BiNN EN LANDT" volgens melding van den commandant der onderzeeboot, contrabande-waren die voor de vijandelijke staten bestemd zouden kun- l\en zijn, in deze veronderstelling werden ze overeenkomstig artikel 54 der Londensche declaratie vernietigd. De pakketten, waarvan de inhoud door den commandant niet als contrabande beschouwd werden, zijn door hem teruggegeven. 4 postzakken met brief- zendingen naar vijandelijke plaatsen van be stemming werden aan de Duitsche autori teiten ter hand gesteld. De briefpost wordt 'door de Haagsche conventie niet beschermd daar verschillende der thans oorlogvoeren de partijen, waaronder Rusland, haar niet geratificeerd hebben. De vijanden van Duitschland doorzoeken de Duitsche brie venpost op neutrale schepen met de groot ste roekeloosheid en namen ze zelfs gedeel telijk in beslag. Duitschland heeft daarom aanspraak op hetzelfde recht. Des ondanks heeft de Duitsche regering besloten tenein de met de belangen der neutralen zooveel mogelijk rekening te houden voortaan de brievenpost op neufrale schepen onge moeid te laten. In overeenstemming hier mede werd de op de Haakon Vil in beslag genomen brievenpost ongeopend aan Noor wegen ter hand gesteld. Na ontvangst dezer nota heeft de Noor- sche regeering aen de Duitsche medege deeld, dat zij met bevrediging van de prak tische oplossing dezer kwestie had kennis genomen. Londen, 6 Oct. (R.) De admiraliteit waarschuwt de schepen der neutralen of ge allieerden met nadruk er voor, dat de vaart In de baai van Pentland de ernstigste geva ren oplevert. P a r ij s, 5 O c t. (R.) De Fransche gezant te Sofia heeft zich gisteravond vereenigd met en stap van den Russischen gezant. Hij waarschuwde Radoslawow, dat een gevolg van de weigering zou zijn, dat hij tezamen met zijnv Russischen collega Sofia zou verla ten. Ook de Engelsche gezant heeft zich bij den stap van den gezant aangesloten. Weenen, 5 Oct. (W. B.) De Sudslawi- sche Corr. meldt uit Sofia Het Russische ul timatum is Maandagmiddag om 5 uur door den Russischen gezant overhandigd. De ge zanten van Frankrijk en Engeland hadden zich bij den Russischen gezant aangesloten en verschenen tegelijk met dezen. De Itali- aansche gezant was bij de overhandiging van bet ultimatum niet tegenwoordig. Sofia, 5 Oct. (W. B.) De vice-presi dent der Sobranja, Wortschilaw, schrijft in bet blad „Kambana": Toen Bulgarije twee jaar geleden, na reeds van alle zijden vernederd te zijn, van alle zijden overvallen, door de Franschen en Russen beschimpt en door de beide bond- genooten verhandeld werd, en niet wist waar redding te zoeken, toen geloofde niemand dat Gods rechtvaardigheid zoo dichtbij was en de dag der schrikkelijke vergelding zoo spoedig aanbreken zou. De dag is gekomen waarop de verraderlijke Servische erfvijand verdreven moet worden, qpdat Bulgarije zich vrij en door niemand gestoord rustig kan ontwikkelen. Thans of nooit moet Bulgarije groot en machtig worden, tot schrik der vijanden, waar ze het hoofd ook omhoog mogen steken. Nu of nooit moet ieder zijn burgerplicht vervullen, opdat het groote na tionale ideaal van alle Bulgaren bereikt zal woi den. Londen, 5 Oct. (R.) Reuter verneemt, dat groote voorraden voedingsmiddelen en provisie van allerlei soort toestemming heb ben gekregen om van Bulgarije naar Turkije te worden gezonden. Rome, 5 Oct. (R.) De Tribuna verneemt uit Athene een stellige bevestiging van het bericht omtrent de ontscheping van een di visie der geallieerden te Saloniki. Londen, 5 Oct. (R.) Uit Milaan wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat de troe pen der Franschen, die te Saloniki landen, geen kleurlingen, doch blanken zijn en na bij de stad zijn gekampeerd. De Grieksche mobilisatie wordt door een en ander niet gehinderd en loopt glad van stapel. Weenen, 5 October. (W. B.) Het Fremdenblatt wijst op het essentieele onder scheid tusschen Duïtschlands houding te genover België en de houding nu door En geland en Frankrijk tegenover Griekenland aangenomen. Duitschland heeft tweemaal vóór den inval en na de verovering van Luik onderhandeld over een ongehinder- den doortocht der Duitsche troepen. Groot- Britlannië en Frankrijk hebben in Saloniki troepen aan land gezet zonder de Grieksche regeering daarover te raadplegen, zooals uit Venizelos' protest blijkt. Zoo staat het dus met de bescherming van kleine staten door de geallieerden. Verder is de reden voor de landing op gegeven, niet steekhoudend, omdat er voor de geallieerden nog een andere weg naar Servië openstond. Rome, 6 October (R). Een bekend making roept onder de wapanen de eerste en de tweede categorie der infanterie, gre nadiers en vesting-artillerie, behoorende tot de jaarklassen 1884, verder de Bersagüeri van 1883, de Alpini van 1835. Londen, 5 Oct. (R.) Thomas, de Fran sche onder-staatssecretaris van munitie, die in Londen is aangekomen, heeft heden een onderhoud gehad met Lloyd Georre. Londen, 5 October. (R.) Officieel woidt bekend gemaakt, dat Lord Derby op een verzoek van Kitchener de leiding op zich heeft genomen van de werving voor het leger. Lord Derby had reeds een over wegend aandeel in de wervingscampagne en had daarmee voornamelijk in Lancashire yeel succes. Luxemburg, 5 O c t. (W. B.) De regee ring van het groothertogdom heeft bij de entente in verband met den vliegeraanval op Luxemburg protesten ingediend. Genève, 50ct. (W. B.) Meer dan twin tig ^treinen met gewonden uit Champagne zijn in het departement Isère en te Chambery in Savoye aangekomen. Overigens verluidt hier dat de Fransche grens eerlang weer ge sloten zal worden. Weenen, 5 Oct. (W. B.) Het bestuur van de ongevallen-verzekering voor mijn werkers kondigt aan op de spoedig uit te geven derde Oostenrijksche oorlogsleening voor een bedrag van 7 millioen kronen te zullen inschrijven. Londen, 5 Oct. (R.) Medegedeeld wordt dat de Britsch-Fransche leening is overteekend met tus6chen de vijf en tien millioen dollars. Aan de Daily Telegraph wordt gemeld uit New-York dat Sir Edward Holder in een in terview gewezen heeft op de mogelijkheid van eene nieuwe dergelijke leening in Ja nuari of Februari a.s. Londen, 5 Oct. (R.) De oorlog in het afgeloopen jaar had een verrassende uitwer king op de arbeidsmarkt. Werkloosheid is zoo goed als onbekend. Integendeel werd er een 'tekort aan arbeidskrachten in alle takken van nijverheid gevoeld, behalve in die, welke zich bezig houden met 't vervaardigen van munitie Het rapport over de armoede in Augustus toont aan dat nog steeds alle records wor den geslagen. De cijfers zijn de beste, wel ke in lang voorkwamen. Het geheele aantal armen, dat in Augustus werd bedeeld, was 571,727 of 15.5 pCt, van de 1000 men- schen, tegen 850.227, of 17.6 pCt. in 1914. De cijfers voor Londen zijn sinds 1891 niet zoo laag geweest. Portugal. Lissabon, 5 Oct. (R.) Machado, de nieuwe president der Portugeesche Repu bliek, heeft den ambtseed afgelegd ten over staan van het Nationale Congres. Daarna heeft het Kabinet zijn ontslag aan geboden Machado weigerde dit te aan vaarden. Sfa<en-Generaal. TWEEDE KAMER. Onlangs werd gemeld, dat de Tweede Kamer in dezen tijd zoo nu en dan korte openbare vergaderingen zou houden tot regeling van werkzaamheden. Thans is weder eene zooda nige vergadering belegd en wel tegen Donder dag 7 October a.s. te half twee ure. In die vergadering zal, naar men verneemt, aan de orde zijn: mededeeling van het besluit der Centrale Afdeeling om aan de lijst der in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen nog toe te voegen: Bij Hoofdstuk VII B. der Staatsbegrooting voor 1916: Wetsontwerp Regeling van de inkomsten en uitgaven voor het Staatsmuntbedrijf voor 1916 enz. (171). Bij Hoofdstuk VÜI der Staatsbegrooting: Wetsontwerp Vaststelling van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1916 enz. (180). Bij Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting: Wetsontwerp Aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1915 (Aankoopterrein gebouw Centraal Bureau voor de Statistiek) (181). Wetsontwerp Aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1915 (Aankoop perceelen Hofstraat te 's Gravenhage) (182). Bij Hoofdstuk X der Staatsbegrooting: Wetsontwerp Bepalingen betreffende heffing van vergoeding van kosten voor afgifte van consenten voor uitvoer (172). Wetsontwerp Aanvulling en verhooging* van hot Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1915 (Aanvoer en distributie van kunstmest stoffen) (173). Wetsontwerp Aanvulling en verhooging van het Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1914 (verschillende onderwerpen) (174). Bij Hoofdstuk XI der Staatsbegrooting: Wetsontwerp Aangaan van een door het Rijk gewaarborgde geldleening ten name van de Ko lonie Suriname; nadere wijziging en aanvulling ven de koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1915; nadere verhooging vai^het Xlde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1915 (175). Waterweg van Rotterdam naar zee Ingediend is een wetsontwerp tot verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar zee. Het ontwerp bepaalt, dat van Rijkswege zul len worden uitgevoerd de werken noodig voor: o. de voortzetting der verbetering van den Waterweg «n Rotterdam naar zee, aanvan kelijk tot eene diepte van 11.50 M. en later, naar gelang van de behoefte, tot eene diepte ven 12.50 M. bij gewoon laagwater; b. de belangen der landsverdediging in ver band met de sub a bedoelde werken. Verder wordt voorgesteld te bepalen, dat tot de uitvoering van de werken niet zal wor den overgegaan, don nadat telkens de naaste belanghebbenden bij de verbetering van deo Wcterdeg van Rotterdam naar zee zich ten genoegen van den Minister van Waterstaat hebben verbonden een derde deel der kosten van die werken te dragen. In de toelichting tot het ontwerp wijst de Regeering er op, dat terwijl allereerst zal zijn te streven naar cn volstaan zal kunnen worden met eer.c vaargeul van 11.50 M. bij gewoon hoogwater, vcor een eigenlijken mond van den Watenveg evenwel ccne naar verhouding groo- tere diepte genwenscht is met het oog op het «"'oorstarT-cn ccr schepen bij ruw weder, zoo dat osn i et zccèir.d der hoefden reeds dadelijk op 12.50 M. bij gewoon hoogwater zal zijn ie rekenen. Voor de vaargeul ven ongeveer 11.50 hl. bij gewoon hocg water kan voorloopig eene breed te van 100 M. worden aangenomen, welke breed', e dan 3M a 4 maal greoter is dan ce breedte van het grootste schip, dat in de naas te toekomst den Waterweg zal bevaren. Met eene geulbreedte van 100 M. kan echter niet worden volstaan. Zoowel cm technische nis nautische redenen zal het gewenscht zijn bedoelde geul, zij het ook tot I M. mindeue diepte, nog cenigszins te nerbreedenï Eene breedte van 150 M. voor de vaargeul en van ongeveer 10.50 bij gewoon hoogwater mag voorloopig wel voldoende worden geacht, vooral wanneer ook nog de thans aanwezige diepte van ongeveer 9.5 M. bij ge\fcoon hoog water over eene breedte van 200 M. wordt in stond gehouden, waardoor de minder diep gaande zeeschepen gelegenheid hebben om aan grootere en dieper geladen schepen ruimte te laten. Het ontwerp, dot is voorgesteld heeft der halve ten doel om den Waterweg aanvankelijk zoodanig te verbeteren, dat in de rivier tus schen Rotterdam en Krimsloot te Hoek van Holland eene doorgaande vaargeul aanwezig zal zijn ter breedte van ten minste: 200 M. met een minste diepte van plm. 9.5 M.; 150 M. met een minste diepte van plm. 10.5 M., en IOÖ M. met een minste diepte van plm. 11.5 M. bij gewoon hoog water; welke vaargeul voor den zoogenaomden mond van den Waterweg, n.l. van af de Krimsloot tot het zeeëind der hoofden, geleidelijk in breedte en diepte toe neemt. Ter verkrijging van de hiervoorbedoelde af metingen van de ontworpen vaargeul in den Waterweg zal een baggerwerk zijn te verrichten van rond 8 millioen M3., waarvoor 2.500.000 is geraamd. Bovendien is voor normaliseering van het riviervak, genaamd „Het Zuiden", (uitbreiding en ophooging der dammen) te rekenen op een uit gave van 500.000, voor omlegging van de rivier bij Maassluis (om de sterke kromming te verminderen) op 1.800.0C0, voor het leiden van de Oude Maas in het Scheur (ter verster king van de getijbeweging) op 500.000 en voor onvoorzien 500.000. Te zamen bedra gen de kosten dus 5 000.000. Hoewel de onderhandelingen met Rotterdam nog niet zijn beëindigd, heeft minister Lely ge meend de indiening van het ontwerp niet lan ger te moeten verdragen, doch is in het ontwerp de bepaling opgenomen, dat niet zal worden aangevangen, voor de belanghebbenden zich hebben verbonden 1h deel in de kosten bij te dragen. Dergelijke bijdrage zal ook moeten worden betaald in de kosten van de eventueel later nog uit te voeren verbeteringswerken, waarvan de kosten aanvankelijk zijn geraamd op 4.000.000, in welk bedrag II ton voor onteigening is begrepen. De verbetering van den Waterweg zal het tot stand brengen van ingrijpende verbeteringen en voorzieningen ten dienste der defensie- eischen, welke gelijktijdig met de werken tot verbetering zullen moeten worden ter hand ge nomen. In elk geval zal worden vereischt: Opstelling van cenige lange kanonnen van groot vermogen voor den strijd met slagsche pen buiten het zeegat en van eenige zware houwitsers, tot het brengen van vuur op den Waterweg zelf, van het zeeëinde der hoofden of naar binnen toe; een en and-- aangevuld met het noodige geschut van kleiner kaliber voor de nabij-verdediging. Voorts zal een uitbreiding van het versper ringsmateriaal en de daarvoor vereischte ver lichtingsmiddelen (zoeklichten) niet zijn te ont gaan. De kosten dezer voorzieningen worden zeer globaal geraamd op 5% millioen gulden. Uit de Pers Ongenood hoog bezoek. Prof. Dr. G. W. Kernkamp, zijn ge schiedenis van den Europeeschen oorlog vervolgend, schrijft in de October-afleve- ring van VragendesTijds over de Zep pelin-bezoeken aan ons land. Aan dit arti kel ontleenen we het volgende: „Overigens gelooven wij niet zoo dade lijk. dat de Zeppelin, die boven de water linie toerde, daar verspledingsdienst heeft gedaan. Indien men in Duitschland een en ander wenscht te vernemen over de wijze, waarop Nederland z'ch in staat ven tegen weer heeft gesteld, kan men daar die be geerte bevrèdigen door honderd andore middelen, die heel wat minder in het oog vallen en minder rumoer maken in wer- kelijken en in figuurlijken zin dan een Zeppehn. Maar waarom zou men in Duitsch land ook nieuwsgierig zijn naar de détails van ons verdedigingsstelsel P Men voert daar immers niets tegen ons in het schild- Dan is het ook goed, den schijn daarvan te vermijden. De openbare meen.ng in Nederland is toch al eenïgszins geprikkeld door wat bekend is geworden over som mige gevaUen van spionnage die natuur lijk niet op last der Duitsche regeering ziin gesch'ed, maar alleen zullen zijn toe te schrijven aan den overmatigen patriotti- schen ijver van in Nederland wonende of tijdelijk vertoevende Duitschers." Nog tot de volgende opmerking geeft het Zeppelin-geval den schrijver aanleiding. „Wat het publiek in Nederland weet van Zeppelin-tochten boven ons land, weet de groote meerderheid daarvan niet uit e gen aanschouwing, maar door courantenberich ten Nu hangt iemands kennis van derge lijke feiten veel af van de courant, die hij gewoon is te lezen. Er zijn couranten, die het niet gewenscht of niet noodig vinden, alle berichten op te nemen, die zij van haar correspondenten over het bezoek van vreemde luchischepen ontvangener zijn er ook, die van deze berichten alles maken, wat er van te maken valt. Het is, dunkt ons, gewenscht, dat men in Ncderlr.nd precies verneemt, wat er waar is van allerlei niet- offic'eele berichten over vreemde lucht schepen boven ons landdat gebeurtenis sen van dezen aard niet erger wórden voor gesteld dan ze ziin, maar cok niet worden weggemoffeld. Wij nemen oan. dat de Nederlandsche regeering beter dan eenige courant in staat is, om betrouwbare berich ten te krijgen over luchtreizen van buiten landers boven Nederlandsch grondgeb'ed dat zij b.v nrecies weet, of er een paar weken geleden drie Zeppelin^ boven ons land zijn geweest, dan wel één. en dat zij dp route van dit luchtschip of deze lucht schepen in hoofdtrekken kan aangeven- Zou zij nu niet de moe'te v/ill en nemen, haar kennis van deza dingen ook acn het volk mede te deelen? Wij kunnen niet bevroe den, dat het land daardoor in gevaar zou worden gebrcchtde Regeering kan ook gchcp' i~i het midden loten, tot welke natio nal telt het luchtschip beboert. Er. wij zou den wel een gunstig gevo'g van dergeb'ike openbaarmakingen verwachter.er zouden heel wat minder dwaze geruchten in het ïand loopenja, misschien is zelfs de kans niet uitgesloten, dat indien van regce- de vei&chijning van een vreemd luchtschip boven ons land en de route, die het volgde, telkens nauwkeurig werden medegedeeld wij voortaan wat meer ver schoond zouden blijven van dit ongenoode hoog bezoek." De driestarrenstrijd contra Mr. Heemskerk. In het staatkundig overzicht van de Octo- ber-nflevering van „Vragen des T ij d s" behandelt mr. H. P. Marchant den driestar ren-strijd van dr. Kuyper contra mr. Heems kerk en het verweer van dezen laatsten. Het verweerschrift vain mr. Heemskerk merkt de heer Marchant op teek ent ons niet het beeld van een vastberaden en voor uitziend staatsman. „Het is vroeger ook aan velen van zijn politieke tegenstanders moeilijk gevallen, zijn verzekering, dat hij het kabinet-De Meester een langer leven gunde, te aan vaarden. Deze tegenstanders hebben onge twijfeld %zijne staatsmansqualiteiten over schat. Zij begrepen niet, hoe hier alle over leg had kunnen ontbreken. Dat dr. Kuyper zonder animo werd bevonden, om een boe del te redderen, die zonder beraad door den coup zijner vrienden van beheer was verstoken, wien kan het verwonderen?" Er is gaat mr. Marchant dan voort, nog aan omstandigheid, die het moeilijk maak te, mr. Heemskerk's verzekeringen aan te nemen. Het was de houding van ds. Talma: „Dat voor den zwaar geladen geest van den afgevaardigde van Tietjerksteradeel de stemibusuitslag in 1905 een bittere teleur stelling is geweest, heeft hij na het optre den van het kabinet-De Meester nimmer getracht te verbergen. Van dag tot dag viel waar te nemen, hoezeer hem ergerde, dat Veegens zat op den voor hem bestem den zetel. Zijn ongeduld groeide gestadig. Uit elk incident werd een wapen gesmeed om Veegens te bestoken- Nu kwam het geval-Van Rappard. De antirevolutionaire groep besloot, de oorlogsbegrooting af te stemmen. Niemand, die deze geschiedenis heelt gevolgd, kan een oogenblik aannemen, dat de heer Talma toen niet het oogenblik zag naderen, waarop hem de gelegenheid zou worden geboden om zijn denkbeelden over sodale wetgeving in concrete regee- ringsontwerpen neer te leggen, om de sociale minister te wezen. De man, die brandde van ongeduld, heeft toen zijn kans schoon gezien. Hij moet de berekening hebben gemaakt, die de leider der groep heeft verzuimd. Wij weten ru, dat de "heer Talma deze gedachten in zijn groep heeft gehouden voor zich. Dat was verstand'g. De leider, wiens geest geheel was ingenomen door zorg voor onze landsverdediging, zou zijn taak naar eisch verrichten. En hij heeft het voortreffelijk gedaan. Deze loop van zaken klopt volmaakt met de voorstelling, die de heer Heemskerk ons in zijn brochure heeft gegeven- Waar bij verklaart, dat hij aan het uitlokken van een kabinetscrisis niet heeft gedacht, spreekt hij uitsluitend voor zich zelf. Zijn gedach- tengang en die van den heer Talma liepen niet samen. Na het gevallen votum over de oorlogsbegrooting oordeelde de heer Heemskerk, dat, bij de linksche meerder heid in de Tweede Kamer, de Regeering 'n handen moest blijven van een linksch Ka binet de Keer Talma meende daarentegen, dat toen de beurt was aan Rechts. De Katholieken hadden, zoo lezen wij in de brochure-Heemskerk, in den namiddag van 21 December 1907 besloten, de begroo ting-Van Rappard af te stemmen. De heer Heemskerk heeft dit eerst in Juli 1915 ver nomen. Uit dit kamp is nog geen brochure verschenen om ons te komen vertellen, dat ook daar de leider heeft verzuimd, de poli tieke gevolgen van een verwerping der be grooting te overwegen. Ook een brochure- Talma zou daarop eventueel eenig licht kunnen werpen." Wat is de beteekenis van dezen driestar- renstrijd en wat zullen de gevolgen zijn? „Dezer dagen heeft De Standaard de politieke tegenstanders vriendschappelijk gewaarschuwd, dat zij, in den tweespalt zich verkneukelende, blij waren met een doode musch. De waarschuwing is overbod'g. De kiezers, die plegen te gehoorzamen aan de order „stemt rechts", hebben te dikwijls getoond, veel te kunnen verduwen- Niette min zal men van de overzijde de evoluties van de specialiteiten in de christelijke arena met belangstelling volgen- Reeds als krachtproeven zim ze interessant. Het moet voor het krachtmensch van De Stan daard een voldoening wezen, dat hij nog altijd van dc algemeene belangstelling het middelpunt is Maar bovendien geven deze kibbelpartiitjes rixae amantium zou dr. Kuyper ze kunnen noemen gewaardeerde bijdragen voor de reconstructie onzer par lementaire geschiedenis." Berich fen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is gisteren voor enkele dagen naar 't Loo ver trokken. Naar wij vernemen, zal de tijdelijke ge zant bij het Vatiaacn, mr. L. H. W. Regout, aan zijn aanvankelijk voornemen, om reeds in October naar Nederland te komen, geen gevolg geven, doch zal, in verband met par ticuliere aangelegenheden, zijne overkomst over enkele maanden plaats hebben, terwijl zijne familie reeds in den loop van October naar Rome vertrekt. Naar wij vernemen is de Engelsche gezant gisterenavond naar zijn land vertrok ken om zijn zoon op te zoeken, die eenigen tijd met verlof van het front terug is. HetnieuweEedsontwerp. De afdeelingen der Tweede Kamer, die heden haar arbeid hervat hebben, hielden zich al lereerst bezig met het onderzoek van het nieuwe Eeds-ontwerp. Het verluidt, dat zoo goed als de geheele rechterzijde, zich tegen de strekking ook van dit ontwerp heeft uit gesproken. De afdeelingen hebben benoemd tot rap porteurs over het wetsontwerp de heeren De Savornin Lohman, Heeres, Eerdmans, Rut gers en Van Rijnbergen. Tijdelijke betasting van oorlogs winsten. Bij Kon. Besluit is ingesteld een Staats commissie, die zal hebben te onderzoeken op welke wijze een tijdelijke belasting kan worden ingericht welke ten doel heeft de buitengewone vermeerdering van inkomen of vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand te treffen met opdracht' haar verslag uit te brengen met de daarbij behoorende wetsvoorstellen aan den minis ter van Financiën. Tot lid-voorzitter dier commissie is benoemd dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, terwijl aan de commissie, die bevoegd is zich in sub-commissies te splitsen, als secretaris is toegevoegd J. M. J. Schepper, adj.-commies aan het departe ment van finantiën. Tot leden van de Staatscommissie inzake een tijdelijke belasting van oorlogswinsten zijn benoemd M. P. C. Barbe, directeur der Westersuiker- raffinaderij te Amsterdam; S. van den Bergh, oud-lid der Tweede Kamer te Wassenaar; J. Th. Cremer, lid der Eerste Kamer; jhr. mr. P. van Foreest, jhr. mr. D. J. de Geer, B. J. Gerretson, leden der Tweede Kamer; Ed. Gerzon, koopman te Amsterdam; B. J. Hoe- tirk, directeur der registratie en domeinen bij het departement van Financiën; J. C. T?. Kellermann Slotemaker, directeur der dirp belastingen, invoerrechten en accijnzen te Breda; mr. D. A. P. N. Kooien, lid der Twee de Kamer; A. C. KrÖller, lid der firma Wm. Muller Co., 's-Gravenhage; mr. J. P. A. La- man de Vries, hoofddirecteur der directe y■-» lastingèn, invoerrechten en accijnzen: L. van der Lande, lid der Eerste Kamer W. van Loon, bankier te Amsterdam; R. - Mesdag, directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam; F. H. de Monte Verloren, lid der Tweede Ka mer; mr. H. J. Nieboer, 's-Gravenhage; mr. P. S. van NieropJ id der Eerste Kamer; B. Nïer- strasz, lid der Tweede Kamer; P. J. van Om meren, bankier, Rotterdam; mr. R. J. H. Pa- tijn en J. H. A. Schaper, leden der Tweede Kamer; dr. D. F. Scheurleer, bankier te 's-Gravenhage; J. D. G. Schuuring, hoofddi recteur der registratie, hypotheken en kadas ter; C. A. P. van Stolk, lid der firma v Stolk's commissiehandel te Rotterdam; E M. Teenstra, mr. M. Tydeman Jr., J. van Vollen hoven, leden der Tweede Kamer; dr. E. van Weideren baron Rengers, voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw te Hsbrechtum; J .V. Wierdsms. directeur der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij te Rotterdam; mr. J. B. L. C. C. baron de Wykerslooth de Weerdesteyn, lid der Tweede Kamer. Keuring landstorm jaarklasse 1912. De minister van Oorlog heeft de Com missarissen der Koningin in de provinciën uitgenoodigd, de regeling van de keuring voor de jaarklasse 1912 zoodanig vast te stellen, dat ze vóór half November afloopt. Tweede Kamer-v erkiezin» gen. Van. be trouwbare zijde verneemt „De 'Tel.", dat voor de candidatuur der vrijzinnig democraten bij de verkiezing voor de Twee de Kamer, te Assen, zoo goed als zeker een keuze zal worden gedaan uit de heeren prof. dr. Ph. A. Kohnstamm, te Amsterdam W O. A. Koster, secretaris van den Vrijr Uem. Bond te 'sGravenhage, en jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, burgemeester van Veen- dam. Inzake de 53 driestarren. De „Standaard" van gisterenavond beval het volgende ingezonden stuk: Geachte Redactie! De Senaat der Vrije Universiteit te Am sterdam verzoekt u vriendelijk onderstaand bericht wel in De Standaard te willen opne men. „De Senaat der Vrije Universiteit heeft in zijn vergadering van 1 October 1915 de vol gende motie aangenomen: „De Senaat der Vrije Universiteit, gezien hebbende de beschouwingen van dr. A. Kuy per in genummerde driestarren van De Standaard over de Juridische Faculteit dier Universiteit, „verklaart te betreuren, dat dr. Kuyper, hoewel nog hoogleeraar dier Universiteit, zonder eenige voorafgaande gedachtenwis- seling in haren kring, genoemde faculteit in het openbaar besproken heeft op een wijze, die het vertrouwen in hare verhouding tol den voor haar onderwijs geldenden grond slag ernstig schaden kan." U bij voorbaat dankend, Namens den Seqaat voornoemd: C. VAN GELDEREN, h. t. rectory- F. W. GROSHEIDE, h. t. ab-actis, Amsterdam, 2 Oct. 1915. A. J. baron Schimmelpen- n i n c k v. d. Oye.f Te Paramaribo is, lit den ouderdom van ruim 80 jaren, overleden denbeer A. J. baron Schimmelpenninck v. a« Oye, oud-administrateur van financiën in da kolonie Suriname enz. N. R. Ct. S. Bueno Bibaz.f Na jarenlang lijden is den 3den Augustus te Paramaribo overleden de l^eer S. Bueno Bibaz, praktï- zijn, oud-lid van de Koloniale Staten. Hij be reikte den ouderdom van 74 jaren. Ds overledene heeft als Statenlid Herhaal delijk, maar vergeefs een lans gebroken voof het recht van cassatie in strafzaken, en iri* trekking van het immoreel verbod betreffen» de beslag op de traktementen van ambtena- ren. H. venOortmerssen. t Te Breda is op 58-jarigen leeftijd overleden de inspec teur der comptabiliteit bij de Maatschappij tot exploitqjie der StaatssDOorwegen H. y.«K Qortmerssegj,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2