Uit den omtrekT WIJMBEIJ. A. SCHQTERMAN Zn. lltrecMestrasI 34. Telef. 145 STADSNIEUWS. strooid zijn. Verschillende Nederlandsche stoomschepen, die bij de „Deals lagen, is' aangezegd, dat zij moeten blijven liggen tot-^ 'dat de Engelsche mijnenvicschers het gebied schoongeveegd hebben. In onze zeevarende kringen is men van meening, dat de „Ko ningin Emma" van een dergelijke Duitsche mijn het slachtoffer is geworden. Hets toomschip „Brussels", dat Donder dag van Harwich naar Rotterdam had moe ten vertrekken, is volgens te Rotterdam ont vangen bericht aldaar opgehouden. Voorloo- pig is de dienst gestaakt. Gisteren zou geen Batavierboot van Rotterdam naar Londen vertrekken; ook deze dienst is voorloopig ge- Staakt. Tvlen meldt uit Vlissingen: Nu ook Vrijdag geen boot uit Engeland terugkeerde, en er dien dag wel een van hier vertrok, liggen er thans drie booten der Zee land in Tilbury Docks, en wel de Mecklen burg, die bier Woensdagmorgen vertrok, de Prinses Juliana, die Donderdag den over tocht maakte en de Koningin Regentes, die Vrijdag van hier voer. Van heden varen er ,nu tot nader order ook geen booten van hier. Üe goedkoope visch. Blijkens het verslag omtrent de werk zaamheden van het Centraal Bureau voor den afzet van visscherijproducten wordt met betrekking tot het verleenen door het Cen traal Bureau van zijn bemiddeling bij het betrekken van visch door gemeentebestu ren en steuncomité's, welke het verkrijg baar stellen voor de bevolking van goed koope visch geschikt voor volksvoeding hadden ter hand genomen, medegedeeld, dat in de maand Juli door 76 gemeentebe sturen en steuncomité's te zamen 128,448 K.G. worden betrokken. Te Amsterdam en te 's Gravenhage, waar 'door het Centraalbureau zelf goedkoope visch verkrijgbaar wordt gesteld, werden in de maand Juli verkocht respectievelijk 47.352 K.G. en 92,550 K.G. of tezamen •139,902 K.G. De omzet van het Centraalbureau over de maand Juli bedroeg totaal 278,854 K.G. en wel: 272,409 K.G. Noordzeevisch, 6445 K.G. aal. Behalve te Amsterdam, 's Gravenhage en Utrecht, vindt de verkoop van goedkoope visch bij gewicht tegen vastgestelde prijzen in marktkramen, halletjes of andere gebou wen thans ook toepassing in de gemeenten Enschedé, Hengelo (O.), Wormerveer, Lei den, Coevorden, Gorinchem, Woerden, De venter en Venlo. Verschillende andere gemeenten en steuncomité's, waaraan in de maand Juni in lichtingen en adviezen werden verstrekt, brachten het z.g. bestelsysteem in toepas sing. Het gemeentebestuur van Gouda besloot gedurende Juli en Augustus den vischver- koop te schorsen, wijl door de moeilijkhe den met het vischvervoer, de stagnatie in het stoomtrawlerbedrijf en wellicht door den smaak van het publiek de vraag naar visch kleiner was dan in den aanvang. Boter. Het Rijks Centraalbureau voor den uitvoer van boter maakt bekend, dat voor de week van 310 October voor 60 pCt. der boter- productie certificaat van uitvoer zal worden verleend, terwijl 40 pCt. voor het binnen- landsch verbruik moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd. Zinkwitfabricatie. Sedert eenige maanden ligt de lythopon- afdeeling van de Maastrichtsche Zinkwitfa- briek stil wegens gebrek aan uit Duitschland aan te voeren grondstoffen. De arbeiders zijn werkzaam gesteld aan de zinkwitfabriek te Eysden, voor het verrichten van allerlei werkzaamheden. „Uavevoor Koningin Elisabe th." Gisteren werd de eerste bezending van net comité voor eene „gave aan Koningin Elisabeth" bestaande uit ruim 650 Holland- sche boeken, naar Havre afgezonden. Schieten op vliegtuigen. Omtrent het schieten op vliegtuigen is thans, naar de Avp. meldt, door den opper bevelhebber van land- en zeemacht bepaald: Doordat thans ook geïnterneerde vliegtui gen eigendom zijn geworden van den Neder- landschen Staat, zal bij het herkennen van vliegtuigen uitsluitend gelet moeten worden op de volgende kenmerken: Ie. Alle vliegtuigen in Nederlandschen 'dienst hebben twee draagvlakken. 2e. Op de uiteinden van eiken vleugel van elk draagvlak, is aan de onderzijde een cir kelvormige oranje •schijf zichtbaar; boven op het bovendraagvlak komen eveneens twee oranje schrijven voor, welke bij het nemen van een wending door het vliegtuig, vaak zichtbaar zijn. Alle andere vliegtuigen, benevens alle luchtschepen, moeten dus als vreemde lucht vaartuigen beschouwd worden. De troepencommardanien zullen meerma len theorie houden en doen houden, opdat èen ieder bekend zij met de kenmerken van de eigen vliegtuigen. Afbeeldingen of modellen van vliegtuigen en luchtschepen moeten daarbij, indien mo gelijk, worden vertoond. Posten, welke in het bijzonder zijn aange wezen om op luchtvaartuigen te letten, zul len voor zooveel doeniijk voorzien moeten worden van een kijker. Aangaande het vuren op luchtvaartuigen geldt het volgende: Op luchtschepen, welke zich boven ons gebied bevinden, zal steeds worden gevuurd, indien de hoogte en afstand het verkrijgen van uitwerking niet bepaaldelijk uitsluiten. Op vreemde vliegtuigen, die als zoodanig herkend zijn, zal wanneer zij zich boven ons gebied bevinden altijd gevuurd wor den, indien de hoogte en afstand het ver- j Niettemin zullen de slaapkamers zoo wor- krijgen van uitwerking niet bepaaldelijk uit- j den gekozen en zoodanig uitgevoerd, met sluiten. 1 behulp van de nieuwste vindingen der hotel- Zoolang oorlogstoestand niet is ingetre- techniek, dat het geruisch van de straat niet den, zal het vuren door artillerie slechts mo-j tot in de slaapvertrekken kan doordringen, gen geschieden op last van en onder leiding Het is de bedoeling de prijzen der kamers van een officier en dat met mitrailleurs, ge-1 ongeveer gelijk te stellen aan die van hotels weren of karabijnen slechts op last van en als Krasnapolskv en American-hotel, onder leiding van een onderofficier of hoo- i Zooals reeds is medegedeeld zal de heer geren in rang, behalve op luchtschepen, I H. A. Fuhr, de directeur van het Palace-hotel waarop ook door militairen beneden den te Scheveningen, ais directeur optreden, rang van onderofficier uit eigen beweging De voltooiing en opening van het hotel zal worden gevuurd, zoodra daartoe aanlei-worden in het jaar 1917 tegemoet gezien. ding bestaat. Zoolang oorlogstoestand niet is ingetre-j Een luchtverschijnsel. Don- den, zal vermeden moeten worden, dat dit derdagavond zullen misschien vele ingezete- vuur gevaar oplevert voor de eigen bewoners nen Leeuwarden, die toevallig het oog of dat projectielen vallen buiten de landgren zen van het rijk. Voorbereidingen moeten worden getroffen teneinde bij het plotseling verschijnen van luchtschepen of van vreemde vliegtuigen on middellijk te kunnen vuren. In geval van twijfel omtrent de nationali teit van het vliegtuig zal niet worden ge vuurd. Van de aanwezigheid van vreemde lucht schepen en vliegtuigen, alsmede van het vu ren daarop, zal onverwijld en rechtstreeks kennis moeten worden gegeven o.a. aan den Opperbevelhebber van land- en zeemacht (O. v. L. en Z.) onder vermelding van de ken- naar het uitspansel hadden gericht, een ver schijnsel hebben waargenomen, dat waar schijnlijk aan de electriciteit in de atmosfeer moet worden toegeschreven. Het was, alsof een reusachtige ballon uiteenbarstte, onder eendrachtig blauw-violet licht. Daar hoegenaamd geen geluid werd waar- 'genomen, behoeft niet te worden gedacht aan een ongeluk van een luchtschip onzer Oostelijke naburen. Voor een „verschietende ster" was het verschijnsel van veel te groo- ten omvang. L. Crt. Een duurstudent. Uit de lijst van crediteuren van een onlangs te Groningen merken van het luchtschip of vliegtuig, hetj gefailleerd student diept een der bladen de tijdstip, waarop het wordt gezien, en de volgende cijfers op: 7 caféhouders met een vaartrichting. Bij luchtschepen moet ook i bedrag van 1408.41 Yi en bovendien nog worden gemeld, of het geluid der motoren is 6 wijnhandelaren voor 760.86, terwijl een waargenomen. Teneinde te voorkomen, dat van het ver schijnen van hetzelfde luchtschip of vlieg tuig door opvolgende chefs bericht wordt gezonden aan den O.v. L. en Z., moet door iederen afzender aan zijn onmiddellijken chef vermeld worden, of zoodanig bericht reeds verzonden is aan den O. v. L. en Z. Indien een vreemd luchtschip of vliegtuig landt binnen onze grenzen of territoriale wa teren, zoo moet dit terstond worden in beslag genomen en moet worden verhinderd, dat de inzittenden het luchtschip of vliegtuig ver nielen. Het luchtschip of vliegtuig en de in zittenden worden onder militaire bewaking gesteld en den commandant van de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg wordt telegra fisch bericht gezonden van de plaats, waar het luchtschip of vliegtuig zich bevindt en van verdere bijzonderheden daaromtrent. Spoorweglijnen in Groningen. Ingediend is een wetsontwerp tot bevor dering aan den aanleg van spoorweglijnen van Groningen over Slochteren naar Wei- werd, van Groningen over Winneweer naar Appingedam, van Groningen over Bedum naar Uithuizen en van Uithuizen over 't Zandt naar Winneweer. Het ontworpen net omvat plm. 34 K.M. locaalspoor en plm. 63 K.M. stoomtram. De aanlegkosten dezer overeenkomst de nieu were begrippen in hoofdzaak op eigen baan te bouwen lijnen, worden op 5.000.000 geschat. De Mij. tot ExpL v. S. S. heeft zich in beginsel bereid verklaard de explotatie op zich te nemen en de kosten voor haar reke ning te nemen en ook nog om voor een xk der aanlegkosten kapitaal te verschaffen. In de betrokken streek worden onder leiding banketbakker nog 158.77 moet hebben. Aan kleeren liet hij bij zeven firma's voor een bedrag van 1255.02 onbetaald. Drie sigarenhandelaars hebben hem voor 716.62 in 't krijt, terwijl hij bij drie cpif- feurs onder het mes heeft gezeten met de wetenschap, dat zij met hun drieën 426.55. van hem.moesten hebben. Zelfs zijn eigen studentenkorps heeft nog een vordering van 219.58, terwijl een studentenoppasser zijn crediteur is voor 103.29. Smokkelen. Donderdagavond wer den meldt de Tel. aan het station te Gennep ter verzending naar Duitschland aan geboden vijf kisten eieren, wélke onder douanetoezicht verpakt en daarna door mid del van zoogenaamde colli-versluiting (een touw zonder knoopen kruiselings om de kist en aan de hoeken er doorheen loopend, waarvan de einden met lood zijn geplom beerd) waren verzegeld. Aangezien de kisten veel te zwaar waren voor eieren en twee ervan waarschijnlijk het gevolg van het moeilijk hanteeren lek ten, weigerde het stationspersoneel ze ter verzending aan te nemen, waarna ze onder toezicht der douane werd geopend. Het bleek nu, dat al de kisten bovenop twee lagen eieren bevatten en daaronder spek, worst, thee, boter, plantenvet, enz. en dat deze goederen er nadat de verzegeling door den rijksambtenaar was geschied, wer den ingebracht door verbreking van het koord, dat weder zoodanig aaneengeknoopt was, dat de knoop zich in de kist bevond en dus van de verbreking uiterlijk niets te zien was. De verzending werd in beslag genomen en van een door Minister Lely aangewezen des- te?en den afzender, zekeren P., uit Cuyk, „j—proces-verbaal opgemaakt. kundige, verdere stappen gedaan om de tot standkoming der lijnen te verzekeren. De belanghebbenden zullen van hun belang stelling moeten doen blijken, terwijl ook op geldelijke medewerking van het Prov. Best. wordt gerekend. Is omtrent de medewerking der streek volle zekerheid verkregen, dan zal een ontwerpovereenkomst aan de Wet gevende Macht v/orden aangeboden betref fende aanleg en exploitatie der lijnen tus- schen den Staat en de Mij. tot Èxpl. van S. S. en de op te richten naamlooze ven nootschap. Ten einde vertraging te voorko men, stellen de Ministers van Waterstaat en Financiën voor, een renteloos voorschot te verstrekken, afwijkende van den gebruike- lijken gang van zaken, (dat de streek zich volledig hebbe uitgesproken vóór de Rijks- steun wordt bepaald) voor den aanleg te ver leenen van der kosten en hoogstens 2.000.000. Wordt door de streek ten min ste heizelfde bijeengebracht, dan zal met de i hulp der Mij. tot Expl. van S. S. 5.000.000 verkregen zijn. I De Minister van Waterstaat stelt zich opgemaakt. Een melkoorlog. De Amhem- sche melkverkoopers hebben met 1 October de prijzen der melk vastgesteld op 12 cent, hetgeen voor de slijters een verhooging van 2 en voor de melkinrichtingen een verhoo ging van 1 cent beteekent. Deze prijsver- hooging heeft groote ontstemming gewekt; men noemt de verhooging van 10 tot 20 pet. ineens niet gemotiveerd en wijst op de verklaring van den burgemeester in de laat ste vergadering van den Raad, dat de melk prijzen niet noemenswaard verhoogd zouden behoeven te worden mits er een uitvoer verbod kwam (zooals bekend is het nu ge komen). Als protest hebben Vrijdagmorgen verscheidene melkverbruikers geen melk gekocht. Werkstaking. Onder het werkvolk dat de steenen van de fabriek naar het spoor moet vervoeren, verbonden aan een steenbakkersfabriek te Groningen, is gister middag een werkstaking uitgebroken. De Berooving. Door den kapitein J. van het stoomschip „Tourist liggende in de Binnenhaven te Rotterdam, is aangifte ge daan, dat hem in de stad, waar weet hij niet, een portefeuille met 260 is ontroofd. Belangrijke ontvreemding. De laatste dagen zijn, naar de Delftsche Ct. meedeelt, in Delft verschillende arrestaties gedaan in verband met een belangrijke ont vreemding van goederen ten nadeele van het Rijk. Een bekende pakschuitdienst Am sterdamDelft staat hiermede in nauw ver band. Te water geraakt. Een te Weesp algemeen bekend petroleumvrouwtje, mej. De Heus, viel bij het goed spoelen van het stoepje bij Smal Weesp te water. Een pas- seerend militair wist haar op het droge te brengen. Zij leefde toen nog, doch is een half uur later overleden. Noodlottige brand. Donderdag is te Sion, bij Delft, de hooiberg van den landbouwer L. van Rijn tot den grond af gebrand. Een 17-jarige jongeman, die bij het blus- schingswerk behulpzaam was, kreeg een zwaren paal op het hoofd. In hoogst zorgwekkënden toestand werd hij per brancard naar het Diaconessenhuis Bethel te Delft vervoerd. Bij aankomst al daar was hij reeds overleden. Gasontploffing. Donderdag avond had een rijwielhandelaar op den Ver- versdijk te Delft de onvoorzichtigheid, met een brandende lucifer naar een lek in de gasleiding te zoeken, met het gevolg dat een ontploffing volgde. De ruiten braken en de schade aan huis en winkel bleek vrij groot te zijn. De 14-jarige zoon des huizes bekwam brandwonden aan gelaat en armen. Brand in bollenschuren. Bij de firma Rijnsburger, bloembollenhandelaar te Sassenheim, brak gisteren een groote brand uit in een der bloembollenschuren. Men vreest, dat alle schuren vlam zullen vatten. De schade is belangrijk. Mijnbrand. Uit Heerlen meldt men nader, dat de brand in de mijn Laura te Eygelshoven slechts van geringen omvang is gebleken. Een hoop losse kolen, die in een onderaardsche gang lagen, is in brand geraakt. Om uitbreiding te voorkomen, heeft men de gang met steenen afgesloten. Alle gevaar is buitengesloten. School» en Kerknieuws. Novitii der Handelshooge school. De plechtige installatie van de nieuwe leden van het Rotterdamsch Studenten corps heeft Donderdagmiddag plaatsgehad. De plechtigheid werd gevolgd door een feest maaltijd in de oflicierensocieteit in het Park. In het geheel zijn tot dusver 38 novitii inge schreven. Examen Wiskunde L. O- (art. 86). "s-Gravenhage, 1 October. Geëx. 3 candi dates Geslaagd de heerenP. L. Eibers, te EistW. W. Haringsma, te Berlicurn (Fr.) en S. Kok, te Zuidbarge. Kunst en Wetenschap. Fransche opera en Ween- sche operettes. Naar de N. R. Ct. ver neemt, is in de Haagsche raadsafdeelingeri critiek geoefend op het voornemen van den heer Roosen om dezen winter in den Ko ninklijken Schouwburg tal van Oostenrijk- sche en Duitsche operettes te doen vertoo- nen. Daarvoor was, meende men, de jaar- lijksche subsidie van ƒ30.000 niet ver leend. eisch is 2 cent loon per uur meer, alsmede i voor betreffende de voorwaarden, waaronder 1 verkorte arbeidsdag van 11 uur. De stakers het rentelooze voorschot zal worden toege-zijn ongeorganiseerd en de staking omvat kend, zorg te dragen, dat gelijkelijk aan het ongeveer 35 personen. Rijk en de streek wordt terugbetaald. I Geen uitkeering zal kunnen geschieden Mishandeling van e e n k a n- dan nadat de wetgever zich vereenigd heeft tonrechter. De rechtbank te Winschoten I met de voorwaarden, waarop de Mij. totbeeft een werkman aldaar, die den kanton- I Expl. v. S. S. zich met de exploitatie zal be- rechter mr. J. L. Frima, op het Marktplein te lasten. Winschoten zonder eenige aanleiding en i zonder dat de heer Frima zich ook maar liet Da m-h o t e 1. Gisteren heb- eenigszins met beklaagde bemoeide, een ben, meldt het N. v. d. D., de aannemers Lut- kiap in het gezicht gaf, tot-twee maanden j ter en Lotgering een aanvang laten maken gevangenisstraf veroordeeld, met het graafwerk voor het groote hotel- café-restaurant, dat op den Dam te Amster-1 Moordaanslag. Donderdagavond 1 dam tegenover het Kon. Paleis gebouwd zal. werd door drie burgers omstreeks half ne- worden. j gGn in het portaal van pand 85 in de Sions- Het gebouw zal bevatten ongeveer 2001 dwarsstraat te Rotterdam in bewusteloozen slaap- en zitkamers met 320 bedden, feest-1 toestand gevonden en met een schot door j zalen, conversatiezaal, leeszaal, tearoom, bo-i den slaap, de 29-jarige bankwerker A. de dega, groot café-restaurant, biljartzaal, kap-, W. Uit het onderzoek bleek, dat deze A. i perssalon enz. de W. leefde met de 29-jarige J. v. d. H., De Amsterdamsche Maatschappij tot Ex-, verlaten huisvrouw van J. N. Deze vrouw plortatie van Hotels, Café's en restaurants, woonde thans echter bij haar zwager. Nadat die van de gemeente het erfpaclvtsrecht op den grond heeft verkregen, is uitgegaan van de meening, dat Amsterdam behoefte heeft aan een modern hotel met voor iedere beurs geschikte tarieven, aangezien vreem delingen voortdurend naar in de nabijheid van Amsterdam gelegen plaatsen moeten gaan om logies te vinden, wegens plaatsge brek in de te Amsterdam bestaande hotels. De stichting van een familiehotel heeft jmen niet op het oog gehad. Daarvoor is de ligging op den Dam dan ook minder gunstig, kend. overdag nog oneenighe'id tusschen haar en De W. had plaats gehad, stond De W. haar des avonds, toen zij haar woning verliet, op te wachten. Zoodra hij hsar zag, loste hij twee schoten op haar; zij vluchtte het por- taeal in en daar loste hij nog een schot, dat haar in den linkerarm trof. Vervolgens richtte hij de revolver op zich zelf en schoot zich doGr het hoofd. Per brancard raar het ziekenhuis ge bracht, bleek ziin toestand zeer zcr-.vek- Donderdagmiddag hield de gemeente raad van Utrecht eene vergadering onder voorzitterschap van den burgemeester mr. J. P. Fockema Andreae. Eervol ontslag op verzoek werd verleend aan mevr. C. W. van DisselAndré de la. j Porte als lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs en aan prof. dr. J. W. Muller als curator van het Ste delijk Gymnasium. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de voorloopige vaststelling van de ba lans en winst- en verliesrekening over 1914 van de gemeentebedrijven. B. en W. ver klaarden hierbij dat maatregelen waren ge troffen om in de toekomst de rekening eer der gereed te doen zijn. De voordracht werd hierna goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met een voordracht om de batige saldi van de rekeningen van j het electriciteitsbedrijf over 1913 en 1914 j aan te wenden als gewone middelen, ten einde gelden beschikbaar te hebben voor de gemeentekas. Nadat vervolgens een amen dement van den heer dr. J. van Leeuwen, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten, was verworpen, werd de voordracht tot wijziging van de verordening tot regeling van het aan de H. B. S. met 3- jarigen cursus voor jongens te geven onder wijs goedgekeurd. Daarna' werd tot lid van de schattings commissie voor Utrecht II voor de Rijksin komstenbelasting benoemd de heer C. Loeff. Eindelijk vereenigde zich de Raad met een voordracht van de rechtskundige commissie, beoogende in de verordening betreffende de straatpolitie op te nemen het verbod van het rijden op rolschaatsen op de openbare straat. De vergadering werd hierna veranderd in eene met gesloten deuren, welke niet meer door een openbare werd gevolgd. Het vliesongeiak te Te Si!t. Omtrent den toestand der beide vliegers vernemen we, dvjt luitenant Polis in den af- i geloopen nacht vrij goed heeft geslapen, de patiënt had geen koorts. Luitenant Hofstee had minder goed ge- slapen en is nog zeer pijnlijk. Reclame. per anker f 34. per flesch - 0.83 Landmacht. Fij Kon. besluit van 30 Sept. is aan den kapitein P. H. J. Nefkeris, lid van het vrij willig militair automobiel-korps, wegens ge zondheidsredenen, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking bij genoemd korps. Arbeidsbeurs. Naar wij vernemen, bedraagt het aantal sollicitanten voor directeur van de Gem. beidsbeurs 7. Personalia. Mej. G. Jonker zal ter beschikking wor den gesteld om te worden benoemd tot on derwijzeres bij het openbaar lager onderwijs in Ned.-Indië. Ned. Ant i-O orlog Raad. Verschenen is no. 9 van de „Nouvelles de Hollande-Hollandische Nachrichten Holland News", het internationale orgaan van den N. A. O. R. Dit buitengewoon uitgebreide nummer be vat een verzameling van manifesten uit tal van verschillende landen, waarin uiting wordt gegeven aan de overtuiging, dat een wederzijdsche overeenkomst reeds thans in staat zou zijn den toekomstigen vrede het ka rakter van rechtvaardigheid en duurzaam heid te geven. Onder deze manifesten worden in het bij zonder genoemd: de Vredesoproep van den Paus, het Manifest der 75 Nederlandsche ge leerden, het manifest der Duitsche sociaal democraten Bernstein, Haase en Kautsky met eenige antwoorden van Engelsche zijde, de brief van den Amerikaanschen oud-minis ter Bryan aan d'Estournelles de Constant, het manifest der Zwitsersche Hoogescholen, de oproep der Engelsche „Pease Society het tweede manifest van het te Barcelona ge vestigde „Comité voor de Zedelijke Eenheid van Europa", de motie van de Fransche „Confédération Générale du Travail Het nummer begint met een vertaling van het eerste hoofdstuk van de brochure van den N. A. O. R. „Een jaar Oorlog". Van deze uitgave, die naar een groot aan tal personen in het buitenland wordt ver spreid, zijn op aanvrage aan het secretariaat (Theresiastraat 51, 's-Gravenhage) exempla ren voor belangstellenden verkrijgbaar. Nachttrein Amsterdam— Amersfoort. Het Hilversumsche adres aan de directie van de H. IJ. S. M. tot wederinlegging van den laatsten trein uit Amsterdam, is verzon den, voorzien van 150 handteekeningen. Het Amersfoortsche adres was zooals wij reeds meldden door 125 geteekend. Teekencursus voor tuin architecten. Blijkens advertentie in dit nummer zal de zen wi een te eken cursus voor tuinarchi tecten worden gegeven. L'A venturier. Na het eerste succesvolle optreden van den Belgischen Tooneelkring uit het Kamp van Zeist in Amicitia, waren wij de tolk van velen, toen wij de hoop uitten deze tooneelis- ten nog menigmaal hier te mogen zien. Thans zijn wij wederom de tolk van allen, die gisteravond de Arend tot in alle 4 hoe ken vulden, wanneer wij dien wensch herha len. Want inderdaad er is weer uitmuntend ge speeld. Zóó goed dat het ons moeielijk valt om te gelooven, dat het allen dilettanten zijn Iemand als Corner bijvoorbeeld, die de hoofd rol van Alfred Capus' l'Aventurier had, be hoeft voor menig geroutineerd tooneelspeler geenszins onder te doen. Ook de rol van den ouden fabrieksdirec teur werd, vooral in de latere bedrijven, voor treffelijk vertolkt door Wilmart. De vrouwenrollen hadden weer veel suo- ces. De heer Totoche, die een perfecte ac trice is, scheen ons wat vermagerd en iets minder bekoorlijk dan de vorige maal. De- kant vonden wij vooruitgegaan. Kamps blijft een goede komische alte. Tot spoedig weerziens, niet waar Volksconcert. Aanstaanden Maandag 4 October zal de Amersfoortsche Muziekvereniging, direc teur de heer A. L. Maas (onder leiding van den heer A. v. d. Branden) hare 8e uitvoerinf geven in het plantsoen. Programma 1. Marsch. Souvenir de Zevenhuizen. 2. Ouverture. Velleda. 3. Wals, Surpinul. 4. Potpourri, Le Trouvère. 5. Volks (-school)liederen uit „Kun je no^ i zingen, zing.dan mee!" No. 19. Wilt heden i nu treden. No. 20. Hou en Trouw. No. 21, Kroningslied. Pauze. 6. Marsch. Le 51ème. Marche Militefc® Beige a grand effet. 7. Fantaisie, Fète d' Automne. 8. Wals. Loin du Pays Natal. 9. Charackterstük. „Dans la ForffeL 10. Marche, Finale. Z. A. C. Quick- Morgen moet Quick naar Zwolle Oflï daar le&en Z* Q. te spelen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2