"bIWenlanpT" Konstantinopel van brandstof voorzien, gaat .onverpoosd zijn gang. C .We en en, 16 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag» v Op het Italiaaneche corlogstooneel is de Joestand onveranderd. Pogingen van de Ita lianen om onze itellingen op den Monte Piano in het oosten om te trekken, werden verijdeld. Londen, 16 Sept. (R.) De admirali teit bericht, dat de vijand beweert aan de Dardanellen in den grond te hebben ge boord de duikboot E 7 (commandant luite nant ter zee Archibald D. Cochrane) en drie officieren en 25 manschappen van de be manning gevangen te hebben gemaakt. Daar sedert 4 September geen bericht van deze duikboot is ontvangen, wordt vermoed, dat dit bericht juist is. Petersburg, 16 Sept. (Tel.-agent- schap.) Communiqué van het Kaukazische leger. In de kuststreek geweervuur. In den sec tor van Olty werd met geweren geschoten in het dorp Khistapore. Bij Doustrate bereik ten onze patrouilles Esperesh, na die van den vijand overhoop te hebben geworpen. Overigens is de toestand aan het front stationair. Konstantinopel, 16 Sept. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Dardanellenfront is de toestand onveranderd. Bij Anaforta gelukte het onze troepen in den nacht van den 14en door stoutmoedige overvallen de vijandelijke krachten te verontrusten, te verstrooien en op de vlucht te jagen. Bij Sedd-ul-Bahr brachten wij aan den lin kervleugel een tegenmijn tot ontploffing, die de vijandelijke mijn vernielde. Aan den rech tervleugel verhinderden wij door het werpen van bommen de vijandelijke troepen loopgra ven aan te leggen in zigzag en brachten hun verliezen toe. Aan dezen vleugel bracht onze artillerie twee vijandelijke batterijen tot zwij gen. Aan de zeeëngten namen wij den 13en vijandelijke troepen in den omtrek van kaap Hellas onder een werkzaam vuur en ook de landingsplaats van Dekke Buru en de vijan delijke batterijen van Hissarlik, die op onze infanterie schoten. Wij bereikten daarmede een goed resultaat bij de vijandelijke troe pen, terwijl de vijandelijke batterij van His sarlik tot zwijgen werd gebracht. Den 14en vernielden dezelfde batterijen eene vijande lijke artilleriestelling bij de landingsplaats van Sedd-ul-Bahr. Aan de andere fronten gebeurde niets van belang. Londen, 16 Sept. (R.) In het lager huis werd door Tennant medegedeeld, dat 'de opgaven van de verliezen van het leger aan de Dardanellen tot 14 September aldus zijn: officieren gedood 1130, gewond 2371, vermist 373; manschappen gedood 16,478, gewond 59,257, vermist 8021. Het totale verliescijfer van alle rangen is 87,630. Londen, 16 Sept. (R.) Bericht van het persbureau. Eene sterke vijandelijke patrouille werd den 14en verrast op acht mijlen ten zuiden .van Maktal (Oost-Afrika) door 60 man En- gelsche en 100 man Indische infanterie. De vijand vluchtte na een scherp gevecht; hij liet, behalve gewonden, aan dooden achter één blanke en 31 inboorlingen. Onze ver liezen waren 3 dooden en 8 gewonden. Ve le geweren en munitie en de geheele uit rusting zijn buitgemaakt. New-York, 16 Sept. (R.) Graaf Berns- torff heeft de meening uitgedrukt, dat bin nen, veertien dagen alle moeielijkheden, die ondersteld worden te bestaan tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland, voor goed geregeld zullen zijn en dat de natiën vriendschappeliiker dan ooit zullen zijn. Be r I ij n 1 6 Sept. (W. B.) De Vossi- sche Ztg. bericht uit Sofia, dat de entente- mogendheden met eene nieuwe nota aan de Bulgaarsche regeering het antwoord van Servië hebben toegezonden. Er wordt een verder strekkende gebiedsafstand in Ser visch Macedonië voorgesteld, wanneer Bulgarije onverwijld den aanval tegen Tur kije opvat. Als waarborg wordt aangeboden de dadelijke bezetting van het gebied,.dat zei worden afgestaan, door de entente troe pen. Deze nota moet verhinderen, dat Bulga rije zich op andere wijze de handen bindt en vooral bezit neemt van het door Turkije afgestane Maritzagebied. Ondanks dezen nieuwen stap van de quadruple-entente wordt het als uitgesloten beschouwd, dat Bulgarije eene actie tegen Turkije zal on dernemen. Bulgarije zou ook nooit zijne in stemming verklaren met de bezetting van Macedonië door de entente-troepen. In diplomatieke kringen wordt de nota aangeduid als eene laatste wanhoopspoging, die bepaald moet mislukken, omdat Bulga rije er zich nooit leent tot huurlingdiensten voor vreemde belangen. B e r 1 ij n, 16 Sept. (W. B.) De Baseier Nachrichteri verneemt uit Sofia, dat de Ser viërs in de laatste dagen koortsachtig aan de versterking der Bulgaarsche grenzen werken in het bijzonder in de richting van Kustendil. Bij Sultan Tepe, bekend geworden door den jongsten Balkan-oorlog, zijn nieuwe verster- kingswerken aangebracht. Londen, 16 Sept. (R.) Het persbu reau bericht, dat in de met 15 September eindigende week 1415 stoomschepen in de havens van het Vereenigde Koninkrijk zijn ^aangekomen of daaruit vertrokken. In het zelfde tijdperk zijn drie handelsschepen en een visschersvaartuig in den grond ge boord. Londen, 16 Sept. (R.) Minister Grey heeft in het Lagerhuis op de vraag, of de regecring thans aan Duitschland de uitvoer van eenige soorten van goederen naar Ame rika toestaat, geantwoord, dat de regeering besloten heeft, in bijzondere gevallen den doorvoer niet te verhinderen van goederen van vijandelijke herkomst, die voor 1 Maart 1915 besteld en betaald waren. In dergelijke gevallen zou de belemmering van den uit voer neutrale eigenaars, maar niet den vij and nadeel berokkenen. Er zijn ook bijzon dere faciliteiten toegestaan, in een klein aan tal gevallen, voor den vrijen doorvoer van geneeskrachtige kruiden, chemicaliën en dergelijke goederen, indien de bewijzen worden overgelegd, dat zij nergens anders te krijgen zijn, dan in het land van den vij and en dat de levering voor het neutrale land noodzakelijk is. Men moet bedenken, dat het doel van de beperking niet is de neutralen te benadee- len, maar den vijand materieel schade te be rokkenen. Washington, 16Sept. (R.) De Ame- rikaansche consul te Londen heeft de op dracht verkregen, onderzoek te doen naar het bericht, dat particuliere belanghebben den In Engeland van personen, die onder de hand optreden als vertegenwoordigers van Amerikaansche importeurs, vergunningen kregen voor het verzenden van Oostenrijk- sche en Duitsche goederen naar Amerika uit neutrale havens, terwijl 'die vergunnin gen door het staatsdepartement nog steeds worden achtergehouden. B e r 1 ij n, 16 Sept. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung bericht, dat door bemiddeling van een neutralen staat tusschen de regee ringen van Duitschland en Groot-Brittannië eene regeling tot stand is gekomen, waarbij door beide partijen aan de in het gebied van de andere partij achtergehouden man nen tusschen 17 en 55 jaren wordt toege staan te vertrekken, voor zoover zij Onge schikt zijn om gedurende den oorlog voor den militairen dienst te worden gebruikt. Petersburg, 16 Sept. (Tel.-agent- schap). Eene keizerlijke ukase, aan den Se naat gericht, beveelt de schorsing van de zitting van de doema. Overeenkomstig de ukase van 1124 Januari 1915, zal de zit ting hervat worden op zijn laatst in Novem ber, behoudens buitengewone omstandighe den. B e r 1 lj n, 1 6 S e p t. (W. B.) De Rijnland- sche provinciale commissie heeft voor 330 millioen mark ingeschreven op de derde Duitsche oorlogsleening. Washington, 16 Sept. (R.) Staats secretaris Lansing heeft aan navragers te verstaan gegeven, dat de voorgenomen lee ning geene schending in zich sluit van de internationale wet. Het vroegere verzet tegen leeningen van de bondgenooten had vooral betrekking op leeningen bij wijze van publie ke inschrijving of leeningen, waardoor groo- te sommen gouds uit de Vereenigde Staten werden gehaald. De nu voorgestelde leening is in het wezen der zaak eene credietleening, te betalen voor obligation. De regeering be schouwt zulk eene leening als eene particu liere handels-transactie, niet verschillende van de trafiek in contrabande, waarover eene neutrafê regeering niet verplicht is controle uit te oefenen. N e w-Y ork, 16 Sept. (R.) De En- gelsch-Fransche financieele gecommitteer den en de Amerikaansche financiers hebben gisteren hunne eerste officieele bijeenkomst gehouden. Onder de Amerikanen waren Morgan en zijn compagnon. De stemming na de vergadering was optimistisch. Er zijn reeds verbintenissen verkregen door een aanzienlijk deel van de groote leening. De zoogenaamde pro-Duitsche banken in New- York zullen tot deelneming worden uitge- noodigd, wanneer de commissie overtuigd is van hunne oprechtheid. De leening zal waarschijnlijk verdeeld worden in vier seriën van gelijk bedrag. De stukken dragen eene rente van ten minste vijf percent, betaalbaar In dollars. N e w-Y ork, 16 Sept. (R.) Morgan heeft het plan van de voorgenomen En- gelsch-Fransche leening voorgelegd aan Rockefeller Jr., waaruit men opmaakt, dat hij dezen heeft verzocht in te schrijven. Het feit, dat de National City Bank, die de mees te bankierszaken voor Rockefeller doet, reeds besloten heeft in te schrijven, wordt beschouwd als eene aanwijzing, dat de mil- lioenen van de Standard Oil spoedig ach ter de leening zullen staan. N e w-Y o r k, 1 6 S e p t. (W. B.) Onze bij zondere correspondent bericht, dat de veld tocht tegen de Engelsch-Fransche milliar- den-leening nu het geheele land heeft aan gegrepen. De leden van de Engelsch-Fran sche financieele commissie ontvingen dreig brieven, die aan de politie zijn overgegeven. Perzië* Konstantinopel, 16 Sept. (W. B.) De gisteren hier aangekomen dagbladen uit Teheran berichten, dat na het optreden van het kabinet Mustavfi ul Mamalik Rus land, op voorstel van zijn gezant in Tehe ran, heeft besloten zijne in Kaswin aanwe zige troepen naar Teheran te zenden. De troepen hadden de helft van den afstand tusschen Kaswin en Teheran reeds afge legd toen de Russische gezant hun bericht zond, daat zij moesten terugkeeren met het oog op de in Teheran ontstane opgewon denheid. De gezant heeft hierdoor het aan groeien van de anti-Russische beweging voorkomen. Verspreide Berichten. De Duitschers in België. Gouverneur-generaal Von Bissing te Brussel, heeft met gevangenisstraf tot een maximum van twee jaren of geldboete tot ten hoogste 10.000 mark diegenen be dreigd, die door het boycotteeren of derge lijke middelen aan iemand schade tracht te berokkenen: le omdat hij Duitscher is; 2e. omdat hij met Duitschers is betrekking staat; 3e. omdat hij de Duitschers vriendelijk ge zind is. Goud uit'den Juliustoren. 120 millioen mark, die in goudstukken te Spandau in den Juliustoren opgestapeld zijn, zijn na het uitbreken van den oorlog naar Berlijn overgebracht en voor verschillende oorlogsdoeleinden gebruikt. Ze vormden een deel van de schadeloosstelling, door Frank rijk na den oorlog van 1870 betaald. Wan neer men bedenkt, dat de oorlog Duitsch land maandelijks ongeveer 2 milliard mark kost, dan is dit bedrag van 120 millioen mark eigenlijk maar een kleinigheid. Oorlogsindustrie in Canada. Uit Toronto wordt aan de „Times" ge meld, dat daar eene conferentie heeft plaats gehad tusschen de regeering en vertegen woordigers van fabrikanten, bankiers en spoorwegdirecties, welke tot resultaat had, dat Canada waarschijnlijk veld- en zwaar geschut voor de strijdkrachten des Rijks zal maken. De Dominion heeft den munitie-aanmaak met zooveel succes ter hand genomen, dat de regeering te Londen aan die van Canada de vraag heeft gesteld of zij ook de fabri cage van munitie op grooter schaal zou wil len regelen. Er is nu een vertegenwoordi gende commissie benoemd die deze geheele quaestie in overleg met de regeering zal bestudeeren. Hetspoorwegongeluk bij Q r e t n a-G'r een. De seinwachters Meakin en Tinsley, die terecht stonden onder de aanklacht van door nalatenschap het vreeselijke spoorweg-onge luk bij Gretna-Green (bij de Schotsch-En- gelsche grens) te hebben veroorzaakt, waar bij 200 personen, meerendeels soldaten, zijn omgekomen, zijn schuldig bevonden en ver oordeeld. Een derde beklaagde, stoker Hutchinson, werd onschuldig verklaard. Meakin kreeg 18 maanden gevangenschap, Tinsley de hoofdschuldige drie jaar dwangarbeid. Brand in een motoren- fabriek. Een hevige brand heeft gewoed in een groote fabriek van motoren voor vliegma chines te Boulogne. De vlammen sloegen weldra over op een aangrenzende fabriek van automobielen. De schade wordt geschat op 100,000 frcs. Kwaadwilligheid is naar het „Journal" verzekert uitgesloten. De Staatscourant van Vrijdag 17 Sep tember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten overgeplaatst in rang bij de grenadiers de le luitenant J. P. Laging Tobias van het 13e regiment infanterie en bij de jagers de le luitenant H. J. Phaff, adjudant bij het 8e re giment benoemd tot reserve-2e luitenant bij het 18e bataljon landweer infanterie de land- weerplichtige sergeanten H. de Ruiter en J. E. Lenglet, onderscheidenlijk van het 47e en het 20e bataljon. herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in* het kanton Sittard, A. H J. Russel; in het kanton Groningen, jhr. mx- T. J. van Iddekinge in het kanton Bergen op Zoom, J. C. L. Scher mer in het kanton Alphen, C. Korteweg; in het kanton Assen, mr. A. Hilbingh ten Oever in het kanton Arnhem, mr.J. R- H v. Schaik; In het kanton Oirschot, C. A. M. Mertens, en is aan H. Eisma, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1915, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechteriplaatsver- vanger in het kanton Bolsward, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd bij het reserve-personeel der land macht. tot reserve-tweede-luitenant a. bij het wapen der infanterie, bij het 15de regt., de iruL-serg- J- E. Stahlie, van het korps b. bij de infanterie der landweer: bij het 1ste bat., de landweerpl. serg. P. Ger- brandy, van het bataljon bij het 6de bat., de landweerpl. sergeant D. M J. Hendriks, van het bataljon bij het 9de batde landweerpl. serg. J. Kroos hof en L. Iwema, beiden van het 11de bataljon j bij het 15de batde landweerpl. serg. H. Beu- mer en A. van der Mey, beiden van het bataljon bij het 20ste bat-, de landweerpl. serg. H. P. R. Overduin, van het bataljon bij het 23ste bat., de landweerpl. serg. F. J. T. Frens ,van het 24ste bataljon bij het 30ste bat., de landweerpl. serg. A- Hoek, van het 40ste bataljon bij het 34ste bat., de landweerpl. serg. G. Jan zen, van het bataljon bij het 35ste bat., de landweerpl. serg. A- M. J. van Rooy, von het 37ste bataljon bij het 37ste bat., de landweerpl. serg. H. Hek- kema, van het bataljon bij het 41ste bat., de landweerpl. serg- F. J. Konert, van het bataljon. Eerste Kamer. De leden der Eer ste Kamer zijn ter openbare vergadering bij eengeroepen op Dinsdag den 21sten dezer, dos namiddags te 3A ure. Ket presidium van de Tweede Kamer. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Naar wij vernemen bestaat er bij mr. Goe man Borgesius, na ingewonnen advies van zijn gcneesheeren, geen bezwaar, zich voor het komende zittingjaar wederom voor het voorzitterschap der Tweede Kamer beschik baar te stellen. De vervulling van het vice-voorzitterschap der Tweede Kamer brengt dit jaar eigen aardige moeilijkheden met zich mede, nu mr. Troelstra voorloopig niet aan de parle mentaire werkzaamheden kan deelnemen en het ook niet zeker is of een ander lid der sociaal-democratische fractie bereid zal wor den gevonden, diens plaats in te nemen, of schoon wel reeds verschillende namen ge noemd worden van leden dier fractie, welke voor die functie in aanmerking zouden kun nen komen, waaronder die van den tijdelij- ken voorzitter van de sociaal-democratische Kamerclub, den heer Schaper, zoomede die van den heer Albarda, voor het geval de heer Schaper als zoodanig niet zou wen- schen op te tTeden. Bovendien verluidt in parlementaire krin gen, dat ook bij den tweeden onder-voorzit ter, den heer Van Nispen, weinig geneigd heid bestaat om voor de komende parlemen taire periode wederom een benoeming als zoodanig te aanvaarden. In verband met een en ander zullen ver schillende politieke Kamerclubs aanspan den» Maandagavond clubvergadering hou den. De ronde nikkelen stui ver s. De tot 1 Juli 1915 verlengde gelegen heid tot inwisseling van de 5 cents-stukken, geslagen overeenkomstig de wet van 31 De cember 1906, is bij kon. besluit van 9 Sep tember j.l. opnieuw opengesteld tot 1 Juli 1916. Hr. Ms. pantserschip „Korte- naer" op reis naar West-ïndië, is te Tun- chal (Madeira) aangekomen. Huldiging F. Lieftinck. Men zal zich herinneren dat de Unie-liberale le den der Tweede Kamer voornemens waren den nestor der Kamer, den heer F. Lief tinck, afgevaardigde voor Zutfen, ter gele genheid van diens 80en verjaardag op 8 Juni j.l. een feestmaal aan te bieden, maar dat nader besloten werd aan dat plan eerst uitvoering te geven tegen het tijdstip waar op de heer Lieftinck als oudste lid in jaren wederom tot aan de benoeming van een voorzitter tijdelijk het Kamer-presidium zou waarnemen. Daar het tijdstip thans aanstaande is, was door eene commissie deze huldigings maaltijd voorbereid. Naar wij echter vernemen is, in verband met de bezwaren van den heer Lieftinck, wien van het voornemen tot het houden van een huldigingsmaaltijd naar aanleiding van diens 80en verjaardag, was kennis gegeven, deze maaltijd tot nader order uitgesteld. Nederland en de oorlog, Predikant-luitenant. Als een merkwaardigheid, zegt de N. R. Ct., mag voorzeker gelden, dat een Gereformeerd pre dikant tegelijkertijd 2de luitenant in actie ven dienst is. Het is ds. W. Faber te Schip luiden, die thans als zoodanig is gemobili seerd. Naar wij lezen, heeft ds. Faber aan de classis den Haag dezer dagen emeritaat aan gevraagd. Suikervoorzienl n g. Voor de a.s. campagne is de volgende re geling vastgesteld: De uitvoer van in Nederland geteelde beetwortels is verboden onder voorbehoud, dat onder bepaalde voorwaarden vergun ning tot uitvoer kan worden verleend voor beetwortels geteeld in de grensgebieden. Het uitvoerverbod van suiker blijft ge handhaafd, behoudens bijzondere vergun ning door den Minister van Landbouw te verleenen. Voor het verkrijgen eener vergunning zal o.a. noodig zijn overlegging van export certificaten. Deze certificaten worden verstrekt aan: 1. Suikerfabrikanten die vóór of op 25 September 1915 daartoe aanvraag doen en alléén dan wanneer zij zich bereid verkla ren een hoeveelheid suiker gelijk aan 50 pet. van het onverkochte gedeelte hunner productie beschikbaar te stellen en te hou den ter verzorging van de consumptie, on der controle vanwege de Nederlandsche Re geering. 2. Raffinadeurs, kooplieden, e.a., die vóór of op 25 September 1915 daartc^ aanvraag doen en alléé dan, wanneer zij zich bereid verklaren 50 pet. van de door hen vóór 25 September gekochte hoeveelheid beetwor telsuiker beschikbaar te stellen en te hou den ^er verzorging van de consumptie on der controle vanwege de Nederlandsche Regeering. Binnenlandsche suiker campagne 1915 '16, waarvoor geen exportvergunning vóór of op 25 September 1915 is .aangevraagd, mag niet worden geëxporteerd. De voor de consumptie ter beschikking gestelde suiker kan gelev.erd worden: a. in voor consumptie geschikten vorm, of wel b. als ruwsuiker. Hierbij wordt aangenomen, dat 500 zak ruwsuiker gelijk is aan 450 zak geraffineer de of witgedraaide suiker. De voor consumptie beschikbaar gestelde suiker is verhandelbaar, met dien verstan de, dat de verplichtingen, aangegaan door den eigenaar op 25 September 1915, over gaan van dezen op dén volgenden bezitter, enz. De ter beschikking gestelde consumptie- suiker moet geleverd worden aan de raffi naderij of fabriek, zakken op rekening of ter vulling geleverd, in voor consumptie ge- schikten vorm en moet worden afgestaan tot den maximumprijs van ƒ51 per 100 K.G. netto, contant met VA pet. korting. De beschikbaar gestelde consumptiesuiker kan, voor zoover zij niet reeds in consump tie is gebracht, gedurende het jaar 1 Oct. 1915 ultimo September 1916, opgevorderd worden door of vanwege de Regeering en deze behoudt zich het recht voor een plaats vaan levering aan te vrijzen en de qualiteit te doen beoordeelen. De maximum-verkoopprijs voor den de tailverkoop blijft gehandhaafd op 55 per 100 K.G. netto contant voor melis no. 1 of daarmede overeenkomende suiker. De maximumprijs voor dei\ groothandel, tevei)S voor de industrie, voor zoover voor binnen in ndsch gebruik werkend, wordt gesteld op ƒ51 per 100 K.G. netto, met VA pet. kor ting voor contante betaling voor melis no. 1 of daarmede overeenkomende suiker. De prijs van bijzondere soorten suiker, superior, basterd, poeder, tabletten, broo- den, cubes, crushed, kandij enz. wordt vrij gelaten, doch nimmer kan de levering de zer bijsoorten vrijstellen van de verplichting tot levering van consumabele suiker ripe melis no. 1 of daarmede overeenkomende suiker. De exportindi'strieën van suikerhoudende goederen zullen bij uitvoer voor terugbeko- ming van betaalden accijns moeten over leggen: voor verwerkte binnenlandsche sui ker, certificaten van uitvoer, speciale ver gunningen van de Regeering. Alle op 1 October 1915 aanwezige voor raden suiker campagne 1914'15, zullen met het oog op de bepalingen voor de nieu we campagne worden opgenomen. Naar vrij vernemen, zal de uitvoering van de regeling inzake de suiker, welke in dë Staatscourant van 15 dezer werd openbaar gemaakt, geschieden door de commissie van advies inzake de suiker, aan welke voor deze uitvoering de directie van de Amster- damsche Liquidatiekas door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is toe gevoegd. De commissie stelt zich voor, de admi nistratiekosten te doen dragen voor de helft door de producenten van ruw- en witsuiker en voor de andere helft door de raffinadeurs en wit-suikerfabrikanten en wel door beta ling van 1 cent per zak suiker bij de uitrei king der uitvoercertificaten. Kaas. Vanwege het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas is aan de exporteurs bij circulaire bericht, dat als exporteurs ge< schorst zijn: Fa. Gebrs. Bootsma, Enschedé; Jac. de Waal, Hoorn; F. Tromp, Woerden, en dat met ingang van 17 September dë schorsing is opgeheven van de Fa. Claus huis en Schwerzel, te Bodegraven, zoodat deze firma opnieuw het recht van export ver kregen heeft. Invoer van autobanden. Naar het Hbld. verneemt zal binnen enke le dagen ten aanzien van dén invoer van autobanden een nieuwe regeling in werking treden, waardoor deze invoer voortaan weer onbelemmerd zal kunnen plaats hebben. Zoo als in de gegeven omstandigheden wel haast van zelf spreekt, zullen de banden moeten worden geconsigneerd aan de N. O. T., die in directe verbinding blijft met de garages. Deze zullen, onder de vereischte verplichting van binnenlandsch verbruik, in'eerste instan tie aan ieder hunner cliënten autobanden mogen leveren tot een maximum van zes stuks. Ook daarna zullen automobiel-eige naars zich steeds van nieuwe banden kun nen voorzien, doch dan onder de verplichting voor lederen nieuwen band dien zij koopen, een ouden in te leveren. De Textieln ij verheid. Uit Enschedé vinden wij gemeld, dat het bericht als zou, met het oog op bet werk loos worden van Nederlandsche textielarbei ders in Duitschland, het steuncomité te Los ser o. m. een verzoek hebben gericht tot fabrikanten te Enschede om in twee ploe gen te laten werken, teneinde die werkloo- zen aan arbeid te helpen, voorzoover En schede betreft, onjuist is. Bij de fabrikantenvereeniging aldaar is geen verzoek dienaangaande ingekomen ert er is nog geen sprake van om in twee ploe gen te laten werken. Alleen op de spinnerij Tubantia van de heeren B. W. en H. ter Kuile, die tevens directeuren zijn van de fabriek Eilermark té Glanerburg aan gene zijde der grens, is se dert eenige weken dit stelsel ingevoerd, ten einde hun arbeiders, die aldaar niet kon den doorwerken, aan den arbeid te houden. Steun aan Polen. De penningmeester van het NederlandscK Comité voor philantropischen steun aan Polen (F. Th. Everard, Singel 397, Amsteiy dam) heeft tot op 1 September j.l. in totaal ontvangen 8201.10. Het vluchtelingenkamp Le Nunspeet. Het sinds vele maanden te Nunspeet be staande kamp voor Belgische vluchtelingen ondergaat den laatsten tijd belangrijke ver anderingen. De inderhaast opgetrokken houten barakken waren langzamerhand zeef; slecht geworden, zoodat men thans genood zaakt is groote herstellingen te doen. Tege lijkertijd wordt ook de inrichting der barak ken veranderdhad men vroeger afzonder lijke eet- en slaapbarakken, thans word! iedere barak verdeeld in een gemeenschap pelijke eet- en conversatiezaal voor alle be woners en afzonderlijke slaapkamertjes voor: ieder gezin. De barakken zullen van den win ter met 6 kachels verwarmd worden. Het onderwijs aan de ongeveer 1200 kin deren wordt gegeven in Vlaamsche en Waal- sche scholen door een 30-tal gediplomeerde Belgische onderwijzers en onderwijzeressen. Alle gediplomeerden, welke tot nu toe in de' scholen hielpen zijn ontslagen. Gymnastiek onderwijs wordt gegeven door geïnterneerde Belgische onderofficieren. Ook zijn er cur sussen voor ouderen. De onderwijzers wo nen In voor hen speciaal ingerichte barak* ken. De kraamvrouwen werden vroeger uitbe steed in het dorp, nu zijn voor haar barak ken ingericht, zoodat zij in het kamp kunnei$ blijven. Nabehandeling. Gisteren bezochten eenige Belgische hee ren, onder wie de doktoren Wybauw en Dal- lemagne, professor Van Eek uit Leuven, bei, nevens de abt Delonge, het Zander-instituui/ Prinsengracht 711, te Amsterdam om deir geneesheer yan hetjnstfivu^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2