BINNENLAND. KOLONIËN. .Werkzaamheid van onze troepen zich tot ge schutvuur en eenige welgeslaagde onderne mingen van den positie-oorlog. Heden loopt de vierde maand van den 'oorlog tegen Italië af. De vijand spande zich •in deze maand niet in tot eene strijdactie in 'grooten stijl, maar voerde slechts tegen en kele sectoren aanvallen uit met strijdkrach ten, die soms verscheidene infanteriedivi- siën sterk waren. Rome, 2 3 Sept. (Tel.-agentschap). Communiqué van den generalen staf. Een van onze detachementen op den Monte Medino bereikte de stellingen, die door den vijaand in krachtigen staat van ver dediging waren gebracht, en vernielde een deel der versterkingen. Gisteren sloegen onze troepen de aanval len van den vijand af op onze vooruitge schoven stellingen bij Malgarra del Bertoldi, in het gebied van Falsarego, en op de hoog te van Santa Maria, in den sector van Tol- mino. Petersburg, 25 Sept. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den generalen staf van het leger in den Kaukasus. In de kuststreek geweervuur. In het ge bied van Olty verjoegen onze verkenners de Turken uit de streek van Khitaspore door hun goed gericht vuur. In het gebied van Doushah, bij Djorove, verdreef een van onze patrouilles de Koerden. In de streek van Van leverden onze verkenners gevechten bij het dorp Ang. Overigens was er geene verandering op het front. Bern, 23 Sept. (R.) Een officieel be richt, dat hier is uitgegeven, meldt: Den 21 en vlogen twee Diritsche tweedekkers over de streek van Porrentrey. Er werd door Zwit- schersche troepen op geschoten. Een ma chine liet een bom neervallen, die gelukkig niemand deerde Den Zwitserschen gezant te Berlijn is op gedragen een protest wegens deze schen ding van de grens bij de rijksregeering in te dienen en de bestraffing van den vliege nier te vragen. De Duitsche gezant te Bern heeft zich naar het bondspaleis begeven; hij heeft zijn leedwezen uitgedrukt en verklaard, dat hij onmiddellijk zijne regeering van dit incident kennis zou geven. Londen, 25 Sept. (R.) Lloyds bericht dat het Deensche stoomschip Thorwalden in den grond is geboord. De bemanning is ge red. Washington, 23 Sept. (R.) In de jongste Duitsche nota betreffende de Wil liam P. Frye heeft Duitschland aan de Ver- eenigde Staten kennis gegeven, dat de Duit sche vloot opdracht had gekregen, geen Amerikaansche koopvaarders, d»c met voor waardelijke contrabande geladen zijn, te vernietigen, zelfs, indien dit wordt toege staan door het volkerenrecht. Aan deze moet worden toegestaan, de reis te vervol gen; en als het mogelijk is, moeten zij naar een haven worden gebracht. Duitschland tegt, dat het dit gedaan heeft om aan de Vereenigde Staten het bewijs te geven van rijn verzoeningsgezinde houding, terwijl de cwestie van de uitlegging van het verdrag /an 1898 aan arbitrage wordt onderworpen. Londen, 23 Sept. (R.) De admiraliteit ericht, dat in den loop van de week, die den 22en September is geëindigd, het aantal in Britsche havens aangekomen en daaruit ver trokken schepen 1323 bedraagt. Twee handelsschepen en een visschers- vaartuig zijn in den grond geboord. Athene, 23 Sept. (R.) Bulgarije heeft 28 lichtingen gemobiliseerd. Het bericht van de mobilisatie heeft hier groote ontroering teweeggebracht. De verdere ontwikkeling werd met groote belangstelling tegemoet ge zien. Londen, 24 Sept. (R.) De Times be richt uit Sofia: De militaire toebereidselen yerwekken meer nieuwsgierigheid dan oor- tpgsgeestd.ift. De vraag wat er mee wordt bedoeld, wordt druk besproken. B e r l ij n, 2 2 Sept. (Korr. Norden.)t Vol gens, uit Rome via Parijs ontvangen berich ten, beschouwt men in de Consulta de po gingen van de Quadruple Entente om Bul garije voor zich te winnen, als definitief ver loren. De laa<s poging door de Bulgaar- sche oppositie bij koning Ferdinand onder nomen wordt te Rome 'Is mislukt be schouwd. Voor de geallieerden blijft slechts een buitengewoon krachtig optreden te Sofia over, om Bulgarije voor een rampzali ge avontuurlijke politiek te sparen. B e r 1 ij n, 2 2 S e p t (Korr. Norden.) De Lokal Anz. verneemt uit Bazel, dat de for- meele afstand van het overeengekomen Turksche gebied aan Bulgarije gisteren heeft olaats gehad in tegenwoordigheid van vele Turksche en Bulgaarsche autoriteiten, die voor de onderteekening van het protocol Donderdag te Adrianopel waren aangeko- B e r 1 ij n, 2 3 S e p t. (K. N.) Uit Sofia wordt aan het Berl. Tageblatt geseind, dat de minister-president Radoslawow in de giste ren gehouden vergadering van de liberale partij gewichtige verklaringen afgelegd heeft over den politieken toestand van Bulgarije. Aangezien het Turksch-Bulgaarsche verdrag nu een voldongen feit is, kon hij aan de af gevaardigden de bijzonderheden van het ver drag mededeelen. Het verdrag is door den koning en den sultan geratificeerd en onder teekend door de ministers van buitenland- >che zaken der beide staten. Volgens dit verdrag verkrijgt Bulgarije de gebiedsdeelen ten westen van de Toendsja tot aan een punt niet ver van Adrianopel verwijderd, alwaar de grenslijn naar het wes ten ombuigt. De voorstad Karagatsch wordt Bulgaarsch en ook de groote brug over de Maritzarivier, die Adrianopel met Karagatsch verbindt Iets verder van Adrianopel over- Bchri Jt de grens de Maritza en loopt don van daar ongeveer óver een afstand van twee kilometer over Turksch grondgebied. Verder volgt zij den linkeroever tot aan de monding bij Enos. De Maritza wordt Bulgaarsch. Ook krijgt Bulgarije het recht om gebruik te ma ken van het water uit de Maritza. De servi tuutrechten gelden ten opzichte van Bulgaar sche onderdanen, die gevestigd zijn in die gebiedsdeelen van de Maritza die aan Tur kije zijn gebleven. Athene, 23 Sept. De Agence d'Athe- nes bevat het volgende communiqué: De re geering volgt met kalmte de ontwikkeling van de gebeurtenissen. Zij zal de maatrege len nemen, die door de omstandigheden ge vorderd worden om aan iedere gebeurlijk heid het hoofd te bieden. Tusschen den koning, Venizelos en den generalen staf heerscht volkomen overeen stemming. B e r 1 ij n, 2 3 Sept. (K. N.) De officieuse Independence Roumaine te Bukarest spreekt volgens het Berl. Tagebl. nadrukkelijk de be richten tegen betreffende zoogenaamde mili taire toebereidselen van Rumenië tegen Bul garije. p a r i j s, 2 3 Sept. (R.) De algemeene rapporteur van de begrootingscommissie heeft hef rapport ingediend over de crediet- wet voor het vierde kwartaal. Hij releveert, dat de credieten voor het laatste kwartaal van dit jaar meer dan z:s milliard bedragen, waardoor het totaal van de oorlogsuitgaven gebracht wordt op dertig milliard. De maan- deliiksche uitgaven zijn 1300 millioen frs. Naar aanleiding van de aankondiging. Hat eene leening aanstaande is, constateert het rapport, dat Frankrijk de eenige van de oor logvoerende staten is, die toevlucht nam tot eene leening op korten termiin en de uit gaven heeft gedekt zonder belastingverhoo- ifing. De begrootings-commissie heeft dit rap port goedgekeurd en daarbij den wensch uit gedrukt, dat de volgende credietaanvrage den 15en November zal worden ingediend. Londen, 22 Sept. (R.) De Times zegt in een hoofdartikel: Wij kunnen ons niet eenig regeeringsdaad herinneren, die door het publiek is ontvangen, met eene zoo be- teekenisvolle algemeene instemming als is tea deel gevallen aan de zwaarste begroo tingen op het stuk van belastingen, welke onze geschiedenis kent Vele bankiers drukten dankbaarheid uit, dat, terwijl Duitschland er tegen opziet een beroep te doen op de belasting-betalers, Groot-Brittannië zich heeft verbonden jaar lijks 180 millioen p. st. op te brengen door nieuwe belastingheffing. De meening werd uitgedrukt, dat zelfs deze groote last zou worden gedragen zonder ernstige gevolgen, als de natie slechts spaarzaamheid wilde toepassen. De staalfabrikant William Lorimen, voor zitter van de jaarvergadering van staalfabri kanten in Schotland, zeide, dat het beginsel van het belasten van de oorlogswinsten be hoorlijk was doorgewerkt. Er was iets stui tends in de gedachte, dat iemand voordeel trok uit het zieltogen der natie. Mogelijk zou, wanneer de oorlog geëindigd was, de regeering het noodig vinden niet 50, maar 100 pet. te nemen van de extra-winsten. Hij hoopte, dat dan niemand daarover zou kla gen. Londen, 23 Sept. (R.) In den loop van het voortgezette debat in het lagerhuis over de begrooting zeide Barnes als woordvoer der van de arbeidspartij, dat de tegenwoor dige belastingen moeten worden aanvaard als eene oorlogsbegrooting. De leden van de arbeidspartij zijn bereid de regeering te steunen in deze begrooting of in andere voorstellen tot het voeren van den oorlog, die geene verdere ongelijkheid van vermo gen opleggen als tusschen klasse en klasse bestaat en geene noodelooze inbreu ken maken op de magere bestaansmiddelen van de zeer armen. Spr. betreurde de verlaging van de limiet voor de inkomstenbelasting, maar stemde toe dat geen man of -vrouw gerechtigd was door verhoogde winst of verhoogd loon hij legde nadruk op de woorden „verhoogd loon" tot voordeel, voortkomende uit den nood der natie. Nadat de discussie over de begrooting geëindigd was en de kritiek aan het woord was geweest, besloot de kanselier der schat kist het debat aldus: Het was mijn plicht, het parlement en het land te vragen belastingen op deze schaal aan te nemen. Maar de leden van het parlement moeten met groot genoe gen hebben gezien, dat het land den nieu wen last zoo goedwillig aannam. Tk kan zeg gen, dat het zonder precedent in de ge schiedenis is, dat tijdons een grooten oorlog de natie uit zich zelf met aanbiedingen is gekomen om te worden belast. (Toejuichin gen). Maar waar kan men een beter voortee lten vjnden van onze toekomstige overwin ning? Onze bereidwilligheid om den last op ons te nemen, is een teeken van weerstand en dezen oorlog is hij, die het langst weer stand kan bieden, de winner. Ik spreek hier niet alleen uit het oogpunt van de financierde hulpbronnen, maar ook van de moreele hulpbronnen van het land, dat deze nieuwe belastingen met moed, vertrouwen en volko men goeden wil aanneemt. Moskou, 23 Sept. (R.) De congressen van zemstwo's en gemeentebesturen hebben afgevaardigden gekozen om de door hen ge nomen besluiten aan den czaar te overhan digen. Aan het hoofd van .de deputatiën staan respectievelijk prins Lwow en de bur gemeester van Moskou Tsjelnikow. Zuid-Afrika. Johannesburg, 23Sept. (R.) Eerste minister Botha verklaarde in een interview over zijne reis door den Vrijstaat en de Kaapkolonie, dat hij in 31 vergaderingen het woord had gevoerd en dat hem overal, behalve op vier plaatsen, vertrouwen was uitgedrukt. Hij verklaarde, dat de positie van de regeer;ngspartij in den Vrijstaat veel ster ker was dan hij had durven hopen, en liet zich zeer optimistisch uit over den uitslag, dien de verkiezingen zouden hebben. Oost-lndië. PestgevaBien op Java. Regeeringstelegrom betreffende pestgeval- len op Java van 27 Augustus—9 September. Malang 16 nieuwe gevallen, 15 dooden. Kediri 46 nieuwe gevallen, 47 dooden; Paree 18 nieuwe gevallen, 17 dooden. Blitnr 4 nieuwe gevallen, 3 dooden. Madioen 3 nieuwe gevallen, 2 dooden. Soerakarta 34 nieuwe gevallen, 33 doo den; Toeloengagoeng 1, Soerabaja (stad) 6, Soerakaja (afdeeling) 1 en Djombang 1 doo- delijk gevallen. De totaalcijfers over bovengenoemd tijd vak bedragen dus 130 gevallen, 126 dooden. Kameroverzicht Eerste Kamer Vergadering van Donderdag 23 Sept. Geopend te 11 uur 10 minuien. Adres van Antwoord. Het adres van Antwoord op de Troon rede, wordt zonder beraadslaging of stem ming aangenomen overeenkomstig het ge wijzigd concept der commissie van Redactie. Het adres zal aan H. M. de Koningin wor den aangeboden door een commissie, be staande uit den voorzitter en de commissie van Redactie. Haagsche schouw. Het wetsontwerp tot afkoop van den tol aan de Haagsche Schouw, wordt zonder dis cussie of stemming aangenomen. Waarna de vergadering *ot nader bijeen roeping uiteen gaat* Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 23 Sep tember. Geopend te 11 uur 10 minuten. Tot leden der Huishoudelijke Commissie worden herkozen de heeren Tydeman en Loeff en tot leden der Gemengde Commissie voor de Stenografie de heeren Lohman, De Beaufort en Van Vlijmen. Als tijd tot het doen van vragen, overeen komstig art. 95 van het Reglement van Orde, wordt Vrijdagmiddag 3 uur aange wezen. De Kamer gaat over tot het trekken der af deelingen. De vergadering wordt daarna geschorst voor de verkiezing van voorzitters en onder voorzitters der afdeelingen. Na heropening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat de afdeelingen tot haar voorzitters hebben gekozen, de heeren De Beaufort, Bos, de Meester, Van den Velde en van Sesse van IJsselt; en tot ondervoor zitters de heeren Spiekman, van Hamel, Jansen (Den Haag), van Vuuren en De V r. Besloten wordt op 29 September het af- deelings-onderzoek aan te vangen der In dische begrooting en eenige andere wets ontwerpen; en op Dinsdag 5 October dat van het eedswetje en van de Staatsbegroo- ting en daarmede samenhangende ontwer pen. Te half drie gaat de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. Het Staatsmuntbedrijf. Bij de aanbieding van de begrooting, van het Staatsmuntbedrijf voor 1916 deelt de minister van Financiën mede, dat bij de raming van de verschillende posten gerekend is op de vervaar diging, ten behoeve van Nederland, von 500.000 aan kwartjes, 500.000 aan dub beltjes, 300.000 aan stuivers, 75.000 aan 2 Vj -centstukken, 50.000 nan 1-centstukken en 20.000 aan halve-centen, terwijl voorts voor rekening van Nederlandsch-Indië is besteld 5.000.000 aan guldens, 2.000.000 Qan hal ve guldens, 1.500.000 aan V< -guldens, 1.500.000 aan Vio-guldens, 1.500.000 aan 5-centsstukken, 200.000 aan 2^-centstuk ken, 200.000 aan 1-centstukken en 100.000 aan Yj-centstukken. Gerekend wordt derhalve op den aanmaak in 1916 van 133.000.000 muntstukken tegen 125.500.000 stuks, welke op het aanvankelijk muntprogramma voor 1915 voorkwamen. Rentestandaard. De minister van Financiën deelt in de Me morie van Toelichting bij de begrooting voor het Staatsmuntbedrijf mede, dat de Regeering heeft besloten in de ontwerp-begrootingen der Staatsbedrijven voor 1916 een bepaling op te nemen, welke, met afwijking in zooverre van het in dit opzicht tlians geldend voorschrift, voor de jaren T9T6 tot en met 1920, de rente voor het uit 's rijks schatkist aan het bedrijf voorgeschoten kapitaal vaststelt op 4.5 pet. Tot nog toe bedroeg dit 3,75 pet Uil de Pers. Stemming maken. In ons persoverzicht over de Troonrede heb ben wij ook melding gemaakt van den onwel willenden aanval op regeering en linkerzijde door De Tij d, een aanval, waarvan de po litieke scherpte niemand zal zijn ontgaan. De Nieuwe Courant schrijft daarover als volgt „Wat in dezen heftigen, maar blijkbaar welberaden uitval pijnlijk treft is de toeleg om reeds nu uit den zwaren belastingdruk dien het Kabinet zich door de wereldcrisis genoodzaakt ziet aan het land op te leggen, wapens te smeden waarmede de vrijzinnigen bij de volgende olgemeene verkiezingen zul len zijn te bestoken. De geweldige ramp waarvan het geheele vaderland, waarvan alle klassen onzer bevolking de gevolgen onder vinden, zal dus gebruikt worden als een agitatie middel tegen het ministerie dat afin .een linksche stembus-overwinning zijn ont staan dankte doch waaraan de natie in dagen van «gevaar gelijk zij sinds menschenheu ge- nis niet beleefde, meer te danken heeft dan door boekdeelen vol weltcnproductie kan worden geëvenaard! De ervaring van deze jaren zoo heet het zal het kiezersvolk voorgoed genezen" van zucht tot vrijzinnig avontuur en van de herinnering aan het ka binet Cort van der Linden zal niets overblij ven dan de boeien die de belastingplichtigen zullen blijven knellen nog lange jaren nadat de rechtsche coalitie hen met de zegeningen zal hebben overstelpt waarvan Kuyper en Heemskerk hun slechts de voorproef ver mochten te geven. De politieke gedachten wisseling in een jaar, waarin Nederland de volle geestkracht zijner zonen noodig zal hebben om overeind te blijven in den internationalen storm, wordt aldus wel waardig en bemoedigend voor bereid". Of is vraagt de Nieuwe C t. het om den afstand tusschen volk en parlement tot onherstelbaar wordens toe te verwijden dat een politiek hoofdorgaan zulk een taal uitslaat op den openingsdag van het nieuwe zittingjaar Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 24 Septem ber 1915 bevat o.a. de volgende Kon. be- --«ten: op non-activiteit gesteld wegens tijdelijke ongesteldheid de dirigeerende officier van gezonodheid 3e kl. H. H. Pilger; benoemd tot dirigeerend officier van ge zondheid 3e klasse de officier van gezond heid le klasse J. Pesman; op verzoek eervol ontslagen L. Janse, als leeraar aan de R. H. B S. te Leeuwarden; idem met dankbetuiging mr. H. B. Greven als hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden; benoemd tot adjunct-commies aan het al gemeen rijksarchief te Den Haag mej. dr. S. W. A. Drossaers, aldaar; benoemd tot directeur van het Museum „Hendrik Willem Mesdag" te Den Haag Wil ly Martens, onder-directeur van dat museum; benoemd onder toekenning van den per soonlijken titel van hoogleeraar tot leeraar nan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht dr. L. de Blieck, te Buitenzorg (Tndië.) benoemd tot burgemeester der gemeente Bakel en MilKeeze P. L. Nooijen. secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Bent huizen A- Verheul Azn., secretaris dier ge meente tot burgemeester der gemeente Schen nen. J. H. H. Piils. secretaris d;er gemeente rekenen van 1 Aug. 1915. voor den tijd van één alsnog benoemd tot lid der commissie, die, te jaar te Amsterdam belast is met het afnemen van de practische examens van arts. dr. J. K. A. Wcrthcim Salomonson, buitengewoon hoog- lreraar te Amsterdam; goedgekeurd, dat mr- A. P- van den Blink, burgemeester der gemeente Vierpolders. met ingang van 1 Januari 1916 is benoemd tot secre taris dier gemeente voor den duur van ziin bur gemeesterschap toestemming verleend aan jhr. W. E. Engelen, ontvanger der gemeente Ankeveen, om tot wederopzegging te Hilversum te blijven wonen verlof verleend tot het aannemen van de on derscheidingsteekenen achter hunne namen ver meld. aan de na te noemen personen*. J. C. Kapteyn. te Groningen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, de versierse len van lid van de Orde pour le mérite voor Wetenschap en Kunst, hem door Z. M. den Ko ning van Pruisen geschonken P. Hamers, te Goirle. hoofd der openbare lagere school te Göirle. het kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem door Z. H den Paus geschon ken jhr. F. H. P. J Gevers, te 's-Gravenhage, de versierselen van eereridder der Johannlterorde. hun door Z M den Koning van Pruisen geschon ken als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan W. Hemmes. 2de luitenant bij het 20e regl. In fanterie. en T. D. Metz, landweersoldaat bij de te comp., 21e bataljon. landweer-Infanterie. we gens de door hen met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van het Galgeveen te Berkel, op 9 Juni 1915; J. den Boer, korporaal-machinedrijver der 2e klasse, wegens de door hem met levensgevoar verrichte redding van een kind uit het water van de buitenhaven van de Marineschutsluis te Hel der, op 17 Juli 1915; H Rojer, planter, en L. de Windt, werkman, beiden inwoners van het eiland Curacao, wegens de door hen met levensgevaar verrichte redding van de schipbreukelingen van het zeilschip „Olvmpia" op de noordkust van het eiland Cu- rneao, op 20 April 1915; Samino Alias Mertosetiko, inlandsch fuselier van het leger in Ned.-Tndi* wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van de kali Bango nabij Malang, op 3 Mei J915 A. Gelens, fabrieksarbeider te Zevenbergen, wegens de door hem met levensgevoar verrichte redding van een kind uit het water van de haven te Zevenbergen, op 9 Juni 1915; C. Boer, gezagvoerder te Breda, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van de haven te Bre da, op 27 Juli 1915 L. Ch. Scholten, arbeider te Zutphcn, wegens de door bem met levensgevaar verrichte red ding van een kind uit het water van den IJssel te Zutphen op 20 Aug. 1915; A. van de Polder, te Dordrecht, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding von een kind uit het water von de Voorstraat- haven te Dordrecht, op 8 Juli 1915; A. Vinonderen, agent van politie der gemeente Amsterdam, wegens de door hem met levens gevaar verrichte redding van een kind uit het water van den O Z. Voorburgwal te Amster dam, op 10 Juli 1915; L. Kaan, pontschipper te Velsen, wegens de door bem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van de Ponthaven in het Noordzeekanaal te Wijkeroog, gemeente Velsen, op 19 Juli 1914; op het daartoe door hem gedaan verzoek, eer* vol ontslag uit den militairen dienst verleend, aan den tijdelijk benoemden reserve-eerste-lui- tenant der artillerie M. C. tjoenkamp, Z. K. H. de Prins is voornemens zich a.s. Zaterdagochtend naar Amsterdam te be geven, ten einde aldaar in de eerste plaats te bezoeken de tentoonstelling in de derde klasse-wachtkamer van het Holl. spoorstation van het tegeltableau door ambtenaren en be ambten van de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. aan de directie aangeboden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Maatschappij; vervolgens aan de tentoonstelling in Artï ge houden in memoriam aan den heer Schwart- ze en daarna aan de Hindoeisme-tentoonstel ling in het Stedelijk Museum. Des nafniddags zal Z. K. H. de uitvoering van het Kon. Oratorium bijwonen in den huize „Duin en Kruidberg" te Santpoort. Onze tijdelijke gezant bij het Vaticaan. Overeenkomstig zijn bij het vertrek naar Rome reeds opgevat voornemen, zal mr. L. Regout, onze tijdelijke gezant bij het Vaticaan, in den loop der vol gende maand, een tiental d-igen in Neder land komen doorbrengen. Herziening pensioenwetten. Naar wij uit zeer goede bron vernemen is de instelling te verwachten van eene commissie tot herziening van de verschillende pen sioenwetten. Staatscommissie voor het onderwijs Omtrent den stand .van de werkzaamhe den dezer Staatscommissie vernemen wij van bevoegde ziide het volgende: Nadat in groote trekken uit de besprekin gen, in het plenum gevoerd, een stelsel was gegroeid, dat, naar men meende, in staat zou blijken de voorstanders zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs te bevredigen en- dus de beëindiging te bren gen van den schoolstrijd, verdeelde zich de commissie in een viertal sub-commissiën, welker taak het was dit stelsel in zijne ver schillende onderdeelen uit te werken. Van deze vier sub-commissiën kreeg de eerste tot taak eene gewijzigde redactie voor artikel 192 der Grondwet te ontwerpen. De tweede werd belast met het uitwerken van eene regeling omtrent voorziening in de kosten en luttele belangrijke onderdeelen daarvan, zooals de salarieering van de on derwijzers. De derde had tot opdracht eene omschrijving te maken van de voorwaarden voor de subsidieering van het bijzonder on derwijs. De vierde eindelijk werd uitgenoo- digd eene formuleering te ontwerpen van de regeling der opleiding van onderwijzers. In hoofdzaak betrof de arbeid dezer sub- commissiën het lager onderwijs. Aan ieder harer werd echter, voor zoover zij daarvoor in aanmerking kwamen, verzocht ook aan andere takken van het onderwijs en bepaal delijk ook aan het bewaarschool onderwijs hare aandacht te willen wijden. Op dit oogenblik nu zijn, naar wij ver nemen, reeds drie dezer sub-commissiën, n.I. de eerste, derde en vierde, met hare taak gereed gekomen. De tweede subcommissie, die voor hare finoncieele berekeningen een zeer uitgebreid materiaal had te verzame len en vervolgens te bewerken, zal vermoe delijk binnen eenige weken eveneens haren arbeid kunnen voleindigen. In de afgeloopen week kwam de Staats commissie weder eenige malen in algemeene vergadering bijeen om de bij haar ingedien de rapporten der sub-commissiën te behan delen. In het algemeen mag dus worden ver wacht, dat binnen betrekkelijk korten tijd het eindrapport door de commissie kon worden opgesteld. Schriftelijke vrag.en. Door het Kamerlid Helsdingen zijn, naar Het Volk meldt, de volgende vragen ge richt tot den minister van Oorlog 1. Is de minister voornemens een rege ling te treffen tot vrijstelling van betaling der 5 pCt. premie van bet loon voor het we duwen- en weezenpensioen voor de losse werklieden, werkzaam aan de artillerie- en andere inrichtingen, ressorteerende onder het departement van Oorlog? 2. Zoo ja, kan de minister dan mededee len, of zulk een regeling spoedig is te ver wachten Legerorder. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bepaald, dat aangezien te Zuid-Scharwoude (prov. Noord Holland) vele gevallen voorkomen van dlph- teritis voorloopig naar die plaats geen ver loven zullen mogen worden verleend. Het Eerste Kamerlid de heer Van Kol is na zijn terugkeer uit Japan door' den minister van Buitenlandsche Zaken ontvan gen. Mr. van Deventer. De toestand van het Tweede Kamerlid, mr. C. Th. van Deventer, die in de RoodeKruis-kliniek te Den Haag verpleegd wordt, was gisteren avond 10 uur nog hoogst ernstig. C. M. K a n. f Te Batavia is In den ouderdom van 50 jaar overleden de kolonel der artillerie C. M. Kan, adjudant van den gouverneur-generaal. Nederland en de ooriogj» Kon. Nat. Steun-Comité. Een aantal ambtenaren bij de depar tementen en analoge instellingen, ambtena ren voor het Stoomwezen en van de Ar beidsinspectie en opzichters over de justitie- gebouwen hebben als één-percents-bijdra ge over hunne traktementen, ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité over de maanden Juni, Juli en Augustus gestort ruim 2452. In totaal hebben bedoelde ambtenaren se dert half October 1914 gestort ruim 12,363. Het gebeurde met de y(Koningln Emma'*. Men meldt uit Amsterdam: Gisteren kwamen met het s.s. „Maa^ Ir oom" yan de Uollaadgche Sj&omYüart»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2