„DE E EM LAN DER". Woensdag 8 September 1915. BUITENLAND. TINNEN LAND. N° 60 14-e jaargang. AMERSFOORTSCH Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF Co. t ABONNEMENTSPRIJS: maanden voor Amersfoort f Idem franco per post Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) .Afzonderlijke nummers '\.y j t:^ Wekelijks bijvoegsel nd$ Hollondschs Hutsvrouuf (onder redactie Van Thérèse van Hoven) per 8 mnd. 50 ets. Advertentiön gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. f 1.00. - 1.5 O. - O.IO. - 0.05. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT I. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regol9..f 0.30. Elke regel meer Dienstaanbiedingen 25 cents bfl vooruitbetaling. Grooto lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeolige bepalingen tot hot herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnouient. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. De oorlog. jCerliin. 7 Sept fW.-B.). Bericht van tët opperste legerbestuur uit hel groote oofdkwartier van heden voormiddag. -Bij een welgeslaagden aanval tegen viian- jflfekjke sappen ten noorden van Dixmuiden Jïerden eenige Belgen gevangen genomen: machinegeweer werd buitgemaakt. Ten noorden van Souohez werd een zwak ke vijandelijke handgranaataanval afgewe- jzen. Een Frans clie aanval bij S o ndernach. de Vlogeezen, mislukte. Levendige vuurgevechten ontwikkelden tfreh in Champagne cn tusschen. Maas en Moezel. G&ij een viiandelijken vliegeraanval op Lich- fcervekte, ten noorden van Roesselaere (\Vest-Vlaanderen) werden zeven inwoners, allen Balgen, gedood en twee zwaar gewond. Duitsche vliegtuigen brachten een Fmansch vliegtuig boven Cappel, ten zuidoosten van Saint-Avold, naar deu grond. De inzitten- <1 n w.iden gedood. Parijs,7 Sept. (Havas). Namiddag- communiqué, Er was een strijd met bommen en spring- bussen rondom Souchez en i>euville gedu rende een gedeelte van den nacht. Ten zuiden van Atrecht, in de streek van Agny en Vailly, in de streek van Foye en op het plateau van Quennevière en van Nou- vron lokte een hevig bombardement een af- doend antwoord uit van de Fransche bat terijen. In Champagne tusschen Auberive en Souain, bij Beauséjour en in de Vogeezen in de streek van Lusse is de wederzijdsche werkzaamheid van de beide artillerieën ook zeer levendig geweest. Fransche vliegtuigen vlogen gisteren en XicUen morgen OVer Ccrordiucr cn wïorpcr» bommen neer. De eerste poging bleef zon der uitwerking, de tweede maakte twee slachtoffers. Parijs7 Sept. (R.) Avondcommuniqué. Onze artillerie in de streek van Nieuw- poort bombardeerde in samenwerking met de Britsche vloot de Duitsche kustbatterijen te Westende. Onze batterenen hebben op verscheidene punten de werken van den vijand ernstig beschadigd. Het artillerie-duel werd voortgezet in Champagne. Er zijn onverminderde artille rie-duels in de Argonne, de Woëvre en Lo tharingen, waarin wij het voordeel behiel den. Als vergelding van het bombardement der open steden Saint-Dié en Gerardmer wierp een Fransch eskader vliegtuigen bommen op de militaire inrichtingen in Freiburg, waar brand veroorzaakt werd, en verder op de stations te Saarburg, Lens, Faverger, Wamerville en Tergnier. Een Fransch luchtschip wierp bommen op de spoorwegen rondom Péronne. Duinkerken, 7 Sept. (R.) 30 a 40 schepen van de Britsche vloot bombardeer den heden morgen de geheele Belgische kust. B e r 1 ij n, 7 Sept. (W. B.) Bericht van net opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. De gisteren te gen Daudsewas, ten zuid-oosten van Frie- drichstadt, oprukkende cavallerie bracht 700 Russische gevangenen en vijf machi negeweren binnen. Ten oosten en ten zuidoosten van Grod no maakte de vijand front van Skidel tot ^olkowysk. Onze troepen dringen vooruit over de sectoren Pyra en Kotra. Tusschen de Njemen en Wolkowyskwon het leger van von Gallwitz op sommige plaatsen door nachtelijke overvallen den oostelijken oever van den Ros-sector. Er zijn meer dan 1000 gevangenen gemaakt. Legergroep Leopold van Beieren. Ook ten zuidoosten van Wolkowysk tot het boschgebied ten zuiden van Rozana, 40 K.M. ten zuidwesten van Slonim, neemt de vijand op nieuw den strijd aan. De aanval van deze legergroep maakt vorderingen. Legergroep Mackensen. De vijand is uit zijne stellingen bij Chomsk en Drohyczin geworpen. Zuidoostelijk oorlogstooneel. De strijd om den Sereth-secfor duurt voort. Weenen,7 Sept. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. Het leger van den cavalerie-generaal Böhm-Ermolli versloeg gisteren den vijand bij Podkamien en Radziwilow; het viel hem aan over het geheele versterkte front van '40 K.M. breedte en ontrukte hem in een hevigen strijd, waarin ook man tegen man gevochten werd, het slot Podkamien en de verdiepingsgewijs versterkte hoogte Maku- fra, ten Zuidwesten van Brody, evenals de stellingen bij Radziwolow en talrijke andere hardnekkig verdedigde punten. Op enkele plaatsen duurde de slag tot in den morgen. De vijand werd overal teruggeworpen en ontruimde het slagveld. Deze ontruiming ging hier en daar in een vlucht over. Onze troepen vervolgen den vijand. Het aantal tot gisteren aangevoerde ge vangenen bedraagt meer dan 3000. In Oost-Galicië moest het leger van ge neraal graaf Bothmer krachtige aanvallen van den vijand afweren. Daarentegen hiel den de aanvallen der Russen aan het front van generaal baron Pflanzer-Baltin op. Aan de Bessarabische grens trok de vij and zich in tamelijk veraf gelegen stellin gen terug. Bij Nowosielice beschoot een Russische batterij -een op Rumeensch grondgebied staande hoeve. In Wolhynië verliep de dag betrekkelijk rustig. Aan de Jasiolda behaalden onze troepen opnieuw plaatselijke voordeelen. Petersburg. 7 Sept. (R) De czaar heeft aan president Poincaré geseind, dat Jtiii zeil zich. aan het hoofd van de Russische le gers plaatst. Poincaré antwoordde: Dit is het bewijs, dat Rusland zich voorneemt den oorlog voort te zetten tot aan de eindover winning. Veenen,7 Sept. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. De door ons verwachte operatie van den vijand in de streek van Kreuzberg, bleef niet achterwege. Gisteren in de vroegte be gonnen ongeveer vijf bataljons van verschil lende Italiaansche brigades den aanval op onze bergstellingen tusschen Burgstall en den Pfanntop, welke overal op bloedige wijze werd afgeslagen. De vijand heeft min stens 1000 man verloren. Overigens had in het Tirolsche grensge bied, inzonderheid aan het Dolomïten-front en in den sector Lavore-Folgaria het ge bruikelijke artillerievuur plaats. Dikwijls worden de hutten van Alpenreizigers-ver- eenigingen door den vijand als doelwit uit gekozen. Gisteren werd de Mandronhut in het Adamellogebied beschoten. Aan het front in Karintië en het kustge bied viel niets bijzonders voor. Rome, 7 Sept. (R.) Officieel commu niqué. Onze artillerie vernielde gedeeltelijk vijandelijke kampementen in het Presena- bekken van het Camonica-dal en dwong den vijand te vluchten. In het Concei-dal deed een van onze detachementen een verrassenden aanval op het electrische.krachtstation bij Lemzuno en vernielde het. In den Tolmino-sector viel de vijand onze stellingen aan op de hellingen van de Monte Nero; hij werd volkomen teruggeslagen met zware verliezen. Londen. 7 Sept. (R.) Lloyds bericht, dat de Noorwoecsche bark Shoresand in den grond is neboord. Ook liet Fransche stoom schip Bordeaux is tot zinken gebracht. De bemanningen van deze beide schepen zim ccred. B e r 1 ij n, 7 Sept. (Korr. Norden). Het bericht over den ondergang van het stoom schip Hesperian heeft Berlijn zeer verrast. Men is voorloopig geheel aangewezen op hetgeen de dagbladen hierover zeggen; maar reeds nu neemt men met zekerheid aan, en wel om bepaalde redenen, dat het ongeluk aan een ontploffing door een En- gelschen mijn moet worden toegeschreven. Aangezien met genoegen is vernomen, dat geene passagiers zijn omgekomen en geene Amerikanen aan boord waren, gelooft men niet, dat de betrekkingen tusschen Amerika en Duitschland door dit voorval verstoord zijn. Voor het geval, dat een Duitsche on derzeeboot in deze quaestie is betrokken, betreft het een dusdanige die reeds gerui- men tijd op zee was en van de jongste in structies onkundig was gebleven. Washington, 7 Mei. (R.) Van de officieren van de Hesperian is aan het staatsdepartement eene beëedigde verkla ring ontvangen. Zij verklaren dat stalen fragmenten, die op de brug neerkwamen, het niet voor twijfel vatbare bewijs leveren, dat het schip door een torpedo is getroffen. Zij hebben ook een sterke geur van ontplof bare stoffen geroken. Staatssecretaris Lansing heeft een ge sprek gehad met president Wilson. Men ge looft, dat zij hebben gesproken over de Hes perian en over het onderhoud, dat Lansing heden zal hebben met den Oostenrijkschen gezant Dumba. B e r 1 ij n, 7 Sept. (K. N.) Uit Chiassi wordt aan den Lokal-Anzeiger gemeld, dat xolffÊRS .eenBericht in de Tribune in de ant woord-nota van Servië aan de quadruple- entente de eisch is opgenomen, dat de ge meenschappelijke grens tusschen Servië en Griekenland zal worden, gehandhaafd, zoo mede dat Bulgarije gewapende interventie zal verleenen ten gunste van de quadruple- entente en dat in strategisch opzicht de grenzen tusschen Servië en Bulgarije beter beveiligd worden, don zulks bij het verdrag van 1912 is geschied. Athene, 7 Sepc. (W. B.) Naar ver luidt, heeft de Grieksche regeering beslo ten Servië's moeilijken toestand zooveel mo gelijk te verlichten. De Estia deelt mede dat de regeering niet van meening is, dat de aanneming van het besluit van de quadru ple-entente door Servië het Servisch-Griek- sche bondgenootschap opheft. De oppositie- leringen zijn van de tegenovergestelde meening, omdat er geen twijfel over be staat, dat Servië door de aanneming van het besluit van de quadruple-entente den grondslag van het verdrag met Griekenland heeft uitgeschakeld. Brussel, 8 Sept. (W. B.) De deken van de Brusselsche balie, mr. Theodor, heeft een advocaat verboden zich bij het waarne men der belangen van zijn cliënt voor den rechter te beroepen op de huurverordening van den gouverneur-generaal van 10 Febr. 1915 en op de beslissing van het beroeps gerechtshof te Brussel, die de rechtsgeldig heid van deze verordening erkent. De deken heeft zich daardoor schuldig ge maakt aan overschrijding van de hem toe komende bevoegdheid ten nodeele van het recht zoekende publiek en ook van de ad vocaten; hij heeft overtreding gepleegd van het besluit van 14 December 1810, volgens hetwelk de advocaten hun ambt vrij moeten uitoefenen voor de verdediging van het recht en de waarheid. De gouverneur-gene raal heeft daarom mr. Theodor laten over brengen naar Duitschland, waar hij zal blij ven tot aan het einde van den oorlog. B e r-i ij n, 7 Sept. (W.-B.) Officieel. Door de wijziainfg van paragraaf 15 van de Mili taire Riikswct en van jxiragraaf 27 van de wet van 11 Februari 1888. ingevolge het door den Rijksdag aangenomen wetsontwerp, wordt het mogelijk dc vroeger als blijvend ongeschikt afgekeurde dienstplichtigen nog maals aan keuring te onderwerpen. Dit is in overeenstemming met ihct algemeeuc rechts gevoel van het volk. In lal van verzoekschriften werd om bil lijkheidsredenen om zulk een wet gevraagd. Door de vrijwillige dienstneming van een groot aantal vroeger blijvend ongeschikt ver klaarde dienstplichtigen is bewezen, dat zich thans een menigte tol den dienst gcsehiklen onder hen bevinden. liet ware even onbillijk cn onrechtvaardig, als strijdig mol de grond gedachte van den algemeenen dienstplicht, als er oude menschen onder de wapenen werden geroepen zoolang 'er nog bruikbare iongc mannen zijn. Van een verlenging van den plicht tot bo ven het voltooide 45sle levensjaar, waarover vaak gcschrevori werd. is geen sprake. Londen, 7 Sept. (R.) De minister van munitie heeft medegedeeld, dat thans 715 fabrieken onder zijn toezicht werken. Rome. 7 Sept. (R.) Er is een besluit ver schenen. waarbij katoen tot absolute, oor- logscontrabande wordt verklaard. Egypte. Cairo, 7 Sept. (R.) Fathy Pacha, de minister van de vakoefs, is op het spoorweg station aangevallen door een ambtenaar van het ministerie van financiën, die hem drie dolksteken toebracht. De toestand van den minister is gunstig. De aanvaller is in hechtenis genomen. De reden van den aanslag is onbekend. ring van een officier, 60 Mohammedaansche gevangenen uit het kamp te Zossen, om aan hun vereering voor Hindenburg uiting te geven door een ijzeren spijker in te slaan. De drang der Berlijners om te spijkeren was op dien dag zoo groot, dat nauwelijks allen, die een spijker hadden gekocht of te voren besteld, dien konden inslaan. De ontvangsten op den eersten dag be droegen 20.000 Mark. Gevolgen van een vlieg- ongeluk. Kapitein John Aidan Riddell, een der bes te Engelsche vliegérs, die bij een verkenning op 31 Juli bij Ostende, Brugge en Gent zwaar gewond werd, maar toch naar de linie der Bondgenooten wist te ontkomen, is aan zijn wonden overleden. Een nieuw goudland. Uit Toronto wordt aan de „Times" ge seind: Er heerscht geweldige opwinding wegens de nieuwe ontdekking van goud te Mathe- son in de North Country. De provinciale Deputy Minister voor mijnbouw verklaart monsters te hebben gezien, die 2000 Eng. onsen per ton kwarts bevatten. De monsters waren uit een schacht van meer dan 100 voet diepte op den Dobleleyson-claim ge nomen. De waarde van het erts wordt op 8000 p. st. per ton geschat. De Staatscourant van Woensdag 8 September bevat o.a. de volgende Kon. be sluiten: benoemd tot voorzitter van de Eerste Ka mer gedurende de zitting die zal aanvangen op den 3en Dinsdag van September, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer; op verzoek eervol ontslagen G. H. van Tongeren als directeur der strafgevangenis te Amsterdam en benoemd als zoodanig M. F. van Heffen, thans directeur van het Huis van Bewaring te Den Haag. Verspreide Berichten. Te Gent. De gouverneur-generaal heeft aan den bur gemeester van Gent, E. Braun, een audiëntie verleend. Deze ging om te spreken over de vele opeischingen in Gent door bemiddeling van het gemeentebestuur gedaan na 15 Ja nuari 1915, waarvan nog niets is betaald. De gouverneur beloofde deze klacht te zen den naar de regeering te Berlijn en zal te vens om voorschotten vragen. De oogst in Vlaanderen. Bij de burgemeesters der gemeenten in Vlaanderen is bericht gekomen, over de leve ringen van den nieuwen oogst in België. De Duitschers weten hoeveel hectaren graan er verbouwd zijn en slaan hiernaar aan. Meent een gemeente te veel te moeten bij dragen in de requisites dan kan ze zich be klagen bij den Kommandantur. De ijzeren Hindenburg. Op 6 September verschenen bij het ge li. M. de Koningin-Moeder is Maandag avond te 's Gravenhage teruggekeerd uit Soestdijk. De afgetreden gezant van Ja p a n bij het Nederlandsche Hof, de heer Shidehara, verlaat hedenavond voor goed de Residentie, om naar zijn land terug te keeren. Hij vertrekt per Hollandsche spoor naar Vlissingen, ter verscheping naar Engeland. Sluiting der State n-G ene- r a a 1. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 dezer, des namiddags te drie uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken is gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. In disc he begrooti ng. Men ver wacht dat de Indische begrooting (Neder- landsch ontwerp) dit jaar wat later in druk zal verschijnen dan voorgaande jaren, het geen wordt toegeschreven aan het, in ver band met den oorlogstoestand, ongeregeld aankomen van de op%'olgende mails, welke stukken en correspondenties met betrekking tot die begrooting moesten aanbrengen, waardoor de werkzaamheden uitteraard eeni- ge stagnatie ondervonden. sluit werd bepaald, dat het vaandel, het welk voor het korps zou woiden bestemd eni aangeboden werd door burgers van Valken*- burg, dezelfde eerbewijzen zouden moeten worden bewezen als aan de vaandels van de regimenten.. Dat een zoo jeugdig korps een zoo groote eer en onderscheiding te beurt valt, zal wel tot de zeldzaamheden moeten worden gerekend. De plechtige uitreiking van het vaandel aan het korps heeft Zondag de belangstel ling van duizenden en duizenden getrok ken. De inspecteur van den landstorm, luite nant-generaal Neeteson, heeft zelf deze plechtigheid willen verrichten. De minister van Oorlog was vertegenwoordigd door ma joor Muller Mosis, de divisie-groep vari Noord-Brabant door kolonel Spierings, ter ritoriaal bevelhebber te Nijmegen, de pro vincie Limburg door haar commissaris. En corps was de Valkenburgsche vaandelcom missie aanwezig. Tal van militaire en civiele autoriteiten gaven voorts uiting aan haar belangstelling. Met een diepen indruk ma kende rede werd het regimentsvaandel door generaal Neeteson aan kolonel Tielens, den commandant van het korps, ter hand ge steld, die vervolgens een toespraak hield tot de hooge autoriteiten en zijn korps. Onder het vaandel werden vervolgens door kolo nel Tielens beëedigd als troep-officieren de 2e luitenants Stille en Schoon en als 2de luitenant-kwartiermeester de journalist Van Term. Nog werd een opwekkend en een dank woord gesproken door 'den oud-generaal De Wall, in zijn kwaliteit van voorzitter der Ned. Vereeniging Ons Leger. Het korps defileerde twee keeren: eens voor het vaandel, en den tweeden keer voor den generaal Neeteson. De stafmuziek uit Haarlem speelde defileermarschen. Des avonds namen de officieren deel aan een gemeenschappelijken maaltijd; van 5— 7 uur was er concert door de stafmuziek in het Pavilion Modern. Het vaandel werd te Maastricht afgehaald door de harmonie van de Stedelijke Muziek school; na een rondgang door de stad werd het naar het korpsbureau gebracht. Consulair examen. Tegen het einde dezer maand zal te 's Gravenhage een consulair examen worden afgenomen, waar aan een viertal candidaten zal deelnemen. Hr. Ms. „Kortenacr". Bii het departe ment van Marine was heden ochtend be richt ingekomen, dal Ilr. Ms. pantserschip ..Kortenacr". dal van morgen 7 uur uit Nieu- wedien was vertrokken, ter aanvaarding van de reis naar Wcst-Indic. tegen half twaalf Schcveningen zou passeeren. De Minister van Marine, vergezeld van den chef van den Marinestaf, schout-bij-nacht Smit, cn 's Ministers adjudant, luit. ter zee 1e ld. Mr. Jager, begaf zich op hel "Wandel- lioofd, om het schip Ie zien voorbijgaan. Va andeluitreiking aan het korps Limburgsche Jagers. Men schrijft uit Valkenburg aan de Tel.: Dat H. M. de Koningin groot belang stelt in den vrijwilligen landstorm in het alge meen, in het korps „Limburgsche Jagers" in het bijzonder, mag wel van algemeene be kendheid worden geacht. Voor eenige maanden reeds defileerde het korps Lim burgsche jagers te Maastricht in de kazerne "denkteeken voor Hindenburg, onder aanvoe- voor Koningin Wilhelmina, en bij kon. be- M r. A. H ij m a n s. De heer mr. A. Hij mans, laatstelijk advocaat en procureur te 's Gravenhage, tevens waarnemend griffieu bij het gerechtshof te 's Gravenhage, en be noemd tot substituut-griffier bij de rechtbanK te Arnhem, is Zondagavond j.l. in het ge meente-ziekenhuis te 's Gravenhage over leden, na aldaar eene operatie te hebbent ondergaan wegens de verwondingen door hem bekomen bij eene aanrijding door de Staatsspoortram op den Raamweg op Zon dag 29 Augustus j.l. M r. C. H. B. B o o t. Gisternacht is te Rotterdam op 72-jarigen leeftijd overleden; mr. C. H. B. Boot, oud-officier van justitie al daar. Een van Rotterdam's beste burgers, een hoogstaand en zeer geacht man, die zich opt velerlei gebied verdienstelijk heeft gemaakty gaat in hem verloren. Mr. Comelis Hendrik Boudewijn Boot, ia 1843 te Leeuwarden geboren, studeerde aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam en aan de universiteit te Leiden, promoveerde te Leiden in 1867 tot doctor in de rechten op[ proefschrift „De plaats des misdrijfs"; en werd achtereenvolgens benoemd: in 1867. tot griffier bij het kantongerecht te Oud* Beierland; in 1870 tot substituut-officier van justitie te Almeloin 1876 tot idem te Maas* trichtin 1887 tot idem te Rotterdam. Laatst* genoemde functie heeft hij vervuld tot 1 Mei 1912. Mr. Boot is van 1892 tot 1903 lid van den Raad dezer gemeente geweest en was vela jaren voorzitter van het college van regen ten over de gevangenissen hier ter stede en curator van het Erasmiaansch gymnasium. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Nederland en de oorlog# Een luchtschip boven ons land. Uit Amsterdam meldt men ons: Hedenmorgen omstreeks half 7 vloog een groot luchtschip boven de Zuidergasfa* briek op ongeveer 500 M. hoogte. Hef luchtschip kwam uit Z.W. richting en vloog naar het Oosten. Uit Abcoude wordt ons gemeld: Hedenmorgen omstreeks half 7 werden wij opgeschrikt door een krachtig motorge*» raas. Boven onze plaats dreef op betrekke® lijk geringe hoogte een groot luchtschip,^ Het was zeer nevelig, zoodat de nationale teit niet kon worden vastgesteld. Men ver*' moedt evenwel, dat het een „Zeppelin" was.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1