestuur der S. D. A. P. kenbaar te maken. In het afdeelingsbestuur staat een meerderheid, die van oordeel is, dat de heer Vliegen reeds nu als Kamerlid bedanken moet, tegenover een minderheid, die wil, dat hij lid zal blijven tot de periodieke verkie zingen in 1917. Nederland en de oorlog» Kon. Wat. Steuncomité. Blijkens de 52e llijst is van 8 tot en mot 14 Augustus voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 aan bijdragen ingekomen »en bedrag van f 177,162.72, makende met de bedragen van vorige lijsten een totaal be- drag aan ontvangen bijdragen en toezeggin gen van f 2,834,558.78^. Rcgeeringsvarkens. De minister van landbouw heeft een cir culaire aan de burgemeesters verzonden met mededeeling dat de gevormde reserves het mogelijk maken gedurende de maand Sep tember varkens beschikbaar te stellena. voor de gemeenten die ze reeds nu ontvan genb. voor de gemeenten die hetzij afzon derlijk hetzij tezamen met andere per week minstens 20 stuks kunnen ontvangen, een cn ander voorwaarden waarbij nu nog meer hadruk is gelegd op deskundig toezicht om £r tegen te waken dat de voor consumptie ge Khikte deelen niet langs meer of minder om Wegen terecht komen bij vie esc h war en-fabri kanten die deze in een of anderen vorm weer uitvoeren. Aan gemeenten die door bemiddeling van het Rijkscentraal Bureau varkens ontvangen kan geen spek geleverd worden. Uitwisseling van krijgsgevan genen. hl verband mei dc aankomst Donderdag hier te lande van een Iranspor? zwaargewon de Duitsche krijgsgevangenen uit Engeland vernemen wij, dat de transporten van «tge- wisselde zwaargewonde en verminkte En- gelsche en Duitsche krijgsgevangenen tol en van Engeland plaats hebben door de zorgen en op kosten van dc Ncderlandsdhe Bege ring. In overleg met de beide betrokken regee rman bestaat het voornemen maandelijks de overbrenging van deze transporten op den-zelfden voet te organiseeren. 1 Rookende schoolkinderen. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in de gemeente Wilder- vank (Gr.) heeft een enquête gehouden over den omvang dien het rooken door schoolkin deren reeds heeft verkregen. Het onderzoek wees uit dat van de 689 jongens die resp. zes openbare en twee bijzondere lagere scholen en twee M. U. L. O. scholen bezoe ken er niet minder dan 415 rooken. Dat is dus ongeveer 60 pet. der jongens. In de laagste klassen van alle scholen met totaal 118 leerlingen treft men reeds 19 rookers aan. In de zesde klassen met 69 leerlingen niet minder dan 64 rookers. Op enkele uit zonderingen na zijn alle jongens als ze de school verlaten dus al rookers. De vier plaatselijke geneeskundigen waar schuwen de ouders met kracht dit rooken tegen te gaan, daar het erg nadeelig is voor geest en lichaam van het kind. Ziekte onder d-e legerpaaden. In de „N. Ct." leest men Door een abonné was onze aandacht geves tigd op het groot aantal sterfgevallen onder de legerpaarden, gevolg van een ziekte, welke, naar beweerd werd, veroorzaakt was door inspuiting met een serum. Naar aanleiding hiervan hebben we ons om inlichtingen gewend tot den militai ren dienst, waar men ons bereidwillig inlichtin gen verstrekte, tevens over den algemeenen ge zondheidstoestand der legerpaarden. Uit den aard der zaak toch zullen bij elk gemobiliseerd leger, -ten gevolge van de bijzondere omstan digheden, waaronder dat leger komt te leven, besmettelijke ziekten onder de paarden kunnen optreden omdat de omstandigheden medebren gen, dat contact-besmetting volstrekt niet uitge sloten is, wil men de vereischte militaire maat regelen tenminste niet absoluut onmogelijk ma ken een strenge isoleering is bijvoorbeeld niet door te voeren. Ook in de buitenlandsche legers heeft men dan ook tol moeten betalen, wat be treft sterfte onder de paarden ten gevolge van infecties en heerschende ziekten. Ten gevolge van de bovenbedoelde omstandigheden zijn bij het leger onder de paarden diverse heerschende en besmettelijke ziekten voorgekomen. Hierbij dient intusschen in aanmerking genomen te worden, dat de overgroote meerderheid der paarden gevorderde paarden zijn, waarbij later gebleken is, dat velen daarvan met een ziekte in latenten vorm in het leger gekomen zijn. Zoo had men in het begin der mobilisatie veel last van een besmettelijke puistachtige mondont- steking bij de paarden, welke zich ook wel eens partieel over het lichaam verbreidt. Door de onderzoekingen van prof. D. A. de Jong, buitengewoon hoogleeraar in de verge lijkende ziektekunde te Leiden, is daaromtrent gebleken dat de meening, steeds door de Fran- sche deskundigen verkondigd, als zou dit de paardepok zijn, juist is. Nu is het in het bijzonder bij een gemobili seerd leger vooral moeilijk maatregelen tegen een ziekte te nemen, wanneer men de smetstof en de aard en de wijze van besmetting van de ziekte nog niet kent Dat geldt m.n. voor de be smettelijke long-borstvliesontsteking van het paard en in bijzondere mate, omdat er andere ziekten zijn, welke klinisch eenige overeenkomst daarmede vertoonen. Voorts is er bij enkele troepenafdeelingen een ziekte onder de paarden geweest, welke tot ern stige verliezen geleid heeft. Thans is deze ziekte zeer sterk afgenomen, terwijl men in den laat- sten tijd zoo ver is kunnen verderen in de wijze van bestrijding, dat men mag aannemen op den goeden weg te zijn. Echter is men er nog niet in geslaagd deze nieuwe ziekte, m.n. wat haar ont staan betreft, voldoende te leeren kennen. De meening van onzen abonné, dat deze ziekte in verband gebracht zou moeten worden met een serum, dat bij de paarden ingespoten werd, is, zoo verzekerde men ons, volstrekt niet bewezen. Gemakkelijk op te lossen is deze quaestie overi gens niet, omdat het onderzoek van serum zoo moeilijk is, aangezien men heden ten dage nog verschillende ultra-visibele lagere organen als ziekte-oorzaak heeft aan te nemen, welke door de filters passeeren, en ook op andere wijze on naspeurlijk blijven. Men heeft hier te doen met een eigenaardige ziekte, waarbij recidive optreedt, terwijl bij lijk schouwing zich verschijnselen voordoen van wat men septicaemie noemt. Het spreekt van zelf, dat de onderzoekingen naar deze ziekte en die van het serum, aan de seruminrichtingen, alsook elders, met kracht worden voortgezet. Dat overigens ziekten, als de smetstof maar bekend is, afdoende bestreden kunnen worden, wanneer ze onder de paarden van een gemobili seerd leger voorkomen, bleek o.a. ten aanzien van den kwaden droes. Bij een opzettelijk daar toe ingesteld onderzoek had men n.1. bevonden dat onder de paarden een enkel was dat reeds met den gevreesden kwaden droes besmet, in het leger gekomen was. Met gunstig gevolg is de bestrijding hiervan verloopen. berekend was en biefstuk 7$ ons voor 0.52$. Vergelijkt u de prijzen van heden er eens ineci Moordaanslag. Dondendhiga vond half 12 heeft een JeugjdJeJe schildersknechf uit jalouzie een tweetal re\olverschoten gelost op een 16-jarig meisje in de Badhuisstraat te Scheven in gen. Het meisje kreeg een schamp schot aan het gelaat en een schotwond aan de borst. De wonden bleken niet van ernsti- gen aard, zoodart ze, na verbonden te zijn, naar huis kon terugkeeren. De dader van den moordaanslag werd ge arresteerd en overgebracht naar het commis sariaat aan dc Duinstraat Bij het zwemmen verdron. ken. Te Naarden ging Donderdag de mi licien Rijlaarsdam met twee andere militai ren zwemmen in een der diepe kommen langs den zeedijk naar Muiderberg. Plotse ling zonk R. naar de diepte. Twee mili ciens, geoefende zwemmers, begaven zich per rijwiel naar de plaats des onheils, doch konden slechts het lijk van den ongelukkige ophalen. Het is verboden in bedoelde kommen te zwemmen; in de Zuiderzee is van riikswege een uitmi.nlende gelegenheid om te zwem men en te baden gemaakt. (Hbld.) Spoorwegongeval. De avond sneltrein van 11.27 uit Holland arriveerde gisternacht eerst om 1.20 aan het hoofdsta tion te Groningen, doordat te Weezep nabij wachtpost 50 de vlampijpen van de machine sprongen. Dit ongelukje wekte onder de rei zigers eenige consternatie, doch ze werden spoedig gerustgesteld. Door machinist en stoker werd het vuur weldra met zand ge- bluscht. Het duurde geruimen tijd voor men weer van Weezep kon vertrekken, want eerst moest de oude machine naar Zwolle worden gebracht en een nieuwe komen om den trein verder te vervoeren. (N. Gr. Ct.) School- en Kerknieuws. Vlceschprijzen een halve eeuw geleden. Een lezeres uit Zwolle schrijft aan Het Vad.: Menige huismoeder klaagt nu over de dure tijden, maar als zij het onderstaande leest, zal zij neg meer watertanden: In een slagersboekje van het jaar 1860 van de firma L. alhier (die nog bestaat) vond ik Yoor de maand Juni de volgende opgaven; 1 pond kalfslappen f 030. lè pond runderlappen f 0.52$. 1 ossetong f 1,20. Voor de somma van f 060 werden gele verd: 2 zwezeriken, 2 ons kalfsgehakt en 1 half fcond lappen, terwiil kalfsgehsil op 12 cent Leeraren M. O. Woensdagmiddag is in de Harmonie te Groningen de 49ste algemeene vergadering van de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs begonnen- De voorzitter, de heer G. Bolkestein, zeide in zijn openingsrede o. m., dat hoewel het onder wijs nu ruim een eeuw geleden staatszorg werd, de leeraren nog genoeg tot reorganisatie en verbetering van het onderwijs kunnen beproe ven, om niet altijd zich bezig te houden met wat officieel hun wordt aangeboden. De leeraren meenen zelfs niet alleen reden te hebben te be- truren, dat de staatsmolen zoo langzaam ten bate van het onderwijs draait, doch er is alle aanleiding voor hen zich te beklagen, ook in de huidige omstandigheden. Geheel de organi seerende kracht van den Staat op onderwijsge bied ligt stil. Rapporten genoeg, waaronder van eeihledwekkenden omvang en inhoud wetsontwerpen voldoendemaar geen enkele daad. Commissies te veel, maar te weinig per sonen aan 't werk. Spr. meende, dat de moeilijkheden, waarin de staatsbemoeiing met de onderwijs-organisatie geraakt is, het gevolg is van de onmethodische wijze van handelen, die niet bij den grondslag van het geheele Nederlandsche schoolstelsel de financieele verhouding van openbaar en bij zonder onderwijs is begonnen, maar daartoe later is gekomen, terwijl daarvóór en daarnaast een organisatie van het onderwijs werd aange diend die haar hoofdaandacht niet begon te wijden aan het begin het lager onderwijs maar door het geestelijk en maatschappelijk milieu van de ontwerpers, den vollen nadruk legde op het middelbaar en voorbereidend hoo- ger onderwijs. Een verkeerde opzet, die zich, volgens Spr., heeft gewroken. Er is reden aan te nemen, dat op een vrucht- dragender werkzaamheid kon gewezen worden indien ons land niet miste, wat bijna elk ander land bezit: een afzonderlijk ministerie van on derwijs- Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer H. C. Derlcsen, is het ledental, dat aan het einde van het vorige vereenigingsjaar 1714 bedroeg, gestegen tot 1738, nl. 11 eereleden, 1352 gewone en 375 buitengewone leden. In het afgeloopen vereenigingsjaar hebben twee uitkeeringen bij overlijden plaats gehad. Daarna werden begroet de vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur, den waarn. bur gemeester mr. A W. Romkes en de wethou ders dr. G. Nijhoff en de heer J- H. Sissingh, het eerelid de heer Snijders en de vertegen woordigers van het Ned. Onderw. Genootschap, de Vereen, van leeraren van gymnasia, de In dische Vereen, van leeraren M. O., de Vereen, van leeraren in levende talen en de Vereen, van teekenleeraren. Nadat de voorzitter* der regelingscommissie, de heer W- G. A. Meijer, een kort begroetings woord had gesproken, werd met de behande ling der agenda een begin gemaakt. Uit het verslag van den penningmeester blijkt het volgendeEenige extTa-uitgaven in ver band met den oorlogstoestand, o a. een gift van f 1000 aan het Nat. Steuncomité, maken het saldo belangrijk lager dan anders het geval ge weest zou zijn. Het reservefonds bedraagt no minaal f 4300. Het H.-B. stelt voor, inplaats van f 2000, zooals op de voorloopige begrooting was uit getrokken, in het reservefonds te storten f 1200. Er blijft dus een batig saldo van f 592.21 boven de genoemde f 4300. In de uitkeeringskas Is dit Jaar gestort f 514.20. In den loop van 1914/"15 zijn twee uitkeeringen gedaan, zoodat deze kas een batig saldo aanwijst van f 370.60. Het voorstel werd aangenomen. Het verslag der redactie van het weekblad gaf den heer Heyligers aanleiding, namens het departement Zuid-Holland de redactie te ver zoeken alle buitenlandsche politiek uit het weekblad te bannen- Dit naar aanleiding van een paar onti-Diritsche artikelen in het week blad, welke ten gevolge hadden, dat enkele an dere leden in het weekblad met vergiftige gay sen hebben gewerkt. De redactie, (de heer Wesseling), verzekerde, dat zij in de gemaakte artikelen geen anti-Duit- sche strekking had gezien. Ook de inzender heeft verzekerd dat hij geen kwaad heeft be doeld. Toen de redactie bleek, dat de artikelen een onoangenamen indruk hadden gemaakt, heeft zij het mogelijke gedaan om het kwaad te bezweren. De begrooting werd inontvangst en udtgQiJ vastgesteld op f 6970, met dien verstande dat de vaststelling van een postuilgaven, week blad en redactiekosten voorloopig aangehou den werd. Op voorstel van het H.-B. werd besloten aan de commissie tot steun aan de Belgische leer aren uit de algemeene kas een subsidie te ver- leenen tot een maximum van f 300. Daarna was aan de orde de vaststelling van een werkplan der vereeniging voor het jaar 1915/16. Het H.-B. stelt voor daarop te plaatsen a. in overleg met het genootschap van leer- èren aan Ned- gymnasia en met de weekblad redactie een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van reorganisatie van het orgaan der vereeniging b. onderzoek naar de mogelijkheid van de oprichting van cursussen tot opleiding voor acten middelbaar onderwijs. Voor dat het werkplan in behandeling kwam, deed de voorzitter in een besloten vergadering eenige mededeelingen. Bij bespreking van punt a. werd er op gewe zen, dat van het budget van f 7000 het orgaan beslag legt op f 2000, en men het niet wensche- lijk achtte meer gelden daarvoor op de begroo ting uit te trekken, terwijl anderzijds werd be toogd, dat de belangrijkheid van het orgaan niet onderschat mag worden. Tenslotte werd aan genomen het bestuursvoorstel om een commis sie van onderzoek te benoemen. Bij punt b. werd er op gewezen dat de ver eeniging zich op het standpunt heeft gesteld dat academische opleiding de beste is, en dus op richting van cursussen niet gesteund diende te worden. De Voorzitter betoogde dat men heeft rekening te houden met de bestaande opleiding buiten de academie, en die zoo goed mogelijk moet trachten te maken. Ook dit punt werd daarop aangenomen. Als plaats waar de volgende jaorllfksche alge meene vergadering zal worden gehouden, werd Arnhem eangewezen- Daarna werd overgegaan tot wijziging van het huishoudelijk reglement voor het uitkee- ringsfonds. Gisteren werden de sectie-vergaderingen ge houden, en werd de algemeene vergadering om 2 uur heropend. Prof. dr. G. Heymons, hoogleeraar in de Wijsbegeerte aan de Groningsche universiteit, hield daarbij een rede over „Psychische ge- slachts -en leeftijdsverschillen bij schoolleerlin- gen. Om 6 uur had de gezamenlijke maaltijd te Paterswolde plaats. Examen HoogduitsehL. O. 's-Gravenhoge, 27 Aug. (Voormiddag-exa mens). Toegelaten de damesA. Drees, Den Haag en J. A. Frenken, Haelen (L.), en de hee- renJ. Cramer, RotterdamIJ- Holtrop, Lei den; D. H. Heins, Amsterdam; W. W. Dam mers, Rotterdam 5 F. L. Th. Moene, LeidenD. Slot, Amsterdam; W. J. Stinesen, Hengelo. Afgewezen één vr. en ymr mann. candidaten. Examen Fransch, L. O. 's-Gravenhage, 27 Aug. Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd de dames :-J. H. van der Voet, Rotterdam; H. Volger, Haarlem; M. P. W- F. le Comte, AmsterdamA. M. Sterk, Zut- phen; C. A. E. v. Veldhuizen, Gouda, en de heerenJ. L. de Bruljn, RotterdamW. Mete ring, Westeihaar; P. W. Baas, Roermond; F. Kramers, AmersfoortP. A- Leenhouwers, Til burg. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje)- Wanneer we eens alle trucs kenden, die door handelaren groot en 'klein, te baat worden ge nomen om hun producten aan den man te bren gen, wat zouden we een stof tot ergernis, maar ook tot. lachen hebben, schrijft het Hbl. Gewoonlijk wordt er niet uit de school ge klapt en er is een truc voor noodig, om met deze de andeVe te vangen. Een paar voorbeelden: Een handelaar in tweede hands-meubelen vertelt, dat de grootste truc in zijn vak, aan hem bekend, de volgende isZoodra hij vol doende voorraad heeft, huurt hij een leeg huis, meubileert het van boven tot onder, laat het voor een paar weken staan en adverteert dan, dat wegens overlijden een veiling zal worden gehouden van den inboedel En op die manier maakt hij dan allicht meer voor zijn meubelen, dan wanneer hij geduldig op koopers moet zitten wachten. Varkensslagers kennen een handige methode en een handige machine om zooveel zout water met geweM in het vleesch te persen, dat het volume veel grooter wordt. Ze maken dan meer geld voor een kleinere hoeveelheid. Tuiniers hebben er nog al eens de aardigheid om in den bloempot een korreltje haver te stop pen. Binnen korten tijd is dan de aarde vol wortelen en de goedgeloovige kooper denkt, dat het een sterke plant is. Een teerder heeft kans gezien om schatrijk te worden en hij deed dat werkelijk met goede bedoelingen en volkomen terecht Hij spandeerde er een beetje geld aan en adverteerde In groote bladen dat bij hem ge legenheid bestond tot kost en inwoning voor jongelieden met zwakke borst, die de buiten lucht noodig hadden en bij hem „in de teer" konden gaan met vooruitzicht op algeheele ge nezing, aangezien teerlucht heilzaam voor de longen is. Ten slotte nog één goede truc, die werkelijk niet vrij is van humor. Een drogist vond bij de groote schoonmaak in zijn kelder een partij bedorven tandpoeder. Met water trachtte hij er tandpasta van te maken en toen het wel pasta werd, maar geen tandpasta, besloot hij het als een onder product aan den man te brengen. Hij deed 't netjes in potten en plakte er een etiket op t „Sumbeam Window Cleaner." De gebruiksaanwijzing gaf aan, dat men de pasta met een lap op de glazen moest wrijven, laten droogen en dan de ruiten moest boenen met een zachte doek, tot ze glommen als een spiegel. De voorraad was in een ommezien uitgeput en 't mooiste was dat er nog een heelen tijd lang van werd nabesteld, want 't goedje voldeed zeer. En geen wonder. Want als er zoolang op een ruit gewreven wordt tot de poeder er af is, kan het niet anders, of het glas wordt als gepolijst. Alleen rit dat niet in de Sumbeam Window Cleaner, maar in de „elbowgrease" van de keu kenmeid. Maar zoo iets komt zeker bij ons niet voor. Zoo wordt «r a) wat gedaan om aan de dufri beitjes te komen, en niet alles kan, op den kopek beschouwd, door den beugel. Een inlander ging meer rechtstreeks, al wat het dan op heimelijke wijze, op ziin doel af, maar werd op gevoelige wijze in letterlijken zin gestraft. De „Locomotief" verhaalt, als gebeurd in Kelting Een langvingerige inlander, die een geschikts gelegenheid zocht om zich met het goed vart zijn naaste te verrijken, richtte zijn schreden,' toen de heldere maan al hoog aan den hemel stond, naar 't huis dat de kostbare schat bevat* te. Hij was zoo begeerig naar zijn prooi, dat hij reeds begon te breken, toen de rechtmatige berf zitter nog niet in Morpheus' armen rustte. Deze, de bewoner n 1. paste de katten-methode toe en wachte stil af de dingen de komen zouden. Toen de inbreker binnen was, werd hij verrast door de met een harpoen gewapenden bewoner, te genover wien Kij zich tamelijk wel weerloos ge voelde en koos 'het hazenpad. De bedreig de bewoner echter was met dien afloop niet te vreden, nam zijn werpwapen smeet er mee en raakt maar èl te goedhet wapen drong even boven het kruis in het lichaam en doorboorde dat geheel, zoodat de punt voorbij het middel ongeveer uitkwam. Dat het zoo gebeurde, wordt verondersteld, zeker is het in ieder geval, dat het wapen van achter binnen gedrongen is. De dief ligt zwaar gewond in het ziekenhuis te Japara, en daar zich koortsen beginnen te vertoonen, zal hij het hard te verantwoorden hebben. De dader zal hoogstwaarschijnlijk terecht staan. Vele boeren kunnen tegenwoordig goede za ken maken, boeren, handelaars en anderen zonder dat zich met het goed van hun mede- menschen behoeven te verrijken. Niet alleen het land van Maas en Waal, maar ook de plaatsen aan of bij de Lek ten oosten van Kuilenburg werden laatst door Duitsche paardekoopers bezocht. Bij de landbouwers Van O. en van K. te R. werd o a. een vijfjarige ruin voor f 1100 en twee 14-j®rige paarden voor f 1000 gekocht, de eerste te leveren in Sep tember, wanneer de Duitschers vermoeden, dat de uitvoer van deze paarden weer toegestaan zal worden. De Duitschers zagen bij een ande- ren landbouwer 2 li-jarigen op stal staan, dié hun best leken. De ei«rcnnar ervan was echtei op het roggeland. Dr-.r ingen ze hem opzoe ken. Door een diepe droge sloot was het rogge* veld van den aardappelakker, waar de Duitschers stonden, gescheiden. Ze schreeuwden den boer toe, hoeveel hij voor de beide beestjes wilde hebben. De eigenaar had geen zin in den ver koop en eistihte daarom maar f 1200. Eerst werd f 1000 geboden, doch de boer „hield zijiV poot stijf'- Na eenige over en weer praten ga ven de koopers toedoch nu eischte de boer onmiddellijke betaling en in Nederlandsch bank papier. Tot zijn verbazing rukte een der Duitschers een pol aardappelen uit den grond, nam een der knollen, wikkelde daaromheen eerst een bankbiljet van f 1000 en daarover een van f 200 bond daaromheen een aardappelstengel, vrierp alles aan den boer toe en de koop was ge sloten Dat was mooi geld voor die twee beestjes' i Ik spatieer het woord twee. Dat heeft een be doeling. Ik wil u dc diepzinnige vraag stellen: waren die t w e e nu een paar of niet? Be laat de oplossing aan u over, en babel even door over de onderscheidene beteekenis, welke in het spraakgebruik aan „een panr" wordt gehecht, Twee is een paar. De Duitschers hebben wel gelijk, dat zij nu eens paar met en dan weer zonder hoofdletter schrijvenzij zien blijkbaar in. dat een paar en een Paar twee zijn. Een knap paar, dat zijn er tweein de eersta dagen van htm huwelijk zijn ze één. Maar een paar kersen b.v. is een handvol. Wie vertelt, dat hii een paar glazen wijn heefl gedronken, heeft licht een flesch op. Een jongmensch, dat verbaasd staat, dat zijn patroon zoo opspeelt, omdat hij een paar mi nuten te laat is, kwam denkelijk een half uur over den tijd- Als iemand op zijn vrouw wacht, die gezegd heeft, dat ze in een paar m'nuten klaar zal zijri voor de afgesproken wandeling, kan hij precie# nog b v. de Nieuwe Rotterdammer doorlezen. Wie een paar sigaren gaat halen, komt er met 5 of 10 terug. Wie een paar aardige centen heeft, beschikt over eenige honderden of duizenden guldens. De spreker, die nog slechts een paar woordert wil zeggen, wegens het vergevorderd uur, houérf een redevoering van tenminste drie kwartier. De marktschreeuwer, die „er nog een paal over heeft", zou een wagen behoeven om Sè er op te laden. Maar de driftige mijnheer, die het uitbulderi, dat hij nu al een eeuwigheid zit te wachten ,zotf op zijn horloge kunnen zien, dat het In werke* lijkheid maar een paar minuten waren. Wilt ge uw geest nog even verpoozen, doe het dan met het volgende middel eeuwschó cijferrebus: De leden van Die Haghe wer^ den op 'hun tocht door de gebouwen van hef Binnenhof dezer dagen opmerkzaam gemaakt ojj' een middeleeuwschen cijferrebus: 16 8 2 13 5 10 11 8 9 9 7 12 4 15 14 1 welke hoe ook opgeteld verticaal of horizoï^ taal steeds 34 als uitkomst geeft. In de „N. Crt." werd er de aandacht op gflft vestigd dat ook diagonaal en zig-zag opgeteld de uitkomst 34 is, hetgeen mede het geval !f indrcn men de vier hoekcijfers optelt- Bij een aandachtiger beschouwing dan waarj; toe een rondwandeling in staat stelt, blijkt nogi een constructie, behalve de reeds vermelde, möd gelijk. Men deele n.1. de rebus van 16 cijfer^ fa\ vieren. Elke groep van vier cijfers geeft dol eveneens tot uitkomst 34. Aldus 16 8 5 10 34 84 2 13 11 8 84 7 12 14 1 84 4 15 Genoemd blad ontving van Dh. J. alhier nog de volgende constructie KJmmS 16 3 2 13 6 10 U 8 6 _7 12 4 19 14 1 De som der: gewone «flfere cursieve ojjfers onderljjnde offers vette cijfert - 84 -= 84 34 84 KEUVELAA8-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6