f»T EBMLION MNRJINDEl 1.1. SCKOTERMAH&Zn- IlIncWislrul 94. Ttlil. 149. "STADSNIEUWST Üit den omtrek. Nederland en de oorlog. De Bteenkolenqu^estie. Door het Kolenbureau is, naar het Hbl. mededeelt, aan de contractanten van Duit- Bche steenkolen een circulaire gezonden, waarin het volgende wordt gezegd: „Tot ons leedwezen moeten wij u mede- deelen, dat voorloopig in Duitschland geen uitvoer-consenten te verkrijgen zijn vóór: magerkolen, anthraciet, E.sskolen, briketten (m.et inbegrip van eivormbriketten). „Voorts is de uitvoer der overige kolen- soorten nog verder beperkt, zoodat thans voor die soorten slechts mogelijkheid be staat om de helft te leveren van het quan tum, waarop oorspronkelijk door ons bij de distributie gerekend was. ,,Dc levering der in den aanhef genoem de soorten is dus voorloopig onmogelijk, ter wijl voor die Duitsche kolensoorten, waar voor nog uitvoer-consenten te krijgen zijn, de Importeurs voorloopig slechts verplicht zijn om 50 pCt. der verkochte hoeveelheden te leveren. „Door ons worden nog steeds pogingen aangewend om den uitvoer van grootere quantiteiten mogelijk te maken. Mochten deze pogingen een gunstig resultaat hebben, dan zullen wij de meerdere kolen ponds pondsgewijze over de bestaande contracten Yerdeelen." Aardappelen. Volgens mededeeling van den minister van landbouw bedraagt de opbrengst van consumptie-aardappo,en dit jaar ruim 8 mil- lioen H.L. minder dan in 1914, welk kwan tum toen werd uitgevoerd. Met het oog op deze geringere opbrengst zijn er bezwaren tegen de wederopenstelling der grenzen. Kanc!c!smaetÊïjkfiedere. Naar het Handelsblad verneemt hebben 'de onderhandelingen, die de N. O. T. voert over de zich aan boord van het stoomschip r.Krakatau" bevindende koffie, welke vol doet aan de voor onbelemmerde overvaart gestelde voorwaarden, een bevredigend ver loop. Wanneer alsnog het bewijs dat uit de scheepspapieren niet geleverd werd wordt bijgebracht, dat de koffie afkomstig is van een Nederlandsche onderneming en be stemd voor haar vertegenwoordiger hier te lande, zal tegen verdere verscheping naar Nederland met de „Krakatau" waarschijn lijk'geen bezwaar worden gemaakt. In het tegenovergestelde geval is het niet uitgeslo ten, dat de partij voor het Prijzenhof in Lon den wordt gebracht. De N. O. T. en de Middenstand. De Bond van Besturen van Middenstands- vereenigingen te 's Gravenhage, waarbij aan gesloten 27 Haagsche vereenigingen, heeft evenals de Winkeliersvereeniging te Am sterdam en de Handelsvereeniging te Rot terdam, met de N. O. T. een overeenkomst getroffen, waardoor de Handeldrijvende en Industrieele Middenstand op gemakkelijke voorwaarden aan goederen uit het buiten land geholpen kan worden. Met geringe on kosten en zonder bankgarantie te stellen, kunnen bedragen tot 150 in behandeling worden genomen. De in Nederland vertoevende Belgen niet opgeroepen. Men schrijft aan de Tijd.: Hier te lande is een telegram ontvangen van den Belgischen Minister van Oorlog te Havre, waarin op een desbetreffend verzoek werd geantwoord, dat de legerwet van 1 Maart 19T5, niet geldt voor de in fïederland vertoevende Belgen. Dezen worden dus niet ongeroepen. Kon. Nat. Steuncomité. Blijkend de 56e lijst van 6 tot en met 11 September aan bijdragen voor het Kon. Nat. Steuncomité ingekomen een bedrag van f 23.797.20^, makende met de bedragen 2er vorige lijsten een totaal aan ont vangen bijdragen en toezeggingen van f 2,920,046.22X. Uitwisseling van gewonden. Heden heeft via Esschen, eene uitwis seling plaats van 120 invalide Engelsche ge wonden. De speciale trein is heden namid dag te Roosendaal aangekomen. Vrijdag 37 invalide Duitschers uitgewisseld. De bonte rok van Jozef. Te Dinxperlo is een ontvlucht Russisch krijgsge vangene aangekomen uit het Kamp bij Mun ster. Hij had een Duitsche jas, een Belgische broek, Russische laarzen en een Fransch vest aan, en kreeg nu nog een Hollandsche pet op. fijnen. Gedurende September zijn op onze kust 28 mijnen aangedreven. Hiervan waren 4 van Engelschen, 19 van Duitschen en 5 van «- onbekenden oorsprong. Het totaal der se dert het begin van den oorlog aangedreven mijnen bedraagt thans 673, waarvan 350 van Engelschen, 57 van Franschen en 93 van Duitschen oorsprong, terwijl van 173 de oor- Sprong onbekend is gebleven. De olectrische grensversperring. Nader meldt men uit Oostburg aan de •Xe!.: Gisterenmorgen zijn hier de lijken van vee soldaten, afkomstig uit de provincie rnesland, aangebracht. Zij behoorden tot de grenswacht van het twee uren gaans van Juer gelegen gehucht St. Kruis. Zij waren o en donkeren nacht verdwaald, onder de raa versperring op Belgisch gebied door- ^och door den geladen draad on middellijk gedood. Zij waren op Belgisch grondgebied. De uitsche schildwacht zag de beide mannen ,v *en' /apporteerde 't aan zijn wacht, waar op eenige manschappen onder bevel van den rjvachtcommant tot de versperring naderden. Onze grenswacht werd door Duitsche fie waars chuwd. j Nadat de grensdraad en de duóbele afras tering waren ontladen, werd de toestand der twee Nederlandsche soldaten opgenomen. Het bleek dat zij op slag waren gedood. De lijken moesten tot aan den ochtend op de plaats van het onheil blijven, er werd een Duitsche post bij geplaatst. Des morgens werd aan eenige van onze officieren vergund, op Belgisch terrein te komen. Een Duitsche commissie van hoofd- en subalterne-officieren heeft, in het bijzijn van eenige Nederlandsche officieren, de oorzaak van den dood vastgesteld. Vergund werd dat de lijken op ons gebied werden overgebracht. Ze zijn daarop naar Oostburg vervoerd in afwachting van de be slissing der familie omtrent de plaats der be grafenis. Namens den opperbevelhebber van zee- en landmacht is telegrafisch een rap port over het gebeurde opgevraagd. De beide gedoode militairen zijn de 27- jarige J. de Jong, van Heerenveen, die een jonge weduwe achterlaat, en de 24-jarige F. Reitsma, van Sexbierum. De verslagenheid onder hun kameraden is groot. De stroom afgesneden. Een tijdlang schijnt de stroom afgesneden te zijn geweest. Een correspondent in Brabant ver neemt, dat van Zaterdagochtend tot gisteren geen electrische stroom door de grensversperring ging. Men vermoedt, dat het smokkelaars ge lukt is den draad af te snijden. L it Baarle- Nassau, waar vele Belgen vertoeven, was het nieuws spoedig in de Belgische grens-gemeenten bekend en vele Belgen maakten 's nachts van de gelegenheid gebruik naar Holland te komen. Smokkelen. Dat ook in het arrondissement Middelburg veel smokkelwaar in beslag wordt genomen, blijkt wel hieruit, dat Vrijdag door den ont vanger der registratie te Middelburg zullen worden verkocht: 10 vaten petroleum en eenige bussen petroleum, 4985 K.G. tarwe bloem, 1010 K.G. rijst, 170 K.G. sago, 300 K.G. gerst, 700 K.G. zeep, 342 K.G. schoen- crème, enz. Raadsverkiezing te Rotter dam. Gisteren zijn candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in het kiesdistrict Rotterdam IV, (vacature-mr. S. Muller Hzn.) de heeren J. Brautigam (S. D. A. "P.), O. S. Knottnerus (lib.), dr. W. van Ravesteijn Jr. (S. D. P.) en G. A. van der Wilde (C.-H.) N. V. V. Het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen houdt op Maandag 8 en Dins dag 9 November te Amsterdam een buiten gewoon congres ter bespreking van den eco- nomischen toestand der arbeidersklasse in ons land. Het woord zullen voeren de hee ren F. M. Wibaut, S. R. de Miranda, J. v. d. Tempel, Henri Polak en J. Oudegeest. Belasting op tabak en sigaren. De Vereeniging van Sigarenwinkeliers te 's-Gravenhage heeft evenals de Rotterdam- sche Kamer van Arbeid in de Tabaksindus trie aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal instemming betuigd met het adres van het „Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland", gevestigd te Utrecht, inzake belasting op tabak en siga ren, en derhalve verzocht, de door de Re geering voorgestelde belastingontwerpen op tabak en sigaren niet aan te nemen. Huldiging Jaap Eden. Het comité tot huldiging van Jaap Eden, ter herinnering aan zijn 25-jarig sportjubi- leum heeft als datum der huldiging vastge steld Dinsdag 19 October a.s., den verjaar dag van Eden. Allerlei omstandigheden hebben er toe samengewerkt om de aanbieding van het huldeblijk niet in Haarlem, doch in Amster dam te doen plaats hebben. Een der zalen van hotel American is daarvoor welwillend ter beschikking der commissie gesteld. De aanbieding zal geschieden in een fees telijke bijeenkomst; de heer Edo Bergsma, burgemeester van Enschedé, voorzitter van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, heeft zich bereid verklaard de feestrede uit te spreken. De soirée zal een sportief karakter dra gen; artisten van naam hebben hun mede werking toegezegd. Per auto zal Jaap van zijn woning worden afgehaald. Van Meel. Naar het N. v. d. D. verneemt heeft de vlie ger Van Meel het voornemen de aviatiek vaarwel te zeggen, om ziek in den handel te begeven, hier te lande of in Nederlandsch- Indië, doch dat dit dan eerst zal zijn na af loop van zijn contract met de Regeering, ver moedelijk over ongeveer twee jaar. De proe ven met het door hem vervaardigde toestel, voor water van geringe diepte, op 11 Sep tember j.l. voor de eerste maal op de Waal te Tiel genomen, doch toen slechts gedeel telijk gelukt, door het lekstooten van een der drijvers op een krib, zijn nog niet weder her haald. Naar verluidt, zouden deze niet wor den voortgezet, ook door de groote veran dering of verbetering, welke het toestel zou moeten ondergaan, na de eerste proef geble ken. J aangehouden, is, na monsterneming, door de regeering weer vrijgelaten. I Verduistering. Te 'sGraven hage is door de politie aangehouden een klerk bij de administratie der Duinwaterlei- j ding, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering. Bedoel de beambte, die reeds ongeveer 10 jaren bij de Duinwaterleiding in betrekking is, zou namelijk een quitantie valschelijk hebben opgemaakt en onderteekend en vervolgens op die quitantie geld bij den kassier hebben geind. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring overgebracht. S m o k k e 1-b a b y. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": Dezer dagen arriveerde aan de grens een vrouw met een kinderwagen, waarin een sla pend kindje lag. Bij onderzoek door de grens wacht bleek echter, dat de „lieve kleine" be stond uit meel, rijst enz. Voor het hoofdje zat een masker. Natuurlijk werd de slaap van het teeder wichtje wreed gestoord I Een pleizierige vader. De zer dagen werd gemeld dat een eigenaardig „gevonden voorwerp", namelijk een kinder wagen met een kind er in, aan het politie- bureel Riviervischmarkt te 'sGravenhage was gedeponeerd. De rechtmatige eigenaar, die opzettelijk een en ander aan het Korte bosch had „ver loren", is opgespoord. Het bleek te zijn een zandschipper, wonende aan de Hemsterhuis- straat te Den Haag, wiens vrouw Zondag avond uit vrees voor mishandeling de echte lijke woning was ontvlucht, daar achterlaten de twee kinderen, waarvan één slechts twee jaren oud. Des nachts heeft de vader dat jon ge wicht in den kinderwagen gezet en heeft daarop wagen en kind naar het Kortenbosch gebracht en daar, niettegenstaande dat het plasregende, geplaatst voor de woning van zijne schoonouders, bij wie zijne vrouw in trek had genomen. Tegen den man is proces-verbaal opge maakt. A u t o-o n g e 1 u k. Op den rijksstraat weg tusschen Muiden en Naarden reed gis terenmorgen een militaire auto tegen een wagen en kantelde. De inzittenden, een kapitein der genie en de chauffeur, werden beiden gekwetst. De auto werd geheel vernield. Verdronken. In de Genievaart na bij den Sloterweg onder Haarlemmermeer zijn Maandag gevonden de lijken van den 24- jarigen schipper G. Slootweg uit Hazerswou- de en diens echtgenoote. Door een of an dere oorzaak is vermoedelijk de vrouw, die aan het roer stond, over boord geraakt en is de man, die in de lijn liep, bij zijn pogin gen om haar te redden, verdronken. Een leeperd. Een landweerman, die het thuis eenvoudig gewoon is, wordt ingekwartierd bij veel royaler levende men- schen. 's Middags vindt hij bij zijn bord een servet. Als des avonds de luitenant hem vraagt: ,hoe hij het getroffen heeft?" antwoordde hij: „Best luit., ik heb reusachtig gegeten, maar één ding begrijp ik niet best: naast mijn bord lag een netjes opgevouwen zak doek en ik was toch beslist niet verkouwef" Dagbl. v. Z.-H. V r ij g e I a t e ru De groote partij mar garine, welke te Losser door de douane was De „Koningin Emma". De Nieuwé Berging-Maatschappij heeft, na onderzóek van het wrak van het s.s. „Konin gin Emma", aan de directie van de Maat schappij „Nederland" gerapporteerd, dat het schip niet te bergen is, doch er kans bestaat, dat van de lading geborgen kan worden door het maken van openingen in den romp van het schip. Naar aanleiding hiervan heeft de directie van de Mij. „Nederland" genoemde berging- maatschappij opgedragen, pogingen aan te wenden tot berging der lading en andere goederen. De sleepboot „Schelde" en het bergings vaartuig „Buffel", vertrokken hiertoe heden ochtend van Maassluis naar het wrak. Marktberichten. Eiermarkt te Kardenberg. Aanvoer 30)00 stuks. Hoogste prijs f 9.25. Laagste prijs f 8.50 Gemiddeld f 8.85. Stemming traag Eiermarkt te Ommen. Aanvoer 50000 stuks. Hoogste prns f 9.—. Laagste prijB f 8.50 Gemiddeld f 8.75. Stehiming traag. Eiermarkt te Olst. Aanvoer 80CO stuks. Hoogste prijs f 10.Laagste prijs ƒ9.— Gemiddeld 9.50. Stemming Reclame. sg& S3 m per anker f 34.—. per flesch - 0.85 Religieus Soc. Verbond. Gisteravond hield de afd. Amersfoort van modorne arbeidersbeweging verwaarloosd en dat wreekt zich thans in de internationale. Gezegend voor de soc.-dem. wanneer die zwakke piek wordt blootgelegd en er wordt gestreefd naar genezing en daarvoor willen de rel. socialisten veel doen. Niet op het kompas van eigen belang, niet op het kom pas van klassebelang uitsluitend maar op het kompas van Gods wil, der menschen heil, willen de religieuse socialisten varen. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door de heeren Kortland en v. d. Burg. vereeniging als volgt o .ri c „ie wa- persoonlijkheid is op den achtergrond ge- ken voor de finantieele belangen harer le- drongen. Die verkrimping der persoonlek* den, in het bijzonder ten opzichte van die heid is geworden de zwakheid der internatio« belangen voor zooverre deze bij de loterij- nnle sociaal-democratie. Dé ziel is door de geldlesning van de vereeniging tot bevor dering van 's Lands wearbaarheid te Rotter- dam van Mei 1371 zijn betrokken en van de belangen van de houders van loten in deze i loterij voor zooverre aan haar opgedragen. I .Leden kunnen zijn a. personen, b. rechts- I persoonlijkheid bezittende vereenigingen en I vennootschappen. Het bestuur bestaat uit zeven leden. Bij ontbinding der vereeniging zullen hare bezittingen komen ten bate van de maatschappij Zandbergen, vereeniging tol verpleging van weezen in het huisgezin, geyestigd te Amersfoort Op deze statuten zal de Kon. goedkeuring worden aangevraagd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd het voorloopig bestuur met groote meerderheid .definitief gekozen. Het bestuur is dus samengesteld als volgt: Mr. A. J. Fokker (Leiden), voorzitter; J. Frijda Lzn. (Utrecht), secretaris; H. Lams- velt (Arnhem), penningmeester; C. Blatt, (Amsterdam); E. Fnjda (Den Haag); A. Groeneveld (Amsterdam); Mr. H. J. van Noppen Jr. (Utrecht); allen commissarissen. Op Mr. F. A. van Hall was 1 stem uit gebracht. Hoewel op deze tweede vergadering, in tegenstelling met de eerste, die door een 30-tal personen was bezocht, slechts nu, met het bestuur mee, 13 belanghebbenden aanwezig waren, deelde de voorzitter mede dat hij een groot aantal sympathiebetuigin gen uit' het geheele land ontvangen had. Binnenkort zullen de houders van loten in den lande worden opgeroepen him loten bij het bestuur in te leveren en zich onder de bescherming van de vereeniging te stellen. De voorzitter wekte voorts de leden op tot het voeren van een krachtige propaganda. Na eenige besprekingen werd de vergade ring gesloten. Postspaarbank. Aan het postkantoor en de hulpkantoren werd in September bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 45.458.98 en teruggevraagd 33.489.86. Het laatste boekje is nr. 19709 Een faillissement (van Bjornsterne Bjornson). (Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel). De groothandelaar Tjaelde verkeert in fi nantieele moeielijkheden, drie jaar lang heeft hij met de uiterste inspanning z'n bedrijf nog staande weten te houden, maar nu gaat het om er op of er onder. Het eerste bedrijf toont Tjaelde (Jan C. de Vos) in den huiselijken kring. Voor z'n vrouw en dochters heeft hij z'n zwaren strijd ver borgen gehouden en nu snijdt het hem door de ziel, als hij de bittere taal van z'n doch ters moet hooren over een anderen faillie ten koopman, wiens gezin in de diepste el lende moet achterblijven. Al z'n hoop vestigt Tjaelde nog op consul Lint, die uit Christiania zal overkomen. Hij zal trachten hem te bewerken en nog een maal een groot voorschot te krijgen om z'n zaak er bovenop te helpen. Kort voor Lint's komst, krijgt hij onver wacht bezoek van advocaat Berent (Louis Bouwmeester) die hem meedeelt als verte genwoordiger der Banken een onderzoek in te stellen naar den toestand der bedrijven in die streek en hem daarom verzoekt een balans te mogen ontvangen. Tjaelde belooft een balans dienzelfden dag nog te zullen zenden. Dan treft hij maatregelen om consul Lind zoo grandioos mogelijk te ontvangen en hem na de conferentie, een maaltijd aan te bie den, waartoe een aantal invloedrijke stadge- nooten genoodigd worden en die van zijn triomf getuigen zullen zijn. Zoo zeker is Tjaelde van het welslagen de zer laatste poging, dat hij de balans al ter stond verzendt, zich verheugend, dat hij ein delijk rust zal hebben en geen comedie meer het Religieus Socialistisch Verbond een zal moeten spelen. openbare vergadering in de Arend, waarin De conferentie heeft naar wensch plaats als spreekster optrad mej. A. v. d. Vlies (En- en in het tweede bedrijf zien wij de genoo- ka) van Schiedam met het onderwerp: De digden aan het dessert. Consul Lind, (voor- Religieus Soc. samenkomsten en de arbei- treffelijk gespeeld door Warmelo Sr.) is ge- dersbeweging. j heel door Tjaelde ingepalmd en in zijn af- De heer Baartman opende de druk be- scheidsrede roemt hij de soliditeit van diens zochte vergadering, waarna mej. v. d. Vlies zaak. Wat tot allerlei gevolgtrekkingen en het woord verkreeg. glossen van de gasten aanleiding geeft. Dit De menschheid, zegt spr., is thans als een is een zeer aardig tooneel; onder de gasten schip in nood. Boven ons de wolken van de- 1 zijn kostelijke types (de dominee, van generatie en om ons de kreten van de ve- Schoonhoven en ckef Jacobsen, v. d. Veer), len, die in dezen oorlog verloren gaan. En In het tweede bedrijf ligt het hoogtepunt de star der hope, die we socialisme noemen, van het stuk het onderhoud tusschen Tjael- waar is die? Sommigen zien in deze tijden de en advocaat Berent. Deze heeft de balans de ineenstorting van het socialisme en an- ontvangen en zegt naar aanleiding daarvan deren meenen, dat het nog in volle glorie j eenige opmerkingen en vragen te willen glanst. De een oordeelt te hard maar de an- doen .Post voor post nagaande, concludeert der te licht. Na den oorlog zal een harde tijd hij dat de balans valsch is en dat er in plaats aanbreken voor het socialisme. Daarom zal j van een actief van vier ton een passief van men alles, moeten aanwenden om het inter nationale socialisme te versterken en de groote kracht- daartoe is de religie, gezien als majesteit en niet in het dienstkleed der vorsten. Schrikbarend is nog de onbekend heid met den Bijbel, niet alleen bij de arbei ders, maar ook bij de hoogere geesten. De bijna een millioen is. Deze scène werd door de beide groot meesters der tooneelkunst subliem gespeeld. Louis Bouwmeester, die slechts tweemaal ten tooneele kwam, gaf bewonderenswaar dig, fijn-gedétailleerd spel te zien. De ijzige kalmte, waarmee hij Tjaelde steeds verder Daar weldra zal worden overgegaan tot een intercommunale arbeidsbemiddeling, waarvan de plannen door het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen zijn medegedeeld aan alle gemeen tebesturen des Rijks, waarvoor het Rijk in 31 districten is ingedeeld, heeft de burge meester van Utrecht aan zijn ambtgenooten van alle onder het district Utrecht ressortee- rende gemeenten een rondschrijven gericht tot bijwoning eener vergadering te Utrecht, welke gehouden zal worden ten stadhuize op 9 October, des namiddags te 1 'A uur, ten einde de besturen der verschillende gemeen ten in de gelegenheid te stellen nadere bij zonderheden te vernemen aangaande de wijze,' waarop men .zich de praktijk der inter communale samenwerking denkt. In de ver gadering zullen tegenwoordig zijn de voor zitter of secretaris van het bestuur der Ver eeniging van Nederlandsche Arbeidsbeur zen, voorts het bestuur en de directeur van de Gemeentelijke (tevens districtsarbeids beurs te Utrecht. In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht, werd gisterenavond de twee de vergadering gehouden van houders van Weerbaarheidsloten. Als voorzitter fungeer de mr. A. J. Fokker uit Leiden. De notulen uitgebracht door den heer J. Frijda Lzn. uit Utrecht, werden ongewijzigd goedgekeurd. In behandeling werden nu genomen de concept-statuten In art. 4 dezer statuten wordt het doel der rel. soc. samenkomsten kunnen een goed in het nauw drijft en hem er ten slotte toe werk doen, door die leemte bij de arbeiders brengt z'n faillissements-aanvrage te teeke- weg te nemen. nen bleef onverstoord bij alle elkaar snel Maar dit is slechts het kleinste. Grooter i opvolgende gemoedsstemmingen van den nut stichten ze door duidelijk te maken, datgroothandelaardiens trotsch zelfvertrou- Christendom, religie en socialisme vereenig- wen eerst, diens onrust dan, als hij begint te baar zijn. Wijst men op de homogeniteit van j vermoeden dat Berent z'n positie door- Christendom en socialisme, dan moet men i schouwt, diens wanhoop, als hij zich alle wijzen op de ethiek van het Christendom. Het j troeven uit de hand gespeeld ziet en ver- socialisme toch is juist de toepassing van neemt dat Berent zelfs consul Lind op hel het Christendom. Het kapitalisme is anti-allerlaatste oogenblik nog gewaarschuwd christelijk, het huidige Christendom is tegen heeft, diens dreigementen, als hij buiten zich de zuiging van het kapitalisme niet bestand, j zelf geraakt en geen uitkomst meer weef, Komende tot het derde punt, stélt spr. vast dat men wel onderscheid moet maken tus schen Christendom en Kerk. De zichtbare kerk heult met het kapitalisme en heeft daar door een mammonnistisch karakter aangeno men. Religie is geheel iets anders en dit te verduidelijken, is ook de taak der rel. soc. samenkomsten. En de vierde beteekenis der samenkom sten is, met den geest der religie de interna tionale sociaal-democratie in contact te bren gen. De internationale is gedrenkt met het materialisme. Figuren als Keir Hardie, die voorging en bad in zijn kapel zijn zeldzaam. Maar dat dat zoo is, is voor een groot deel de schuld der kerken ,van de christelijke po litieke partijen, die het proletariaat onder het juk van het kapitalisme houdt. Het historisch materialisme van Karl Marx is er daardoor bij de arbeiders grif ingegaan. Wanneer men het historisch materialisme beschouwt als Marx, dat het bewustzijn be paald wordt door het zijn, dan zou geen Christen dat aanhangen. Maar beschouwt men het als een economische geschiedbe schouwing, dan onderschrijft de christen dat. De groote arbeidersbeweging heeft zich aan den fatalistischen Marx nooit gestoord. Ze is niet passief, niet afwachtend. Maar de soc. democratie heeft het overgebracht op de persoonlijkheid en geleerd, dat de mensch is het product van de omstandigheden. Steeds is gewezen op het eigej\ belang, de diens genadesmeeken aan den onvermurw* baren advocaat, diens gebrokenheid ten slotte, als hij de aanvrage geteekend heefl en nu z'n vrouw en dochters zal moeten op de hoogte brengen, al deze stemmingen zoo meesterlijk door de Vos weergegeven. Slechts aan het slot van dit bedrijf, deed Bouwmeester wat al tebouwmeester achtig. Het vierde bedrijf vonden wij het minste, uitgesponnen, sleepend en bioscoperig. Vooral de damesrollen, toch al vrij onbeduk dend in hun stuk, gaven noch aan mevr. Holtrop-van Gelder als mevr. Tjaelde, di<$ hoewel nooit In vertrouwen genomen toelf alles begrepen had door Tjaelde's onrustlgO slaap en hardop droomen en misschien mee* nog dan hij geleden had, noch aan Emma Morel als haar dochter Signe veel gelegen* held hare talenten te ontplooien. Rika Hop# per had, als de oudste dochter, daartoé slechts gelegenheid in haar ouderhoud met den boekhouder, de koele, onbe* wogen Valborg, (v. Dalsum), wiens ver* eering zij steeds bespot en versmaad had elf 'die nu de eenige trouwe vriend blijkt. Natuu£ lijk heeft Signe's verloofde, (Jac. Reule), dÏL salon-luitenant, in wiens hart Tjaelde's mooi rijpaard 'n wel zoo ruime plaats innam all| Tjaelde's dochter, zoodra hij de catastrofe zag, kwajongensachtig de plaat gepoetst 3 'n Mooi oogqnblik geeft qog het slot vant het 4e bedrijf als Valborg hsffi yader zejft

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3