N° 67 14d" Jaargang. „DE E EM LAN DER". Uitgevers: VALKHOFF Co, Donderdag 16 September 1915. FEUILLETON. B UITEN LAN D~ GOUD EN EER Hoofdredacteur! Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort t 1*0O» Idem franco per post Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - O.IO# Afzonderlijke nummers 0.05. Wekelijks bijvoegsel „ds HoUandsche Huisvrouw' (onder redactie van Thérèse van Haven) per 8 rund. 50 ets. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie' advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels.t f 0.50. Elke regel meer0.10. Dienstaanbiedingen 25 cents by vooruitbetaling. Grooto lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoet voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eone circulair o, bevattende de voor waard on, wordt op aanvraag toegezonden. Vereenvoudigde spelling. De Nederlanclsche taal geldt voor 'n zeer Vpoeielijke. Niet alleen voor vreemdelingen, Oie haar leeren willen, maar ook voor ons «elve. Wie herinnert zich niet uit z'n jeugd hoe we getobd hebben om de taai- jen spelregels met meer recht kwel re gels genoemd onder de knie te krijgen? En wat weten we nu nog van de zoo-moei- 2aam-uit-het-hoofd-geleerde regels af? Wie tijd en gelegenheid heeft veel te lezen, ge raakt zoo langzamerhand wel vertrouwd met 'de spelling en de geslachten der meest voor komende Nederlandsche woorden; zonder nochtans het hoe en waarom te begrijpen, .want daarvoor moet men filoloog zijn. Maar zij, die door hun beroepsbezigheden Df werkking het geschreven woord zelden onder oogen krijgen en slechts vluchtig de 'dagbladen of lichte ontspanningslectuur le zen, blijven vaak hun leven lang met spel ding en geslacht op gespannen voet. Velen, 'die hun taal liefhebben en onberispelijk Spreken, zetten hun pen op het onbeschre- yen papier als hun voet op het gladde ijs. Hun brieven aan verwanten of vrienden zul len door de schoolgaande' neefjes en nicht jes deedt gij het vroeger ook niet, le zer? „gecorrigeerd", de „taal- en spelfou ten van Oom of Tante" met blaauw onder streept worden. Het is niet te ontkennen, onze schrijftaal ligt buiten het bereik van de overgroote meerderheid der Nederlanders. Zij kennen slechts de spreektaal. Dat het bij vele andere volken ook zoo, misschien nog erger, ge steld is, doet aan de waarheid van deze be wering niets af. Zelfs voor de meer ontwik kelden is het onmogelijk om zonder behulp van 'n woordenboek 'n paar bladzijden smet teloos Nederlandsch te schrijven. Het gevolg is dat men het in 'l algemeen niet zoo heel nauw neemt en niemand ten kwade duidt, zoo hij het geslacht verwaar loost of tusschen dubbele en enkele e of o yerkeerd.„raadt". Dit leidt tot bandeloosheid en de een ver oorlooft zich al meer vrijheden dan de an der. Nooit zult gij 'n brief ontvangen zonder één fout. Wij zijn daar zoozeer aan gewend geraakt, dat wij ons zouden ergeren, als iemand eens schreef over „eenen trouwen hond en zijnen goeden baas". Maar daarmee is meteen het fiasco van onze in de praktijk onbruikbare regels be wezen. De schrijftaal heeft evenzeer recht tot leven als de spreektaal. Wie haar wil vast leggen, zou haar dooden of versteenen. Door de spreektaal geeft de mensch uiting aan z'n gedachte. In de schrijftaal duidt hij door teekens aan wat hij, sprekend door klanken doet. De klank is toongeefster in zake spelling. Klank en teeken moeten el kaar dekken. In den loop der tijden is de uitspraak der" woorden soms veranderd; het klankteeken, de spelling, diende dan ook gewijzigd te worden. Dat geschiedde niet altijd terstond, daar men steeds aan het eenmaal aangeleer- I.— K ij k e n kan een pasgeboren kind maar zien moet men leeren. door OTTO M MOELLER. Uit het Deenscli. 37 „Wat!" riep Erik, verbleekend „heeft een ander mijn ontdekking voor de zijne laten doorgaan!" „Dat schijnt zoo, als mijn geheugen mij tenminste geen parten speelt. Het is niet gemakkelijk in den laatsten tijd zijn gedach ten bij elkaar te houden. In ieder geval er is een brochure verschenèn over die ontdek king. Een chemicus uit een der geheime Engelsche goudfsbrieken heeft het geheim aan het licht gebracht. Toen reeds had het goud bijna geheel zijn waarde verloren en stond de oorlog voor de deur, zoodat die openbaarmaking al heel weinig belangstel ling vermocht te wekken. Voor zoover ik mij herinner, zeide die Engelschman de ont dekker te zijn." „Ook dat nog!" riep Erik, zich met de hand voor het hoofd slaande. „Meent gij dan de ontdekker te zijn?" vroeg de President verbaasd. „Waarom zijt ge dan niet eerder met die ontdekking voor den dag gekomen?" de vasthoudt en zoo bleef de schrijftaal ge meenlijk 'n stuk achter bij de spreektaal in hare evolutie. De spelling is dus niet iets heiligs, iets onaantastbaars. Tot het begin der le eeuw heerschte op het gebied der spelling zelfs de meest mo gelijke vrijheid, volkomen willekeur. Prof. Siegebeek en Van der Palm hebben, in op dracht der regeering, eenheid gebracht, de zoog. Siegebeeksche spelling. Later hebben de professoren De Vries en Te Winkel dit werk voltooid. Ook zij hebben heel wat „nieuwigheden" ingevoerd en daarbij den zelfden tegenstand van behoudzieke men seigen ondervonden, welke nu den vereen- voudigers van onze dagen ten deel valt Aan willekeur paal en perk te stellen is zeker 'n goed werk en de verdienste der beide door de jeugd verwenschte hoogleera ren is niet te onderschatten. Maar men moet toch ook niet in het tegenovergestelde ver vallen en z'n bewondering zóó ver drijven, dat men de eenmaal vastgestelde spelling onaantastbaar gaat verklaren. In den loop der jaren is gebleken, dat de spelling van De Vries en Te Winkel te veel theoretisch is en voor de praktijk niet deugt. Dat het slechts weinigen gegeven is haar geheel te doorgronden, veroordeelt haar reeds. De taal moet zijn voor heel het volk, niet slechts voor de taalgeleerden. Wij kunnen daarom niet anders dan toe juichen de pogingen van hen, die naar ver eenvoudiging streven. De schrijftaal zal daar door in het bereik van het geheele volk ge bracht worden en de steeds meer aan over lading blootstaande jeugd zal zich heel wat nuttelooze kwelling der hersens bespaard zien. Over deze vereenvoudigde spelling in 'n volgend artikel. De ooHog. B e r 1 ij n, 15 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Een Fransche aanvalspoging tegen den Hartmannsweilerkopf werd door ons vuur verhinderd. Een bij Réchesy, dicht bij de Fransch-Zwitsersche grens waargenomen ballon-captif werd neergeschoten. Hij ging over den kop en viel op den grond. Par ij s, 15 Sep* ivas). Namiddag communiqué. In Artois waren granaatgevechten, verge zeld van eenige artillerie-actiën, in de sec toren Neuville en Bretancourt. Er was een bommenstrijd in de streek van Lihons, ten westen van Chaulnet, en in het bosch van Saint-Marc ten oosten van Tracy-le-Val. Ten noorden van het kamp van Chalons was eene vrij levendige kanonnade en in het westelijke gedeelte van de Argonne was een mijnenstrijd. P a r ij s, 15 Sept. (R.) Avondcommuni- quév „Dat is een lange, treurige geschiedenis; hebt u tijd en geduld mij aan te hooren?" „Begin maar, een half uurtje kan ik er wel afnemen." Erik vertelde zijn lotgevallen zoo kort mogelijk en in weinig woorden. „Dus waart gij het die toen al dien grond kocht?" vroeg de President midden in een verhaal. „Men wist toen zooveel bronnen op te noemen, waaruit ge uw rijkdom zoudt putten; nu dan heb ik toch wèl van u ge hoord." Ook van de Chemeia en „Isla Verde" herinnerde hij zich gehoord te hebben. Met steeds grooter belangstelling hoorde hij naar Erik's wedervaren. „Verder, verder," zeide hij herhaaldelijk, als hij zag dat zijn bezoeker naar de klok keek. Meer dan een uur bleef Erik vertellen. „Vreemd, en nu zijt gij, vroeger de rijk ste, thans de armste van allen," zeide de president meer tot zichzelf dan tot Erik. „Van al het land dat ik vroeger aange kocht heb," zeide Erik „kan ik de bewijzen niet meer overleggen, maar „Die zouden u ook tot niets dienen, zelfs al hadt ge die in volmaakte orde, konden ze toch nooit als eigendomsbewijs gelden." „Hoezoo?" „Dat is heel eenvoudig. Na den oorlog en de groote revolutie lagen heele landstreken onbeheerd en ongebruikt. De eigenaars wa ren gevlucht of gestorven en hun nakome lingen eveneens. De nieuwe Staten konden den grond zeer goed gebruiken; vergeet niet dat er de laatste jaren geen belastingen ge heven waren. Ieder rijk streeft er naar zoo- De artillerieduels duurden voort op het grootste gedeelte van het front. Zij waren het hevigst ten noorden en ten zuiden van Atrecht en in den sector van Roye. Op eeni ge punten waren bomgev,echten. Op de Maashoogten werd eene vijandelijke batterij vernield. Londen, 15 Sept. (R.) Maarschalk French rapporteert, dat aan beide zijden de artillerie krachtig aan 't werk is, vooral ten zuidoosten van Armentières en in de buurt van Yperen. Drie vijandige vliegtuigen zijn neergeko men; twee daarvan werden beschadigd door onze- afweerkanonnen. In eene week zijn er 21 luchtgevechten geweest boven de Duit- sche liniën. In elf gevallen werd de Duitscher op den grond gebracht. Berlijn, 15 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groo te hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. Aan het brug- hoofd ten westen van Dünaburg heerscht strijd. Bij Soloki, ten zuidwesten van Düna burg, werd vijandelijke cavaHerie terugge slagen. Aan de Wilia, ten noordwesten en noordoosten van Wilna, werden vijande lijke tegenaanvallen afgewezen. Ten oosten van Olita en Grodno drong onze aanval ver der vooruit. Ten zuiden van de Njemen werd de Erszara op eenige plaatsen bereikt. Er zijn in rond cijfer 900 gevangenen ge maakt. Legergroep Leopold van Beieren. De te genstander is over de Czszara teruggedron gen. Legergroep Mackensen. De vervolging op Pinsk werd voortgezet. Het aantal gevange nen steeg tot over de 700. Zuidoostelijk oorlogstooneel. De Duitsche troepen wezen bloedig vijandelijke aanval len af. Weenen, 15 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Aan de Bessarabische grens wezen onze troepen een Russischen aanval aan de Dnjestr af. Voor onze stellingen ten oosten van Buczacz heerschte rust. Aan alle andere deelen van ons Galicisch- Wolhynisch front kwamen wederom zware gevechten voor, die voor den vijand geene vruchten opleverden. ,Ten noordwesten van Dubno liet de vijand bij een mislukten tegen aanval naast talrijke dooden zes officieren en 800 manschappen als gevangenen in on ze handen. Drie machinegeweren werden onze buit. In het bosch- en moerasgebied van de Styr en de Pripjet wierp onze cavallerie in de laatste dagen talrijke ruiterafdeelingen te rug. Onze in Littauen strijdende krachten bereikten in vereeniging met onze bondge- nooten de Szezara. Weenen, 15 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In het Tirolsche grensgebied duurde de ge wone geschuistrijd gisteren voort. Ten oos ten van den Lodinicz-pas gingen onze troe pen tot den aanval over. Zij veroverden vij- veel mogelijk grond in zijn bezit te hebben en die voor papieren geld te verkoopen. Daarom werd overal bekend gemaakt dat de grondbezitters zich met deugdelijke bewijzen van eigendom binnen een vastgestelden ter mijn konden aanmelden. Dit is alies reeds geruimen tijd geleden en ik kan u verze keren dat al uw grond reeds lang aan de Staten toebehoort, waarin die gelegen was. Het spijt mij zeer voor u, meer dan ik zeg gen kan." „Dat is het minste," antwoordde Erik; „naar rijkdom heb ik nooit gestreefd." „Des te beter; als ik u in eenig opzicht van dienst kan zijn, zal ik daartoe alles aan wenden wat in mijn macht is." „Wij hebben zelfs het noodigste niet," zeide mevrouw Poulsen," en ik weet niet tot wien mij te wenden." „Ieder die wil arbeiden behoeft in onzen tijd geen gebrek te lijden en scheikundigen zijn er juist noodig. Dagelijks moeten er zooveel verschillende soorten grond onder zocht worden, dat men het bijna niet af kan. Sedert een maand is in Jutland een nieuw proefstation opgericht geworden en we ko men deskundigen tekort. Gij bewijst den. Staat een dienst door een benoeming tot assistent aan te nemen. Het honorarium bedraagt duizend vierkante meter en vrije woning. Mevrouw Poulsen's gelaat klaarde op en Erik kon een weemoedig lachje niet onder drukken. „Wij keeren dus terug naar ons uitgangs punt," zeide hij „proefstation of glasfabriek, dat komt op het zelfde neer. In ieder geval andelijke stellingen op den Fendenigkofel en op den kam ten zuiwesten van het grensgebergte. Aan het lcustlandsche front' vuurde de Ita- liaansche artillerie met verhoogde hevigheid tegen onze stellingen van het Javorzek- tot het Tolmino-brughoofd. Vijandelijke aanval len op het JavorzekVi^ic-gebied vielen in een ook werden de gebruikelijke pogingen van den tegenstander om dichterbij te ko men in den sector van Doberdo verijdeld. Rome, 15 Sept. (R.) Officieel commu niqué. De vijand, die aanzienlijke versterkingen heeft gekregen, beproefde een sterken druk op verscheidene punten van onze liniën met infanterie-aanvallen en hevige artillerie-ac tiën. Zijne pogingen mislukten. B e r 1 ij n, 1 5 S e p t. (K. N.) De Voss. Ztg. verneemt uit Weenen, dat blijkens mededee- ling van bevoegde zijde een Oostenrijksche duikboot onder commando van luitenant ter zee ridder Von Trapp eenige dagen geleden in het zuidelijke gedeelte der Adriatische zee een Engelsch transportschip heeft ge torpedeerd en doen zinken. P a r ij s, 1 5 Sept. (R.) Het ministerie van marine bericht, dat Duitsche duikbooten zijn verschenen voor de monden van de Loire en de Gironde. Alle noodige voorzorgsmaatre gelen zijn genomen. Kopenhagen, 15 Sept. (R.) Een Iflegram uit Mandal bericht, dat de motor schoener Norte, van Christiania, met eene lading hout naai* Londen, door een Duit sche duikboot in den grond is geboord. De bemanning is gered. Londen, 15 Sept. (R.) De motor schoener Bien is tot de waterlijn afgebrand. De bemanning is gered. N e w-Y ork, 15 Sept. (R.) Twee fies- schen, waarvan ondersteld wordt, dat zij met ontplofbare stoffen gevuld zijn, zijn gis teren gevonden in het stoomschip Lapland, dat heden naar Liverpool vertrekt. B e r 1 ij n, 14 Sept. (K. N.) Uit Bern wordt aan de Voss. Ztg. gemeld, dat het be richt over verplaatsingen van Italiaansche troepen aan de Zwitsersche grens, dat dade lijk na de verspreiding tegengesproken werd, noch verzonnen, noch te Berlijn ge maakt is, zooals dit in kringen, die de enten te vriendschappelijk gezind zijn, beweerd wordt. De Italiaansche troepen zijn in den laat sten tijd dichter bij de Zwitsersche grens samengetrokken dan ooit te voren, doch is er voorloopig geen aanleiding daarin een maatregel te zien tegen Zwitserland. Het heeft waarschijnlijk alleen betrekking op troepen, die uitgeput zijn en nu door verscne troepen vervangen moeten worden. B e r 1 ij n, 1 5 Sept. (K. N.) Uit Athene wordt aan den Lokalanzeiger geseind, dat het bericht over het stopzetten van het spoorwegverkeer tusschen Hongarije en Ru- menië wegens de samentrekking van Duit sche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen neem ik uw aanbieding in dank aan."- De President stak hem de hand toe. „Over een uur zal uw benoeming op het Bureau voor Staatseigendommen gereed liggen. Ik denk dat ge wel gaarne een maand voorschot zult willen hebben." XXXIII. We schrijven het jaar 1925. De wereld is na de groote omwenteling weder tot rust gekomen. Als een donkere wolk, nauwelijks meer zichtbaar aan den horizont, is de herinnering er aan blijven leven in de harten en hoofden der men- schen. Maar zooals het gras zich na een hevige onweersbui opnieuw verheft en krachtig groeit, zoo ademen de menschen ook ruimer in den gezuiverden dampkring. Iets als de frischheid van den morgen stond rust op de maatschappij. De belas tingen om het leger in stand te houden, die den burger als een nachtmerrie drukten, de kolossale ophooping van kapitaal in het be zit van enkelen, de verlammende overpro ductie en moedbenemende overbevolking, het was alles verdwenen, voor geruimen tijd tenminste. Met nieuwe kracht schept men zich een werkkring, de grenzen tusschen de verschil lende rijken zijn weggevallen, het verkeer der volken heeft een nieuwe richting geno men. Over de ijzeren rails vliegen weder in volle vaart de treinen, nieuwe banen wor den aangelegd, de nieuwe beweegkracht, de fotoëlectriciteit is de mededingster der steenkool geworden. De zon aan den hemel, aan de grens van Servië te Athene grootent indruk gemaakt heeft. De pers der oppositie legt er den nadruk op, dat de Balkanquaestie zoo nauw verbonden is met de gebeurtenis-* sen op de Europeesche oorlogstooneelen, dat de Balkanstaten slechts één besluit kun nen nemen in verband met de gebeurtenis sen op het oorlogstooneel, en trekt dan daaruit de gevolgtrekking, dat er voor Grie kenland geen andere uitweg is dan zich strikt neutraal te houden. De pers van de regeering onthoudt zich van het geven van eenig commentaar. Londen, 16 Sept. (R.) De correspon dent van de Morning Post te Athene bericht, dat hij uit onwraakbare bron de mededeeling heeft ontvangen, dat de Turksch-Bulgaar- sche overeenkomst over den afstand van den spoorweg naar Dedeagatsch verleden Vrijdagavond is onderteekend en bezegeld. Sofia, 15 Sept. (Agence butgare). De vertegenwoordigers van de mogendheden van den vierbond legden gisteren een be zoek of bij den rtfinister-president en over handigden deze een aanvullend communi qué, over welke inhoud strikte geheimhou ding wordt gehandhaafd. Londen, 15Sept. (R.) In het Lagerhuis verklaarde lord Robert Cecil, onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, in ant woord op een vraag, of er vredesonderhande lingen gevoerd worden, het volgende Het is mij onmogelijk te zeggen, welke be sprekingen er gevoerd zijn tusschen Duitsch- land en Amerika, als die ons niet zijn mede gedeeld, hetgeen niet het geval was. Zooals bekend is, heeft de Duitsche regeering geene directe vredesvoorstellen gedaan en ik kan mij niet voorstellen, dat er thans eenige waarschijnlijkheid bestaat, dat zij eenige voorstellen zal doen, die door de geallieer den in overweging zouden genomen worden. Engeland zal op geen enkel vredesvoorstel ingaan, anders dan in overleg met de gealli eerden en met inachtneming van onze ver dragen tegenover hen. Londen, 15 Sept. (R.) Bij de toelich ting van het voorstel tot het verleenen van een nieuw oorlogscrediet van 250 millioen p. st., zeide eerste minister Asquith, dat dit het toegestane bedrag bracht op 1262 mil lioen. In het tijdperk tusschen den datum'1 van het laatst gevoteerde crediet en 11 Sep-* tember waren er abnormale uitgaven ge weest voor het financeeren van sommige noodzakelijke operatiën; het was niet in het openbaar belang daarover in bijzonderheden te treden. Een gedeelte van dit bedrag zou terug betaald worden in den loop van eenige maanden; de rest bestond uit voorschotten voor toekomstige uitgaven. De dagelijksche oorlogsuitgaven waren nu 31/: millioen. De totale uilgaven in het loo-' pende dienstjaar (begonnen op 1 April) zijrt tot dusver 500 millioen. Er wordt geene? vermeerdering verwacht van de uitgaven' van de vloot in de laatste zes maanden van; het dienstjaar. De wekelijksche algemeene' uitgaven zullen, naar verwacht wordt, niel die alle landen bestraalt en verwarmt, brengi de machines in werking. De weield, wier voornaamste factor goud was en die als levensvoorwaarde had ge steld het eene volk tot de tanden gewapend tegenover het andere, is uit elkaar gespal door de eigen inwendige spanning die te g. oot bleek te zijn. Een nieuwe wereld is op gestaan, en met frissche kracht vat zij haan taak op, waar de oude die nederlegde, tot na eeuwen de aarde weder te klein is voor hetf aantal menschen dat tevergeefs een middel van bestaan zoekt, tot alle bezit weder aan- enkelen behoort, tot de menschen weder om. het we Ier uit de aarde en het vuur uit de lucht tegen menschen strijden, tot alles weer in het oude spoor is teruggekeerd, tot de menschen van de planten geleerd heb ben de groote kunst om de anorganische stoffen om te zetten, zoodat de grond, het nieuwe geld, zijn waarde verliest. Aan den zuidkant van den Rönnigscheiï veengrond, bijna op dezelfde plaats waai eens de glas- en porceleinfabrïek stondj^ heeft de Staat een nieuw proefstation voos Zuid-Seeland doen verrijzen. Twee assis tenten ziin den directeur toegevoegd, êen man van ongeveer vijftig jaar, die er echter ouder uitziet, daar zijn gang iets vermoeids heeft en zijn schouders gebogen ziin. In het noordwestelijk deel van het gebouw bewoont hij met zijn vrouw een paar kleine vertrekken. Uit het raam der huiskamer heeft men het uitzicht over den veengrond, waarachter in den zomer de zon ondergaat, Rpndom verheft zich een beikenwoud de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 1