J De Bond wenscht den geheelen tarwehandel yrij te doen blijven. De gemeentebesturen moeten voor het regee- ringsbrood die tarwe kunnen koopen, die zij 't rneest geschikt achten. Z. Exc. de minister kan toch voor deze tarwe (bedoeld wordt hier tarwe voor regeeringsbrood) een maximumprijs vaststellen. De handelaar j imoet dus ook zoo noodig regeeringstarwe kun nen betrekken. De tarwe zal uitsluitend door er- Jcende binnenlandsche handelaren (leden van den pond) aan gemeenten mogen worden geleverd. IAls provisie zou een billijk tarief van 0.50 per .60 Kg. moeten worden gesteld. De plaatsen, waar door de verbouwers gele verd zou mogen worden, móeten niet vastgesteld .worden. Voor werkloon, reinigen etc., zouden de .verbouwers natuurlijk ook iets moeten laten val- Jen b.v. 0.20 0.25 per 80 Kg. De aankoopprijzen zouden door eene keu- ringscommissie van graanhandelaren in overleg met Z. Exc. den minister moeten worden gere-v 'geld; die keuringscommissie zou dan bijv. pro- vinciaals-gewijze over eventueele kwaliteits-ver- schillen moeten beslissen. Distributie Rogge. Bij de distributie der rogge was de handelaar vóór de nieuwe oogst totaal uitgeschakeld. Nu gaf Z.Exc. de Minister vrijstelling van rogge, maar trok na eenige dagen deze vrijstelling we der in en ziet de handel zich voor het artikel rog ge weder totaal uitgeschakeld. Alhoewel de buitenlandsche roggeprijzen nog zeer hoog staan, heeft de regeering gemeend weder een maximumprijs te moeten vaststellen, maar heeft deze maatregel ook al weer zóó ge troffen, dat zelfs-de geoorloofde hooge? pro visie van 0.05 per 70 Kg. niet eens door een handelaar kan worden gemaakt of verdiend. De Bond meent, dat voor rogge precies het zelfde als voor tarwe zou kunnen worden vast gesteld. De rogge kan beter bewaard worden door graanhandelaren dan door verbouwers zelf of ge meentebesturen, men is dan ook veel meer ver zekerd, dat geen onbruikbare kwaliteiten zullen worden verorberd zooals in het afgeloopen sei zoen. Ruiling van rogge tegen mais heeft geen zin. Als de boer een goeden prijs maakt voor zijn ro?ÉTe/ voert hij deze niet op, maar koopt mais, daar waar hij meent het best terecht te kunnen. De onderlinge concurrentie zal hem wel bewa ren voor te hoogen prijs. De Bond meent dan ook, dat de eventueele maximumprijs door de regeering in overleg met het bestuur zou moeten worden vastgesteld, daar de thans heerschende blijkt te laag te zijn tegen over voederprijzen. Gestrafte bakkers en brood- afnemers. Wegens het plegen van handelingen in strijd met de bepalingen van de regeling tot het verkrijgbaarstellen van goedkoop onge- build tarwebrood is tot heden te Delft een zestal bakkers gestraft. Eveneens hebben B. en W. aan een 12-tal gezinshoofden verboden, van welken bakker te Delft ook, voor korter of langer tijd regee ringsbrood te betrekken. N ed e rl an d s ch e Bond van Ge- meent e-Ambtenaren. De Nederlandsche bond van gemeenteambtenaren hield te Arnhem haar gewone jaarvergadering, die druk was be zocht. De voorzitter, de heer Aalfs, Burgemeester van Vries, wees aJlereerst op den hoogst be langrijken arbeid van gemeentebesturen en amb tenaren in de tegenwoordige tijdsomstandighe den. Getuigd mag zeker worden dat dezen tot nog toe aan hetgeen van hen moest worden ge vorderd op voldoende wijze is voldaan. De bui tengewone vermeerdering van werk en verant woordelijkheid vestigt opnieuw ernstig de aan dacht op het loonvraagstuk. De heer Aalfs, voor het eerst als voorzitter de olgemeene vergadering leidende, herdenkt in waardeerende bewoordingen den afgetreden voorzitter, den heer Van der Laan. Bij de aan vaarding van zijn taak wijst de voorzitter inzon derheid op de wenschelijkheid van voortdurende verhooging van het peil der gemeente-ambtena ren. Het moet uit zijn met de benoeming van to taal onbekwamen in de gemeente-administratie. Tot verheffing van het geestelijk peil der ge meente-ambtenaren hoopt spreker inzonderheid mede te werken. Wordt daarnaar door den bond gestreefd, dan zal stoffelijke verbetering niet uit blijven. De secretaris deelt mede, dat het hoofdbestuur besloot, naar aanleiding van de benoeming van een gemeente-secretaris te Nederweert zich tot de Koningin te wenden met verzoek om vaststel ling van wettelijke eischen van bekwaamheid. Voorts dat vernietiging zal worden gevraagd we gens strijd met algemeen belang van het onge vraagd ontslag van den eersten ambtenaar ter secretarie te Warmond. De heer Elenbaas ziet hierin geen bezwaar, mits de vergadering zich bepaaldelijk uitspreke bij de nadere omschrijving niet verder te willen gaan dan in de voorstellen van het hoofdbestuur is aangegeven. Dit voorstel wordt aangenomen. De afdeeling Noordbrabant stelt voor, nu de vereeniging van gemeentebelangen een zwaarder vak-examen in uitzicht heeft gesteld, af te voe ren het voorstel van het hoofdbestuur tot afne ming van examen B, het zwaarder vak-examen in 1918. De heer Pels licht toe, dat hiermede niet wordt bedoeld in te gaan tegen het indertijd ge nomen besluit tot invoering van examen B, doch alleen nader overleg met de vereeniging voor ge meentebelangen omtrent gemeenschappelijke re geling van dit examen. De motie-Noord-Brabant wordt aangenomen. Vastgesteld wordt een reglement op bondscur- sussen in de gemeente-administratie. Het hoofdbestuur wordt gemachtigd een prijs vraag uit te schrijven over een niet te ingewik keld onderwerp. Tot eere-leden worden benoemd de heeren Heemskerk en Kolkman, oud-ministers, in ver band met de totstandbrenging der pensioenwet ten voor de gemeente-ambtenaren. Vastgesteld worden de ontwerpen voor een stichtingsbrief en een huishoudelijk reglement voor het hulpfonds van den bond, samengesteld door de heeren Drucker, Treub en Loeff. De voor zitter spreekt hartelijken dank uit aan het adres van de ontwerpers, die daarbij den bond zeer welwillend behulpzaam zijn geweest. Tot bibliothecaris van de bondsbibliotheek wordt benoemd de heer Bardeloos te Utrecht. - Het N. V. V. Verschenen is het verslag van het Ncderlandsch Verbond van Vakver- eenigingen over 1914. Daaruit blijkt, dat 1 Januari 1915 35 organisaties waren aangeslo ten met S7611 leden, legen resp. 35 en 84478 leden in 1914. Onvertrouwbare vrouwe- lijke betrekkingen in Neder land s c h-I n d i De directeur van het Nationaal Informatie-bureau tot bescher ming van Vrouwen en Meisjes, gevestigd Weteringplantsoen 22, te Amsterdam, ver zoekt ons de aandacht te vestigen op het feit dat hem gebleken is dat soms jonge meisjes naar Indië vertrekken, na geschreven te heb ben op advertenties, die niet altijd te ver trouwen zijn. Het loopt meestal uit op een betrekking als „dame voor de huishouding" bij een admi nistrateur of employé op een onderneming die gaarne een „volbloed" Europeesch meisje tot hun beschikking hebben. Hoog salaris, prachtige vooruitzichten en onbekendheid met de Indische toestanden zijn vaak oorzaak dat de ouders of voogden en het meisje zelf geen bezwaar maken het eens te wagen. Het Nationaal Informatiebureau bovenge noemd verklaart zich gaarne bereid de ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Zoo als bekend is, stelt dit bureau, opgericht door de voornaamste vereenigingen tot bescherming van minderjarigen en bestrij ding der onzedelijkheid in ons land en wer kende met den steun der Regeering, zich kosteloos beschikbaar om inlichtingen te geven betreffende de betrouwbaarheid van betrekkingen aan vrouwen of meisjes in bin nen- of buitenland aangeboden. Grafschennis. Hert O. M. bii de R-echthanik te Middelburg heeft booger be roep aangeteekesnd tegen het vonnis van 24 Augustus waarhii de pastoor te Terneuzen werd vrijgesproken van het ten laste gelegde wederrechtelijk opgraven van een lük (het overbrengen uit gewijde aarde in ongewilde aarde). De moord te Koekange. Naar aanleiding der berichten in de dagbladen omtrent den moord in het Koekangerveld, verneemt de Zwolsche Ct. van bevoegde zijde, dat de onthullingen van den persoon die beweert toevallig bij het misdrijf tegen woordig geweest te zijn, met het oog op zijn geestestoestand geen geloof verdienen. Kindermoord. De politie te Sneek heeft een dienstbode uit Woudsend aange houden, die wordt verdacht de moeder te zijn van het kind, waarvan het lijkje op 26 Augustus j.l. in de Kolk te Sneek werd ge vonden. Inbraak. Te Zaandam is gisternacht ingebroken in het kantoor van de firma Pie- j ter Schoen en Zoon. Na vergeefs gepoogd te hebben door het privaat binnen te komen, Martin Kok, geb. 1885, Man N.-H.. Vr. R.-C., van Amsterdam naar Soesterweg 31, Electricien. Ph. A. N. van Neerbos, géb- 1885, N.-H., van Schiedam naar Pat-ernostersteeg 12, Arbeider. Hendrik Koper, geb. 1866, R.-C., van Amster dam naar Westerstraat 66, Barbier. Homer F. Buijse, geb. 1865, R.-C-, van Am sterdam naar Utr. weg 132, Dir. v. h. techn. Ond. Joannes van der Made, geb. 1895, R.-C-, van Arnhem naar Woestijgerweg 67. Johannes Lankamp, geb. 1898, N-H., van Ruurlo naar Woestijgerweg 67, Kleermaker. Julius A- Jonker, geb. 1896, R.-C., van Dru- nen naar Woestijgerweg 67, Schilder. Albcrtus Wandelgelst, N.-H., van Amsterdam naar Bloemendal 74, Gep. Gem.-Ambtenaar. Johannes B. J. van Wendelen, geb. 1893, R.- C., van Amsterdam naar Breestraat 16, Meubel maker. Sijke de Jong, geb- 1888, geen kerkgen., van Zwolle naar P. Bothlaan (nieuw). Willem Dirksen, geb. 1887, N.-H., van Putten naar aan boord, Schippersknecht. Gerhardus F. A. Mulder, geb. 1885, R.-C-, van Maastricht naar Utr- weg 228, Onderwijzer. Carl F. J.lbben, geb. 1856, H.-L., van Zand- voort naar Korte Gracht 18, Dir. Post. en Tel. Opgaaf van vertrokken personen van 9 tot en met 21 Augustus 1915. Antonie C. van Mammeren, geb. 1895, van Langestraat 18 naar Hoevelaken, Bakker. Hendrik J- Colenbrander, geb. 1898, N.-H-, van Oude Soesterweg 10 naar Hattum. Johannes Blombergen, geb. 1892, O.-C, van Aldegondestraat 43 naar Delft, Kantoorbed. Hendrikus Doornekamp, geb. 1898. Ger., van Soesterweg 327 naar Nijkerk, Arbeider. Reinder Frantsen, geb. 1894, N.-H., van Schim in elpenrun ckstr- 52 naar Eemnes, Onderwijzer. Johannes Jansen, geb. 1862, R.-C., van Alde gondestraat 25 naar Nijkerk, Gepension. Jan C. Faber, geb. 18S7, G-K., van Utr. weg 254 naar Apeldoorn, Onderwijzer. Casper Koning, geb. 1845, N -H., van Nleuw- stroot 27 naar Naarden, Gepension. Leonardus J. H. Slangen, geb. 1892, van Krommestraat 4 naar Dordrecht, Winkelbed. Josephus B. Bergmans, geb. 1874, R.-C., van Aldegondestraat 5 naar Utrecht, Behanger. Nicolaas J- J. Boer, geb. 1S93, R.-C., van Breedesteeg 13 naar Utrecht, Pianostemmer. Jacob Minderhout, geb. 1892, N.-H., van Krommestraat 22 naar Lichtevoorde, Schoen snijder. Frons H. Beintema, geb. 1883, N.-H., van St. Andriesstraat 2 naar Assen. Adrionus C- W. Herbold, geb. 1897, R.-C, van Langestraat 5i naar Deventer, Kellner. Godefridus J. Paanakker, R.-C., van Lange straat 1 naar Winschoten, Bakker. Gemt Nijhof, géb. 1883, Man geen kerkgen., Vrouw N.-H., van Westsingel 39 naar Soest, Boekbinder. Jan H. van Reede, geb- 1878, N.-H., van J. v. Oldenb.-Iaan 44 naar Arnhem, Kapitein. Renzo H. Schukking, geb. 1865, van Arnh. weg 96 naar Utrecht, Gepension. Geertje Lap, N.-H., van Schimmelpenninck- straat 50 naar Nijkerk, Onderwijzeres. Alphonsus J. J. Manders, geb. 1895, R.-C., van Langestraat 63 naar Amsterdam, Reiziger. Johannes C. van de Linde, geb. 1884, van Utr. weg 167 naar Utrecht, Leer aar. Wilhelmus P- van der Meulen, geb. 1882, R.- G, van Utr. weg 228 naar Nijmegen, Klooster broeder. Petnis Steenbergen, geb. 1855, R.-C, van Utr. weg 228 naar Bussum. Wilhelmina C. Schoenman, N.-H., van Amh. weg 55 naar Baarn. Johannes H. Bregonje, geb. 1896, R.-C., van L. Nicasiusstr- 8 naar Almelo, Magezijnbed. Willem F- v. d. Hooff, geb. 1894, Ger., van Amh. weg 34 naar Hilversum, Teekenaar. lede Snoek, geb. 1891, Ger., van Beekenstein- laan 40 naar 's-Gravenhage, Onderwijzer. Pieter H. Dijlcsterhuis, geb. 1881, Ger., van Plantsoen 1 naar Groningen, Onderwijzer. Jochem Snabel, géb. 1895, N.-H-, van N. Wit hoosstraat 12 naar Soest. Grietje de Geus, N.-H., van Utr. weg 24 naar Nieuwe Niedorp, Huishoudster. Arnoldus H. Kroon, geb. 1888, R.-C, van Lan gestraat 51 naar Rotterdam, Kantoorbediende- Wed. G. A. Niesen, geen kerkgen., van St. Anfridusstroat 9 naar 's-Gravenhage, Pension houdster. Wed. W. J. de Bruijn, G.-K., van 't Stort 14 naar Culerr.borg- Willem de Bie, geb. 1869, N.-H-, van Kruis» kamp 47 naar Sprang, Schoenmaker. Naar aanleiding van de voorstellen eener be- hebben de inbrekers aan de achterzijde van middeungscommissie in zake de voorstellen van J het hoofdbestuur met betrekking tot het bestaan de examen der Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen voor een akte van bekwaam heid in de gemeente-administratie, wordt de be handeling van het ontwerp-reglement voor in stelling van een bonds-examen aangehouden. Al leen komen thans aan de orde de eischen voor het voorbereidend examen, die door den heer Elenbaas nader worden toegelicht. De bemidde- lings-commissie wenscht daarvoor vrijwel on veranderd over te nemen het programma voor het examen van ambtenaren bij de departemen ten van algemeen bestuur. Dit is intusschen een vergelijkend examen en gaat veel verder dan het door het hoofdbestuur gewenscht voor-examen, dat bovendien geen vak-examen is. Bovendien wordt iedere vrijstelling uitgeslo ten. Met het oog op de a.s. algemeene vergade ring der Nederlandsche vereeniging voo gemeen tebelangen is gewenscht dat bekend zij op welk standpunt de bond zich in deze stelt. De heeren Denteneer en Veenstra, leden der bemiddelings-commissie', meenen dat het ver schil tusschcn de eischen voor het departements examen en die von het ontwerp van het hoofd bestuur niet zoozeer uiteenloopen als wel ge dacht wordt. Vooral de praktijk van het dep.arte- ments-examen wijst dat uit. Intusschen verldaren zij zich tot tegemoetkoming bereid. Eene om schrijving van vrijstellingen is weggelaten omdat deze zeer bezwaarlijk is te geven. In beginsel hebben deze sprekers tegen vrijstellingen geen bezwaar. De heer Van Poelje geeft in overweging toe voeging van een bepaling, volgens welke met be houd van de omschrijving der bemiddelings commissie een nadere uitwerking zal worden Vastgesteld, welke niet verder gaat dan hetgeen aan de bondsvoorstellen ten grondslag ligt, waar bij tevens dp vrijsteil in een zullen worden aange geven, het gebouw een ruit ingedrukt en zich op die wijze toegang weten te verschaffen. Alle les senaars werden opengebroken en alles door zocht, zonder dat men echter iets van waar de heeft kunnen vinden. De firma is gewoon 's avonds alles van waarde weg te sluiten. Ook is gepoogd de brandkast te forceeren doch ook dit had geen resultaat. Uit alles blijkt dat de, nog onbekende, daders geen vaklui zijn geweest. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgaaf van gevestigde personen van 9 tot en met 28 Augustus 1915. Sophia J- A. Warnau, R.C., van Den Haag naar Oude Soesterweg 14. Cornelis van Doorn, geb. 1863, N.-H., van Rotterdam naar Stationsstraat 29, Gepension. Cornelia M. Thien, R.-C., van Utrecht naar Langegracht 13. Alida ter Braake, N.-H., van Hilversum naar Utr- weg 118, Gezelschapsdame. Jean Chr. Outrijven, geb. 1886, R.-C-, van Rotterdam naar Langestraat 51, Kantoorbed. Jacob Hilversum, geb. 1902, N.-I., van Am sterdam naar Scherbierstr. 14, Lompensorteerd. Gerhard Nijenhuis, geb. 1894, N -H van Bath- men naar Soesterweg 61, Stationsarbcider. Christianus Jagers, geb. 1897, geen kerkgen., van Weesp naar Arnh. weg 125, Bakkersknecht. Johannes C. A. Olthuis, geb. 1868, N.-Hvan Duitschland naar P- Pijperstraat 9. Theodorus J. B. Bal ink, geb. 1887, R-C., van Rotterdam naar Kamp 66, Vol. Monteur. Franciscus L. Staarink, geb. 1886, R.-Cvan Didem naar Appelmarkt 14. Timmerman- Cornelis H. Th. H. van Dijk, geb. 1888, R.-C., van Nijmegen naar Langestraat 1, Banketbakker. Leonardus Nagelmakers, geb. 1890, N -H., van 's-Gravenhage naar L- Njcasiusstraat 27». Albert R. van Houdt, E.-L., van L. Beekstraat 9 naar K. St. Jansstraat 1, Reiziger. Willem F. Hensen, R.-C-, van Kamp 20 naar P. Borstraat 6, Klerk Post. Tobias Hartlooper, N.-I., van Krommestraat 2 naar M. Withoosstraat 5, Explicateur. Jacobus Heijveld, N.-H., van Woestijgerweg 67 naar Leusderweg 154. Hendrik J van Hensbergen, N.-H., van Utr. straat 38 naar Kamp 84. Horlogemaker. Gerrit van Hartingsveld, C-G-, van Bergstraat 23 naar K. Wilhelminastr. 31, Opv. Ambtenaar. Martinus Hoogevest, N.-H., van Krommestraat 42 naar Breestraat 5. Timmerman. Hendrikus J. v- d. Hengel, N.-H-, van Utr. weg 1Ó5 naar L. Beekstraat 5, Letterzetter. Teunis van Hoogevest, N.-H., van Breestraat naar F. v. Blankenheïmsrtr. 15, Aannemer. Wouter Hendriksen, N.-H-, van Utr -weg 54 naar L. Nicasiusstraat 17. Augustinus de Haan, R.-C., van Bergstraat 39 naar Gr. Nachtegaalst. 10, Melkventer. Dirk Hulshoff, N.-H-, van Arnh- weg 13 naar Utr. weg 215, Leeraar. George Ittman, E.-L., van Bergstraat 6 naar Bergstraat 19 Slager. Cornelis H. de Kanter, N.-H., van J- v- Olden- b.-Iaan 36 naar Emmalaan 8, Majoor. Berend Kerkhoff, N.-H., van E. Meijsterweg 11 naar Arnh. weg 166®, Arbeider. Willem van Keulen, Ger., van Soesterweg 165 naar Puntehb -laan 21, Metselaar- Joannes P. M. Korving, R.-C., van Amh. weg 62 n^ar P. Borstraat 2, Klerk Post. Jacob C. Keulen, N.-H., van Westerstraat 45 naar Amh. weg 1664, Gepension- Arie van Leeuwen jr., N.-H-, van Femstraat 32 (inw.) naar Walikersteeg 85, Voeger. Johannes van Oosterom, N.-H., van Blsschops- weg 72 naar St. Bonifaciusstraat 22. Lamibertus G. Ponne, N--H-, van Utr. weg 63 naar Vlasakkerweg 44, Installateur. Willem G. Polhout, N.-H., van Burgerbuurt 14 naor Breedesteeg 12, Kellner. Johannes van Plateringen, N.-H-, van Helle- steeg 4 naar Hellesteeg 58, Schoenmaker. Teunis van Roekei, Ger., van Soesterweg 302 naar Muurhuizen 75. Arbe-der. Wed. G- G. A. F. Richard, N.-H., van Utr. ueg 167 naar P- Bothlaan 18. Antonius Reep, R -C., van Zir.dsingel 11 raar Stationsstraat 27, Bakkersknecht. Jan Staal, N.-H.. van Soesterweg 187 raar Teut 1, Brouwersknecht- George A. Stolk, van J. v. Oldenb.-laan 36 naar Emmalaan 8. Jan Smeenk, geen kerkgen., van P. Borstraat 11 naar Leusderweg 168, Typograaf- Folkert Stedehouder, N.-H., van Paternoster- straat 12 naar Hellesteeg 4, Meubelmaker. Jan J. Leeking, R.-C., van Eemstreat 38* naar Issehscheweg 11, Loodgieter. Jacob Sluis. N.-H., van Schimmelpenninckstr. 13 naar J -v. Oldenb -laan 1, Opv. Ambtenaar. Jacob Spelt, van Kazerne naar Schelvisch- steegje 28. Huzaar. Petrus A. van Uchelen, N.-H., van Utr. weg 247 naar P. Bothlaan 18, Onderwijzer. Hendrik J. de Vries, R.-C., van Monnikenpad 7 naar Woestijgerweg 9, Wagenmaker- Jan Vredeling, Ger., van Arnh. weg 174 naar G- v. Stellingwerfstr. 35, Schilder- Opgaaf van personen, die van woning zijn veranderd van 19 Juli tot en met 28 Aug. 1915- Antonius J. v. Appelen, N -H., van Bloemend.- str. 45 naar Kamp 12. Loopknecht. Willem Beek, G.-K-, van Eemstraat 25 naar Aldegondestraat 93. Kleermaker. Emile Botti, R.-C., van Langestraat 93 naar Langegracht 3, Winkelier- Pieter Booms, N.-H., van G. v. Stellingwerfstr. 70 naar G. v. Stellingwerfstr. 23, Smid H. S. M. Wed. B- de Boer, N.-H., van Utr. weg 147 naar Utr. weg 159. Wouter Bakkenes, R.-C., van Hoogeweg 21 naar G. v. Stellingwerfstr. 22, Letterzetter. Jan Bast, N.-H.. van Gr. Spui 5 naar Schim melpenninckstr- 13, Winkelier. Wed. W. F. G. L. Bot, N.-H., van Schimmel penninckstr. 51 naar Zuidsingel 71. Bernardus A. Berendsen, R.-C., van K- Gracht 5a naar Puntenb.-laan 18. Rijkski. reg. Christiaan Baartman, E.-L., van Hessenstraat 15 naar Heiligenb.-weg 45a, Korp. Hoefsmid. Petrus v. d Berk, R.-C. van Westerstraat 41 naar St. Bonifaciusstraat 78, Schilder.^ Jacob Blokker, N.-Hvan Muurhuizen 109 naar Muurhuizen 103, Wachtm. hoefsmid. Abraham J. R. Buijtelaar, Ger., van Bernulfstr. 37 naar Zuidsingel 19, Res. 2e Luit- Wernard J. C. Bruining, D.-Gvan H. van Viandestr. 28 naar B. Wuijtierslaan 152, Dir. Prana. Wed. H- Doornekamp, N-.H-, van KI. Spul 22 naar Hellestraat 104 (gedeelte). Theodorus v. 't End. R.-C., van Coninckstr. 139 naar Bisschopsweg 33, Arbeider. Abraham den Enting, N.-H-, van Bolderstraat 18 naar Kronkeledenstr. 22. Arbeider. Marinus Grondhout, N -H.. van Soesterweg 3 naar K. Wilhelminastr. 15, Luit.-Kol. Jan de Gans, N.-H-, van Burgerbuurt 18b naar Kroontjesmolen 3, Sigarenmaker. Arend J. de Goede, N.-H., von Langestraat 1 naar St. Jorisstraat 10, Bakkersknecht- Christiaan W. P. Groeneveldt, N.-H, vai> Langestraat 19 naar A. Pauk>wnalaen 7, Kassier. Hendrik Grevers, N.-H., van Weverssingel 28 naar A- Paulown^laan 20, Dir, CredietbanJj. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Een nobelen trek, die in deze dagen, waarop van misbruiken In de oorlogvoerende landen gewag wordt gemaakt, zekere actualiteit be komt, verhaalt de geschiedenis van den grooten Franschen veldheer Turenne. Turenne was bevelhebber van een leger in Duitschland. De fcestuurderen van Frankfort geloofden stellig, in aanmerking genomen de bewegingen der Fransche troepen, dat hij van plan was, over Frankfort te trekken. Om deze ramp voor hunne stad te besparen, deden zij hem honderd duizend kronen aanbieden, indien hij de richting van zijn leger wilde wijzigen. Mijne heeren, sprak Turenne tot de Frenk- fortsche deputatie in geweten mag ik uw geld niet aannemen, want nooit heeft het in mijne bedoeling gelegen, mijn leger door uwe stad te doen trekken. Minder eerlijk traden honderd jaar geleden de Engelschen in Frankrijk op. In 1815 pikten de Engelschen heel wat mooie werken uit de Fran sche museums. Wellington woonde in die dagen een soiree bij, bij de hertogin De Duras en de avond werd besloten met een klein theaterstukje. Maar het duurde naar den zin van den Engel schen hertog-generaal wat lang. eer de liefheb- berij-comedie begon en hij trad tot het theater tje toe, dat in de zaal was opgericht en lichtte een punt van het gordijn op, om te zien of men nog niet gereed was. Mevrouw De Duras riep onmiddellijk hem na Mylord, er valt hier niets te gappen I Frederig de Groote zou dat „gappen" zeker veroordeeld hebben. Hij was eens op jacht en hij wenschte het wild dat hij geschoten had. te eten maar hef zout ontbrak om het goed klaar te maken. Hij zond er om in een naburig dorp, maar verbood het ergens te nemen zonder te betalen. Het zou ook wat zijn. merkte een der hove lingen-jagers op, als de koning eens voot een beetje zout niet betaalde. De oude Frits zette zich recht op zijn paard en zei luid tot zijn gevolg Ik heb eens gelezen dat een koning een appel had geplukt uit den tuin van een zijner onderdanen en den volgenden morgen haal den de hovelingen al de appelboomen uit d'en tuin. Niet hauw ook nam de handelsreiziger in het volgende bericht het met de „eerlijkheid", hoe- wel'de man wellicht te hoog stond om zich een cent van een ander toe te eigenen, en zich stel lig een „gladde jongen" achtte- Misschien las ook de lezer het aardige stukje, waarin verteld wordt hoe, vroeg in den morgen, een jong mevrouwtje, dat bezig is haar kindje te verzorgen, wordt opgeschrikt door Dina de meid, die haar kwam zeggen dat er een detige meneer was om haar te spreken en dat hij zei,dat ie iemand was van den Hoogen Raad. Het was dadelijk een beredderingde deftige was in den salon gelaten, mevrouw kleedde zich vliegensvlug aan en nadat Dina nog zenuwachtig geholpen had aan de drukknoopjes van me- vouw's beste japon, ging mevrouw met kloppend hart en met haar. minzaamsten glimlach naar den salon. Daar stond «en vrij burgerlijk uitziend jong- mensch, die «tamelde» Mevrouw, ik ben de vertegenwoordiger ven Van?vroeg mevrouw onthutst. Van de maatschappij de Honingraat. Dat herinnert ons een geval, dat een onze? Amsterdamsche kennissen, straks dertig jaar ge* leden, overkwam. Ook in den morgen kwam de meid zeggen da^ zij een heer in den salon gelaten had en hiel was zijn kaartje. Het kaartje was van professor Alberdingk Thijm. Groote agitatie in het huishouden. Een der jongens had een bijdrage gezonden aan dfl| „Groene", waarin Thijm zijn kunstcritlekert schreef. Daar zou het over zijn. En de jongen werd opgepoetst, mevrouw schoot gauw een betere japon aan, meneer streek zijn haren wat bij en ze togen, alle drie, naar den salon, waar zij vonden een manmet fermen zwar* ten knevel en van een leeftijd, dat hij de zoon van Thijm kon zijn. Maar meneer 1' riep onze kennis. Ja meneer, sprak de ander, heelemaal nief stamelend, als ik u mijn kaartje had doen geven, zou u zich niet thuis gegeven hebben. maar nu u de moeite toch gedaan hebt, sprak hij met een onderdanigen glimlach. Zou ik u (en hij overhandigde een prijscourant) een ankertje fijne Medoc of St. Julien mogen ver* koopen? Die slimme wijnkoopman veroorzaakte dus een heele drukte in 't gezin. Zoo deed laatst een man zijn eega ietwat schrikken- Hij komt van 't kantoor, en treft thuis visite. Na de begroeting zegt hij, om 't gesprek te beginnenEn Warschau is gevallen I Wie zeg je, Wim? vraagt z'n vrouw, die geen kranten leest en van de oorlogsmisère niet wil hooren. Och, die stad in Rusland, verklaart hij, waar de Duitschers zoo lang op geaasd hebben. Zij, ontnuchterdLieve hemel, man, je Iaat me schrikken, ik dacht, dat je 'n kennis van ons bedoelde. Een kleinen schrik kreeg laatst ook zekere „Prof.", toen hij onder des barbiershonden was. Het gebeurde veertien dagen geleden in een der zomeruitspanningsplaotsjes van Limburg en de zeer ernstige professor Webel die veel wan delde en weinig om zijn toilet gaf, liep al een paar dagen met een baard. Hij vroeg eindelijk in zijn pension om een barbier en er kwam een man, die, hoewel het pas zeven uur in den morgen was, zeer erg naar jenever riekte. Toch vertrouwde de professor zijn behaard gezicht aan hem toe, maar nauwelijks had de barbier eenige messtreken gedann of het scheer mes vlijmde door professor's kin. Ay I riep de profdat komt van die ver* duivelde dronk 1 Ja, meneer, zeï de barbier op gemoedelij ken toon, dat heb ik meer gehoord, daar wordt je huid zoo teer van. Die barbier was dus „slecht van begrip." Men hoeft geen botterik te wezen, om, in vreem de landen reizende, n et direct wijs te worden uit het muntsysteem. Dat is vaak zeer moeilijk» Vooral schijnt dat in sommige Turlcsche lan den het geval te zijn Daarvan getuigt het vol gende verhaal van een Duitsch officier, die in een Arabischebazar in Syrië inkoopen deed voor zijn vrouw. Ik„Wat kost die kett;ng van glasparels," Handelaar„Drie piasters." Ik(tot een vriend, die als Dolmetsch dienst doet)„Neem alsjeblieft drie piaster uit m'n beurs." De vriendpiasters bestaan niet." Ik„Waarom rekenen ze er dan mee?" De vriend haalt de schouders op. Ik „Hoeveel is een piaster?" De vriend„40 para's." IkJk kan toch geen 120 para's In m'n beurs meedragen?" De vriend„Natuurlijk niet, maar para's rijn ook niet in omloop." Ik: J ?n Be: „Hoeveel is dan eigenlijk een piaster?" De vriend: „Ongeveer 18 pf." Jk„Nou, geef den man maar wat hij hel?» ben wil." De vriend geeft hem een munt zoo groot als een 5 Mark stuk. Ik: „Waarmee heb je hem nu betaald?" De vriend „Met een beschlik-" Ik„Dus dat zijn 3 niasters?" De vriend „Ja, in de bazars. Maar op Kei postkantoor zijn het er maar 24- Vraag me als jeblieft niet waarom IkEen beschlik Is drie piasters, i» gelij* 120 para's." De vriend: „Neen, 40 para's." Ik„Maar driemaal 40 is toch De vriend„Denk je dat het daarop aan komt?" Ik: „Wat kost die shawl?" De handelaar„100 p:asters." Ik„Lieve deugd, dat lijkt wel een heel ver mogen De vriend„En toch is het maar zoowat 18 Mark." Ik„Prachtig betaal jij maar voor me-" De vriend: „Kijk, dit is nu een Turksch gotX* den pond." Ik: ,J>us dat is 100 piasters?" De vriend„Oh neen 1 In Boiroeth is het 130 piasters, hier zijn het er maar 96. Be: „Wat kost die gordel?" Handelaar 50 piasters, Chawadja" (heer) 1 Be,JJier heb je 10 frankengeef me daar* van de helft terug." De hardelaar zegt. dat hij het zal gaan wissen len. Intusschen drinken we Turlcsche koffie. Ein* delijk komt de Turk terug en haalt drie zwar0 rollen uit zijn zak. gewikkeld in blauw papier er vele centimeters lang. Ik: ,Js dat allemaal voor mijP Wat moet i* daarmee doer\?" De vriend opent de rolletjes en nu rie ik heels rijen blanke munten, allen bestempeld met deri naam van den sultan, een heel artistiek mono* gram, dat er op den eersten blik uitziet als eeU vogel uit een sprookje. Ik: „Hoeveel Is dat allemaal waard?" De vriend: „Waarschijnlijk zijn het 200 stuki? metallik." Ik (vol ontzetting): „200 Sprookjesvogelsr Allemachtig 1" We gaan naar ons hotel terug en daar laat i* me ook de andere munten verklaren. Een medjidie is zoowat M. 3.40; daarvoofj krijgt men, al naar de stad, waarin men ver*> toeft, 203 23 piasters- Kwart-medjidies gebruikT haast niemand meer. Da kabak is zeer zeldzaartf en is het bevoorrechte geldstuk van den bed© laar. Die vraagt altijd om een kflfcak, hoewa die er haast niet meer zijn. Ten alotte heeft r— metallik al naar êe omstandigheden een woard van 124 14 para's, xr> keuvelaar

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6