BINNENLAND. Jeringen. De Gav/ca-sector !s aan beide zij- Tien van de Subokniki overschreden. De Vechtervleugel is tot in de streek ten noor den van Nowo Grodek vooruitgekomen. Legergroep Leopold van Beieren. De 'Molczadza-sector is ten zuidwesten van de plaats van dien naam overschreden. De Rus sische stellingen op den westelijken oever van de Myschanka aan beide zijden van den spoorweg Brest Litowsk"Minsk zijn be- bestormd. Daarbij zijn 1000 gevangenen gemaakt en 5 machinegeweren buit ge maakt. Verder zuidelijk is Ostrow na een hui- zenstrijd genomen. De over het Oginski-kanaal bij Elechany opgerukte afdeelingen wierpen den Russen terug in de richting van Dotroslawka. Legaergroep Mackensen. Ten oosten yan Logisjin hadden kleinere gevechten plaats. Zuidoostelijk oorlogstooneel. Er is niets nieuws voorgekomen. Weenen, 2 2 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In Oost-Galicië en Wolhynië is de toe stand onveranderd. Aan de Ikwa is het in sommige sectoren tot hevige artilleriege vechten gekomen. Op zich zelf staande po gingen van de Russen om over de rivier vooruit te dringen, mislukten in het vuur van ionze batterijen. De in Littauen strijdende Oostenrijksche krachten braken gisteren in het gebied van Nowaja Mysz door eene Russische stelling; zij maakten 900 man tot gevangenen en ver overden drie machinegeweren. Petersburg, 22 Sept. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Ten noordwesten van Friedrichstadt maak ten wij bij de bezetting van het dorp Strygg in de streek Birshalen gevangenen en na men vele wapenen. De verwoede gevechten, op vele plaatsen gaande tot een bajonetstrijd, in de streek ten westen van Dwinsk houden niet op. In eenige sectoren van dit front ontwikkelt de artillerlestrijd van den vijand zich tot een kogelregen. Gedurende den aanval door onze troepen van het dorp Lebedewo, ten westen van Molodetsjno werden de Duitschers aan het wankelen gebracht door krachtige bajonets- aanvallen. Wij bezetten het dorp Lebedewo en namen 10 machinegeweren, een kanon, projectielen en gevangenen. Na een hardnekkigen tegenstand werd ook Smorgono door bajonetaanvallen genomen, vanwaar de Duitschers in wanorde vluchtten, naar Pussuges. Wij maakten 4 officieren en 350 soldaten gevangen en namen 9 machi negeweren, 40 rijwielen, paarden en tele- foonmaterieel. Ten oosten van Lida, in een gevecht in de buurt van net station Gavia, werd de vij and, die de gelijknamige rivier was overge gaan, teruggeworpen naar den rechteroever. In de streek ten oosten van het kanaal van Oginsky werd de vijand teruggedreven uit het dorp Retsjki en den omtrek van het dorp Lyscha; wij maakten gevangenen en namen eenige machinegeweren. Ten zuiden van de Pripjet en op het ge- heele overige front naar het zuiden van Pol- jesjie gebeurde niets van belang. Weenen, 22 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Aan de Save en de Beneden Drina wa ren artilleriegevechten en schermutselingen. Pozarevac en Gradisze zijn met bommen be- worpen. De Montenegrijnsche artillerie be schoot Teodo. Weenen, 22 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Tegenover het noordelijke gedeelte van 'de hoogvlakte van Lafraun onderhield de vijandelijke infanterie heden verscheidene uren voor het aanbreken van den dag een zeer hevig vuur, zonder vooruit te komen. In het Dolomietengebied verhoogde de Ita- liaansche artillerie hare werkzaamheid tegen de Monte Ciano en het gebied aan beide zij den van dezen berg. De algemeene toestand ïs onveranderd. Rome, 22 Sept. (R.) Officieel com muniqué. Er zijn stoutmoedige, maar goed in el kaar gezette bergoperatiën uitgevoerd met het doel kleine afdeelingen te verdrijven, die waren gedrongen in de Togane- en Cus- tallos-dalen en in de berggroepen ten noord westen van Cortina Dampezzo en de Ita- liaansche bezetting stoorden. De ruwheid van het door talrijke ravijnen doorsneden terrein begunstigden een taai verzet; maar de kleine ïtaliaansche colonnes, die methodisch elkaar in de hand werkten, verdreven gaandeweg oen vijand en dreven hem naar de lager ge legen dalen. De ïtaliaansche artillerie in het Plezzo- beriken hervatte het bombardement tegen het fort Hermann, waarvan nu nog slechts een kazemat is overgebleven, waaruit nu en dan een schot wordt gelost. Petersburg, 22 Sept. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den generalen staf van het Kaukaziséjje leger van den 20en. In de kuststreek geweer- en kanonvuur. In het gebied van Olty geslaagde operatiën van onze verkenners bij Tawn. Een Turksch de tachement, dat Norchin aanviel, werd met groote verliezen teruggeslagen. Tn het ge bied van Meliazghert had onze cavallerie schermutselingen met de Koerden. Overigens geene verandering. Frankfort a.M., 22 Sept. (W. B.) De Frankf. Ztg. bericht uit Petersburg: Een par ticulier bericht van de Russkoje Slowo be richt den dood van den commandant van de Russische duikboot Delfin, den kapitein luitenant Tsjerkassow, in de Oostzee met de gehele bemnr^:ng. Petersburg, 22 Sept. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene ralen staf. In de Zwarte Zee, bij den Bosporus, had den onze torpedobooten eene kanonnade met den kruiser Goeben. B e r 1 ij n, 2 2 Sept. (W. B.) In de Nnch- richten für Seefahrer is heden de volgende kennisgeving van 21 September opgeno men: Aan den zuidelijken uitgang van de Sond moet van 24 September af gerekend worden met het uitzetten van een mijnenveld. Het gevaarlijke gebied wordt door de volgende 5 punten begrensd: 1. 55° 33' N. en 12° 45' O; 2. 55° 31.5' N. en 12° 46.5' O.; 3. 55° 29.2' N. en 12° 46.9' O.; 4. 55° 29 2' N. en 12° 44.6' O.; 5. 55° 32' N. en 12° 41.8' O. Om voor de neutrale scheepvaart het on belemmerde verkeer van en naar de Sond mogelijk te maken, wordt een loodsdienst ingericht 1 zeemijl O. en V/? mijl Z.W. van het vuurschip bij Drogden. De schepen moeten de aanwijzingen van' dezen loods onvoorwaardelijk opvolgen; anders stellen zij zich bloot aan ernstig gevaar. B e r 1 ij n, 2 2 S e p t. (W. B.) Blijkens eene verklaring van den admiraalstaf der marine staat het vast, in tegenstelling tot de verkla ring van de Engelsche admiraliteit, dat voor den aanval op de Hesperian eene Duitsche duikboot niet in aanmerking komt. Athene, 21 Sept., 2 uur namiddags. (R.) De heden morgen uit Sofia ontvangen berichten maken indruk in de regeerings- en de diplomatieke* kringen. Men bewaart het geheim; maar toch lekt het bericht uit, dat Bulgarije 100,000 man mobiliseert. Verscheidene regimenten cavallerie verlie ten Sofia met onbekende bestemming. 2 2 Sept. De koning confereerde heden met Venizelos en eenige leden van den grooten generalen staf. Venizelos riep daar op den ministerraad bijeen, maar er lekt nog niets uit over de resultaten van de beraad slagingen. Men constateere eene groote activiteit in de diplomatieke kringen van de entente mo gendheden. De gezanten van Rusland, Frankrijk en Engeland beraadslaagden gis terenavond met Venizelos. Londen, 23 Sept. (R.) De Times be richt uit Sofia, dat minister-president Rados- lawow aan de leden van de sobranje, die de regeering steunen, heeft medegedeeld, dat eene overeenkomst met Turkije is ondertee kend ten behoeve der toekomstige handha ving van eene gewapende onzijdigheid door Bulgarije. Londen, 22 Sept. (R.) Minister Bark confereerde heden vrij lang met de kanse lier der schatkist Mc Kenna. Waarschijnlijk zullen nog meer conferentiën plaats hebben. Washington, 22 Sept. (R.) Staats secretaris Lansing heeft eene overeenkomst met Rusland onderteekend betreffende de opheffing van het embargo voor uitvoer naai de Vereenigde Staten. Vereenigde Staten. Washington, 22 Sept. (R.) De ge wezen staatssecretaris Bryan bracht heden een bezoek in het Witte huis, voor het eerst sedert zijn aftreden als staatssecretaris. Hij bleef een uur bij president Wilson, maar weigerde eene verklaring af te leggen over het onderwerp van de conferentie. Volgens een gerucht is Bryan voornemens binnen kort een bezoek te brengen aan Europa, tot bevordering van den vrede. Kameroverzicht Eerste Kamer Vergadering van Woensdag 22 Sep tember. Geopend te 2 uur 20 minuten. Mededee- ling wordt gedaan van het Koninklijk besluit, houdende de benoeming van mr. H. Goeman Borgesius tot voorzitter der Tweede Kamer. De Voorzitter deelt mede, dat de afdeelin gen tot voorzitter hebben gekozen de heeren Van der Does de Willebois, Van den Biesen, Reekers, Laan en Van Waterschoot van der Gracht en tot ondervoorzitters de heeren Van Wassenaer van Catwijk, Van der Feltz, Van Nierop, Drucker en Bavinck, terwijl de afdeelingen hebben .benoemd tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord de heeren Van Lamsweerde, Van Br ten Batenburg, Thooft, Drucker en Ba vinck. Deze laatste commissie heeft een concept-adres ontworpen, dat naar de afdee lingen wordt verzonden. Tot leden der huishoudelijke commissie worden herkozen de heeren Reekers en Kraus, terwijl de heeren Woltjer, Staal en Van Lamsweerde worden herkozen als leden van de gemengde commissie voor de steno graphic. De Kamer gaat te 2 uur 50 in de afdee lingen. Morgen te 11 uur komt de Kamer opnieuw bijeen. Gewijzigd ontwer p-A d r e s van Antwoord op de Troonrede. Het gewijzigd ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede luidt als volgt: Mevrouw! 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal waardeert dankbaar het voorrecht, dat Uwe Majesteit wederom in persoon, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden, de gewone zitting der Stoten-Gene- raal heeft mogen openen. 2. Met ingenomenheid hoorden wij van Uwe Majesteit, dat de vaste wil van Regeering en Volksvertegenwoordiging om onze zelfstandig heid te bewaren cn de plichten der neutraliteit stipt na te komen, alom waardeering vindt, en dat onze betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden van vriendschappclijken aard bleven. 3. Wij zijn Uwe Majesteit erkentelijk voor de mededeelingen omtrent 's londs algemeenen toe stond en dien van onze overzeesche gewesten. 4. Met belangstelling namen wij kennis van de verklaring, dat zooleng de buitengewone omstandigheden zich niet te onzen nadeele wij zigen, de gewone wetgevende arbeid weder kan worden ter hand genomen. 5. Waar Uwe Majesteit ons volk voorgaat in ti ouwe plichtsbetrachting, waar zoovelen in het algemeen belang moeitevollen arbeid vrijwillig verrichten, of ac lesten van den noodtoestand manmoedig dragen, waar naast de ambtenaren zee- en landmacht met onafgebroken inspan ning hun plicht vervullen, daar koestert de Eer ste Kamer met Uwe Majesteit aangaande de topkomst hoopvolle verwachtingen. 6. Van ganscher harte beamen wij de bede, dat God ons rnoge sterken. Twsede Kamer Veigüdering van Woensdag 22 Sept., te 3 uur 15. Voorlezing wordt gedaan van het Ko ninklijk besluit ter benoeming van mr. H. Goeman Borgesius tot voorzitter der Ka mer. De tijdelijke voorzitter, de heer Lieffinck, installeert den heer Borgesius met een rede, welke ongeveer als volgt luidt: Het zal u ver heugen, dat uw gezondheid u in staat stelt uw tot dusver zoo uitstekend vervulde betrek king wederom te kunnen vervullen. Uw sterke geest heeft overwonnen. Moge u dat kracht en lust geven om het begonnen werk voort te zetten. Goede wijn behoeft geen krans. Hoe langer wijn ligt, des te beter hij wordt, en hoe langer gij zit des te beter gij wordt. Wij wenschen u en ons geluk. Het ga u wel, beleef nog lang vreugde van uw ar beid. Op deze installatietoespraak volgt applaus. De heer Borgesius antwoordt onge veer het volgende: Het in mij gestelde ver trouwen stel ik zeer op prijs en ik beschouw het als een voorrecht het land nog eenigen tijd te mogen dienen in den werkkring die, al legt hij zware verplichtingen op, mij lief is geworden door de hier ondervonden wel willendheid. Be zal die in de toekomst meer dan ooit noodig hebben, doch het verleden schenkt dienaangaande vertrouwen. Vele en gewichtige werkzaamheden wachten. Veel zal van ons worden gevorderd, maar niet te veel als de individueele zelfbeperking ijver en trouw evenaart. Het illustre voorbeeld der Koningin moet ook dit jaar ons een spoor slag zijn om trouw op onzen post te zijn ter behartiging der belangen van het geheele Nederlandsche volk, dat reden tot dankbaar heid en bemoediging heeft. Al duurt de gruwzame oorlog nog voort, toch meen ik te bespeuren dat ook bij de oorlogvoerenden alle dagen het verlangen sterker wordt dat pogingen zullen worden gedaan om te ko men tot een spoedigen en duurzamen vrede. God zegene elke poging in die richting. Met dank aan den tijdelijken voorzitter aan vaardt Spr. (onder applaus der leden) het voorzitterschap. Morgen te 12 uur komt de Kamer opnieuw bijeen. Uit de Hers. De Troonrede. De Arnh. Courant schrijft: „De Troonrede heeft het karakter, dat zij noodzakelijkerwijs hebben moest. Een vastberaden Regeering van een neutraal land, dat langs de grenzen van den we reldoorlog ligt, heeft haar ontworpen. Het gedeelte, dat bestemd was om ook buiten ons grondgebied gehoord te worden, doet op duidelijke wijze den vasten wil van Re geering en Volksvertegenwoordiging ken nen om onze zelfstandigheid te bewaren en de plichten der neutraliteit na te ko men. Die vaste wil openbaart zich in eene reeks van daden, een onafgebroken in spannende werkzaamheid; hij vindt, naar het koninklijk woord luidt, alom waar deering. Mede ten gevolge dier krachtige houding van het Nederlandsche volk zijn onze betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden van vriendschappelijken aard gebleven. De verzekering, in dezen zin voorkomend, en die eene herhaling is van wat we jaar in jaar uit in de Troonrede vin den, klinkt dezer keer niet banaal. Zij is in de dagen, die wij beleven, van groote beteekenis: Wij hebben den vrede kun nen bewaren! Zal dit zoo blijven? De Troonrede spreekt nergens van twijfel, de Koningin zegt, dat zij hoopvol de toekomst te ge- moet gaat, doch bij herhaling ziet zij de mogelijkheid onder de oogen, dat ook voor ons andere omstandigheden zich zouden kunnen voordoen. „Zoolang de buitenge wone omstandigheden zich niet te onzen nadeele wijzigen"; „tenzij de loop der gebeurtenissen het onverwijld nemen van maatregelen op financieel gebied mocht noodzakelijk maken"; „wordt Nederland tot den einde toe gespaard", ziedaar drie zinsneden, die er op wijzen, dat onze be dachtzame Regeering op alles voorbereid is, zelfs op hetgeen thans onwaarschijnlijk lijkt. Zoo behoort het ook en zoo hadden we het ook van haar verwacht." Berichten. De Staatscourant van Donderdag 23 September bevat o.a. de volgende Kon. be sluiten: eervol ontheven uit hun tegenwoordig be vel de kolonel B. J. Land, commandant van de le infanterie-brigade en de luitenant-ko lonel J. F. T. Bloem, commandant van het 13e reg. inf., laatstgenoemde om te worden belast met het bevel over het op te richten 23e reserve-regiment infanterie; benoemd bij de infanterie: tot comman dant der le brigade de kolonel J. Burger, commandant der Vde brigade, onder eervol le ontheffing uit zijn tegenwoordig bevel; tot kolonel commandant der Ve brigade, de luitenant-kolonel J. W. van Alphen, com mandant van het 22e regiment; bij het 6e regiment tot majoor kapitein D. Postma, van het 17e; bij het 22e regiment tot luitenant kolonel commandant van het korps de ma joor K. G. Ubbens van het 5e; benoemd tot majoor de kapitein J. R. van der Moer, van den staf der infanterie; benoemd bij het 5e reg. inf. tot majoor de kapitein L'. M. Leezer, van het 17e; ei) bi.i het 13e regiment infan terie tot luitenant-kolonel commandant van het korps de majoor I. H. Roeye van het 5e; bij het 3e reg. veld-artillerie tot majoor de kapitein .T. C. Portheine van het Te reg. veld- art.; bij de vesting-artillerie tot majoor de kapiteins P. J. van der Meer, van het wa pen, werkzaam bij de artillerie-schietschool en D. J. Meyer van het 3e reg. vesting-art.; benoemd tot 2e luit. der infanterie de ca det J. H. J. Kalt, van de Academie; eervol ontslagen wegens gevorderden leef tijd J. G. Slieker, opzichter bij de construc tiewerkplaatsen te Delft. benoemd tot voorzitter van dc Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegen woordige zitting, mr. H. Goeman Borgesius, lid van. die Kamer benoemd, bij het reserve-personeel d& land macht. met beriemmmg voor.den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, bij het 35ste bataljon, tot reserve-tweedp-luitenant^ de reserve-sergeant 1ste klasse F. H. van der Hoek, van het 43ste bataljon met ingang van 1 October 1915 is aan den buitengewoon geëmployeerde bij de Rijkstele graaf J. T- J. van Wessem, uit hoofde van lang durige afwezigheid wegens ziekte, ais zoodanig eervol ontslag verleend; met ingang van lfi October 1915 is benoemd tot assistent bij de directie van de Rijkspost spaarbank, de tiidelirke ambtenaar bij die in stelling W. H. de Wilde fo. v.) voor het tijdvak van 1 October 1915 tot 1 Oc tober 1910, zijn wederom benoemd tot leeraar aan de middelbare landbouwschool te Gronin gen, W. Woldendorp, J. H, van der Veen, J. B. Besan^on, U. D- Keiser, J. W. Barendregt, J. G. H. Casparie, J. Hazeweijer, mr. dr. J Kalma. N. de Kramer en J. C de Haan, allen aldaar. Nominatie Kamerpresident. De commissie van leden der Tweede Kamer, in de vergadering van Dinsdagmiddag aan gewezen om de aanbevelingslijst voor de be noeming van een voorzitter der Kamer voor het nieuw geopende zittingjaar aan de Ko ningin aan te bieden, heeft zich gistrenoch- tend 10 ure ten paleize Noordeinde bij Hare Majesteit van haar opdracht gekweten. Op de gebruikelijke wijze begaven de hee ren, die allen ambtskleeding droegen, zich in 4 gesloten rijtuigen van 't gebouw der Twee de Kamer naar het Paleis. De kleine stoet werd voorafgegaan door drie Kamer-leden, terwijl een bode naast ieder rijtuig-portier ging. Be plannen van Minister Treub. Men meldt uit Den Haag: Naar aanleiding der beschouwingen in de pers over de Troonrede hebben wij ons gis terenochtend tot den minister van Financiën gewend om eenige nadere inlichtingen om trent diens voornemens te bekomen. Op de vraag wanneer ongeveer de indie ning der in de Troonrede aangekondigde belastingontwerpen te verwachten zal zijn, antwoordde minister Treub, dat hij dit niet zeker zeggen kon, aangezien dit zal afhan gen van het terugkomen van die ontwerpen van den Raad van State, maar dat hij reden had om aan te nemen dat het mogelijk zal zijn, die ontwerpen in te dienen vóór de openbare behandeling van de Staatsbegroo- ting in de Tweede Kamer. Wat den inhoud van die ontwerpen betreft voelde de minister op het oogenblik geen vrijheid, zich daarover uit te laten. In de tweede plaats vroegen wij, wat de bedoeling is van de paragraaf in de Troon rede waarbij wordt aangekondigd, dat de wetsontwerpen tot herziening der sociale verzekeringswetten eerlang aan de Staten-" Generaal zullen worden aangeboden. De minister antwoordde „De bedoeling is, dat de wetsontwerpen betreffende de herziening van de invalidi- teits-, ziekte- en radenwetten zullen worden ingediend zoodra de belastingontwerpen bij de Kamer zullen zijn en dus bekend zal zijn, op welke wijze ik mij voorstel, de kosten van de sociale verzekering te dekken. Bij de indiening van de bedoelde wetsont werpen zal tevens de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp betreffende de ouderdoms rente worden gevoegd". De minister van Oorlog, vergezeld van het hoofd der tweede afdeeling van zijn de partement, majoor Muller Massis, en 's mi nisters adjudant, kapitein Van Everdingen, bracht gisteren een bezoek aan de Hars kamp. De Commissie van Rapporteurs over het wetsvoorstel van den heer Schaper be treffende de bescherming van den arbeid hield gisteren eene vergadering. Consulaire commissie. Het tijdstip van het houden van consulair exa men te Den Haag is thans vastgesteld op 15 October e. k. Jhr. L. J. Quarles van Ufford, te 's Gra- venhage, voorzitter van het Ned. Toe vluchtsoord voor Noodlijdende Dieren, her dacht gisteren zijn 25-jarig jubileum als be stuurslid dezeF inrichting. Op 22 September als zoodanig benoemd, vervult hij sedert 25 Juli 1895 het voorzitterschap. Doordien de onder-voorzitter, de heer D. L. van AJphen, door familie-omstandighe den verhinderd was, werd de jubilaris in een gisterenmiddag gehouden buitengewone be stuursvergadering op hartelijke en hoogst- waardeerende wijze toegesproken door jhr. mr. R. A. Klerck, en werd hem namens het bestuur en den directeur een souvenir aan geboden. Jhr. Quarles van Ufford betuigde zijn dank, daarbij de verzekering gevende, dat hij gaarne zijn beste krachten zal blij ven wijden aan de belangen van het Dieren- Asyl. M r. C. T. van Deventer. De Haagsche redacteur van het Hbld. meldt, dat mr. C Th. van Deventer, het Kamerlid voor Assen, plotseling vrij ernstig ongesteld is geworden. Hij heeft gisteren eene operatie ondergaan. Nederland en de oorlog. De r^ee^haBenvooczien^g. Naar het Hbld. verneemt is van de Duit sche KohIen-Ausfuhrstelle West (het Rijks- kolenbureau) hier te lande bericht gekomen, dat de voor uitvoer naar Nederland beschik bare hoeveelheid steenkolen andermaal ver minderd zal worden. Li verband met deze aanschrijving zijn gis teren de voorzitter en secretaris van ons Ko- Ienbureau, prof. De Vooys en de heer Fen- tener van Vlissïngen naar Berlijn vertrokken om te trachten gedaan te krijgen, dat de toch reeds geringere invoer uit Duitschland niet andermaal verminderd wordt. De Koningin Emma cj; een mejn geSocpen. Blijkens te 's Gravenhage ontvangen bericht is het stoomschip „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaatschappij Nederland te A.msteraam clicht bij de kust van Enge land, bij het lichtschip Galloper, in aanva ring geweest met een mijn. De directie van de Maatschappij Neder land heeft gisterenavond een draadloos tele gram ontvangen van den gezagvoerder van de Koningin Emma, die zich bevindt op de Kambangan, luidende: Koningin Emma ge- ze' ligt bijna plat op zijde; verblijf aan' r onmogelijk. Passagiers en equi page gedeeltelijk op Kambangan, IJsstroom en Batavier-Mail op 20 zakken na op IJs- stv '~n, alie personen gered. De „Koningin Emma" had ongeveer "25 passagiers aan boord, waarvan er ongeveer 25 te Genua aan wal zijn gegaan. Toen het ongeluk gebeurde waren er dus ongeveer 100 op het schip, mannen, vrouwen en kin deren te zamen genomen. De equipage be stond uit ongeveer 180 man. Het schip voer in de mijnenvrije streek, maar in de laatste dagen zijn er weer veel losgeraakte mijnen aangespoeld op onze en de Fransche kust, zoodat de mogelijkheid bestaaat dat door den N.O. wind eenige van de losgeslagen mijnen naar de Engelsche kust zijn gedreven en dat één daarvan te gen de „Koningin Emma" is aangekomen. Ontvluchte krijgsgevange- n e. Gisteren is te Zutphen een uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russische soldaat aangekomen. Hij was in Wesel opge sloten geweest en had 4 dagen geloopen om in Zutphen te komen. Hij is naar Rotterdam gebracht. Kon. Nat. Steuncomité. Vanwege het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 zijn uitgegeven (bundel 6) „Voornaamste bescheiden door het comité uitgegeven van 1 April 1915 tot en met 31 Juli 1915, benevens uitvoerige mededeelin gen, omtrent bij het Kon. Nat. Steuncomité ingekomen giften. Het boekje bevat mededeelingen omtrent: samenstelling van het Kon. Nat. Steuncomi té 1914, kolenvoorzienïng, woldistributie, plaatselijke steuncomité's, financieele ver houding der plaatselijke steuncomité's tot het Kon. Nat. Steuncomité, steun aan Ne derlanders in het buitenland, ondersteuning van kleine neringdoenden, die zich onder de wapenen bevinden, financieele hulp en on dersteuning van verschillenden aard, voor koming van uitzettingen wegens huurschuld, maatregelen te nemen bij demobilisatie of bij het met verlof gaan van landweerplich- tigen, voorziening van kleeding en dekking, geldmiddelen van het Kon. Nat. Steuncomi té, enz. Het petitionnement voor Vrouwenkiesrecht. Gisterenmiddag is het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht ter aanbieding van het door deze vereeniging in 1914 op touw gezette volkspetitionnement voor grondwet telijke gelijkstelling van man en vrouw door den minister van birinenlandsche zaken aan diens departement in audiëntie ontvangen. Op de lijsten hebben 164.696 mannen en vrouwen geteekend. Bij de aanbieding wees de waarnemende voorzitster, mevrouw Van BalenKlaar er den minister op, dat reeds na drie maanden werken de oorlog een einde aan het werk had gemaakt, en zij deed een krachtig be roep op den minister om door wettelijke ge lijkstelling van man en vrouw het kiesrecht- vraagstuk voorgoed tot een oplossing te brengen. Mej. v. d. Meer van Kuffelen vroeg, of de regeering eventueel bereid zou zijn, amende menten te aanvaarden voor het beoogde doel. De minister beloofde volle aandacht te zul len schenken aan het door de vereeniging aangeboden adres. De heer Van Kol over Japan. Aan het verslag van een persgesprek met den heer H. van Kol, lid van de Eerste Kamer, over zijn Japansche reis is het volgende ont leend: De Japanneezen beschouwen zich als de ver tegenwoordigers van de beschaving in het verre Oosten. Hun Imperialisme levert een niet ge ring gevaar op voor onze koloniën. Zeer jammer is et, dat ons gezantschap in Japan niet op de hoogte is, het Oosten niet kent, onbekend is met de taal en geen voeling heeft met het volk. Het verblijf der gezanten in Japan is over het algemeen te kort. De heer Van Kol was, zooals men zich zal herinneren, naar Japan gegaan in opdracht van den minister van Koloniën, om gegevens to verzamelen betreffende de Japansche indus trie en in hoeverre deze dienstbaar kan wor den gemaakt voor de economische verheffing van den Javaan. De resultaten daaromtrent zijn z. i. gunstig. Hij heeft een massa gegevens en feiten-materiaal verzameld. Zijn papieren en aanteekeningen heeft hij echter nog niet in zijn bezit; die worden over Amerika naar ons land gezonden. Niet in alles zal men, zoo zeide de heer Van Kol, op Java Japan moeten volgen, maar toch In heel veel opzichten komen de toestanden in Japan en Java overeen. Beide zijn overbe volkte agrarische landen. En zonder een in-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2