"binnenlandT" Verspreids Berichten. 'Dobrople en Khmielevka ten zuidwesten van Trembovlia. Ween en, 30 Sept. (W.B) Officieel bericht van heden middag: Aan het front in West-Tirol is hedennacht In het Adomellogebied gestreden. Een aan- valspoging van den vijand op den pas ten Westen van de Cima Presenia is door onze artillerie verijdeld. Ook bij de Manzdron-hut moesten de Italianen, na een gevecht van eenige uren, terug gaan. Op de hoogvlakte van Vielgereuth vielen zij des nachts onze stellingen tevergeefs aan. Eveneens mislukten aan het Karintische front de nachtelijke aanvallen op onze ver sterkte liniën bij Pontafel. De gevechten bij en ten Noorden van Tol- mein duren voort. Voor de Mrzli Vrh is de vijand naar zijn oude stellingen teruggewe ken. Hij deed herhaalde aanvallen op Dolje, die steeds werden afgeslagen. Hedenochtend Is het Italiaansche vuur op het gebied van Tolmein, dat gisteren zeer hevig was, op nieuw begonnen. Petersburg, 30 Sept. (Tel.-egent- schap). Communiqué van den generalen staf van het leger in den Kaukasus van den 28en In het gebied van Meliazghert heeft een van onze cavalerie-detachementen de Tur ken verdreven uit het dorp Alskan. Overigens zijn op het front geene gevech ten voorgekomen. Konstantinopel, 30 Sept. (W. B.) .Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Dardanellenfront is de toestand onveranderd. Den 27en brachten onze kust- batterijen een vijandelijke torpedoboot in de 6treek van Kerevirdere tot zinken. Zij be schoten werkzaam de vijandelijke stellingen aan de kust van Sedd-ul-Bahr. In den nacht yan 28 op 29 September verrasten onze naar .verscheidene richtingen uitgezonden ver- kenningsafdeelingen eene vijandelijke af- 'deeling in eene hinderlaag, die voor een 'deel werd afgemaakt, terwijl de anderen ge vangen genomen werden. Zij sloegen andere afdeelingen, die zij aantroffen, op de vlucht en maakten een aantal geweren en munitie buit. Bij Sedd-ul-Bahr beantwoordde onze artil lerie den 29en krachtig het vuur van ver schillende vijandelijke batterijen, die onze stellingen beschoten, en bracht ze tot zwij gen. Van de andere plaatsen is niets te be richten. Petersburg, 30 Sept. (R.) Tele grammen uit Tiflis berichten, dat twintig motorladingen Duitsche officieren en in structeurs in Erzeroem zijn aangekomen. Ook zijn patronen en verdere oorlogsbehoef ten ontvangen in Erzeroem en elders in Kiein-Azië. Weenen, 30 Sept. (Corr.-bureau).Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den 24en September de volgende verbale nota gericht aan de diplomatieke vertegen woordigers van de neutrale mogendheden Den I8en Juli werd de Italiaansche krui ser Giuseppe Garibaldi door een Oostenrijk- Hongaarsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Zooals uit een rapport van het 5de Oostenrijk-Hongaarsche divisie commando blijkt, heschen eenige Italiaan sche torpedobooten, die naderbij kwamen om de overlevenden op ie pikken, de vlag van het Roode Kruis, en vielen de duikboot aan, toen zij weer bovenkwam. De Oostenrijk-Hongaarsche regeering pro testeert tegen deze handelwijze en heeft de gezanten verzocht zulks ter kennis van de regeeringen te brengen. Londen, 30 Sept. (R.) De minister van marine Balfour heeft op eene vraag in het lagerhuis om inlichting betreffende het aantal in den grond geboorde Duitsche duik- booten gezegd, dat hij sympathiseerde met de nieuwsgierigheid, die deze vraag ingaf. Hij stemde ook toe, dat de bloote verklaring, dat Duitsche duikbooten vernield waren, nog geene kennisgeving behoefde in te houden, die voor den vijand van waarde was. Maar wat het zinken van duikbooten betreft, was er allerlei gradatie, van de absolute zeker heid tot de bepaalde overtuiging en de bloo te mogelijkheid. Feiten als deze waren niet een geschikt onderwerp voor statistieke op gaven. Wanneer de admiraliteit zich bepaal de tot gevallen van absolute zekerheid, zou z.j ongetwijfeld beneden de waarheid blij ven. Maar als zij alle gevallen van redelijke mogelijkheid insloot, zou zij de waarheid kunnen overdrijven. Munchen, 30 Sept. (W. B.) In den landdag hield de minister-president graaf Herding eene met veel bijval opgenomen toespraak, waarin hij dank bracht aan de prachtige troepen en die van de bondgenoo- ten. Hij zeideNog steeds erkennen de vij andelijke machthebbers niet wat in de vree- selijke worsteling om de eindoverwinning steeds duidelijker aan den dag komt. Wat iet wapengeweld niet vermocht, zal de lan- ire duur van den oorlog moeten bewerken. Maar ook deze rekening zal blijken valsch te zijn. Eensgezind en vastberaden staat het geheele volk om keizer en rijk geschaard, bezield door den onwankelbaren wil om te volharden totdat een eervolle, den waarborg van duurzaamheid in zich sluitende vrede is bevochten. Bukarest, 30 Sept. (R.) Vertegen woordigers van den nieuwen parlementairen bond, die in zijne eerste zitting besloot de regeering aan te sporen tot een beslist op treden tegen de vrienden van de centrale mogendheden en tot gewapende aansluiting aan de entente mogendheden, verscheen gisteren bij den minister-president Bratianu om dit besluit te overhandigen. Deze ver klaarde o.a.: Uw wensch naar mobilisatie is tiet resultaat van de overweging, dat het uur voor Rumenië heeft geslagen om in den oor log te gaan. Da regeering deelt deze mee* ning niet. Ik geloof, dat het oogenblik voor eene gedachtenwisseling over den internati onalen toestand nog niet gekomen is. Ik weet, dat ik op de meerderheid van het par lement kan steunen. Maar op een tijdstip ais dit eischt het nationale welzijn, dat wij door allen ondersteund worden. Namens deze be langen verzoek ik u alles te vermijden wat den eenigen plicht zou kunnen bemoeilijken, dien wij heden hebben en dien de regeering besloten is met alle kracht en in het bewust zijn van hare verantwoordelijkheid te ver vullen. Berlijn, 30 Sept. (K. N.) Uit Athene wordt aan den Lokal Anzeiger geseind, dat een koninklijk decreet tot het houden van verkiezingen op de eilanden Imbros, Tenedos en Castelloriza groot opzien gebaard heeft, omdat men van meening is, dat de regeering daarmede den eersten stap onderneemt tot de annexatie van genoemde eilanden, het geen binnenkort gevolgd zal worden door de annexatie van Noord-Epirus. B e r 1 ij n, 3 0 Sept. -{W. B.) De inschrij vingen op de derde oorlogsleening zijn nu vastgesteld op 12.101 millioen mark. Daar van zijn 2169 millioen inschrijvingen in het schuldboek. Budapest, 30 Sept. (W. B.) In eene bespreking, die de minister van financiën hield met de vertegenwoordigers van de in stellingen waar voor inschrijving gelegen heid zal worden gegeven, werd geconsta teerd, dat het tijdstip thans zeer gunstig is voor de uitgifte" van de derde oorlogslee ning. Er zal dus omstreeks half October een 6 pets. leening worden uitgegeven. De in- schrijvingsvoorwaarden zullen overeenko men met die van de vroegere'6 pets. oor- logsleeningen. Londen, 1 Oct. (R.) De opgaaf van de inkomsten in het op 30 September geëindig de kwartaal is 51.569.628. De vermeerde ring, vergeleken bij het correspondeeren- de tijdperk van verleden jaar 15.888.345. De totale vermeerdering in zes maanden is 26.684.804. Washington, 1 Oct. (R.) Het staats- departement heeft niet-officieel graaf Berns- torff verzocht zijn invloed bij de Duitsche regeering aan te wenden ten behoeve van de Armeniërs in Turkije. Het opzoeken van kogels. Wen meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct.: Een van de vraagstukken der oorlogsge neeskunst is het opzoeken van kogels en splinters van granaatkartetsen in de licha men van gewonde soldaten. De X-stralen ma ken het mogelijk de anatomische positie van de projectielen vast te stellen, doch een ge wone photographie is onvoldoende om de ligging aan te geven, daar twee van elkaar verwijderde voorwerpen op een photogra- phische plaat op een en dezelfde plaats kun nen verschijnen. Twee bekende specialisten in Röntgen stralen, dr. Fürstenau en dr. Weski, zijn er nu in geslaagd een zoo eenvoudige methode ter voorziening in dit gebrek te ontdekken, dat ook een verpleegster in staat is de po sitie van kogel of splinter nauwkeurig vast te stellen Deze z.g. dieppeilings-methode is reeds met succes in Duitsche hospitalen aange wend. Zij bestaat daarin, dat men een stereo- photographie maakt in plaats van een X- stralen-photographie, zoodat alle schaduwen van kogels en beenderen dubbel zichtbaar worden. Een der beide daarvoor benoodigde instrumenten is uitgevonden door Fürstenau het ander door Weski. Japansche munitieverzen ding naar Rusland. Het Japansche blad Asahi Sjimboen, dat te Tokio verschijnt, schrijft naar aanleiding van het feit, dat Japan Rusland van munitie voorziet: Op 12 Augustus bezocht de Russische ge zant graaf Okoema, Japan's eersten minister, om officieel te vragen of Japan Rusland aan een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal wilde helpen. Een week later werd er minis terraad gehouden en na lange beraadslaging werd besloten het verzoek van Rusland in te willigen. De eerste minister en de minister van oorlog onderwierpen de kwestie aan het oordeel van den keizer en bespraken voorts met de gezanten van Engeland, Frankrijk en Rusland, op welke wijze de zaak uitgevoerd zou wordjen. In den ministerraad van 26 Augustus werd het program der bondgenoo- ten aangenomen. De staatsfabrieken te Tokio en te Osaka moeten vergroot worden om hun productievermogen uit te breiden. Londen, 30 Sept. (R.). Lloyds be richt, dat het Amerikaansche schip Vincent is verbrand. De bemanning is gered. Nieuw Orleans, 30 Sept. Een or kaan, die gisteravond woedde, heeft den dood veroorzaakt van 10 menschen. Er zijn 150 personen gewond en de materieele schade overtreft een millioen dollars. De schepen in de haven zijn ongedeerd geble ven. Uil de Pers. Ce Toekomst. D r. D. Bos maakt in de V r ij z i n n i g Democraat de opmerking, dat, waar manmoedig het woord is ontleend aan de Troonrede en zonder morren de lasten van den oorlogstoestand verder gedragen moeten worden, de regeering zal moeten aantoonen wat onvermijdelijke lasten zijn en welke niet. „Een bekend gebaar, de vinger op den mond, of een vage aanduiding van gehei men die achter 'n sluier liggen, welke slechts de regeering heeft kunnen oplichten, zal niet tevreden kunnen stellen. Daarvoor duurt de tegenwoordige toestand te lang. Men heeft te veel van de economische en oorlogsfeiten kunnen vernemen en van hun invloed op de oorlogskansen voor ons om er niet ernstigen twijfel over te koesteren of de regeering wel zoo heel veel meer gegevens ter beoordee- ling heeft dan b-v. de Kamer. Slechts open hartige mededeelingen aan de Volksverte genwoordiging kunnen hier nut doen". Wij hebben die te meer noodig als men de tweede zinsnede uit de Troonrede over denkt dat Nederland na den oorlog opnieuw een eervolle plaats zal gaan innemen in den vreedzamen wedstrijd der volken en zich daarvoor reeds nu met alle krachten moet inspannen. „Dat kan het geval zijn schrijfr dr. Bos maar het kan ook niet. Een allereerste voorwaarde is dat ons land niets toelaat, zonder althans zoo ernstig pro test als met onze macht bestaanbaar is, wat tegen de eer en fierheid van onze natie strijdt Terecht is steeds hulde gebracht aan het beleid van Onzen uitnemenden minister van buitenlandsche zaken mr. Loudon voor de knlme maar kloeke wijze waarop hij in een vroeger tijdperk bleek op te komen tegen inbreuk op onze rechten van onzijdige mo gendheid. Van wisseling in zijn beleid is natuurlijk geen sprake. Maar moge dan in de aanstaan de Kamerzittingen duidelijk naar buiten blijken hoe wij opkomen tegen allerlei in breuk, welke op onze vrijheid om onze eigen bevolking van levensbenoodigdheden te voorzien, wordt gemaakt. Dat is noodig, ook voor onzen naam naar buiten, ook voor den naam, dien ons land na den oorlog zal dragen en die zeker on misbare voorwaarde is voor een eervolle deelneming aan den wedstrijd der volken". Daarbij behoort een tweede overweging. Na den oorlog zullen vele volken zedelijk zijn gegroeid,, gelouterd door lijden maar in eigen en anderer oog, zelfs dat hunner vij anden, grooter geworden door de reusachti ge offers en den betoonden moed. „Wij hebben gelukkig den vrede behou den, maar willen wij na den oorlog in de ge heele wereld met eere genoemd worden dan is er meer noodig dan dot er door velen geld is verdiend, door vele anderen kommer en ontbering is geleden, door allen is getracht mede te doen aan het werk van nationale hulp aan onze zuidelijke ongelukkige buren. Dan moeien zij geestkracht toonen, durf, om groote vragen groot aan te pakken, ein delijk eens het schoone woord van de Konin gin-Moeder in den volsten zin des woords in vervulling brengen. Dan moet er geen angstig gepeuter zijn bij het afwentelen van den geldelijken last dezer tijden. Dan moet men eindelijk durven de groote werken, waaraan Lely's naam is verbonden en waarvan de roem reeds lang is verdisconteerd, uit te voeren en vreed zaam ons een provincie te veroveren niet met de techniek die doodt, maar met de we tenschap, die leven wekt. Dan is er nog iets anders noodig dan ge duldig de verveling van eindelooze lijntrek- kerij in een ten volle, gaandeweg zelfs over- geoefend leger te verdragen. Dan behoort aan het departement van oorlog te blijken van krachtig organiscerend vermogen om in het leger het beste gebruik te maken van de in de burgermaatschappij door vele militairen opgedane hoogst be langrijke kennis. Dan moet men weten te waken tegen ontreddering van zaken ook in den middenstandmaar niet minder ook onze jongelieden door studieverloven in' de gelegenheid stellen niet verder'achter te ko men dan nu reeds onvermijdelijk was. Op het geheele Nederland, hoog en laag, zoowel in het leger als daarbuiten rust de zware-plicht om onze volkskracht ongerept te houden". Degenen, die ten slotte de zeggingsschap hebben over ons leger behooren te bedenken dat nooit ook grooter maatschappelijke taak op hun schouders heeft gerust. Een te kort aan organiseerend vermogen zou beteekenen nuttelooze opoffering van millioenen en van met bereidwilligheid gedurende vele maan den betoonde offervaardigheid. Moge de eerstkomende tijd aldus be sluit dr. Bos in alle opzichten doen zien dat de geestkracht aanwezig is overal, in el- ken kring, welke ons volk dringend behoeft om de weelde van den vrede gedurende een wereldkamp te kunnen verdragen. Demobilisatie. In een artikel, aan dit onderwerp gewijd, schrijft Ce N. R o 11 C t.: „Naar de dingen, die ons nu en dan ter oore kwamen, is er aanleiding voor twijfel, of wel altijd aan het departement van oor log met de noodige vastheid van wil opge treden wordt. Is men er soms niet wat slap? Is men er wel steeds voor den invloed van Kamerleden, die er niet algemeene le gerbelangen kunnen bepleiten, doch voor particuliere belangen of grieven in de bres treden, voldoende doof? De zaak heeft twee konten. Ook Kamerleden mogen zich vergewissen, of het nu eigenlijk wel hun roeping is, voor persoonlijke aangelegen heden op het departement van oorlog mon deling of schriftelijk tusschen te komen. Veel behoeft hierover niet te worden ge zegd. Slechts dit: Wanneer in het leger de meening ging postvatten, dat wie Kamerle den, of andere invloedrijke personen, voor zich in weten te spannen beter af zijn, dan wie dit niet kunnen, aan het leger onnoe melijk kwaad zou worden gedaan, en aan het gezag van regeering en volksvertegen woordiging groot nadeel zou worden berok kend." Dan is er nog iets dat de moeilijkheid vergroot: „Tengevolge van de verandering, die te elfder ure in de jongste wet tot wijziging van de Landstormwet is aangebracht, kan de jonge, verplichte landstorm alleen ge oefend en bij het leger ingedeeld worden, voorzoover hij noodig zal blijken tot ver vanging van landweerplichtigen. Vergissen wij ons niet, dan zal het derhalve, wordt ge heel of gedeeltelijk gedemobiliseerd en dus de landweer in de eerste plaats met verlof T naar huis gezonden, van dat ocgenfclik af onmogelijk zijn, den jongen landstorm on- der de wapenen te brengen of te houden. Is SÉt da\ verantwoord? gal Bet verantwoord aijn, terwijl we don toch in menig opzicht nog voor eene volstrekt onzekere toekomst staan, de langzame en geleidelijke, veel te laat, maar dan toch eindelijk op aan drang van dc Kamer nog welf onderno men versterking van ons leger, zonder meer stop te zetten? Het leger kost veel, zeer zeker, en de fi- nancieele kant van het vraagstuk telt onge twijfeld mee, doch uit zuinigheidsoverwe gingen de verdere ontwikkeling van de veerkracht des lands te stuiten, juist in een tijdperk, waarin het zoo niet waarschijnlijk, dan toch mogelijk is, dat voor het land de beschikking over een krachtig leger een levensbelang zal zijn, d t kan toch de bedoeling niet wezen." Berichten. H. M. de Koningin-Moeder ontving Woensdag ten Paleize Soestdijk het bezoek van Z. K. H. den Prins, op diens doorreis van het Loo jtaar den Haag, en gebruikte met Z. K. H. het middagmaal. TweedeKamer. Reeds gisteren na middag was door alle afdeelingen der Twee de Kamer 't Woensdag aangevangen sectie- onderzoek van de Indische begrooting en tal van andere wetsontwerpen geheel beëin digd, zoodat de afdeelingen nu niet eer weer bijeenkomen dan Dinsdag 5 October, tot het onderzoeken van de Staatsbegrooting en vele andere ontwerpen. De heer Vliegen, hoewel rapporteur over de Indische begrooting, heeft aan den afdee- lingsarbeid geen deel genomen. Vacature Vliegen. De heer W. H. Vliegen heeft gisteren aan den minister van Binnenlandsche Zaken zijn ontslag inge diend als Kamerlid voor district Amsterdam IX. Anti-revolutionaire Kamer club In de Woensdagavond gehouden club vergadering werd het bestuur als volgt sa mengesteld de heeren C. van der Voort van Zijp, president; L. F. Duymaer van Twist, secretaris en F. H. de Monté VerLoren, pen ningmeester. Hoofdcursus. Met wijziging voor zooveel noodig van de aankondiging van 27 September, opgenomen in de Stct. van Woensdag 29 September no. 227, wordt in de St.-Ct. bekend gemaakt, dat de volgende onderofficieren op 1 October worden toege laten tot den Hoofdcursus, ter opleiding voor den rang van tweede luitenant: a. voor infanterie hier te lande: W. J. K. Baay,"E. Dijkstra, P. G. Mantel, R. Klomp (voorwaardelijk), H. J. Kronig, J. de Mos, jhr. P. E. van der Maessen de Som- breff, A. Tolsma, G. Lammers, B. A. Sjoerds- ma, N. J. Jelgersma, H. W. Monsees, J. Baurdoux, H. M. F. van de Pieterman, F. Harting, M. G. Meeuse, P. Kramer, C. W. van Meurs, B. van de Reyden, J. Agterberg, L. van Wakeren, M. E. Enthoven, J. van Wamel, J. Boogerd, N. L. F. J. Grotendorst, E. Ph. Yap Tjong, E. J. van Baarsel, R. W. B. Muller, P. Geist, F. H. Zegers, M. A. A. Strijers, J. B. Berghuis, L. M. H. Hendrikz, C. Jansen, G. H. Scholten, K. Siersema, E. J. van der Flier, J. Jonkers, J. A. M. J. de Hoog; b. voor-infanterie in Nederlandsch-Indië: A. F. Monsees, P. N. Maréchal, W. A. Almekinders, Z. de Haan, S. de Waal; c. voor administratie bier te lande: A. K. van Heerde, C. J. Schreuder, A. N. Best, J. F. A. Korten, H. Schnitker, L. M. Z. de Liefde, G. Hardenberg; d. voor administratie in Nederlandsch- Indië: M. Baijens, B. H. F. van Lent. De Staatscourant van 2 October a.s. zal bevatten de maandelijksche opgaaf van be trekkingen bij 's lands dienst in Neder landsch-Indië, waarin moet worden voor zien door uitzending van wege het ministe rie van Koloniën. Prof. Care lL. Dake. Den len Sep tember 1.1. was het 25 jaar geleden dat de schilder, teekenaar en etser Carel L. Dake door de 'regeering werd benoemd tot hoog leeraar in het teekenen, de ontleedkunde en de proportieleer van den mensch enz. aan de Rijks-Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. October daaraanvolgende trad hij in functie. Op den datum der benoe ming is, wegens vacantie van de hoog leeraren en hun discipelen, de herinnering daaraan en aan de 25 jaar vruchtdragende werkzaamheid, ongemerkt voorbijgegaan. Nu de vacantie om is, wordt, naar het N. v. d. D. bericht, het 25-jarig hoogleeraarschap van Carel Dake den 4en October luisterrijk en plechtig in de Academie gevierd. Den 5en October bieden oud-leerlingen en leer lingen hun feestvierenden professor een feestmaaltijd aan in de groote feestzaal van het American-Hotel. Bij Koninklijk besluit van 27 Septem ber 1915 is benoemd tot bode bij het Staats toezicht op de Mijnen, C, Siistermans, en zijn, met ingang van 1 October, voor den tijd van één jaar bestendigd als Rijkskeur meester in bïjzonderen dienst, respectieve lijk te Epe en te Lochem en te Borculo, de Rijkskeurmeesters B. van Goor te Epe en A. D. Oosterbaan te Lochem. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, is aan F. G. L. Weijerman, met ingang van 1 Januari 1916, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als bode bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. De Indische bannelingen. Naar wij vernemen, is de heer C. Douwes Dekker, een der verbannen leiders der voor malige Indische Partij, via Amerika naar Singapora vertrokken. Dr. J. Noordhoek Hegt t Te 's Gravenhage, waar hij zijn Europeesch ver lof cloororacht is overleden Dr. J. Noord- hoek Hegt, dirgeteus des f*hooi yo_q$ in» Iandsche artsen te Weltevreden, officier in de orde van Oranje-Nassau. Air. G Th. van Deventer. De Ka^ merclub der Unie-liberalen wordt heden bij de crematie van het Kamerlid mr. Van De venter, te Wester veld, vertegenwoordigd door den voorzitter en secretaris dier club. Over het dezer dagen gestorven Kamerlid mr. C. Th. van Deventer schrijft Henri Po lak in het orgaan van den Diamantbewer- kersbond In den overledene verliest onze Bond een zijner beste vrienden. In den strijd om het verplichte lidmaatschap (1902) was hij een dergenen, die ons hielp aan de belangrijke leening, waardoor wij'den kamp konden vol houden. Bij de groote worsteling om het leer lingwezen en den arbeidsduur (1904) was hij, met onzen vriend Wibaut, commissaris der gTOOte geldleening, die ons in staat stel de den strijd tot een goed einde te brengen. Ook op andere wijze was hij steeds bereid ons ter zijde te staan en van dienst te wezen. De mare van zijn heengaan heeft ons dan ook diep getroffen en zijn aandenken zal bij ons onverzwakt levendig blijven. Nederland en de oortoiy* Ter navolging. In de Staatsct. wordt medegedeeld: Door een vaderlandlievend ingezetene is ten behoeve van 's Rijks schatkist een be drag van 4500 gezonden aan den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Za ken, ten einde in deze benarde tijden een voorbeeld te stellen, dat, naar hij hoopt, na volging zal vinden. Nederland en de wederopbouw van Belgs^. Onder den naam van „Comité Néerlando- Belge d'Art Civiqué (C. N. B. A. C.) (Neder- landsch-Belgische Stedenbouw Commissie), onder de bescherming van Z. Exc. Baron Fallon, gezant van de Belgische Regeering te 's Gravenhage, en onder leiding van de heeren: Mr. Paul Otlet, advocaat, algem. se cretaris van de Union des Associations In ternationales, medestichter van het Interna tionaal Bibliographisch Instituut en het In ternationaal Museum te Brussel,. Dr. H. P. Berlage, architect te 's Gravenhage, Jos. Th. I. Cuypers, C. I., architect te Amsterdam, Prof. Henri Evers, architect te Rotterdam, hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft, afgevaardigde voor Neder land van de „Union Internationale des Vil les", en Louis van der Swaelmen, land schap-architect te Brugge, met de heeren Hubert Hoste, architect te Brugge, als secre taris van den zetel te Den Haag, en Jan Pauw, architect te Amsterdam, als secreta ris van bet bureau te Amsterdam, is in Nederland in verbinding met de „Union In ternationale des Villes", een studie-commis sie opgericht, welke zich uitsluitend bezig houdt met het verzamelen van alle docu menten en gegevens, welke te verkrijgen zijn, betreffende de nieuw^tp inzichten, ge maakte studiën en opgedane ervaringen in Nederland op het gebied van het aanleggen van steden en dorpen, ten einde deze ter zijner tijd ter beschikking te stellen van be langhebbenden in België. Deze commissie sluit het maken van uit gewerkte projecten buiten haar arbeidsveld, evenals alle speculatieve finantieele of com- mercieele ondernemingen. De zetel van de C. N. B. A. C. is geves tigd te 's Gravenhage; deze commissie houdt voeling met de „Commission Centrale les intéréts intellectuels du Comité beige de La Haye". Inlichtingen worden verstrekt door het bu- reahu te Amsterdam, Rijksmuseum, (bureau architect), aldaar. Ket ongeval met de „Eemdijk". Het ambtelijk onderzoek naar het ongeval aan het stoomschip „Eemdijk" van de Hol- land-Amerikalijn overkomen heeft, naar wij vernemen, wat de hoofdzaak betreft, weinig meer aan het licht gebracht dan reeds be kend is geworden. Het schip dat 20 Augustus uit Buenos- Aires naar Kopenhagen vertrok met een la ding graanproducten, kwam 21 Sept. bij het lichtschip Maas ter anker om den dag af te wachten en vervolgde den 22en Septem ber, 's morgens ten 4 uur 25 min. de reis. Naar gissing had bet ongeval plaats op 55°, 47' N B. en 3°, 56' O.L., even beoos ten het zuidelijk deel van Doggersbank. Aangezien het schip slechts 2 jaar oud Is en in volmaakten toestand verkeerde, kan het ongeval door den kapitein aan niets an ders worden toegeschreven dan aan het stooten op een mijn. Aangenomen moet worden, dat de ont ploffing laag onder in het schip heeft plaats gehad en niet het gevolg was van een mijn die aan de oppervlakte dreef. Dit is echter een vermoeden, dat door een onderzoek niet is kunnen bevestigd worden, en overigens is omtrent de oorzaken van het ongeval niets te zeggen. Toen het ongeval voor viel was niets in het zicht. Verder is nog gebleken, dat de plotselinge hevige ontploffing, die werd gehoord aan stuurboord vooruit, vergezeld ging van het opstijgen van een hooge kolom, waarbij veel water over het schip kwam, terwijl een sterke krui'damp werd geroken. De schok was zoo hevig, dat o. a. de zonnetentshutten naar beneden kwamen. Men heeft scherp naar drijvende mijnert uitgekeken, doch niets gezien, en vreemdè ooilogsschepen waren niet in zicht. Tabak contrabande. Naar de Tel. verneemt is binnenkort het besluit te verwachten, waarbij, door de geal lieerden tabak geplaatst zal worden op dt lijst van contrabande. De ka asprij s. Naar men verneemt heeft de Minister vfl^j Landbouw, an Höndel dsn maxii

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2