BINNENLAND. Verspreide Berichten. KOLONIËN. !n de kuststreek kanon- en geweervuur. In den sector van Olty werden de Tur- fcen, die den Biraket-berg beschoten, naar (der. Tsjorokh teruggeworpen. Ten Westen van Meliazghert en in de Streek van Koepikan hebben tusschen onze Verkenners en de Koerden schermutselin gen plaats gehad. Aa het overige front geen wijziging. Konstantinopel, 12 Sept. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. In den sector van Anaforta vernielde onze artillerie op den rechtervleugel eenige vijan delijke munitiewagens. Onze artillerie op den linkervleugel beschoot zeer werkzaam eenige Vijandelijke loopgraven. Bij Ariburnu kwam gisteren niets van be- teekenis voor. Bij Sedd-ui-Bahr beschoten kwee vijandelijke kruisers en een torpedoboot met hulp van ballonwaarnemingen zonder re- Buitaat onze verschillende stellingen. De Engelschen gaan voort het teeken van het Roode Kruis te misbruiken. Bij Messtan- tepe en Anaforta laten zij in de buurt van de iazaretwagens hunne soldaten oorlogsbajo- netoefeningen maken. Sedert eenige dagen .verrichten ambulances, ofschoon het in de zen sector tot geen gevecht kwam, aanhou dend transporten naar de gevechtsliniën. Of schoon zij eene menigte hospitaalschepen bezitten, waaien de vlaggen van het Roode Kruis op verschillende plaatsen, die voor eene landing aan de kust van Kemikli bijzon der gunstig zijn. B e r 1 ij n, 12 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Gedurende den nacht werden de dokken van Londen en hunne omgeving met zicht baar succes met bommen beworpen. Londen,12Sept. (R.) Het persbureau bericht, dat in den afgeloopen nacht door Zeppelins een inval aan de oostkust is ge daan. Er werden bommen geworpen, maar er zijn geene slachtoffers geweest en er is volstrekt geen schade aangericht. Londen, 12 Sept. (R.) Lloyds be licht, dat het stoomschip AshmotTe in den grond is geboord. Van de bemanning wor den vier vermist; de overigen zijn gezond en wel. Washington,11 Sept. (R.) Gisteren Is eene nieuwe nota door den gezant Gerard te Berlijn overhandigd; zij betreft den aan val op het schip Orduna, en is geene aan vulling van de Arabic-nota, zooals eerst werd gedacht. P a r ij s, 1 2 S e p t. (Havas). Men zou ver wachten, dat ingevolge het krachtige ver toog van den Franschen minister van bui- tenlandsche zaken bij de regeering te Ber- hjn, de Duitse hers het stelsel zoudenn op geven, ondei voorwendsel van weerwraak onze krijgsgevangen soldaten naar de straf kampen te stuTen, om er te worden gebruikt voor het moeilijkste en meest ongezonde v. erk. Manr dat is het geval in 't geheel niet. Uit authentieke berichtefn, die onlangs in Frankrijk zijn ontvangen blijkt, dat de Fran- sche krijgsgevangenen, die op de beruchte lijst van de welgestelden zijn geplaatst, kor ten tijd geleden van het kamp te Frie- drichtsfeld naar het strafkamp te Neunkir- chen in Westfalen zijn overgebracht. B e r 1 ij n„ 12 Sept. (W. B.) Een deel van de Berlijnsche pers drukt een telegram van de Köln. Ztg. uit Washington van den 11 en af, volgens hetwelk Amerika tegenover de verklaring door de quadruple-entente van katoen als oorlogscontrabande de levering van katoen ook naar de Duitsche havens heeft doorgezet. Wij vernemen, dat ter bevoegde plaatse tot dusver nog geen bericht is ontvangen of dit bericht juist is. Berlijn, 12 Sept. (W. B.) De Nordd. Ailg Ztg. schrijft over de gunstige ontwik keling van het goederenverkeer: Naast de reusachtige bedragen, die worden ingetee- kend op onze oorlogsieeningen en de gun- Siige balansen van de rijksbank is er geen feit, dat een zoo zeker oordeel toelaat over c«en goeden toestand van ons geheele be drijfsleven, dan de aanhoudende stijging van de inkomsten uit het goederenverkeer van de Pruisische staatsspoorwegen. Deze cijfers worden helaas sedert het begin van der. oorlog niet meer geregeld bekend ge- maak t, omdat zij tot zekere hoogte door de troepenbewegingen beïnvloed worden en ean den tegenstander geene gelegenheid mag worden gegeven om hierop conclusiën te bouwen. Wij vernemen echter van be voegde zijde, dat de ontwikkeling steeds gunstig is. De inkomsten uit het goederenverkeer be reikten sedert de hervatting van het volle dige goederenverkeer geregeld nagenoeg de ci-l'ers van het vorige vredesjaar. In Juli 1915 overtroffen zij zelfs de inkomsten van Juli 1814 met 2.80 pet. Daarmee werd de hoog ste Juli-inkomst overtroffen, die te voren ooit bereikt is door de Pruisische staats spoorwegen. Dooreengenomen blijven in de maanden April—Juni 1915 de inkomsten uit 't goederenverkeer slechts met 1.98 pet achter bij dezelfde maanden van het vo rige jaar. De inkomsten uit het militaire ver keer waren bij de Juli-inkomsten slechts met 7.89 pet. betrokken. De inkomsten voor tAugstus staan nog niet vast. Men vraagt zich onwillekeurig af hoe het mogelijk was, dat het goederenverkeer tot zulk eene hoogte kon stijgen, terwijl een zoo groot aantal van de krachtigste werk lieden onder de wapenen zijn geroepen. De .verklaring is hierin te zoeken, dat het be drijfsleven alle beschikbare reserven heeft opgeroepen en dat alle betrokkenen met de uiterste krachtsinspanning werken. Niet al leen oude menschen en jeugdige personen, maar ook vrouwen zijn thans werkzaam in bedrijfstakken, waaraan zij zich vroeger niet zouden hebben gewaagd, De blikj dien de hierboven genoemde cijfers toelaten op den gunstigen toestand van ons geheele bedrijfs leven, versterkt ons vertrouwen op de eind overwinning van onze goede zaak. Sofia, 12 Sept. (Agence bulgare). Daar groote hoeveelheden graan werden aangekocht om voor speculatie te dienen, heeft de regeering weder eene commissie ingesteld om voorzorgsmaatregelen te ne men voor den handel in levensmiddelen. Duitschland. B e r I ij n, 11 Sept. (W. B.) Aan den nieuwbenoemden bisschop van Gnesen, dr. Edmund Dalbor, is bij oorkonde van 11 September de landsheerlijke erkenning ver leend. De keizer nam heden in het groote hoofdkwartier van den aartsbisschop den voorgeschreven eed in ontvangst. Nadat dit geschied was, richtte hij tot den aartsbis schop een toespraak, waarin hij zeide: „Er wacht u een zware taak, die bij de bijzondere toestanden in uw diocees, in meer dan gewone mate wijsheid en trouw vergen. „Wanneer ik na het al te snelle heengaan van aartsbisschop Likowski mijn toestem ming heb verleend tot uw beroeping op den aartsbisschoppelijken stoel van Gnesen en Posen dan is dit geschied met den wensch, dat gij als goede herder van de u toever trouwde zielen in de gemoederen van uwe geestelijke en diocesanen den geest van eer bied en trouw jegens mij en mijn Huis zult kweeken, ontzag voor de wetten des lands, gehoorzaamheid jegens de door God inge stelde overheid, en eendracht onder de Duit sche zoowel als de Poolsche inwoners van het diocees, en ook met bijzonderen ijver u zult toeleggen op de verzoening van de bestaande strijdobiccten. Mexico. N e w-y ork, 12 Sept. (R.) Volgens een nog niet bevestigd gerucht is generaal Vil la in Mexico gedood. ElPaso, 12Sept. (R.) De broeder van Villa heeft een telegram ontvangen van ge neraal Villa, dat het bericht van diens dood tegenspreekt. „J'accus e". In de ..Amsterdammer" deelt Frede- rik van Eeden mede. dat van Dr. Grelling. den schrijver van ..J'accusc" binnenkort een „ErgSnrungsschrift" is te verwachten, waar in de cchrirer r*et ziin aanvallers afrekent. Een Duitsch vliegtuig vermeester d. De „Temps" deelt, naar Reuter uit Parijs aan enkele bladen seint, bijzonderheden mede over de vermeestering van de „Alba tros B 220", die gedwongen was nabij Ca lais te landen, omdat er een kogel door het benzinereservoir was gegaan. Het toestel was bemand met een onderofficier-bestuur der en een officier-waarnemer. B ijhet lan den riep deze laatste, die correct Fransch sprak, den soldaten toe niet te vuren, daar men zich wilde overgeven. Het vliegtuig was niet bewapend; alleen hadden de vliegers revolvers. De draagvlak ken toonden verschillende kogelgaten. Bij drie van deze was geschreven: Bethune 18 Augustus. Weerwraak tegen verstik kende gassen. De Engelschen hebben, volgens een be richt aan de Tel. uit Gent, een middel be dacht om wTaak te nemen tegen het ge bruik van verslikkende gassen. Herhaalde lijk komen te Kortrijk, Deinse, Gent en Ex- loo een groot aantal blinde Duitsche cobïa- ten aan. Een Duitsch officier vertelde den berichtgever dat de Engelschen een nieuw soort bom hebben, die zij gebruiken tel kens als de Duitschers een aanval met stik gassen gedaan hebben. Waar de bom ont ploft, wordt de aard als brandend en ver spreidt zich een scherpe lucht. Tengevol ge daarvan openbaart zich bij de soldaten een oogkwaal. Volgens geneeskundigen kunnen de blinden echter na zes maanden weer genezen. Het Duitsche legerbestuur zwijgt echter hierover het is nog steeds de Duitsche officier die het vertelt omdat het vreest voor demoralisatie onder de troepen. Blind- geschoten te worden is een vreeselïjk lot. Men heeft reeds deserteurs moeten tegen houden, die wegvluchten onder de kreet: „Ze schieten ons blind!" Mannen, die met deze bommen hebben kennis gemaakt, hoe wel niet genoeg om met blindheid te wor den geslagen, vluchtten in het geheim en bereikten waarschijnlijk Nederland. Hoogte-record. De Zwitserschi. vlieger Audemars heeft 8 dezer te Tssy-les-Moulineux het hoogte-re cord op 19,800 voet gebracht. Het vorige was dat van Lcgagneux met 18,630 voet. Audemars moest wegens de te groote kou de dalen. Te New-York hebben inbrekers in de Fifth Avenue een mevr. Nichols vermoord en uit haar brandkast voor een en een kwart millioen gulden aan juweelen gestolen. Een bediende van de vermoorde heeft bekend, dat lui de inbrekers had binnengelaten. Behalve hii. zitn nog viif verdachten gevangen geno men Dortmund, 11 Sept. (W. B.) In de mijn Bruchslrasse in het naburige Langen- dreer beeft heden in de vroegte een mijn- gasontploffing plaats gehad. Acht mijnwer kers zijn reeds als lijken opgehaald, negen zijn zwaar verbrand naar het ziekenhuis ge bracht. Verscheidene mijnwerkers bevinden zich nog in de mijn. Oost-Indië. Pestgevallen op Jrva. Regeeringstelegram betreffende pestgeval len op Java van 13 tot en met 26 Augustus Afdeeling Malang 13 nieuwe gevallen, 11 doodenKediri 40 nieuwe gevallen, 38 doo- denSoerakarta 11 nieuwe gevallen, 13 doo den; Paree 14, Toeloengagoeng 1, Stad Soe- rabaja 4, afdeeling Soerabaja 3 en Sidoradjo 3 doodelijke gevallen. De totaal-cijfers over bovenbedoeld tijdvak bedragen dus: 92 ge vallen, 87 dooden. De Staatscourant van Zondag 12 Sep tember bevat o.a. de volgende besluiten voor uiterlijk 5 jaar verlof verleend, onder stilstand van jaarwedde, aan den ingenieur van den Rijkswaterstaat 3de klasse J. A. Rin gers, te Hansweert gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië als civiel-gezaghebber, om geplaatst te worden in het binnenland, D. J. P. Bals te den Haag eervol ontheven van het bevel over de „Brnio" de luitenant ter zee 1ste klas J. D. Albarda en belast met het b^vel daarover de luitenant ter zee 1ste klas G. R. J. Haentjes Dekker, met eervolle ontheffing van het be vel over de „Hefring". belast met het bevel over de „Hefring" de luitenant ter zee 2de klas H. A. Greve. Gisterenmorgen O'/i uur, nog voor de tentoonstelling voor het publiek geopend was, bracht H. M. de Koningin, zeer on verwacht, met Prinses Juliana en gevolg een bezoek aan de bloemententoonstelling in den Dierentuin te Den Haag. Op uitdrukkelijk verlangen van H. M. de Koningin was alleen de voorzitter van de 's Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging, de heer Vas Visser, ter ontvangst aanwezig. De Prinses vertoefde ongeveer drie kwar tier op de tentoonstelling en uitte herhaal delijk, op kinderlijke wijze, hare belangstel ling voor al de mooie bloemen en planten die haar omringden. Tijdens den rondgang bood de voorzitter aan het Prinsesje een mooi bouquette aan, waarvoor ze lief bedankte. Slechts zeer enkele inzenders, die bij toe val voor de verzorging van hun stand aan wezig waren, waren getuige van dit zeer in tieme tooneeltje. Na de bezichtiging van de bloemen mocht de heer C. Fock, directeur van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap, aan de Prinses de twee jonge, in den Dierentuin geboren, beertjes laten zien. De Prinses schepte veel behagen in de diertjes. Bij het verlaten van den tuin namen Ko ningin en Prinses met een handdruk af scheid. H. M. zegde dank voor hetgeen men haar en de Prinses had laten zien. De minist er van Financiën, Mr. Treub, heeft voor een achttal dagen met verlof de residentie verlaten. Tweede Kamer. De leden, van de Slaten-Generaal ziin thans opgeroepen voor de vercenigde vergadering van de beide Ka mers in het lokaal van de Tweede Kamer op Zaterdag 18 September, des namiddags te 2? uur (voor de sluiting der zitting 1914/1915). Belastinghervorming. Van bevoegde zijde vernamen wij be vestiging dat thans de wetsontwerpen, welke deel uitmaken van de belastinghervorming, door den minister van Financiën in uitzicht gesteld, en waartoe ook behoort een belas ting op de tabak, grootendeels naar den Raad van State gezonden zijn. Een technische herziening van het Tarief is mede in voorbereiding. Naar aanleiding van tegenstrijdige be richten over de benoeming van een opvol ger van dr. C. Th. Humme als inspecteur van den geneeskundigen dienst bij de zee macht. kan het Vad. verzekeren, dat als zoo danig is aangewezen do off. van gezondheid le kl. J. Vorstman, ohef van 't hospitaal der marine te Ilellevoetshiis. Circulaires van den Minister van Justitie. De Minister van Justitie heeft de volgende circulaires gericht lo. tot de griffiers der Arrondissements- Rechtbanken „Het is mij gebleken, dat door de griffiers van enkele Rechtbanken griffierecht wordt geheven ter zake van de legalisatie van ex tracten uit de registers van den Burgerlijken Stand, vreemdelingen betreffende, welke ex tracten door tusschenkomst van de Commis sarissen der Koningin in de provinciën aan het Departement van Binnenlandsche zaken worden ingezonden. „Daar deze kosten, door de gemeentebe sturen voldaan, aan de gemeenten zouden moeten worden vergoed, als betreffende het hier niet een gemeentebelang, maar het na komen van voorschriften in het algemeen Rijksbelang, heb ik de eer Uwedelgestrenge .te verzoeken het heffen van griffierecht bij de legalisatie der handteekeningen op bo venbedoelde extracten in het vervolg achter wege te laten. „Bij aanvrage van particulieren van ex tracten, vreemdelingen betreffende, blijft na tuurlijk het voorschrift voor de heffing van griffierecht gelden, weshalve bij de toezen ding der extracten ter legalisatie vein de be stemming voor den Commissaris der Konin gin zal moeten blijken, wil die legalisatie zon der kosten plaats hebben". 2o. tot de autoriteiten, colleges en ambte naren, ressorteerende onder het Departe ment van Justitie „In verband met het bepaalde bij art. 1 van het K. B. van 30 Sept. 1914 (Stbl. no. 467) heb ik de eer u te verzoeken mij. ingeval een ambtenaar, beambte of bedierde onder u res sorteerende en wiens bezoldiging bij betaals- rol vanwege mijn Departement wordt uitbe taald, als landstormplichtige onder de wape nen zal zijn geroepen, mij daarvan aanstonds kenius te geven, met vermelding van naam en betrekking, alsmede van het korps waar bij hij zal ingedeeld zijn. „Voorts gelieve u, indien een hulpschrij ver, hulpbeambte of ander doorloopend of voor een bepaald werk in 's Rijks dienst werkzaam persoon onder u ressorteerende, doch wiens belooning niet op voormelde wijze wordt voldaan, in het voornoemde ge val zou komen te verkeeren, te bevorderen, dat de bepaling van vorenbedoeld artikel 1 daarbij worde toegepast* 3o. tot dezelfde autoriteiten, colleges enz. „Het was tot dusver gebruikelijk, dat be- taalsorders, assignatiën en afschriften van of uittreksels uit besluiten tot benoeming of traktementsverhooging aan u-uw college ter uitreiking werden toegezonden met ver zoek de daarop vallende kosten aan het De partement van Justitie te doen toekomen. „Ter vereenvoudiging der administratie komt het mij evenwel wenschelijk voor dit gebruik niet langer te blijven bestendigen, doch voor de inning der kosten de tusschen komst te benutten van de administratie der posterijen. Dientengevolge zullen in den vervolge de bewuste stukken worden toegezonden bij be zwaarden brief, hetgeen medebrengt, dat bij ontvangst der stukken de koster onmiddel lijk aan de postadministratie behooren te worden voldaan, zoodat de toezending der kosten aan het Departement van Justitie per brief, postwissel of anderszins komt te ver vallen. „Wel is waar staat hiertegenover het be zwaar, dat die kosten, door u/uw college be hooren te worden voorgeschoten, doch waar het hier slechts gaat om kleine bedragen, meen ik te mogen vertrouwen, dat tot het welslagen van den nieuwen maatregel ook uwerzijds zal worden medegewerkt". J hr. M r. D. W. v. A n d r i n ga d e Kempenaer. f In den ouderdom, van. 68 laar is te Zutphen overleden ihr. mr. D. W. van Andringa de Kempenaer. cud-kanlon- rechler aldaar, gedurende vele iaren lid van den gemeenteraad. Bij de periodieke aftre ding dit iaar. stelde hij zidh niet meer her kiesbaar om gezondheidsredenen. C. A. H. v o n \V o 1 z o g e n K h r. Op 65-iarigcn leeftiid is te 's Gravenhage over leden de heer C. A. II. von Wolzogen Kühr, oud-assislent-residcnt op Java en Madoera. Nederland en de ooriog. Ce landstorm. Gisteravond is verschenen het koninklijk besluit, waardoor zij, die in 1892 geboren zijn, van 1 October af tot den landstorm zul len behooren. Dit beteekent aldus meldt men uit den Haag aan de Tel. dat de re geering thans gemachtigd is de lichting 1912 van den Landstorm, d.w.z. de vrijgeloten en vrijgestelden van die lichting, na 1 October onder de wapenen te roepen. Aangezien de lichting 1914 in October en de lichting 1913 in November opkomt, be staat de mogelijkheid, dat de lichting 1912 in December zal worden opgeroepen. Spoe dig zal hieromtrent wel zekerheid komen. De uitvoer van varkens. Zooals bekend is, werd medio Augus tus door den minister van L., N. en H. be paald, dat voor het tijdvak van 19 Aug. tot en met 18 September geen uitvoerconsen ten voor varkens zouden worden afgegeven. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat de volstrekte sluiting der grenzen voor den uit voer van varkensvleesch een maatregel van tijdelijken aard was. Zoodra er voldoende aanwijzingen zouden zijn, dat er overpro ductie is van slachtrijpe varkens, zou weder om een regeling ingevoerd worden, waarbij een beperkte uitvoer wordt toegestaan. Naar het Hbld. thans verneemt bestaat bij den minister het plan de grenzen voor den uitvoer voorloopig nog niet te heropenen. Uit niets toch blijkt dat er op dit oogenblik overproductie van varkens is. De prijzen zijn nog uitermate hoog en aan de Amsterdam- sche markt b.v. was de aanvoer de laatste weken buitengewoon gering, zóó gering, dat bijna uitsluitend regeeringsvarkens ge slacht worden. De steenkolenvoopziening. Het Kolenbureau meldt ons het volgende: Naar aanleiding van verschillende onjuiste geruchten, die omtrent den invoer van Bel gische kolen naar ons land in omloop zijn en die o.m. door een gedeelte der pers worden verspreid, achten wij het wenschelijk hier omtrent het volgende mede te deelen 1. De hoeveelheden, waarvoor de Kohlen- zentrale te Brussel een uitvoerpermissie naar ons land kan geven, worden ons door dit Regeeringsbureau telkenmale schriftelijk me degedeeld en wel gespecificeerd naar mijn en soort 2. tot nu toe zijn de aldus beschikbaar ge stelde hoeveelheden geheel afgeroepen en met uitzondering van enkele onbduidende hoeveelheden, waarvan bijzondere transport moeilijkheden verbonden waren, prompt af genomen 3. is door ons herhaaldelijk, zoowel schrif telijk als mondeling, aangevraagd deze hoe veelheden uit te breiden. De Kohlenzentrale te Brussel heeft aan dit verzoek geen gevolg kunnen geven, zooals o.a. blijkt uit haar brief van 27 Augustus 1.1. waarin zij o.m. schrijft: „Auf Ihre verschiedenen telegrafischen Preisanfragen mussen wir Ihnen mitteilen, dass wir Ihnen über den Rahmen unserer Zu- teilungen weitere Mengen Kohlen nicht aur Verfügung stellen können". Boter. Het Rijkscentraalbureau voor den uitvoer van boter maakt bekend, dat voor de week van 1219 September voor 65 pet. der bo- terproductie certificaat van uitvoer kan wor den verleend, terwr-1 35 pet. voor het binnen- landsch verbruik moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd. Zeppelins. Men meldt uit Hippolitushoef fWiertngenV. Gisiemornea omUrolu 5 uur paesmdt over het eiland een Zeppelin, komende uit Z -\V. richting. taande noordoostelijk. Het schip voer luinelijk laag. zoodat men duidw lijk kon waarnemen dat er een 6ohuitje on der liinc. dat bemand was. Het schip had geen vlag. Het geraas der motoren was dui delijk hoorbaar. Van Vlieland wordt gemeld: Gisteren passeerden hier 2 Zeppelins. Een bleef geruimen tijd dicht langs onze kust. maar hoog kruisend. Schipbreukelingen. Het Nederlandsche stoomschip „Minister "lak', van IIull te Nieuwediep aangekomen* heeft aangebracht de bemanning, bestaande uit 4 personen van den Engelschen vischkot- ter „Nimrod", thuisbehoorende te Lowestoft. De vischkotter is 30 mijl ten zuiden van Lo westoft door 2 Duitsche onderzeeërs overval len en door middel van een bom tot zinken gebracht. Een Duitsche treiler getorpedeerd. De stoomtreiler „Batavier" heeft te IJmui- den aangebracht een nieuwe scheepsboot. gemerkt „S. D. 57 Fischhandel". afkomstig van een grooten Duitsohon treiler. die op d* Noordzee door een Engelsch oorlogsschip in den grond geschoten is. De opvarenden van den treiler zijn door het oorlogsschip medegenomen. Schieten op smokkelaars. De Nederlandsche grenswacht te Losser heeft geschoten op vier smokkelaars van levens middelen. Zekere Ilertbcek. te Losser, werd in de beenen getroffen. Alle vier do smokke laars ontkwamer Waarom? In verband met een bericht betreffende het in beslag nemen van een 8-tal opne mingen van de begrafenis van John Mac Ley te Groningen, kan de N. R. Ct uit betrouwbare bron mededeelen, dat de rijks politie te Groningen dezer dagen bij een aantal photografen in die stad beslag heeft gelegd op photo's van Engelsche geinter- neerden, afbeeldingen van het internee- ringskamp, alsmede opnemingen van sport- feesten waaraan Engelschen en Hollanders hebben deelgenomen. Bij één dier photo grafen is beslag gelegd op een 170-tal af beeldingen der Engelschen. Tegen sommi ge photografen is op grond van het in den handel brengen dezer photo's proces-ver baal opgemaakt en zullen zij in het einde dezer maand deswege voor den kantonrech ter moeten verschijnen. In dit verband noemt het blad het wel zeer eigenaardig, dat volgens een adverten tie in de Groningsche bladen van den voet balwedstrijd, die Zondag om den Gronin ger Dagbladbeker wordt gehouden, bïosco- pische opnemingen van dien wedstrijd zul len worden gemaakt, waaraan volgens die zelfde aankondiging drie> Engelsche elftal len meespelen, terwijl ook vermeld wordt, dat de muziek der geïnterneerden op het voetbalveld aanwezig zal zijn. Nederl. Congres voor Openbare Gezondheid are geling. Vrijdagmiddag is te Deventer het 20e Ge zondheidscongres geopend met een rede von den Voorzitter jhr. mr. Rethaan Macaré, in Den Haag. Spr. begon met te wijzen op de tegenstelling, dat de hygiënisten zich het hoofd breken over hetgeen in beperkten kring kan gedaan worden om de individueele gezondheid te bevorderen, om 's menschen levenskans en levensduur te verhoogen, om volkswelvaart te bevorderen, ter wijl om ons heen nu sedert meer dan een jaar een massamoord gepleegd wordt; jonge, veel belovende mannen bij duizendtallen en nog eens duizendtallen in de kracht huns levens, door lood, water en gift neergeveld of voor hun leven verminkt of geknakt worden, terwijl dorpen en steden in vlammen opgaan en de welvaart vart millioenen onzer medemenschen in minder se conden vernietigd wordt als er eeuwen of jaren noodig zijn geweest om die door noesten en onverdroten vlijt op te bouwen. Spr. wees er verder op, hoe zelfs de oorlog bij al zijn kwaad ook nog goede vruchten voor do menschheid afwerpt, en niet het minst ten op zichte van de gezondheidsleer. Waren vroeger oorlogen zonder vernielende ziekten ondenk baar, dat die thans ondanks de massa-legers achterwege bleven, is een triomf voor de hy giëne, vooral ook omdat de oorlog de grond beginselen der hygiëne populair heeft gemaakt bij millioenen soldaten. Spr. behandelde vervolgens in het kort do twee wetsontwerpen, voor deze jaarvergadering aan de orde gesteld, n.l. „De wet tot regeling ven de uitoefening der artsenijbereidkimst" en „De wet tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht." Spr. wees op de punten van verschil tusschen beide wetsontwerpen, in het bijzonder op hel verschil in oorsprong. Hij gaf als zijn meening te kennen dat, waar de verkoop van vergiften in het klein in de apo- thekerswet geregeld is, ook allen verkoop van vergiften in de apothekerswet te willen regelen, een misvatting is. In verband hiermede gaf spr» een overzicht der geschiedenis van het apothe» kerswezen, zoowel hier te lande als in verschil lende andere landen. Een fout van de tegenwoordige wet noemdj spr. het dat ze altijd van „geneesmiddel spreekt, zonder ergens te zeggen, wat zij onder dat niets zeggende woord belieft te verstaan. Naar spr.'s overtuiging kunnen de moeilijkhe den, die uit het gebruik van het woord genees middel voortvloeien, ondervangen worden doot in de wet alleen te spreken van „artsenij" en ill de wet vast te leggen, wat de wetgever onder het woord artsenij wil verstaan. Artsenij zou spr. dan willen define eren als iedere stof of samenstelling van stoffen, waaraan genees kracht wordt toegekend en die bestemd of aan gewend wordt tot herstel of leniging van zieke lijke toestanden. Ten slotte wees spreker op de verkeerde ge volgen van artikel 9 der wet op de uitoefe ning der geneeskunst, en wel betreffende een combinatie van uitoefening der geneeskunst me* uitoefening der ertsenijbereidkunst. Op dit punt brengt, zei spr., het thans aanhangige ontwerp stellig verbetering. Voortaan zou het niet de ge neesheer zijn, die beslist of voor een apotheker op eenige plaatsgelegenheid zal zijn om zicït te vestigen, doch zullen plaatselijke autoriteiten dit beslissen, die daarbij uitsluitend zullen heb ben te rade te gaan met de belangen van hel publiek. - -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2