ST EMIL10 H' HUNWEl j. S. SCHOTERMANSZii. g>edrijven, en voor 1 2,286,000 op exploitatie- ontvangsten (voor zoover als gewone ontvangst jgerekend) der Staatsmijnen, terwijl a. minder inoet geraamd worden voer winst van het Staats bedrijf der Posterijen, Tclegrnphie en Telepho ne f 707,425. Stelt men de ramingen der ontvangsten en uitgaven tegenover elkander, dan vindt men dat geraamd wordtuitgaven gewone dienst f 244,610,145.64ibuitengewoon f 20,036,737; (crisisdienst f 1,215,016 totaal f 269,461,866.6 jpntvangsten resp. f 220,512,755; f 4,190,705; fiihil, f 224,703,460» tekort resp. f 24,127,390.614, 'f 21,846,032, f 1,215.016. f 44,758,4061644. Onder de uitgaven is uitgetrokken f 1,500,000 Voor de Maas-kanalisatie in Limburg, voor aan leg en uitbreiding van de Staatsmijnen in Lim- Iburg f 6,559,000,- Riiksopsporing delfstoffen 46,120domeinen f -14,900, muntwezen f 2,000,000; voorschotten: Woningwet ff 12,000,000, Fonds kustverdediging f 1,340,000, Bouwfonds Binnenlandsche Zaken 1,597,102. vroedvrouwenschool Heerlen f 120,000, Poste rijen, Telegraphic en Telephonie 1,503,615, Visschershaven IJmuiden f 326,000, totaal 'f 26,036,737. OndeT buitengewone ontvangsten Js uitgetrokken als toevallige baten voortvloeien de uit den aanleg van Staatsspoorwegen, r 30,000. Uitkeeringen van dc Maatschappijen tot ex ploitatie van S. S. en van de H- IJ. S. M., uit haar overwinst f 200,000Staatsmijnwezen f 764,300Bijdragen uit het fonds voor koop prijzen van domeinen f 600,000, Muntwezen f 2,000,000, Aflossing van voorschotten ("Wo ningwet) f 163,000, Suriname voor Lawa-spoor- weg f 87,550 en Staatsbedrijf der Landsdruk kerij f 66,055, Staatsbedrijf der Artillerieinrich tingen f 244,700, Staatsmuntbedrijf f 35,100, te xamen f 4,190,705, crisis-uitgaven van het De partement van Financiën kosten tijdelijk Cen- traalbureau voor werkloosheidsverzekering, f 4000uitgaven garantiecredieten tege moetkoming verminderde werkgelegenheid f 200,000; Bijdragen werkloosheidverzekering f 1,500,000, subsidien ontwikkeling werkloozen f 10,000, Uitgaven garanties kredieten kleine ondernemers en steun ondernemers wegens crisismoeilijkheden f 500,000te zamen f 2,214,000, waarvan af te trekken hetgeen hoofdstuk VIII (waarop de crisis-uitgaven sup pletoir worden aangevraagd) ten gevolge van de crisis geacht wordt lager tc zijn f 3,429,016. Blijft f 1,215,016. Het boven becijferde tekort op den gewonen dienst ware nog te verminderen met het bedrag, dat de werkelijke uitgaven beneden de oorspron kelijk geraamde plegen te blijven. Voor dit als „de besparing" bekend staande bedrag ware ditmaal evenals ten vorigen jare f 1,900.000 te nemen. Het geraamd tekort zou dan worden teruggebracht tot f 22,227,000. Tegenover dit tekort zullen in aanmerking komen de hoogere ontvangsten, die de Minister verwacht van het eerlang in te dienen plan tot elgeheele herziening en aanvulling van het be lastingstelsel. Een aantal der nieuwe of gewij zigde belastingen zal terstond na aanneming in werking kunnen treden- Echter is, naar de Minister nader uiteenzet, toch op een toeneming der inkomsten uit dien hoofde voor den dienst 1916 niet te rekenen. Toch acht de Minister het niet geraden, te bevorderen, dat in de gegeven omstandigheden voorstellen tot tijdelijke voor ziening in het tekort worden ingediend. Uil de Hers De Trocnrerle. De N i e u we R o 11 e r d. C t. maakt de op merking, dat in normale omstandigheden het derde jaar het belangrijkste van de vier der parlementaire periode is. Maar verleden jaar heeft de oorlog den vulgairen regel ver broken. Nu echter heeft d§ regeering den draad weder opgevat en maakt duidelijk, dat het niet aan haar liggen zal, indien de be langrijkste onderdeelen van haar programma binnen deze periode niet alsnog hun beslag zullen krijgen. De buitengewone omstandig heden zijn op het regeeringsprogramma niet zonder invloed 'gebleven: „De indiening van eene vlootwet blijft uitgesteld. Men zal zich bepalen tot gelei delijke vervanging van het materieel, dat aen den dienst komt te ontvallen, waarbij in de eerste plaats rekening zal worden gehou den met de verdediging van Nederlandsch- Indië. Er zullen dus waarschijnlijk weer een paar schepen worden aangevraagd, zooals de Staten-Generaal er in het afgeloopen jaar reeds hebben bewilligd. Het systeem, waartoe de regeering gedwongen is haar toevlucht te nemen, heeft ontegenzeggelijk nadeelcn. Aanbouw zonder vast plan, bij eene vlootwet omschreven, loopt het gevaar improvisatorisch, brokkelig te blijven, zon der dat een goed ineensluitend geheel wordt verkregen, doch zoolang de oorlog nog woedt, en de kans dus toelaat, dat van nieu we belangrijke ondervinding met groot en klein materieel kan worden partij getrokken, zou het roekeloos zijn zich aan eene vloot wet te gaan binden." In de financieels paragrafen van de Troon rede komt de invloed van den oorlog het meest uit. Dat in aansluiting aan de Rijks belastinghervorming de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeente zal worden f eregeld, lijkt de N. R. Ct. juist gezien „De nood der gemeenten heeft zich, tij dens en tengevolge van den oorlog, opnieuw op den voorgrond gedrongen. Het is nu het psychologisch moment, om tot nieuwe vast stelling van de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten over te gaan, nu het belastingstelsel van het Rijk in den smeltkroes zal komen, en dus het financieel stelsel van het Rijk en zijn onderdeelen als één samenhangend geheel zal kunnen wor den overzien, en beoordeeld. Gaat dit oogen- blik voorbije zonder dat er nut van getrok ken wordt, dan zal de hervorming wellicht voor lange jaren, zoo niet onmogelijk, dan toch zeer onwaarschijnlijk geworden zijn." De N. R. C t. besluit met de volgende con fusie: „De Troonrede geeft voor de naaste ja ren een in woorden kort program: grond wetsherziening, financieele hervorming, so ciale verzekering. Maar zij opent een perspectief, gel ij k wellicht nooit nog een kabinet aan de volksvertegenwoordiging heeft °ten zien. Indien de regeering er in slagen mocht, haar plannen te verwezenlij ken, zullen in politiek, occonomisoh en so ciaal opzicht de grondslagen f. e:. gd v/or- deo, waarop fayi Jiedyrlandsclie xfilk een nieuw leven zal kunnen beginnen. De regee ring is vol moed. Mogen de Kamers zich herinneren, dat niets manmoedigheid onder het volk sterker dooven zal, dan wanneer het ziet, dat in de voor het land grootc mo menten, die in de Troonrede als op komst worden aangekondigd, de volksvertegen woordiging zich gaat verliezen in kleinzie lig getwist. Het afgeloopen jaar was daar niet vrij van. Zullen wij nu een opwekkend en bemoedigend voorbeeld ontvangen?" Het Centrum merkt op, dat stTaks een belangrijke plaats de finantieele debatten zullen innemen en durft voorspellen, dat het daarbij aan verschil van meening allerminst zal ontbreken. „De Minister van Financiën kan voor heete vuren komen te staan. Met zijne por- tijgenooten of gewezen partijgenooten zal hij horde noten te kraken krijgen, en niet al leen van hunne zijde heeft hij oppositie te wachten. Zeker is, dat de belastingpassage in deze Troonrede allerminst het effect o maakt van een lichtpunt. Wij zullen er straks in de Millioenen-nota wel meer van verne men. In elk geval is te hopen, dat dc sociale wetgeving niet te zeer het slachtoffer zal worden van de financieele moeilijkheden en bij een mogelijke botsing tusschen Minister en Kamer niet het kind van de rekening wordt. In verband hiermee is het ook een zeer gewichtige vraag, van welken aard de wets ontwerpen zullen zijn, die de minister aan kondigt met het oog op de uitvoering der In validiteitswet. De vroegere uitlatingen van den heer Treub en zijne houding tegenover den wetgevenden arbeid van minister Tnlma geven grond tot zekere ongerustheid om trent het karakter dier ontwerpen en doen levendige debatten voorzien". Met leedwezen mist het Centrum de mededeeling, dat de mobilisatie reeds bin nen enger grenzen en tot beperkter afmetin gen kan worden teruggebracht. Het beste, dat van deze troonrede gezegd kan worden, vindt Het Volk, dat zij uit munt door soberheid, in deze ontroerende en beroerende tijden een deugd, die moeilijk te hoog aangeslagen kan worden. Maar daar mee is geenszins gezegd, dat het soc.-dem. hoofdorgaan het geheele staatstuk met on vermengde gevoelens van volledige instem ming gelezen heeft. „Wat het eerste gedeelte aangaat, zoo treft daarin dezelfde ongemotiveerde opti mistische toon, die ook in de jongste econo mische nota van den minister van Land bouw zoo onaangenaam aandeed en in de meest verschillende hoeken der pers scher per of zachter geformuleerde protesten heeft uitgelokt. Zonder dat men kan zeggen, dat een der uitspraken daarover in de troonrede beslist onjuist is, geldt toch in het algemeen dat door de woordenkeus eenerzïjds, door het verzwijgen van belangrijke feiten an derzijds, op kunstmatige wijze een gunsti ger beeld gegeven wordt, dan met de werke lijkheid overeenstemt. Zoo wordt van haven-, bouw- en diamant bedrijf gezegd dat zij „kwijnen", een zeker al te zwakke term voor een toestand, die hierin bestaat, dat deze drie takken van be drijf, die te zamen een zoo overwegende beteekenis voor ons ekonomisch leven heb ben, voor een groot gedeelte, twee ervan voor het overgroote gedeelte, geheel stillig gen. En onmiddellijk daarna komt don de opgeruimde voorstelling, dat „de omvang der werkloosheid over het algemeen tot nog toe niet zorgwekkend" is. Alsof niet het feit, dat deze drie bedrijven, die te zamen in nor male tijden aan bijna honderdduizend per sonen werk verschaffen en waarvan dus bij na een half millioen inwoners rechtstreeks afhankelijk is, zoo buitengewoon zwaar en langdurig getroffen Zijn, op zich zelf reeds een uiterst zorgwekkenden toestand ter za ke van den omvang der werkloosheid in het algemeen uitmaakt, die elke blijmoedige voorstelling moest uitsluiten. Het meest bevreemdend uit dit geheele gedeelte der troonrede is echter, dat er met geen woord gerept wordt over het noodlot tige verschijnsel, waaronder heel het riet- koopkrachtige deel der bevolkng, en dat is de groote massa, zwaar gebukt gaatwij bedoelen de schromelijke duurte der levensmiddelen. Of eigenlijk is dit stilzwijgen toch ook weer niet zoo be vreemdend. Wij zoeken de verklaring in de omstandigheid, dat de betrokken minister zich ervan bewust is, dat hij door zijn eigen politiek die duurte voor een belangrijk deel veroorzaakt heeft en dat hij liefst zwijgt over zijn eigen schuld. Allicht zou hij met minder hooggestemde „voldoening" hebben kunnen neerschrijven, „dat de land- en tuinbouw over het algemeen in gunstigen toestand verkeeren", indien hij er, der waarheid ge trouw, had bijgevoegd, dat die gunstige toestand, zich afspiegelend in groote bóeren- winsten, het gevolg is van een uitvoer- en prijspolitiek der regeering, waardoor schanrschte en duurte van in het land zelf voortgebrachte levensmiddelen de reeds noodlijdende industrieele bevolking brand schat". De Standaard erkent zonder voorbe houd, dat de Troonrede het Kabinet eere waar er ook ditmaal, thans vooral in veel zeggende^ zin, aan mocht toegevoegd, dat onze betrekkingen met de Buitenland- sche Mogendheden bleven van vriend- schappelijken aard. Zoo links als rechts in Europa beantwoordt onze verhouding op dit oogenblik aan wat ze conform onze strikte neutraliteit zijn moet. Voor het Leger en voor de Vloot kon ditmaal een luider woord van lof en dank niet uitblijven, en op prijs gesteld moet het woord von waardeoring, dat de Ko ningin voor de gemobiliseerden en hun familiën ten beste gaf." Omtrent de aangekondigde voorstellen tot grondwetsherziening schrijft de Stan daard: „Voorop gaat de Grondwetsherziening, die men in 1913 reeds in 1914 wilde afhame ren, maar die, dank zij de kalme bedaard heid van het Kabinet, eerst nu, doch dan ook als voldragen vrucht, aan de Staten- Gcneraal zal worden aangeboden. Laat ons hopen, dat ze niet tot te scherp gespannen principieelen strijd aanleiding zal geven, en hierdoor er zich toe leenen zal, om, zelfs al toefde het vredesherstcl, nog in deze electorale periode te worden afgehan deld". De Nieuwe Ct. vindt de Troonrede ge stemd in een toon van gedempte tevreden heid. Over de paragraaf der sociale verzeke ringswetten schrijft dit blad „Krop aan tijd gebonden zijn de plannen tot vereenvoudiging van Invaliditeits- en Raden-wet en tot aanvulling van de Ziekte wet. De Invaliditeitswet van minister Talma treedt op 3 December 1916, drie jaren na de invoering van art. 369, automatisch in volle werking. Het ontwerp Ouderdomsrente, waarover dc Kamer zestien maanden gele den voorloopig verslag uitbracht, bevat een voorstel tot intrekking van alle bepalingen der invaliditeitswet die öp de ouderdoms voorziening betrekking hebben. Wordt dat ontwerp in het afgebroken zittingjaar niet behandeld, wat dan? De terminologie van de hier besproken passage der Troonrede om vat, opmerkelijk genoeg, dot ontwerp niet het behoort niet tot de sociale verzekerings wetten die eerlang zullen worden aangebo den, immers het ligt te wachten op minister Treub's Memorie van Antwoord. Iedere toe speling erop ontbreekt; zullen wij wellicht reeds binnen enkele dagen met de verschij ning van de Mem. v. Antw. worden verrast of moet uit de niet-vermelding een andere gevolgtrekking gemaakt worden Het trok voorts de aandacht der Nieuwe C t., dat de Troonrede van de zeer buiten gewone regeeringszorg die in het verschaf fen van goedkoop voedsel bestaat, geen ge wag maakt. „Een teeken vraagt het blad van beginnend berouw wellicht, dat men zich ooit op dien weg heeft begeven V' De T ij d heeft gemeend de Troonrede te beat te moeten nemen om één en al onwel willendheid tegenover het Kabinet en de linkerzijde ten toon te spreiden. „Het zal voor de leiders der partijen van de Rechterzijde zaak worden, bij de komen de beraadslagingen over de richting onzer binnenlandsche politiek, een duidelijk ant woord betreffende zijn houding aan het Ministerie te ontlokken. Terwijl de Rechterzijde zich voor het ove rige geen illusie maakt over de geschenken, welke haar dit „Ministerie ven verzoening" zal brengen, h^eft de Linkerzijde niet veel beters te doen. Of zij zelf nog ernstig ge looft in de spoedige invoering van het Staatspensioen, waarmee in 1913 de kie zers moesten worden gepaaid, wagen wij te betwijfelen, nu de Minister ven Financiën onze Staatsschuld reeds tot zoo schrikke lijke hoogte heeft opgevoerd en de be rooide Staatskas nauwelijks in méér deplo- robelen toestand kon verkeeren. Maar aan de herziening der bestaande en de invoe ring van nieuwe belastingen zullen zij in elk geval moeten gelooven. En als dit Ministe rie, over welke juiste benaming men lang heeft getwist, maar dat wellicht eenmaal het Ministerie tot bereddering van de oor logsperiode en van niets meer zal neraal-majoor Tonnet, de kolonels Froger en van Hoogstraten; de adjudanten in gewo nen dienst generaal-majoor baron van Tuyll van Serooskerken; generaal-majoor Graaf Schimmelpenninck; majoor Ridder van Rep- pard; kapitein jhr. Sickinghe; ritmeester jhr. van Reigersberg Versluys; luitenant-kolonel jhr. van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden; de ordonnance-officieren le luitenant jhr. Wit- tert van Hoogland; le luitenant jhr. Quarles van Ufford; Ie luitenant jhr. Backer, laatstge noemde tijdelijk adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. In de Ridderzaal waren aanwezig de ma rine-adjudanten i. b. d. van H. M. vice-admi- raad Stokhuyzen en kapitein ter zee Zegers Ryser; voorts de dienstdoende adjudant ka pitein ter zee jhr. Hooft Graafland. De Kamerheeren in buitengewonen dienst bij de plechtigheid tegenwoordig, waren: mr. baron van Zuylen van Nijevelt; van Wei deren baron Rengers; jhr. mr. dr. W. Roëll; mr. baron van Hardenbroek van Bergam bacht; jhr. Six en mr. Baron van Ittersum. De Commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal, die gistren in de vereenigde vergadering in de Ridderzaal H. M. de Ko ningin in- en uitgeleide deed, bestond uit de heeren: Kraus, Cremer, de Gijselaar, de Vos van Steenwijk en van Swaay, leden der Eer ste Kamer, en Smeenge, van Vlijmen, Fock, Janssen (Maastricht); van Foreest, van Doorn, Limburg, van der Voort van Zijp, Ankerman en van Vollenhoven, leden der Tweede Kamer. ffiodern vestinggesohut Uit de ingediende Staatsbegrooting blijkt, dat de minister van Oorlog voornemens is aangezien tijdens den in gang zijnden oorlog is gebleken, dat vooral de zware artil lerie een hoofdtaak in den modernen oor log heeft te vervullen met betrekking tot de aanschaffing van modern geschut voor de vesting-artillerie een fonds in het leven te roepen voor de verkrijging van een groot aantal vuurmonden met daarbij behoorende munitie. Nederland en de oorlogt Bemiddeling. Naar Het Volk" verneemt beeft het partii- bestuur der S. D. A P. besloten in verband mei het adres van den Anti-Oorloc Raad tot de Rcceerinc een adres te richten met aan- oiauc op het goede oogenblik het Initiatief 1* nemen tot cen conferentie van neutrale Stalen ter bemiddeling in den wereldoorlog cf het inilialief van andere landen te steu nen. Kaas. Vanwege het Rii-ks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Kaas. is xot de kaasexpor teurs de volgende circulaire gericht: Wii hebben de eer U te berichten, dat voor loopig als exporteur geschorst is: N. V. Kaas handel Vezet. Rotterdam. Verder is gebleken, dat de heer A. Blokzijl. Calanderslraat 41. Enschedé, van beroep rei ziger in muziekinstrumenten, betrokken is ge weest in de handelingen, welke tot schorsing van de exporteurs Fa. Gebrs. Bootsma. En schedé en A. G. van Vliet. Vlaardingen geleid hebben. Wii verwachten dat de bii ons Bu reau Ingeschreven exporteurs en grossiers geen kaas van genoemden heer zullen inkoo- Den noch aan hem verkoopen. Goederenverkeer met België. De ..General Direction" te Brussel deelt mede. dat het goederenverkeer tusschen Bel gië en Nederland over Baarle-Nassau niet on 20 September doch eerst 1 October ge- open wordt Verfstoffen voor onze n ij v e r h e i d. In de Maandagavond gehouden vergade- ...vw, ring der Kamer van Koophandel te Hen- worden genoemd, is heengegaan met als SeI° werd medegedeeld, dat het met eenige erfenis dere nieuwe en ongekend den aanvoer van kleurstoffen slechter gaat schroevende belastingboeien, dan zal het kiezersvolk vermoedelijk voorgoed genezen zijn van de zucht tot avonturen, welke tot de debacle van 1913 leiddënl" De Berichten Staatscourant van Woensdag 22 dan ooit en dat de Duitsche regeering in geen twee maanden een consent tot uitvoer er van heeft gegeven. Duikbooten en mosselhandel. Men schrijft uit Zeeland aan het N. v. d. D.: Gelijk bekend is heeft de oorlog aan de September bevat o.a. het volgende Kon. be- velen, die van de zee moeten leven, d. i. sluit: I aan schippers en visschers, groot geldelijk nadeel berokkend, bijwijlen hun bedrijf zoo goed als geheel stil gezet. Dat geldt niet in de laatste plaats de binnenvisscherij, en meer in het bijzonder de mosselvisscherij, die bij het begin van den oorlog haar voor naamste afzetgebied, België, gesloten zag. een wei- brengt. JP Gemeden Is de fout, om, mét het oog legercommandant in Indië generaal van Daa- op verzoek eervol ontslagen met dank C. Horsting te Nijmegen, als landmeter bij het kadaster. De opening der Staten-Generaal. Men meldt uit 's Gravenhage: Begunstigd door prachtig zonnig weder a.zetgemeo neigie, gesu had gisteren de openingsplechtigheid der verbeterde dit naderhand Staten-Generaal plaats. Duizenden stonden I al vlotte het niet zoo b.jzonder. Maar nu langs den weg welken Koningin en Prins, die 's oorlog zelf, en wel de du.kbooten-oor- gezeten waren in den gouden statiekaros, df" mosselvtsschers te hulp gekomen, van het Paleis naar de Ridderzaal volgde. In Dat z,t zoo: De Engelsche v.sschers durven, de Ridderzaal vele leden gezantencorps, ^"«s voor de Duitsche duikbooten hun hooge officieren van land-en zeemacht, oud- bedr'Jf nlet uitoefenen, waardoor Engeland op den oorlog, onze binnenlandsche aan gelegenheden als bijkomstig achterwege te schuiven. Zaakrijk zelfs is wat ten op zichte van het binnenland te berde komt. En niet minder doet 't aangenaam aan, dat zoo wat den oorlog raakt als wat er bui ten staat, in zoo ernstigen maar toch kal- men toon ter sprake komt. Er is geen zinsnede in deze rede, die gejaagdheid of oppervlakkigheid verraadt. Er spreekt ge rustheid, bewustheid en wilskracht uit. len, opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Snijders, de directeur van Landbouw in Indië, de heer Lovink, de mi nisters, leden der Staten-Generaal en van den Raad van State, velen met hunne dames. Terwijl buiten de Grenadierskapel het Wil helmus speelde, kwam de Koningin met den Prins, voorafgegaan door een schitterenden stoet van hovelingen, de zaal binnen. zetel onder een De Koningin, op den Haast vraagt men zicK af, hoe het aan j baldakijn plaats genomen hebbende, las, in deze Ministers mogelijk was, waar zoo tel- den aanvang met zachte, doch toch duide- kers de oorlog hun aandacht spande en Ujfc hoorbare stem> die gaandeweg vaster hun geest afmatte met zulk een uitga- M d tr00nrede v00r. Vooral de laatste werkt stel plannen tot de Staten-Generaal 7 TincnaHan uraortn VOrtmiïV/en IT"» CTPPStlcmCnt te naderen. De inhoud keert zich in de eerste zin snede aanstonds tegen de knagers aan onze nationaliteit, spreekt van dank aan God, dat ons Vaderland van den oorlogs- jammer vrij mocht blijven, en getuigt van den vasten wil, waarin Regeering en Volksvertegenwoordiging zich één ge voelen, om in die eerbiedwekkende neu traliteit te volharden. Ook in het Buitenland zal deze stellige j zinsneden, waarin vertrouwen in geestkracht des volks wordt uitgesproken, werden met nadruk gezegd. De Kamerleden en verdere aanwezigen hieven daarop een driewerf hoera I en „leve de Koningin f" aan. De officieren van het Militaire Huis van H. M. de Koningin die achter de staatsiekoets in den stoet tot opening der Staten-Gene raal te paard reden, waren de adjudanten in buitengewonen dienst groot gebrek aan visch heeft gekregen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de vraag naar mosselen voor Engeland vrij groot is, waar door tevens de prijzen ook voor het binnen land weer zijn gestegen. Het schijnt echter, dat de kleine mosselschippers daardoor niet uit het gedrang kunnen komen, daar zij niet genoeg voorraad voor den exporthandel kun nen leveren. Engelsche vrouwen. Onge veer 85 Britsche vrouwen en kinderen zul len Donderdag 23 dezer van Brussel naar Rotterdam reizen en daar aan het Centraal station 's middags 3.59 aankomen. Eenige leden der Amerikaansche en Brit sche legaties zullen het gezelschap tot Es- schen tegemoet reizen. Een spionnagezaak. Naar men uit Rotterdam aan de Tel. meldt: heeft de Nederlandsche justitie de bewijzen in handen van een opzienbarend geval van spionnage, waarbij, behalve een Neder- landsch zeeman, het Duitsche consulaat te Rotterdam betrokken schijnt te zijn. Ongeveer een week geleden heeft de Ne- Reclame. w per anker f 34.—. - per flesch - 0.85 Umihliiteml 31 fsltf. 145, een rol documenten, die gevonden waren in een wagon van een trein op het traject BentheimDen Haag. Deze rol was gesloten met blauwe, papieren zegels, die het op schrift droegen: „Duitsch consulaat te Rot terdam". De rol was geadresseerd aan het „Nachrichten-büreau Admiralstab Berlin." Het bleek, dat de rol drie zeekaarten be vatte, welke 't mijnengebied aan de Zuidkust van Engeland en aan den mond van de Theems in beeld brachten. Op een der kaar ten was zeer nauwkeurig de mijn-vrije door vaart door de Theems aangegeven. De kaar ten bevatten in een hoek de mededeelingen, dat zij geteekend waren volgens gegevens, verstrekt door den kapitein van de sleepboot „Blankenburg", te Rotterdam. Hoewel onze justitie reeds sedert een week in het bezit is van dit materiaal, zijn door haar nog geen maatregelen tegen de bij deze spionnagezaak betrokken personen geno men. Gisterennamiddag om 2 uur bevond de kapitein van de „Blankenburg" zich nog op vrije voeten. Roede K r u i s-o e f c n i n e c n. Od de Renkumsche heide en omgeving worden a s. Zaterdag Rood-e Kruis-ocfer.ingen gehouden, bij welke zeer waarschijnlijk Z. IC. H. Prins Hendrik zal tegenwoordig ziin De stokingteGroningen. Nu de voerlieden het werk hervat hebben, weige ren de zoogenaamde dragers te werken. Zij eischen van de voerlieden of schippers dat gedeelte van het loon, dat gedurende de sta king de schippersknechts hebben verdiend, Dc inbraak te Haarlem. Thans is gebleken, dat uit de schrijfbureau in de huis kamer van mevrouw Immink aan de Ver- spronckweg 27 te Haarlem f 6711 is ont vreemd Dc dieven moeten hiervan od do hoogte ziin geweest, want ze hebben enkel de benedenverdieping onderzocht. Dc dienst bode was thuis, doch had niets verdachts ge hoord. De diefstal van 50,000. De Avp. meldt inzake de verduistering van f 50,000 ten nodeele van den inmiddels overleden heer H., destijds wonende aan het Oranjeplein in Den Haag, dat de zoon Henk van een der reeds ingesloten vrouwen, even eens in deze zaak betrokken was. Ook hij is thans aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. De geheimzinnige brand stichtingen. Men zal zich herinneren, dat eenfgen tijd geleden te Middelburg en Vlissingen herhaaldelijk geheimzinnige brandstichtingen voorkwamen, waarvan de dader maar niet ontdekt kon worden. Daar bij was telkens gepoogd van buiten af door openstaande ramen de gordijnen in brand te steken. Thans meldt men aan het N. v. d. D. uit Middelburg, dat te Vlissingen is aangehold den de 23-jarige letterzetter C. K., die be kend heeft aldaar meermalen en gisteren te Middelburg en op het Zand (het aan Middel burg grenzende deel van Koudekerke) brand te hebben gesticht. Van schrik gestorven. Men meldt uit Hattem dH. 20 Sept. aan de Zw. Ct.: Hedenmorgen had alhier een ongeluk plaats, welker gevolgen zoo in-droevig zijn, dat het geheele stadje onder den indruk is. In de Kruisstraat struikelde en viel het paard van den stalhouder J. van Piekeren alhier, ge spannen voor het rijtuig. Op de been gehoW pen, viel het nogmaals, wederom opgehoh* pen, viel het ten derde male. De schrik sloetf den koetsier, een zoon van den stalhouder Jf van Piekeren, oud 27 jaar, om het hart en heeft hem dermate bevangen, dat reeds he- dennamiddag de dood een einde aan zijn leven maakte. Eiermarkt te Apeldoorn. Aanroer 120000 stuke. Hoogste priis f 9.75 Laagst© prijs f 8.S0 Gemiddeld f 8.76. Stommine traag. Eiermarkt te Hardenberg. Aanroer 50900 stuks. Hoogst© prijs f 8.80. Laagste pr(js f 8.--* Gemiddeld f 8.45. Stemming traaf scrklarirs scttcianfewd worden, te meer, lwlëasOjr£«nei£IÜ R05J JtflH lOJJDiPKÖi gfc.jdsdaftSi§f;te justitie b««ia? 4?'O 'eggep Pg School- en Kerknieuws. Het Manifest der dienstwei# gering. Ds. J. H- W. Bisschop Boele, predik kant bij de Rem. Ger. Gemeente te Groninger^ heeft in zijn Zondagmorgen gehouden predikiv lie het een en ander gezegd naar oanleiding varf het „Manifest der 150", getuigende tegen den geest van oorlog en militairisme. De spreker wees er op, dat zeer velen zich tegenwoordig wat al te gauw laten meeslepen door hun gevoel en dingen doen, die zij, n$ nauwkeurige en nauwgezette overweging in hi binnenkamer, niet zouden hebben gedaan, meende, dat de ondertekenaars van het mai fest van wie bovendien minstens 30 vrouwen en een even groot aantal mannen, die nooit voor den militairen dienst zullen worden opgeroepen de gevolgen van him daad in de diepste die]>* ten van hun gemoed hadden moeten overdetv» ken en de gevolgen er van hadden moeten be» denken, alvorens zij hun manifest de werekl inzonden. Dat zij dat niet gedaan hebbexw spreekt uit het manifest zelf- „Voor zooveel wit ooit tol gewapende landsverdediging verplicht gerekend zouden worden, hopen wij de krachl te bezitten om alle persoonlijke rcr' "l-<?eksché dfelnftifppf re Y(«jgej;en k&et hei

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3